Een vorstelijke erfenis in Hamiets Denemarken PZC Hollandse sporen in Deense kastelen toerisme VRIJDAG 15 FEBRUARI 1991 27 als het zilveren huwelijksfeest van de Griekse ex-koning Constantijn en zijn ee ga, de Deense prinses Anne-Marie, en of politieke topconferenties. Het is er nog altijd indrukwekkend, maar het moet er vroeger toch minder kaal zijn geweest dan nu. Want toen de Zweedse koning Christaan XV in 1806 hierover tij dens een bezoek aan Kronborg opmerkte „there is something missing in the state of Danmark", kreeg hij van zijn Deense col lega Frederik VII als repliek dat hij daar voor in z'n eigen paleizen in Stockholm moest zijn. Want Holger Danske heeft ook niet kun nen voorkomen dat aartsrivaal Zweden van 1658 tot 1660 een groot deel van het Deense eilandenrijk, met uitzondering van Kopenhagen, bezette en beroofde van veel kostbaar meubilair en kunstschat ten. De prachtige fontein, die ooit de bin nenplaats van Kronborg sierde, werd om gesmolten tot kerkklokken. Vloot Een Hollandse vloot onder aanvoering van de admiraal Jacob Waterman van den Obdam moest er aan te pas komen om De nemarken te ontzetten en de Zweden een toontje lager te laten zingen. Een hulpac tie die allesbehalve van eigenbelang was gespeend. De Hollanders hadden namelijk het groot ste belang bij handhaving van de machts balans in de Scandinavische wateren. Een al te machtig Zweden zou niet gezond zijn voor de verdere ontplooiing van de Hol landse koopmansdrang. Zoals destijds gebruikelijk is ook het his torische tafereel van de aankomst van de Hollandse vloot op de rede van Kronborg vastgelegd op het linnen. Deze doeken van de Deense schilders Hans Knieper en Carl Neumann hangen in het tot natio naal historisch museum omgevormde voormalige koninklijke slot Frederiks- borg. In een opzicht mogen de Denen de Zwe den ook wel dankbaar zijn. In Denemar ken zelf zijn namelijk veel kunstschatten en waardevol meubilair verloren gegaan bij de ontelbare branden die de kastelen en paleizen telkens weer teisterden. Een deel van het gestolen goed hebben de ge nereuze Zweden ook weer teruggeven. Shakespeare Het verhaal van Kronborg is echter niet compleet zonder enige uitleg over de rela tie met de Engelse toneelschrijver Sha kespeare (1564-1616). Want aan hem dankt dit slot dat het eeuwig voor de ver getelheid is bewaard gebleven als Dene- markens meest bekende kasteel. Shakespeare heeft het slot zo nauwgezet beschreven dat het nog steeds een raadsel is of de illustere toneelschrijver er niet toch hoogstpersoonlijk een kijkje heeft genomen of alles slechts van horen zeggen heeft. Wel staat vast dat drie leden van Shakes peare's toneelgezelschap een tijdlang hun kunsten op Kronborg hebben vertoond aan het hof van de Deense koning. Toen een collega van de drie, wegens een 'crime passionel', op het schavot belandde, we ken de drie uit naar Engeland. Als lid van z'n gezelschap hebben ze ver moedelijk Shakespeare met hun enerve rende ervaringen geïnspireerd tot de tra gedie van Hamlet. In dit stuk wordt het Deense koningshuis neergezet als een ver zameling moordenaars, intriganten en gif mengers. Vandaar de conclusie van Sha kespeare 'There's something rotten in the state of Denmark'. Maar of Shakespeare nu al dan niet ooit een voet in Kronborg heeft gezet, doet in zoverre weinig ter zake dat het bezoek aan het slot er niet onder lijdt. Integendeel, want volgens de op bevlogen maar met ironische ondertoon verhalende slot voogd Johans Aimer is Shakespeare zo niet de beste dan toch zeker de goedkoop ste public-relations functionaris die Kron borg zich heeft kunnen wensen. Van Kronborg tot Frederiksborg is zowel in tijd als afstand slechts een klein stapje want niet meer dan een twintigtal kilome ters landinwaarts bij het plaatsje Hillerd. Net als Kronborg is Frederiksborg opge trokken op de grondvesten van een ouder, veel kleiner slot. gelegen op drie kleine ei landjes in een meertje. De'verbouwing van Frederiksborg tot wat nu'Denemarkens meest indrukwekkende renaissance kasteel is, voltrok zich in de jaren 1602-1622. Bouwmeester in dienst van Christiaan IV was hier Hans van Steenwinckel (de jongere). De prachtige fontein (uit 1617) op de binnenplaats is van de hand van de Nederlandse beeld houwer Adriaen de Vries. Frederiksborg diende als zomerverblijf en jachtslot. Daaraan kwam in 1859 een eind