Ik dacht, de oorlog is begonnen PZC De grenzeloze verbeelding Britse recessie is home-made Peru betaalt met cholera tol voor gebrekkige hygiëne opinie en achtergrond Schade aan huizen bij vuurwerkfabriek en veel emoties bij omwonenden VRIJDAG 15 FEBRUARI 1991 (Door René Diekstra, hoogleraar psychologie TTalvenvege de jaren '50, „n toen ik zelf nog actief schaatser was, reed ik de 500 meter in zo'7i 44,5 seconden. In 1978 bo?id ik de ijzers nog eens onder en tot mijn verbazing kwam ik toen i7i 20'n 43,5 secon- den ro7id. Als je twintig jaar ou der be7it geworden en niet meer hebt getrai7id, dan zegje op het eerste gezicht dat het natuurlijk niet kan dat je nu S7ieller rijdt dan toe7i. Ik denk dat het een kwestie van psychologie is. Ie- deree7i was S7ieller gaan rijde7i en da7i is het net alsof je onbe- zoust jezelf ook op die 7üeuwe tij den gaat richten". Aan het ivoord is Egbert nan 't Oever, de (extcoach van de na- tionale schaatsploeg 07ider an deren met Yvo7nie vazi Gennip, die driemaal olympisch goud haalde), in een praatshozv die Radio West 07ila7igs uitzo7id. Waar Vazi 't Oever het over had, is het wonderlijke verschijnsel dat wat we presteren niet alleen afhazigt van ivat we lichamelijk kunnen, maar ook vazi wat we psychisch voor mogelijk hou den. Van de grenzen die we in ozize geest voor ozis zelf trekken. Veel mensen leveren niet de prestaties die ze wensen. Niet omdat ze het niet zouden kun nen, maar eenvoudigweg omdat ze zich ziiet kunnen voorstellezi dat ze het kunnen. Ik k077i geregeld studenten tegen die telkens weer voor hun tenta mens of examens zakkenterwijl ze de stof toch goed hebben be studeerd en goed kennen. Maar in dezelfde toeken of maanden dat ze de studiestof in hun hoofd hebben zitten prenten, hebben ze zich ook ziog iets aziders inge- prent. 'Iets anders' wil in dit ver- bazid zeggen de gedachte of fan- tasie dat als ze met het tentamen of examezi bezig zijzi ze het op eens niet meer zoeten. Of in pa niek zullen raken of domme foü- tezi maken. Als je je almaar voorstelt dat je niet kan zoatje wel zoilt kunnen - ziamelijk zo ontspamien e?i ge concentreerd 7/iogelijk een exa- znen succesvol afleggen - dan vergroot je natuurlijk sterk de kans dat je, ondanks al je ken nis, op het examen van slag raakt, de fout ingaat. Omgekeerd geldt dat mensen die zich izi hun geest goed kun nen voorstellezi zoat ze in werke lijkheid zouden willen, de kazis sterk vergroten dat ze ook echt naar wens zullen presteren. Voor de Van 't Oever Van 1978 was een tijd bezieden de 44 se- condèJi al zo gewoon. Anderen had hij die tijd al zo vaak zien rijden, dat het ook zijn eigen in nerlijke richtlijn ivas geioorden, waarop zij7i geest e?i lichaam zich instelden. Het voorbeeld maakt duidelijk dat we ons dikwijls niet van onze i7i7ierlijke gre7ize7i ommieteri be- wust zijn. Ee7ivo7idig, omdat ze als vanzelfspreke7id lijken te be- horen bij de tijd, de cultuur of de omstaridigheden waarin we le ven. We aa7ivaarde7i ze als feite7i in plaats van door ons zelf ge- schapen werkelijkheden. Voldongen .Een dramatisch voorbeeld daarvan, afkomstig uit een heel .ander gebied, is dat de meeste mensen - onder ivie veel artsen- het een voldonge7i feit beschou wen dat onze bloeddruk toe neemt 7iaar77iate we ouder wor- den. Zelfs in talloze 7nedische handboeken ivordt dit als feit geaccepteerd. Maar in objectie ve zi7i is dit feit helemaal geen feit'. Want inmiddels wete7i we dat onder bepaalde leefomstan digheden de bloeddruk niet meestijgt met de leeftijd. Het verband tussen leeftijd en bloeddruk is ee?i gevolg va.71 het leven in een verstedelijkte, over- stimiderende omgevi7ig. Een dokter die tegen ee?i patië7it met een voor de leeftijd) 'normaal' geachte gestege7i bloeddruk zegt