Derde sporthal Vlissingen nodig •I PZC Burgemeester in actie voor historie Arnemuiden Hof Domburg inzet politiek steekspel streek 18 Voorziening internaat valt weg door verkoop Het boek is alweer mooier dan de 'film' DE ¥OORDliL-AJINBIEDINGEN SCHIETEN %IS KROI€||$$EN UIT DE GROND BRISTOL HANGT T KLEINSTE PRIJSKAARTJE AAN DE GROTE MERKEN DONDERDAG 14 FEBRUARI 1991 VLISSINGEN - De sluiting van de sporthal bij het internaat Onze Vloot maakt de bouw van een derde gemeentelijke sport hal in Vlissingen hoogst nood zakelijk. Voor wethouder C. de Keijzer van sportzaken staat dat als een paal boven water. Hij weet zich gesteund door de sportverenigingen die door de verkoop van de sporthal van het internaat in augustus op straat staan. In Vlissingen bestond al gebrek aan voorzieningen voor binnen sporten. De sportverenigingen en stichting Sportbelangen ga ven daarom vorig jaar de aanzet tot een nieuwe discussie over de bouw van een derde gemeente lijke sporthal. „Het verlies van de accommodatie van het inter naat is echt de druppel die de emmer doet overlopen", meent P. M. de Waal, competitieleider van het zaalvoetbalrayon Vlis singen en lid van de commissie zaalverdeling van de stichting Sportbelangen. „Die hal is de he le week 's avonds bezet, door Olympus en Walcheren met handbaltrainingen en met zaal voetbal. Zonder alternatief moe ten in augustus zeker acht zaal voetbalteams afvallen." Secretaris J. W. Th. Wijnen van Olympus ziet de helft van het aantal trainingsuren van zijn club verdwijnen. „We hebben in allerijl bij de commissie zaalver deling extra uren aangevraagd voor het komend seizoen, maai de oplossing moet op hoger ge meentelijk niveau worden ge vonden. Die moet er komen, an ders zitten wij straks met de ge bakken peren." Onderzoek Wethouder De Keijzer ziet de ernst van de situatie in. Hij is be reid actie te ondernemen voor een derde sporthal. De behoefte en financiële haalbaarheid moe ten volgens hem wel eerst goed op een rijtje zijn gezet vóór een definitief besluit kan worden ge nomen. De stichting Sportbe langen is bezig met een onder zoek dat eind februari of begin ARNEMUIDEN - Arnemuiden wil haar lange historie beter gaan vertellen. Burgemeester drs H. Visser heeft het initiatief genomen voor een werkgroep die in de voormalige havenstad toeristen de weg moet wijzen en de verhalen doet over de monu menten en de overblijfselen uit de geschiedenis. Na een eerste oriënterende ver gadering met de leden van de Heemkundige kring Walcheren en geïnteresseerden is er een werkgroep ingesteld met oud gemeentesecretaris J. Kroon, districtsopzichter G. den Har- tog, M, P. de Ridder namens de heemkundige kring en SGP- raadslid C. Marijs. De werkgroep probeert nog voor komend zo merseizoen een aantal doelstel lingen te bereiken. MIDDELBURG, STADSSCHOUWBURG 'De dood van Iwan lljitsj'. toneel- beioerking van de gelijknamige novelle van Lev Tolstoi (1SS6) door Jerzy Grzegorzewski, met Henk van Ulsen en Jim van der Hoeven. Regie en theatrale vormgeving van Jerzy Grzegor- zeiuski. De levensgeschiede- nis van Iwan lljitsj was de meest eenvoudige, de meest gewone en tegelijk de meest ontzettende." zing-zeggen verschillende stemmen in verschillende toonaarden gedurig in de loop van de opvoering van 'De dood van Iwan lljitsj'. Het roept niet alleen effec tief een verontrustende en tevens heilige sfeer op, het is ook een korte samenvat ting van de problemen bij deze toneelbewerking van een introverte novelle. Wat geldt voor de meeste le vens. geldt ook hier; het meest eenvoudige laat zich met tegenzin spannend ma ken, voor het meest ontzet tende ontbreken ons de woorden. Daartussen zwe ven de spelers. Hoezeer ook regisseur Jerzy Grzegor- zewski en hoofdrolspeler Henk van Ulsen hun best doen om dramatiek in het verhaal aan te brengen, het lukt ze maar ten dele. Op een toneelvloer vol sfeer- scheppende meubelstukken - bij elkaar de mislukte orde ning uitbeeldend van een mensenleven aan zijn eind - speelt Van Ulsen verschil lende rollen: weduwe, colle ga, dokter (of priester?) en vooral dan: Iwan lljitsj. Ge rechtsdienaar, of minder be scheiden: rechter van in structie. Hij heeft een raad selachtige ziekte, waarmee hij vele