Windschade-onderzoek geëist Zestig jaar getrouwd Provinciegeld Arie 'de Post': ik ben wel voor buitendijks fietspad Tholen vijfentwintig keer gebeten Klassieker in première in de Rotterdamse Schouwburg Kapelle: vage visie b en w op jeugdwerk streek woensdag 27 februari 1991 WB Vraagtekens gevolgen torenflats boulevard Vlissingen CDA en SGP van Zomerkampen christelijk jeugdwerk Het echtpaar Goossens; op de mouw van de bruidegom is te zien hoeveel jaar het paar is getrouwd (foto Oscar van Beest) MIDDELBURG - Zestig jaar geleden gaven J. Goossens (89) en E. Cové (85) elkaar het jawoord. Dat heuglijke feit vierden zij dinsdag in familiekring. Beiden komen oorspronkelijk uit Zeeuwsch-Vlaanderen, zij uit Kijkuit-, hij uit Retranchement. Het echtpaar heeft twee kinderen, vijf kleinkinderen en vijl achterkleinkinderen. J. Goossens was jarenlang actiefin het vakbondswerk. Hij ging al op twaalfjarige leeftijd werken als koeienwachter. Na drie jaar werd hij landarbeider. Op z-ijn twintigste besloot hij timmerman te worden. Hard werken voor een karig loon was dat, van zes uur 's morgens tot zes uur 's avonds voor vijf cent per uur. In de jaren twintig ('moeilijke jaren waren dat') werkte Goossens enige tijd als reserveconducteur bij de Zeeuws Vlaamse Tram. In 1938 vertrok het gezin naar Walcheren waar de heer Goossens voor De Schelde ging werken in het onderhoud van woningen. De bouw was het vak dat hij de rest van zijn werkzame leven zou blijven beoefenen. Vanaf 1927 was Goossens lid van de vakbond. Hij was meer dan twintigjaar voorzitter van de Hout- en Bouw bond NW en dertien jaar voorzitter van de Middelburgse Be- stuurdersbond. In 1987 kreeg hij voor zijn zestig actieve jaren de gouden speld met briljant. Naast het bondswerk was hij boven dien enige jaren gemeenteraadslid voor de Partij van de Arbeid. De echtelieden zijn goed ter been en ze wonen nog zelfstandig in Middelburg. KAPELLE - De visie van burge meester en wethouders op het jeugdwerk in Kapelle is nog vaag. Dit concludeerden de fracties van CDA en SGP dins dagavond tijdens de raadsver gadering bij de behandeling van het beleidsplan van de Stichting Open Jeugdwerk Ka pelle (SOJK). „Het college lijkt bij de reactie op het beleidsplan alleen uit te gaan van de finan ciële kant van de zaak", aldus CDA-woordvoerder L. A. Pluij- mers. De CDA'er vond dat het college beter prioriteiten kan stellen op basis van de behoefen, die de SOJK in haar plan naar voren brengt. Verder wees hij erop dat het college geen melding maakt van andersoortig jeugdwerk in de gemeente, zoals de scouting. De WD en de fractie Gemeente belang misten in dat verband het jeugdwerk in Wemeldinge. De SGP'er H. M. Koster sprak van 'wazige toezeggingen' door het college, terwijl de SOJK daartegenover wel een inspan ningsverplichting ziet, namelijk het verbeteren van het jeugd werk op verschillende fronten. „Nu weet niemand waar ze aan toe is: de stichting niet en de ge meente niet", aldus Koster. „De consequenties van de opmerkin gen van het college zijn niet dui delijk. Wanneer we hier als raad mee instemmen maken we een loos gebaar". De SGP ging daar om niet akkoord met het voor stel, waarin enkele reacties van het college op het beleidsplan zijn vervat. Concreet Het enige concrete voorstel van het college was de subsidiëring van een part-time beroeps kracht. Deze zal gedurende een jaar één dag per week besteden aan het jeugdwerk. Kosten: 7000 gulden, waarvan de gemeente 2000 gulden wil betalen. Met dit voorstel gingen alle fracties, be halve de SGP, enthousiast ak koord. De beroepskracht kan zich on der meer richten op het verbete ren van de onderlinge communi catie tussen de onderdelen va het jeugdwerk