Laatste stap voor grondoorlog mm wïït- Verïchöörë Schrappen rentevrijstelling is fractie CDA doorn in 't oog indriessen: nog lit jaar verdere aanpak Philips Woede en wanhoop Lawine op skipiste Mont Blanc eist zeker zeven levens 81/2% staatslening 1991 per 2001 UUR FOTOSERVICE I Heen verregaande concessies Tariq Aziz in Moskou kan aanval nog afwenden golfoorlog iteun voor Chileense cheepsbouwopdracht Chimpansee produceert gereedschap 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Wolkenvelden Eerst vrij veel bewolking en kans op een buitje. Vanmiddag opklaringen. Zwakke overwegend westelijke wind. Temperatuur vanmiddag 3 graden. 34e jaargang no. 41 laandag 18 februari 1991 GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST ZERKZEE KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL Nan onze correspondenten) [ASHINGTON/DEN HAAG - fckans dat het bezoek aan Mos- juvan de Iraakse minister Ta li] Aziz (buitenlandse zaken) m doorbraak oplevert voor d begin van het grondoorlog sheel klein. Hoge Amerikaanse fllitici sloten zondag een staakt-het-vuren uit zolang Irak zich niet helemaal uit Ku- wayt terugtrekt. Tevens komen er steeds meer signalen dat het offensief binnen enkele dagen al begint. De Sovjet-leiders hopen dat Aziz met concessies komt in het Kremlin die verder gaan dan die PAGINA 4: Sovjetunie blijft anti-Irak-coa\itie trouw Relatie tussen VS en Israël wordt killer PAGINA 5: 9 Iraakse krijgsgevangenen bang maar ge zond Vredesactivisten met medicijnen naar Irak IBN HAAG (GPD) - Het iheepsontwerpbureau Neves- in Den Haag kan op (finan- iile) steun van de Nederlandse nat rekenen bij zijn pogingen ia een Chileense order in de acht te slepen. Het ministerie jn economische zaken is be- iid de steun te verlenen om de iDCurrentievervalsing tegen gaan waarvan ondernemin- (n in Engeland en Spanje iieigden te gaan profiteren. Die drijven, hadden al steun van m regeringen toegezegd ge legen, volgens Nederland in Irijd met de regels van de Eu- 'pese Gemeenschap. ;t gaat bij de order om het ont- irpen en het leveren van on- ;frdelen voor vijf schepen voor Chileense visserij-inspectie. IEN HAAG (GPD) - Dit jaar zul- m nieuwe inkrimpingen bij ft Philips-concern plaatsvin- !;n, Het effect daarvan op de ierkgelegenheid zal echter fel geringer zijn dan eerdere jeraties bij de onderneming: herstructurering die in juli SO werd aangekondigd (10.000 ubeidsplaatsen) en de efficien- poperatie van eind november wig jaar (35.000 tot 45.000 ar- fidsplaatsen). Aangezien de stuwe afslanking deels gerea- fë Iseerd wordt door verkoop en/ 'erzelfstandiging van activi- hïi Men, kan werkgelegenheid be luiden blijven, jij Qnister Andriessen (economi- j,.; be zaken) schrijft dit in een bef aan de Kamer. Andriessen (tlt dat de situatie van Philips nog niet is uitgekristalliseerd", t bewindsman haalt wel de w bilips-top aan die verwacht dat U ft resultaat van het concern maf medio dit jaar weer zal j' verbeteren. In zijn brief kdedigt Andriessen de over- a'dssteun die Philips in 1990 8ft ontvangen voor technolo- she ontwikkeling, het JES- '-project (geavanceerde chips), pt ontwikkeling van high de- -bon tv. Die steun mag niet ^verloren worden beschouwd, inschrijving tender koers tender inschrijving toonbank koers toonbank rente storting van afgelopen vrijdag. Er waren in de VN tekenen dat Baghdad wat meer achter de hand had dan het terugtrekkingsaanbod met voor de geallieerden onaan vaardbare voorwaarden. Maar zondagavond - vlak voor zijn vertrek uit Teheran - ver klaarde Aziz dat het aanbod van vrijdag definitief was en dat de Verenigde Staten nu aan zet zijn. Aziz was per auto van Bagh dad naar Teheran gereisd omdat vliegen te gevaarlijk is. Minister Baker (buitenlandse zaken) had even tevoren in