Geen extra ontsluiting Vlissingen Een strakke organisatie is niet per se onvriendelijk Renovatieplan rond Oesterput afgeblazen Middenstand Goes mogelijk verplicht :Iid van organisatie [Commissie vindt wijziging lokaties lbos onverantwoord streek De hypocrisie krijgt magnifiek gestalte plannen zijn voorlopig te duur WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 WA MIDDELBURG, STADSSCHOUWBURG 'En ik dan', blijspel van Annie M.G. Schmidt met Henny Orri, Carol van Henvijnen, Ingeborg Elzevier, Dick van den Toorn en Ryan van den Akker. Regie van Berend Boudewijn. En ik dan' is het eerste blijspel van Annie M.G. Schmidt (ik kan de naam nog steeds niet zonder die twee initialen uit de pen krijgen). Ze schreef het in 1968. Het had toen groot suc ces, maar kwam nadien nooit meer bij het professio nele toneel op de planken. Dat houdt natuurlijk ook wel verband met 'Actie To maat', maar mogelijkerwijs ook met de vrees dat het stuk nooit meer dat niveau zou halen. Er is sindsdien immers zoveel nieuw en goed blijspel geschreven, vooral in het buitenland overigens. Deze opwekking van 'En ik dan' vanonder het toneelstof bewijst echter, dat het een stuk is dat de zaal nog altijd in roezemoezend rep en roer kan brengen en dat nog heel fris gespeeld kan worden. Het plot - bedrog van in we zen goedaardige mensen, dat elk ogenblik kan uitko men - is van alle tijden. De wendingen van het lot zijn lekker grillig en de dialogen zijn heel natuurlijk, soms zelfs opvallend sprankelend. 'En ik dan' heeft, de tijd wel erg mee. We hebben immers allemaal nog wel de (ietwat holklinkende) 'Er is nog hoop'-cultuur van een paar jaar terug in de herinnering en de schandalen van de Amerikaanse televisie-do minees vers in het geheugen. Dat - en andere opspraak van recente datum - is dus allemaal oud nieuws onder de zon. In 'En ik dan' worden de thema's al dankbaar uit gemolken. Daar gaat het om de bewe ging 'Nieuw Positief, waar hoge idealen („een herwaar dering van normen") worden nagestreefd door persona ges, die daar zelf niet aan kunnen tippen. In die blaas- kaken-sfeer wordt snel ver trouwen gegeven en eventu eel ook snel misbruikt. Zoals door de jonge Han Reuling, die al gauw de boekhouding volledig krijgt toevertrouwd en met het geld gaat specule ren om een privé-schuld te kunnen delgen. Als door on verwacht overlijden van de spil achter het Nederlandse afdelingsbureau het bedrog dreigt uit te komen, springt zijn moeder bij. Zij geeft zich uit voor de op volgster en probeert zo de mogelijkheden te vinden om aan een onverwachte tus sentijdse accountantscon trole te ontkomen. Er moet tijd gewonnen worden om de boeken te kunnen bijwerken en om het ontbrekende be drag ergens vandaan te ha len. Dat geeft, uiteraard tal van verwikkelingen. Vooral als blijkt dat de overledene tussen de lakens nog wat ge heime documenten had lig gen. die 'Nieuw Positief in een heel ander licht zetten. Blijspelen hebben vaak de ietwat hinderlijke eigen schap dat ze zo overduidelijk spelen op het plot. Het pu bliek krijgt met een vette knipoog de puzzelstukjes aangereikt, de humor danst mee in de stemverheffingen en de geveinsde onschuld ligt podiumbreed voor het opscheppen. Niets van dat alles in 'En ik dan', waar heel naturel wordt gespeeld. Af- kunst gezien van het éne (dankba re en waarschijnlijk brood nodige) typetje zijn de rollen tamelijk natuurgetrouw en het thema wikkelt zich nogal geleidelijk af, met voortdu rend de nodige angst, voor een vroegtijdige ontkno ping. Onder het motto ..Met een zuiver geweten kan je liegen zonder te barsten" stort Henny Orri zich in de rol van reddende moeder en weet zich heel ad rem uit elke bi zarre situatie te redden. Met Carol van Hei-wijnen als stugge, bombastische 'domi nee' speelt ze een schitteren de scène: samen lezen ze met steeds opgekropter genoe gen een bedenkelijk eroti sche passage uit een genomi neerd jeugdboek. De hypo crisie - thema van elk blij spel - heeft weer eens magni fiek gestalte gekregen. Jam