S^CrulleNll Kabinet eens over tussenbalans fa/ee brillen halen, één betalen Moskou wil snel antwoord van Irak op vredesvoorstel Pearle Bomaanslag in station Londen 1.39 GEMENGDE SLA EN RUNDERTARTAAR jk 4 lamer mag alternatief schrappen rentevrijstelling geven golfoorlog Gevangene vlucht met gestolen helikopter VS houden vast aan onvoorwaardelijke terugtrekking Krant: Belgisch kruit voor superkanon Irak Ambassadeur Israël biedt VS excuses aan Rustig winterweer /w Droog. Eerst plaatselijk mist. Overi gens vrij zonnig. Middag temperatuur rond 3 graden. Zwakke zuidoosten wind. zo los te knippen of uit de krant te halen S3SSS!^fS£SiSasmSSSB *j 234e jaargang no. 42 Si Dinsdag 19 februari 1991 BEN HAAG (GPD) - Het kabi- téiii jet heeft gisteravond toch nog 'eejj overeenstemming bereikt over je tussenbalans. Kort voor mid dernacht gingen de ministers jp hoofdlijnen akkoord met de 5(ï jiiljardenbezuiniging. Het ak- tdo ioord omvat een bezuiniging rPciiot 1994 van circa dertien mil- ard gulden. Bovendien worden le lasten voor burgers en be- Irijfsleven met zo'n vier mil- ard gulden verhoogd. ei Doorgaans goed ingelichte bronnen in Den Haag spraken tannacht van een akkoord op hoofdlijnen: veel details zouden moeten worden uitgewerkt én "over een reeks maatregelen ajn slechts globale besluiten ge- vallen. De regeringsfracties in de ^Tweede Kamer krijgen op tal van punten de mogelijkheid het pakket te veranderen. Daarmee ajn veel problemen doorgescho ven naar het Kamerdebat. Premier Lubbers en vice-pre- mier Kok hebben nog de hele f5 nacht gewerkt om de besluiten le formuleren in een brief aan de rweede Kamer. In de loop van Sfï ie ochtend krijgen de andere mi- bo'i [usters nog de kans te reageren, üaar verwachting zou het defini- teve stuk in de loop van de mid- v" lag bij de Kamer bezorgd wor- jen. Alle ministers deden er van nacht na afloop van het beraad het zwijgen toe over de inhoud Di3 van het akkoord. Het kabinet heeft besloten de kritiek uit de Kamer te trotseren op haar plan de fiscale vrijstel ling voor ontvangen rente en di vidend te schrappen. De rege- rihgspartijen en de oppositie zijn daar tegen. Het voorstel maakt deel uit van een pakket belastingmaatregelen dat 1,3 miljard op moet leveren. Het ka binet is bereid alternatieven uit de Kamer in welwillende over weging te nemen. Maar de rege ringspartijen moeten dan zelf maar aangeven waar het geld vandaan moet komen. Het pakket bezuinigingen om vat de volgende punten: korting op de subsidies van ongeveer drie miljard gulden; beperking van de bureaucra tie (inkrimpen aantal ambtena ren) van 2 miljard gulden; beperking van de sociale ze kerheid met ongeveer 3,8 mil jard (ziekteverzuim en arbeids ongeschiktheid); bezuinigingen op defensie en ontwikkelingssamenwerking (1,5 miljard); afstoten rijkstaken naar ge meenten en provincies (1 mil jard); PAGINA 5: Israël betaalt afgevuurde Nederlandse Patriots Journalisten dreigen naar front te trekken Spektakel in Leeuwarden LEEUWARDEN (GPD) - Een 43-jarige Turkse gedeti neerde is er gisteren in ge slaagd met behulp van een helikopter te ontsnappen uit de Leeuwarder gevange nis De Marwei. Een 35-jari- ge Belgische gevangene luk te het niet aan boord van het toestel te blijven en viel van een hoogte van vijf meter naar beneden. De helikopter werd maandagmiddag ge stolen van het vliegveld Le lystad en gisteravond leeg teruggevonden op het vlieg veld van Philips in Drach ten. De ontsnapte man is volgens de politie zeer vuur wapengevaarlijk. De twee gevangenen werden gisteren aan het eind van de middag gelucht toen om streeks half zes plotseling de helikopter verscheen. Het toestel landde op een sport veld op de binnenplaats van de gevangenis. De twee ge detineerden slaagden erin aan boord van het toestel te klimmen, maai' een van hen viel er later weer uit. Hij raakte niet gewond. „De helikopter verscheen plotseling, uit het niets", al dus de verbouwereerde plaatsvervangend directeur H. Merkus van de Leeuwar der gevangenis. „De ont snapping gebeurde in een mum van tijd. Na hoogui twintig seconden was de he likopter weer vertrokken". De Marwei is een nieuwe ge vangenis in de Friese hoofd stad. Twee jaar geleden, voordat het gebouw in ge bruik werd genomen, oefen de het personeel een ont snapping zoals die zich gis teravond afspeelde. „We constateerden toen al dat daar niets tegen te doen zou zijn", aldus Merkes. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie is de gevangenis redelijk' bevei ligd. De ontsnapte gedeti neerde zat een gevangenis straf uit tot 1998 wegens overtreding van de opium wet. Pearle I Tegen inlevering van deze bon (geldig tZm 30 maart 1991). I °De gratis bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste j (betaalde) bril gaat dragen. I °Het montuur van de bril die u wel betaalt mag niet goed- I koper zijn dan f 100,-. Het montuur van de gtatis bril komt uit de collectie monturen met OPTICIENS het rode driehoekje gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Will u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag, i Geen andere kor tingen te zelfder tijd. - «sa anti-kras, kir Op beide brillen 1 jaar garantie. Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland. Middelburg» Goes Hulst Terneuzen Bergen op Zoom Hulst Terneuzen Vlissingen Roosendaal De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Brilmij (rubriek opticiens). niet doorgaan van de prijs compensatie voor de ministeries (1 miljard). Daarnaast komt er een fors pak ket lastenverhogingen. Vooral het gebruik van de auto, het openbaar vervoer, het huren en het eigen-huizenbezit worden aanmerkelijk duurder. Rente Uit cijfers van het ministerie van financiën blijkt dat het schrap pen van de rentevrij stelling vooral de lagere inkomensgroe pen treft: 1,1 miljoen mensen met een inkomen tot 50.000 gul den maken gebruik van de ren tevrijstelling. Gemiddeld gaat het dan om 950 gulden per jaar. Binnen het kabinet heeft giste ren lange tijd onenigheid be staan over het totale lasten- plaatje. Het CDA keert zich nog altijd tegen een lastenverhoging van circa 4 miljard gulden. Men vindt dat te veel van het goede, vooral voor de midden- en hoge re inkomensgroepen. Bovendien werd minister Kok ervan beticht de het afgelopen weekeinde overeengekomen bezuinigings bedragen per departement met 5 tot 10 procent te hebben ver hoogd. Dit heeft kwaad bloed ge zet bij de diverse bewindslieden. Vervoer CDA en PvdA zijn het lang on eens gebleven over de tariefsver hoging voor het openbaar ver voer. De PvdA vond 4 procent per jaar genoeg, het CDA zat op zes procent. Tussen openbaar vervoer en het duurder maken van de auto ligt een koppeling. Minister Maij (verkeer) heeft gis teren voorgesteld de benzine-ac- cijns met totaal 20 cent op te trekken: 5 cent per jaar. Tegelijk zou de dieselaccijns omhoog moeten, evenals de lpg-toeslag motorrijtuigenbelasting en de motorrijtuigenbelasting zelf. In (Slot zie pagina 3 kolom 1) LONDEN - Een gewonde wordt na de bomaanslag op Victoria-station in Londen naar een ambulance gebracht foto EP A Van onze correspondent) LONDEN - Bij een bomaanslag op Victoria Station in Londen is gistermorgen een reiziger om het leven gekomen. Eenenveer tig anderen raakten gewond, van wie enkelen ernstig. De aanslag vond plaats enkele uren nadat een bom was ont ploft op Paddington Station. Die explosie veroorzaakte al leen materiële schade. Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft maandagavond de verant woordelijkheid opgeëist voor beide aanslagen. Uit voorzorg besloten de Britse Spoorwegen gistermorgen be halve Victoria en Paddington ook alle andere grote spoorweg stations in Londen te sluiten. In veel spoorwegstations zijn ook metro-station; ook deze werden gesloten. Hierdoor ontstond een verkeerschaos in de Britse hoofdstad. Maandagmiddag werden alle vier terminals van de Londense luchthaven Heathrow enkele uren ontruimd in verband met een, naar later bleek vals, bom melding. Hal De bom op Victoria Station was in de centrale hal geplaatst, waarschijnlijk in een telefooncel voor een grote boekhandel. De explosie vond plaats tijdens het spitsuur, rond acht uur, toen honderden mensen daar hun da gelijkse krant kochten. Oogge tuigen spraken van een bloed bad. Vooral rondvliegend glas maakte veel slachtoffers, van wie sommigen zwaar gewond raakten. Een passagier verloor naar