Streven naar macht oorzaak crisis =(PZC Gents plan WOV-autoweg afgekraakt Ze schijnen het echt leuk te vinden Don keert terug op zijn schreden Fiscusaffaire in Brabant blijft zonder gevolgen Ventevogel in Hulst: GS niet uit op eigen voordeel provincie 15 P. Roose over belastingaffaire: GS willen fnu alvast miljoen voor WOV WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 THOLEN - Een bestuursopvat- ting, die wordt overheerst door normloos streven naar macht. Dat is volgens RPF/ GPV-statenlid P. Roose de hoofdoorzaak van de crisis vaarin het provinciaal bestuur ;edompeld is. „Het gezamenlijk streven naar één doel valt dan helemaal weg. Ieder denkt en handelt voor zich en tegenstel lingen zijn snel geboren," zei hij dinsdag tijdens een bijeen komst van RPF/GPV te Tholen. Daarbij komen dan nog de vele persoonlijke tegenstellingen die in de colleges van gedepu teerde staten van de laatste ja ren zijn opgetreden, liet vergroten van de openheid s niet voldoende om een herha- ing van de bestuurscrisis in de toekomst te voorkomen, meen de Roose. „Wat wij nodig heb ben is een dienende instelling. En een mentaliteit waarbij men elkaar - ook de kleine fracties - open en eerlijk tegemoet treedt." Hij vond dat die menta liteit bepaald nog geen gemeen- is in de Zeeuwse staten. Het statenlid uitte scherpe kri tiek op PvdA-lijsttrekker en beoogd gedeputeerde D. J. P. Bruinooge. Als ik lees dat hij RPF/GPV en de SGP resoluut het laagst mo- lijt gelijke cijfer toekent, waar het jaat om de mogelijkheden tot samenwerking in de concrete provinciale politiek aan te ge ven, dan ben ik bang dat het look van de Abdij nog onder ons is," aldus Roose. Hij stelde dat Bruinooge van echte demo cratie niets heeft, begrepen. „Het deze mentaliteit die de Zeeuw se politiek zo onfris heeft ge maakt." Harmonie Het provinciaal bestuur kan nog nauwelijks functioneren. Pas als op 16 april een nieuw college van mgerie van iaslijn gestolen 'LISSINGEN - Van een waslijn de achtertuin van een huis an de Middelburgsestraat in )ost-Souburg is in de nacht van naandag op dinsdag lingerie intvreemd met een totale waar- Ie van 250 gulden. De politie van 'lissingen waarschuwt wasgoed nachts niet buiten te laten langen. gedeputeerde staten gevormd is, kan er weer echt bestuurd worden, constateerde het sta tenlid. Hij achtte het duidelijk dat de harmonie, zo die er al zou zijn geweest, ernstig is ver stoord. „De titel Zeeland in har monie, klinkt nu als een maca bere grap." Roose noemde het 'geen leuke ervaring' de conclusie te moeten trekken dat persoonlijke en pro vinciale belangen door gedepu teerde staten waren verstren geld. En dat er op de beslissende momenten steeds sprake was van een buitenspel zetten of be moeilijken van de staten in hun controlerende functie. Roose, indiener van de motie van wantrouwen die vier gede puteerden hun zetel kostte, zag een lichtpuntje. De onderzoek commissie Van Waterschoot (waarvan hij vice-voorzitter was), opereerde in de belasting en declaratie-affaire eendrach tig. „Politici kunnen kennelijk toch, als het moet, samen iets tot stand brengen." Hij wees erop dat RPF/GPV een voortrekkersrol speelde. „De po litiek was op een zodanig ernsti ge manier geschaad en het ambt van de overheid zodanig be smeurd, dat alleen een chirurgi sche ingreep weer tot perspec tief- zij het op termijn - kon lei den." --«as 4-' 1 Gedeputeerde De Vries-Hommes is niet van zins het kreek- en poldergebied te laten doorsnijden door een verbindingsweg tussen de WOV en de westoever van de Belgische Kanaalzone (foto Catnile