m Ventevogel blijft lijsttrekker hernieuwing in de eugdhulpverlening Studie naar beeldvorming provincie SWAC WESTERSCHOUW Vogelasiel in de bloemetjes Vlissingen mogelijk voorbeeldgemeente beleid asielzoekers Toilet Brede steun CDA-bestuur Reactie GS op rapport gekritiseerd Langlaufen kan nu ook in Zeeland 113; Fonds moet leegloop van het platteland een halt toeroepen Auto-Lease Walcheren B.V. PZC zeeland VRIJDAG 15 FEBRUARI 1991 Het CDA Zeeland hand elt gedeputeerde J. B. Vente- »el als lijsttrekker. Hij wordt iweer naar voren geschoven lid van het dagelijks provin- bestuur. Voorwaarde is wel iVentevogel zich inzet voor (luurlijke vernieuwing in sland. Het algemeen bestuur het CDA stelde dit donder- vast tijdens een langdurige rjadering te Goes. Met over- jte meerderheid (ruim 95%) tak het bestuur zijn vertrou- >nuit in lijsttrekker Ventevo- iLeiding voor het gesprek ILventevogels positie: de pro- iciale belasting- en declara- Het CDA-bestuur a zich vinden in het rapport de commissie Van Water- ot hierover heeft uitge- jit. De posities van commis- van de koningin dr C. Boer en griffier mr J. A. Lander daarbij buiten beschouwing iten. De reactie van het dage provinciebestuur op het art keurde het CDA Zee- af. et juist matter A. Verbree zei dat hel lege van gedeputeerde staten en heeft gemaakt. Hij be- ntoonde dat vooral bestuur- gezien niet juist is gehan- Het CDA-bestuur conclu de dat het college van GS de en had moeten toegeven. Is door het college volstrekt rkeerd gereageerd op het rap- ft," aldus Verbree. „De reactie tuigt niet van een erkenning a de zwaarte van de politieke ralgen," CDA-bestuur nam met in suring kennis van Ventevo- opvattingen. Hij heeft wél tend dat verkeerd is gehan- Iden toegezegd de provinciale Sering voor het betalen van navordering inkomstenbe- ng terug te zullen storten, kheeft Ventevogel ideeën ge meerd voor verbetering van de bestuurscultuur in de Middel burgse Abdij, waardoor in de toekomst fouten als gemaakt in de belastingaffaire voorkomen moeten worden. Volgens Verbree is de opstelling van Ventevogel voor het bestuur aanleiding geweest het vertrou wen in hem niet op te zeggen, maar te onderlijnen. „Gelet op zijn ruiterlijke erkenning en zijn voornemens om veranderingen voor te stellen, heeft hij nage noeg unaniem het vertrouwen gekregen," stelde Verbree. Het algemeen bestuur was voltallig opgekomen, volgens de voorzit ter een bewijs temeer dat de par tij veel belang hechtte aan een zorgvuldige discussie over de af faire. Verbree beklemtoonde dat het CDA het standpunt van GS over het rapport van de commissie WESTERSCHOUWEN - Onge bruikelijke taferelen spelen zich de laatste dagen af in Zee land. Er wordt geskied, sneeuwpoppen en iglo's rijzen als paddestoelen uit de grond en er worden langlauftochten gehouden. Degenen die al een langlaufvakantie in Oosten rijk of de Ardennen hebben ge boekt, trekken nu waarschijn lijk de haren uit hun hoofd. Je kunt gewoon de langlaufski's in Zeeland onderbinden en 'om de hoek' een tochtje ma ken. Zoals hier in de Boswach- terij Westerschouwen. Er zijn weliswaar geen loipes (specia le routes) uitgezet, maar dat kan de sportievelingen kenne lijk niet deren. Er worden echter ook échte langlauftochten georgani seerd. Zoals bijvoorbeeld za terdag (morgen) in natuurge bied Yerseke Moer. VW en IJsclub Yerseke sloegen de handen ineen en een langlauf tocht was het resultaat. Het vertrek is 's morgens om tien uur bij het sportveld aan de Hogeweg. En zondag is er een langlauf- festijn (net buiten de provin cie) op landgoed Lievensberg te Bergen op Zoom. Er kan ge- kozen worden uit drie routes van verschillende lengte. Het is mogelijk ter plekke ski's te huren. Beginners krijgen in structie. Inschrijven is moge