cardioloog De Honte Seen derde Huisarts Adriaansens (69) doet de knip op dokterstas Een iglo als tweede woning Openbaar vervoer kernen van Hulst wordt uitgebreid Valentijnsdag koffiehuis Terneuzen niet door streek Architecten in de slag om stadskantoor Hulst Wekend op inwonertal droom ik VRIJDAG 15 FEBRUARI 1991 z A TERNEUZEN - Sinds vorst en sneeuw de provincie in hun greep hebben, spelen vakantievierende kinderen her en der es- kimootje in hun zelfgebouwde iglo's. In menige Zeeuwse tuin verrees de afgelopen dagen zo'n sneeuwhut. De zusjes Van de Langkruis uit Terneuzen kunnen rechtop in hun reuzeniglo staan. Marije (9) en Mascha (11) hebben vier dagen emmers met ge stampte sneeuw aangedragen om hun manshoge hut te bouwen. Moeilijk was het niet. Ieder kind dat wel eens met lego speelt kan het, zegt Marije. De zusjes, en hun vriendjes en vriendinnetjes, hopen hun iglo nog een tijdje als tweede woning te kunnen gebruiken. Marije, een klein beetje zorgelijk: „Maar de iglo begint wel een beetje scheef te hangen. We hopen er maai- het beste van." Marije en Mascha van de Langkruis en .hun helpers Lodewijk en Frederik van de Zande bij hun zelfgebouwde iglo (foto Henk Hommers) HULST - In de gemeente Hulst zal het aantal openbaar ver- voermogelijkheden in Paal, Zandberg, Graauw, Clinge en Nieuw-Namen worden uitge breid. In zowel het dorpsplan Nieuw-Namen, als in het ont- werp-dorpsplan Graauw, Zand berg en Paal is met nadruk aan dacht gevraagd voor de ver- voersproblematiek. De uitbrei ding van het openbaar vervoer betreft een experiment van maximaal twaalf maanden. Gedurende deze periode zal wor den bekeken hoe een verbete ring van de bereikbaarheid op het platteland mogelijk en wen selijk is. Het experiment is vol gens Hulst pas geslaagd als blijkt dat bepaalde ritten zo; goed aanslaan dat zij voldoen' aan rijksnormen om het open baar vervoer in stand te houden. „De verantwoordelijkheid voor de continuering/handhaving van het experiment ligt dan ook voor een groot gedeelte in han den van de bewoners van de des betreffende kernen door in vol doende mate gebruik te maken van deze voorziening", aldus b en w. Voor de kern Sint Jansteen wil Hulst op korte termijn beginnen met de renovatie van het hoofd- veld van de Voetbal Vereniging Steen. Gelet op de ouderdom (1948) en de gebruiksfrequentie van het veld, acht Hulst de ver betering noodzakelijk. Een tweede veld zal pas in 1993 aan bod komen. De firma Hay Aerts - die al meer velden in de ge meente gerenoveerd heeft - zal de werken uitvoeren. De totale kosten bedragen 90.000 gulden. Hulst heeft de Delta Nutsbedrij ven verzocht een verlichtings plan op te stellen voor de exploi tatieplannen 'Heikant' en 'Wil lemstraat Nieuw-Namen'. De be bouwing in deze plannen is in middels gedeeltelijk gereali seerd. Ten behoeve van de leef baarheid en de veiligheid van de bewoners acht Hulst het nood zakelijk dat openbare verlich ting wordt aangebracht. De kos ten komen neer op ruim 20.000 gulden. Alle voorstellen voor voorzie ningen voor de kleine kernen worden maandag vanaf 19.00 uur besproken in de commissie financiën. HULST - Vijf architectenbu reaus zullen vanaf april uit gaan maken wie het stadskan toor van de gemeente Hulst gaat bouwen. Het streven van b en w is om rond 1 april zover te zijn dat zowel de gemeente als de Volker Stevin Ontwikke lingsmaatschappij weten wat hun werkgebied is. Beide par tijen overleggen momenteel nog over hoe de bouw van een stadswijk en van het stadskan toor achter het stadhuis het bes te op elkaar kunnen worden af gestemd. Het college stelt uit drukkelijk dat het bestaande torenmonument