RQVINCIALE ZEEUWSE COURAN Dreigende impasse voor kabinet Negen Nederlanders gedood door lawine in Franse Alpen SPRINT Twee vermisten na kruitexplosie VS denken over wijzigen tactiek bombardementen ■SBEE PC Hooftprijs voor poëzie toegekend aan Elisabeth Eybers Groeiende irritatie CDA/PvdA Kok zet koopkracht onder druk golfoorlog kunst cultuur toerisme 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Sneeuw of ijzel yeel bewolking en sneeuw of ijzel. Ma- naim temperatuur rond 4 graden. Krachtige zuid tot zuidwesten wind, later draaiend naar noord. 234e jaargang no. 39 Vrijdag 15 februari 1991 Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft 1b Goes, Lange Vorststraat 36 Het beste adres voor kwaliteit en service pEN HAAG (GPD) - Het kabi- ulsberaad over de bezuinigin- verkeert in een diepe im passe. Een dag vol overleg tus sen premier Lubbers en vice- premier Kok heeft gisteren geen |egin van een doorbraak ge- jracht. De leiders van CDA en PvdA zijn het niet eens gewor- jenover een gezamenlijk voor- siel. In politiek-Den Haag üordt er inmiddels van uitge- n dat het kabinet de discus- over de tussenbalans niet voor het weekeinde af- ündt. De ministerraad ging gis- aten, na een korte bijeenkomst in de financiële proble- slechts kort aan de orde Besloten zitting Veiligheidsraad over Golfoorlog SEW YORK (RTR/AFP/DPA) - peeerste officiële zitting van de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties sinds het uitbre ken van de Golfoorlog is don- ierdag begonnen. Het is voor lel eerst sinds 1975 dat een ver kering van de Veiligheids raad achter gesloten deuren wordt gehouden. Het debat concentreert zich vol- jens diplomatieke kringen op de mogelijkheid om tot een he iland en vrede in de Perzische Golf te komen. In tegenstelling lot de normale gang van zaken lebben noch de pers noch het publiek tijdens het overleg toe- rang tot de raadszaal. Voor het fficiële overleg van de Veilig- fceidsraad staan geen resoluties ([initiatieven van de VN op het programma. kwamen, onverrichterzake uit een. In kringen rond het kabinet en in de regeringspartijen wordt nog niet gesproken van een openlijke crisissfeer. Maar de ui terst trage gang van zaken heeft de irritatie tussen CDA en PvdA wel doen toenemen. Berekenin gen van het Centraal Planbu reau die gisteren uitlekten, heb ben de onrust aangewakkerd: de voorstellen van PvdA-leider Kok blijken niet zo goed uit te pakken voor de werkgelegen heid en de koopkracht. Het aantal werkzoekenden zal, indien Koks plan werkelijkheid wordt, teruglopen van gemid deld 515.000 naar 499.000, aldus het CPB. Het regeerakkoord sprak nog van een daüng tot 455.000 gemiddeld. De werkloos heid neemt niet met 20.000 maar met 12.000 af. Kok wil 13 miljard gulden bezui nigen en de lasten met dik 8 mil jard gulden verhogen. Van die lastenverhoging zou dan weer de helft teruggegeven moeten wor den aan burgers met inkomens tot 50.000 gulden. Maar volgens het CPB gaan mensen met een minimumloon er door de ideeën van Kok niets meer in koop kracht op vooruit gedurende de rest van de kabinetsperiode. In het regeerakkoord werd hen nog een toename van de koopkracht met 0,6 procent in het vooruit zicht gesteld. De CPB-bereke- ningen tonen voor uitkeringsge rechtigden over de jaren 1990- 1994 een koopkrachttoename van 0,1 procent, 0,4 procent min der dan in het regeerakkoord. Ambtenaren zien de beloofde koopkrachtstijging met 0,7 pro cent helemaal verdwijnen als de voorstellen-Kok worden uitge voerd. Een werknemer met een inkomen van circa 50.000 gulden [Van onze correspondenten) BASHINGTON/DEN HAAG - De Verenigde Staten over we ien om, onder druk van de pu- ïlieke opinie, het accent van de tombardementen te verleggen Tin vijandelijke doelen in druk bevolkte Iraakse steden naar de (randtroepen in Kuwayt en het widen van Irak. Dat heeft mi jlster Cheney van Defensie la ta doorschemeren. Maar de