mer. dat een vrij braaf slot er het uitroepteken van uit- gumt. Willem Nijsse BRESKENS - Burgemeester en wethouders van Oostburg heb ben de renovatie rond de Oes terput en de drie Zandstraten in Breskens met 'enorme frustra tie' afgeblazen. Het college is tot de conclusie gekomen dat de sloop van huizen en bedrijfs panden èn de daaropvolgende nieuwbouw voor de gemeente op een 'financiële ramp' zou uit draaien. Burgemeester J. Kruize windt er geen doekjes om. Het Oostburg- se college is vreselijk teleurge steld dat de grootscheepse op knapbeurt voor de oudste wijk van de vissersplaats niet door gaat. B en w lanceerden midden vorig jaar plannen voor het op trekken van een geheel nieuwe woonwijk tussen Promenade en Boulevard in Breskens. Onrust Omdat het college, vóór de be woners in te lichten, de plannen eerst in commissievergaderin gen aan de orde stelde, ontstond er nogal wat onrust. Sommige huiseigenaren kondigden al aan tot ze ('desnoods tot aan het Eu ropees Gerechtshof) gerechte lijke stappen zouden onderne men. B en w wilden hun plannen toch doorzetten, maar leggen het hoofd negen maanden later als nog - voorlopig - in de schoot. Burgemeester Kruize legt uit dat destijds is gerekend op hoge re bijdragen van provincie en Rijk. Ook de aankoop van een aantal panden is moeilijker te verwezenlijken dan aanvanke lijk was gedacht. Kruize: „We hebben vorig jaar gekozen voor het meest vérstrekkende plan: slopen en geheel nieuw opbou wen. Nu is echter duidelijk dat het al zeven miljoen gulden meer kost dan waar we op rekenden en waarschijnlijk houdt het daar niet bij op, We zijn daardoor ge dwongen onze ambitieuze, ri goureuze plannen terug te trek ken. Het heeft geen zin om ver wachtingen te wekkpn Hoewel het integrale 'plan Oes terput' nu van de baan is, blijven b en w wel uitkijken om aan de kust 'postzegelplannetjes' uit te voeren. „Als er een huis vrij komt, willen we er natuurlijk wel de hand op leggen om op termijn daar toch ontwikkelingen van de grond te krijgen", verklaart Kruize. De leden van de commis sie openbare werken worden vanmorgen, woensdag, ingelicht over het standpunt van het col lege' De commissievergadering begint om 9.00 uur. CLISSINGEN - De Vlissingse linnenstad blijft voorlopig ilechts via één weg bereikbaar, plannen voor een tweede ont- iluitingsweg zijn te duur eiVof noeilijk uitvoerbaar. Ontslui- ing van het centrum van Vlis- iingen via de sluizen in het Ka- i naai door Walcheren, tegenover liet NS-station, blijft toch hoog A op het verlanglijstje staan van het Vlissingse college van b en IV. De aanleg van een tweede ont- sluitingsweg is al tientallen ja ren een discussiepunt in Vlissin gen. Steeds weer doemt de ver binding over de sluizen, als het verlossende alternatief op. De CD A-fractie kwam in 1989 met een origineler voorstel: een weg van de Stenen Beer, door de Kleine Kerkstraat, achterlangs de Walstraat en het nieuwe win kelcentrum Scheldeplein naar de Scheldestraat. Het verkeer kan dan via de Spuistraat de binnenstad inkomen en via de Stenen Beer-Scheldestraat eruit rijden. Zo ontstaat een kringloop. Ingenieurs- en architectenbu reau Haskoning heeft het idee bestudeerd en logenstraft alle verwachtingen. De meeste auto mobilisten blijven de Spuistraat als in- en uitgaande weg nemen. De bereikbaarheid van de bin nenstad verbetert niet. De nieu we ontsluitingsweg vraagt bo vendien veel ruimte. Zeker ze ven winkelpanden aan de Wal straat moeten worden gesloopt aan de achterkant, waardoor ze te klein worden. De toekomstige weggebruikers krijgen boven dien alleen achterkanten te zien en dat is, volgens Haskoning, stedebouwkundig niet fraai. En dan de kosten: vijf miljoen gul den. Redenen te over voor het college van b en w het CDA-plan af te wijzen. Noodzaak Voor wethouder W. Wisse van verkeer zijn deze weinig bemoe digende resultaten geen aanlei ding het hoofd in de schoot te leggen. De sector stadsontwik keling van de gemeente Vlissin gen heeft nog eens vier mogelijk heden op een rijtje