dat alles in orde is en gee7i aa?igepaste leefwijze voor schrijft, verstrekt dus eige7ilijk onjuiste i77formaüe. Hoe begrij pelijk ook tegen de achtergrojid van 07ize innerlijke NORM over 7ioT77iale en abnor77iale bloed druk. Ik ben ervan overtuigd dat bin- nen ee7ijaar of tien 07is huidige denken op dit punt hele77iaal zal zijn 077igedraaid. Dan zulle7i 7ve hef allemaal voor 77iogelijk hou den 0771 tot op hoge leeftijd een bloeddruk m de bmirt van 801120 te houde7i - en daar onze leef- en voedingsgeiooo7ite7i op afste77i- 77ien - en zulle7i we een 77iet de leeftijd toenemende bloeddruk ab7ior77iaal en zelfs ongezo7id gaan vinde7i. (Wat het natuur- lijlc ook is.) Als 7ve psychologisch zo m el kaar zitte7i dat ive zoveel 77ioge- lijk probere7i te leven bimie7i de innerlijke normen of grenzen, die we z?i 07ize geest getrokke7i hebbe7i, gaa7i we 071s vreemd, 07iwemiig of onveilig voelen als ie77ia7id 071s uit7iodigt of prest om buiten die grenzen te gaa7i. Zelfs als dat voordeliger of gezo7ider voor ons zou zijn. Pré-pensionering Een aa7ital jare7i gelede7i gaf ik me.t ee7i collega ezifceZe fcerezi een zoge7iaa77ide pre-pensio7ieri7igs- cursus voor iverk7ie77iers ua?i de Verenigde Naties, die kort voor hun pe7isioe77. sto7ide7i. We ver telden de deel7ie77iers onder 77ieer dat i7ite7isief sporte7i zoals meerdere fceren per iveek 10 tot 15 kilo77ieter joggen, ook 7iog heel goed 77iogelijk is als je ro7id de 70 bezit e?z 7iog 7iooit eerder gejogd hebt. De reactie was vrij- wel unaniem die van i7itens o„. geloof en niet zelde7i iverd oni'e bewering omschrevezi als klet spraat van een paar jo7ige dolk bonden. Totdat we een video band liete7i zie7i van de World Vetera7is Ga77ies, een soort Oly7npische Spelen voor mensen van 40 tot 80 en ouder. Op die y|~ deoband zijzi onder meer 70-jari- ge7i te zien, die pas eezi paar jaar tevoren met hardlopen waren begonnen en nu de 10 mijl (ruin 16 km) of meer per dag liepen. Ik voorspel opnieuw dat binnen zo'n 10 tot 20 jaar het intensiej sporten, ook duursporten, voor bejaarden net zo gewoon zal zijn als het 7iu voor jonge mensen ft We zulle7i dan ons denken over prestaties die bejaarden kunnen leveren drastisch moeten bijstel len. Innerlijk De bejaarde hardlopers van de World Veterans Games - onder ivie een 69-jarige man, die in de finale nan de 800 meter zijn él- jarige zoon er finaal uitliep verklaren zelf dat ook zij aan vankelijk in hun prestaties vier den geremd door hun houding, door de irmerlijke grenzen die ze zichzelf stelden. Om hun innerlij Ice grens te verleggen hadden de meesten gebruik gemaakt v een psychologische techniek die geleide irnaginatie verbeelding1 wordt gerioemd. Kern van de teclmiek van de ge leide verbeelding is dat je leert om injefaritasie precies datgene te zieri doen, watje in werkelijk heid wilt gaan doeri of bereiken. Je kijkt in je geest als het wan naar een videoband waarop je als loper of hoogspringer pre cies die bewegirigeri rnaakt, die passen uitvoert en die snelheidJ hebt, die je wilt hebben. Ook 'ge- wone' topsporters gebruikende- ze techniek tegeriwoordig vaak in hun voorbereidirig. Als je in je hoofd eenmaal de w'. deo kunt afspelen waarop je zej als 70-jarige kilometers jogt, neemZ de kans dat je dat het in werkelijkheid gaat kunnen e. denkwijzer -H 1 1 n 1 I I I I I I gaat doen sterk toe. Omgekeerd geldt datzolarigjeje iets gewoon niet kunt of ivilt voorstellen-„Ik zie mezelf niet met mijn, ouwe langs de weg hollen, de anderen lachen zich dood" - het onwaar schijnlijk is dat je het kunt of doet. Hoe belangrijk het kan zijn om je voorbij je oude grenzen te beelden voor het oplossen levensproblemen, maakt tenj slotte het volgende voorbeeld duidelijk. Een vrouw ivas in be handeling gekomen