bombardementen van militaire (ömmandocentra gaan wel (oor, zo verzekerde de woord- teerder van het Witte Huis, Fit- Water. Italië, een van de bond- jenoten in de anti-Irakcoalitie leeft de VS opgeroepen de luchtaanvallen op Iraakse ste- ta te staken. Overal in de wereld is met af- ïhuw gereageerd op het bom- adement van de bunker in id, waarbij enkele hon- cerden burgers om het leven zijn en. Donderdagavond wa- ta ongeveer driehonderd lijken oSol 0-17 EN 19-22 UUR. «JAGEN ZONDAG 10-17 UUR. WANG Fl. 13,-, S AVONDS Fl. 10,-. ^PENDELDIENST;VOLG BORDEN RAI TOEGANGBILJETTEN BIJ NS-STATIONS pAGlNA 5: EG overlegt in Moskou over Golfoorlog Aanval op schuilkelder verdeelt Arabische houdt een koopkrachttoename van 0,4 procent over in Koks voorstellen; een half procent minder dan in het regeerak koord. In de plannen van Kok neemt de belastingdruk met een half pro cent af. De inflatie verdubbelt bijna: van gemiddeld 1,5 procent op basis van het regeerakkoord tot 3,25 procent bij uitvoering van Kok's ideeën. De Negatieve effecten op de koopkracht en de werkloosheid zijn bij coalitiegenoot CDA slecht gevallen. De christen-de mocraten hebben zich vanaf het eerste moment verzet tegen de grote lastenverzwaring die Kok in petto had. Het omzetten van een beloofde BTW-verlaging met 1,5 procent (kosten 2,7 miljard gulden) in een gelijke belastingverlaging voor mensen met inkomens tot 50.000 gulden bruto 'scoort' dan beter. De belastingverlaging doet de koopkracht met gemid deld 1,2 procent toenemen, bij de BTW-verlaging zou dat maar 0,6 procent zijn. De twee varian ten hebben beiden een gunstig effect op de werkgelegenheid: er ontstaan ongeveer 9500 banen extra. Pessimisme Rond het Binnenhof hing gister avond groot pessimisme over de tussenbalans. „Het gaat moei zaam. Alle geschilpunten liggen er nog. Het is een herhaling van zetten", aldus een betrokkene. Formeel streven Lubbers en Kok ernaar samen een stuk aan de collega's voor te leggen. Men weet echter nog steeds niet wat daar in moet komen te staan. Het wordt niet onmogelijk geacht dat Lubbers en Kok op nieuw elk een eigen stuk in de ministerraad zullen neerleggen. Zonder gemeenschappelijk voorstel van de politiek leiders zal het kabinetsberaad dat voor vandaag was voorzien echter snel geschorst worden. Ook voor zaterdag zijn de ministers ge vraagd zich beschikbaar te hou den. Zowel voor de volledig verwoeste fabriek als op de achtergrond in de sneeuw wordt gezocht naar stoffelijke resten van de twee vermisten (foto ANP) geborgen. De Iraakse autoritei ten verwachten nog tientallen stoffelijke resten onder het puin te vinden. Volgens de Iraakse ambassadeur in Tokyo zijn bij de luchtaanvallen op zijn land tot nu toe 7000 burgers gedood. De begrafenis van de eerste slachtoffers van het bombarde ment is gisteren uitgelopen op een anti-Amerikaanse betoging. In de westerse landen wordt de twijfel of de geallieerden zich wel houden aan het mandaat van de VN steeds groter. Volgens de VN-resolutie mogen de geallieer den 'alle middelen' gebruiken om Kuwayt te bevrijden. Maar het is de vraag of onder die mid delen ook bombardementen op Iraakse steden mogen worden verstaan. De Italiaanse regering noemde gisteren het bombarde ren van stedelijke centra 'ge vaarlijk' en is van mening dat deze luchtaanvallen moeten worden stopgezet. Bij het Pentagon, het Ameri kaanse Ministerie van Defensie, protesteerden kleine groepjes demonstranten tegen het bom bardement van de bunker. En kele tientallen mensen probeer den een ingang van het gebouw te blokkeren, anderen gooiden een vloeistof die 'een mengsel van olie en bloed' werd ge noemd, en weer anderen tracht ten in het gras rond het Penta gon graven te maken. De politie arresteerde dertien demon stranten. Hoewel de Amerikanen over tuigd blijven van het feit dat de bunker werd gebruikt als mili tair commandocentrum, heeft het bombardement het aanzien