£G-troika overlegt in Moskou Tweespalt Arabische wereld door aanval op schuilkelder KLM handhaaft aangepaste dienst tot eind maart Begrafenis doden schuilkelder ontaardt in demonstratie Wijziging tactiek McGovern wil weer president worden Scuds ontploffen boven Saudi-Arabië lederlands fregat ij opdracht op ;IOO km van Kuwayt golfoorlog esprek over Midden-Oosten na de Golfoorlog en de Baltische staten in volle zee VRIJDAG 15 FEBRUARI 1991 5 AMSTERDAM (ANP) - De KLM heeft besloten de aanpassingen in de dienstregeling voorlopig tot eind maart te handhaven. Dit in verband met het terugge lopen vervoersaanbod als ge volg van de Golf. De KLM heeft dit donderdag bekend gemaakt. Hoe de zomerdienst regeling, die daarna ingaat, er uit zal zien is nog niet bekend. De aanpassingen houden onder meer in dat op 19 van de 69 Euro pese bestemmingen vluchten worden samengevoegd, gecom bineerd of met kleinere toestel len worden uitgevoerd. In totaal betreft het hier 60 vluchten per week. De Europese aanpassin gen gelden tot en met 24 maart, een week voor het begin van de zomerdienstregeling. De aanpassingen voor routes naar de Verenigde Staten gelden tot en met 31 maart. Tot het ein de van de winterdienstregeling worden 5 van de 49 wekelijkse re tourvluchten geannuleerd. Deze capaciteitsbeperking geldt voor New York, Chicago, Atlanta en Baltimore/Washington. Een woordvoerder van de KLM zei donderdagmorgen dat per week bekeken zal worden in hoe verre de aanpassingen nodig zijn en moeten worden bijgesteld. Over de hele linie kampt de KLM nog steeds met een daling in de bezettingsgraad van 15 procent. Volgens de woordvoer der vertoont zich „hier en daar" een lichte toename in het aantal zakelijke reizigers. Eerder maakte KLM bekend te stoppen met de diensten vanaf Schiphol op Maastricht en de Duitse plaats Dresden. Maas tricht wordt uit de dienstrege ling genomen in verband met de hoge exploitatietekorten, ter wijl Dresden er uit gaat door de sterk teruggelopen belangstel ling. Momenteel wordt onderzocht of een andere maatschappije met hulp van de KLM de diensten op Maastricht kan overnemen. De diensten tussen Maastricht, en Londen (Gatwick) via Eindho ven worden gehandhaafd. Arafat bezoekt Baghdad BAGHDAD (AP) - Onder de be zwering de Amerikaanse presi dent George Bush te zullen straffen voor het vergieten van „onschuldig bloed" hebben Ira kezen donderdag de eerste 20 van de naar schatting enige honderden burgers die zijn om gekomen bij een Amerikaans bombardement op een schuil kelder in Baghdad begraven. De Iraakse minister van infor matie. Latif Jassim, wees kwaad de Amerikaanse beschuldigin gen als zou de getroffen bunker een militaire commandopost zijn van de hand. Hij noemde president George Bush een oor logsmisdadiger die met Hitier te vergelijken is. „Ons is verteld dat Hitier joden verbrandde. Bush verbrandt Iraakse kinde ren", aldus Jassim. De leider van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO. Yas ser Arafat, bezocht donderdag de gebombardeerde plek. Hij was in Baghdad voor overleg met Saddam Husayn. „Als presi dent Bush denkt het moreel on der de Iraakse bevolking te bre ken door dagelijks burgers te do den, dan heeft hij het volledig mis. Stop de oorlog en laten we gaan praten", aldus Arafat. Hij verklaarde „levensvatbare" kanten te zien aan de vredes voorstellen zoals die geformu leerd zijn door de ministers van buitenlandse zaken van de niet- gebonden landen deze week in Joegoslavië. Reddingsteams doorzochten