Akkoord over een duurdere WOV Veilingen fuseren in maart Failliete BV kost gemeente twaalf mille Blikvanger Terneuzen gaat tegen de vlakte Projecten voor fietsers vergen rijkssubsidies Kamer trotseert Maij over premie opvissen bommen Grote papierwinkel bij voorbereiding Zeeuwse fraudezaak Vrachtauto in de berm zeeuwse almanak ii 11111111 M 111111 Verkleedpartij Kapelle en Barendrecht i Projectgroep bekijkt haalbaarheid Geen hogere rijksbijdrage 'n PZC abonnement is éók 'n evenement. eic ijke 'ERNEUZEN - Over een paar maanden verliest Ter- ieuzen zo goed als zeker één van de meest beeldbepa- ende bouwwerken: de Wïllibrordustoren in het Pas- ersbos in het stadscentrum. B en w zien geen mogelijk- ïeden meer de toren te redden, nu het particulier initia- ief geen kans heeft gezien twee ton te vergaren voor de restauratie. En dat was nu juist de afspraak die b en w •n de gemeenteraad vorig jaar juni met elkaar hadden gemaakt: de werkgroep Behoud Willibrordustoren zou zorgen voor de ene helft van de restauratiekosten, de gemeente voor de andere helft. De raad gaf dé actievoerende werkgroep vorig jaar nog tot 1 januari '91 de tijd te bewijzen dat de toren (van 1913) de Terneuzense gemeenschap al te lief was. De werk groep benaderde het bedrijfsleven en particulieren met het vriendelijke doch dringende verzoek een bijdrage te storten. Dat resulteerde in een totaalbedrag van 110.000 gulden, inclusief toegezegde schenkingen, donaties van particulieren en de kosten van een grondige inspectie én het opstellen van een bestek voor de restauratie. Ook de Belastingdienst wilde wel meewerken aan een constructie die inhield dat er op neer kwam dat de btw niet in één keer, maar geleidelijk aan moest worden vol daan. Wethouder J. van Rooijen (openbare werken) dinsdag middag nadat b en w de knoop hadden doorgehakt: „Waar de werkgroep er vanuit ging dat met de restaura tie ongeveer 390.000 gulden gemoeid zou zijn, werd ons al snel duidelijk dat het om minstens 410.000 gulden zou gaan. Formeel diende het particulier initiatief dus 205.000 gulden bij te dragen. De teller is echter blijven steken op 110.000 gulden, te weinig dus. Die belastingre geling had wat extra ruimte kunnen scheppen, maai- aan de andere kant hadden we een eventueel op te richten stichting voor beheer en exploitatie van die toren toch ook weer moeten subsidiëren, we hadden toch op moe ten draaien voor onderhoudskosten en dergelijke... Met die twee ton als gemeentelijke bijdrage in de restauratie zou het dus niet afgelopen zijn..." B en w waren dinsdagmiddag eensgezind. Van Rooijen: „Logisch, want wij zien ons op dit moment geconfron teerd met omvangrijke tegenvallers, het gevolg van de extra bezuinigingen in het kader van de Tussenbalans." Voor Terneuzen kan dat uitdraaien op een tegenvaller van bijna een miljoen gulden. Van Rooijen: „We zullen dus op heel korte termijn prioriteiten moeten stellen. En we wilden zoveel. het beleid zal moeten worden bijge steld." Hoewel de raad het college vorig jaar volmacht gaf om de toren-kwestie verder af te handelen, vinden b en w het toch beter de besluitvorming nog even terug te koppelen naar de raad. Half maart licht wethouder Van Rooijen de argumenten van b en w nogeens toe in een vergadering van 'zijn' raadscommissie voor openbare werken. Strohalm De werkgroep Behoud Willibrordustoren beschouwt die 'terugkoppeling' als de laatste strohalm. Woordvoerder Rein van Glansbeek (danig teleurgesteld): „Het is onze laatste kans. En die zullen we zeker grijpen. Deze week nog komen we bijeen voor spoedberaad en daarna zullen