gezet, want die tweede ontsluitingsweg blijft voor een optimale ontwikkeling van de Vlissingse binnenstad zonder meer noodzakelijk. De aan het papier toevertrouw de alternatieven gaan allemaal uit van een nieuwe kanaalkrui sing oostelijk van het centrum. De goedkoopste is te maken in het verlengde van de Nieuwe Vlissingseweg over de Konings weg naar de overzijde vain het Kanaal, naar het terrein van de Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS). Een tweede voorstel gaat uit van een weg over de landtong tussen de Eer ste en Tweede Binnenhaven, langs de vismijn, ook naar de KMS- De beide andere ontslui tingen leiden over het sluizen- complex bij het NS-station. de één over de Prins Hendrikweg, de ander over het veerplein voor de Provinciale Stoomboot Dien sten (PSD). Het Vlissingse college van b en w heeft de sector stadsontwikke ling opdracht gegeven deze op lossingen verder uit te werken. Veel haken en ogen zitten eraan. De KMS ligt in de weg. De kos ten zijn zeer hoog. naar schat ting zo'n vijftig miljoen gulden. Geluidhinder bedreigt de wo ningen op het Eiland, bij de slui zen. Die huizen moeten verdwij nen of stevig worden geïsoleerd als de ontsluiting daar langs komt. Wethouder Wisse wil eerst een degelijke studie op tafel heb ben, om vervolgens steun te kunnen verwerven bij provincie en rijksoverheid. Hij voorziet de aanleg aan het begin van het vol gend millennium, 'zo omtrent het jaar 2005'. GOES - Voorzitter R. Berks van lie Goese Middenstands Centra- e (GMC) vindt dat serieus over wogen moet worden te onder deken of middenstanders in de Goese binnenstad gedwongen tunnen worden tot een ver- ilicht lidmaatschap van de 5MC. Hij liet dat - wat hij zelf ïoemde - proefballonnetje iinsdagavond op tijdens een al- jemene ledenvergadering van le GMC. Wethouder ing W. G. yan de Ree wijst dat idee niet lij voorbaat van de hand. Ongeveer de helft van het aantal indernemers in het centrum van }oes is niet bij de midden- itandsorganisatie aangesloten. Dat is het GMC-bestuur een loorn in het oog. De GMC streeft ir naar het ledental wat op te vij- ielen, ook al om de financiële po sitie van de winkeliersvereni ging te verbeteren. Berks lan terde dinsdagavond het idee via een soort baatbelasting te komen tot een verplicht lid maatschap. De Goese wethou der Van de Ree is daar mogelijk voor te porren. Volgens Van de Ree zitten er weliswaar een hoop "luridische haken en ogen aan rPhilatelica De afdeling van Philatelic a rit zaterdag 3 maart een ruil- in de Hogeschool Zeeland de Edisonweg. De beurs is ipend van 10.00 tot 17.00 uur. 15.00 uur begint een grote 'eiling. Om 16.00 uur is er een [verloting. vast, maar hij schoof de sugges tie niet onmiddellijk als onhaal baar terzijde. „Het is een interes sant idee. We willen dat best eens bekijken", reageerde hij. Het Goese binnenstadsonder- zoek verkeert in een eindsta dium. De resultaten van de stu die - uitgevoerd in opdracht van de GMC - moeten de basis vor men van een beleid, gericht op de versterking van het Goese winkelgebied. Het rapport is in concept gereed. De onderzoe kers komen onder meer tot de slotsom, dat in het Goese cen trum nog enige ruimte is voor nieuwe detailhandelsvestigin- gen. In het rapport wordt niet altijd even lovend gedaan over de kwaliteit van het Goese winkel gebied. Indien Goes met succes wil blijven concurreren met ste den als bijvoorbeeld Vlissingen, Middelburg, Zierikzee en Ber gen op Zoom zal veel aandacht besteed moeten worden aan de 'aankleding' van het centrum. „Er valt heel wat te verbeteren", bereidde voorzitter Berks de GMC-leden dinsdagavond al vast voor. Een groot aantal winkels in Goes zal op koninginnedag ge sloten blijven. Een peiling die gisteravond onder de GMC-le den werd gehouden, wees uit dat de animo onder de middenstan ders om op koninginnedag open te blijven, vrij gering is. Tegen die achtergrond zal de GMC de Goese middenstand adviseren op koninginnedag de winkel deur op slot te houden. Het sluizencomplex bij Vlissingen