Wandelen in voetsporen van de middeleeuwers Aanpakken en aanpassen zijn de sleutelwoorden PZC Parelsnoer in het Oostduitse Thüringen Het Schone Streven in Indonesië toerisme 28 Bungalows in de Groene Archipel Werkvakantie in buitenland VRIJDAG 15 FEBRUARI 1991 Het Thüringerwald was, na de Oostzeekust, het tweede toeristengebied van de voormalige DDR. Dank zij zijn grote verscheidenheid aan natuur en het aan de noordrand van dit voor 80 procent beboste gebergte gelegen snoer steden: Eisenach, Gotha, Arnstadt, Weimar en - iets verder naar het oosten - Jena. Stuk voor stuk oude steden met een rijke historie: een parelsnoer. Het Thüringerwald ziet er zelfs in het heetst van de zomer veel frisser uit dan ons was voor speld. Het is er groener dan ons. met verwijzing naar de zure regen en de verouderde en sterk vervui lende industrie in dit deel van Duitsland, was geschilderd. Het milieu wordt er weliswaar verpest, maar de ramp is niet zo ernstig dat een verblijf in het Thüringerwald niet een toeven te midden van rijke natuur betekent. Een goed uitgangspunt voor een verkenning van het gebergte is de gemeentelijke camping in Geor- genthal, een kleine tien kilometer ten zuiden van de autosnelweg Ei senach-Dresden, afslag Gotha/ Suhl. Het terrein ligt aan de zuid kant van het dorp. Een openlucht zwembad behoort bij de voorzie ningen. Kampeerders moesten vo rige zomer nog gebruik maken van de sobere sanitaire voorzieningen van het bad, op enige afstand van de kampeerplek. Maar er werd al gebouwd aan een waslokaal met toiletten öp het kampeerterrein. Er is nog veel onduidelijk. Ook voor de beheerder van de camping, die vol leuke plannen zit, maar eerst graag wil weten of hij het ter rein voor een redelijke prijs kan pachten of niet. Anders kan hij er niet mee uit de voeten. Hij is, even als zijn vrouw, geknipt voor het werk. Beiden staan de gast vrien delijk en geduldig te woord. Er hing nog een campingreglement, waarvan het eerste artikel luidt: „Toegang tot de camping hebben burgers van de Deutsche Demo- kratische Republik en zij die beho ren tot de socialistische broeder volken". „Dus wij moeten vertrek ken." „Vergangenheit", grijnst de beheerder. Georgenthal ligt in de buurt van in Oost-Duitsland bekende toeris tenoorden als Friedrichroda en Tambach-Dietharz, maar ook plaatsen als Brotterode, Tabarz of Pappenheim liggen niet op grote afstand. Die plaatsen lijken over een redelijke toeristenaccommo datie te beschikken. Al is de kam peerder niet in de gelegenheid de logiesverstrekkende etablisse menten nader te bekijken, hij stapt nog wel eens een restauran tje binnen. Als het gude Chaussee- haus in Friedrichroda (aan de weg naar Schmalkalden) model staat voor de eethuizen in het Thürin gerwald, dan zit hef daarmee wel goed. De bossen in dit gebergte bestaan grotendeels uit sparren, dennen en beuken. Gemengd naald- en loof hout, of alleen dennen, sparren of beuken. Verder vindt men er in drukwekkende rotsformaties en grotten; de Mariënglashöhle in Friedrichroda bijvoorbeeld, is een drukbezochte kristalgrot. Het Thüringerwald is een kamgeberg- te, een vrij smal massief met een zeer duidelijke waterscheiding. Het gaat in het oosten over in het wat bredere Thüringer Schieferge- birge dat een iets ander karakter heeft. Beide gebergten bieden veel wandelmogelijkheden met korte en lange routes. Beroemd is de Rennsteig, een pad over de kam van het Thüringer wald, 168 kilometer lang, soms niet meer dan een stenig rotspad. ge deeltelijk in gebruik voor de afvoer van hout, op andere plaatsen deel van het geasfalteerde wegennet. Even wijkt het pad uit naar