Provinciebestuur moet weg Vreugde over aanbod Irak slaat om in teleurstelling ikkoord over de tussenbalans nog kwestie van uren Winnende plaat World Press Photo Financiële chaos bij profclub Vlissingen 1, anDijke Zeeuwen duidelijk over belastingaffaire reportage vrije tijd 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. REPROBA Wisselvallig tfen toe son maar ook winterse buien. Maximum temperatuur rond 3 gra- }en. Meest matige noordwesten wind. 34e jaargang no. 40 jterdag 16 februari 1991 VOUWWAGENOCCASIONSHOW AKANTIELAND Maak nu uw keuze uit onze ruime voorraad inruilmodellen. Prijzen vanaf 600,-. Hoek Rijksweg-Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES IlISSINGEN - De belastingaffaire moet gevolgen hebben ioor het dagelijks bestuur van de provincie. Dat oordeel jccft de overgrote meerderheid van de Zeeuwse bevolking. I Vier van de vijf Zeeuwen vinden dat de verantwoordelijke gedepu- |jerden consequenties moeten trekken. Ruim de helft van hen meent dat de gedeputeerden dienen af te tre- jen en dat commissaris van de koningin dr C. Boertien niet langer in imctie kan blijven. Volgens negen van de tien Zeeuwen moeten de (oud-)gedeputeerden je door de provincie betaalde navordering inkomstenbelasting terug storten. Een en ander blijkt uit een opinie onderzoek dat het Instituut voor Strategische Kommunikatie BV de ze week in opdracht van de PZG heeft gehouden. Daarvoor hebben 532 personen in Zeeland telefonisch een reeks vragen beantwoord. Doel van het onderzoek was na te gaan in hoeverre de Zeeuwen op de hoogte zijn van de belastingaffaire en wat hun mening is over de schuldvraag en de mogelijke gevolgen voor de be trokkenen. Verder is ernaar geïnfor meerd of de kwestie invloed heeft op hun stemgedrag bij de statenverkie zingen van 6 maart en op hun alge mene visie op de politiek. Bijna tweederde van de deelnemers aan het onderzoek zei bekend te zijn met de belastingaffaire. De meeste ondervraagden (73 procent) vinden dat geen hoofdschuldige is aan te wijzen, maar dat het volledige colle ge van gedeputeerde staten zich de onzuivere gang van zaken dient aan te trekken. Aftreden Over de vraag welke gevolgen deze zaak voor de verantwoordelijke ge deputeerden moet hebben, liepen de reacties uiteen: 51 procent ant woordde 'aftreden' en 25 procent dacht aan een openbare schuldbe kentenis. Eveneens 51 procent is van oordeel dat commissaris Boer tien moet vertrekken. Daarentegen meent 38 procent dat hij in functie kan blijven. De belastingaffaire heeft geen ingrij pende gevolgen voor de manier waarop de Zeeuwen over politiek denken. Van de ondervraagden gaf 84 procent aan dat de kwestie wat dat betreft geen veranderingen bij hen teweeg heeft gebracht. Van de genen die door de verwikkelingen van de afgelopen maanden wèl een andere visie op politiek hebben ge kregen, deelde 28 procent mee min der vertrouwen in de politiek te heb ben dan ervoor. Bijna een kwart liet aantekenen dat ze twijfelen over de partij waarop ze hun stem op 6 maart zullen uitbren gen. Pagina 3: Commentaar Bijlage Reportage: Uitslag enquête belastingaffaire ZLM-voorzitter Van der Maas toont zich spreekbuis van boeren die de betutteling beu zijn. Verder in de bijlage Reportage: Uitslag PZC-opinieonderzoek provinciale belastingaffaire 9 De zwarte Zuidafrikaanse boer handhaaft zich Het succesverhaal van vuur werkmaker Henk Kooien kreeg een tragisch einde Naar Israël met El Al: wie zoet is krijgt een reep. 19 t/m 23 De afvalvenverking van Boon Chemie kan het daglicht verdragen, geen nachtelijke dumppartijen over de grens. Verder in de bijlage Vrije Tijd: Rolpens prima winter gerecht Niet ieder scharrelei is een scharrelei Bonsai is de kunst om een grote boom klein te hou den Cabaretière Hester Macrander vindt het humor dat ze als fe ministe helemaal plat gaat voor één man: Bertold Brecht. 