en tussen SOJ] en gemeente. Ook kan deze vi willigers werven. Er zijn echt heel wat meer knelpunten, waa door het voor de Stichting moi lijk is om extra activiteiten o touw te zetten. Ook al omdat o accommodaties lang niet opt, maal zijn. Sommige doelgro pen worden al helemaal niet b reikt. Voor kinderen van 6 tot: is er in de kern Kapellè niets, te wijl jongeren tussen 12 en 16 j Wemeldinge nergens terech kunnen. Speciale groepen voi meisjes, zoals Technika 10, on breken geheel. B en w volsta: met de opmerking dat de b hoeften nader zullen worden o derzocht. Verwachtingen Wethouder A. C. van Overbeet: (PvdA, welzijn) vond dat de g meente nu niet met een paar ui spraken verwachtingen moi gaan wekken. Ook wees hij op c 'geldzorgen' van de gemeent nu de Tussenbalans fikse tegei vallers gaat betekenen voor gemeentekas. Wel is er inmi dels een architect bezig aan e( plan voor de peuterspeelza; die nu veel te klein is. Maar t gebruikers van de Soos komf vooralsnog niet ruimer te zittel het gebouw aan de Vroonlands weg is nog niet afgeschreven e moet nog zes of zeven jaar me Tenslotte vond Van Overbeek dat de stichting een 'eigen ve antwoordelijkheid' heeft, waa het gaat om beleidskeuzen. De gemeenteraad ging voort akkoord met een krediet va 17.000 gulden voor het buiten zwembad. Voor dit geld gaat eei bureau onderzoeken welke mo gelijkheden er zijn om dit bad o te knappen, of bijvoorbeeld ee deel van het buitengebeure (het bad bezit onder meer ee springkuil, een kinderbad en rt creatiebassin) te veranderen o te sluiten. In elk geval moet e1 iets gebeuren, omdat de hygiëni sche eisen steeds strenger woi den en het buitenzwembai daarom op termijn moet wordei1 aangepakt. Postbesteller vertrekt na veertig jaar van de voetbalvereniging zat, kon hij ook in zijn vrije tijd een centje bijverdienen als verzeke ringsagent. Met dat laatste is hij alweer ja ren geleden gestopt. Maar post bode bleef hij, al kreeg hij de laatste jaren een auto om de post mee rond te brengen. Want de brommer was toch wel een achterhaald vervoermiddel op de buitenroute. Net als de fiets, waarop hij ooit begon en in weer en wind zijn 25 kilometer per dag peddelde. Hannewijk ként de mensen in en rond Heinkenszand. En zij ken nen Arie de Post. „Toen ik mijn 25-jarig jubileum vierde, waren er toch heel wat bewoners die me' kwamen feliciteren". Hannewijk is benieuwd hoe het nu zal zijn. De receptie vindt plaats van 20.00 tot 21.30 uur in het Vereni gingsgebouw achter de her vormde kerk in Heinkenszand. En na het afscheid? Dan staat de oude, vertrouwde fiets weer klaar. En gaat hij met zijn vrouw tochten maken in de omgeving. Of zijn broer in drukke tijden een handje toesteken in de boom gaard. Want het landschap en de buitenlucht, die blijven trekken. Arnemuidenaren op tegenbezoek in Blackpool ARNEMUIDEN - Een groep mensen, merendeels uit Arne- muiden, vertrekt morgenmid dag, donderdag, half twee van uit de Nieuwstraat in Arnemui- den naar het Engelse Blackpool. Daar zijn ze te gast bij de oud- strijders van het 4/5e Bataljon van de Royal Scotch Fusiliers. De bevrijders, die op de Sloedam gestreden hebben, brachten in mei 1990 een bezoek aan Arae- muiden en namen deel aan een aantal herdenkingen. De Schot ten logeerden die week bij gast gezinnen. Een deel van die gezin nen brengt nu een tegenbezoek en kan de Schotse gasten weer ontmoeten tijdens hun reünie op 2 maart in het Boston Hotel in Blackpool, Huisvrouwen - De afdeling Middelburg van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt morgen, donderdag, in de patio van de Zeeuwse Biblio theek een bijeenkomst voor nieuwe leden. Deze bijeenkomst begint om 10.00 uur. numentale hoeve. „Een buiter dijks