Samen weg, ja gezellig... Reiswereld wil geen prijzenoorlog Stress op vakantie Geen koopjes voor de consument toerisme VRIJDAG 15 FEBRUARI 1991 heeft de markt in de greep. De consu mentenbond adviseert ook nog niets te boeken. H. Snippe, redactrice van de Consumenten Reisgids: „Niemand weet wat de prijzen gaan doen. Er kan een ho gere toeslag komen, als de olieprijs weer stijgt. Maar er kunnen ook aanbiedingen komen. Ik zou nog maai' even afwach ten." Annuleren In een poging de toerist over te halen toch alvast te boeken, hebben de bij de ANVR aangesloten reisbureaus besloten de klant geen kosten in rekening te bren gen als een reis zes weken voor vertrek wordt geannuleerd. Dit aanbod geldt voor reizen die voor 5 maart 1991 worden geboekt, en men overweegt deze datum te verschuiven tot 1 april. De toerist hapt echter niet en de operators, zo geven ze zelf ook toe, kunnen die datum ook niet, blijven opschuiven. Normaal gesproken hebben de tourope rators en de chartermaatschappijen in januari al een goed beeld van de zomer- boekingen. Dit jaar kan één bomexplo sie het toch al slechte seizoen helemaal verzieken. Intussen boeken toeristen voor 'veilige oorden', ver weg van het Midden-Oosten. De belangstelling voor het Spaanse vasteland, de Canarische Eilanden en Portugal is groot, ondanks de slechte naam die vooral de Spaanse toeristenindustrie in de jaren tachtig had gekregen. Aan de Griekse en Turkse kusten blijven de hotelbedden zoals het er nu uit ziet van de zomer leeg. Als er al een prijzen slag uitbreekt, dan zal ze zich volgens in siders beperken tot de Griekse en Turkse bestemmingen, waar tegenwoordig een grote capaciteit bestaat na een aantal ja ren van onstuimige toeristische groei. De kans op een prijzenslag is wel minder groot dan vroeger, omdat de touropera tors zich tegenwoordig beter indekken tegen een plotseling instortende markt. Boorsma: „Verschillende touroperators hebben de afgelopen jaren verliezen gele den op zogeheten garantie-accomoda- ties. Ze sloten contracten af waarbij ze vast zaten aan de huur van hotelbedden en vliegtuigstoelen. Tegenwoordig ge ven ze die bedden en stoelen terug als ze verwachten dat ze deze niet konden vul len." Snippe: „Als de oorlog in mei af loopt, dan gaan de operators snel de markt op om te kijken wat ze er nog bij kunnen krijgen." Ontelbare Nederlanders keren ieder jaar tevreden terug van hun vakantie, maar dat geldt niet voor iedereen. De Alarmcentrale van de ANWB heeft ieder seizoen druk werk om in problemen geraakte vakantiegangers de helpende hand te reiken. Veelal gaat het om de gevolgen van ongelukken, maar vaak ook om ziekten, hartaanvallen en inzinkingen. Verschijnselen die nogal eens zijn toe te schrijven aan psychische problemen die juist tijdens de vakantie de kop opsteken... Een rustig plekje aan het meer, beter kan het niet. Maar wat te doen als zij niét van kamperen houdt en hij wél. Een verstandige vakantiekeuze kan veel narigheid voorkomen. compromis uit de bus komt. Wanneer één van de partijen zich om de lieve vrede te bewaren, laat overhalen tot een soort reis die hem of haar eigenlijk niet aanspreekt of zelfs met angst of tegenzin vervult, is het gevaar van spanningen vanaf het be gin aanwezig. Hoe nodig het is spanningen zoveel moge lijk uit de weg te gaan, blijkt uit het steeds toenemende aantal Nederlanders dat tij dens een vakantie door een psychische in zinking wordt getroffen. De ANWB-alarm- centrale heeft in het seizoen op freelance basis zelfs twee psychiaters in dienst om in dergelijke gevallen hulp te bieden. De aard van de problemen vertoont van zelfsprekend een niet geringe variatie. Maar Van Egmond veronderstelt toch dat een verstandige vakantiekeuze in veel ge vallen de narigheid zou hebben voorko men. „Mensen die aan stress lijden of voelen dat zij op het randje daarvan balanceren, moeten zich in het algemeen niet bloot stellen aan nieuwe situaties, die een extra aanslag plegen op hun emoties. Over spanning wil zeggen dat je de controle over bepaalde zaken hebt verloren en daar moeten dan echt geen nieuwe toe standen meer bijkomen. Als je dan toch op reis gaat, is het zaak door een zeer gede gen