vanwege' ernstige depressieve angstklachten. Spoedig werd duidelijk dat die klachten te ma ken hadden met problemen inde relatie met haar man. Maar ie dere poging om hem bij de be handeling te betrekken stuitte af op zijn absolute weigering. Spre kend over hem vroeg ik haar of ze nog van hem hield. Ze anl- woordde bevestigerid. Ik vroeg haar vervolgens eens op te schrijven welke dingen ze posi tief en ivelke dingen ze negatie! aan hem vond. Bij het eerste wiet ze niet meer dart drie dingen te noemen, bij het tweede ruim vijf tien. Ik vroeg haar beide lijstjes eens rustig door te lezen en na te gaan wat voor gevoelens dat over haar man bij haar opriep. „Als ik eerlijk ben, kan ik zogeen liefde meer voor hem voelen",zei 2e. Uit het volgende gesprek werd duidelijk dat ze ondanks alle negatieve dingen (waaron der mishandeling) steeds zich zelf was blijven inprenten dat ze toch van hem hield, omdat ze bang was dat als ze dat idee zou loslaten ze nergens meer zou blijven. Scheiding, alleen overblijven, was iets wat ze zich absoluut niet kon en niet ivilde voorstellen „Ik hou toch van hem", was een soort innerlijke grenspaal waar aan ze zich tegen beter weten in vastklampte uit angst voor hel onbekende. Ik liet haar een in nerlijke videoband maken van een leven na het huwelijk en «e" hoe ze zich daarin zou kunnen redden. Het overschrijden WW die grens maakte haar angst duidelijk minder en stelde haat in staat haar man te confronte ren, hem haar grenzen te stellen: 'Of we doen iets aan onze relatie of ik ga weg'. De moraalalleen door in onze verbeelding te ver te gaan, ont dekken. we hoe ver we ktmnenen (soms) moeten gaan. Instituut voor Leermoeilijkheden WAGENAAR V. d. Goeskade 61, Goes, 01100-31322 TEST EN BEGELEID BIJ LEERPROBLEMEN ook in de schoolvakanties. Psycho-diagnostische bevoegdheid. Vakkundig, discreet, onafhankelijk. richting Utrecht] 11.50 uur ontploffing bij vuurwerkfabriek Stokvisweg ZIJDERVELD I veiligheidszone bot poolshoogte te laten nemen in de totaal verwoeste fabriek. Koedam zegt dat zo ver bekend is, twee medewerkers van het be drijf worden vermist. Hoeveel mensen er op het moment van de ontploffing aan het werk wa ren, weet hij niet. Saillant detail is, dat de Culemborgse burge meester mevrouw M. Bloemen- daal 's morgens naar Drente was afgereisd om over de viering van Koninginnedag te praten. Door de explosie zijn ook muren van enkele woningen in de om geving van de fabriek zodanig verschoven dat er kans op in storten bestaat. Het huis van de buurman van Aart Verrips, de boer J. van Keulen, is 'licht ge havend uit de strijd gekomen'. „Glasschade, het valt nog wel mee", zegt hij. De boer had rond het middaguur het idee dat zijn laatste uur had geslagen. „Het was zo'n dreun, ik zag mijn hele huis heen en weer gaan. Ik ben meteen de Diefdijk opgegaan, om te kijken wat er aan de hand was". Ook zijn vrouw, M. van Keulen, heeft de schrik nog in de benen zitten. „Bijna alle huizen in de buurt hebben kapotte ra men. Het is echt heel verschrik kelijk". Nieuwsgierigheid Aart Verrips liep een half uurtje na de explosie uit nieuwsgierig heid nog een stukje de dijk op, om te kunnen zien wat er aan de hand was. „Ik zag allerlei voor werpen door de lucht vliegen. Ik zag grijze rook en een rode gloed. Ik hoorde knallen. Het was zo angstig. Ik dacht, ik moet weg wezen hier". Enkele minuten la ter werd de dijk bij zijn huis her metisch voor alle verkeer afge sloten, net als alle andere wegen die naar de vuurwerkfabriek lei den. Bij de ingang van het Rode- Kruisgebouw in het stadje wordt de wacht gehouden door een groepje verpleegsters. Ze houden hun lippen stijf op el kaar. „We mogen niets zeggen". Ze laten echter toch doorsche meren dat ze wel zo'n twintig