Gesprek Lander met commissie De Zak: Een puzzel van polders Fiscus-affaire speelt ook in Noord-Brabant McCain breidt vestiging in Lewedorp uit PZC provincie in beeld Belastingzaak in statencommissie Belastingaffaire biedt volgens PvdA perspectieven ïirbeidsbureau (Goes wil meer zicht op vraag en aanbod De dood is een deel van het leven organa 11 Euthanasie laatste poging van griffier om genoegdoening te krijgen Ventevogel VRIJDAG 15 FEBRUARI 1991 MIDDELBURG - De commissie bestuurszaken van provin ciale staten bespreekt in een extra vergadering op maandag 18 februari het rapport van de commissie Van Waterschoot over de belasting- en declaratie-affaire. De bijeenkomst wordt gehouden in het provinciehuis te Mid delburg en begint om 16.00 uur. Aan het begin van de verga dering hebben belangstellenden spreekrecht. De commissie moet advies zién uit te brengen met het oog op de extra sta tenvergadering over de affaire, die zaterdag 23 februari wordt gehouden. MIDDELBURG - De belastin gaffaire in het Zeeuwse provin ciehuis heeft voor de PvdA in dit gewest in ieder geval opgele verd dat andere politieke par tijen nu ook willen praten over zaken die bij de PvdA al jaren in de verkiezingsprogramma's hebben gestaan. Dat constateer de donderdagmiddag in Mid delburg de PvdA-fractievoor- zitter in de staten, P. de Nooyer, tijdens de presentatie van de verkiezingscampagne van zijn partij. Als voorbeeld noemde lijsttrek ker D. J. P. Bruinooge dat de openbaarheid van bestuur ver beterd moet worden. Een vorm daarvan, is meer mededelingen over de wekelijkse vergaderin gen van het college van gedepu teerde staten. Ook kan er nog veel verbeterd worden aan in spraakprocedures. Verder heb ben andere partijen laten blij ken ook te willen praten over de wijze van declareren door pro vinciebestuurders, en dat is iets wat de PvdA al langere tijd op het verlanglijstje had staan. Hij sprak de verwachting uit dat de staten na de verkiezing ook zullen besluiten om nevenin komsten van aan de provincie gelieerde instellingen terug te storten in de provinciekas. Dat is een onderwerp waar zijn partij ook al langere tijd op hamert. Gewestelijk voorzitter L. N. La- bruyère maakte duidelijk dat hij het jammer zou vinden als kie zers. naar aanleiding van de be lastingaffaire, zouden besluiten niet te gaan stemmen. Dat levert volgens hem de komende vier jaar een vertekend beeld op in de samenstelling van provinciale staten. Onderzoek bij 2000 bedrijven in regio GOES - Het Gewestelijk Ar beidsbureau (GAB) in Goes wil wel preciezer dan tot nu toe we- welke mogelijkheden en be hoeften bedrijven in de regio hebben. Het GAB wil onder meer weten welke specifieke ei sen bedrijven stellen aan werk nemers. Op dit moment laat het aibeidsbureau een arbeids marktonderzoek uitvoeren oaar vraag en aanbod in de (na bije) toekomst. Dit gebeurt door «n inventarisatie bij tweedui- ■end bedrijven. (ens directeur J. Jansens het GAB in Goes komt het i voor dat bij bepaalde be drijven vacatures ontstaan waar Sen mensen voor te vinden zijn, ®dat bijvoorbeeld de geëiste "ng ontbreekt. Of anders- veel mensen hebben een be- opleiding gedaan waar ?een vraag naar is. „Zo krijg je «nodige onevenwichtigheden nde arbeidsmarkt. Terwijl dat jk makkelijk te voorko ken is. Door meer gegevens over «drijven te verzamelen hopen •ij dus in de toekomst daar op in te spelen aldus ins. onderzoeksbureau Magis rit Aalten voert het onderzoek ■eten heeft tot nu toe contact ge- •Jdmet tweeduizend bedrijven j Tholen, Sint Philipsland, «chouwen-Duiveland en Noord- Zuid-Beveland. Directeur jansens vindt het onderzoek no- «8 om een preciezer beeld te trijgen van de arbeidsmarkt. -Natuurlijk weten we in grote lij- «n al lang wat er reilt en zeilt de arbeidsmarkt. Maar ?t onderzoek is veel gedetail- ttrder". jtok in het kader van de extra ar- «idsmarktplannen van de erheid die arbeidsbu- ^Us moeten uitvoeren, is het s Jansens