door een grote brand die een groot deel van het kas teel in de as legde. De brand was een nationale tragedie. Het is aan de bierdrinkende Denen te danken, die op dat gebied een reputatie hebben op te houden, dat Frederiksborg is herrezen. Bierbrouwer J.C. Jacobsen (Carlsberg bier) nam de kosten van de restauratie voor zijn rekening. Op voorstel van de bierbrouwer kreeg Frederiksborg de func tie van nationaal historisch museum. Het museum opende in 1878 zijn deuren. De geschiedenis van de laatste vierhon derd jaar is hier aanschouwelijk gemaakt aan de hand van een uitgebreide collectie portretten van illustere Denen en schilde rijen van historische taferelen. De zalen en kamers zijn ingericht met meubilair en ge bruiksvoorwerpen van of uit de tijd van de op de portretten afgebeelde personen. In een van de vleugels van het kasteel is een slotkapel die bij de brand grotendeels gespaard in gebleven. Het interieur van de kapel is rijk versierd met veel goudge kleurd hout -en stucwerk. In het protes tantse Denemarken geen uitzonderlijk iets. In hun hart zijn de Denen namelijk altijd een beetje katholiek gebleven. Want anders dan het land van de calvinis tische scherpslijpers heeft het eerder 'ge reformeerde' Denemarken gekozen voor het Lutheranisme. Een reformatie die ge paard ging zonder beeldenstorm waar door veel van de oude katholieke luister in de Deense kerken bewaard is gebleven. Van 1671 tot 1840 werden in de slotkapel van Frederiksborg de Deense koningen gekroond. Sinds de afschaffing in 1848 van het monarchale absolutisme worden de Deense troonopvolgers niet meer ge kroond, maar alleen nog vanaf het balkon van het paleis tot koning uitgeroepen. Selso-slot Hoe je als niet-edele ook kasteelheer kunt worden, laat het gastvrije journaliste nechtpaar Linder zien. In 1972 verwierven zij het zwaai' vervallen Selso-slot ten noor den van Roskilde in langdurige erfpacht onder de verplichting om het te restaure ren, of prozaischer in de woorden van Ber nard Linder: 'om Doornroosjes kasteel uit z'n winterslaap te wekken'. Een niet geringe klus. Het kasteel had 140 jaar leeg gestaan en was danig vervallen. Op dit moment is de restauratie echter zover gevorderd dat het kasteel weer kan worden bezichtigd. Het interieur is zo waardevol omdat het door de langdurige leegstand authentiek is gebleven. Voor de restauratie zijn de Linders in 1983 onder scheiden met de 'Europa Nostra-award' een prestigieuze onderscheiding voor het behoud van het Europese cultuurgoed. Het Selso-slot dateert in oorsprong van ca. 1200. In 1576 kreeg het slot een Hol lands renaissance-uiterlijk, stijl van de hand van bouwmeester Hans van Steen winckel (de oudere), dezelfde die later in koninklijke dienst het slot Kronborg on der handen zou nemen. Wie na al die kastelen zelf eens een nachtje op een slot wil doorbrengen, moet naar het in Noordwest-Zeeland gelegen Drags- holm Slot dat tegenwoordig in gebruik is als luxe-hotel. Dragsholm Slot oftewel Drakenslot is een van de oudste profane bouwwerken van Denemarken en dateert van ca. 1200. Het slot diende tot 1538 als woonstee van de bisschop van Roskilde. Met de reformatie van 1539 zag de Deense koning kans om van deze machtige rivaal af te komen en pikte hij het slot in om er de koninklijke belasting-inners te laten wo nen en lastige onderdanen in te huisves ten. Door de eeuwen heen bood het dra kenslot onderdak aan zo'n 1400 gevange nen, van wie er slechts twee levend zijn ontsnapt. Beroemdste gevangene was ongetwijfeld de Earl of Bothwell, derde echtgenoot van Mary, Queen of Scotts. Op de vlucht voor de Engelsen kwam hij in Denemarken te recht. Daar wist de koning uit vrees voor de Engelsen, die uitlevering eisten, en de Fransen, die uitlevering verboden, niks beters te bedenken dan hem op te sluiten in de kerkers van Dragsholm. Sinds zijn dood, na vijf jaar opsluiting, maakt de Earl of Bothwell bij tijd en wijle de bewoners van Dragsholm het leven zuur met zijn optreden als spookverschij ning. Hij schijnt met paard en wagen de bossen rond het slot onveilig te maken. Binnenin het kasteel spoken nog twee da mes. Wie het plotseling erg warm krijgt of badend van het zweet wakker wordt, heeft waarschijnlijk de grijze dame ontmoet die zich de dood heeft ingedanst toen ze aan tuberculose leed. Rillen van de kou kan het gevolg zijn van een ontmoeting met de witte dame. Deze dame in het wit is de geest van een dochter van een van de koninklijke belasting-in ners.11 Deze harteloze vader besloot zijn dochter in de muren van het kasteel in te metselen toen ze zwanger was geraakt van een stalknecht. Als we de hotelier moeten geloven is er tij dens de verbouwing tot hotel inderdaad een in een muurnis ingemetseld geraamte gevonden. Maar ook zonder spoken is een overnachting in het Drakenslot een bele venis. De dertig hotelkamers van het slot zijn zonder uitzondering bijzonder sfeer vol ingericht: geen kamer is gelijk aan de andere. Trouwen kan in de eigen slotka pel. 