donderdag voor de tweede dag het puin op zoek naar overleven den; met behulp van bulldozers en kranen werden meer verkool de en verminkte lichamen ge borgen van mensen die woens dag werden gedood bij de meest bloedige aanval in de een maand oude oorlog. Op een paar honderd meter van de schuilkelder trokken vijf- tot zesduizend Irakezen naar de be graafplaats van het Al-Ame- rieh-district om de doden te be graven. Terwijl een militaire fan fare een sombere melodie speel de vuurden eenheden van het paramilitaire Volksleger met hun AK-47 geweren in de lucht. Onder het luide geroep van an ti-Amerikaanse leuzen liet men de kisten, bedekt met de Iraakse vlag. in een massagraf zakken. „We zweren bij God dat we ze zullen laten betalen voor deze misdaad", zo schreeuwde de me nigte. „De dood van onze vrou wen en kinderen zal niet onge wroken blijven. Bush, Bush, je zult betalen voor al je misdaden en het iedere dag vergieten van onschuldig bloed", zo riepen de rouwenden. (Slot van pagina 1) afgelast. We zullen daarmee doorgaan". De Amerikanen overwegen on der meer om vlak voor het begin van een aanval pamfletten uit te werpen om de bevolking te waarschuwen. Volgens de in Londen gevestigde Kurdische Democratische Partij (KDP) is dat in ieder geval gebeurd boven steden in het noorden van Irak. Legerwoordvoerder Neal noem de het uitwerpen van pamfletten 'een van de opties, die wij mo menteel onderzoeken'. Hotels De VS zouden inmiddels hebben afgezien van het bombarderen van hotels in Baghdad, waarvan de kelders ingericht zijn als mili taire commandocentra. Dat zou volgens de New York Times on der meer het geval zijn in het Rashid-hotel, waar veel Wester se journalisten en andere bui tenlanders verblijven. De hotel- directie heeft in een reactie op de beschuldiging de journalisten een kijkje in de kelders laten ne men. Die hebben niets gevonden wat wees op militaire activiteit. Bij de gevechten van gisteren is volgens het Iraanse persbureau Irna een petrochemische fabriek en een raffinaderij gebombar deerd. De Amerikanen meldde'h dat een van de eigen gevechtsl- viegtuigen boven Irak is neerge haald. De piloot en de navigator vonden daarbij de dood. Een Saudische piloot verongelukte tijdens een trainingsvlucht. Een Britse Tornado-bommenwerper keerde niet terug van zijn missie. Groot-Brittannië heeft sinds het begin van de oorlog zeven Tor nado's verloren. Inmiddels heeft het Amerikaan se Ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd, dat minister Ba ker uitgebreid met zijn Sovjet collega Bessmertnych heeft ge sproken over het Russische vre desinitiatief in de Golfoorlog. Begin deze week reisde de spe ciale afgezant van president Gorbatsjov, Primakov, naar Baghdad om met de Iraakse pre sident Saddam Husayn te pra ten. Zondag zal de Iraakse mi nister Tariq Aziz (Buitenlandse Zaken) naai- Moskou reizen voor verdere gesprekken. Ook de Iraanse minister van Buiten landse Zaken, Velayati, kondig de aan zondag naar Moskou te gaan. Baker, zo maakte een woord voerder duidelijk, staat scep tisch tegenover de kans dat het Sovjet-initiatief enige kans van slagen heeft. Maar de Amerika nen zijn er in ieder geval blij mee, dat de Sovjets Saddam ander maal hebben gezegd dat elke op lossing voor het Golfconflict be gint met de Iraakse terugtrek king uit Kuwayt. (Van onze correspondent WASHINGTON - George McGovern, de Democratische presidentskandidaat bij de ver kiezingen van 1972, staat klaar om aan de presidentsverkiezin gen van