verluidt zijn neus, een an der zijn voet. Enkele uren eerder ontplofte een „kleine bom" op Paddington Station. Omdat op dat moment, twintig minuten over vier, slechts een dozijn spoorwegbe ambten in het station was, raak te niemand gewond. Enkele rui ten sneuvelden en een deel van het dak werd beschadigd. De IRA heeft tevoren de Britse politie gebeld met de medede ling dat er een bom zou ontplof fen op een station. Dit heeft het hoofd van de antiterreureen heid van Scotland Yard meege deeld. Maar de politie had niet genoeg tijd om het hele Vicatoria-sta- tion te controleren, aldus Geor ge Churchill-Coleman. Het ano nieme telefoontje, van een man met een Iers accent, kwam op het hoofdkantoor van de politie binnen, twintig minuten voor de bom ontplofte. Churchill-Coleman wees er nog op dat de de politie per dag onge veer vijf valse telefoontjes krijgt. Het was dan ook moeilijk te be slissen of men hele stations zou afsluiten dan wel met steekproe ven zou volstaan. De aanslagen betekenen een dramatische verandering van de IRA-strategie. De laatste jaren waren politici en militairen steeds doelwit. De IRA schoot tien dagen geleden nog een drie tal mortieren af op de ambtswo ning van premier John Major. De aanslagen op beide stations waren direct tegen het publiek gericht. De laatste keer dat de IRA een aanslag pleegde op gewone bur gers was in 1983, toen een bom in het warenhuis Harrods zes mén sen doodde en 77 anderen ver wondde. (Van onze correspondenten) MOSKOU/WASHINGTQN/DEN HAAG - Sovjet-president Mi- chail Gorbatsjov heeft Irak een plan voorgelegd om met politie ke middelen een eind te maken aan de Golfoorlog. Moskou ver wacht vandaag al een antwoord van Irak op het plan, dat de Sov jet-president gisteren ontvouw de tijdens een gesprek met de Iraakse minister van buiten landse zaken Tariq Aziz. "Dit is een politieke oplossing voor het conflict en het zal moei lijk zijn te beweren dat dit niet acceptabel is", aldus Gorbats- jovs woordvoerder, Valeri Igna- tenko, na afloop van het ruim drie uur durend overleg. Hij wil de vanwege het delicate karak ter niets over de inhoud kwijt. Wel zei Ignatenko dat tijdens het overleg telefonisch contact is geweest met Bonn. Minister Aziz is na het gesprek via de Iraanse hoofdstad Tehe ran, waar hij zou overnachten, afgereisd naar. Baghdad. Vol gens Ignatenko wil Aziz het Sov jet-plan zo snel mogelijk met Saddam Husayn bespreken. In Teheran had Aziz een ontmoe ting met de iraanse president Rafsanjani. De Verenigde Staten hebben te rughoudend gereageerd op het Sovjet-voorstel. Amerika staat achter elk vredesinitiatief dat de onvoorwaardelijke terugtrek king van Irak uit Kuwayt garan deert, was gisteren de bood schap van het Witte Huis. Woordvoerder Marlin Fitzwater zei geen gedetailleerder reactie te kunnen geven omdat de Ame rikaanse regering niet vantevo- ren op de hoogte zou zijn ge bracht van de details van het Russische voorstel. Maar Fitzwater maakte duide lijk dat het vredesplan alleen kans van slagen heeft als het "leidt tot een zeer snel en onvoor waardelijk vertrek van de Iraak- BRUSSEL (ANP) - Een topman van het Belgische ministerie van defensie heeft steekpenningen gekregen voor het vergemakkelij ken van de export van Belgisch kruit naar Irak. Dat kruit was be stemd voor een Iraaks „superkanon". Dat schrijft de Vlaamse krant „Het Volk". De krant zegt zijn informatie te hebben van de Britse ingenieur Chris Cowley, de vroegere manager vanhet „project Babyion". Dat project had tot doel Irak aan superkanonnen te helpen. Momenteel is één superkanon (met een kaliber van een meter en een reikwijdte van 900 km) intact. Het bevindt zich volgens Cowley in het Jabal Makhal-gebergte, niet ver van de Iraakse stad Baiji. Het staat gericht op Israël. Satellietfoto's zouden dat volgens Cowley hebben aangetoond. Zeven miljoen De PTT heeft met enig feest gedruis gevierd dat de zevenmil joenste telefoonaansluiting in Nederland is bereikt. In 19S6 ivas het aantal nog zes miljoen. PTT-Telec.om moet zich staande zien te houden in een felle inter nationale concurren tieslag, maar ziet tiog T1 volop mogelijkheden. M Vissersschepen Een oriënterend onderzoek heeft uitgewezen, dat de vei ligheid aan boord van vissers schepen veel te wensen overlaat. Het aantal ongelukken is er groot in vergelijking met andere bedrijfs- takken. 