in zijn waarde moet worden gelaten. Onder de vijf adspirant architec ten bevinden zich drie Zeeuwse bureaus: Van Driessche, Bols- sens en Van Meer uit Hulst, Gruisen, Klap en Sanderse uit Terneuzen en Wisse, Tuinhof en Slemmer uit Vlissingen. De ove rige twee bureaus zijn Bedaux uit Tilburg en J, A. L. van Poppel uit Breda. Wanneer bekend is binnen welk gebied het stadkan- toor wordt gebouwd, krijgen de ze architecten de opdracht om een globaal ontwerp te maken. De bedoeling is dat de architect van het beste ontwerp de defini tieve opdracht krijgt om het stadskantoor te realiseren. Ontwerp „Deze meervoudige opdracht leidt dus tot de keuze van de ar chitect, maar nog niet tot de keuze van het definitieve ont werp. hoewel het ingeleverde werk wel de basis is voor de keu ze", verduidelijken b en w in hun voorstel waarvover de commis sie financiën maandag zal spre ken. De kosten voor deze manier van kiezen van een architect be dragen voor de gemeente Hulst viermaal 5.000 gulden. De archi tect die de opdracht krijgt ont vangt geen vergoeding voor zijn aandeel in de voorbereiding van de keuze. De 20.000 gulden zal ten laste worden gebracht van het restant krediet van 395.000 gulden dat werd gevoteerd voor het eerdere ontwerp van het stadskantoor. Van dit krediet is inmiddels 91.000 gulden uitgege ven. De gemeenteraad moet de archi tectenkeuze formeel bekrachti gen alvorens de definitieve ont werpfase aanvangt. Een zoge naamde begeleidingscommis sie, bestaande zal de gang van zaken in goede banen moeten leiden. Burgemeester A. A. L. G. M. Kessen wordt bestuurlijk coördinator van de commissie, waarin voorts wethouder B. H. L. Picavet en enkele raadsleden zitting hebben. B en w streven er vooralsnog naar dat zowel de gemeente als Volker Stevin zoveel mogelijk op hun eigen terrein bouwen. In dien dat stedebouwkundig knel punten oplevert is uitwisseling van grond mogelijk. De nieuw bouw - Volker Stevin is hier nog steeds voor in - dient door de ar chitect gekoppeld te worden aan het torenmonument, dat vol gens het college in zijn waarde moet worden gelaten. De commissievergadering be gint om 19.00 uur. ZUIDZANDE - Mevrouw Jan- nie de Groote uit Zuidzande werd donderdag in verband met Valentijnsdag verrast door het Jeugd Rode Kruis West Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is de gewoonte dat leden van het Jeugd Rode Kruis op de 14e fe bruari iemand die zich verdien stelijk heeft gemaakt in het zon netje zetten. Met haar schort nog voor open de ze de deur. De verrassing was compleet. Op de stoep werd door Maartje Meens een gedicht voor gelezen en bood Jan Sikon haar een boeket bloemen aan. De de legatie van het Rode Kruis had ook gezorgd voor chocolade melk, appertaart en bolussen. Mevrouw De Groote kwam in 1962 bij het Rode Kruis en maakte zich voor die organisatie Mevrouw De Groote krijgt een bloemetje van Jan Sikon en een gedicht van Maartje Meens (foto Henk Hommers) hartspecialisten evenwel beslui ten te pleiten voor extra onder steuning. „We moeten onze werkzaamheden verdelen over de ziekenhuizen in Terneuzen, Oostburg en de polikliniek in Hulst", motiveerde Ciampricot- ti de aanvraag acht maanden ge leden. „Maai" we kunnen niet overal tegelijk zijn." Volgens Taverne is de wachtlijst inmiddels een eind weggewerkt. „Maar wachttijden hou je altijd. We hebben de lijst nu kunstma tig weten terug te dringen door tussendoor gewoon wat extra dingen te doen." Om de ingelo pen achterstand niet opnieuw uit handen te geven, hebben de cardiologen voor de vakantiepe rioden een waarnemer aange trokken. Tot dusver waren zij daar niet in geslaagd en moesten