we alles op alles zetten om de toren alsnog te redden. Hopeüjk schrikt iedereen nu echt wakker en wordt dat bedrag van iets meer dan twee ton toch nog gehaald. Wij hebben ons er overigens over verbaasd dat de gemeente dus kennelijk weer geen moeite heeft gedaan geld los te peuteren bij landelijke fondsen. Terwijl daar toch wel degelijk mogelijkheden lagen. Wij verwijten de gemeen te dat niet al die mogelijkheden ten volle zijn benut. Je zou bijna spreken van een vorm van nalatigheid. En dat heeft die afwachtende houding bij veel bedrijven en par ticulieren veroorzaakt." De Willibrordustoren in Ter neuzen: een van de meest beeld bepalende bouwwerken van de stad. MIDDELBURG - Tien dag vaardingen met een totale omvang van zeventig pagi na's vormen nog maar een vage afspiegeling van de enorme papierwinkel die overhoop is gehaald ter voorbereiding van een grootschalige fraudezaak bij de rechtbank in Middel burg. Het gaat om een aan tal met elkaar in relatie staande personen en onder nemingen in Zuid-west Ne derland. Ze moeten zich be gin maart verweren tegen de beschuldiging van het plegen van valsheid in ge schrifte. Daarmee werd de belastingdienst voor dertig miljoen en de bedrijfsver eniging voor rond vijftien miljoen gulden benadeeld. Door de dagvaardingen van vijf personen en vijf rechts personen loopt als een rode draad het valselijk opmaken van loonadministraties, het buiten de boeken om doen van contante betalingen van lonen en vergoedingen en het om de tuin leiden van de belastingdienst. In een van de dagvaardingen wordt voorts nadrukkelijk gewag gema'akt van het bedotten van het GAK in Breda, waar enkele tientallen werkne mers werden ziek gemeld terwijl ze dat niet'waren. Op de eerste dag van de drie daagse die in eerste aanleg wordt besteed aan de fraude zaak. heeft justitie op woens dag 6 maart vijf personen ter verantwoording geroepen. Zij staan ieder voor zich in een bepaalde samenhang met vijf bv's. Justitie merkt in de fraudezaak de 58-jarige A. J. uit Antwerpen - voor heen te Heinkenszand - aan als de persoon die feitelijk leiding heeft gegeven aan de over een periode van vijfjaar gesignaleerde verboden ge dragingen. Verder moeten voor het hek je komen de 62-jarige R. O. G. uit Antwerpen, J. H. V. (45) uit Papendrecht, de 46-jarige A. M, B. ut Hoe ven in West-Brabant en de in Antwerpen woonachtige Bergenaar F. H. (43). De opgeroepen rechtsperso nen zijn het Technisch Bu reau Zeeland bv in het ha vengebied Vlissingen-Oost, de op hetzelfde adres geves tigde onderneming Unicon Holland bv en de in Bergen op Zoom kantoorhoudende bv's Etablissement Europa Werken, Vedox Offshore Constructiebedrijf en Omni- con. Vier raadslieden staan de personen en de bv's bij. TERNEUZEN - De gemeente politie trof maandagavond op de Tractaatweg tussen Terneuzen en Axel een in de berm gestran de vrachtwagen aan. Het voer tuig, eigendom van de Belgische firma M. uit Kruibeke, bleek daar door de chauffeur A. J. R uit Verrebroek te zijn achtergela ten. De auto werd met behulp van een takelwagen weer op de weg gezet en voor een technisch onderzoek naar garage Dees in Terneuzen gesleept. In verband met de takelwerkzaamheden werd de Tractaatweg van 18.30 tot 21.30 uur voor het verkeer ge sloten. De chauffeur heeft zich dinsdag bij de politie in Terneu zen gemeld. MIDDELBURG - De fietser krijgt steeds meer ruim baan in Zeeland. Het dagelijks bestuur van de provincie heeft een aan tal fietsvoorzieningen voor sub sidie uit het programma open luchtrecreatie 1992 voorgedra gen bij het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij. Bij