27 t/m 31 VLISSINGEN - De Middelburg se accountant Eppings van de maatschap TRN is niet bij machte om een rapport te ma ken voor de KNVB dat het voortbestaan van de profclub Vlissingen verzekert. Uit een in terne notitie aan de VC Vlissin gen blijkt dat het inmiddels af tredende bestuur van de be taald voetbal-organisatie (BVO) zo'n financiële wanorde heeft achter gelaten dat Ep pings niet tot een afgerond oor deel kan komen. Vlissingen heeft van de voetbal bond tot eind februari de tijd ge kregen om de cijfers van huidige seizoen te overleggen en een be groting in te dienen voor het vol gende seizoen om de licentie voor het spelen van betaald voetbal te verlenen. Eppings wordt vooral belem merd door ontbreken van aller lei belangrijke informatie zoals spelerscontracten, sponsorcon tracten, een voorraadadmini stratie plaatsbewijzen en een kasboek. Daarnaast trof hij een ontoerei kende administratieve organi satie aan en concludeerde hij op grond van de cijfers die wel wa ren aangeleverd en eerdere ac countantsrapporten dat de club per 31 december 1990 een nega tief resultaat heeft van ruim vijf ton. Hij stelt dat.de club afste vent op een exploitatietekort van 800.000 gulden. Dat is twee ton meer dan het tekort dat ac countant Lobbezoo in december had berekend. Aftredend voorzitter Piet de Jong houdt intussen vol dat het oude bestuur niets valt te verwij ten. In een rapportage over het gevoerde beleid concludeert hij dat het algemeen bestuur en specifiek de aftredende BVO-be- stuursleden Gilbert van Goe- them, Peter van Ruiven en hij zelf geen verwijtbare handelin gen en wanbeleid toegerekend kan worden. Zie ook pagina 35 In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. - U hebt 'm zo in huis<4 -U hoeft alleen maar 1^^ de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. VSer weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar; PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 Aannemersbedrijf Bel voor gratis offerte! Tel. 01184-19390/10267 lok trekt lastenverzwaring in WÊÊUBttBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊtÊÊMH9HÜ DEN HAAG (GPD) - Minister Sok van Financiën is bereid het {lootste deel van zijn voorstel «de lasten voor burgers en be kijven met 8 tot 9 miljard gui ten te verhogen, te laten vallen. In plaats daarvan zullen de las- Itn met ruim 3 miljard gulden lerhoogd worden. Daarmee is (tn akkoord tussen CDA en PvdA over de tussenbalans bin ten handbereik gekomen. Het labinet verwacht vandaag bin nen enkele uren tot een afron ding van de tussenbalans te ko nen. Het kabinet vergaderde gister morgen vanaf tien uur over de tanbalans. Vooral premier Lubbers streefde ernaar de be sluitvorming af te ronden. In het kabinet lagen gisteravond de volgende bouwstenen voor een akkoord over de tussenba lans (uitgaande van de situatie in 1994): ombuigingen van 13 tot 13,5 miljard gulden, lastenver hoging van 3,3 miljard gulden. De lastenverhoging werd als volgt opgebouwd: - een verhoging van de autokos ten door een stijging van de ben zineaccijns met 25 cent per liter plus een verhoging van de mo torrijtuigenbelasting (op brengst 1,2 miljard gulden), - stijging van de belastingtoe slag voor eigenaar-bewoners (huurwaardeforfait) van 1,8 naar 3,5 procent (opbrengst 800 mil joen gulden), - het schrappen van de belas tingvrijstelling voor renten en divivend en een beperking van de aftrek van rente op leningen met een consumptief karakter (opbrengst 1,3 miljard gulden). De hypotheekrente is hiervan uitgezonderd. De beloofde BTW-verlaging met 1,5 procent (kosten 2,7 miljard gulden) gaat niet door. In plaats daarvan wordt de belastingvrije som met 600 gulden opgetrok ken. Deze operatie kost de over heid niets. Het is gunstig voor de koopkracht van de mensen. De minima gaan er twee procent op vooruit, mensen met een inko men van bijna 100.000 gulden nog met een procent. Het op trekken van de belastingvrije som komt in de plaats van een eerder plan om het laagste be lastingtarief te verlagen. De rentevrijstelling is nu 500 gul den per jaar voor een minderjari ge, 1000 gulden voor een alleen staande en 2000 gulden voor een gehuwde. De dividendvrijstel ling beloopt 1000 gulden per jaar voor een ongehuwde, het dubbe le voor een gehuwde. Bezuinigingen Voor de gewenste bezuinigingen lagen de volgende maatregelen ter tafel: - een korting op alle subsidies van 3 tot 3,5 miljard gulden. Over de exacte verdeling werd gisteravond nog gesproken. Hierbij wordt ook bekeken of mi lieusubsidies en subsidies voor energiebesparing omgezet kun nen worden in heffingen, - een besparing door een beper- (Slot zie pagina 3 kolom 7) Vreugde op de gezichten van inwoners van Tel Aviv na het horen van het nieuws, de domper volgde snel (foto Max Nash!AP) (Van onze correspondenten WASHINGTON - De aanvanke lijke juichstemming over het aanbod van Irak om zich uit Ku- wayt terug te trekken, maakte