het Beierse Frankenland om vervol gens Thüringen weer binnen te ko men. Een historische route, in de middeleeuwen dë verbinding tus sen de westelijke en oostelijke de len van Thüringen, gelegen op de grens met het vroegere Franken. Wie oor heeft voor nuances, zal een duidelijk verschil in tongslag op merken aan weerskanten van het pad: zuidelijk een Frankisch, noor delijk een Thüringer dialekt. Steden Dichtbij ligt een hele rij histori sche steden. In Eisenach zwoegde Luther in de Wartburg op zijn bij belvertaling, waarmee hij meteen eenheid schiep in de Duitse spel- lingschaos. Gotha was eens de re sidentie van de hertogen van Sach- sen-Coburg-Gotha. Oorlogen en branden hielden er meer dan eens huis. Zo werd er in de zestiende eeuw de vesting Grimmenstein met de grond gelijk gemaakt. Op de puinhopen groeide (tussen 1643 en 1654) het nog steeds bestaande slot Friedenstein. Het slot bergt een aantal musea. In de prachtige zalen een schat aan historische kunst, antiek meubi lair en verzamelingen, alles afkom stig van de vroegere slotbewoners, zo wordt verzekerd. Verder zijn er een belangrijke oude bibliotheek waar wetenschappers uit de hele wereld gretig gebruik van maken, een cartografisch museum, een museum voor streekgeschiedenis en heemkunde en het 18de-eeuwse Ekhofiheater. Zuidelijk van Frie denstein, in het vroegere hertoge lijk museum, is nu het Natuurmu seum gevestigd. Gotha heeft nog een slot: Frie- drichsthal aan de Karl-Marx- Strasse, waar nu de ingenieursop leiding voor het transportwezen in is gevestigd. Tegenover dit slot ligt de Orangerie met een 'theeslotje'. Bezienswaardig zijn ook de Marga- rethenkirche, het mooie renaissan ce raadhuis, een (niet altijd) water spuitend kunstwerk en veel in drukwekkende gevels, zoals aan de Brühl, waar het barokke Hospi tal Mariae Magdalenae wordt ge restaureerd. Even buiten Gotha, aan de door bossen omzoomde Florschutzstrasse, ligt een uitste kend restaurant: Die Alte Stern- warte. Kramerbrücke Erfurt is de hoofdstad van Thürin gen, 1250 jaar oud. Een stad met veel open plekken en fantasieloze nieuwbouw. Maai' ook met goed bewaard gebleven historische ge deelten met kerken, rijk versierde burgerwoningen en veel musea. Van de kerken zijn zeker de Severi- kerk en de Mariadom, beide mid deleeuwse bouwwerken, een be zoek waard. Maar ook de met klei ne winkeltjes (mode, antiek, bloe men) bebouwde eeuwenoude brug over de Gera, de Kramerbrücke, maakt indruk. De Internationale Gartenbauausstellung (IGA) van Erfurt is in binnen- en buitenland beroemd. Jena, een stad van wetenschap, be zit het oudste universiteitsgebouw (1558) van Oost-Duitsland. Het is ook de stad van Carl Zeiss, naar wie het Zeiss Planetarium ge noemd is, en die ruim honderd jaar geleden in Jena een fabriek van op tische instrumenten bouwde. Er zijn weinig historische bouwwer ken overgebleven, eigenlijk alleen wat delen van de oude stadsmuur met twee torens en een poort. In Weimar woonden Goethe en Schil ler. Men vindt er onder andere hun huizen, het Slot van Weimar, een mooi stadspark met Goethes tuin huis, het slot Tiefurt en het barok ke slot Belvedère, nu een rococo- museum. Ook Arnstadt, de oudste nederzet ting van het land, pronkt met mooie bouwwerken, zoals het in Hollandse stijl gebouwde renais sance raadhuis en de Lieve-Vrou- we-kerk. In het Nieuwe Paleis (ge bouwd tussen 1728 en 1730) is on der andere het opmerkelijke pop penmuseum Mon Plaisir geves tigd. Dit museum bergt de verza meling van Fürstin Auguste Doro- thee von Schwarzburg-Arnstadt, die met hulp van haar personeel in de eerste helft, van de achttiende eeuw