de keuze van deze projecten heeft de terugdringing van de automobiliteit in het toeristisch verkeer - en de daarmee samen hangende bevordering van het langzaam verkeer - een belang rijke rol gespeeld. Het dagelijks provinciebestuur streeft ernaar doorgaande fiets routes langs de kust, Veerse Meer en Oosterschelde tot stand te brengen. Een beschutting tegen de golf slag voor het fietsveer Goris- hoek-Yerseke beschouwen ge deputeerde staten als de drin gendste voorziening waarvoor ze een bijdrage uit de subsidie- pot openluchtrecreatie vragen. Ze zouden er 80.000 gulden voor willen hebben. Westhove Voor een fietspad van Domburg naai- Westhove en wandelpaden in Domburg-West is achtereen volgens 177.000 en 75.000 gulden subsidie aangevraagd. De aan leg van een fietspad van Dom burg naar Westkapelle is als re serve-project aangemeld. Beide fietspaden vormen een onder deel van de fietsverbinding langs de Walcherse kust en dra gen bij aan een goede bereik baarheid van het strand per fiets. De plannen voorzien ook in enkele fietsenstallingen bij de strandovergan'gen. Analyse Twee andere fietsvoorzieningen die het dagelijks bestuur van de provincie voor subsidie heeft voorgedragen, zijn voortgeko men uit de sterkte/zwakte analy se voor de Bevelanden en Tho- len. Onder het motto 'Beleef de Oosterschelde' zijn fietspaden geprojecteerd langs de oevers van de zeearm. Nu zijn bijdragen gevraagd voor de tracés Katseveer-Kattendij- ke (195.000 gulden) en Zeester- Oude gemaal op Tholen (113.000 gulden). Verder zijn twee projecten aan gemeld die in het kader van ruil verkavelingen worden uitge voerd. In de Yerseke Moer wordt een uitzichtpunt toegankelijker gemaakt en een weg afgesloten voor auto's, zodat uitsluitend fietsers ervan gebruik kunnen maken. In de administratieve ruilverka veling Sluis-Oostburg zijn drie wandelpaden voorzien om de Stierskreek en de Praatvliet be ter te ontsluiten voor sportvis sers. Voor beide projecten is 22.000 gulden gevraagd. Tenslotte is een bijdrage van 188.000 voor het fietspad Kort- gene-Zandkreekdam als reser ve-project aangemeld. Viktor van vijf doet niets lie ver dan zich verkleden. Ro bin Hood, de Kerstman, Pe ter Pan of Kapitein Haak: het ventje vindt in ieder kin derboek een lichtend voor beeld: in iedere kast wel iets wat hem tot kostuum of re- quisïet kan dienen. Maar opruimen, ho maar. Zijn ouders voegen hem vanalles toe waneer ze, al opruimend, door het huis gaan. Maar zelfs daarin vindt hij inspiratie. De indiaan die onlangs, ge huld in een tafelkleedje van de overloop en uitgerust met een bijltje uit de timmer- kist, de trap af kwam, kon digde zich geestdriftig in het deurgat aan: „Hier is de grote Luie Beer". In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kimt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Postcode: Telefoon: ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 KAPELLE - De Coöperatieve Tuinbouwveiling Zeeland (CVZ) in Kapelle staat op het punt samen te smelten met de tuinbouwveiling ZHZ in Ba- rendrecht. De 570 leden krij gen volgende week het fusie rapport in de bus. Zij hakken 25 maart tijdens de algemene ledenvergadering de knoop door. Het CVZ-bestuur vindt de fu sie noodzakelijk. Het aantal inkoopbedrijven slinkt, maar de afnemers die zich staande weten te houden worden steeds groter. Willen de aan bieders - de veilingen - deze ontwikkeling bijbenen, dan valt niet te ontkomen aan schaalvergroting. „Van de tweehonderd Duitse inkoop- centrales in 1975 zijn er bij voorbeeld nu nog zestig over. Je ziet een parallelle ontwik