lichtgewonden, getroffen door rondvliegend glas, hebben be handeld of doorgestuurd naai* omliggende ziekenhuizen. Enkele in allerijl opgeroepen medewerksters van het Rode Kruis dachten bij de explosie dat het Nederlandse hoofdkan toor van het Amerikaanse com puterbedrijf Wang in Culemborg Brokstukken van de ontplofte vuurwerkfabriek liggen her en der tot op grote afstand van de fabriek op de weg (foto Cor de Koek/ANP) was gebombardeerd, ,,'t Had toch gekund, zo'n terroristische actie", zegt er één. ,,'t Is per slot van rekening een Amerikaans bedrijf'. Het Wang-gebouw, een paar honderd meter verder, schudde wel door de vreselijke klap, net als alle andere gebou wen op het industrieterrein. Een glazen koepel raakte daardoor uit het lood. Woordvoerder J. Brons van Wang zag de muren van zijn ka mer trillen. „Aan een terroristi sche aanval hebben we geen mo ment gedacht. Het leek ons eer der een straaljager', die net door de geluidsbarrière was gegaan en vervolgens neerstortte. Men sen hier schrokken zich een on geluk. Posters vlogen van de muur. We zagen rookpluimen. Als die rook zwart was geweest, dan had het een benzinestation kunnen zijn. Maar het was grijs. We dachten, dat kon de vuur werkfabriek van meneer Kooien wel eens zijn". Vermoeden Al spoedig bleek het vermoeden juist. Wang heeft een goede rela tie met de wereldberoemde vuurwerkmaker. Tot voor kort leverde en ontstak Kooien (niet in de fabriek op het moment van de explosie) het nieuwsjaarvuur- werk van de computer-onderne ming. De vuurwerkfabriek, in 1980 ingehuurd om het vuur werk te verzorgen tijdens de kro ning van koningin Beatrix, werkte ook naar volle tevreden heid voor de gemeente Culem borg. „Het familiebedrijfje van Kooien staat goed bekend in Cu lemborg. En iedereen kent de heer Kooien ook. Hij is correct en zeer voorzichtig en beroemd", weet de woordvoerder van Wang. Een paar weken geleden was de fabriek (waar vuurwerk en zo'n tweehonderd kilo kruit lag opge slagen) door de plaatselijke brandweer gecontroleerd en in orde bevonden. Zes jaar geleden verhuisde het bedrijfje van een schuur naar de twee bunkers, waarvan er één uit de Tweede Wereldoorlog stamt. Slechts en kele omwonenden hadden des tijds bezwaar aangetekend te gen de vestiging. In de afgelopen jaren heeft MS Vuuwerk zich volgens de gemeente Culemborg precies aan de voorschriften ge houden. „We zijn er gelukkig heelhuids van afgekomen", zegt Aart Ver rips. Hij wijst op zijn zuster. „Dat zij de helderheid van geest had om de baby weg te halen. Man, als ik je toch eens vertel hoe ge lukkig ik daar mee ben. Maar wat er is gebeurd, zal ik mijn le ven niet vergeten". (Van onze correspondent Cees van Zweeden in Londen) Er hangt een prijskaar- tje aan ons anti-infla- {iébeleid", zei de Britse mi nister van financiën Norman Lamont deze week in het La gerhuis. „Maar voor een lage inflatie betalen wij graag een hoge prijs". De vraag die veel Engelsen de zer dagen bezighoudt, is hoe hoog de prijs zal worden die Lamont zo graag wenst te be talen. Zes Britse top-econo- men hebben een open brief ge publiceerd in The Times waar in zij voorspelden dat de reces sie in een depressie zou kun nen verkeren als Lamont niet ogenblikkelijk de rentevoet omlaag brengt. Wat Engeland bedreigt, zo schreven zij, is een depressie zoals die in de jaren '30. Toen de brief werd afgedrukt was de rentevoet in Engeland 14 procent. Enkele uren later verlaagde Lamont de rente tot 13,5 procent. Het oordeel van Sir Alan Walters, persoonlijk adviseur van ex-premier That cher en een der economen, was vernietigend: „Te weinig en te laat". Lang voordat de economie in de meeste Europese landen begon te stagneren, zat het Verenigd Koninkrijk al mid den in een recessie. Ruim een half jaar