een vraaggesprek met CNN tegen president Saddam Husayn ge zegd „Geen staakt-het-vuren, geen pauze, ga weg uit Kuwayt. Dat is wat de internationale ge meenschap nu al zes maanden lang van u eist". Hij had de afge lopen 24 uur contact met zijn Sovjet-collega Bessmertnych en verwachtte dat de positie die de Sovjetunie bij de gesprekken Er is een bedrag van 75 miljoen gulden mee gemoeid. Ongeveer een derde van het geld wordt in Chili besteed. Daar worden de schepen ook geassembleerd. Bij de Chilenen bestaat veel be langstelling voor de kwalitatief hoog beoordeelde ontwerpen van Nevesbu. Het binnenhalen van dé order wordt van groot belang geacht omdat Chili binnen betrekkelijk korte tijd nog een aantal orders - voor kleine rachtvaarders -te vergeven heeft. Intussen bestaan er ook contac ten tussen de Chileense marine en de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij RDM, die trou wens samen met andere scheepswerven eigenares is van Nevesbu. mmmmmi zo meent Andriessen. Ook in de toekomst is verdere steun moge lijk. In zijn schrijven wijst de minis ter op het grote belang van Phi lips voor ons land als een van de grootste particuliere werkge vers. De onderneming besteedt jaarlijks 2 miljard gulden aan onderzoek en ontwikkeling, dat is 35 procent van de totale be- drijfinspanningen in ons land. Hoewel Philips op de Nederland se markt maar 6 procent van haar omzet haalt, is de uitstra ling groot. Ruim 13.000 bedrij- vén met te zamen 24.000 werkne mers leveren jaarlijks voor 3 mil jard gulden aan Philips. Zelf le vert Philips jaarlijks voor 17 mil jard gulden aan andere bedrij ven in ons land. Aan het saldo op de handelsbalans levert Philips een positieve bijdrage van 4 mil jard gulden. Jaarlijks investeert de onderneming ook nog eens 1. miljard gulden in ons land. Andriessen geeft te kennen dat een commissie van experts in middels heeft ingestemd met de nieuwe strategie van Philips, waarbij het bedrijf zich gaat richten op het terrein waar het al sterk was: de systeem gerichte chip-ontwikkeling (i.c.-ontwik- keling). van vandaag met Aziz inneemt, uitgaat van de VN-resoluties die de onvoorwaardelijke Iraakse terugtrekking uit Kuwayt eisen. Ook de EG kreeg te horen dat de Sovjetunie bij haar standpunt van terugtrekking uit Kuwayt blijft. President Gorbatsjov hield de EG-ministers Van den Broek, Poos (Luxemburg) en De Michelis (Italië) voor dat hij wel enige diplomatieke speelruimte wilde houden. In de Sovjetunie is ongerustheid ontstaan omdat de geallieerden het VN-mandaat te buiten zou den gaan met hun bombarde menten op Irak. Minister Baker zei ook zondag weer dat het ver dwijnen van Saddam Husayn van het politieke toneel „een zeer wenselijke uitkomst van de oorlog" zou zijn. Moskou wil dat de oorlog om Kuwayt blijft gaan. Minister Cheney van defensie zei het afgelopen weekeinde dat er geen ruimte is voor een adem pauze, „omdat Saddam dan de mogelijkheid krijgt zijn mate rieel te verplaatsen en zijn troe pen te bevoorraden. Daarmee zou hij ernstige schade kunnen aanrichten, en dat zou meer le vens kosten dan anders het ge val zou zijn". Grondoffensief Inmiddels zijn de geallieerde strijdkrachten duidelijk klaar voor een grondoffensief. Infante risten en mariniers zijn zich naar vooruitgeschoven posities aan het begeven, tanks worden in ge reedheid gebracht, en met ge combineerde lucht- en landope- raties worden Iraakse stellingen uitgeprobeerd. Voor de kust van Kuwayt ligt nu een enorme geal lieerde oorlogsvloot. De Franse minister van buiten- Chaos Sneeuwval in Oostenrijk en Duitsland zorgde afgelopen weekeinde voor chaos op de we gen. Terugkerend vakantiever keer strandde in de sneemoho- pen, auto's kwamen vast te zit ten en mensen over nachtten in hun wa- O gens. O Fiscusaffaire Er tekent zich in de Zeeuwse sta ten een meerderheid af die meent dat de bij de belastingaf faire betrokken gedeputeerden mogen aanblijven. Wel vinden de fractievoorzitters dat er meer openheid moet komen in de 'bestuurscul- tuur'. 