PROVINCIALE ZEEUWSE COURS* Gebruik openbaar vervoer en auto 34 procent duurder terugtocht Saddam beveelt Massale overgave; voltreffer Scud WITLOF EN KIPPEBOUT ;:Vd Broek hoopt dat Husayn van toneel verdwlint Israël hoeft voor Nederlandse Patriots niet te betalen 5 golfoorlog Amerikanen zetten strijd voort Iraakse konvooien onder vuur 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. 234e jaargang no. 48 Dinsdag 26 februari 1991 Vanochtend mist De mist zal vandaag geleidelijk ver dwijnen. Erna volgen opklaringen met eerst nog laaghangende bewolking. Maximum temperatuur 9 graden. IRAK (AP) - Amerikaanse sol daten bewaken maandag Iraakse krijgsgevangenen (fo to boven). Het Iraakse front leek gisteren als een kaarten huis ineen te storten. Het aan tal soldaten dat zich over gaf of gevangen werd genomen liep volgens geallieerde bron nen in de loop van de dag op tot meer dan 20.000. Temidden van alle tegenslag was er ook een succes voor Saddam Husayn. Een Iraakse Scud-raket kwam maandag avond terecht in een Ameri kaanse militaire barak in Dhahran, in het oosten van Saudi-Arabië. Van de ruim 100 Amerikaanse militairen die zich daar bevonden zijn er vol gens een Saudische militaire functionaris zeker 12 omgeko men. Voorts zouden er ruim 50 gewond zijn geraakt. Een oog getuige zei dat de militairen aan het avondeten zaten toen de raket doel trof. De onderste foto laat een Amerikaanse sol daat zien die fotografen maant de plaats van de raketinslag te verlaten (foto's EPAIAP) PAGINA 4: Generaal in Israël verwacht geen aanval c- wapens rj PAGINA 5: Massa krijgsgevangenen bemoeilijkt geal lieerde opmars Kinderen bekijken oorlogsbeelden anders :e dan hun ouders (Advertentie) DEN HAAG (GPI)) - Reizen wordt tijdens deze kabinetspe riode zowel voor automobilis ten als voor mensen die gebruik maken van het openbaar ver voer ruim 34 procent duurder. Dat levert een koopkrachtda ling van 0,75 procent op. Naast de verhoging van de motorrij tuigenbelasting van juli dit jaar, met gemiddeld 135 gulden, zal deze belasting per 1 januari 1993 nog eens met gemiddeld 150 gulden toenemen. Het kabinet antwoordde dit maandag op vragen uit de Twee de Kamer over de Tussenbalans. Daaruit blijkt ook dat de auto kosten van een op benzine rij dende middenklasser (die 20.000 kilometer per jaar rijdt) in 1994 met circa 700 gulden zijn toege nomen. Zoals bekend zal naast de genoemde verhogingen van de motorrijtuigenbelasting, tot en met 1994 de accijns op benzi ne (inclusief btw) met 24 cent per liter toenemen en de prijs van diesel met 20 cent. In totaal moeten de weggebrui kers ruim 3 miljard gulden extra opbrengen, waarvan een deel ge bruikt. wordt voor verlaging van het financieringstekort. Ook komt er een zogenaamde combi- kaart voor autobezitters, waar mee zij korting kunnen krijgen in het openbaar vervoer. Over de verhouding tussen de stijging van de tarieven van het openbaar vervoer (zo'n 5 a 6 pro cent per jaar) en de stijging van de autokosten, die volgens het kabinetbeleid ten minste gelijk op moeten gaan, valt nog weinig met zekerheid te zeggen. De kos ten van het openbaar vervoer zullen in 1994 ten opzichte van dit jaar met 34,5 procent geste gen zijn. Dat wordt volgens het kabinet voor automobilisten gelijk ge trokken door, de ruim drie mil jard die de verhogingen van de motorrijtuigenbelasting en de accijnzen moeten opbrengen. Het kabinet verwacht dat door de toename van deze vaste en variabele kosten voor autoge bruikers, samen met de invoe ring van de combikaart, het openbaar vervoer meer gebruikt zal worden. De kaart moet de verhoging van de motorrijtuigenbelasting ge deeltelijk compenseren. Mocht de kaart er na overleg met de vervoersorganisaties niet ko men, dan gaat de verhogingvan de motorrijtuigenbelasting toch door. De combikaart is een idee van de ANWB, RAI. BOVAG, NS en het streekvervoer. Het gaat volgens het kabinet om een beloning voor de autobezit ter die van het openbaar vervoer gebruik maakt. Voor de kaart is gekozen, omdat de verhoging van de benzine- en dieselprijzen naar verwachting niet de gewenste overstap van auto naar trein en bus zal bewerkstel ligen. Verzet PvdA De PvdA komt morgen, wanneer de Kamer de Tussenbalans be spreekt, met ingrijpende voor stellen om het bezuinigingspak ket 'evenwichtiger' te maken. Het openbaar vervoer moet min der duur worden