ze bij afwezigheid eikaars pa tiënten opvangen. De nieuwe waarnemer begint zijn werk zaamheden voor het streekzie kenhuis in de zomervakantie. Vergadering van Vekabo CADZAND - De Vereniging van Kampeerboeren (Vekabo) West Zeeuwsch-Vlaanderen houdt maandag 25 februari een verga dering in Du Commerce te Cad- zand. De vergadering zou eerder deze maand plaatsvinden, maar werd afgelast in verband met de weersomstandigheden. De agenda is niet veranderd. De aanvang is 19.30 uur. Iwijsborden voor de cardioloog in ziekenhuis De Honte (foto fnfc Hommers op vele manieren verdienstelijk. jrNEUZEN - Het ziet er voor lig niet naar uit dat het car- ilogenteam van het streekzie- ïhuis De Honte in Terneuzen ;rdt versterkt met een derde - tfcialist. De cardiologen R. - jjmpricotti en R. Taverne allien een dergelijk verzoek in X ji vorig jaar bij de directie l het ziekenhuis neergelegd. tlgens directeur patiënten- lfJG. Ramaekers is er momen- 5 ijl in Zeeuwsch-Vlaanderen q [kier plaats voor maximaal ,f0 cardiologen. Hij baseert 1 ju visie op de richtlijnen van [ministerie van WVC. 1 irerne koestert evenwel nog 2 eeds hoop dat de afdeling car- flogie in de nabije toekomst jo uitbreiden. „De aanvraag is d iijds ingediend. We zijn nog 0 ctds in onderhandeling met de jctie. Er komt heel wat bij kij- 2 J om een extra formatieplaats innen te halen. Maar de motor opten er is geen haast bij", al- is Taverne. imaekers ontkent dat er on- 1 pandelingen aan de gang zijn o ït de cardiologen van het 2 sekziekenhuis. „We praten j pens over die dingen, maar je at niet zomaar alles onder- q indelen noemen", maakt de di- 2 steur patiëntenzorg duidelijk. 5 Indersteuning - i| aantal cardiologen dat in abepaalde regio mag werken, Bigt af van het inwoneraantal 5 de leeftijdsopbouw binnen it gebied. Voor Zeeuwsch- iaanderen is berekend dat er ^cardiologen nodig zijn. De Èkop de praktijk van Taverne iCiampricotti deed de beide Een duizendpoot wordt ze wel genoemd. Zo ging ze, gedurende meer dan twintig jaar, jaarlijks een week mee naar het vakantie huis De Valkenberg in Reden waar gehandicapten vakantie vierden. Daarnaast verzorgt ze nu nog de lessen voor de begin ners (Module 1) en is ze als be stuurslid aanwezig bij de staf vergaderingen. De Zuidzandse verzorgde ook vele jaren de op leiding ziekenverzorging en is verder coördinator bij de wed strijden van de colonne en lid van de feestcommissie. Verjaar dagen en huwelijksfeesten wor den door haar niet vergeten. Te vens verzorgde ze. tot vorig jaar. haai" moeder, Twee jaar geleden ontving ze een bronzen medaille van verdienste van het Rode Kruis. Met patiënten 35 jaar lief en leed gedeeld KNEUZEN - Er komt geen ïrkse vereniging annex kof- -Jiuis in de Geraniumstraat in «neuzen. Volgens burgemees- "enwethouders stuit de vesti- van een dergelijke com- «ciële instelling in de Bloe- inhuurt op teveel planologi- (e bezwaren. Voor vereni- s?sactiviteiten verwijst het %e de Turken uit de wijk 5)1 als alle andere mensen uit f buurt' naar wijkgebouw 't 'kelpenhoekje aan de Dok- ifetiefnemer O. Karatoprak ;pte begin deze maand - met Ijj 'n zestig handtekeningen uit Turkse gemeenschap - aan j. gemeente met het verzoek huisvesting van zijn 'Vrien- Nan de Wereld Vereniging'. 