voorbereiding de kans op onaangena me verrassingen tot een minimum terug te brengen. Maar het grote probleem is na tuurlijk dat velen er zelf geen weet van hebben hoe zij er voor staan. Veel vakan tiegangers beginnen aan dingen die zij ei genlijk niet kunnen hebben. Zelfkennis is in dit verband van groot belang, maar zo als we allemaal wel weten, bezit helaas lang niet iedereen die in voldoende mate". Doktoren hebben al gauw de neiging te zeggen: U moet er eens lekker uit. Waar heen is een vraag die de arts aan de pa tient overlaat. Maar het kan best totaal verkeerd uitpakken wanneer geheel op activiteit ingestelde mensen opeens da gen lang roerloos op een ver zonnig strand gaan liggen. Een algemeen advies is niet te geven. Het is een kwestie van zowel fysieke als psy chische conditie, maar vooral van karak terstructuren. En daarvan bestaan er, zo als ieder weet, zeer vele. Grenzen Veel Nederlandse vakantiegangers lijken wel eens 'iets anders' te willen, maar Van Egmond neemt dat toch met een korreltje zout. „In de praktijk blijkt dat dit verlan gen duidelijk zijn grenzen heeft. Van echt nieuwe situaties schrikken velen als het erop aankomt terug. De meesten gaan in een omgeving waar zij voor het eerst ko men, meteen op zoek naar iets herken baars. Wanneer alles vreemd voor hen blijft, grijpt de onzekerheid hen bij de keel. Taalproblemen spelen in dit geheel natuurlijk ook een grote rol. Van Egmond spreekt nogal eens over een 'collectief leerproces' dat de toerist door maakt. Dat wil zeggen dat men gaande weg zelf steeds meer reiservaring opdoet, maar ook leert van de ervaringen van fa milieleden, kennissen en collega's en van wat in de media over een bepaald land wordt gezegd of geschreven. Daardoor wordt het onbekende toch iets minder be dreigend. „De grote stroom gaat toch met een verzorgde reis. De echte pioniers, de mannen en vrouwen die voldoende zelf vertrouwen hebben om de meest verras sende problemen het hoofd te bieden en daar dan nog positieve ervaringen uit peu ren ook, die pure ontdekkingsreizigers zijn schaars". De toekomst is duidelijk aan het massa toerisme, tot ongenoegen van diverse psy chologen die al enkele jaren geleden in krante-artikelen en radio- en tv-uitzen- dingen waarschuwende taal spraken en daarbij zelfs het nut van vakantie in twij fel trokken. „Het is een door de reisindus trie gecreëerde illussie, een behoefte die de mensen elkaar hebben aangepraat en waaraan ze voornamelijk gehoor geven omdat ze kuddedieren zijn", zo luidde kort samengevat hun boodschap. Er werd te berde gebracht dat vakantie psychi sche stoornissen kon veroorzaken. Ton van Egmond, zelf auteur van twee diepgravende sociaal-psychologische stu dies over toerisme, neemt enige afstand van deze opvattingen. Des te bezorgder toont hij zich over de milieu-aspecten van de massale mensenstromen en over het identiteitsverlies in nieuwe vakantielan den, waar authentieke leefpatronen door de export van westerse levensstijl in snel tempo worden aangetast. André Marinus Als de touroperators niet op elkaar letten dan kijken ze wel met een schuin oog naar de persconferenties op de Amerikaanse televisiezender CNN. Iedere keer dat er een generaal oppert dat de oorlog zich nog wel eens een paar maanden kan voortslepen, siddert de reiswereld. Over een week of zeven, acht is duidelijk of het zomerseizoen wat betreft vliegvakanties verloren is. Het wachten is op de eerste operator die zijn tarieven verlaagt en een prijzenslag ontketent. Directiesecretaris F. Mees van Holland i International onderkent het gevaar van j een zwaar verliesgevende prijzenoorlog, I maar hoopt „dat iedereen een beetje bij j! zijn positieven blijft". In de reiswereld bezweren woordvoerders dat een tarie- venslag niet nodig is en ook niet komt. [I Zegsman Boorsma van De Jong Tours I verwacht „absoluut geen gestunt" met jj prijzen. Zijn collega's zijn even stellig; ie- S dere schijn dat de consument over twee maanden op een koopje naar Turkije of Tunesië kan moet dan ook worden ver- meden. I Die consument wacht intussen af. Reis- 8 organisaties zeggen zeker dertig procent j minder boekingen binnen te hebben in I vergelijking met vorig