van de geallieerde strijdkrach ten behoorlijk geschaad. Het Pentagon heeft opnieuw beloofd de grootst mogelijke voorzich tigheid te betrachten bij het bombarderen van vijandelijke doelen. „We zullen onze pogin gen verdubbelen om slachtoffers onder de bevolking te voorko men", zei generaal Kelly. „We hebben dat altijd al geprobeerd. Bij twijfel hebben we operaties (Slot zie pagina 5 kolom 7) CULEMBORG (ANP) - Een ontploffing in de MS Vuurwerkfa briek op de grens van Culemborg en Vianen heeft donderdag een grote ravage veroorzaakt. Tien mensen, onder wie vijf werknemers van de fabriek, raakten gewond. Twee mensen werden donderdagavond nog vermist. Hun identiteit werd niet bekendgemaakt. In de directe omgeving van de fabriek veroorzaakte de explosie grote schade aan woningen en boerderijen. Vijf mensen moesten met ademhalingsmoeilijkheden, psychische problemen en door glas veroorzaakte verwondingen naar het ziekenhuis. Ruiten gingen aan diggelen en muren en daken raakten ontzet. Stalen dakspanten van de fabriek werden tientallen meters weggeslin gerd. De fabriek zelf was praktisch van de aardbodem verdwe nen. De hele middag heerste er angst dat er een tweede ontploffing zou volgen. Brandweer, politie en de Explosieven Opruimings dienst (EOD) vermoedden dat er in de nog overeind staande bun ker op het fabrieksterrein kruit lag opgeslagen. In een straal van zeshonderd meter rond het bedrijf waren alle wegen afgezet. Be woners van huizen en boerderijen in het gebied werden geëva cueerd. Pas aan het eind van de middag bleek de angst voor een tweede explosie ongegrond. Uit beelden, gemaakt door een radiogra fisch bestuurd 'robotje' van de EOD, bleek dat er alleen verpakt vuurwerk in de bunker lag. Bovendien was de temeratuur rond de twintig graden, zodat er geen gevaar voor zelfontbranding be stond. Nadat de EOD het sein veilig had gegeven kon de brand weer beginnen met bluswerkzaamheden. Bewolking Volgens luitenant-kolonel A. Sprangmeijer van de EOD is de laaghangende bewolking de belangrijkste oorzaak van de enor me ravage. De door de explosie veroorzaakte schokgolf werd te gen de dijk naast de fabriek omhoog gestuwd en direct weer naar beneden geslagen door het wolkendek. „Een soort kaatsbalef fect", aldus Sprangmeijer. Als het helder was geweest, zou de schade aan de andere kant van de dijk volgens de luitenant-kolo nel veel geringer zijn geweest. De fabriek stond een jaar of vijf op zijn huidige plaats. Omwonen den hebben destijds tevergeefs een beroepsprocedure bij de Raad van State aangespannen tegen de verlening van de Hinder wetvergunning. Vorig jaar is andermaal zo'n vergunning ver leend. Toen tekende niemand beroep aan. (Van onze correspondent) PARIJS - De negen Nederlandse skitoeris ten die afgelopen woensdag in de Franse Al pen door een lawine werden verrast, zijn ondanks waarschuwingen van de plaatse lijke bevolking toch voor een tocht de ber gen in gegaan. De namen van de betrokken slachtoffers zijn: W. Bonck (afkomstig uit Maarssen), het echtpaar J. en F. Rosbach (Westervoort), N. Bijlenga (onbekend), J. Gooi (Breda), het echtpaar W. en M. Ooster hof (Vlaardingen), J. Veenenbos (Voorburg) en (gids) Job Zegers (Queyras, Franse Al pen). De gendarmerie in Briangon heeft hun na men onder voorbehoud vrijgegeven. De slachtoffers, variërend in leeftijd van 33 tot 61 jaar, liggen opgebaard in Briangon en Ai guilles. Het gezelschap stond onder leiding van Job Zeegers, die volgens inwoners van Aiguilles enige jaren geleden het Chalet Lombard had gekocht, een verlaten in de bergen gelegen uitvalsbasis voor tochten door de Alpen. Hij woonde er met Sylvia van Luin. Ze boden on derdak aan Nederlandse toeristen, die ook door hen werden rondgeleid in het gebied. Het was Van Luin die woensdagavond rond negen uur alarm sloeg toen het negental, dat in de morgen voor een toerski-tocht in de richting van het Lac du Malrif