van belang «fst te inventariseren wat pre cies in de arbeidsmarkt leeft. „De gegevens kunnen we dus straks ook voor die plannen ge bruiken", aldus de directeur. Het arbeidsbureau benadert de bedrijven telefonisch. Zij krijgen vragen voorgelegd over zaken als de beschikbare vacatures, de gestelde eisen voor bepaalde functies en de mate waarin zij bereid zijn mensen in dienst te nemen. Jansens: „Op deze ma nier kunnen wij onze dienstver lening prima aanpassen aan de werkelijke behoeften en moge lijkheden van de bedrijven. We weten dan ook nauwkeuriger welke richting we op moeten als arbeidsbureau". Het onderzoek is naar verwachting begin april klaar. Het kost enkele tientallen duizenden gulden. Eversdijk houdt lezing over rol provincie MIDDELBURG - "De provincie in wisselend rollenspel'. Dat is de titel van een lezing die het Zeeuwse CDA-kamerlid drs H. Eversdijk maandagavond 18 fe bruari houdt in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Hij doet dat op uitnodi ging van Aula Zeeland, een sa menwerkingsverband tussen de Zeeuwse Bibliotheek en de Mid delburgse boekhandel Fano.y. Doel van Aula is het organiseren van wetenschappelijke lezingen over uiteenlopende onderwer pen. Eversdijk gaat in op de rol van de provincie in het Neder landse staatsbestel en belicht daarin niet alleen de formele kant, maar vooral de dagelijkse praktijk. De avond begint om 20.00 uur. rf\2^ hasv$«f| MIDDELBURG - Op de dood rust nog altijd een taboe. Ont erecht vindt de Middelburgse A. Haverman-van de Scheur, van de Nederlandse Vereni ging voor Vrijwillige Eutha nasie (NVVE). „Want de dood is een deel van het leven en als je dat wegstopt, doe je het le ven onrecht aan." Als lid van het sprekerskader van de NVVE probeert me vrouw Haverman mensen op hun patiëntenrechten te wij zen. „Ieder mens heeft het recht om op een bepaald mo ment te zeggen: nu hoeft het niet meer. Wie iemand daarbij helpt begaat geen misdaad. Hulp ontzeggen aan een pa tiënt die om een zachte dood vraagt, is veel eerder misda dig. Dat is zo'n beetje het uit gangspunt van de vereniging, maar het blijkt moeilijk die boodschap onder de mensen te brengen. Niet iedereen wil over de dood praten en hulp verleners zijn dikwijls bang om euthanasie aan de orde te stellen. Folders wil niemand neerleggen, terwijl keer op keer blijkt dat ook de Zeeuwen verlegen zitten om informa tie." Wat zijn dan de rechten van een patiënt? „Allereerst heeft iedereen het recht te weten hoe zijn huis arts ten opzichte van euthana sie staat. Die vraag kun je ge woon stellen en er moet een eerlijk antwoord op komen. Het is het goede recht van ie dere huisarts om te zeggen: dat kan ik niet of dat wil ik niet. Geen enkele arts geeft een patiënt hulp bij zelfdoding zonder daarbij zelf diep te wor den geraakt. Iedereen kan een huisarts kiezen waarmee hij een goede vertrouwensrelatie heeft. Juist het standpunt over euthanasie is daarin be langrijk." Maar de gezondheidszorg be perkt zich niet tot de huisarts. „In een ziekenhuis kun je ook om een standpunt vragen. In veel ziekenhuizen zijn inmid dels protocollen ingesteld. De NWE adviseert daarin. Je praat immers over zaken van leven en dood en die moeten zorgvuldig en met alle mogelij ke veiligheidsmaatregelen worden behandeld. Een arts die, op verzoek van een pa tiënt, levensverlengende be handeling stopt of actieve eu thanasie pleegt, moet niet al leen worden gecontroleerd, maar ook in de rug worden ge dekt. Juist om euthanasie uit Mevrouw Haverman-van de Scheur: „...hulpverleners zijn dik wijls bang om euthanasie aan de orde te stellen..." (foto Ruben Oreel) ii 11111 i 11111 de obscure sfeer te halen is alle openheid nodig." Wat kun je doen om zeker te zijn van hulp als dat nodig is? „Wie lid wordt van onze ver eniging, krijgt automatisch een concept-euthanasie verklaring thuis. Maar het hoeft niet per se. Een euthana- siepaspoort moet ook vol doende zijn. Daarin