lijk van 10.00 uur tot 15.00 uur bij het beginpunt. Dat is be reikbaar door vanaf de A-58 de borden 'Ziekenhuis' en 'Jeugd herberg Klavervelden' te vol gen. De Juniorkamer Het Markie- zaat, de gemeente Bergen op Zoom en de Nederlandse Ski vereniging tekenen voor de or ganisatie foto Pieter Honhoff) 'we miljoen extra voor structuurverbetering ÜDELBURG - Zeeland ij?t een kans om de jeugd- Ipverlening - niet bepaald sector die tot nu toe opti- ual gestructureerd is - te ver iawen. Het Rijk gaat de voor- dingen per 1 januari via de ivincie op basis van een inte- ul plan betalen. Tegelijk wil op de Nederlandse idhulpverlening een her- üidingsoperatie toepassen 'scheefgegroeide verhoudin- irecht te trekken. In het kort at dat voor Zeeland neer op icxtra bedrag van 2 miljoen 'ten over vier jaar. En daar- ifkun je, volgens secretaris J. kouten van de commissie be- 'livoorbereiding jeugdhulp- tening, veel doen. Juten, tevens secretaris van Provinciaal Samenwer- isverband Jeugdhulpverle- ?i schudt gemakkelijk wat édelen van de sector uit zijn W» waar in het verleden bij rek aan geld beleid is uitge- ren. „Op alle fronten schort [fat: preventie, pleegzorg, am- ite hulpverlening, residen- en semi-residentiële voor- igen". juten begint met de laatste i dagopvang en dag- en Wopvang. ..Het komt vaak Mat kinderen bij uithuis- niet in Zeeland terecht (jij ®en. Vroeger stopten we die %en weg in een bosrijke om- met als gevolg dat be- 1)1! bosrijke, ovinciesnog- •'Crbedeeld zijn in de voorzie- $n. Voor Zeeland is het. be- ®ik dat het aantal plaatsen act crisis-opvanghuis wordt -gebreid van vier naar acht of 1 Ook Boddaert-centra, lil) a'set> waar schoolkinderen ijl ren overdag worden opgevan- kunnen wel uitbreiding ge- H 'aken". 'ïe nood hoger is de nood in de am- fnte jeugdhulpverlening. De gingen die momenteel het •^maatschappelijk werk uit- M vechten tegen de bier- Met veel te weinig forma- wtsen en een te klein bud- moeten ze een gigantisch Ml hulpvragen behandelen, 'bovendien nog met de dag groeien. *'iste verwachten dat we in ;fnd gaan kiezen voor een ders en kinderen gewoon kun nen binnenlopen met vragen op een zo breed mogelijk terrein. Een dergelijke voorziening kan voorkomen dat cliënten eerst langs vijf verkeerde deuren moe ten voor ze bij de goede zijn. Juist jeugd moet je snel en ade quaat kunnen helpen". Vanuit de centra voor ambulan te jeugdhulpverlening kan ook de preventie vormkrijgen. Een verhaal apart is het Bureau Ver trouwensartsen, dat nu nog maar 8 uur per week voor Zee land open is. „Je zou daar op z'n minst een formatieplaats voor moeten geven, als het niet meer is", vindt Schouten. Ook de problemen in de pleeg zorg zouden in de herstructure- IKV-Vlissingen roept op tot anti-bomprotest VLISSINGEN - De IKV-kern Vlissingen heeft haar afschuw uitgesproken over de voortdu rende bombardementen op Iraakse steden. Dit vanwege de grote aantallen burgerslachtof fers die hierbij vallen. De omvang van het geweld en het escalerende karakter ervan heeft de kern doen besluiten op te roepen tot deelname aan de stille tocht op zaterdag 23 fe bruari in Middelburg. Deze ver trekt om 14 uur vanaf de Markt. ringsplannen moeten kunnen verdwijnen. „Niemand is geluk kig met de situatie zoals die nu is. Instellingen hebben geen geld en geen mankracht om pleegou ders behoorlijk te begeleiden en daardoor staan de pleegouders ook steeds minder te springen. De ellende is dat het aantal kin deren dat een pleeggezin nodig heeft, groeit." Voorlichting De opvatting is nu dat een cen trale pleegzorginstelling, behal ve werving, voorlichting en be standsbeheer, ook de begelei ding van pleegouders voor zijn rekening zou moeten nemen. Die instelling draagt de verant woordelijkheid. De RIAGG's, het