vertrokken was, nog niet was teruggekeerd. De zes man tellende reddingsbrigade en twee honden, kon de plaats van de slachtof fers terugvinden dank zij de skisporen in de sneeuw tot aan de plaats waar de lawine hen had verrast. Oostenrijk Omdat de Nederlanders waren uitgerust met zogenoemde Arva-noodzenders werd hun 'biep' al snel door de hulptroepen opge- Langlaufen Een langlavfvakantie boeken in het buitenland hoeft niet meer. Dank zij het dikke pak sneeuw kunnen nu ook in Zeeland de langlaufski's worden onder gebonden. Er worden hier en daar zelfs al lang lauftochten georgani- Q seerd. w Kunst aan een touwtje versiert de lucht. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Het goud der Skythen in Brussel Zeven mannen voor Connie Palmen Mozart herdacht De kost baarste kerkschat Robin en Tijl in de jeugdliteratuur 12 Oscarnominaties voor de film Dances with Wolves. 17 t/m 23 Lekker samen weg. Geen vuiltje aan de lucht, maar... Juist tijdens de vakajitie slaat de stress toe. Verder in de speciale PZC-bijlage Toe risme: Resulteert de Golfoorlog in een prijzenslag tussen de tour operators? Vliegangst legt reisiuereld lam Buitensport ver dringt luiervakantie Hollands spoor in Denemarken Wandelen in het Thüringerwald Werkvakanties in trek Huur een bunga low op Bali. 25 t/m 28 DEN HAAG (ANP) - De PC Hooftprijs voor poëzie 1991 is toegekend aan Elisabeth Ey bers. Dat heeft het bestuur van de Stichting PC Hooftprijs don derdag bekend gemaakt. Eybers krijgt de prijs „vanwege de uitzonderlijke kwaliteit van haar omvangrijk poëtisch oeu vre". Volgens de jury formuleert zij „nuchter en nauwkeurig haar zelfgevonden waarheid die ge tuigt van verzet en berusting. Zich terugtrekkend op de funda menten van haar persoonlijk heid moet zij haar eigen wereld beschrijven, maar de beschrij ving is niet een zelfbevestiging; zij leidt tot de verbaasde ont moeting met haarzelf. De prijs wordt in mei uitgereikt. De 75-jarige dichteres verhuisde in 1961 van haar vaderland Zuid-Afrika naar Nederland. Pas enkele jaren geleden is ze tot Nederlandse genaturaliseerd. Eybers is zes keer eerder onder scheiden: vier keer in Zuid-Afri ka en twee keer in Nederland (Constantijn Huygensprijs en Herman Gorterprijs). Elisabeth Eybers (Advertentie) vangen. Deze zenders worden op bergtoch ten meegenomen om door lawine verraste toeristen zo snel mogelijk terug te vinden. Acht leden van het gezelschap werden dicht bij elkaar gevonden. Het lijk van Josef Zee gers werd voor de anderen uit aangetroffen. De gendarmerie concludeert hieruit dat de gids vooruit was gegaan om het terrein te verkennen. In Aiguilles is men wel verbaasd dat de toch redelijk ervaren Zeegers met zijn gasten op stap was gegaan. Er stond een harde wind en er was veel sneeuw gevallen die op een harde ijslaag was blijven liggen en zich nog niet had kunnen vasthechten. Daardoor is het ri sico van lawines zeer groot. De plaatselijke weerkundigen hadden woensdag dan ook ie dere bergexpeditie met klem afgeraden. In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. -■ U hebt 'm zo in huis. •U hoeft alleen maai' de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: De lawine moet zich rond twee uur in de mid dag hebben voorgedaan. Toen de slachtof fers in de nacht, anderen pas in de morgen, werden gevonden, waren ze al uren dood. Omdat de lawine zich hoog in de bergen had voorgedaan, was ze door inwoners van om liggende dorpen als Aiguilles en het verder op gelegen Abries niet gesignaleerd. Ook in Oostenrijk is een Nederlandse skiër omgekomen. Door nog onbekende oorzaak raakte de 29-jarige man van de piste en viel vijf meter naar beneden op een ijsvlakte. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. (Pagina 3: Bergen fascinerend maar verra derlijk) Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller. 01184-84216 ^■1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1