rijd dringt voor Baghdad Ambtenaren willen binnen twee weken duidelijkheid Mogelijk acties bij de politie Chaos op Duitse snelweg Koningin bij Leeuw van Venetië "Ui ^0^ of schr'f,eliik te(ze|;jje plcn: \egin grondoorlog lijkt nog maar kwestie van uren Shell voert iivesteringen ors op golfoorlog PB: lalvering fan toename loopkracht Doorbraak in GATT-overleg 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Veel bewolking Vandaag bewolkt met kans op lichte regen. Middaglemperatuur omstreeks graden. De matige zuid tot zuidwes ten wind neemt nog iets toe. I 34e jaargang no. 44 londerdag 21 februari 1991 lVan onze correspondenten ASHINGTON/PARIJS - Irak :eft gisteravond gezegd dat juister van buitenlandse za- M Tariq Aziz 'spoedig' naar fjskou afreist met het defini te antwoord van president JN HAAG (ANP) - De Konink- jke Shell Groep voert de ko- lende jaren de investeringen ics op. Het concern voorziet in |S5 investeringen van bijna llmiljard tegen 11,5 miljard 1990. ide komende vijf jaren komt it totaal aan investeringen in «buurt van de ƒ100 miljard, taarmee behoort Shell tot de motste investeerders in de we id. In Nederland is Shell met 1,3 miljard (1990) de tweede in- fsteerder na PTT Telecom, in de voorziene investeringen i bijna de helft bestemd voor psporing en winning. Erin he spen zijn ook de oplopende listen voor milieubescherming, teil maakt zich nu duidelijk laar voor de 21ste eeuw. Toch is itot op dit moment geen spra- ivan een tekort aan olie. Ook [Golfcrisis heeft hieraan niets [randerd. Het nagenoeg weg- iUen van de produktie van Irak iric miljoen barrel per dag in it tweede kwartaal van 1990) aKuwayt (1,6 miljoen vaten) is makkelijk door met name mdi-Arabië opgevangen, igina 9: daling resultaat door ibrisis PAGINA 4: Irak nadert breekpunt PAGINA 5: VS vragen Nederland hulp bij mijnenbestrijding Hevig verzet Republikeinse Garde verwacht IRA-proces IEN HAAG (GPD) - De maatre den die het kabinet heeft afge broken in de tussenbalans, lei- Itn tot meer werklozen en min- ier nieuwe banen. De door- siee-werknemer (modaal) ziet Sn eerder beloofde koop- irachttoename van 0,9 procent lerjaar teruglopen naar 0,5 pro- int. Voor de minima en de uit- ifringstrekkers is er een halve- óng van de toegezegde toename unde koopkracht, ïordt een beleid ingezet gericht verdere loonmatiging waar- ij koopkrachtbehoud het uit- ingspunt is, dan neemt de loopkracht verder af. Modaal lijft net boven de nullijn, uitke- ngstrekkers en ambtenaren skken daar onder. Èt Centraal Planbureau (CPB) eeft dit op verzoek van het ka- imet berekend. Het fmancie- ■igstekort van de rijksoverheid tintin 1994 op circa 3,8 procent ÉL Dat is 0,55 procent te hoog 'ingerekend bijna 3 miljard gul- fcni. Premier Lubbers heeft in- öddels nieuw intern beraad üngekondigd naar aanleiding a-nde uitkomsten van het CPB. ij de berekeningen heeft het Éanbureau niet alle bezuinigin- (n uit de tussenbalans meege ren, omdat het niet zeker is 'tdie ook echt tot stand ko- ¥n. Dat is met name voor de so- 2le zekerheid het geval. Van de 18 miljard gulden aan bezuini gen heeft het CPB 9,5 miljard «gerekend. De totale lasten- föwaring (4,9 miljard gulden) wel verwerkt, inclusief het frappen van rente- en divi- «dvrijstelling en de renteaf- ®k voor consumptieve lenin- Sn en verhoging van de tabak- jccijns. Ter compenseren zal de ilastingvrije voet met 470 gul- omhoog moeten (situatie M). Anders zou iedereen er 0.1 ïocent op achteruit gaan. Blister Pronk van ontwikke- s?ssamenwerking heeft tij- Bis de onderhandelingen over tussenbalans gedreigd op te ^Ppen als hem een bezuiniging ■a 1,2 miljard zou worden opge ld Pronk zei dat tijdens een Weekbeurt in Zwolle. Beraad functiewaardering mislukt DEN HAAG (ANP) - Het overleg tussen de ministers Dales van binnenlandse zaken en Hirsch Ballin van justitie en de vier po litiebonden over de functie waardering is „totaal mislukt". Als de ministers volgende week niet alsnog instemmen met de verlangens van de bonden, zijn acties niet uitgesloten. Dit heeft voorzitter L. van der Linden van de Nederlandse Poli tiebond woensdagavond na af loop van het overleg meege deeld, mede namens ACP, ANPV en VHPA. Overleg Het overleg is stukgelopen op de weigering van de ministers om alle politie-ambtenaren na ver loop van tijd naar salarisschaal 8 te laten doorstromen, een schaal hoger dan nu het geval is. Het verschil tussen beide