'Ter opluistering van het feest vuurt hotelier Kersi Porbunderwalla naar wens een salvo af met de drie op de binnen plaats opgestelde kanonnen. En ook op het Dragsholm Slot hebben Ne derlanders een dikke vinger in de pap ge had. In de achttiende eeuw kwam het Dra kenslot in handen van de patriciërsfamilie Van Zutphen. En het zou geen Nederlan der zijn of een telg uit dit geslacht leerde de Denen een stuk van de Lammefjord in polderen wat nog altijd een van de meest vruchtbare stukken land van Denemar ken is. Antoon Oosting Wie de mooiste Nederlandse kastelen buiten de landsgrenzen wil zien, zal daarvoor naar Kopenhagen en Noord west-Zeeland (Sjaelland) moeten. En ook veel 'Hollandse en Vlaamse meesters' hebben hun bestemming gevonden aan de muren en wanden van Deense paleizen en kastelen. De eerste echte wederzijdse contacten - de inval van de Deense vikingen in Dorestad had een tamelijk eenzijdig karakter - date ren uit de tijd van het Middeleeuwse Han zeverbond. De handelaren uit de Lage Landen vonden in de Scandinavische lan den een aantrekkelijk afzetgebied voor hun koopwaar. Dat wekte bij de Denen het verlangen naar meer, om te beginnen naar vrouwe lijk schoon, later gevolgd door voedsel voor maag en geest. Begin zestiende eeuw huwde de Deense koning Christiaan II met Isabella, zuster van Karei V, die in de (zuidelijke) Nederlanden was opgegroeid met behulp van Nederlandse groenten. Naast z'n wettige echtgenote nam die Christiaan voor z'n vleselijke genoegens en passant ook nog eens een Nederlandse maitresse, Dyveke (oftewel Duifje) mee naar Denemarken. Dyveke werd gevolgd door haar moeder Sigbrit (Sybrecht Wil lemsdochter) die grote invloed verwierf aan het Deense hof. Deze Sigbrit wist de koning er toe over te halen een flinke groep boeren uit het Noordhollandse Waterland op aantrekke lijke voorwaarden naar Denemarken te lokken om aldaar de groenteteelt op een hoger niveau te brengen. De Waterlanders vestigden zich op het eilandje Amager voor de kust van Kopenhagen. Kolonie J rT1 here's something rotten in the state of Denmark', II constateert Shakespeare in zijn Hamlet. Maar wie 'het land van Hamlet' bezoekt, zal ontdekken dat er ook heel veel Dutch', ofte wel 'Hollands' is te vinden. Dutch in de letterlijke, en niet de figuurlijke, Engelse betekenis van het woord. Want wat er staat en hangt, verkeert allerminst in staat van verrotting. Kasteel Frederiksborg Op Amager vormden deze immigranten eeuwenlang een Hollandse kolonie met ondèr meer eigen rechtspraak en eigen kerk. Pas in 1810 werden de Waterlanders verplicht om hun Hollandse school- en kerktaal in Store Magleby, beter bekend als Hollaenderbyen, het dorp van de Hol landers, op te geven voor het Deens. De sporen van deze Hollandse boeren zijn nog altijd te traceren op de grafstenen rond het dorpskerkje van Store Magleby en in het Amager museum. Hier zijn de meubelen, schilderijen, gebruiksvoorwer pen en niet te vergeten de landbouwwerk tuigen te zien die de Waterlanders in De nemarken introduceerden. Nadat de honger van vlees en maag was gestild, was het tijd voor kunst en cultuur. Na de boeren volgden meer artistiek on derlegde lieden als kunstenaars en am bachtslui. Die kwamen naar Denemarken op uitnodiging van de meest legendari sche aller Deense koningen, Christiaan IV. Deze regeerde van 1588 tot 1648, de Deense Gouden Eeuw. Onder het bewind van koning Christiaan, de grote bouwheer, kreeg het aan de mon ding van de Sont gelegen slot Kronborg zijn huidige aanzien in de stijl van de Hol landse renaissance. Kronborg is het slot waar Shakepeare zijn Hamlet situeerde. De verbouwing van Kronborg kwam tot stand onder het toeziend oog van de Ne derlandse architecten in Deense konink lijke