'boeken een plek waar we als Genschap rustig een kopje fe koffie of thee kunnen fel onder het spelen van t "spelletje trie trac", lichtte "atoprak zijn plan toe. Direc- iifW.G. Riemens van de im- en Miandel Farimpex BV was de leegstaande beneden- feing van zijn bedrijfspand Geraniumstraat aan Kara- IPtak te verhuren. hrd hoofd houder j. van Rooijen twee weken geleden al „"'ijk er een hard hoofd in te fel dat het plan een kans a slagen zou maken. Er be- f31'aldus Van Rooijen, binnen feeente geen behoefte aan feviteitencentrum in de fe- en Bloemenbuurt-naast fepenhoekje. Volgens de wethouder krijgt Ka ratoprak binnenkort een brief waarin het collegestandpunt wordt toegelicht. In de brief wordt onder meer benadrukt dat de voorzitter van de (in op richting zijnde) 'Vrienden van de Wereld Vereniging' contact moet opnemen met de Stichting Welzijn Terneuzen als hij in ver enigingsverband iets wil opzet ten. Het initiatief van Karatoprak staat overigens los van het stre ven van provinciaal consulent minderheden H. Akdag om in Terneuzen een 'clubhuis' te ves tigen voor de Turkse gemeen schap in de Kanaalzone. Jaarvergadering - De dorpsvereniging Groede houdt donderdag 14 maart haar jaar vergadering in De Wulpenhoek te Groede. Er wordt onder ande re verslag gedaan over het zwembad. Bij de bestuursver kiezing is I. Elfrink aftredend en herkiesbaar. W. van Doorn en M. van de Sanden zijn niet herkies baar. Na afloop van de vergade ring is er een forum over het dorpsplan Groede. Het forum wordt gevormd door de Gront- mij en de gemeente Oostburg, De aanvang is 19.30 uur. Bingo - Vandaag (vrijdag) wordt in het parochiehuis te Groenendijk voor de ouderen uit Kloosterzande en omgeving een bingo gehouden. Aanvang 13.30 uur. ABSDALE „Na 35 jaar met jullie veel lief en leed te hebben gedeeld, moet ik wegens een wettelijke regeling, zij het met pijn in het hart, per 1 maart af scheid nemen van u in mijn functie als huisarts." Met dit ci taat uit zijn brief stelde dokter L. J. A. Adriaansens uit Sint- Jansteen zijn patiëntenbestand persoonlijk op de hoogte van zijn komend afscheid. Over enkele weken doet Adriaansens op 69-jarige leeftijd de knip op de dokterstas. Zijn geboortejaar (1922) noemt hij een goed bouwjaar. „Uiterlijk vertoon ik wel al enkele deukjes, de lak raakt versleten maar daartegenover staat dat ik nog nooit ziek ben geweest." Zijn ge boorteplaats Walsoorden roept alleen maar leuke herinneringen op. Het gezin Adriaansens, dat naast pa en ma negen kinderen telde, huisde boven op de Wes- terschelde dijk. Adriaansens verkeerde zoals hij het zelf zegt in een bevoorrechte positie dat hij na de lagere schoolperiode mocht doorstude ren. Doordat er in Hulst alleen een handelsdagschool was en het onderwijs in Terneuzen niet het Roomse stempel had, werd de middelbare opleiding ge volgd in de abdij van Rolduc na bij Kerkrade. In deze franstalig gerichte school werden de straf fen in het Frans voorgelezen. Ver van huis betekende wel dat de vier broers Adriaansens maar om de drie maanden naar hun ouderlijk huis mochten. Het ein dexamen viel samen met de in val van de Duitsers in 1940. In datzelfde jaar kreeg de studie een vervolg op de geneeskundi ge faculteit in Utrecht. Een jon gensdroom, arts worden, leek in vervulling te gaan. Toch kwam er even een kink in de kabel, toen Adriaansens samen met nog een tiental studenten in 1942 op bevel van de Duitse overheerser te werk werd ge steld in een ziekenhuis in Stutt gart. Toen hij na een maand of acht, gesteund door enkele om kooppraktijken, naar Nederland op verlof mocht, nam de me disch student zich voor om daar nooit meer terug te keren. Schoolarts „De draad op de medische facul teit werd na de oorlog weer opge pakt en op bijna 30-jarige leeftijd voltooide ik mijn studie. Hierna kwam een oproep voor militaire dienst en omdat de dokters baantjes niet voor het oprapen lagen, volgde eerst een verblijf van twee jaar bij de commando's Advertentie in Roosendaal. Uiteindelijk werd me een baantje