verklaart de patiënt dat in een toestand van lichamelijke of geestelijke gesteldheid waaruit geen her stel tot een waardige levens staat te verwachten is. geen middelen of technieken mo gen worden toegepast die fy sieke levensprocessen beogen te onderhouden of verlengen. Datzelfde geldt voor het on derhouden of opwekken van het bewustzijn. De patiënt verklaart ook te willen dat op hem of haar euthanasie zal worden toegepast." En als de patiënt niet bij be wustzijn is? „Voor een patiënt die volledig bij zijn positieven is, moet de verklaring niet genoeg zijn. De arts moet dan een bevestiging verlangen. Voor een patiënt die niet bij voldoende bewust zijn is, geldt de verklaring als een verzoek om euthanasie. Het is overigens verstandig om iemand in je naaste omge ving een getekende volmacht te geven. Wanneer passieve of actieve euthanasie je gewei gerd wordt - en daar vraag je pas om als je heel erg ziek en dus kwetsbaar bent - is het goed te weten dat een familie lid of een goede vriend er voor je achteraan gaat. Dat is ook geen gemakkelijk baantje. Daarom is het verstandig ie mand te kiezen van wie je ze ker weet dat die dat aankan." Wie bepaalt nu wat menson waardig leven is? „De patiënt en niemand an ders. Als je dat zou willen rege len, was je snel aan de rand van de afgrond. Een arts, al is hij nog zo deskundig, kan nooit bepalen wanneer het le ven niet meer waardig te leven valt. Hij voelt niet de pijn van de ander, leeft niet zijn leven. Alleen een patiënt heeft zicht op het complexe samenspel van factoren dat zijn leven uit maakt, dus ook op het mo ment wanneer het leven een last wordt en de dood een ze gen." Als het taboe blijft heersen waar halen belang stellenden dan hun informatie? „Ze kunnen terecht bij de ver eniging in Amsterdam. Een folder vragen kan altijd en die wijst dan verder de weg. Voor groepen, vooral ouderenbon den vragen daar vaak om, is er een videoband te huur met de film 'Klaar met leven'. Dik wijls kiezen groepen voor de vertoning van de band met een groepsgesprek een week later. Ikzelf ben aangewezen om her en der te spreken, als groepen daarom vragen." Mieke van der Jagt Van onze correspondent) DEN BOSCH - De linkse partij en in provinciale staten van Brabant vinden dat er zo snel mogelijk - liefst voor de staten verkiezingen van 6 maart - dui delijkheid moet komen over het geschil dat de provincie Bra bant heeft met de belasting dienst. De PvdA gaat daarbij het verst en vindt nu al dat de gedeputeer den het bedrag dat de fiscus na gevorderd heeft, uit eigen zak moeten betalen. Twee van de drie PvdA-gedeputeerden - R. Welschen en J. Baartmans - zijn daartoe ook bereid. PvdA-fractievoorzitter J. van Erp toont zich uiterst ongeluk kig met de wijze waarop de pro vincie de hele belastingaffaire geheim houdt. „De rapporten zouden morgen openbaar kun nen worden gemaakt als even de namen van betrokkenen en de bedragen worden geschrapt. Dat uit oogpunt van privacy. Er is niks om geheimzinnig over te doen", aldus Van Erp. Het provinciebestuur van Bra bant is na dat van Zeeland in op spraak gekomen door het con flict met de belastingdienst. De provincies zijn aanzienlijk ruim hartiger geweest in het toeken nen van onder meer reiskosten vergoedingen aan ambtenaren en gedeputeerden, dan de fiscus redelijk achtte. Die zaak loopt al vanaf het begin van de jaren tachtig. Het Zeewse provincie bestuur heeft tot aan de Hoge Raad processen gevoerd over deze affaire en heeft keer op keer verloren. Uiteindelijk was in Zeeland met de affaire een be drag van in totaal bijna twee miljoen gulden gemoeid. Ook in Brabant ging het om circa twee miljoen gulden. Brabant koos er echter voor om niet te procederen, maar onder handelde met de fiscus over een regeling. De provincie heeft de belastingdienst 225.000 gulden betaald en onderhandelt nu nog met de fiscus over regelingen voor de toekomst. Hoger bed? Natuurlijk vindt u bij ons