Schelstraete) TERNEUZEN - De door de Ka mers van Koophandel van Gent en Zeeuwsch-Vlaanderen gewenste verbindingsweg tus sen de WOV westelijk van Ter- neuzen en de westoever van de Belgische Kanaalzone komt er volgens gedeputeerde G. de Vries-Hommes (milieu) nooit. De Vries vindt dat de bedrijven bij het uitstippelen van hun in- vesterings- en vestigingsbeleid voor de toekomst rekening moe ten houden met een uitbreiding van de economische activiteiten oostelijk van het kanaal Gent- Terneuzen. „De westelijke kanaaloever, ze ker op Nederlands grondgebied, moeten we ontzien. De wens voor een verbindingsweg tussen de aan te leggen WOV westelijk van Terneuzen en de Express- weg bij Zelzate, die dwars door het Asseneeds krekengebied en de onbedorven polders bij Sluis kil zou lopen, is gewoonweg on redelijk", zei de gedeputeerde in een reactie op de toekomstvisie voor de Kanaalzone, die onlangs werd gepresenteerd. De studie werd verricht door het Seminarie voor Survey en Ruim telijke Planning van de Rijksu niversiteit van Gent in opdracht van de beide Kamers van Koop handel. De plannenmakers menen dat verbindingsweg in de nabije toe komst nodig is, omdat de capa citeit van de N252 (Temeuzen- Sluiskil) te gering zal zijn om de verkeersstromen van de WOV te verwerken. Aanpassen van de N252 is niet mogelijk, omdat de weg Sas van Gent doorsnijdt en vlak naast bestaande bedrijven ligt. Parallelweg De onderzoekers gaan er van uit dat de Traetaatweg en aanslui tend de Kennedylaan, oostelijk van het kanaal Gent-Terneuzen, de voorspelde verkeerstoevloed na het gereedkomen van de WOV van 11.000 tot 19.000 voer tuigen niet aankunnen. Een pa rallelweg westelijk van het ka naal is in hun visie dan ook on ontbeerlijk. „Die onderzoekers en onderne mers mogen dat wel vinden, maar ik vind het ronduit bela chelijk dat wij moeten opdraai en voor de wensen van de Bel gen, die bovendien alleen ge richt zijn op een verdere econo mische expansie. Op het mo ment proberen we in Zeeland in de WOV-procedure zoveel moge lijk waardevolle natuurgebied jes, denk aan de Zak van Zuid- Beveland. te sparen. Dan kun nen we toch echt niet zuidelijk van de Westerschelde waarde volle polders en een krekenge bied opofferen." Ook meent de gedeputeerde dat de Belgen (maar ook sommige bestuurders in Terneuzen) maar moeten afzien van het reserve ren van de westelijke kanaaloe ver tussen Sluiskil en Terneuzen voor industriële bedrijvigheid. „In de toekomst moeten nieuwe bedrijfsactiviteiten ontwikkeld worden op de oostelijke kanaal oever. Daarvoor kiezen we de Axelse Vlakte en de Koegorspol- der. daar is ruimte voor bedrij vigheid mits aan bepaalde voor waarden voldaan wordt." Overigens loopt ook het Belgi sche ministerie van Openbare Werken niet warm voor de Gent se plannen. Ir A. van Damme van de afdeling Wegen van het ministerie: „Als die WOV ten westen van Terneuzen er ooit komt, dan zal de aansluiting over de bestaande wegen lopen. Van een grote verkeersader door het Asseneeds krekengebied zal geen sprake zijn, omdat de as Rotterdam-Calais een heel an dere tracé volgen zal, namelijk via Bergen op Zoom." MIDDELBURG - Het college ran gedeputeerde staten wil :en krediet van 1 miljoen gul len beschikbaar stellen voor :en nadere studie op financieel, technisch en juridisch gebied WOV-tracé 3. Daarmee gaan GS er van uit dat provin ciale staten in hun vergadering van aanstaande vrijdag inder daad voor dat tracé (westelijk van Terneuzen en Ellewouts- dijk) kiezen. GS wijzen er op dat een 'om vangrijke hoeveelheid' aanvul- end werk moet worden verricht. Dat moet