geleden, zo kan nu worden vastgesteld, begonnen de produktiecijfers van Britse bedrijven een dalende lijn te vertonen. Reden: een hoge rentevoet maakte lenen en daarmee investeren te duur. Ook in 1980 en '81 kampte de Britse economie met dalende produktiecijfers, maar toen vielen de klappen in de Noor dengelse industriegebieden. De huidige recessie daarente gen laat zich vooral gevoelen in het Conservatieve zuiden, Een onderzoek van het dag blad The Times heeft aan het licht gebracht dat de werk loosheid in de Conservatieve kiesdistricten vijf keer zo snel stijgt als die in de Labour-dis- tricten. Veel Conservatieve la gerhuisleden voelen langzaam de bodem onder zich wegzak ken, en het was uit deze hoek dat minister Lamont de afge lopen weken onder druk is ge zet om de rentestand te verla gen. Koers pond De mogelijkheden zijn echter beperkt voor Lamont. De hoge rentevoet dient twee doelen. Hij moet de kooplust van het publiek afremmen (duur le nen!) en daarmee de inflatie temperen, en hij moet de koers van het pond sterling op peil houden. De meeste economen voorzien de komende maan den een forse daling van de in flatie, zodat dat geen belem mering meer hoeft te zijn voor een forse verlaging van de ren testand. Maar een lagere rente zou van het pond sterling een nog onaantrekkelijker beleg gingsobject maken en de koers ervan doen vallen. En dat is niet wenselijk. Sinds het najaar van 1990 maakt het pond deel uit van het wisselmechanisme van het Europees Monetair Stelsel. Dat betekent dat het pond een vaste koers heeft ten opzichte van de andere EMS-munten en slechts binnen bepaalde grenzen mag fluctueren. Maar omdat het internationale ver trouwen in de Britse economie zo gering is, zweeft het pond al geruime tijd net boven de 'be- nedengrens'. Sommige economen, zoals de thatcherist Alan Walters, be pleiten een verlaging van de rentestand tot 11 procent en een gelijktijdige devaluatie van het pond. Alleen een der gelijke, drastische stap kan Engeland volgens Walters nog behoeden voor een depressie. Het dilemma is echter dat de combinatie van een lagere ren tevoet en een goedkoper pond de inflatie, die toch al te lang zaam daalt, weer zou aanwak keren. De oude Britse gewoon te om te lenen (Engeland heeft zesmaal zoveel mensen met credit cards als Duitsland) zou weer de kop opsteken en het goedkopere pond zou alle im- portprodukten duurder ma ken. Binnen de kortste keren zou de inflatie, nu al ruim het dubbele van die in Nederland, weer gaan stijgen. Gezwel Door toe te treden tot het EMS-wisselmechanisme, wil de de Britse regering het ge zwel van de inflatie uit de eco nomie wegsnijden. Het pond zou gekoppeld worden aan de harde munten van landen als Nederland, Duitsland en Frankrijk, waai' inflatie flink lager is. De regering doet er waar schijnlijk verstandig aan niet onmiddellijk te zwichten voor oer-that,cheristen van het type Alan Walters, die er mede ver antwoordelijk voor was dat het pond vijfjaar te laat tot het EMS toetrad. Weliswaar gin gen in januari zo'n 100.000 ba nen verloren, maar de werk loosheid in het Verenigd Ko ninkrijk is nog altijd laag ver geleken met het Europese ge middelde. In hun somberste voorspellingen voorzien de economen een werkloosheid van 2,5 miljoen aan het einde van dit jaar (9 procent van de beroepsbevolking), niet meer dan in Frankrijk nu. Probleem is echter voor de Conservatieve regering hoe de huidige recessie aan de kiezers wordt uitgelegd. Hoewel de hele wereldeconomie nu stag neert, zijn de problemen in En geland het grootst. In Ameri ka is de recessie mild, terwijl de Duitse en Japanse econo mieën nog steeds sterk groeien. In Frankrijk en Ne derland is hooguit sprake van stagnatie, niet van recessie. De meeste deskundigen