dokters afloopt. Hoe wel iedereen hem nog hoop volle woorden toespreekt, weet hij tegen zijn eigen ang sten in dat hij gaat sterven. Hevig deinend op de golven van hoop en wanhoop, zware slagzij makend, gaat Iwan ll jitsj op zoek naar de essentie van het leven en vindt die niet. „Wanneer hij alleen is, voelt hij zich verschrikkelijk eenzaam, hij wil iemand roe pen, maar hij weet van te vo ren, dat hij zich met anderen in de kamer nog ellendiger zal voelen." - „Het was hem of hij hardhandig in een nau we, zwarte zak werd gestopt, in een diepe zak, of ze hem steeds verder stopten en dat maar niet lukte. Hij was bang en wilde toch wel naar beneden vallen, hij verzette zich en hij hielp mee." Staande in helwit licht, ach ter het 'profiel' van een klas siek ziekenhuis-bed met spijlen, citeert Henk van Ul sen het laatste hoofdstuk van de novelle. Pas dan be reikt de voorstelling het ni veau waarop ik had gehoopt: doortrokken van spirituali teit, wijsheid, inzicht, dra matiek. Natuurlijk is dat in de novelle ook zo, maar daar werpt dit hoofdstuk tot aan de eerste regels zijn schaduw vooruit. Ondanks het gedragen stil te-spel, ondanks de ver uit gesponnen scènes van wee moed (Iwan lljitsj met het speelgoed van zijn jeugd, op de grond, dromend en ver langend), ondanks de indrin gende momenten voor diver se spiegels (die worden niet voor niets afgedekt bij een overlijden) lukt het niet om de reinigende climax van straks aldoor voelbaar te maken. Het gevolg is, dat het spel moeizame, langdradige passages kent. De bewerking van Jerzy Grzegorzewski is in zoverre geslaagd, dat we in een to taal andere opbouw, uit an dere monden alle essentiele delen van het verhaal te ho ren krijgen. Er is één uitzon dering: de tegenstelling tus sen oprechte en ij del-hopen de mensen, belichaamd in de 'natuurzuivere' knecht Ge- rasim, komt niet goed uit de verf, Daardoor loopt Jim van der Hoeven wat onbeholpen rond in deze voorstelling en krijgt zijn rol niets eigens. Met enige spijt en met een verontschuldiging aan spe lers en regisseur moet ik - de mooie momenten onrecht doende - bekennen, dat 'het boek mooier is dan de film'. Willem Nijssen maart klaar is. „Als de nood zeer hoog is, moeten we misschien dit jaar al geld uittrekken voor een derde sporthal", speelt De Keij zer alvast in op de uitslag van het onderzoek. „Anders moet het in de begroting voor 1992 worden geregeld." De realisatie van een derde sporthal voor augustus dit jaar is niette verwachten. De voorbe- reidings- en bouwtijd is daar voor te kort, stelt De Keijzer. Hij verwijt dat min of meer de stich ting Zeevaartschoolbelangen, eigenaresse van het internaat, omdat die de gemeente pas on langs heeft ingelicht. De onder- houdstoestand waarin de sport hal verkeerde, was voor de stich ting Zeevaartschoolbelangen juist een belangrijke reden het internaat van de hand te doen. Een investering van ruim 400.000 gulden was nodig, aldus voorzitter G. K. Brouwer, om de hal weer goed bruikbaar te ma ken. Film - In de Youth for Christ- koffiebar aan de Herengracht 52 in Middelburg wordt vrijdag 15 februari de film Cry Freedom vertoond. De voorstelling begint om 20.15 uur. SEROOS KERKE (W) CNV-bond - De afdeling Se- rooskerke van de Bouw- en Houtbond CNV houdt vrijdag 15 februari om 19.30 uur haar jaar vergadering in verenigingsge bouw De Zandput. Districtsbe stuurder Tj. van Rijssel reikt gouden speldjes uit aan leden die langdurig lid zijn van de bond. WESTKAPELLE Geslaagd - De uit Westkapel- le afkomstige A.J. van Sluijs is geslaagd voor de opleiding tot werktuigbouwkundig ingenieur aan de technische universiteit van Delft. lefil Raadsfractie hekelt geheimzinnigheid DOMBURG - Het prestigieuze vakantiepark Hof Domburg is inzet geworden van een politiek steekspel. De Christelijke Groe pering, de grootste fractie in de Domburgse gemeenteraad, wei gert nog langer in het geheim te praten over de financiële pro blemen bij de Stichting Bad- plaatsbelangen Domburg, eige naresse van Hof Domburg. Afgelopen maandag, tijdens een haastig uitgeschreven raadsbij- eenkomst over Hof Domburg, barstte de bom. De voltallige fractie van de CG liep veront waardigd weg uit de bijeen komst, omdat burgemeester drs