gebeuren als voorbe reiding op de beslissing van pro vinciale staten, in de loop van op de vraag of wel of geen Westerschelde Oeververbinding moet worden aangelegd. Voor ;en deel bestaat dit uit onder dek in verband met de exacte ligging van de verbinding met aansluitende wegen. Dit is nodig als voorbereiding op een met een exploitatiemaatschappij te slui ten overeenkomst. Toetsen Zo moet een plan worden opge steld om de verschillende offer tes voor de uitvoering van het werk te kunnen toetsen. Het doel van dit toetsingsplan is om het proces van aanbesteding, ^jgunning en begeleiding van een door publiekprivate financie ring te realiseren WOV, duide lijkheid vanuit de overheden te geven over wat gevraagd wordt en tegen welke condities. Het toetsingsplan zal tevens een functie vervullen tijdens de rea lisatiefase van de WOV (bij voor beeld verstrekken vergunnin gen). Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft voor het jaar 1991 naast het beschikbaar stel len van personeel (15 tot 20 mensjaren) een bedrag beschik baar gesteld van 2,1 miljoen voor het verrichten van werkzaamhe den en onderzoeken. Ook de pro vincie zal in dit verband werk zaamheden moeten verrichten, zoals aansluitende wegen ont werpen, onderzoek projectbege leiding en juridische bijstand. Daarom wordt de staten voorge steld in totaal 1 miljoen gulden beschikbaar te stellen. Vrijdag 1 maart, vanaf 10.00 uur, vergade- 'en provinciale staten daar over. 'n september 1988 hebben de staten al een bedrag van 2.5 mil joen gulden beschikbaar gesteld voor voorbereidingen voor de tracénota/MER-procedure en in februari 1990 was nog een aan vullend krediet van 700.000 gul hen nodig. Jeugd breekt sporthal af voor zeemansliederen KRAKÖW - Als popsterren voelden ze zich, die 35 Vlis- singse leden van het Schelde- loodsenkoor. Drie dagen zon gen ze op het Shanty-festival in Kraków en elke dag juichte de zaal harder als het 'pilot choir from Holland' werd aan gekondigd. Handtekeningen jagers, poseren voor foto's met Poolse fans, interviews met de Poolse media, live opnamen voor de Poolse nationale tele visie. Op weg naar de kleedka mer werden de loodsen sim pelweg gegrepen door dansen de jongeren. Meehossen was de boodschap. Lang nadat de Vlissingers de kleedkamer waren ingerold zong de me nigte hun nummers gewoon door. In het Pools. Het Glory, Glory halleluja uit de shanty John Brown was ver uit favoriet bij de Poolse jeugd. Maar ze leken ze allemaal te kennen. De vermoeidheid van de 23 uur lange busreis van de dag en nacht ervoor was na het eerste concert al vergeten bij de aanblik van een sporthal die tot de nok toe gevuld was met feestende jongeren. De twee to rens van geluidsboxen die het podium flankeerden kregen niet genoeg volume de zaal in om het publiek te overstem men. Twintig jaar treedt het Schel- deloodsenkoor nu op, maar een ontvangst als in Kraków zagen ze nog nooit. Het besef kwam aarzelend. „Ze schijnen de muziek echt leuk te vin den." glunderde dirigent Han Beekman. Hij dirigeerde het grootste koor van zijn leven: dik 2500 zingende Polen. Violist/gitarist Rinus van Es tussen zijn collega's: „Ik kon mezelf niet meer horen" (foto Claudia Sondervan Gretig Wat zoeken jongeren in een stad die hemelsbreed ruim 600 kilometer van de dichtstbij zijnde kust ligt bij folkmuziek en zeemansliederen? Ook hier klinken de Rolling Stones uit de radio en ligt muziek van Ma donna en Prince in de winkels. Dat ze na twee jaar democratie nog niets gewend zijn. lijkt een te makkelijk argument, dat bo vendien onderuit gehaald wordt door de