volgend jaar mee te doen. Hij heeft dat donderdag via een ingezonden stuk in de New York Times laten weten. McGovern werd in 1972 tot veler verrassing de presidentskandi daat van de Democratische Par tij met een programma, waarvan de Amerikaanse terugtrekking uit Vietnam het hoofdbestand deel was. Maar hij vei i^or zwaar van de Republikein Nixon. De inmiddels 68 jaar oude McGovern zegt dat hij opnieuw kandidaat zou willen zijn, hoe wel niet opnieuw met een zo di rect anti-oorlogsprogramma als in 1972. Meedoen aan betogin gen tegen de huidige oorlog, zo schrijft hij, zou op dit moment geen zin hebben. Maar McGovern wil tijdens een presi dentiële campagne wèl het be leid ter discussie stellen dat er voor heeft gezorgd dat Amerika nu bij de Golf-oorlog berokken is. Resten van een Scud-raket kwamen neer op een verlaten garage in Hafr al-Batin foto Lauretit Rebours/AP) HAFR AL-BATIN (AP) - Irak heeft donderdag raketten afge schoten op de stad Hafr al-Batin in het noorden van Saudi-Ara- bië. De Scuds ontploften tijdens hun vlucht en werden niet neergehaald door Patriot-afweerraketten, zoals Amerikaanse functionarissen eerder hadden gemeld. De geallieerde troepen waren ten tijde van de aanval bezig met een grootscheepse tankoefening ten zuiden van de grens met Kuwayt. Brokstukken van de Iraakse raketten troffen een garage en een woonhuis. Verscheidene mensen liepen lichte verwondingen op, grotendeels veroorzaakt door rondvliegend glas. De Amerikaan se brigade-generaal Richard Neal zei dat er geen afweerraketten op de Scuds zijn afgeschoten, omdat Hafr al-Batin niet in het verdedigingsgebied van de Patriot-eenheden ligt. Volgens Neal wijst het voortijdig ontploffen van de Scuds er op dat het om raketten van slechtere kwaliteit ging dan die welke eerder op Saudi-Arabië en Israël zijn afgeschoten. Hafr al-Batin, 105 kilometer van de Kuwaytse grens, ligt in de buurt van een belangrijke Saudische militaire basis. De aanval kwam tijdens luchtalarm in de veel zuidelijker gelegen steden Riyad, Dhahran en het aangrenzende oliestaatje Bahrayn. Het was voor het eerst dat daar overdag de sirenes loeiden. Behalve in Hafr al-Batin kwamen echter nergens raketten terecht. Hafr al-Batin, waar met name Arabische strijdkrachten zijn ge concentreerd, lag op 23 januari ook al onder Iraaks raketvuur. Een Scud die toen op de stad werd afgeschoten richtte geen scha de aan. Het merendeel van de 50.000 inwoners van Hafr al-Batin is sinds het uitbreken van de oorlog gevlucht, waardoor de stad er verlaten bijligt en alleen nog bewoond wordt door Saudische regeringsfunctionarissen en geallieerde militairen. Het Amerikaanse militaire commando in Riyad deelde mee dat geallieerde piloten in het westen van Irak drie mobiele Scud-lan- ceerinrichtingen hebben vernietigd waarmee raketten naar Is rael konden worden afgeschoten. [,'HAAG (ANP) - De Europe- e iroika, minister Van den gk van Buitenlandse Zaken j jjjn Luxemburgse en Ita- use collega's Jacques Poos j Gianni de Michelis, voert j jjgn in Moskou besprekin- imet de Sovjet-minister van |enlandse Zaken Bessmert- Ü- r (bezoek van de troika, de hui- «Luxemburgse, vorige Ita- jise en toekomstige Neder- 4se voorzitter van de EG-mi- (erraad, maakt deel uit van I 'overleg van de Europese mi- r lers over wat na de Gölfoor- jn het Midden-Oosten moet euren. r ;is de bedoeling dat de EG- i Jsters van Buitenlandse Za- i dinsdag in Luxemburg van lichten wisselen over de •fdlijnen van zo'n beleid. Zo «eiijk komt