Grote braadpan gezocht. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vastberaden Bush eist overgave kleintjes Regisseur Ferreri wint Gouden Beer Cruijff getroffen door hartinfarct V D-personeel opgeroepen loon ie te leveren Vreugde en droefheid Philips van Almonde vaart gebied binnen met mijnengevaar MEUBELS HALF GELD Hamlappen, golfoorlog Iraakse leger omsingeld 0 Veel slachtoffers onder bevolking Kuwayt GRONINGEN (GPD) - De film 'La casa del sorriso' van de Ita liaanse regisseur Marco Ferreri is gisteravond op 41ste Interna tionale Filmfestspiele in Ber lijn met de Gouden Beer onder scheiden. De jury onder leiding van Volker Schlöndorff koos deze cynische komedie over een onmogelijke liefde in een be jaardentehuis als de beste film uit het 25 inzendingen tellende competitieprogramma. Een speciale Juryprijs was er voor 'La Condanna' van de Ita liaan Marco Bellocchio (een film over een omstreden verkrach tingsaffaire) en voor de Russi sche film 'Satana' van Victor Aristov De Spaanse actrice Victoria Abril won een Zilveren Beer voor de beste vrouwelijke rol in het heftige liefdesfilm 'Amantes' van Vicente Aranda, Maynard Éziashi werd onderscheiden als beste acteur voor zijn hoofdrol in Mariniers nemen Iraakse generaal gevangen IN HET OOSTEN VAN KU WAYT (AFP) - Amerikaanse mariniers hebben dinsdag een Iraakse generaal gevangen ge nomen in een ondergronds hoofdkwartier in de Kuwaytse woestijn. Dit heeft kolonel Da vid Whittle, de commandant van een eenheid mariniers, meegedeeld. het koloniale drama 'Mr. John son' van Bruce Beresford. (Advertentie) RIDDERKERK - Wegens het met doorgaan van belangrijke ex portorder van enige grote Neder landse meubelfabrieken, wordt vanuit meubelboerderij de Reijer aan de Kievitsweg 124 te Ridder kerk, een enorme partij massief eiken en moderne witte klasse meubelen verkocht voor de HAL VE PRIJS. Om u een paar voor beelden te noemen: prachtige ei ken eethoek, bestaand uit robuus te tafel met vier massieve stoelen van 1790,- voor 895,-. Praktische eiken t.v./stereokasten van 398,- voor 199,-. Originele eiken toog- kasten van 2390,- voor 1195,-. Schitterende gebloemde 2-zits- banken, Chesterfield model, van 1195,- voor 595,-. Heerlijk zitten de leather look bankstellen, 3 2- zits van 1718,- voor 859,-. Top kwaliteit rundlederen bankstellen. 3+2-zitsbank kompleet van 4199 - voor 2098,-. En zo kun nen we nog wel even doorgaan. Alles wordt gratis thuis gebracht en met schriftelijke garantie ver kocht. Wie binnenkort dus meu bels nodig heeft, kan nu zijn slag slaan bij Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124,Ridderkerk (Bolnes)- Dagelijks geopend van 10.00 - 18.00 uur. Vrijdags koop avond. 's-Maandags gesloten. Ruime parkeergelegenheid. (Advertentie) 500 gram 4.99 Q O O NO - kilo ai®®® v«5^ j jj <^Jf) albert heljn j 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding Is geldig t/m zaterdag 2 maart a.s. PAGINA 6: Bewijzen brandstich ting olie-installaties gevonden President Bush drijft Saddam Husayn in het nauw Israël: Saddam moet van toneel verdwijnen PAGINA 7: Luchtlandingen her inneren aan Slag om Arnhem Nederlanders kopen minder dure produk- ten Kamer wacht ontwik kelingen in Golfge- bied af !34e jaargang no. 49 lèjllVoensdag 27 februari 1991 BARCELONA - Johan Cruijff, trainer van Barcelona, heeft een hartinfarct gehad. Hij ligt op de afdeling intensive care van het San Jordi ziekenhuis in Barcelona. Dat is gisteren be kend gemaakt door een woord voerder van het ziekenhuis. Cruijff zou volgens