keling aan de aanbodzijde. Momenteel telt Nederland 25 veilingen, dat waren er ooit 150. Het is nodig om vraag en aanbod goed op elkaar af te stemmen, omdat de markt steeds grotere partijen van een constante kwaliteit vraagt", licht CVZ-directeur drs E. T. A. Maerman toe. ZHZ Barendrecht (1800 leden) is een logische fusiepartner. Er is sprake van een overlap in el- kaars gebied, zoals Schou- wen-Duiveland en West-Bra bant, waar beide veilingén le den hebben. Alleen al om die reden levert de fusie schaal voordelen op. Maar aan de sa menvoeging ligt ook het idee ten grondslag dat de CVZ op den duur te klein zou kunnen zijn om zich te handhaven. Samen worden ze achter Gel- dermalsen de op één na groot ste veiling van Nederland. ZHZ Barendrecht boekte vo rig jaar een omzet van 260 mil joen gulden, waarvan 235 mil joen aan groente en 25 miljoen aanfruit. De winst bedroeg zes ton. CVZ bereikte in 1990 een recordomzet van 65 miljoen gulden (appels en peren) en een winst van zeven ton. Di recteur drs Maerman sluit niet uit dat de nieuw combinatie, die Coöperatieve Groente- en Fruitveiling Holland-Zeeland (CHZ) gaat heten, in de toe komst de ogen richt op België. „In het kader van Europa 1992 is het gewenst ook naar nieu we samenwerkingsverbanden te kijken." Na de fusie wordt Barendrecht het groentecentrum en Kapel le het centrale veilpunt voor fruit. Het verruimt de moge lijkheden van Zeeuwse akker bouwers die zich willen of moe ten toeleggen op tuinbouw- produkten. Zij krijgen de be schikking over een afzetka naal. Voor de fruittelers, ver wacht drs Maerman, heeft de fusie een gunstig effect op de prijsvorming. Het staat de te lers vrij waar ze hun produk- ten naar toe brengen. De veilklokken van beide veilin gen worden toch aan elkaar gekoppeld. Als Barendrecht groente draait, loopt Kapelle automatisch mee en vice versa geldt dat voor fruit. De CVZ past op dit momenteel de klok aan voor het zogeheten tele- veilen. Ook krijgt de mijnzaal een tweede veilklok. De totale investering komt neer op drie kwart miljoen gulden. Een tweede klok is onontbeer lijk voor televeilen en simul taan veilen. Bij.de eerste afzet- methode bieden verschillende veilingen - Barendrecht, Bre da, Bleiswijk en Utrecht doen dat al enkele jaren - gezamen lijk één groot blok van één ras, maar van diverse kwaliteiten en maten aan. De afnemers gaan dus niet meer alle veilin gen af, maar kopen op één lo- katie blind hun fruit. Simul taan veilen verschilt daarvan in die zin dat veilingen exact op hetzelfde tijdstip een grote partij van één ras, dezelfde klasse en maat veilen. Het re sultaat is dikwijls een betere prijs voor de teler. Donderdag sloeg de CVZ de eerste paal voor een nieuw koelhuis, waarin vierduizend ton fruit kan worden bewaard. Deze investering, van zeven miljoen gulden, staat los van het fusieproces. Door uitbrei ding van het Zeeuwse fruitare- aal houdt de veiling rekening met een extra aanvoer van vier miljoen kilo appels en pe ren. Met het oog op de nieuwe oogst moet de koelruimte half augustus klaar zijn. Advertentie Van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Minister Maij- (Veggen (verkeer en waterstaat) en het dagelijks provinciebe stuur zijn overeengekomen dat de duurste variant van de Wes- terschelde Oeververbinding (WOV) tussen Terneuzen en El- lewoutsdijk west (tracé 3) zal worden aangelegd. De bewindsvrouw is echter niet bereid nog een schepje bovenop haar eerdere toezegging van 41,1 miljoen gulden jaarlijkse bijdra ge te doen. Het tekort op de be groting van de WOV moet ge- ronden worden in verschuivin