jaar. Voorzitter Van Grieken van het Algemeen Neder lands Verbond van Reisondernemingen I(ANVR) spreekt zelfs van de helft minder boekingen. De angst voor een terreur- L aanslag op een vliegveld of vliegtuig De gemoedelijke Rotterdammer, die door de dagelijkse omgang met dreu nende apparatuur in de haven enigszins hardhorend was geworden, keek uit het venster en aan zijn gezicht was duidelijk te zien dat hij genoot. De touringcar was even buiten Nice begonnen aan de klim over de bovenste Corniche in de richting van Monte Carlo en in iedere kronkel van de weg waren, ver in de diepte, weer nieu we schitterende panorama's te zien. „Mien", zei de man tegen zijn echtgenote, ,je zou toch eens even moeten kijken". Maar de vrouw had zich afgewend van het venster en volhardde in die houding. „Laat me nou maar, Koos", sprak ze, „ik kan er echt niet tegen". En toen, heel hoog, alle anderen in de bus hun nekken rekten om te kunnen uitzien op de zich zo fraai in zee buigende Cap Ferrat, lag zij als een verslagen stukje mens op de bank, met het hoofd omlaag, half gebogen over het middenpad. Terug in het hotel kwam al gauw het ge sprek op de excursie van overmorgen: de Gorge du Verdon, het Grand Canyon-ach- tige natuurverschijnsel in de zuidelijke Franse Alpen. „Je gaat toch zeker wel mee, Mien?", vroeg de Rotterdammer. „Het moet een hele mooie excursie wezen, maar wel flink de bergen in". Mien zweeg en was er de volgende ochtend niet bij„Ze heeft geen oog dichtgedaan en is de hele nacht aan het rondstommelen geweest", sprak de man. En wijzend op een knots van een videocamera die op de grond stond: „Ik hoop dat de bus op de mooie plekken eventjes kan stoppen, want ze zei dat ze het thuis op het scherm toch wel erg graag wil zien". Mensen als Mien zijn er vele. Ze gaan, al dan niet overgehaald door anderen, op een vakantie die hen allerlei spanningen oplevert. Sommigen beleven op de winter sport doorwaakte nachten omdat hun ge dachten uitgaan naai- de angstaanjagen de helling die de skileraar voor de volgen de ochtend in het vooruitzicht heeft ge steld. Kabelbanen boezemen velen angst De ergernis over een file kan nét teveel zijn voor de gestresste toeristenziel in en anderen krijgen het te kwaad als zij (foto Wim Riemens zich ingesloten zien door massale bergen, bij het verblijf in woestijnen of bij het ho ren van de ondefinieerbare geluiden die uit het oerwoud opklinken. En dan zijn er nog de duizenden voor wie het uitzicht op een fijne vakantie wordt bedorven door een onbedwingbare angst om in een vliegtuig te stappen. Vreeswekkend Kortom, vreeswekkende aspecten zijn er bij de vleet en daarbij komen dan nog an dere emoties die het welslagen van een vakantie in gevaar kunnen brengen. Te veel nieuwe indrukken, bijvoorbeeld. Of ergernis, omdat de hotelkamer zo gehorig is en de buren iedere nacht lawaai maken, dieven er met geld en cheques vandoor gaan, die vrouw uit Bremen zo flirterig doet tegen Piet en hij er nog gevoelig voor lijkt te zijn ook, het strand veel verder weg is dan in de prospectus stond vermeld, de hitte niet te dragen is en er maar geen ein de komt aan de files. Eén van de ernstigste vakantie-verpes tende mogelijkheden is hiermee nog niet genoemd: ruzie. Trammelant met de vrienden die mee zijn op reis en nu opeens door de mand vallen als eigenzinnige doordrammers. En erger nog: hevige twist met de partner, hetgeen zelfs wel eens kan uitlopen op beëindiging van de relatie. Cijfers over het aantal gevallen waarin dit kwaad de kop opsteekt, zijn niet voorhan den. Maar uit de woorden van de psycho loog Ton van Egmond, docent in de 'psy chologie van de vrije tijd' aan de Nationa le Hogeschool voor Toerisme en Verkeer in Breda, valt op te maken dat er niet te licht over moet worden gedacht. „Er is op dit vlak meer tegenslag en ellen de dan we meestal denken", zegt hij. „Mensen mogen dan getrouwd zijn of an derszins met elkaar optrekken, het komt er toch op neer dat de vorm van hun rela tie zich aan de praktijk van alle dag heeft aangepast, veelal met vrij frequente afwe zigheid van één van hen of zelfs beiden als gevolg van werkzaamheden. Tijdens de vakantie zitten die mensen dag en nacht