diverse stijlen en modellen. Daar zijn wij slaapkamerspecialist slaapkamers DE SCHIPPER Havenweg 24, Nieuwdorp, 01196 - 12438 LEWEDORP - De vestiging in Lewedorp van McCain Foods Holland, producent van diep- vriesprodukten, breidt met 24 arbeidsplaatsen uit. De uitbrei ding is onderdeel van een her structurering die alle vier de Nederlandse vestigingen om vat. Met de reorganisatie is in totaal 42 miljoen gulden ge moeid en betekent het verlies van 36 van de 390 arbeidsplaat sen. In Lewedorp gaat de pro- duktiecapaciteit flink omhoog. De directie van McCain - een Canadese onderneming met binnen Europa verder vestigin gen in Duitsland, België, Groot-Brittannië, Italië en Spanje - maakte dit donderdag bekend. Er zullen geen directe ontslagen vallen, zo verwacht de directie. Zij wijst op de mogelijkheden van overplaatsing en natuurlijk verloop. Doel van de reorganisa tie is verlaging van de kostprijs om concurrerend te kunnen blij ven. Op de markt van diepvries- ffites is sprake van overcapaci teit. McCain bestaat uit vier vestigin gen: Hoofddorp (260 werkne mers), het Lewedorp (100). Werkendam (30) en in Waspik een dochteronderneming - Kei zer bv - met 260 werknemers. De vier bedrijven produceren sa men jaarlijks 140.000 ton diep vries aardappelprodukten. De omzet van het Canadese moederbedrijf bedroeg in 1990/ 91 (van juli tot juni) circa ƒ3,5 miljard. De Europese omzet kwam uit op 1,5 miljard, aldus directeur C. J. M. van Rijn. McCain te Werkendam zal me dio 1991 worden verplaatst naar Keizer in Waspik, 20 kilometer verderop. De installaties in Werkendam zijn verouderd en het industrieterrein biedt geen ruimte voor de vereiste milieu voorzieningen. In Hoofddorp wordt de oudste produktielijn gesloten, waardoor vljfien ar beidsplaatsen kom$n te verval len. jUDDELBURG - Provinciaal riffier mr J. A. Lander praat andaag, vrijdag, met de sta- incommissie Van Waterschoot ver zijn rol in de belasting- en eclaratie-affaire. Hij wil eer- erslel nadat de commissie zijn ptreden ernstig had bekriti- jerd. Het is een laatste poging an Lander, daarin bijgestaan oor de vakbond Abva/Kabo, m genoegdoening te krijgen, jsdie uitblijft is een beroep op rechter de enige mogelijk- eid die hij nog ziet. is de griffier, de hoogste irovinciale ambtenaar, heeft de ommissie hem volkomen onte recht diverse handelingen in de schoenen geschoven, waaronder jet verwijderen van ongunstige sages in ambtelijke nota's, stelt, de commissie in haar ït van pagina 9) delijker erkenning verwacht dat je bestuurlijke cultuur anders moet. Dat die erkenning er niet verdriet ons." Hij gaf aan voor het CDA-bestuur de aak is afgedaan, in die zin dat e positie van Ventevogel niet neer ter discussie staat. De CDA-voorzitter besefte dat je affaire het vertrouwen van de s in de politiek heeft ge schokt. „De politiek is bescha- Dat is verschrikkelijk jam- ner. Ik verwacht dat veel kie- hierdoor aan het twijfelen ajn gebracht. We hopen het ver touwen weer terug te kunnen vinnen. Daar zal wel lange tijd roor nodig zijn," betoogde Ver te; Opgelucht lijsttrekker Ventevogel rea geerde opgelucht op het besluit an het algemeen bestuur. „Ik voel me ook gesterkt door de stellingname van de bestuursle- Dat ze hun vertrouwen in mij hebben uitgesproken, doet ed." De CDA-gedepu teer de zei begrip te hebben voor de ïritiek die op de handelwijze ran het dagelijks provinciebe stuur is geuit. Daarom ook heeft iiij geen moeite met de voor- vaarden die hem gesteld zijn: actie voor bestuurlijke vernieu- üing. „Ik zal me volledig inzet- len om die vernieuwing gereali seerd te krijgen." GOES - In het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes wordt momenteel, in samenwerking met de Stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland, de ten toonstelling 'Een puzzel van polders, de Zak van Zuid- Beveland' opgebouwd. Wanneer de expositie op 19 fe bruari voor het publiek opengaat, kan de bezoeker