men tot een ak- {dover de belangrijkste uit- ^punten. ^vaardigden van de troika- jen, maar niet noodzakelijk ministers, willen ook nog ileggen met vertegenwoordi- svande Verenigde Staten, Is- è,de Noordafrikaanse landen J mogelijk ook Syrië en Egyp- (ligt voor de hand dat de drie j esters in Moskou ook zullen spreken over de ontwikkelingen in de Baltische republieken Est land, Letland en Litouwen. De gebeurtenissen in Vilnius en Ri ga, zijn voor de EG-landen aan leiding geweest overleg over technische hulp op te schorten, geen haast te maken met voed selhulp en een procedure te be ginnen die ten doel heeft de Sov jetunie in de conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa (CVSE) aan de kaak te stellen. Het voornaamste doel van het bezoek, aldus een woordvoerder van Buitenlandse Zaken in Den Haag, is het tot uitdrukking brengen van de ongerustheid over de ontwikkelingen in de Baltische republieken. Eerder deze maand besloten de EG-ministers van Buitenlandse Zaken hun Sovjet-collega uit te nodigen voor een bezoek aan Brussel of Luxemburg, om daar met de troika van gedachten te wisselen over de Baltische kwes tie. Maar Bessmertnych voelde er kennelijk weinig voor naar het Westen te reizen om zich daar te laten toespreken. De EG-ministers hebben ver klaard te hopen dat de volks stemmingen in Litouwen en Let land over onafhankelijkheid het begin zullen zijn van een „con structieve dialoog" met de cen- NICOSIA (AP) - De Arabische wereld heeft donderdag zeer verdeeld gereageerd op de .Amerikaanse luchtaanval op een bunker in Baghdad waar bij burgerslachtoffers zijn ge vallen. De sympathisanten van Irak veroordeelden de „wrede massaslachting", ter wijl de leden van de anti- Irak-alliantie Saddam Hu sayn de schuld gaven van het gebeurde. De Iraakse minister van Infor matie, Latif Jassim, zei dat se cretaris-generaal van de VN, Perez de Cuellar, een „vuile en criminele samenzweerder" was. „Door te zwijgen over de misdaden van de Amerikanen en hun bondgenoten heeft hij in feite bescherming geboden aan de Verenigde Staten", al dus Jassim. „In zowel moreel als in wettelijk opzicht is hij niet meer geschikt voor de po sitie die hij bekleedt", zo voeg de de minister er aan toe. De Jordaanse regering heeft donderdag een rouwperiode van drie dagen afgekondigd en de door de koning benoemde senaat van het land heeft op geroepen tot actieve steun aan Irak. In de verklaring van de 40 leden tellende senaat wordt gesteld dat de aanval van woensdag bewijst dat de geal lieerden Irak willen vernieti gen. „Dit moet ervoor zorgen dat we onze Iraakse broeders niet in woorden, maar in da den bijstaan", aldus de Jor daanse senaat. De Tunesische president Zine el-Abidine Ben Ali riep don derdag uit tot „een dag van rouw ter nagedachtenis aan de onschuldige slachtoffers die vielen bij de barbaarse lucht aanvallen op Iraakse steden". De Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO noemde het bombardement een „weerzin wekkende misdaad" en hield de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties verantwoor delijk voor de „vernietigende oorlog, omdat het internatio nale lichaam niet in staat is ge weest de plannen van de Ver enigde Staten onder ogen te zien". In een in Tunis vrijgegeven verklaring riep de belangrijk ste adviseur van PLO-leider Yasser Arafat „de internatio nale publieke opinie op snel te handelen om deze vernietigen de oorlog tegen het volk van Irak te beëindigen". Ook de leider van de PLO-fac- tie