blijft voorlopig alleen voor langzaam verkeer een alternatieve ontsluitingsweg foto Ruben Oreel) KOUDEKERKE - Mr B. J. van Putten, voorzitter van de land inrichtingscommissie Walche ren, verwacht niet dat de om streden boslokaties zullen wij zigen. Hij zei dit dinsdagavond in Koudekerke tijdens een in spraakbijeenkomst voor de na tuurbeschermingsorganisaties. De plaatsen waar 'multifunctio nele' bossen moeten komen, zijn na uitvoerige discussies tussen de recreatie, de landbouw en de natuurbeschermers uitgekozen. Daaraan tornen, zal onverant woord zijn voor het tijdpad dat landinrichtingscommissie voor ogen heeft. De landinrichtingscommissie kreeg andermaal kritiek te ho- Inzamelingsactie Arnemuiden voor Roemeense Teius ARNEMUIDEN - Het comité Arnemuiden helpt Teius Roe menië houdt dinsdag 5 maart een inzamelingsactie. Deze vindt vanaf 14.00 uur plaats in het buitengebied eri in de kern vanaf 18.00 uur. De actiegroep hoopt 22 april weer een transport met hulpgoe deren naar Teius te brengen. Twee ondernemers in de garna len en vishandel stelden beiden reeds een vrachtauto met aan hanger en chauffeur gratis ter beschikking. Tijdens hun laatste bezoek in het najaar 1990 constateerden de actievoerders dat er geen di rect gebrek aan voedsel meer Maar dat er nog wel een groot tekort was aan vele andere artikelen, zoals bijvoorbeeld me dicijnen, verbandmiddelen, kle ding, onderkleding, schoeisel, zeep, wasmiddelen, koffie, thee, houdbare levensmiddelen en verlichtingsarmaturen. Therapeutische hulpmiddelen knijpballen, trekveren, halters, springtouwen, zijn zeer Welkom in de kliniek. De polikli niek was vorige keer erg blij met de home-trainer, die dienst moet doen voor 7.000 inwoners. Het comité is ook op zoek naar schrijfmachines en naaimachi nes voor alle zes wijken. De Smy- tegeltschool uit Middelburg hield een actie onder de leerlin gen, welk het bestuur verdub belde. Van de opgebrachte 2.600 gulden worden schoolbehoeften gekocht voor de school in Teius. De bevolking van Arnemuiden kreeg door middel van een folder inzage in de inkomsten en uitga ven van het comité. ren over de hoeveelheid en de lo katies van het bos. De natuurbe schermingsorganisaties willen dat de bossen meer aan de 'bin nenrand van de duinen komen en niet, zoals nu het geval is, meer landinwaarts. Van Putten zei 'op de hoogte te zijn' van de bezwaren, maar noemde de discussie tussen de drie partijen in de landinrich tingscommissie 'qua inhoud en tijd' zo ingrijpend dat van een nieuwe heroverweging en grote veranderingen geen sprake kan en zal zijn. „Want dan breek je de essentie van het plan en de con sensus tussen de partijen af. Dan ga je terug in de tijd." Kritiek De landinrichtingscommissie heeft tijdens elke inspraakbij eenkomst kritiek te horen gekre gen. De boeren noemden het on begrijpelijk dat de commissie bos wil aanplanten op de 'beste landbouwgrond' die op Walche ren te vinden is. De recreatiesec tor liet vorige week weten meer bos te willen in het ruilverkave- lingsgebied. „Als je naar iedere sector kijkt", verzuchtte Van Putten, „dan gaat het niemand ver genoeg. Als het aan de land bouw had gelegen, dan was er geen vierkante meter bos geko men en de natuurbeschermers zeggen: gooi maar een paar dui zend vierkante meter meer bos in het plan." Kritiek kreeg de commissie ook op de samenstelling van de bos sen. Omdat de bossen een drie delig doel dienen: houtproduk- tie, recreatie en natuur, zal geko zen worden voor snelgroeiende bomen, zoals populieren. Een aantal insprekers vroeg zich af waarom niet gekozen is voor el zen en abelen, die meer thuisho ren in het Walcherse landschap. Een bos met alleen populieren was volgens hen 'vlees, noch vis'. Zij noemden het plan een 'ge miste kans voor de natuur'. Bos- en landschapsconsulente B, H. Pijl zei dat het niet de bedoeling is het populierenbos volgens een geijkt patroon aan te leggen. Na een aantal jaren zal het bos bo vendien worden 'omgezet' in een loofbomenbos. De commissie deed wel wat