gretigheid waar mee jongeren bij de standjes cassettebandjes, tekstboeken, sweaters en alles wat maar met shanty te maken heeft verza melen. „Die Hollanders zijn great," la chen drie Poolse meisjes. De kleurrijke zeemansuitdossing van de Vlissingers doet het goed bij het publiek. „Zijn ze realty sailors'En met zoveel. De anderen treden op met drie of vijf personen." „Ja, ik hou van rock, vooral van Westerse muziek, maar in Polen heb je ook veel goede bands. Maar shanties zijn anders. Zo vrolijk. Cultuur, traditie. Dat hebben we misschien hier lang ge mist,'1' denkt de student politi cologie Jerzy (22) uit Warsawa. De paar bezoekers van veertig en ouder blikken stilletjes ge nietend. maar onbeweeglijk om zich heen. Engels spreken ze niet. Er wordt gelachen, handen geschud, maar er komt geen antwoord. „Oude mensen komen maar weinig naar het festival." beaamt een jonge Krakówse bezoeker van de sporthal Korona. „Zij zitten nog te veel in het oude Polen met hun hoofd. Het idee dat straks de militia binnenkomt is er nog steeds. Maar niemand kan ons dit festival meer afne men. We kunnen zingen wat we willen." Vaak delen de jongeren een be zoekerspas voor de drie festi- valdagen. De ongeveer 25 gul den (140.000 Zlotych) beteke nen een hele aanslag op het budget. „Zo hou ik nog wat geld over voor souvenirs," lacht Szymek (19). Zorgvuldig telt hij zijn bundel papieren vodjes van 500 en 1000 Zlotych. Vuurwerk Of Szymek zich zo gelukkig mag prijzen, is maar de vraag: de oude, verveloze sporthal kraakt in zijn voegen door de mensenmassa. Tweeduizend werden er verwacht; grof ge schat staan er nu nog duizend mensen extra op de wankele klapstoeltjes in de hal. Visoe nen van brand of neerstorten de balkons doemen op. Beton rot en scheuren zijn elders in de stad ook geen zeldzaamheid. Tegen de tijd van het optreden wringen de loodsen zich via een zijingang naar het podium. Vanavond gaan ze de uitda ging aan: de zaal zo stil krijgen dat er een gevoeliger nummer kan klinken. Tijdens het Sa moa doven de spotlights en worden de brandende aanste kers van de zangers in de zaal als op afspraak beantwoord door sterretjesvuurwerk. Waar ze dat vandaan hebben? Tweehonderd miljoen Zlotych heeft het festival gekost, maakt de organisatie zater- dagavpnd tijdens een perscon ferentie bekend. Tien procent daarvan, plus wat prijzen voor de winnaars van de Poolse shanty-competitie, kwam van Poolse zeevaartscholen, het ministerie van cultuur en be drijven. Het publiek bracht 99 procent van de onkosten bin nen. Voor zo'n 36.000 gulden traden tweehonderd Poolse groepen en 80 shantymen uit onder meer Nederland, Enge land, Amerika en Estland op en werd de helft van de hotel kosten van de buitenlanders betaald. Shanty Kraków is het grootste evenement in het zuiden van Polen. Dat de groep Stare Dzwony van een van de organisatoren met de hoofd prijs gaat strijken, kan geen van de aanwezige organisato ren of Poolse journalisten ver bazen. „Marek is de Poolse ster van het festival." Zondagavond waren de lood sen terug in Vlissingen. met een uitnodiging op zak voor Shanty 1992 in Kraków. „Als we volgend jaar de Hollanders niet hebben, the public toill re- volt", meent Wilhelm Okursa. De Poolse shanties van Stare Dzwony zijn tijdens het jubi leumfestival van het Schelde- loodsenkoor op 26 en 27 april in de Middelburgse Stads schouwburg te beluisteren. MIDDELBURG - De vier gedeputeerden, in wie de Zeeuwse staten zaterdag het vertrouwen opzegden, blijven gewoon op hun post. Ze nemen normaal hun functie waar totdat, op 16 april, in hun opvolging is