adviesbureau van Jeugd en Gezin, JAC en de instellingen voor maatschappelijk werk, blij ven de plaatsingen wel doen maar een deel van de zware taak kan de centrale voorziening overnemen. De plaatsende in stelling zou verantwoordelijk moeten blijven voor de contac ten met het eigen gezin. Binnen afzienbare tijd zal een Tilburgs onderzoeksbureau, door de planningscommissie in de arm genomen om de moge lijkheden te onderzoeken, met een aantal organisatiemodellen komen. Die moeten, behandeld en bekeken op verschillende Zeeuwse bestuurstafels, leiden tot het definitieve plan, dat op 1 januari 1992 werkelijkheid wordt. Presentatrice Sandra Reemer (midden) met Chantal Mateijsen (links) en Coby Louwerse temid den van de bloemen en de vrijwilligers van het Middelburgse vogelopvangcentrum (foto Lex de Meester) MIDDELBURG - Twintig bossen bloemen kregen asielhoudster Coby Louwerse en de vrijwilligers van de Middelburgse vogelop vang De Mikke donderdag uit handen van Tros-presentatrice Sandra Reemer. Een van de vaste helpsters van De Mikke, de achttien jarige Chantal Mateijsen, had voor de opste ker gezorgd door een brief naar de omroep te schrijven toen ze hoorde van de Valentijnsac- tie. Tijdens een live-uitzending in het radio-3 pro gramma Gouden Uren van Peter Teekamp ver telden Chantal en Coby over de koude- en olie slachtoffers in het asiel. Om de oproep van de asielhoudster - breng verzwakte en vervuilde vogels zo snel mogelijk naar een opvangcen trum - kracht bij te zetten verscheen er juist een moeder met kinderen, die in een doos een miezerig eendje bij zich hadden, dat net uit het ijs was gered. Het zal eenzelfde verkwikkende behandeling krijgen als de meeuwen, zwaan, zeekoeten en andere vogels die bij De Mikke aan het op knappen zijn. straie instelling voor ambu- Jeugdhulpverlening met Regionale vestigingspunten. Meten laagdrempelige leningen worden waar ou- MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil een onderzoek laten instellen naar de beeldvorming over Zeeland. Dat moet worden uitgevoerd door een ad viesbureau, kosten ongeveer 80.000 gulden. Het onder zoek achten gedeputeerde staten nodig, omdat er een algemeen gevoelen heerst bij bestuurders, ambtenaren en insprekers, dat er buiten Zeeland een vertekend beeld over de provincie bestaat, of zelfs helemaal geen beeld. GS stellen dat Zeeland een goede naam heeft als woon- en recreatie-provincie. Als regio met een grote verschei denheid aan industriële en andere werkgelegenheid en als aantrekkelijke plaats voor bedrijfsvestigingen blijft Zeelands beeld onderbelicht. De onvrede met de huidige beeldvorming wordt vooral bepaald door het feit dat nergens sprake is van een centraal idee over hoe Zeeland er in totaliteit voor de buitenwereld wil uitzien. De vele bestuurlijke en maatschappelijke organisaties hebben soms wél een idee hoe zij er als afzonderlijke or ganisatie willen uitzien, betogen GS. „Vaak zijn deze ideeën echter onderling tegenstrijdig. Voor zover er sprake is van bewuste en systematische promotie- en public relationsactiviteiten bij die organisaties worden deze vanuit de eigen belangen gestuurd en uitgevoerd." Het college stelt vast dat de huidige beeldvorming over Zeeland tot stand komt via de massamedia, 'die berich ten over de provincie op nieuwswaarde selecteren.' Volgens GS ontbreekt het ook aan een afstemming en onderlinge samenwerking bij de opzet en uitvoering van promotionele activiteiten. „Hoeveel regionale, subregio nale en lokale promotieclubjes zijn er niet in Zeeland?" Het college concludeert tenslotte dat het ontbreekt aan betrouwbare onderzoekgegevens over het beeld van Zeeland buiten Zeeland. Research voor Beleid BV uit Leiden moet daar via het onderzoek wat aan doen. Projectgroep