en ook de mo torrijtuigenbelasting mag niet zoveel stijgen als het kabinet wil. De PvdA-fractie besprak maan dag de kabinetsplannen. Felle kritiek werd geuit op de zeer for se verhoging van het trein-, tram- en buskaartje. De PvdA meent dat dit in strijd is met het kabinetsbeleid om meer mensen met het openbaar vervoer te la ten reizen. „Je jaagt de treinrei zigers eigenlijk de auto in. Dat kan niet", aldus een ingewijde in de PvdA, DEN HAAG (ANP)-Israël hoeft voor Nederlandse Patriot-ra ketten die het land inzet, niets aan ons land terug te betalen. Interim-minister van defensie Pronk heeft dat geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Leerling (RPF). Nederland heeft, in Israël een Pa triot-squadron gestationeerd, dat grotendeels is bemand met Nederlandse militairen, maar onder Israëlisch commando staat. Het maakt deel uit van de luchtverdediging tegen aanval len met Iraakse Scud-raketten. Volgens Pronk zijn Nederland en Israël een redelijke verdeling van de kosten van de plaatsing van de Patriots overeengeko men. Israël neemt het grootste deel van het transport van Duitsland, waar de eenheid was gestationeerd, naar Israël voor voor zijn rekening. Nederland draagt draagt de kosten voor het functioneren en instandhouden van de Patriots. De extra kosten die hiermee gepaard gaan be dragen ongeveer 300.000 gulden per maand. De Nederlandse Patriot-raket ten zijn van het oude type, de PAC-l-versie. Met de Neder landse Patriot-installatie kun nen ook de geavanceerdere PAC-2-raketten worden afge vuurd. die de Amerikanen naar Israël hebben getransporteerd. Aangezien de Amerikaanse PAC-2-raketten een grotere tref zekerheid hebben, mag worden aangenomen dat de Israëliërs deze eerst zullen willen inzetten. Minister Pronk zei maandag te genover de Tweede Kamer dat het bereik van de PAC-l-raket iets minder is dan die van de PAC-2, maai- dat ook de PAC-1 voldoende is. Saddam nu mee te spelen. Als het Saddam Husayn ernst is, moet hij officieel alle VN-resolu- ties aanvaarden en moeten zijn troepen zich overgeven aan de geallieerden". De Kuwaytse am bassadeur in Groot-Brittannië liet zich in gelijke bewoordingen uit. De Iraakse aankondiging kwam enkele uren nadat het leger van Irak een Scud-aanval had uitge- Advertentie Ike dinsdag en woensdag lebben we groente en vlees n de aanbieding. Witlof, 500 gram (tl Kippebouten, kilo^09-5.99 £7 O 100 gram +J 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Boertien De Tweede-Kamerfracties van D66, PvdA. VVD en Groen Links ivillen duidelijkheid over de po sitie van commissaris der konin gin dr C. Boertiennaar aanlei- dmg vai2 de belastingaffaire. Zij hebben schriftelijke vragen ge steld aan minister Da- les en staatssecretaris Q De Graaff-Nauta. w Het tennispubliek in Rotterdam heeft weinig plezier beleefd aan Goran Ivanisevic. Het Joegosla vische talent liet zich door de Ziveed Bergström op kinderlijke wijze uit "T het toernooi slaan. I In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de -PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in Jiuis, U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 voerd op een Amerikaanse mili taire basis in Saudi-Arabië. Ten minste twaalf Amerikaanse sol daten werden gedood. Zeker 25 militairen raakten gewond en veertig worden vermist. De ra ket kwam neer in een Ameri kaans legercentrum bij Khobar, in de buurt van de havenstad Dahran. Het was de eerste suc cesvolle Scud-aanval van Irak sinds het uitbreken van de oor log. Er was een Patriotraket af gevuurd. maar die heeft de Scud niet kunnen onderscheppen. De raket boorde zich in een ge bouw op de basis. Het dak en de muren werden goeddeels wegge slagen. Verslaggevers van het Amerikaanse tv-station CBS za gen ambulances en helicopters arriveren om de doden en ge- Slot zie pagina 5 kolom 7) Wonen duurder Naam: Adres: Postcode: Handtekening: 1: QJ> De Tussenbalans raakt huisei- genaren dieper in de portemon nee dan huurders. De modale huurder (bruto jaarinkomen f45.000 en maandhuur van f 700) betaalt tot en met 1994 in totaal f 864 méér voor zijn wo- nihg. Modale kopers (brutojaar inkomen 45.000: verkoopivaar- de woning tussen f150.000 en f 180.000) O zijn f 1932 meer kwijt. O Ivanisevic Melkglas Drie medeiverkers van het isoto- penlaboratorium in het Streek ziekenhuis Walcheren te Vlissin- gen hebben honderden