schalen be draagt maximaal 700 gulden per maand bruto. De functiewaardering was een van de eisen waarvoor de Neder landse politie in het najaar van 1988 massaal actie heeft ge voerd. Dat kan zich herhalen als er volgende week geen akkoord wordt bereikt, aldus Van dei- Linden. Mislukken Met het mislukken van het over leg komt het gehele sociaal sta tuut op de helling te staan om dat er sprake is van een samen hangend pakket met de functie waardering als sluitstuk. Het statuut voor de omvorming van gemeente- en rijkspolitie naar regionale korpsen voorziet on der meer in vrijwillig leeftijd sontslag, geen gedwongen ont slagen en geen gedwongen over plaatsingen. Advertentie AMSTERDAM - Koningin Beatrix bij de Leeuw van Venetië, nadat de vorstin gisteren in haar eigen Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam de tentoonstelling rond het dier had ge opend. Tot en met 31 maart is de expositie, die onder auspiciën van het Italiaanse ministerie van cultuur staat, voor het publiek ge opend. De bronzen gevleugelde leeuw, die tot voor kort op één GENEVE - De EG heeft zich woensdag in Genève bereid ver klaard tot onderhandelingen over landbouwsubsidies, im portheffingen en exportsubsi dies. Na een ontmoeting tussen ambtelijke onderhandelaars met Arthur Dunkel, secretaris generaal van de wereldwijde Algemene Overeenkomst inza ke Handel en Tarieven (GATT), werd een voorlopige agenda voor volgende week woensdag opgesteld. Daarmee lijken de vastgelopen GATT-onderhandelingen voor een wereldhandelsovereen komst te kunnen worden hervat. Volgens de woordvoerder van EG-onderhandelaar Frans An- driessen zegt de EG niets anders dan ze al maanden doet. Maar Rufus Yerxa, de VS-ambassa- deur in Genève, noemde de con cessie van de EG van cruciaal belang. Postcode:Plaats: Telefoon: ik wil de PZC vier weken long voor f 12,50 Handtekening: Husayn op het Sovjet-vredes plan. Nu de grondoorlog eerder een kwestie van uren dan dagen lijkt, heeft de Iraanse minister van buitenlandse zaken Velaya- ti de geallieerden gevraagd Irak tot vandaag de tijd te geven om te reageren. Ook VN-secretaris- generaal Perez de Cuellar heeft de wereld gevraagd Irak nog wat tijd te gunnen. Irak verklaarde gisteren eerder op de dag dat het zal doorvech ten tot het eind, nu de geallieer den volgens haar alle vredesini tiatieven hebben getorpedeerd. In de verklaring werd echter geen melding gemaakt van het vredesplan van Sovjet-presi dent Gorbatsjov. Nog een dag Volgens de Franse minister van buitenlandse zaken Ronald Du mas heeft Irak nog een dag de tijd om bekend te maken of het zich onvoorwaardelijk uit Ku- wayt zal terugtrekken of dat de oorlog wordt voortgezet. De Amerikaanse luitenant-gene raal Thomas Kelly, een van de woordvoerders van het Penta gon, zei echter dat hem niets van een ultimatum aan Irak bekend was. Hij zei dat hij ook niets over het begin van een grondoffensief kon zeggen. Andere functionarissen van het Pentagon zeiden te denken dat het grote publiek pas van de grondoorlog zal vernemen, als de eerste persberichten daar over uit het Golf-gebied komen. Aan de sfeer van verwachting werd gisteren extra bijgedragen door het besluit van Marlin Fit- zwater, de woordvoerder van de president, om niet z'n dagelijkse persconferentie te geven. Ook andere functionarissen van het Witte Huis wilden niets over een mogelijk begin van een grond oorlog zeggen. VS-minister Baker (buitenland se zaken) herhaalde gisteren nog eens, dat Amerika niet van plan is om met Irak te onderhandelen over de voorwaarden waaronder het land bereid zou zijn zich uit Kuwayt terug te trekken. Baker gaf, net als president Bush een dag eerder, geen details prijs over het Russische vredesvoor stel. Maar hij zei in niet mis te verstane bewoordingen dat Amerika alles zal verwerpen dat verder gaat dan onvoorwaarde lijke terugtrekking van Irak. Geen onderhandeling „Het mandaat van de Verenigde Naties is kristalhelder. Er kan niet over de betekenis van dat mandaat worden onderhandeld, en er mag geen verwarring zijn over wat er moet worden ge daan". aldus de minister. De Iraanse minister Velayati zei in Parijs te hopen op een "heel duidelijk" antwoord van Irak. Op de vraag of het niet te laat is voor een vredesinitiatief, ant- woorde Velayati: „Nee, we moe ten wachten tot morgen". Ve layati verklaarde opnieuw dat Irak bereid is zich onvoorwaar delijk uit Kuwayt terug