Het college van GS wil verder een projectgroep aan het werk zetten om de presentatie van Zeeland te verbete ren, bestaande uit ambtenaren van de griffie, VW, pla nologische dienst, stichting Zeeland, kamer van koop handel en acquisitiegroep Zeeland. De projectgroep moet zich over maatregelen buigen. Eén maatregel wil len GS al op korte termijn uitvoeren, namelijk: verbete- Van Waterschoot als zodanig verwerpt, met name wat de be stuurlijke aspecten betreft. „We hadden van het college een dui- fSlot zie pagina 11 kolom 1) DEN HAAG (ANP) - De pro vincies, verenigd in het In- terpróvinciaal Overleg (IPO), hebben minister Al ders (ruimtelijke ordening) gevraagd een herstructure ringsfonds in te stellen waaruit maatregelen kun nen worden bekostigd om de leegloop van het platte land tegen te gaan. Daarbij valt te denken aan postkan toren en winkels. Alders voelt vooralsnog wei nig voor dit idee. Hij vindt dat er eerst in een aantal ge bieden ontwikkelingsplan nen moeten worden opge steld. De ervaringen daar mee worden na vier jaar geë valueerd. Dan kan worden bezien of maatregelen op na tionaal niveau nodig zijn, al dus Alders. Dit blijkt uit een verklaring die Alders' departement donderdag heeft uitgegeven over een overleg met het IPO. Dat had betrekking op de Vierde nota extra, waarin de minister het ruimtelijk beleid voor de komende 20 jaar heeft neergelegd. De provincies kunnen zich in hoofdlijnen vinden in dit be leid, aldus het IPO. Ze vin den wel dat Alders het beleid ten aanzien van het landelijk gebied te globaal heeft aan gegeven. Verder hebben zij kritiek op het lokatiebeleid van de minister. Dat houdt onder meer in dat nieuwe be drijfsvestigingen alleen zijn toegestaan op plekken die goed bereikbaar zijn met het openbaar vervoer. Langs snelwegen zullen uitsluitend nieuwe bedrijven mogen ko men die aangewezen zijn op vervoer over de weg, zoals transportbedrijven. Ministerie VROM doet onderzoek VLISSINGEN - De huisvesting van asielzoekers in Vlissingen kan als voorbeeld gaan dienen voor andere gemeenten. Vlis singen vangt relatief veel asiel zoekers op en dat verloopt vrij geruisloos. Voor staatssecreta ris drs E. Heerma van Volks huisvesting was dat voldoende reden een onderzoek te starten naar het Vlissingse beleid. Het tekort aan opvangmogelijkhe den voor asielzoekers is immers schrijnend. Vlissingen heeft op bijna 44.000 inwoners ruim 120 asielzoekers. Omgerekend zijn dat drie asiel zoekers per duizend inwoners. Veel gemeenten halen dat niet. Zij blijven steken op één asiel zoeker op de duizend inwoners. Het ministerie van WVC en dat van VROM hebben eind vorig jaar alle lokale overheden nog eens in een brandbrief opgeroe pen een grotere bijdrage te leve ren. Het onderzoek dat in op dracht van Heerma in Vlissin gen plaatsvindt, moet aantonen dat dat ook kan. Onderzoekers van VROM heb ben eerst de Vlissingse situatie in kaart gebracht. Gesprekken zijn gevoerd met verhuurders en de gemeente. De opvang van een groep asielzoekers in Vlissingen wordt nog op de voet gevolgd. Mevrouw G. van Voorthuizen van het ministerie van VROM kan al een enkele conclusie trek ken. Zij dicht een belangrijke rol toe aan de ruim dertig vrijwilli gers van Vluchtelingenwerk Walcheren die de asielzoekers begeleiden. De samenwerking tussen Vluchtelingenwerk Wal cheren, de gemeente Vlissingen en de vreemdelingenpolitie draait bovendien soepel. Vlissingen mag zich organisato risch onderscheiden, ook wat be treft huisvestingsmogelijkhe den heeft het één groot voordeel: een ruime woningmarkt. H. Foc- ke, als gemeenteambtenaar be last met de opvang van asielzoe kers, denkt dat Heerma juist voor Vlissingen heeft uitgekozen vanwege de grote leegstand. „In een eerste gesprek met VROM kwam de