poppen maakte in de toen malige kledij. Ze plaatste ze in hun dagelijkse situatie en zo krijgt de bezoeker een goed beeld van het toenmalige leven van arbeider en heer. Al passen poppen en meubi lair in schaal misschien niet altijd goed bij elkaar, het geheel en de ve le details maken indruk. Niet ver van Arnstadt, bij Mühl- berg, liggen Die Drei Gleichen, een uit de verte al duidelijk zichtbare groep van drie burchten. Van de Mühlburg, een van de oudste burchten van Thüringen, en de Wanderslebener Gleiche zijn al leen nog ruïnes over. In de derde, de Wachsenburg, is een hotel ge vestigd. Het aantal folders en brochures over het voormalige DDR-gebied is nog gering. Zelfs het Duits Ver keersbureau in Amsterdam heeft maar weinig. Het beste kan men (schriftelijk, want het leggen van een telefonische verbinding is nog moeüijk) ter plekke inlichtingen inwinnen over logiesmogelijkhe- den en campings (tijdige aanmel ding is aan te bevelen). Pieter Koene de Jong Ik was een jaar of zeventien toen ik voor het eerst in lndië was. Daar liéb ik de mensen leren kennen. Hoewel ik daar als militair was, heb ik nooit gemerkt dat ze een hekel aan me hadden. Integendeel, ik heb daar geleerd wat zij onder vriendschap verstaan". Tjerk Spriensma (64) uit Menaldum praat vol enthousiasme over zijn ontmoetingen van toen, maar hij is al even geestdriftig als hij vertelt over zijn (veel) later ontstane contacten met mensen in 'de Gordel van Smaragd', die toen Indonesië was gaan heten. „Wie iets met Indonesië te maken heeft gehad", zegt Spriensma, „zal alles in het werk stellen om er weer eens naar toe te reizen". Dat hoor je meer. Maar, zo ont dekte de op West-Java gebo ren Ton Crawfurd (51) uit Sint Ja- cobiparochie, zo'n reis is voor zeer velen niet weggelegd. Omdat ze er doodeenvoudig het geld niet voor hebben. Tjerk Spriensma kent mensen die al jarenlang sparen om toch nog één keer in het leven een bezoek te brengen aan het land dat in meer dan één opzicht zo'n ge weldige indruk op hen heeft ge maakt. Crawfurd ging zoeken naar een manier om goedkopere reizen naar zijn geboorteland mogelijk te ma ken. Zo ontstond het plan om bun galowparken te laten bouwen op drie plaatsen in de archipel - in Bo- gor (het vroegere Buitenzorg) in het Soendanese West-Java, in Djogjakarta op Midden-Ja va en op Bali - met elk een voorlopige capa citeit van honderd personen. Elke week zouden honderd mensen van Nederland naar een van die 'gues thouses' gevlogen moeten worden, daar zeven dagen verblijven, ver huizen naar het tweede bungalow park en na opnieuw zeven dagen naar het derde, om zes dagen later de thuisreis te aanvaarden. Op die manier, dacht hij, moet een drie weekse vakantie in Indonesië (ge heel verzorgd, dus inclusief vlieg reis, logies, ontbijt, lunch en diner) voor ongeveer f 2500 mogelijk wor den. Dat idee is nader uitgewerkt. De piepjonge stichting 'Het Schone Streven' heeft al een Indonesische architect opdracht gegeven de bouwplannen nader uit te werken. Een bouwvergunning is er volgens Spriensma en Crawfurd al. De te keningen van een van de parken zien er goed uit. Het wordt onge veer opgezet volgens het concept van succesvcolle bungalowparken in Europa. De appartementen wor den van Europees comfort voor zien, inclusief airconditioning. De parken zullen worden opgetrok ken in de stijl van de streek waarin ze komen te staan. Naam De naam van de stichting is 'ge leend' van de in 1908 opgerichte Nederlands-Indische studenten vereniging Budi Utomo (Het Scho ne Streven) die in eerste instantie de Javaanse cultuur wilde bevor deren. De vereniging had geen uit gesproken