Bush verwerpt Sovjet-plan Cijfers tussenbalans op rij Staatssecretaris gaat inkomsten van gs-leden na r 1/T A Tanker in brand op Westerschelde Boris Jeltsin eist aftreden Gorbatsjov Eisen aan Irak gaan Washington niet ver genoeg Kamer wIS wijziging bezuinigings plannen MEUBELS HALF GELD golfoorlog 15 Mist ï=s Geruime tijd mist, vanmiddag opkla- K ringen. Temperatuur in opklaringsge- bieden 6 graden. Zwakke en vanmid- dag matige zuidwesten wind. 234e jaargang no. 43 Woensdag 20 februari 1991 - ffl jë w i gBKHHHHÜ H^rfPnVip ifrfp nn P7f bus 18. 4380 AA V?iss^ngen i^mÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊËm W 'W, ',J%W w/. (Van onze correspondenten ll'ASHINGTON/LONDEN/DEN HAAG - Nog voor Irak heeft ge reageerd op het vredesinitiatief van Sovjet-president Gorbats jov, hebben zowel de Ameri kaanse president Bush als de Britse premier Major verklaard het plan ernstig tekort schiet. Het voorstel komt vol- s hen onvoldoende tegemoet de eisen van de Veiligheids raad over een onvoorwaardelij ke terugtrekking van Irak uit Kuwayt. De Iraanse minister van buitenlandse zaken Velaya- li heeft echter gezegd dat Irak al sinds begin vorige week bereid is resolutie 660 uit te voeren, die je onvoorwaardelijke terug- Irekking uit Kuwayt eist. Velayati zei gisteren in Bonn dat hij gesprekken met zijn Iraakse smbtsgenoot Tariq Aziz duide- was geworden dat Baghdad concessies wil doen. „Ik kan u verzekeren dat ze akkoord gaan set een aftocht zonder voor aarden, zo heb ik van hem be grepen", zei hij in een gesprek jet president Richard von jfeizsacker. Irak wil een politië le oplossing, nu moeten de an dere partijen kenbaar maken zij daar ook voor zijn, aldus lni; Velayati op een persconferentie inBonn. Siet ver genoeg President Bush zei gisteren let terlijk dat het Russische voor- duidelijk niet zo ver gaat tls nodig is". Bush wilde niet waarop de Amerikaanse kritiek zich toespitst, omdat Gorbatsjov om vertrouwelijk heid heeft gevraagd. Maar, zei hij, van onze kant „zullen er geen concessies zijn. Wij hebben niets legeven". ■wBB Bush maakte indirect meer dan duidelijk dat de VS niet akkoord gaan met het Sovjet-plan als daarin sprake zou zijn van eni gerlei koppeling tussen Iraakse terugtrekking uit Kuwayt en an dere problemen in het Midden- Oosten, zoals het Palestijnse vraagstuk. Functionarissen van het Penta gon zeiden gisteren verder dat het vredesvoorstel niets veran dert aan Amerika's militaire plannen, en dan met name de plannen voor een grondoffensief. „Als de president wil dat wij van avond beginnen, dan kunnen we vanavond beginnen", aldus een van hen. Volgens de Britse pre mier Major kan alleen een on voorwaardelijke aftocht uit Ku wayt een grondoorlog nog voor komen. De Duitse kanselier Kohl zei gisteren dat de absolute voorwaarde voor onderhande lingen de aftocht uit Kuwayt is en blijft. Gevaarlijk VS-minister Cheney (defensie) zei gisteren in een gesprek met leden van een commissie van het Huis van Afgevaardigden dat Amerika onder geen voorwaar de akkoord zal gaan met een staakt-het-vuren om Russische of andere vredesvoorstellen een kans te geven.„Een staakt-het- vuren zou Saddam de kans ge ven zijn troepen in Kuwayt te bevoorraden. Sovjet-minister van buitenland se zaken Bessmertnich zei te genover verslaggevers dat hij de DEN HAAG (GPD) - De rege ringspartijen CDA en PvdA hebben gisteravond voorzich tig positief gereageerd op de ka binetsvoorstellen de komende jaren 12,8 miljard te bezuinigen en de lasten met 4,9 miljard te verhogen. De partijen willen op lal van punten in de plannen veranderingen aanbrengen. De PvdA vindt het 'wezenlijk' Jat de pijn eerlijk wordt ver heeld. Het CDA noemt het pak ket'pijnlijk', en wil zich nu nog Ét achter alle maatregelen scharen. Oppositiepartij D66 heeft de uitkomsten van de 'tus- senbalans'-operatie 'vaag en verwarrend' genoemd. De WD iindt dat het kabinet de burgers teveel laat betalen, en zelf te wei nig bezuinigt. Pakket Premier Lubbers en vice-pre- aier Kok presenteerden gister- wond eindelijk de kabinetsbe- iluiten, waarover bijna zeven •eken is vergaderd. Het pakket sal