Democratisch Front voor ïderlandse itriots rond februari Israël ÏHAAG (ANP) - De Neder- Ise Patrioteenheid die [Jt gestationeerd ten westen i Jeruzalem zal rond 25 fe- i uri in Israël arriveren. De riots worden over land van (Duitse Blomberg- naar Bre- rhaven vervoerd, vanwaar fit schip naar Israël gaan. (maakte een woordvoerder ihet ministerie van defensie derdag bekend. «dag 19 februari vertrekt een ipvan naar schatting tien Idandse militairen uit mberg naar Israël om de st van de Patriots voor te rillen. Op zondag 24 februari J tokken de overige 60 militai- iranhet 327-Patriotsquadron [Israël. Het luchtverdedi- d systeem moet Israël hel- n i beschermen tegen Iraakse h1 rallen met Scud-raketten. trale autoriteiten in Moskou. Deze volksstemmingen, aldus de EG-ministers, zijn in overeen stemming met het „handvest voor een nieuw Europa" dat in de Parijse CVSE-top van eind november door de 34 deelne mende regeringsleiders, onder wie Gorbatsjov, plechtig werd afgekondigd. Streven De EG-landen beschouwen de verlangens van de Baltische vol keren duidelijk als van een ande re orde dan die van bij voorbeeld Georgiërs en inwoners van Mol davië, twee andere Sovjetrepu blieken waar het streven naar groter onafhankelijkheid van Moskou aan kracht wint. De EG-ministers kwamen met deze verklaring nadat Gorbats jov had verklaard dat de volks stemmingen in de Baltische re publieken onwettig zijn. De Sov jet-autoriteiten willen volgende maand zelf een volksstemming organiseren over het nieuwe Unieverdrag dat de betrekkin gen tussen de centrale regering en de afzonderlijke Sovjetrepu blieken regelt. i i JACOB VAN HEEMS- RCK (ANP) - De Philips van londe heeft woensdag en in licht van woensdag op don- ill gefungeerd als zogehe- ^hermschip". Dat wil zeg- f .dat het fregat in de verdedi- [slinie rond de Amerikaanse !(kampschepen 24 uur lang «est vooruitgeschoven po- - innam. Die positie lag op '200 kilometer afstand van Kuwaytse kust. Dit is tot nu e de meest noordwestelijke r itie, die een Nederlandse s tebodem tijdens de crisis jj li Perzische Golf heeft inge- 'déze vooruitgeschoven po- iyan de Philips van Almon- h' s van tevoren geen speciaal deg geweest met de marine- ®gin Den Helder, noch met Kabinet. Dit is volgens eska- I- Mimandant KTZ Pieter C. 'ook niet meer nodig. „De Kbeeldige lijn van 27 en een 'i graad noorderbreedte als Rle noord-grens speelt voor Nederlandse eskader in de K?e operaties geen enkele iM beer", 1 vooruitgeschoven positie de Philips van Almonde was het gevolg van een hergroepe ring van de Amerikaanse vlieg kampschepen. De carriers zijn door het Amerikaanse opperbe vel meer in de richting van de Kuwaytse kust gedirigeerd. Bo vendien is het roulatie-systeem nu goed op gang komen. Door dit systeem liggen niet altijd de zelfde schepen vooraan in de multi-nationale vloot. De Nederlandse fregatten en de Zuiderkruis beginnen zich nu langzaam maar zeker op te ma ken voor het havenbezoek later deze maand in de Verenigde Arabische Emiraten. Dat be zoek is met strenge veiligheids maatregelen omgeven. Kolonel Kok wees daarbij vorige week al op de dreiging van mogelijke ter roristische acties. Daarmee wordt nog steeds rekening ge houden, ook al omdat eind vori ge week een Deense koopvaar der in het oostelijk deel van de Golf door twee bewapende man nen in een klein bootje is over vallen. „Bij de Deen ging het om piraterij, maar het is voor ons in elk geval wel een goede waar schuwing. Het kunnen net zo goed terroristen