nationalistische ideeën, al legde ze wel de kiem van een nieuw nationaal bewustzijn. „Ze werd verkeerd begrepen", zegt Crawfurd nu: de Nederlandse over heid zag er een gevaar in en de stu dentenvereniging werd verboden. De stichting wil het project een sterk Indonesisch accent geven, Daarom zal alle personeel, van di recteur tot manusje-van-alles, in dat land worden geworven. Het eten zal overigens niet alleen uit de Indonesische keuken komen, want de koks zullen ook worden geïn strueerd in het maken van Neder landse gerechten. De stichting ver wacht dat de drie bungalowparken' een goede uitstraling op de omge ving zullen hebben. Er zal steun worden verleend aan projecten op het gebied van de gezondheidszorg en de stichting wil werkgelegen heid bevorderen en bijvoorbeeld Indonesiërs in Nederland laten studeren. Spriensma en Crawfurd hadden al vóór de oprichting van de stich ting (de oprichtingsakte werd vo rig jaar juli gepasseerd) contact ge zocht met de Nederlands-Indone sische Kamer van Koophandel in Den Haag, waar volgens de initia tiefnemers hun toen nog zeer vage plan enthousiast werd ontvangen. Maar, voor de uitvoering van zo'n plan is geld nodig. De begrotingen andere berekeningen, gecontro leerd door een accountantskan toor, tonen aan, dat het plan door gang kan vinden als er een oplos sing komt voor de dekking van de aanloopkosten. Al is de stichting eigenlijk nog niet begonnen met de actieve werving van donateurs, er hebben zich sinds begin augustus toch al enke le honderden aangemeld. Spriens ma is bezig organisaties van oud militairen aan te schrijven. Daar zit een flink potentieel aan toe komstige klanten. Er wordt ook gedacht aan ambtenaren die in hun jonge jaren in het toenmalige Nederlands-Indië hebben gewerkt. Maar ook anderen zijn zeer wel kom. Wr Een van de bungalowparken moet op Bali komen. Een vakantiebaantje in eigen land is een bekend fenomeen, maar veel jongeren willen in het buitenland aan de slag [foto GPD) Vooral bij jongeren trekt het buiten land sterk. Steeds vaker kiest deze groep ervoor om zelfstandig voor enige maanden buiten de landsgrenzen te toe ven. Niet om puur vakantie te houden, maar meer om een indruk van de cultuur op te doen, de bevolking te leren kennen en zeer zeker om de taal te leren. Vooral de werkvakanties zijn in trek. In de meeste gevallen betalen de deelnemers hun eigen reiskosten. Maar eenmaal op de plek van bestemming krijgen zij gra tis kost en inwoning en meestal zakgeld. Voor de achterblijvende ouder die zijn kind voor het eerst alleen de wereld in ziet trekken, een geruststellende ge dachte. Er kan werk gevonden worden in ver scheidene sectoren: als kinderoppas, huishoudelijke hulp, het begeleiden van reisgezelschappen, manusje van alles op een camping, werk in de horeca, de agra rische sector. En er zijn diverse vrijwilli- gersprojecten, waar internationaal de krachten gebundeld worden om een be paalde klus te klaren. Ook in de horeca wordt extra personeel gevraagd. Bij meisjes gaat de meeste belangstel ling uit naar het au pair-werk. Vooral Amerika is daarbij in trek. De reiskosten worden betaald en er staat een aardig zakcentje tegenover. Dichter bij huis zijn vooral Frankrijk en Engeland populair. Jongens geven meer de voorkeur aan bij voorbeeld het werken op een boerderij in Noorwegen, al kunnen daar ook meisjes terecht. Zo zijn er voor de ondernemende en avontuurlijk aangelegde jongeren Lal van mogelijkheden om op een andere wijze vakantie te houden dan het beken de bruin-luieren aan een Spaanse Costa. In de zomermaanden is er volop werk. Vooral voor begeleiding van kinderkam