op elkanders lip en dat onder totaal afwij kende en soms wel eens spanningen op wekkende omstandigheden. De kans be staat dat dan verschillen in smaak, inte resse, conditie en tolerantie aan het licht treden die thuis op de achtergrond blij ven. De vroegere chef van de ANWB- Alarmcentrale ging zelfs zo ver de vakan tie een gevaar voor het huwelijk te noe men". Mensen met verschillende belangstellin gen lopen natuurlijk al gauw de kans el kaar op vakantie te irriteren. Je zult maar diep geboeid rondlopen in de antieke ste den van Turkije of op het Forum Roma- num in Rome en iemand bij je hebben die zich afvraagt wat er eigenlijk tussen al die afgebrokkelde stukken steen valt te zoe ken. Of iedere wandeling in de bergen al na korte tijd moeten afbreken omdat de partner bij het geringste hellinkje al be gint te piepen en te jammeren. Het zijn maar twee simpele voorbeelden en wie ze zo leest, komt eigenlijk direct tot de conclusie: die mensen hadden gewoon niet met elkaar op vakantie moeten gaan of naar een andere bestemming moeten uitzien. Apart Man en vrouw, apart op reis. Het is een verschijnsel dat zich steeds meer begint voor te doen, hoewel de reden daarvan bij werkende mensen natuurlijk ook kan lig gen in het niet samenvallen van de vakan tieperiodes. Menigeen gaat echter wel de gelijk alleen om alle vrijheid te hebben om zijn favoriete bezigheden ten volle uit te kunnen leven. Drs. Van Egmond zet er kri tische kanttekeningen bij. Het is duidelijk dat deze vorm van onafhankelijkheid ge makkelijk weer tot andere problemen kan leiden. Waar het op aankomt, is dat mensen die met elkaar op vakantie gaan bij het ma ken van de plannen elkanders wensen en mogelijkheden in voldoende mate in de overwegingen betrekken. Het is een kwes tie van geven en nemen. De kwaliteit van de relatie bepaalt of er een behoorlijk De belangstelling voor het Spaanse vasteland is groot, ondanks de slechte naam die vooral de Spaanse toeristenindustrie in de jaren tachtig had gekregen (foto GPD) Het zonder meer afbestellen van bedden stuit inmiddels bij eigenaren van hotels en appartementen op onbegrip en weer stand. Met name Griekse en Tunesische verschaffers van toeristische accomoda- ties protesteren, omdat ze vinden dat de grote reisorganisaties hun problemen niet op minder draagkrachtigen mogen afwentelen. Sommigen van hen zouden al gedreigd hebben naai' de rechter te stappen. Het is echter de vraag of ze daarmee iets zouden bereiken. De reisorganisaties be roepen zich op overmacht, gezien het ne gatieve reisadvies dat het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gegeven met betrekking tot bepaalde landen. Buitenlandse hoteliers en eige naren van appartementen wijzen er daarentegen op dat die ministeriële rei sadviezen per land verschillen. Duits land heeft toeristen aangeraden niet naar Turkije te gaan, Nederland daaren tegen bestempelt dit land als veilig. Bij Martin Air, een van de Nederlandse chartermaatschappijen, heeft men in het najaar al maatregelen genomen om de voorziene inkomstendalingen op te van gen. Woordvoerder U. Buys: „We zijn steeds uit gegaan van het ergste. In okto ber hebben we besloten ons dit jaar meer te richten op het vrachtvervoer. Voor vakantiereizigers zetten we waar nodig kleinere toestellen in." Buys houdt er rekening mee dat Martin Air in de zomer onder druk komt te staan om prijzen te verlagen, als de grote maat schappijen zoals Lufthansa, TWA en Bri tish Airways een tarievenoorlog aan gaan. „De prijzen voor de transatlanti sche routes worden nu verlaagd, maar dat heeft geen direkt effect op ons. Maar vanaf eind mei vliegen we rechtstreeks van Amsterdam naar New York. Als Luf thansa of de KLM dan voor 500 dollar een retour aanbiedt, dan moeten wij ook wel wat aan de prijs doen." In de reiswereld is nu veel de term 'in haalvraag' te horen en touroperators zo als Boorsma van De Jong Tours praten zichzelf moed in: „Ik voorzie een nationa le euforie als de oorlog afloopt." (Op pagina '26 reacties van nationale reisorganisaties en luchtvaartmaat schappijen van landen rond de Middel landse Zee) Maurice Wilbrink

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 25