Barcelona- manager Anton Perera inmid dels buiten levensgevaar verke ren. De eerste berichten spraken van een lichte hartaanval. De zware roker Cruijff moet zeker enkele dagen in het ziekenhuis verblij ven. Uit het feit dat zijn vrouw Danny, Barcelona-voorzitter Nunez en een afvaardiging van spelers gistermiddag al bij Cruijff op bezoek gingen, kan worden afgeleid dat zijn toe stand bevredigend is. Cruijff had 's morgens gewoon de training geleid bij Barcelona. Hij ging daarna 's middags met zijn vrouw winkelen in de stad. Daarbij werd hij onwel en spoed de hij zich op eigen gelegenheid naar de aan de club verbonden kliniek Aspayo, waar onlangs ook Ronald Koeman werd ge opereerd aan zijn achillespees. Vandaar- werd de Barcelona- trainer overgebracht naar de af deling intensive care van het in hartkwalen gespecialiseerde zie kenhuis San Jordi in Barcelona. Volgens de artsen is het de derde keer dat Cruijff (43) wordt be handeld voor dezelfde hartklachten. Zie ook pagina 21 Wolkenvelden Plaatselijk mist, overigens wolkenvel den en kleine kans op wat lichte regen. ZioaJcke tot matige oostelijke xoind. Middagtemperatuur 7 graden. je /li Machtsstrijd De Sovjetunie glijdt af naar een burgeroorlog als de radicalen hun verzet niet opgeven. Dit ver klaarde president Michail Gor- batsjov dinsdag voor een groep intellectuelen in Minsk, de hoofdstad van Wit-Rusland, een van de meest conser- vatieve Sovjet-repu- O blieken. w Voorzitter André van Ombergen (26), de I nieuwe voorzitter van VC Vlis- -JF^E singen, weigert om alle fouten -raRa uit het verleden op te rakelen en de te veroordelen. Het nieuwe bestuur moet vooruit kijken en alles in het werk stel- j ijjfl len om de club van de O 1 f ondergang te redden. b I '-igJaj WÊ^fÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊ (Van onze correspondenten WASHINGTON - De oor- og tegen Irak gaat door. )e strijd van de geal- ieerden zal pas worden (estaakt, als de Iraakse iroepen zich hebben Dvergegeven. Dat heeft de Amerikaanse presi dent Bush gezegd in een reactie op de mededeling van Saddam Husayn dat diens troepen zich uit Ku wayt terugtrekken. De oproep van Saddam om een staakt-het-vuren in acht te ne men, is door de geallieerden ver werpen. Ook de Veiligheidsraad van de VN heeft geen besluit ge nomen over het Iraakse verzoek tot een bestand. Volgens de Amerikaanse presi dent voldoet Saddam Husayn niet aan de VN-resolut-ies, waar in de volledige en onvoorwaar delijke terugtrekking van de Iraakse troepen wordt geëist. „Hij is absoluut niet geïnteres seerd in vrede, maar alleen in hergroepering van zijn troepen om de strijd op een andere dag te kunnen voortzetten", zei Bush die de verklaring van Saddam Husayn 'een schandaal' noem de. De president benadrukte dat Irak nog steeds niet alle resolu ties van de VN heeft aanvaard. De Iraakse leider had woensdag ochtend in een radiorede welis waar gezegd dat Kuwayt niet langer deel uitmaakt van Irak, maar sprak verder van 'een over winning'. Ook heeft Saddam Hu sayn met geen woord gerept over herstelbetalingen aan Ku wayt en geen enkele spijt be tuigd over zijn agressie jegens het emiraat. „Hij is niet bereid de verantwoordelijkheid te aan vaarden voor de verschrikkelij ke gevolgen van zijn agressie", aldus Bush. De Iraakse troepen hebben in Kuwayt op een afschuwelijke manier huis gehouden. Volgens een rapport van het Pentagon is een kwart van de burgerbevol king gedood, gewond of ernstig ziek als gevolg van cholera en dysenterie. Het Pentagon ver wacht dat nog