wa ter bij de wijn bij de plannen voor een tweetal bosschages bij Oostkapelle. Een inwoner van dat dorp vroeg zich af waarom de commissie de beplanting niet beter liet aansluiten bij de huidi ge bossen in Oostkapelle. „Wat we nu krijgen zijn twee honden- ui tlaat-bossen." Mevrouw Bijl zegde hem toe die plannen nog eens te zullen bekijken. R. C. M. Schalkens: „Na 1 april begint een nieuw leven, samen met mijn vrouw" (foto Ruben Oreel) R. Schalkens weg bij regionale brandweer VLISSINGEN - De huzaar verlaat de brandweer. De heer R. C. M. Schalkens legt op 1 april zijn functie neer als officier preparatie bij de Re gionale Brandweer Zeeland. Wegens het bereiken van de 55-jarige leeftijd krijgt hij functioneel leeftijdsonslag. De oud-militair die via de in 1986 opgeheven Bescherming Bevolking terecht kwam bij de brandweer, noemt zichzelf nog altijd een militair in hart en nieren. Het is een eigenaardige carriè re geweest, geeft hij toe. Maar wel een leuke. Echt vreemd vond hij de overgang van het leger naar de burgerinstellin gen niet, want, de brandweer organisatie komt qua struc tuur overeen met een militai re: „Beide werken alleen door een perfecte uitvoering van bevelen. Mijn militaire achter grond is mij altijd van pas ge komen. In het leger heb ik goed geleerd met mensen om te gaan en tevens hiërarchisch te denken, maar ook te incas seren." Een strakke organisatie blijkt niet per se onvriendelijk. Een goede verzorging van de me dewerkers, naar lichaam èn ziel, staat bij hem voorop. Be halve gewerkt, moet er ook ge- recreèerd worden. Schalkens herinnert zich uit zijn periode bij de in Amersfoort gelegerde Huzaren van Boreel onder meer de goede kameraad schap. „Die periode heeft veel invloed gehad op mijn carriè re. Ik heb er veel geleerd, on der vaak zware omstandighe den." Boerenzoon Schalkens, een boerenzoon uit Absdale bij Hulst, begon zijn loopbaan in 1954 bij de Ko ninklijke Marechaussee. Na zijn opleiding in Apeldoorn werd hij in Den Haag ingezet voor de beveiliging van met name de leden van het konink lijk huis, ministeries en af en toe een ambassade. Van 1956 tot 1961 diende hij bij de briga de in Terneuzen, waarna hij de overstap maakte naar de Hu zaren van Boreel. Behalve als instructeur fungeerde hij daar ook als plaatsvervangend pe lotonscommandant in Duits land, waar hij geruime tijd was gelegerd, onder meer ten tijde van de Cuba-crisis begin jaren zestig. Terug in Nederland heeft hij zich gespecialiseerd in de aan pak van nucleaire, chemische en bacteriologische wapens. Met die kennis werd hij in 1965 benoemd tot algemeen sector commandant Noord- en Zuid,- Beveland van de Bescherming- Bevolking. Tevens werd hij hoofd materieel van de BB- kring Zeeland. De als mare chaussee begonnen Schalkens breidde zijn kennis gestaag uit. nu onder meer met kader en brandweercursussen. Bewogen Toen de BB vier jaar geleden werd opgeheven werden de ta ken, samen met Schalkens, eervol overgedragen aan de nieuw op'te zetten Regionale Brandweer Noord- en Midden Zeeland, waaraan inmiddels pok Zeeuwsch-Vlaanderen meedoet. De korpsen moesten worden klaargestoomd om er onder leiding van de regionale staf tegenaan te kunnen. „Dat is een bewogen periode ge weest", herinnert Schalkens zich. De korpsen waren toen nog niet gewend grootschalig te denken. Via cursussen en het meewerken aan organisa tieplannen heeft hij gemeente lijke- en bedrijfskorpsen bijge staan bij het aanpassingspro- cës. Hij is blij dat hij er nu in goede gezondheid een punt achter kan zetten en verheugt zich op de periode na 1 april. „Dan be gint er een nieuw leven, samen met mijn vrouw", zegt hij met zichbare voorpret. De vele (oud-)collega's die hij in zijn loopbaan heeft gekend hoopt hij nog een keer te zien op zijn afscheidsbijeenkomst, die donderdag 21 maart vanaf 15.30 uur wordt gehouden in de kazerne van de Regionale Brandweer in Vlissingen. Wijk de Oesterput in Breskens ifoto CamilalSchelstraete,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 19