vraag aan de orde of al leen leegstaande woningen ge noeg zijn om asielzoekers onder te brengen of dat er meer nodig is", vertelt hij. „Wij zijn van me ning dat het hebben van wonin gen niet voldoende is. De bege leiding moet ook gegarandeerd zijn." Asielzoekers worden in Vlissin gen juist niet in buurten met veel leegstand ondergebracht. Ze worden verspreid gehuisvest. Concentratie is uit den boze, om dat dan, zo verklaart Focke, de 'maatschappelijke acceptatie' kan verminderen. De mime wo ningmarkt in Vlissingen maakt het mogelijk asielzoekers ge makkelijker onder te brengen en te spreiden, stellen Focke en di recteur A. Raas van woning bouwvereniging Basco. Overi gens heeft Vlissingen ook moe ten leren. De huisvesting van meerdere alleenstaande asiel zoekers in eengezinswoningen leidde hier en daar tot proble men. Slechts gezinnen worden daarin nog ondergebracht. Al leenstaanden krijgen voortaan kleinere wooneenheden toege wezen. De studie naar de opvang van asielzoekers in Vlissingen is waarschijnlijk in maart gereed. Onderzoekster Van Voorthuizen weet nog niet precies wat ermee gaat gebeuren. Dat is aan staats secretaris Heerma. Zij veronder stelt dat de Vlissingse aanpak als voorbeeld wordt gesteld en dat Heerma de landelijke orga nisaties van woningcorporaties en de Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG) vraagt er mee aan de slag te gaan. Vandalisme treft telefooncellen in Vlissingen VLISSINGEN - PTT Telecom heeft donderdag bij de gemeen tepolitie Vlissingen aangifte ge daan van een groot aantal ver nielingen aan telefooncellen. In de periode 27 december tot en met 30 januari zijn in de gemeen te Vlissingen achttien telefoon cellen door vandalen bewerkt. Ruiten zijn ingegooid en tele foontoestellen zijn op allerlei manieren onklaar gemaakt. De schade bedraagt 4100 gulden. expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 01184-19610 ring van de huidige presentatie van het provinciaal be stuur-. Het gaat hier vooral om meer voorlichting over publieke optredens van het college en individuele gede puteerden. Een andere maatregel is het aanpassen van de film Zeeland Voortvarend, over de mogelijkheden van het Westerscheldebekken. Kosten 300.000 gulden, waarvan de provincie 1 ton en de havenschappen 2 ton moeten betalen. Daarnaast is het de bedoeling dat de provincie bekijkt of samengewerkt kan worden met on der meer gemeenten en bedrijven voor de beeldvorming over Zeeland. Er moet een netwerk van overheden en organisaties tot stand komen. De plannen voor versterking van de presentatie komen in eerste aanleg op 205,000 gulden. Ze moeten volgens GS worden betaald uit de pot die provinciale staten voor uitvoering van het toekomstplan Zeeland aan Zet willen vormen. De plannen hebben van alle 13 projecten die zijn ingediend voor Zeeland aan Zet de hoogste voor rang. Drie andere projecten zijn ook aan uitvoering toe: een wooninformatiepunt voor ouderen; bewegwijzering van toeristische routes; het opstellen van een verwijde ringsplan afvalstoffen. Kosten: 230.000 gulden. F Geel waren de vloertegels van het toilet in de Wol- phaartsdijkse woning. Wit moeten ze worden, be sloot de vrouw des huizes in een opwelling. En voortva rend spoedde ze zich naar de plaatselijke verfhandel om zich een ferme kwast en een flinke pot betonverf aan te schaffen. Enthousiast ging ze aan de slag. Een fraai vloertje is het ge worden, dat wel. Lang duurde het echter, voordat de verf droog ivas en het toilet eindelijk weer betreden mocht worden Te lang. Het ganse gezin heeft een zeer benauwd dagje doorge bracht. En de krulwilg in de tuin? Te Wolphaartsdijk is men uiterst benieuwd of daar ooit nog blaadjes aan zullen komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 9