handte- kenmgen verzameld. Zij en hun medestanders willen het melkglas terug. Sinds kort wordt de melk geserveerd in plastic bekers en dat is, belas tend voor het milieu, vinden de actievoer- Q ders. v Vier weken voor: (Van onze correspondenten) WASHINGTON - De ^Iraakse leider Saddam Husayn heeft zijn troe- pen opdracht gegeven ;q zich volledig en onmid- [gdellijk terug te trekken s uit Kuwayt. Dat meldde Radio Baghdad van nacht om half één Neder landse tijd. De troepen kregen opdracht zich ""overeenkomstig VN-reso- utie 660, terug te trekken op de posities die op 1 au- ;ustus van het vorig jaar werden ingenomen. Ret Witte Huis wist vannacht of ficieel nog van niets. Irak had nog geen contact gezocht met de Verenigde Staten. „We kennen het besluit niet, we hebben al- een het persbericht gelezen", ei Mai'lin Fitzwater, de woord voerder van president Bush. Het lericht was voor de geallieerde strijdkrachten geen aanleiding iet grondoffensief te stoppen. „De oorlog om de Iraakse troe pen uit Kuwayt te verdrijven, gaat door", aldus Fitzwater. Amerikaanse regeringsfunctio narissen zeiden tegen verslagge vers van CNN dat de Iraakse troepen inderdaad bezig waren zich terug te trekken. „Grote aantallen tanks, vrachtwagens en ander materieel begeven zich in noordelijke richting voor een kennelijke aftocht", aldus een van de functionarissen. Volgens de woordvoerder werden de Iraakse konvooien aangevallen door Amerikaanse vliegtuigen. Dat zou gebeuren omdat de te rugtrekking niet officieel is, om dat die niet bij de Verenigde Na ties was gemeld. De Iraakse radio las een officiële regeringsverklaring voor, die volgens de aankondiging afkom stig zou zijn 'van het Iraakse lei derschap'. In de verklaring werd gezegd dat de terugtrekking in overeenstemming was met het Sovjet-vrédesvoorstel, waarmee Irak al eerder akkoord was ge gaan. Minister Tareq Aziz van buitenlandse zaken zou de Sov jet-ambassadeur in Baghdad op de hoogte hebben gesteld van het besluit. Het radiobericht meldde verder dat Sovjet-presi dent Gorbatsjov is gevraagd om bij de Veiligheidsraad een 'staakt-het-vuren' te bewerk stelligen. De Kuwaytse ambassadeur in de VS noemde de radiobood schap 'een poging om verwar ring te scheppen'. Hij vond de aankondiging 'te laat'. „De oor log gaat door. Er zijn teveel le vens verloren om het spel van de ogen van de wereldgemeen schap volstrekt ongeloofwaar dig gemaakt. Over Husayn zei de bewinds man: „Uiteraard hoopt eenieder dat we met deze despoot na de oorlog geen contact meer hoe ven te hebben". Van den Broek was het eens met de opvatting dat je vrede alleen met je vijan den. niet met je- vrienden, sluit. „Maar onderhandelen met Sad dam Husayn zal niet tot vrede leiden", vond Van den Broek. Wat Arafat betreft zullen de lan den van de EG volgens Van den Broek „een gereserveerde, af wachtende houding innemen". „Zijn geloofwaardigheid, ook als onderhandelingspartner, is ern stig aangetast. Maar er is op dit moment geen uitzicht op een vervangend Palestijns leider schap". De minister verwacht niet dat de afwijzende houding van de Sov jet-Unie tegenover de landoor log verstrekkende consequen ties zal hebben. Moskou zal zich bij de ontwikkelingen neerleg gen en blijft ook in de toekomst bereid om in de Veiligheidsraad constructief te werken aan een veiligheidsstructuur voor het Midden-Oosten. Uitgezonderd Groen Links, stelden alle frac ties zich achter het door de Ame rikaanse president Bush gestel de ultimatum en het begin van de grondoorlog als overmijdelijk gevolg. In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 Minister Van den Broek DEN HAAG (GPD) - Als de oor- j log om Kuwayt is gestreden, ei hoopt minister Van den Broek e (Buitenlandse Zaken) dat de in- ai lernationale gemeenschap ver in lost is van de Iraakse leider Saddam Husayn en PLO-leider 2 Arafat. In de ogen van Van den "3 Broek zijn beiden niet accepta bel als gesprekspartner bij het oplossen van de problemen in het Midden-Oosten. Van den Broek zei maandag tij- dens een mondeling overleg met is de kamercommissies van bui- 1tenlandse zaken en defensie, dat et „het politieke voortbestaan" v'van Husayn het realiseren van ''vrede en veiligheid in de regio 1 .aanzienlijk compliceert". PLO-leider Arafat heeft, zich, se door zijn steun aan Husayn, in

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1