grote aantallen kinderen aan epidemieën zullen sterven. De Iraakse bezetters staken bovendien bijna 600 olie installaties in brand. Ook de Britten en de Fransen hebben het Iraakse vredesaan bod resoluut van de hand gewe zen. De Britse premier Major riep tijdens een zitting van het Lagerhuis de Irakezen op de wa pens neer te leggen. „Zolang de Iraakse soldaten dat niet heb ben gedaan, zullen we ze be schouwen als vijanden". Vol gens generaal Gazeau, de onder commandant van de Franse troepen in de Golf, is Irak slechts bezig met een schijnbeweging, een uitstelmanoeuvre. Sovjet-president Gorbatsjov heeft de Amerikanen gewaar schuwd niet het onderste uit de kan te willen halen. In een rede tot arbeiders in Minsk riep hij de VS op tot „verantwoordelijk ge drag. opdat wat is bereikt niet zal worden vernietigd". Gor batsjov noemde de relaties tus- Toren De beeldbepalende Wiïlibror- dustoren in Ter neuzen gaat zeer waarschijnlijk tegen de vlakte. Ee7i actie onder particulieren en bedrijfsleven leverde niet ge noeg geld op. Dat had twee ton moeten zijn: de helft van de restauratiekos- O ten. I w (Slot zie pagina 6 kolom 7) Aasspitters De Delta-federatie, het overkoe pelend orgaan van zo'n 120 hen gelsportverenigingen in Zuid- West Nederland, vreest dat door nieuwe regels van het ministerie verwarring onder de sportvis sers zal ontstaan over de plaat sen in de Oosterschel- de waar al dan niet naar zee-aas mag wor- Q den gespit. I w Ambassadeur wacht vergeefs UTRECHT (ANP) - De directie van het warenhuisconcern Vroom en Dreesmann (16.000 werknemers) heeft de vakbon den voorgesteld om de werkne mers de komende twee jaar geen loonsverhogingen of een malige uitkeringen te geven. Volgens V D laat de positie van het concern geen verbete ring van arbeidsvoorwaarden toe. Dit „heel unieke" voorstel deed de directie dinsdag tijdens het i-overleg, aldus een woord voerder. V D verdedigt het voorstel met de stelling dat „de continuïteit van de onderne ming in het geding is". beteren, onder meer door het schrappen van nog eens 465 ar beidsplaatsen op het hoofdkan toor en de regiokantoren. Niet eerder is echter gerept van be zuinigen op arbeidsvoorwaar den. Het voorstel viel de onderhande laars dinsdag dan ook „rauw op hun dak". De bonden reageren naar omstandigheden tamelijk terughoudend. Zij gaan zich in tern beraden op de vraag of het reëel is dat de werknemers zo aan rendementsherstel bijdra gen. Het cao-overleg gaat vol gende week verder. De vakbonden toonden zich ver rast over het voorstel, dat er op neerkomt dat de werknemers er in inkomen op achteruit gaan. Als de op 2,5 procent geschatte prijsstijging dit jaar niet wordt gecompenseerd, treedt een na venante daling van de koop kracht op. De bonden gaan zich op het voorstel beraden, maar handha ving van de koopkracht gold als een minimum-eis in het cao- overleg. De Dienstenbond FNV had 3,5 procent loonsverhoging geëist en compensatie voor een prijsstijging hoger dan 2,5 pro cent. V D heeft ook voorgesteld en kele atv-dagen te schrappen en maatregelen in de sfeer van de Ziektewet te nemen, zoals een ziektedag voor eigen rekening of een lagere uitkering. Ook dit staat haaks op voorstellen van bonden. Zo wil de Diensten bond FNV de nu 36-urige werk week met een uur verkorten en afspraken maken over de invoe ring van een vierdaagse werk week. Verlies Het concern maakte begin deze maand bekend over het boek jaar 1990/1991 een verlies van 70 miljoen gulden te lijden. Het re sultaat moet de komende twee jaar met 100 miljoen