pen en op campings. Jongeren die in het buitenland willen werken, kunnen het beste een beroep doen op een professio neel bemiddelingsbureau. In Nederland is de stichting Exis daarvan de bekend ste. Het is een centrum dat in internatio nale jongerenactiviteiten bemiddelt. Op jaarbasis gaat het om een paar duizend bemiddelingen. De stichting maakt deel uit van een internationale organisatie. Ze informeert jongeren over de mogelijk heden om naar het buitenland te gaan voor vakantie, tijdelijk werk, stage en uitwisseling. Via bemiddeling kan een werkadres gevonden in de horeca in Ita lië, op een boerderij in Noorwegen, een druivenplukadres in Frankrijk of een au pair-plaats in een van de Europese lan den, de Verenigde Staten en zelfs Cana da. Leefwijze Voorlichtster Carla Kroes van Exis zegt dat de belangstelling van jongeren voor het buitenland toeneemt. „De samenle ving wordt steeds internationaler. Het is daarom van belang dat jongeren kennis nemen van de leefwijze in andere landen. Door veel te reizen, gebruik te maken van internationale stage-uitwisselingen en vakantiebaanjes kunnen jongeren vertrouwd raken met andere culturen, de taal leren en internationaal vrienden maken". Carla Kroes waarschuwt ervoor dat jon geren die aan een werkvakantie deelne men, niet moeten denken dat ze kunnen doen en laten wat ze willen. „Er worden harde afspraken over gemaakt. Vaak ook is het flink doorwerken. Dat moet je er voor over hebben. Daarbij moet er re kening mee worden gehouden dat de be loning in de meeste gevallen minder is dan bij een baantje in Nederland. Vooral het au pair-werk wil wel eens tegenval len. Als jongeren zich opgeven, kunnen ze in de zomermaanden bij een gezin in het buitenland helpen in de huishouding of de kinderen verzorgen. Dat kan in Frankrijk, Groot-Brittannié, Italië en in beperkte mate in Spanje en Zwitserland. Werken als zomer-au pair is, ik beklem toon het, geen vakantie houden. Soms gaat de au pair mee als een gezin op vakantie gaat. Maai- dat betekent niet datje de hele dag in de zon kunt liggen of 's avonds laat kunt uitgaan. Aanpakken en aanpassen zijn de sleutelwoorden. Maar als een au pair dat door heeft, kan ze een hele leuke tijd hebben". Aan een au pair worden verschillende ei sen gesteld. Tenminste twee maanden beschikbaar zijn en voor Frankrijk zeker in de maand augustus. Verder wordt een minimumleeftijd van 18 jaar vereist. Voor Groot-Brittannië gelden andere leeftijdsgrenzen. De kracht van Exis is dat het inspeelt op de wensen van de individuele jongere. Dat is mogelijk doordat ieder land een eigen bemiddelingskantoor heeft. „We kunnen vrijwel iedereen die zich aan meldt plaatsen. Alleen als plotseling dui zend kandidaten aankloppen voor een periode in Parijs, dan zal dat een pro bleem geven". Exis geeft, een eigen jaarmagazine uit, genaamd Reisweg. Daarin staan precies vermeld hoe geïnteresseerden zich moe ten aanmelden, wat de voorwaarden zijn en vooral welke mogelijkheden er zijn. Want die zijn ongekend uitgebreid. Be halve enthousiaste verhalen van mensen die met Exis in het verleden in zee zijn gegaan, ook meldingen van teleurstellin gen. Daarom ook veel voorlichting over hoe problemen te voorkomen. Het om gaan met de buitenlandse tijdelijke werkgever, hoe te handelen in geval van conflicten en de blijvende begeleiding van Exis. Maar ook informatie over wan neer er een werk- of verblijfsvergunning nodig is en tips om zo goedkoop mogelijk op de plaats van bestemming te komen. Ed van Ham De Kramerbrücke overspant het riviertje de Gera foto GPD)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 28