voorzien. Aftredend gedepu teerde Don (PvdA), die zaterdag meteen gebelgd afscheid nam van de staten („Het is de laatste keer dat ik hier sta.") komt op zijn schreden terug. Don zal vrijdag aanwezig zijn tijdens het statendebat over de WOV en ook in statencommissies verschijnen, wanneer daar zaken aan de orde komen die tot zijn portefeuilles behoren. Ook aftredend gedeputeerde Maris-Koster (VVD), die maan dag evenals Don verstek liet gaan in de welzijnscommissie, zal haar werk gewoon voortzetten. De vier aftredend gedeputeerden besloten gisterochtend, tij dens een vergadering van het dagelijks provinciebestuur, een ambtelijk advies op te volgen dat verwijst naar de Pro vinciewet. Daarin staat met zoveel woorden dat gedeputeer den. zelfs wanneer die - wat niet het geval is - ontslag hebben genomen, hun werk niet zomaar in de steek kunnen laten. Don: „Het schijnt dat het moet. Ik vind het wel een beetje vervelend. Maai- ik zal me niet aan m'n plicht onttrekken." Het dagelijks provinciebestuur besloot gisterochtend wel de reorganisatieplannen voor diverse welzijnsinstellingen in de lade te schuiven. Het gaat om de Stichting Zeeland (en de daaronder vallende raden), het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming en de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid, Het dage lijks provinciebestuur achtte de reorganisatieplannen van zodanig gewicht, dat het doorhakken van knopen aan het nieuwe college zal wórden overgelaten. DEN BOSCH - Anders dan in Zeeland, lijkt een provinciale belastingaffaire in Noord-Bra bant, zonder politiek bloedver gieten te worden afgehandeld. Dinsdag werd tijdens een com missievergadering duidelijk dat een statenmeerderheid (CDA en VVD) er niet op uit is koppen te laten rollen. De affaire vertoont een grote ge lijkenis met de Zeeuwse belas tingkwestie die er zaterdag toe leidde dat de Zeeuwse staten het vertrouwen opzegden in vier ge deputeerden. In 1989 besloot de fiscus een aantal Brabantse (oud-)gedeputeerden een navor dering te sturen omdat ze in de periode 1984-1988 een (naar fis cale normen gemeten) te ruime onkosten- en reisvergoeding hadden ontvangen. Het ging in totaal om navorderingen tot een bedrag van ruim 1,5 miljoen gul den. Net als in Zeeland besloot het dagelijks provinciebestuur in de provinciekas te grijpen om de gedeputeerden met de fiscus in het reine te brengen. Het college schakelde voor ruim 120.000 gul den een gespecialiseerd advies bureau in. Anders dan in Zeeland, waar de betrokken gedeputeerden de weg afsneden naar een schik king, gooiden de Brabantse ge deputeerden het wel op een ak koordje met de fiscus. Na uitvoe rige onderhandelingen bracht de belasting de navorderingen drastisch terug tot 225.000 gul den. De leden van de Brabantse sta ten werden over dit alles niet geïnformeerd. Dat is bij alle frac ties in het verkeerde keelgat ge schoten, ook bij het CDA en de WD. Dinsdag verklaarde com missaris van de koningin mr F. Houben dat het altijd in de be doeling van het college heeft ge legen om de Staten achteraf zo volledig mogelijk te informeren. „Ik betreur het nu dat we des tijds de staten niet meteen heb ben geïnformeerd. Achteraf ge zien was dat beter geweest", al dus Houben. Hij bestreed dat het college de Staten opzettelijk zou hebben misleid. Het voor rekening van de pro vincie nemen van naheffingen inkomstenbelasting is door de Zeeuwse staten aangemerkt als in strijd met de provinciewet, hetgeen leidde tot de conclusie dat sprake was geweest van 'ern stig plichtsverzuim'. In Noord- Brabant neigt een statenmeer derheid