gulden ver- Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 A/B JACOB VAN HEEMS- KERCK (ANP) - Het Nederland se marinefregat Philips van Al- monde is dinsdag het Ameri kaanse hospitaalschip Mercy gaan escorteren in de Perzische Golf. De Van Almonde opereert onder de kust van Saudi-Ara-,v bië, in een gebied dat bekend staat als „mijnengevaarlijk". De Nederlandse eskadercom mandant P.C. Kok heeft dat dinsdag meegedeeld aan boord van het fregat Jacob van Heems- kerck. De escorte gebeurt op verzoek van de Amerikaanse ad miraal March en maakt deel uit van het roulatieschema voor de multinationale vloot in de Golf. Volgens Kok geldt voor het ge bied waarin de Mercy en de Van Almonde opereren een ..be heersbaar mijnengevaar". Het gaat daarbij vooral op drijvende mijnen. „Het is een afweging. We accepteren het verhoogde mij- nenrisico', omdat het vervoer van gewonden nu over korte af stand kan plaatsvinden", aldus Kok. Een van de redenen voor de Amerikanen om de Van Almon de te vragen de Mercy te escorte ren, is de aanwezigheid van twee Lynx-helicopters aan boord van het fregat. De helicopters kun nen gebruikt worden bij het op sporen van mijnen. Het risico van een aanval over zee of door de lucht is volgens Kok vrij klein. Zo er nog enige aanvals- dreiging is. dan blijft de Mercy in principe buiten schot omdat het een hospitaalschip is. Dergelijke schepen, herkenbaar aan een groot rood kruis, mogen volgens de Conventie van Genève niet worden aangevallen. De Van Heemskerck opereert nog altijd onder de kust van Iran (Advertentie) KUWAYT STAD (AP) - Inwoners van Ku- wayt-stad vieren dinsdag op het dak van het plaatselijk politiebureau het vertrek van de Iraakse troepen. De vreugde onder de Kuway- ti's werd getemperd door droefheid over de vernielingen en terreur waaraan de Iraki's zich in de laatste drie dagen in Kuwayt-stad nog te buiten zijn gegaan. Een legerkolonel in het Kuwaytse verzet zei dat de Iraki's alle hotels en regeringsgebou wen met tanks en artillerie in puin hebben ge schoten en vele burgers hebben gedood. „Het was ongelooflijk. Geen natie ter wereld heeft gezien wat wij hier hebben gezien", zei kolo nel Abu Fahad in een telefonisch interview met CNN. „Ik heb met eigen ogen gezien hoe een groot aantal van mijn vrienden en sommi ge van onze jongens voor de ogen van hun ge zinnen werden doodgeschoten, om niets, al leen omdat zij in het land waren" (foto Christophe SimonlAFP) Amerikaanse soldaten bewaken krijgsgevangen gemaakte Iraakse soldaten in een loopgraaf in de Ku waytse woestijn. De Iraki's werden gevangen genomen door Egyptische soldaten. In de loop van dins dag liep het aantal krijgsgevangen militairen op tot meer dan dertigduizend foto Pascal GuyotlAFP) (Van onze correspondent) PARAMARIBO - De Nederland se ambassadeur P. Koch heeft dinsdag een half uur vergeefs zitten wachten op de Surinaam se president J. Kraag. Na die tijd op het terras van het Volks paleis te hebben doorgebracht, kreeg Koch te horen dat de agenda's van de afdeling proto col en de president niet op el kaar waren afgestemd. Vorige week uitte legerleider Bouterse zijn verbazing over Kochs aanwezigheid in Surina me. Bouterse in een toespraak tot de gewapende macht: „Ne derland erkent mijn regering niet. De ambassadeur komt niet op recepties en loopt wel feestjes af. Als ik de regering van Zuid- Afrika niet zou erkennen, haalde ik mijn ambassadeur terug. Hij had zelf weg moeten gaan. Maar wij 'zijn gastvrij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1