als school arts in Zeeuwsch-Vlaanderen aangeboden. Twee jaar reisde ik van de ene naar de andere school. In de vakantieperiode vroeg mijn vriend G. Colsen, huisarts in Sint-Jansteen, mij weieens om in zijn praktijk waar te nemen. Colsen had echter een slechte gezondheid en moest er mee stoppen. In januari 1956 nam ik zijn praktijk, die hij had opgebouwd, over." In het begin moest Adriaansens bijna een hele week werken. Zelfs op zondag, de wekelijkse rustdag, kwamen de mensen uit de polder na de vroegmis om hun medicijnen, want ze waren toch in de buurt. Toen deze weekend-gangers andere tijd stippen uitkozen om bij de dok ter langs te komen, kwam er iets meer regelmaat. Het dag en nacht paraat zijn heeft Adriaan sens zo'n 25 jaar met plezier ge daan. Na het instellen van week enddiensten op toerbeurt met collega artsen uit de regio is men pas in 1981 overgegaan om ook dit systeem op de nachtdiensten toe te passen. Dagtaak „Nu heb je aan de dagtaak je handen vol. De tijd dat de men sen geloofden in je autoriteit en je image (de witte jas) is voorbij. Eerst was het: wat de dokter zegt zal wel waar zijn, hij heeft er tenslotte voor geleerd. Je beslis te voor de patiënt en dat was in herent aan de cultuur van die tijd. Vanaf de jaren zestig is de cultuur duidelijk gaan verande ren. De mensen gingen meer na denken (en terecht) en via de me dia kregen ze meer informatie. Nu zit een dokter meer in de po sitie van onderhandelaar. Je vraagt nu aan de patiënt: Wat denk je er zelf van, ben je het er mee eens? Door deze andere in vulling kreeg je wel een waarde vollere relatie met de patiënt, al leen nam een consult nu veel meer tijd in beslag. Doordat het gevoel overheerste dat mijn werk in mijn vrij grote praktijk niet meer klaar kwam, heb ik er in de persoon van dokter B. Schulte een associé bijgenomen. Sinds;de tien jaar dat we samen werken is er geen tijdnood meer." In die 35 jaar als huisarts heeft Adriaansens heel wat verande ringen meegemaakt. Bij de grote vooruitgang zet de dokter toch ook een vraagteken. „De mens moet steeds het gras maar zien groeien. Toch zit er veel onkruid tussen. Daar moetje voor oppas sen. Als iemand op vrij jonge leeftijd alles al gehad en gezien heeft, komt misschien al vlug een periode dat er geen lust meer is. De 12 procent ziekteverzuim is schrikbarend hoog en dat komt mijn inziens vooral door geestelijke klachten, omdat de ontwikkelingen te snel gaan en er veel onrust is. In de gezond heidszorg is in 35 jaar meer ge beurd dan de laatste twee eeu wen. We willen alles optimalise ren maar teveel zorg is ook niet goed." In de toekomst ziet Adriaansens het nog gebeuren dat een groep huisartsen de zorg voor een pa tiëntenpopulatie gaat beharti gen. Deze verandering zal hij als dokter niet meer meemaken. Een maatregel van overheid noopt hem afscheid te nemen. Patiënten en andere belangstel lenden kunnen vrijdag 1 maart afscheid nemen van de dokter tijdens een receptie in het ge meenschapscentrum De Waran de in Sint-Jansteen. Hierna zal L. Adriaansens zich eerst en vooral gaan bezighouden met dingen die hij als kind leuk vond. „Onder het motto 'Rust roest' komt er nu veel tijd voor wande len, tennissen, zwemmen en wa terskiën", besluit Adriaansens. „En zet er ook nog maar fietsen bij", vult zijn vrouw aan, „want hij is volop aan het sparen voor een nieuw rijwiel." Dokter Adriaansens:...in 35 jaar is er in de gezondheidszorg meer gebeurd dan in de laatste twe eeuwen... (foto Henk Hommers) Leenhouts bedden Schoondijke .>(aap(uimew om in weq te t)iomen SCHOONDIJKE 01173-1582

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 39