vooral de woonlasten verho len en het autogebruik fors huurder maken. Koopkracht Het kabinet belooft dat nie- aand er de komende jaren in koopkracht op achteruit zal jaan. Ook zullen volgens Lub- 'oers en Kok de inkomensver schillen door het pakket niet ieranderen. Maai' ruimte voor khte inkomensverbeteringen is Niet. Het kabinet dreigt zelfs «onstij gingen af te romen, om standers de koppeling van uit dringen en ambtenarensalaris- do in gevaar komt. De Kamer zal naar verwachting iolgende week woensdag tot en ®et vrijdag over de hoofdlijnen «n het pakket praten. Gister avond werden tot elf uur 's avonds nog bijlagen bezorgd set details uit het pakket. De partijen hielden zich in hun eer ste reacties dan ook nogal op de 'lakte. Vaststaat dat er kamer breed verzet leeft tegen een 'oorgenomen beperking van de dnte-vrijstelling en de fiscale af- "ekbaarheid van consumptief krediet. 2ic voor reacties pagina 3 De Belgische binnenvaarttanker, omringd door slepers en spuitende blusboten op de Westerschelde (foto Willem Mieras) VLISSINGEN/ELLEWOUTSDIJK - Blusboten zijn dinsdag op de Westerschelde geruime tijd in de weer geweest om een brand te bestrijden in een van de olietanks vant de Belgische binnen vaarttanker RP Gent. De brand ontstond toen de tanker, met ruwe aardolie geladen, olie lag te bunkeren naast een Libe- riaans schip in de Everingen. Voor het milieu bleven de gevolgen beperkt, er kwam geen olie in het water. Blusboten en slepers kwamen in actie, de RP Gent werd uit de vaargeul gesleept en rond de brandende tanker werd een tapijt van schuim gespoten. Van gereed gehouden oliescher- men hoefde geen gebruik te worden gemaakt. Na onderzoek en met begeleiding van een blusboot kon de binnenvaarttanker dinsdagavond de reis naar Antwerpen voortzetten. Zie ook pagina 15 DEN HAAG (GPD) - Het kabi net heeft besloten de uitgaven de komende jaren met 12,8 mil- RIDDERKERK - Wegens het niet doorgaan van belangrijke ex portorder van enige grote Neder landse meubelfabrieken, wordt vanuit meubelboerderij de Reijer aan de Kievitsweg 124 te Ridder kerk, een enorme partij massief eiken en moderne witte klasse meubelen verkocht voor de HAL VE PRIJS. Om u een paar voor beelden te noemen- prachtige ei ken eethoek, bestaand uit robuus te tafel met vier massieve stoelen van 1790 - voor 895,-. Praktische eiken t.v./stereokasten van 398,- voor 199,-. Originele eiken toog- kasten van 2390,- voor 1195,-. Schitterende gebloemde 2-zits- banken, Chesterfield model, van 1195,- voor 595,-. Heerlijk zitten de leather look bankstellen, 3+2- zits van 1718,- voor 859,-. Top kwaliteit rundlederen bankstellen, 3+2-zitsbank kompleet van 4199,- voor 2098,-. En zo kun nen we nog wel even doorgaan. Alles wordt gratis thuis gebracht en met schriftelijke garantie ver kocht. Wie binnenkort dus meu bels nodig heeft, kan nu zijn slag slaan bij Meubelboerderij de Reijer, Kievitswegl 24,Ridderkerk (Bolnes)- Dagelijks geopend van 10.00 - 18.00 uur. Vrijdags koop avond. 's-Maandags gesloten. Ruime parkeergelegenheid. pagina 5: Baghdad kreeg zwaarste aanval te verduren EG terughoudend over voorstel Gorhatsjov jard gulden te beperken. Daar naast is er een pakket fiscale maatregelen overeengekomen van 4,9 miljard gulden. Tevens rekent het kabinet op een be sparing van circa 2 miljard gul den, door ervan uit te gaan dat de uitkeringen slechts de prijs stijgingen hoeven te volgen. Het pakket bezuinigingen ziet er als volgt uit: subsidies 3,1 miljard, vergroting efficiency bij de rijksoverheid 1,1 miljard, beperking ziekteverzuim bij de rijksoverheid 985 miljoen, afstoten taken naai' provin cies, gemeenten en regio's 990 miljoen, Defensie 850 miljoen, Ontwikkelingssamenwerkin g 580 miljoen, sociale zekerheid 3,8 miljard, gezondheidszorg 335 miljoen, arbeidsvoorwaarden ambte naren en trendvolgers 500 mil joen, asielzoekers 650 miljoen. Huizen/vervoer De besparing op de subsidies wordt vooral gevonden in de volkshuisvesting en het open baar vervoer. De jaarlijkse huur- stijging gaat van 3 naar 5,5 pro cent. Tegelijk wordt de subsidie voor niet-ingrijpende woning verbetering