zijn", aldus es kadercommandant Kok. - De bemanning van de Zuiderkruis van de marine heeft in het Golfgebied de handen vol aan de van schepen van geallieerden. De schepen krijgen de meest uiteenlopende zaken toegeleverd. Amerikaanse marineschip USS Horne wordt van olie de reis wordt voortgezet (foto Kon.Ma.rine droefd waren over de burger slachtoffers die waren geval len. „We hopen dat de Iraakse president dezelfde pijn voelt en zich terugtrekt uit Irak", al dus al-Sharaa. Andere Arabische leiders ver oordeelden de aanval. Koning Husayn van Jordanië zei in een boodschap aan de VN-Vei- ligheidsraad „diep bedroefd, woedend en geschokt" te zijn door de „nieuwe flagrante en harteloze schending van het humanitaire recht begaan te gen de bevolking van Irak". Hij vroeg om een onmiddellijk staakt-het-vuren en een in spectiereis van de VN naar •Baghdad. In de pro-westerse Golfstaten werd niet officieel gereageerd op het bombardement; kran ten in Dubay en Qatar gaven in felle bewoordingen Saddam Husayn de schuld van de tra gedie. Traangas In Jordanië werden woens dagavond ongeveer 1000 pro- Iraakse demonstranten op weg naar de Amerikaanse am bassade tegengehouden door de oproerpolitie. Voor de am bassade verzamelden zich donderdagochtend weer hon derden mensen. Drie Westerse cameraploegen werden gemo lesteerd, maar niemand raak te ernstig gewond. Een Duitse student had woensdagavond in het centrum van Amman klappen en enkele messteken opgelopen; een politiepa trouille gebruikte traangas om hem te ontzetten. Palestijnen in een zestal ste den op de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever be gonnen donderdag een drie dagen durende staking om de slachtoffers van het bombar dement in Baghdad te geden ken. In Nablus raakte een Pa lestijnse activist gewond door rubberkogels van Israëlische soldaten. In de Gazastrook werden geen stakingen gemeld. Israëlische militairen schoten rubberko gels af om een pro-Iraakse be toging van voornamelijk vrou wen op te breken in het vluch telingenkamp Rafah. Volgens de plaatselijke VN-kliniek raakten 30 Palestijnen ge wond, 14 door rubberkogels en 16 door slagen. In Londen zijn zo'n 35 Irake zen die behoren tot de tegen Saddam gerichte Dawapartij een hongerstaking begonnen. Een Jordaanse vrouw zet uit protest tegen de aanval op de schuilkelder in Baghdad een met rode verf besmeurde hand op de muur van de VS-ambassade in de Jordaanse hoofdstad Am man (foto Georges GobetlEPA i de Bevrijding van Palestina, Nayef Hawatmeh, veroordeel de de aanval. „De leiders van de kolonialistische coalitie voeren een uitroeiingsoorlog tegen vrouwen en kinderen, terwijl ze een confrontatie met het heldhaftige Iraakse leger vermijden", zo zei Hawatmeh in de Syrische hoofdstad Da mascus. Ontmoeting „Om te voorkomen dat mili taire doelen worden gebom bardeerd waarbij ook burgers geraakt kunnen worden zou Irak moeten aankondigen zich uit Kuwayt terug te trekken" zei de Egyptische president Hosni Mubarak in Cairo, na af loop van een ontmoeting met de Libische leider Moammar Gaddafi. „Niemand wil dat ep, burgers gewond raken of dat een burgerlijk gebouw wordt gebombardeerd, maar dat is het lot van het volk", aldus Mubarak. De Egyptische pre sident zei verder dat het on voorstelbaar is dat „een heer ser in propagandistisch op- zacht garen spint bij de lijken van zijn burgers De Syrische minister van Bui tenlandse Zaken Farouk al- Sharaa zei dat de Syriërs be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 5