een reis maken door verleden, heden en toekomst van het bijzondere landschap van de Zak. Met een maquette van een dijkaanleg toont de expositie hoe in het midden van de 16e eeuw stukje bij beetje land werd gewonnen. Er is te zien hoe Zeeuwen in de Middel eeuwen met vlechtwerk en stenen werkten en hoe ze ge bruik maakten van klei uit buitendijks gebied. Het wa terschap Noord- en Zuid-Beveland heeft oud materiaal ter beschikking gesteld dat vroeger werd gebruikt bij dit (hand)werk. Van een landkaart uit de 19e eeuw is een enorme puzzel gemaakt. Individuele bezoekers, maar ook schoolklas sen, kunnen de puzzel maken door de vele kleine en gro te polders op de juiste plek te leggen. Maar de puzzel is ook in kleiner formaat verkrijgbaar om het thuis nog eens te proberen. Bij het puzzelen wordt de onstaansge- schiedenis van de Zak heel duidelijk. Dia's Het heden wordt uitgebeeld aan de hand van veel foto- en diamateriaal. Van de veertig dia's die onlangs werden gestolen uit een auto van een BZZB-medewerker zijn er weer acht terug. Kinderen vonden de dia's langs de Ves te in Goes. De BZZB heeft overigens een beroep gedaan op andere Zeeuwse natuurbeschermingsorganisaties voor vervan gende dia's. Verder zijn op panelen grote landschapsfo to's gecombineerd met afbeeldingen van vogels, bomen, boerderijen en in de Zak voorkomende dieren, zoals bun zingen. In een hoek van de zaal is een weeltje nage bouwd. De Werkgroep Landschappelijke Waarden van de BZZB heeft de toekomst in kaart gebracht door te laten zien wat er met de Zak gebeurt wanneer het Sloegebied wordt uitgebreid tot Ellewoutsdijk (een plan dat in de jaren '60 werd gelanceerd en nu weer actueel zou kunnen worden) en de gevolgen van een Westerschelde Oever verbinding die aanlandt in de Zak. Maar ook belicht de werkgroep de gevolgen van de recreatie. Positief is bij voorbeeld het bevorderen van fiets- en wandeltochten door dit fraaie stukje Zeeland. Een negatieve ontwikke ling zou de vestiging van een groot recreatiecomplex zijn dat niet meer past in de schaal van de Zak. Gedeputeerde mevrouw G. de Vries-Hommes opent de tentoonstelling maandag 18 februari omstreeks 17.00 uur. Aan de openingshandeling gaan toespraken vooral van voorzitter drs G. R. Heerebout van het museumbe stuur, voorzitter J. Minnaard van de Stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland en wethouder drs P. J. Vol- laard van de gemeente Borssele, waarin de Zak ligt. De tentoonstelling is te zien tot en met 20 april. rapport onder meer dat 'door toedoen van de griffier' een amb telijke nota is aangepast. De commissie noemt het een 'sail lant detail' dat alleen een voor het dagelijks provinciebestuur positieve nota van Lander aan de staten is overlegd en geen ne gatieve andere (ambtelijke) no ta's. V eronderstellingen Verschillende veronderstellin gen van de griffier in de belas tingzaak zijn onjuist gebleken, aldus de commissie. Het gaat dan met name om zijn lang vol gehouden stelling dat de navor deringen' inkomstenbelasting van (oud-(gedeputeerden en de kosten van een belastingadvi seur zonder problemen uit de provinciekas betaald konden worden. Hoewel erkend wordt dat ook een griffier niet onfeil baar is, concludeert de commis sie toch dat mr Lander 'tekort is geschoten'. De griffier bestrijdt de conclu sies van de commissie. Hij vindt dat ze onjuist zijn en hem in een kwaad daglicht stellen. Hij wij zigt geen nota's en houdt ze evenmin achter, is zijn stelling. Dat is de reden voor zijn eis tot eerherstel. De commissie ont kent weliswaar in haar rapport de griffier van kwade trouw te hebben beschuldigd, maar Lan der meent, onder verwijzing naar de gewraakte passages, dat zulks wel degelijk het geval is. Of de partijen elkaar kunnen vin den, blijkt vandaag. Een maquette van een dijkaanleg laat zien hoe in de zestiende eeuw land werd gewonnen (foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 11