afgeschaft. Er komt een bijstelling van de individue le huursubsidie (IHS) om te voorkomen dat een forse huur- stijging tot meer uitgaven leidt. Bij het openbaar vervoer gaan de tarieven ook extra omhoog: van 3.5 naar 5 a 6 procent per jaar. Dat moet 280 miljoen gul den opleveren. Tevens moet 140 miljoen komen uit hogere effi ciency bij het vervoer. Voor het stadsvervoer wordt nog bezien of ingrepen nodig zijn bij de strippenkaart, zoals het verklei nen van zones of het invoeren van een extra strip voor de eer ste zone. Departementen De hogere efficiency bij de rijks overheid moet bereikt worden door het aantal ambtenaren met 9000 te beperken. Het kabinet wil voorts het ziekteverzuim on der ambtenaren met jaarlijks 0,5 procent terugdringen. Er zullen taken afgestoten worden naar provincies, gemeenten en regio's (vergelijkbaar met de nieuwe re gionale opzet arbeidsbemidde ling of de nieuwe regionale poli- tie-indeling). De financiële be sparingen die optreden, komen voor 75 procent ten goede aan de provincies en gemeenten zelf. In ruil daarvoor moet men wel evenredig meedelen in de totale bezuinigingsoperatie. Defensie levert 850 miljoen gul den in. Dat betekent een verla ging van de uitgaven met 2 pro cent per jaar over de periode 1992-1994. In het bedrag is ook een eenmalige opbrengst van 130 miljoen gulden opgenomen die ontstaat door verkoop van overtollig materieel. Ontwikke lingssamenwerking levert 580 miljoen gulden in door ontwik kelingslanden geen kredieten meer te verlenen waarvoor ge leend moest worden op de kapi taalmarkt. Het bedrag is inclu sief rente en aflossingen. Een Slot zie pagina 3 kolom 3) reactie van Bush niet als een af wijzing beschouwt. Hij wees er daarbij op dat het voorstel is ge daan aan Irak, „dus hij (Bush) zou iets afwijzen dat niet voor hem is bedoeld", aldus de minis ter. Moskou verwacht Aziz elk moment terug in Moskou met de reactie van de Iraakse president Saddam Husayn op het vredes plan van Gorbatsjov. Irak heeft gisteravond opnieuw een Seud-raket op Israël afge schoten. Volgens de Israëlische militaire autoriteiten vielen er geen slachtoffers en werd even min schade aangericht. Het do dental aan Iraakse zijde zou nu al 20.000 bedragen, zo meldde de radicale Iraanse krant Jomhuri Eslami. Deze baseerde zich op uitspraken van de Iraakse pre mier Saadun Hammadi die te vens een gewondental van 60.000 genoemd zou hebben. De schade die de geallieerde bom bardementen hebben aange richt, zou inmiddels niet minder dan 200 miljard dollar belopen. AbvaKabo: eis van 4 porocent in ziekenhuiswezen UTRECHT (ANP) - De FNV- bond AbvaKabo (ambtenaren en trendvolgers) zal voor de 200.000 werknemers in het zie kenhuiswezen een loonsverho ging van 4 procent eisen. Daarnaast wil de AbvaKabo een verhoging van de jeugdsalaris sen met 10 procent om de sector voor jongeren aantrekkelijker te maken, zo is dinsdag bekend ge maakt. De bond wil verder het functiewaarderingssysteem ter discussie stellen. VOORLICHTINGSDAG 23 FEBRUAR11991 10.00 - 15.00 UUR Eerste informatieronde: 10.00 uur Tweede informatieronde: 13.00 uur s Informatieverzorging t Bouwtechnische Bedrijfskunde Bouwkunde Volkshuisvesting Weg- en Waterbouwkunde Architectuur i Stedebouwkunde Economische Bedrijfstechniek Grafisch Management Opleiding Werktuigbouwkunde Kunststoffen Nieuwe Materialen HOGESCHOOL MIDDEN-BRABANT Vfssl Prol Cobbenhagenlaan 13 Postbus 1097, 5004 BB Tilburg Tel. 013-635250 (Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 DEN HAAG - Premier Lubbers tijdens de persconferentie over de tussenbalans (foto Ed Oude naarden/ANP) Zakgeld Leskist In een groot aantal Zeeuwse ge meenten krijgen scholen dezer dagen de beschikking over een kist vol lesmateriaal over bo men. Het gaat om een initiatief van de Regionale Com missie Nationale Boomfeestdag. Zakgeld voor kinderen is niet zo algemeen als wordt aan genomen. Ongeveer eenderde van de jeugd tussen zes en twaalf jaar moet het helemaal zonder doen. De rest krijgt de 'toelagesoms alleen in ruil voor het doen van klusjes. ■BKHmH Opdooi Door de opdooi na de vorst zïjhn meer dan duizend kilometer