pad is weer eens wat ar ders dan het geijkte patroon vai wegen door de polder", zeg ambtenaar van de gemeent Tholen, C. Nuijten. „Aanleg vai de voorziening is betrekkelijl eenvoudig. Op de buitendijk lig gen al bruikbare betonnen te gels." Het voorstel past in het provir ciaal fietspadenplan. Het nu ge kozen parcours sluit aan op he fietsveer Gorishoek-Yerseke Volgens Nuijten is Gorishoei: een logisch startpunt want het ii voor Tholen een recreatief speer punt. Hoeveel de aanleg gaa kosten is nog onduidelijk. Di provincie heeft subsidie toege zegd voor 1992. De gemeente Tholen zou 25 procent van di kosten voor haar rekening moe ten nemen. De Thoolse gemeen teraad en de stuurgroep Oostér schelde moeten zich nog uitspre ken. Provinciale Waterstaat VW en het waterschap staai' achter het plannetje. „We kijker ook of het mogelijk is een recrea tief rustpunt te maken in Strij enham", aldus Nuijten. „Maai hoe dat eruit gaat zien, weten vu nog niet." VEERE De werkgroep recrea tie van de Federatie Christelijl Jeugdwerk Zeeland houdt ooi, dit jaar weer een aantal zomer kampen in de provincie. Er ziji i twee waterkampen in Veere aar het Veerse Meer. Van 3 tot .ei met 10 augustus is er een tenten kamp voor jongeren tussen 14 ei i 16 jaar. De deelnemers kunnei er zeilen, kanoën, surfen et i zwemmen. In de week van 27 jul tot en met 3 augustus is er eei waterkamp voor de leeftijd vai 15 tot 17 jaar. In Renesse word van 20 tot en met 27 juli Het lani van Vroemp in scene gezet. Kin deren van 8 tot 10 jaar kunne;1 een week lang ontdekken wa1 vroempen zijn tijdens hun vei1 blijf in een speciaal gebouw et1 slapen in blokhutten. Van 27 jul tot en met 3 augustus is er ii Veere ook een avonturenkamp met. een tandemtocht en nachte1 lijk uitstapje. De deelnemen kunnen ook zwemmen en eer j vlot bouwen. De kampen wor den opgezet door de stichtinf Zomerwerk in samenwerking1 met het Christelijk Jongere;1 Verbond Nederland. Dé stich1 ting Zomerwerk is te bereiker1 via Roos Katsman, Villa Nova1 straat 36 in Wolphaartsdijk. SINT MAARTENSDIJK - Vanaf de fiets uitkijken over platen, slikken en voorbijvarende bootjes bij het eiland Tholen. Een buitendijks fietspad tussen Gorishoek en het gehucht Strij- enham moet dat mogelijk ma ken. De provincie is bereid 75 procent van de kosten te dragen die gemoeid zijn met de aanleg. De fietsroute kan voor het zo merseizoen 1992 gereed zijn. De route leidt vanaf Gorishoek buitendijks naar het haventje van Strijenham. Langs de weg zijn onder meer een paar gema len te zien. En na het gehucht in de richting van de Oesterdam passeert de fietser nog een mo- VLISSINGEN - Bewoners van straten achter de Boulevard Bankert in Vlissingen eisen een windschade-onderzoek. Ze wil len weten of hun woningen schade kunnen oplopen door hogere windsnelheden, veroor zaakt door de bouw van toren flats op de boulevard. Ze heb ben grote bezwaren tegen die bebouwing en handhaven die zeker als een nieuwe studie uit blijft. Dat kan leiden tot vertra ging van de bouwactiviteiten. Twee windstudies zijn al ver richt door het instituut voor Toegepast Natuurkundig On derzoek (TNO). Het eerste on derzoek betrof de gevolgen voor de Boulevard Bankert en de di rect erachter gelegen Kenau Hasselaarstraat. Op aandrang van de bewoners onderaan de boulevard is nog een tweede ge houden, naar de gevolgen voor hun wijk. Die studie is onlangs afgerond. Het resultaat is, vol gens een woordvoerder van de gemeente Vlissingen, verras send positief. „De hogere bebou-, wing werkt als een windscherm en zorgt zelfs voor een behagelij- ker woonklimaat." Ir P. Kuyper, één van de bewo ners, voert nauw overleg met de gemeente Vlissingen. Hij heeft ook de onderzoeksgegevens be keken en heeft een andere in druk gekregen. TNO heeft vijf entwintig meetpunten doorbe rekend. Op twee plaatsen neemt Gespreksgroep van het COC MIDDELBURG - De afdeling Midden-Zeeland van de Neder landse Vereniging voor Integra tie van Homoseksualiteit. COC, begint weer een gespreksavond voor jongens tot 25 jaar. Van avond. woensdag, wordt een in troductie-avond gehouden in het pand van het COC aan de Ei- genhaardstraat in Middelburg. Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur. De gespreksgroep komt vervol gens zes keer bijeen, eens in de veertien dagen. Het aantal deel nemers per groep is zes tot acht. De gesprekken staan onder lei ding van een deskundige. De on derwerpen zijn; hoe vertel ik het mijn ouders, school, werkgever, collega's, kennissen of familie en moet ik het wel vertellen, de winddruk fors toe, bij de Leeuwetrap met 65 procent en in de Strandweg met 100 procent. Die constateringen zijn voor Kuyper een vingerwijzing. Uitgangspunt Zijn kritiek spitst zich echter toe op de uitgangspunten van het onderzoek. Die zijn naar zijn oor deel niet juist. Het effect op het woonklimaat had, volgens hem, niet centraal moeten staan, maar de eventuele schade die aan de woningen kan ontstaan door de toenemende windsnel heden. Zolang dat niet is uitgezocht, handhaaft Kuyper zijn bezwaar schrift tegen een bouwvergun ning voor de torenflats op de Boulevard Bankert. „Ik ga in elk geval door tot de Raad van State als een windschade-onderzoek, uitblijft", geeft de Vlissinger te kennen. Kuyper, deskundig op het terrein van windonderzoe- ken, voelt zich sterk staan. Hij veiwacht in het gelijk te worden gesteld door de Raad van State als de gemeente Vlissingen niet Bijeenkomsten Floron Zeeland ZIERIKZEE - Floron Zeeland, de vereniging van Zeeuwse flo- risten, houdt komende tijd met het oog op de naderende lente een aantal bijeenkomsten. De reeks informatie-avonden gaat vandaag (woensdag) van start in gebouw De Ruimte aan de Maarstraat in Zierikzee (aan vang 19.30 uur). Verder komen de floristen bijeen op dinsdag 12 maart in het ZMF-gebouw aan de Singel straat in Goes (20.00 uur), op vrij dag 22 maart (20.00 uur) in de CSG aan de Elzenlaan te Mid delburg, woensdag 27 maart in De Legerdiek aan de Westwal in Goes (20.00 uur), donderdag 11 april op het adres Walstraat 7 in Terneuzen (20.00 uur) en dins dag 16 april in De Eendekooi van Anna Jacobapolder te Sint Phi- lipsland, (20.00 uur). De bedoeling van de avonden is meer bekendheid te geven aan het Floron-project en de bij het in kaart brengen van in het wild levende soorten planten gehan teerde werkmethoden. Tevens zullen vragen worden beant woord. Het RO Theater speelt 'Zes personages op zoek naar een schrijver' van Luigi Pirandello (foto Leo van Velzen) RO-theater speelt Pirandello ROTTERDAM - In de grote zaal van de Rotterdamse Schouw burg gaat zaterdag het toneel stuk 'Zes personages op zoek naar een schrijver', van Luigi Pirandello in première. Het is het bekendste stuk van de Ita liaanse auteur Pirandello. Des tijds was het een van de belang wekkendste theaterexperimen ten, nu behoort het tot de klas siekers van het wereldrepertoi re. De try-out-voorstellingen zijn op donderdag en vrijdag. Het stuk wordt gespeeld door het RO-theater onder regie van de Italiaanse regisseur Marco Sciaccaluga. Samen met onder meer Lou Landré, Sylvia Poorta en Tineke Schrier gaat hij de uit daging aan om deze Italiaanse topper in Nederland_uït te bren gen. 