te trek ken. Italië heeft zich gisteren als eer ste deelnemer aan de anti-Irak- coalitie achter het Sovjet-plan geschaard. Volgens premier An- dreotti is het plan in overeen stemming met de VN-resoluties. Mijnen De Verenigde Staten hebben Ne derland gevraagd om schepen naar de Golf te sturen voor het opruimen van mijnen. Het ver zoek is gisteren binnengeko men. Volgens Haagse bronnen neemt het kabinet waarschijn lijk binnen enkele dagen een po sitief besluit. In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: LANGENBRUCK - Uitgebrande auto's blokkeren de snelweg tussen Neurenberg en München na een kettingbotsing waarbij twee doden en 22 gewonden vielen. Bij het ongeluk, dat gistermorgen plaats vond in dichte mist, waren meer dan 30 personenauto's en vrachtwagens betrokken (foto Diether AndlicherlAP) van de twee zuilen naast het Dogenpaleis stond, geldt als sym bool voor Venetië. Over de ouderdom en de herkomst van het beeld is zo goed als niets bekend. Sommigen archeologen bewe ren dat het 4,4 meter lange en bijna drie ton wegende beeld uit het Midden-Oosten of zelfs China komt. Het is de eerste keer dat de leeuw Venetië vrijwillig verlaat. In 1797 werd het bronzen gevaarte als oorlogsbuit door de Fransen naar Parijs meegenomen (foto A. Bastiaanse/ANP) Omgeven door gewapende agenten zijn gisteren de vier IR A-verdachten van de moord op twee toeristen in Roermond voor het eerst naar de recht bank gebracht. Op de eerste dag sjond vooral het lidmaaatschap van de terroristische organisatie centraal O in het proces. O mmÊaÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmmmÊÊÊBÊÊmamÊÊmimmÊÊÊÊm Amnesty De Stedelijke Scholengemeen schap in Middelburg stond gis teren in het teken van Amnesty International. Alle leerlingen en het lerarenkorps waren be trokken bij een festivaldag. waarvan de nog onbekende) opbrengst naar de mensenrechtenor ga- O nisatie gaat. I w Belastingzaak Een gesprek met de voorzitter C. Th. va?i Waterschoot van de statencommissie die een onder zoek heeft ingesteld naar de be lasting affaire ten provinciehui ze - „Je zag de paniek in de ogen slaan" - en andere in formatie over deze C kwestie. I w Piet Vonck DEN HAAG (GPD) - De ambte- narenorganisaties hebben dit jaar weinig geduld met minis ter van binnenlandse zaken Da- les als het aankomt op een nieu we 'cao' voor het overheidsper soneel. Over twee weken willen ze duidelijkheid hebben over de mogelijkheden die de regering biedt voor de verbetering van de arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren. Komt die duide lijkheid er niet, dan ligt een con flict voor de deur. Voor schier eindeloos gehakketak zijn de bonden deze keer niet in. De bonden eisen een loonsver hoging voor het overheidsperso neel met 4 procent. Daar boven op is nog een en ander nodig voor zaken als maatregelen die de werkgelegenheid bevorderen. Minister Dales, namens de rege ring optredend als de werkgever van het overheidspersoneel, noemde gisteren, na afloop van de eerste overlegronde met de bonden, nog geen percentage voor de loonruimte. Uitgaande van standpunten die zij eerder heeft ingenomen, zal de totale ruimte waarbinnen de verbetering van de arbeidsvoor waarden tot stand moet komen, niet meer dan iets boven de 3 procent belopen. Daaruit moe ten dan overigens ook de extra maatregelen die door de bonden worden bepleit, worden gefinan cierd. Voor de bonden is een dergelijke beperking niet aanvaardbaar-. Ze vrezen dat mede door de tus senbalans ook niets terecht zal komen van de belofte dat geld besparing die voortkomt uit de 'kleine efficiency' (efficiënter werken), ten goede mag komen aan het loonoverleg. De bonden zijn bang dat ook dat geld door de schatkist zal worden opge streken. In een eerder stadium heeft het kabinet te kennen geven dat bij een gemiddelde loonstijging in het bedrijfsleven van 3 procent de koppeling van de uitkeringen (Slot zie pagina 3 kolom 1 In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vllssingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 Piet Vonck heeft een indrukwek- kende carrière als atleet achter de rug. Hij werd in de categorie veteranen in driejaar tijd al zes keer tot kampioen van Neder land gekroond, maar is nog al tijd niet verzadigd. Vonck verde digt zondag in Westenschouioen tijdens de NK-veldloop voor veteranen zijn ti- O 1 tel. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1