bin nenwegen in Zeeland voor vrachtverkeer gesloten. Alleen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen geldt deze beperking niet. Oefenduel VC Vlissingen en Anderlecht hadden elkaar maandag snel gevonden voor een oefen duel. Anderlecht was gisteren zoals verwacht de betere ploeg, maar toonde zich meer dan te vreden met een 'be scheiden' 4-0-overwin- Q ning. I w (Van onze Haagse redactrice) DEN HAAG - Staatssecretaris De Graaff-Nauta (binnenlandse zaken) gaat onderzoeken of het declaratiegedrag van bet dage lijks provinciebestuur strookt met de Provinciewet. Zij heeft alle stukken - inclusief het rap port van de commissie Van Wa terschoot - die betrekking heb ben op de belastingaffaire opge vraagd bij de provincie. Volgens de woordvoerder van de Graaff-Nauta heeft de staatsse cretaris besloten zich over de af faire te buigen, omdat zij verant woordelijk is voor het toezicht op een correcte uitvoering van de Provinciewet. De publiciteit rond de affaire heeft haar doen besluiten juist nu alle gegevens op te vragen) zo laat haar woord voerder weten. De Graaff-Nauta is vooral geïn teresseerd in een correcte nale ving van artikel 43 van de Pro vinciewet. Daarin staat dat ge deputeerden een salaris krijgen bij algemene maatregel van be stuur (amvb). Er wordt dus in de wet niets gemeld over extra in komsten door declaraties. Als binnenlandse zaken alle ge gevens uit de provincie in bezit heeft, zullen die in handen wor den gegeven van topambtena ren van het ministerie. Volgens de woordvoerder van de be windsvrouw kan het resultaat van hun onderzoekingen wel en kele weken op zich laten wach ten, Pas dan is ook duidelijk of en hoe de staatssecretaris de ge deputeerden ter verantwoor ding wil roepen. De staatssecretaris vindt de af faire in de „eerste plaats een zaak van de provincie Zeeland zelf". Eerder verklaarde het mi nisterie dat de begroting en de rekeningen van de provincie in orde zijn bevonden. De Graaff-Nauta is overigens van mening dat provincie be stuurders de schijn dat zij finan cieel voordeel uit hun functie hebben, dienen te vermijden. Zij liet dit vorige week aan een ver ontruste burger uit Zeeland we ten. Deze had in een brief aan de koningin zijn verontwaardiging uitgesproken over het gedrag van de bestuurders. Zie ook pagina 11: College van gs bekent schuld. r Van onze correspondent) MOSKOU - „Ik wil niets van doen hebben met de politiek van Gorbatsjov. Ik roep op tot zijn onmiddellijk aftreden". Met deze woorden besloot de president van de Russische Fe deratie, Boris Jeltsin, dinsdag een veertig minuten durend te levisie-interview. Volgens Jelt sin moet de presidentiële macht worden overgedragen aan de Federatieraad, waarin de lei ders van de vijftien Sovjetrepu blieken zitting hebben. „Gorbatsjov heeft het volk be drogen. Het voornaamste resul taat van perestrojka is dat het leger wordt ingezet tegen de be volking", aldus de Russische president. De zeer persoonlijke aanval op Gorbatsjov werd door Jeltsin, die weken heeft moeten wachten op dit live tv-optreden, voorgelezen bij wijze van ant woord op de laatste vraag van de interviewer. Tevoren had hij dui delijk gemaakt niet over de machtsmiddelen te beschikken die Gorbatsjov kan inzetten: KGB en leger. Dergelijke opmerkingen ver sterkten de indruk van een laat ste machteloze aanval van Jelt sin op zijn grote rivaal in het Kremlin. „Ik heb", zo zei hij, „ook zelf fouten gemaakt. Mijn belangrijkste was dat ik een overdreven vertrouwen in de president had". Die opmerking sloeg vooral op de steun die Gorbatsjov aanvan kelijk had gegeven, maar later weer introk, aan het zgn. 500-da- genplan, een radicaal program ma van economische hervor mingen, dat door Jeltsin was omarmd. „Het is duidelijk ge worden dat zijn gebruik van het begrip perestrojka niet betekent dat het systeem werkelijk wordt veranderd. Gorbatsjov heeft dic tatoriale bevoegdheden gekre gen, wil de macht aan het cen trum laten en geen werkelijke onafhankelijkheid aan de repu blieken, in de eerste plaats Rus land, geven", aldus Jeltsin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1