'Zes personages op zoek naar een schrijver' was het eer ste drama waarin de traditionele theaterwetten werden doorbro ken en theater zelf ter discussie kwam. De première werd in 1921 met onbegrip ontvangen. Daar na kreeg het stuk een stormach tig succes over de gehele wereld. Pirandello bewees zich hiermee als belangrijk voorloper van het moderne toneel. Het stuk toont de complexe relatie tussen to neel en werkelijkheid. Zes perso nages, die zijn verstoten door de schrijver aan wiens fantasie ze zijn ontsproten, verstoren een toneelrepetitie van een groep ac teurs. Zij eisen dat hun tragische familiegeschiedenis door de ac teurs gespeeld wordt. Pas dan kunnen zij tot leven komen en werkelijkheid worden. Illusie In Pirandelle's stuk wordt open lijk getoond dat, hoe perfecter de illusie is die het theater op roept, des te meer het zich ver wijdert van de echte werkelijk heid. Daarmee heeft het een be vrijdende werking gehad, die doorslaggevend is geweest voor de verdere ontwikkeling van de toneelschrijfkunst. De wereld première in Rome werd een groot theaterschandaal, Een deel van het publiek was al geïr riteerd vanaf het moment dat men bij het betreden van de zaal zag dat het doek op was en er op het toneel geen decor te beken nen viel. Al gauw onderbrak het publiek de voorstelling door kre ten als 'gekkenhuis' en 'malloot', en later kwam het in de zaal tot vechtpartijen tussen voor- en te genstanders van Pirandello. Een paar maanden later in Milaan waren de reacties volstrekt an ders. Het publiek luisterde stil en aandachtig en was aan het slot gul met applaus en toejui chingen. Daarna ging het stuk triomfantelijk de wereld rond. Hoewel 'Zes personages op zoek naar een schrijver', tot de vijf be langrijkste toneelstukken van deze eeuw behoort, is het in Ne derland betrekkelijk weinig te zien geweest. Na de Tweede We reldoorlog is het tweemaal opge voerd, in 1953 door het Amster dams Toneelgezelschap en in 1965 door Toneelgroep Theater. Nu bijna veertig jaar later is het 'een van de basisstukken van de moderne toneelliteratuur'. Het verschijnen van de zes persona ges tussen de dagelijksheid geeft een schok, alsof iets van het in tieme leven van de kunstenaar aan de dag treedt. De eeuwige strijd tussen auteur en acteur is mede in het geding. 'Zes perso nages op zoek naar een schrijver' speelt in Rotterdam tot en met 6 maart en komt dan weer terug op 20 en 21 maart. Kerkdienst - De interkerke lijke werkgroep Zierikzee houdt zondag 3 maart een interkerke lijke dienst in de Gasthuiskerk. Het thema luidt 'Eensgezind'. Voorganger .is ds C. Bregman. Verder werken mee de organist Mar van der Veer en het Rooms Katholiek Kerkkoor, onder lei ding van Theo Faber. De inter kerkelijke dienst begint om 17.00 uur. MIDDELBURG Jeu de boules - Club Jeu de Boules (Pétangue) Middelburg houdt morgen, donderdag, een algemene ledenvergadering in de kantine van Manege De Gou we Reyers in Serooskerke. Het vorig jaar ingestelde systeem voor de clubcompetitie wordt onder meer besproken en er is een bestuursverkiezing waarbij voorzitter Theo Nillessen aftre dend en herkiesbaar is. Jaap Nonnekes en Kees Dentz stellen zich niet meer voor een be stuursfunctie beschikbaar. Voor hen moet de vergadering, die om 19.30 uur begint, nieuwe clubbe stuurders kiezen. Plattelandsvrouwen - De afdeling Walcheren van de christelijke Plattelandsvrou wenbond houdt donderdag 28 fe bruari een bijeenkomst in de Middelburgse Getuigeniskerk. De mensendieck-therapeute Jasperina Statema verzorgt een lezing over spieroefeningen en houdingstechnieken. De verga dering begint om 19.45 uur. OOST-SOUBURG Sjoelwedstrijd - Zeven le den van de sjoelvereniging Schijf '83 deden mee aan een open jubileum toernooi in Eiber gen. Ze wisten allen een beker te veroveren. In de B-klasse ging de eerste prijs naar Huub Stijns met 1358 punten. Corrie Stijns behaalde met 1335 punten een tweede prijs in de