'Zak' y-% VC Vlissingen Oud-hoofdsponsor van VC Vlis singen, Paid Hermsen, en zijn accountant Hans van Tongeren hebben een saneringsplan voor de noodlijdende profclub Vlis singen ontworpen. Het plan geeft aan hoe de schuld over het seizoen 199011991 grotendeels weggewerkt kan worden„We moeten er voor vech ten de club voor Zee- land le behouden." I Bij de opening van de tentoon stelling 'Een Puzzel van Polders in Goes werd er gisteren in alle toonaarden voor gewaar schuwd de landschappelijk zo waardevolle Zak van Zuid-Be veland niet aan te tasten ten be hoeve van een Wester- schelde Oever Verbin- O ding. B se troepen uit Kuwayt. Als dat niet gebeurt is een grondoorlog onvermijdelijk. Amerikaanse regeringsfunctio narissen zeiden gisteren weinig optimistisch te zijn over de reac tie van Saddam Husayn op het Russische plan. Fitzwater: „On ze hoop op het vertrek van Sad dam uit Kuwayt is nu vooral ge vestigd op de oorlog in de lucht en op de grond''- President Bush heeft later kennis genomen van de inhoud van het vredesvoor stel maar heeft toch opdracht gegeven de oorlogsvoorberei dingen op schema te houden, al dus de woordvoerder van het Witte" Huis. Vier punten Volgens het Duitse boulevard blad Bild, dat zich beroept op 'goed ingelichte bronnen' in Moskou, bevat het Gorbatsjov- plan vier hoofdpunten. Na het staakt-het-vuren moet Irak zich onvoorwaardelijk terugtrekken uit Kuwayt. De Sovjetunie ga randeert het voortbestaan van Iraaks huidige staatsstructuur (Slot zie pagina 5 kolom 1 MIAMI (RTR) - De Israëlische ambassadeur in de Verenigde Staten, Zalman Shoval, heeft in Miami de Amerikaanse rege ring zijn verontschuldigingen aangeboden over verwijten aan Washington die hij eerder had gemaakt. „Ik heb dingen gezegd die diplo maten niet verondersteld wor den te zeggen en dat spijt me", aldus Shoval na een toespraak voor het Nationaal Joodse Ge meenschap in Miami. Shoval be dankte de VS voor hun militaire en financiële steun en noemde het dispuut een „ruzie tussen vrienden". In een interview had de ambas sadeur zich donderdag erover beklaagd dat Israël geen com pensatie had ontvangen voor de verliezen als gevolg van de Golf oorlog. Hij beschuldigde Ameri kaanse regeringsfunctionaris sen er ook van een garantie te gen te houden van een lening van 400 miljoen dollar voor een woningbouwprogramma. Shovals uitspraak leidde tot di plomatieke wrijving tussen de VS en Israël. Washington be schuldigde de ambassadeur van „schandelijk" gedrag. President George Bush stuurde zelfs een persoonlijke brief naar premier Yitzhak Shamir van Israël om zich te beklagen. Jaarlijks ontvangt Israël van Washington drie miljard dollar aan steun. Daarnaast is voor 1991 nog een extra bedrag van 700 miljoen goedgekeurd voor militaire bij stand. Eerder had het Witte Huis al ge zegd te willen wachten met de le ning van 400 miljoen tot het meer gegevens had over het ne derzettingsprogramma van Je ruzalem in de bezette gebieden. Volgens het Amerikaanse demo cratische Congreslid Larry Smith komt Washington niet met het geld over de brug om in deze fase van de Golfoorlog de Arabische bondgenoten niet voor het hoofd te stoten. Zes skiërs in Zwitserland omgekomen BERN (AP)-In Zwitserland zijn zes skiërs het afgelopen week einde bedolven onder lawines, zo heeft de politie maandag be kend gemaakt. Onder de slacht offers bevond zich een 38-jarige Britse toeriste. De ongelukken gebeurden bui ten de normale skipistes in ver schillende delen van Zwitser land. De politie had herhaalde lijk voor lawinegevaar gewaar schuwd. Aan de Italiaanse kant van de Mont Blanc is maandagmiddag het zoeken gestaakt naar slacht offers van een ijslawine die zon dag naar beneden kwam en aan minstens zeven mensen het le ven kostte. Vijf anderen worden nog vermist. De hoop dat zij nog levend gevonden worden is op gegeven. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding CU Gemengde sla, -sla extra of-witlofsla, zak 200 gram Rundertartaar, 100 j albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1