delen de opvatting dat de huidige re cessie 'home-made' is. Door een grote belastingverlaging en een te lage rentestand ver oorzaakte de regering aan het eind van de jaren '80 een ex plosie van kooplust waarvoor nu de prijs wordt betaald. De te snel gestegen koopkracht leidde tot forse prijsverhogin gen van produkten die in eigen land voorradig waren (huizen) en tot een sterke stijging van de invoer van produkten die onvoldoende voorradig waren (auto's). Binnen een jaar was het land opgezadeld met een hoge inflatie en een tekort op de handelsbalans twee ken merken van een te sterke vraag. Omdat de regering weigerde die vraag af te remmen door de belastingdruk te verhogen, restte slechts één medicijn: een hoge rentevoet. Het was een medicijn dat nu een paar- demiddel is gebleken. (Van onze verslaggeefster Monique Gooren) De cholera-epidemie in het Zuidamerikaanse land Pe ru grijpt in razend tempo om zich heen. De laatste dagen overleden per dag ruim twintig mensen aan de ziekte. Het mi nisterie van volksgezondheid in Lima kwam deze week met een cijfer van meer dan tienduizend mensen, die door de ziekte zijn getroffen. De hulporganisatie Artsen Zon der Grenzen, die een medisch team naar Lima heeft gestuurd, heefdt vastgesteld dat de epide mie vooral in het kustgebied van Peru is geconcentreerd omdat afvalwater uit de steden recht streeks in de Stille Oceaan wordt geloosd. Cholera wordt veroorzaakt door bacteriën in voedsel en water. Door ernstige stoornis van de ingewanden kan de patiënt zoveel vocht verlie zen dat hij binnen drie tot vier uur overlijdt. Meer dan 100.000 mensen lopen kans te worden besmet, meent Artsen Zonder Grenzen. De Stille Oceaan wordt be schouwd als de grote boosdoe ner. Onderzoek op vissen en schelpdieren heeft besmetting met cholera-bacterieën aange toond. Daarom riepen de autori teiten de bevolking via radio en televisie op geen rauwe vis te eten, niet naar het strand te gaan en niet in zee te zwemmen. Woedende vissers die demon streerden tegen de visbeperkin- gen die de regering hen in ver band met de epidemie had opge legd, namen grote happen rauwe vis om de kijkers ervan te door dringen dat zij niet bang hoef den te zijn om vis te eten. Eigenlijk is het een wonder dat Peru pas nu wordt opgeschrikt door een cholera-epidemie. Door de omstandigheden waaronder de meerderheid van de Perua nen leeft, kan elke fatale ziekte zich erg gemakkelijk en in moor dend tempo uitbreiden. Veertig procent van de bevolking woont in behuizing zonder stromend water en zeventig procent heeft geen riolering of waterafvoersys teem. De Peruaanse hoofdstad biedt acht miljoen mensen op uiterst verschillende wijzen onderdak. De hoogste klasse heeft; zich te ruggetrokken in de elegante wij ken Barranco en Miraflores. De gegoede klasse resideert tevens in San Isidro. Maar geen enkele wijk is immuun voor het gebrek aan onderhoud van openbare werken. De staat, met haar mil jardenschuld aan het buiten land en een kostenverslindend noodplan voor de duizenden ar men in eigen land, kan zich niet meer de luxe permitteren om straten te asfalteren, stoplich ten te repareren en gebouwen te onderhouden. Een flagrante tegenstelling met de welgestelde wijken vormen de onafzienbare vlaktes rondom Lima, waar de dictatuur' van de armoede heerst. In deze krotten wijken wonen de mensen dicht op elkaar, families met zes, ze ven, acht kinderen zijn geen uit zondering. Dat de sanitaire om standigheden veel te wensen overlaten, vergt weinig fantasie. Eén kraan De grote meerderheid van de be volking moet het doen met een gemeenschappelijke kraan voor de hele straat of het hele blok. Als de waterleiding ten minste niet is gesaboteerd in de bergen ten westen van Lima, waar de verzetsgroepen