er nu dus naar soortge lijk handelen met de mantel der liefde te bedekken. In de Brabantse staten heeft de fractie van de PvdA nog geen standpunt ingenomen over de vraag of de handelwijze van de gedeputeerden politieke conse quenties dient te hebben. Dat gebeurt pas vrijdag bij de behan deling van de belastingkwestie in Provinciale Staten. Voor die tijd wil de PvdA nog opheldering over een groot aantal onduide lijkheden. De fractie van de So- cialistiese Partij vindt dat de ge deputeerden politieke conse quenties uit de affaire moeten trekken. De SP overweegt zono dig vrijdag een motie van wan trouwen in te dienen. Die zal dus. zoals het er nu naar uit ziet. niet door een statenmeerder heid worden gesteund. Wel vinden alle fracties dat de gedeputeerden de navordering alsnog aan de provincie moeten terugbetalen. Overigens hebben de gedeputeerden Welschen en Baartmans, beiden van de PvdA. al laten weten daartoe be reid te zijn. CDA-leden vallen voorzitter af in belastingzaak WESTKAPELLE - De CDA-ge- deputeerde J. A. de Boe is de be lastingaffaire in de staten onge schonden doorgekomen; die was van voor zijn tijd. Zijn ach terban viel hem er dinsdag avond op de verkiezingsbijeen komst in Westkapelle ook niet op aan. Maar de kwestie zat de aanwezigen toch hoog. Zo hoog, dat deze tijdens de discussie het belangrijkste onderwerp was. Met name de voorzitter van het CDA-Zeeland, A. Verbree, moest het ontgelden. Zijn uitspraken over de vooraan staande rol die gedeputeerde en lijsttrekker J. B. Ventevogel in de Zeeuwse politiek zou kunnen blijven spelen waren velen ver keerd gevallen. Ventevogel zou volgens hen „een goede stap te rug" moeten doen en zich de eer ste paar jaar in elk geval moeten beperken tot een eenvoudig sta tenlidmaatschap. „Als we nu praten over bestuurscultuur, ik vind het ronduit verschrikkelijk hoe die man (Verbree) bezig is", merkte de Westkappelse CDA- wethouder L. Wouters op. Provinciebestuurders hebben volgens Wouters steeds uitslui tend geluisterd naai- mensen die hen naar de mond praten, zoals Verbree. „Dat zit mij heel hoog." HULST - De verkiezingsbijeen komst van het CDA in Hulst stond dinsdagavond bol van de reacties op het verloop van de Middelburgse belastingaffaire en de escalatie daarvan afgelo pen zaterdag. Lijsstrekker J. B. Ventevogel zei er geen enkele moeite mee te hebben om te er kennen dat er fouten zijn ge maakt, maar van een gemaakte doodzonde was volgens hem geen sprake. „De fouten die zijn gemaakt, zijn collegiaal gemaakt. Van opzet een ander kwaad te doen is nooit sprake geweest. Het is ook abso luut niet zo dat het college naar eigen voordeel heeft gehandeld. Gelijke monnikken, gelijke kap pen. Wat we voor ons deden, de den we ook voor de ambtena ren", zei Ventevogel. De belangrijkste fout die in zijn ogen is gemaakt „is dat de zaak niet met een normaal staten- voorstel is afgedekt. Maar die fout zal wel geen tweede keer worden gemaakt. Ik wil niet vluchten voor de scherpe kri tiek. Het CDA-bestuur heeft mij gevraagd op mijn plaats te blij ven en dat doe ik, ook na zater- Statenlid Th. Baert noemde het intriest wat er is gebeurd. Vol gens hem waren alle kaarten voor de zitting van afgelopen za terdag al geschud. Samen met andere CDA'ers zag hij af van stemming voor de motie van wantrouwen tegen het college. „Ik had wel genoeg moed. maar te veel fatsoen om mee te stem men. Ik wil niet aan een slach ting meedoen", zei hij. Statenlid P. Everaert vond de statencon- clusie 'veel te zwaar en veel te se lectief.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 15