gen in de financiën. In een gesprek tussen de minis ter en een Zeeuwse delegatie, be staande uit commissaris der ko ningin Boertien, aftredend gede puteerde De Voogd (WD) en ge deputeerde De Boe (CDA), is gis teren besloten een projectgroep van Rijks- en provincieambte- WÊÊÊ^mÊÊmÊÊÊÊÊÊÊmm naren in te stellen, die gaat on derzoeken hoe met boekhoud kundige 'foefjes' de duurste va riant voor de WOV toch in 2000 een feit kan zijn. Minister Maij-Weggen zegde ver der toe dat zij medeverantwoor delijkheid - ook, financieel - zal dragen voor vervanging van de veerboten. Zij sloot nieuwbouw definitief uit. Maar haar ambte naren gaan nu de andere moge lijkheden, zoals huren en leasen, onderzoeken. Ambtenaren op het ministerie van verkeer en waterstaat en provincie-ambtenaren zullen de komende weken een aantal fi nanciële constructies voor de WOV onderzoeken. Daarbij zul len verschillende mogelijkheden de revue passeren. Een optie is dat het ministerie een deel van de wegen die van en naar de (Slot zie pagina 19 kolom 1) KRUININGEN - Het faillisse ment van Dorpshuis Yerseke BV, de vorige exploitant van De Zaete in het vissersdorp, heeft de gemeente Reimerswaal twaalf mille gekost. Een vordering van ruim 7.000 gulden bleek niet meer te innen, ondanks het feit dat de rechter de rechtmatigheid daarvan had bevestigd. Op de rekening van de BV stond geen stuiver meer. Het geld viel ook niet meer te ha len bij de voormalige exploitant, omdat hij niet hoofdelijk aan sprakelijk was. Met als gevolg dat Reimerswaal ook de proces kosten niet kon verhalen. Huurachterstand Samen met de vordering, die on der meer een huurachterstand betrof, schoot Reimerswaal er twaalf mille bij in. Een vervelen de kwestie, gaf wethouder J. W. P. Cornelissen dinsdag tijdens de raadsvergadering toe. „Maar van een kale kip kun je geen ve ren plukken." De advocaat moest na de rechtszaak vaststel len dat de BV 'leeg' was. Of de eigenaar met opzet de rekening heeft geschoond om aan moge lijke schuldeisers te ontkomen, kon Cornelissen niet zeggen. „Ik heb daar geen bewijs voor." Het PVDA-raadslid A. Kooiman- Springelkamp betreurde de gang van zaken. De gemeente had eerder beslag moeten leg gen op de saldi van-de BV. „Het is dus op legale wijze mogelijk gemeenschapsgeld binnen te halen." De eerste werkzaamheden voor de bouw van een nieuw koelhuis van de CVZ in Kapelle zijn begonnen. In het koelhuis kan vierdui zend ton fruit worden bewaard (foto Willem Mieras) DEN HAAG (ANP) - Minister Maij (verkeer en waterstaat) moet zorgen voor een vangst premie voor vissers die bom men en andere explosieven bo ven water halen uit de Noord zee. Maij heeft laten weten daar niets voor te voelen, maar de Kamer hield dinsdag door aan vaarding van een motie voet bij stuk. Alleen het GPV stemde te gen. Maij verklaarde vorige maand dat zij het te gevaarlijk vindt om een beloning uit te loven voor het opvissen en bij de marine in leveren van explosief oorlogs materiaal. Vroeger bestond zo'n bonusregeling wel, maar Maij's voorgangster Smit heeft die in getrokken. De minister heeft er weliswaar begrip voor dat de Kamer de vis sers wil stimuleren tot het van de bodem lichten van bommen en granaten, maar zij ziet als ge vaarlijk nadeel dat de vissers de projectielen vaak lang aan boord houden. De vissers blijken bovendien bewust op explosie ven te gaan jagen als de overheid geld uitlooft. Sommige vissers die in de buurt van de Engelse kust een bom vonden, gingen volgens Maij zelfs naar Neder land om de premie op te strijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 13