actief zijn. Door de vele bacteriën is het water on geschikt als drinkwater, maar de mensen die er wonen hebben gewoonlijk niet veel keuze. Met water uit een kraan wast de hele buurt groenten en kleren. Ook wie een huisje met stenen muren en een eigen waterleiding heeft gebouwd, moet die met de hele familie delen. En familie be tekent hioer grootouders, tan tes, ooms en soms hele gezinnen bij elkaar. Doordat er zo weinig water is, wordt niets echt schoon, terwijl ook bij het koken niet alles altijd zo goed verhit wordt dat ziekte bacillen gedood zijn. Het is dan ook de vraag in hoeverre deze mensen de raad van de overheid kunnnen opvolgen om drinkwa ter gedurende tien minuten te koken en alle fruit en groenten zorgvuldig te wassen. Kleine kinderen lopen bovendien extra risico, omdat zij overal aan zit ten en regelmatig hun vingers in de mond stoppen. Momenteel liggen de ziekenhui zen in Lima en omgeving zo vol, dat de cholera-patiënten al op matrassen in de gangen zijn ge legd. Het is erg moeilijk om al de ze mensen voor uitdroging te be waken. Peru heeft inmiddels me dische hulp gekregen van ver scheidene Latijnsamerikaanse landen, de Verenigde Staten en de EG, die 1,1 miljoen gulden uittrok voor de strijd tegen de ziekte. Maar zelfs als men met deze hulp erin slaagt de ziekte tot stoppen te dwingen, is het de vraag hoe lang het zal duren voor de volgende epidemie zich aandient. De Britse economische recessie is er een van eigen bodem, van eigen traditionele ingrepen foto Johnny Eggit/AFP) (Van onze verslaggever Ed Blaauw Amper een uur na de vuur werk-explosie. In het huis van Aart Verrips, dat hemels breed een paar honderd meter is verwijderd van de ontplofte MS Vuurwerkfabriek. Gedachte loos, verdwaasd bijna loopt Nel Verrips, de zuster van Aart, met de stofzuiger door de voorka mer. Het grote raam, gespron gen door de explosie, is met board dichtgetimmerd. Op de grond liggen nog stukjes glas. Na de enorme knal, die kilome ters ver was te horen en heel Cu lemborg deed trillen, ging ze he vig geschrokken even op de bank zitten, om bij te komen. Plotseling flitste het door haar heen dat de zeven maanden ou de baby Nina van haar broer nog voor het raam lag. In een flits griste ze het kleintje van de bank. Geëmotioneerd: „Toen zag ik het glas van het raam zo naar binnen komen. Ik moet er niet aan denken dat die glas scherven op mijn kleine nichtje terecht waren gekomen". Nel was toevallig met haai' moe der in het huis van haar broer Aart. Die was net op weg naar huis toen de explosie zich voor deed. „Mijn auto werd helemaal opgetild, ik schrok me lam", zegt hij met bevende stem. „Die knal was zo ongelooflijk hard. Ik dacht echt dat de Golfoorlog ook in Nederland was begon nen". De ravage in het landelijke buur tje even buiten Culemborg is enorm. Overal zijn ruiten ge sprongen en sommige huizen in de omgeving van de fabriek zijn zelfs een deel van hun dak kwijt geraakt, zoals de woning van Henk van Vuren, die hemels breed op slechts een paar hon derd meter van de plaats des on- heils (twee bunkers en nieuw bouw) woont. Corné Snijers, de buurman van Van Vuren was net aan het zand rijden toen de fa briek ontplofte. „Gelukkig was er bij ons niemand thuis. Ze zei den dat ik meteen naar huis moest". Verschillende ruiten van zijn boerderij zijn gesneu veld. „We hebben geluk gehad", zucht hij. Ontploffingen Het is drie uur in de middag. Het gevaar voor meerdere ontplof fingen is nog niet geweken. De explosieven-opruimingsdienst (EOD) heeft net besloten, zo ver telt loco-burgemeester Koedam, een radiografisch bestuurde ro- 500 m ca 13.45 uur de A-2 voor alle verkeer afgesloten CULEMBORG lS|Jj richting 's-Hertogenbosch !^J\V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 4