8 Atletiek Rob Druppers viel zaterdag tij dens de NK indoor atletiek ver schrikkelijk door de mand. De voormalige midden afstandtop per haalde de finale van de 800 meter niet eens. Monique Schip per was zeer goed op dreef. De Zeeuwse kogelstootster vestigde een Nederlands jeugd- record van 15.02 me- ter. Usbaan (Slot zie pagina 4 kolom 7) Spelen volgend jaar. De eerste test van de Olympi sche schaatsbaan in Albertville is een flop geworden. Op zater dag kwam op bepaalde plaatsen het zand boven het ijs uit. Deze ervaringen doen het ergste vrezen voor de 11 BAGHDAD - Woede en wanhoop wisselen zich af onder de inwoners van Baghdad. Woede om de bombardementen, die slachtoffers onder de burgerbevolking eisen. Wanhoop omdat door de zelfde bombardementen bijvoorbeeld de waterleiding in de Iraakse hoofdstad niet meer func tioneert. De bewoners moeten zich behelpen met ernstig vervuild water waardoor het gevaar van epidemieën snel toeneemt (foto Bernarde EstradefAFP) Pagina 5: De burgemeester van Baghdad spreekt van een nachtmerrie voor de vier miljoen inwoners. Vrachtwagen explodeert: 122 doden BANGKOK (AP) - In het zuiden van Thailand zijn vrijdag min stens 122 doden en 99 gewonden gevallen toen een vrachtwagen met explosieven die over de kop was geslagen explodeerde. Ongeveer 50 huizen, een school en een kliniek in een straal van 300 meter om de vrachtwagen werden vernietigd, zo meldde Radio Thailand. Het ongeluk deed zich voor in het kustdistrict Thai Muang, in de provincie Phang-Nga. De slachtoffers waren mensen die een kijkje waren komen nemen naar de vrachtwagen, die uit de bocht was gevlogen en over de kop geslagen. De explosie deed zich voor een uur na het ongeluk. Het was niet bekend waardoor de explosieven, die waren be stemd voor een steenhouwerij, tot ontploffing kwamen. ■■■■■■■■■■■■■■■■■Mi Tussenbalans onverwacht nog niet opgemaakt (Van onze correspondent ROME - Een lawine heeft zon dagmiddag op een skipiste aan de Italiaanse zijde van de Mont Blanc de levens geëist van ten minste zeven mensen. Vermoed wordt dat nog een aantal win tersporters bedolven liggen on der de sneeuwmassa. Reddingswerkers, bijgestaan door honderden vrijwilligers, hebben zondagavond de licha men gevonden van zeven Italia nen, onder wie een tweejarig kind. Volgens een zegsman van de reddingsploeg, die gebruik maakte van helikopters en hon den, bestaat er weinig hoop dat de overige slachtoffers levend zullen worden gevonden. De lawine is waarschijnlijk ver oorzaakt door het afbreken van een stuk ijs van een gletscher aan die zijde van de 4810 meter hoge top op de Frans-Italiaanse grens. De sneeuwmassa kwam, alles op haai' weg meesleurend, naar beneden langs een populai re piste, de 'Pavillion', aan de Italiaanse kant van de Mont Blanc bij het Italiaanse skioord Courmayeur. Chaos „Het was een volledige chaos daar. Het was bijzonder druk omdat het zondag was en veel mensen hier vandaag kwamen skiën", aldus een woordvoerder van de politie. „Er zijn nog meer mensen begraven onder de sneeuw, misschien nog wel tien". De lawine kwam, volgens woordvoerder, tot stilstand op een weg ten noorden van Cour mayeur. TENDER TOONBANKUITGIFTE 19 februari a.s. van 9 tot 16 uur via banken en commissionairs de koers wordt na de inschrijving vastgesteld volgens het tendersysteem dagelijks, te beginnen op 20 februari a.s. via banken en commissionairs wordt dagelijks vastgesteld, is doorlopend aanpasbaar rente jaarlijks per 15 maart op 15 maart 2001 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld storting 15 maart 1991 DEN HAAG (GPD) - De CDA- fractie in de Tweede Kamer heeft grote bezwaren tegen het voorstel van het kabinet om de rente- en dividendvrijstelling in de belastingen te schrappen. Hiermee dreigt een nieuw con flict met coalitiegenoot PvdA. Het schrappen van de rente- en dividendvrijstelling is onder deel van de tussenbalans. Inclu sief het laten vervallen van de renteaftrek op persoonlijke le ningen, moet het besluit 1,3 mil jard gulden opleveren. Onder het vorige kabinet werkte het CDA nog mee aan een verrui ming van de rentevrijstelling. „Het schrappen van de rente- en dividendvrijsteUing komt niet door de Kamer", aldus een CDA'er. Het CDA-Eerste-Ka- merlid Christiaanse noemde bei de maatregelen gisteren 'onge lukkig'. Volgens hem loopt het kabinet de commissie-Stevens voor de voeten die deze zomer met een advies moet komen over verdere vereenvoudiging van het belastingstelsel. Volgens de PvdA profiteren vooral hogere inkomensgroepen van de belastingmaatregelen die nu wegvallen. Van de hogere inkomens gebruikt 50 procent de rentevrij stelling en de aftrek voor rente op persoonlijke lenin gen. Bij lagere inkomensgroe pen is dat tussen 10 en 15 pro cent. Het schrappen van de rente-af trek voor consumptieve lenin gen stuit niet op bezwaren bij het CDA. Het is een plan ge weest van de 'eigen' staatssecre taris Van Amelsvoort (finan ciën). Tegen alle verwachtingen in kon het kabinet afgelopen zaterdag opnieuw geen akkoord bereiken over de tussenbalans. De be windslieden werden het niet eens over de bezuinigingen-die dit jaar nog nodig zijn. Volgens een voorstel van minis ter Kok (Financiën) moeten de departememten dit jaar nog 2,2 miljard gulden inleveren. Van deze verdeelsleutel zijn Sociale Zaken, Ontwikkelingssamen werking en de lagere overheden (provincie- en gemeentefonds) uitgesloten. Deze drie posten moeten te zamen 700 miljoen gulden opleveren. Bij Sociale Zaken gaat het onder meer om besparingen bij sociale uitkerin gen. Pijngrens Voor veel bewindslieden bleek de 2,2 miljard voor 1991 te veel van het goede, zeker met een ak koord over het pakket 1992-1994 in het kader van de tussenba lans. „Voor diverse bewindslie den is de pijngrens overschre den", aldus een betrokkene. In 1991 is vooral Onderwijs de klos. Minister Ritzen moet circa 500 miljoen gulden inleveren. De bewindsman denkt dat dit kan lukken als hij investeringen uit stelt, geld dat hij niet gebruikt teruggeeft aan minister Kok en de afdracht van sociale premies, inclusief pensioenpremies, van december uitstelt tot januari 1992. WASHINGTON (DPA) - Al langer is bekend dat chimpansees stokken gebruiken om te ja gen op mieren in hun holen of om een banaan te verschalken die net iets te ver weg hangt. Zaterdag publiceerde een Amerikaanse on derzoeker echter het bewijs dat chimpansees zelfs in staat zijn steenmesjes te fabriceren. De chimpansee maakt dus niet alleen gebruik van gereedschap, hij is in staat het te produce ren. Van de mensapen staat de chimpansee in zijn ontwikkeling het dichst bij de mens. En zoals de onderzoeksaap van professor Nicholas Toth, antropoloog aan de universiteit van Indiana, een steen op een andere steen werpt om een scherpe schilfer te verkrijgen moet de oermens twee miljoen jaar geleden ook ge werkt hebben. Toth heeft zijn informatie niet in het open veld verzameld. Hij heeft de in gevangenschap le vende chimpansee Kanzi langzaamaan ertoe aangezet steenschilfers te produceren. Toth stopte eerst een lekkernij in een doosje en bond daar een koord omheen. Met behulp van een aangereikt stukje scherpe scherf kon Kanzi het begeerde verkrijgen. In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huie. •U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1