gisteren in de loop van de dag plaats voor grote teleurstelling. De Amerikaanse president Bush sprak van 'wreed bedrog' en riep voor het eerst sinds het begin van de oorlog het leger en de bevolking van Irak op 'dicta tor Saddam Husayn' te verdrij ven. Van het Iraakse voornemen tot terugtrekking, aangekondigd, door de Revolutionaire Com-, mandoraad, was i gisteravond.. nog niets te merken. Een Ameri kaanse legerwoordvoerder in Saudi-Arabië zei dat niets erop wees dat Irak zich voorbereidt zijn 540;000 militairen terug te trekken. De hele wereld reageerde in eer ste instantie opgetogen op de mededeling dat Irak bereid is VN-resolutie 660 te accepteren en zich uit de '19e provincie' (Ku- wayt) terug te trekken. Maar in strijd met deze resolutie ver bond Irak tal van voorwaarden aande terugtrekking: „het ver trek. van'de geallieerde troepen en hun wapens uit het Midden- Oosten; oplossing van het Pale stijnse vraagstuk: terugtrek-, king van Israël uit de bezette ge bieden en het opgeven van de 'veiligheidszone' in Zuid-Liba- non; opheffing van de Syrische aanwezigheid in Libanon; kwijt schelding van de buitenlandse schuld van 80 miljard dollar; herstelbetalingen van de geal lieerden voor de oorlogsschade. Onacceptabel Kuwayt en Saudi-Arabië wezen de voorwaarden onmiddellijk af. De andere deelnemers in de geallieerde strijdkrachten spra ken enkele uren later'hun on aanvaardbaar uit. De VS en Groot-Bfittannië kondigden aan dat de militaire operaties onverminderd worden voortge zet. Naast de aanvallen op de in gegraven Republikeinse Garde wierpen B-52's speciale bommen af boven het Saudisch-Kuwayt- se grensgebied om daar ge plaatste Iraakse landmijnen tot ontploffing te brengen. De woordvoerder van Sovjet president Gorbatsjov, Vitali Ig- natenko, zei dat het bericht uit Irak met tevredenheid en hoop was ontvangen. Minister van (Slot zie pagina 5 kolom 7) (Advertentie) De winnende foto van de Fransman Georges Merillon ademt de sfeer van een oude meester. Advertentie vo. De illustratie toont de 27-ja- rige Elshani Nasim, die gewond is geraakt tijdens gevechten met het Joegoslavische leger. De winnende foto is gekozen uit ruim 11.000 inzendingen, die zijn ingestuurd door 1390 fotografen uit 61 landen. De prijs, een geld bedrag van 15.000 gulden, zal 24 april bij de officiële opening van de tentoonstelling in Amster dam door premier Lubbers wor den uitgereikt. Verdere prijzen werden toege kend in acht categorieën, in zo wel series als losse foto's. Karim Daher (Frankrijk) won een eer ste prijs in de categorie nieuws- serie. De jury bekroonde Frank A. Fournier (Frankrijk) twee keer in de categorie nieuwsach- tergronden; voor een losse foto en voor een serie. In de categorie mensen in het nieuws gaan de eerste prijzen naar Dina Walker (VS) en Daniel Lainé (Frank rijk). De beste sportfoto's zijn ge maakt door de Ierse fotograaf Billy Stockland en de Franse fo tograaf Patrick Aventurier. De jury heeft dit jaar geen prijs toegekend voor een enkele foto op het terrein van de kuns t. Voor de beste fotoserie in de categorie kunst gaat de eerste prijs naar Hugues de Wurstemberger (Zwitserland). In de categorie wetenschap en techniek gaat de hoogste eer naar Peter J. Menzel (VS) en Patrick Landmann (Frankrijk). In de categorie na tuur haalden de Franse fotogra fen Stephane Duroy en Vincent Leloup de hoogste eer. De Ame rikaanse Kenneth Jarecke en Anthony Suau wonnen de eerste prijzen in de categorie dagelijks leven. Vier Nederlandse fotografen zijn bekroond. Parool-fotograaf Wubbo R. de Jong, dit jaar win naar van de Nederlandse foto- prijs De Zilveren Camera, heeft een derde prijs gewonnen in de categorie nieuwsachtergronden. Sake Elzinga won een tweede prijs in de categorie sport, Frans Marten Lanting een derde prijs in de categorie natuur en Gerlo Beernink een derde prijs in de categorie dagelijks leven. Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 AMSTERDAM (ANP) - De Fran se fotograaf Georges Merillon heeft de beste nieuwsfoto van 1990 gemaakt. De jury van de stichting World Press Photo heeft dit vrijdag in Amsterdam bekendgemaakt. De foto is geti teld Mourning in Kosovo (Rou wen in Kosovo) en is gemaakt tijdens demonstraties in Koso- Puur komfortabele fauteuil met speels, futuristische belijning. Verrassend verstelmechaniek. Leer metaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1