dienst Hans van Steenwinckel (de oudere), opgevolgd door Hans van Pae- schen en nog later Anthonius van Opber gen. Maar ook binnen in het kasteel han gen tal van 'Hollandse meesters' van de hand van onder anderen Jan van der Vel de. Dirk Bol, Karei van Mander. Dirck Hals, Gerrit van Honthorst en Isaac Isaacs. Het interieur van het selso-slot is zo waardevol omdat het door de langdurige leegstand authentiek is gebleven {foto John Sommen De herkenning is compleet wanneer de blik valt op het doek van Van Honthorst, voorstellende de intocht in 1618 van Prins Maurits in Utrecht. Een groter exemplaar siert de wanden van het Utrechtse stad huis. Maar ook een portret van Neerlands grootste vlootvoogd Michiel Adriaansz de Ruyter hangt in Kronborg. Koning Christiaan IV was erg geïnteres seerd in de Vlaamse en Hollandse schil derkunst. De aanschaf van deze werken kon hij zich gemakkelijk veroorloven als heerser over de Sont, de smalle zeestraat tussen Denemarken en Zweden en daar mee de belangrijkste toegangsweg tot de Oostzee. Om te allen tijde van een rijke bron van inkomsten te zijn verzekerd, had een van de voorvaderen van Christiaan in 1425 voor het passeren van de Sont een niet ge ringe tol ingevoerd. Tol die werd afge dwongen met de kanonnen die in reeksen stonden opgesteld in de rond het machti ge slot opgetrokken kazematten. Uitwijken om buiten het bereik van de vrees inboezemende kanonnen van Kron borg te komen, was moeilijk. Ook aan de overkant van de Sont in het toenmalige Deense Scania (het huidige Zuid-Zweden) stond bij Helsingborg een met kanonnen gevuld fort. Alleen een Britse vloot is het twee keer (1801 en 1807) gelukt tussen de kanonskogels van Kronborg door te lave ren om Kopenhagen te bombarderen. De tol van de Sont heeft het Deense ko ningshuis in staat gesteld om er eeuwen lang een riante hofhouding op na te hou den, getuige de reeks imposante kastelen met niet minder indrukwekkende inhoud. Want behalve Kronborg liet Christaan IV ook nog de eveneens in Hollandse renais- sance-stijl opgetrokken kastelen Rosen borg in Kopenhagen en Frederiksborg (bij Hillerod) bouwen. Latere koningen bouwden de huidige win- terresidentie Amalienborg (in Kopenha gen), het barokke zomerpaleis Fredens- borg (Noordwest-Zeeland) en Christians- borg (het huidige parlementsgebouw), eveneens in de hoofdstad. In 1857 was het echter afgelopen met de voornaamste inkomstenbron van het Deense koningshuis. Onder druk van de Amerikanen, de grote voorvechters van een wereldwijde vrijhandel, moest Dene marken de tolheffing op de Sont opheffen. Destijds passeerden jaarlijks' circa 2400 schepen de Sont, welk aantal sindsdien al leen maar is gegroeid. De Deense koningen moesten gaan rente nieren van de afkoopsom die alle van de Sont gebruikmakende maritieme naties betaalden. Alleen Brazilië weigerde in de afkoopsom bij te dragen. Een houding waai' Brazilië kennelijk traditie van maakt, getuige de weigering heden ten da ge om de buitenlandse schulden af te los sen. Maar men zij gewaarschuwd: laat geen on verlaat het in z'n hoofd halen om Dene marken te belagen, want in de kelderge welven van Kronborg slaapt de legendari sche reus, de mythologische held Holger Danske, Holger de Deen. Volgens de le gende betreft het hier een Deense Viking prins die leefde aan het hof van Karei de Grote. Voor de oppervlakkige toerist moge het slechts een groot zandstenen beeld van een lang geleden overleden figuur zijn: voor de Denen is het 'de redder des vader lands' die zal ontwaken wanneer Dene marken in gevaar is. Holger Danske zal dan zijn enorme zwaard ter hand nemen om de vijanden van Denemarken te vernietigen. Tijdens de Duitse bezetting in de Tweede Wereld oorlog bleef de reus doorslapen, maar be stond er wel een verzetsgroep die onder de naam Holger Danske de geschiedenis in ging. Kronborg zelf is al weer geruime tijd een waardevol museum waar de toerist onder de deskundige leiding van onder andere slotvoogd Johans Almer een rondgang langs de door de koningen van Denemar ken vergaarde kunstschatten als schilde rijen en gobelins kan maken. Het kasteel beschikt over de grootste rid derzaal van Noord-Europa waar gekroon de en ongekroonde hoofden van Europa bijeenkomen voor vorstelijke jubilea. zo De kleine zeemeermin aan de de Kopenhaagse haven f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 27