C-klasse, ge volgd door Ans Schilperoort 1324 punten en derde plaats) en Dave van den Bos (vijfde met 1280 punten). Henk Toerse be haalde in de D-klasse een tiende prijs met 1191 punten en Gerda Tuin sleepte in de E-klasse met 1167 punten een vijfde plaats in de wacht. Sijgie Toerse gooide zich met 1099 punten naar een 9e prijs. Aan het toernooi namen 133 sjoelers deel. de gevraagde studie laat doen. Het VlTssingse college van b en w moet zich nog beraden. Een af wijzing kan, aldus Kuyper. al leen in het nadeel van de ge meente Vlissingen uitvallen. „Zo'n studie kost een paar maanden", stelt hij, „maar dan weet iedereen wel waar hij aan toe is. Als de gemeente Vlissin gen bij de Raad van State ver liest, kost dat zeker veel meer tijd." De bebouwing van de Bou levard Bankert staat al sinds het midden van de j aren zeventig op de rol. HEINKENSZAND - Wat is de schrik van elke postbode? Juist ja, de hond. Vooral de grote ex emplaren die boerenerven be waken, zoals Duitse herders en bouviers. „Zeker zo'n vijfen twintig", schat A. Hannewijk uit Heinkenszand het aantal be ten dat hij in zijn 40-jarige loop baan als postbode in en rond Heinkenszand heeft opgelopen. 'Arie de Post', buitenmens in hart en nieren, bleef toch van de buitenroute met al haar boere nerven houden. Hij was zelfs zo enthousiast over zijn werk, dat zijn drie zoons èn zijn schoon zoon hem in zijn voetsporen zijn gevolgd. De heer Hannewijk, medewerker van de besteldienst bij het postkantoor te Heinkens zand neemt, vrijdag 1 maart af scheid van zijn werk. Hij maakt gebruik van de vut-regeling. Duitse herders „De grote honden, ze zijn uitein delijk niet te vertrouwen", zegt de scheidende postbesteller, ter wijl hij een hondje van een klei ner ras op schoot neemt. „Vooral Duitse herders. Eén keer heb ik aan een hondebeet een soort winkelhaak in mijn dijbeen overgehouden". Maar ook pan talons moesten eraan geloven. „Die werden natuurlijk wel ver goed", vult zijn vrouw aan. „Maar die beet in z'n been had-ie intussen toch". De verplichting dat brievenbus sen aan de weg moesten worden geplaatst, heeft veel verbetering gebracht. Maar de buitenroute heeft ook heel mooie kanten. Wie kan tij dens zijn werk over de fraaie dij ken rond Heinkenszand rijden? En wie heeft zoveel vrijheid, is zoveel buiten? „Het was precies werk voor mij: je bent veel onder de mensen. Sommigen stonden je zelfs op te wachten, 's Winters met een kop warme chocola. Of als een boer een varken of een koe slachtte, kreeg je wat vlees mee. Bij een oudere vrouw hielp ik vroeger de wasketel op het vuur zetten. Die ketel was voor haar te zwaar, en ze wist dat ik om een uur of elf kwam". Post bezorgen betekent ook de boodschapper zijn van lief en leed. Felicitatiekaarten, maar ook rouwkaarten in de bus doen. Of aangetekende brieven, die vaak minder prettig nieuws be vatten. „Soms vragen mensen me, of ik een brief van deze of die instantie heb bezorgd bij een an der, Dat mag ik natuurlijk niet zeggen. Maar je moet het ook maar durven vragen", zegt een enigszins verontwaardigde Han newijk. Zijn zwijgplicht leeft hij dan ook nauwgezet na. Fruitteelt Arie Hannewijk kwam op twin tigjarige leeftijd bij de post te recht. nadat hij eerst vakantie werk had gedaan als besteller. „Ik had wel al mijn diploma's voor de fruitteelt op zak. Mijn vader had een bedrijf, maar er was niet genoeg werk voor twee zonen". Hij heeft er desondanks nooit spijt van gehad dat hij geen teler werd. Het werk bij Tante Pos was prettig. En door dat hij zoveel mensen kende, ook al omdat hij in het bestuur Arie Hannewijk: „Het was precies werk voor mij: je bent veel onder de mensen." foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 20