H. W. Hietkamp niet kon of wilde aangeven hoelang de gemeente raad zich moet binden aan de ge heimhoudingsplicht. De SBD heeft vorig jaar bijna drie miljoen gulden moeten le nen om de extra kosten op te vangen, die zijn gemaakt bij de ontwikkeling van Hof Domburg. De stichting werd onder meer geconfronteerd met hogere kos ten voor promotie (zeven ton.) en een extra bedrag voor onder zoek en adviezen (zes ton). Daar naast ontstond een schadepost van negen ton door een brand in de machinekamer van de elk- weer-voorziening. De gemeente Domburg, met uitzondering van de CG, stelde zich garant voor het bedrag. De gemeente stond al garant voor een lening van vijftig miljoen, het bedrag dat nodig was voor de bouw van het vakantiepark. Informeel Burgemeester Hietkamp schreef de besloten bijeenkomst maandag uit, omdat hij de ge meenteraad 'informeel' wilde in lichten over de 'aanvangsmoei- lijkheden' bij Hof Domburg. De SBD is momenteel bezig om op lossingen te zoeken voor de fi nanciële moeilijkheden. Ondui delijk blijft hoe groot de moei lijkheden zijn waarin de stich ting verkeert. Burgemeester Hietkamp, de SBD en de overige raadsfracties weigeren daar commentaar op te geven. Omdat de gemeente een direct belang heeft bij het financieel reilen en zeilen van de stichting, achtte Hietkamp het nuttig de gemeenteraad in te lichten. Hardnekkige geruchten dat Domburg zich opnieuw garant moet stellen voor een nieuwe geldlening van de SBD. ontken de Hietkamp. „De SBD bekijkt alleen waar de financiële voe tangels en klemmen zitten. De verzekeringskwestie rond de brand is nog niet helemaal rond, om maar een voorbeeld te noe men." Woordvoerder A. Wisse van de CG zette woensdag vraagtekens bij de gevolgde procedure. Hiet kamp zou volgens het raadslid een besloten raadsvergadering hebben uitgeschreven, wat in strijd is met de Gemeentewet. Die bepaalt dat de gemeente raad beslist of er vergaderd wordt achter gesloten deuren. Volgens Wisse is er niet gestemd over het wel of niet vergaderen in beslotenheid. Hij voelde zich 'monddood' gemaakt. Hietkamp ontkende de aantij ging en zei het volkomen correct te vinden om in beslotenheid te vergaderen. De overige fracties zouden zich daarmee akkoord hebben verklaard. CDA-fractie- voorzitter W. Warners, D66- raadslid B. Boonstra en het PvdA-raadslid M. L. Karelse- Welleman bevestigden dat voor aanvang van de bijeenkomst is gestemd over de besloten verga dering. Oost-Souburg krijgt speelveld en volkstuinen OOST-SOUBURG - Tussen Hudson- en Braamstraat Oost-Souburg komen een spe.. veld en volkstuintjes. Het Vlij singse college van b en w m hiervoor 32.000 gulden uitlret ken. fe Het speelveld staat al geruim P01 tijd op de verlanglijst van kind ren in de buurt van de Hutlso;. en Braamstraat. Voor de peutèj is een 'avontuurlijk speelterrein voorzien met allerlei speelobjeti ten en voor de oudere jeugd t speel- en trapveld met voett doeltjes. Tussen de volkstuin tjes en de speelvoorzieningtt "fl wordt groen aangeplant a komt een hekwerk. De singse gemeenteraad neeirf eind deze maand een definiiy besluit over het college-voorsid1 Dialezing over natuur De Piet MIDDELBURG - De afdelicu Walcheren van de Koninklijk Nederlandse Natuurhistorisrlü Vereniging (KNNV) houdt vr* dag 22 februari een dialezu, over natuurgebied De Piet ft fotowerkgroep van de afdelirj Li Bevelanden van de KNNV vb C zorgt de lezing, waarin vooral 11 invloed van de vier jaargetijde;, op dit gebied aan bod komt. Dj' bijeenkomst in het biologie^ kaal van de Christelijke Scb>: lengemeenschap Walcheren aa de Elzenlaan in Middelburg gint om 20.00 uur. Buurthuis - In buurthui Scheldebuurt aan de VerkiijP Quakkelaarstraat te Vlissing A" wordt vrijdag" 15 februari hs' spel 'triviant' gespeeld. De orgs nisatie is in handen van t buurthuis. Belangstellend s kunnen vanaf 20 uur terecht Burgemeester Visser bij het pronkstuk van de burgemeesterskamer: een schilderij van de bedrijvig heid op de Arnemuidse rede in 1550. toegeschreven aan de Duitse schilder Albrecht Durer (foto Ruben Oreel) Zo moet de oudheidkundeka- mer aan de Spoorstraat een mooie folder krijgen. Aan de hand van een plattegrond met informatie moeten toeristen straks een wandeling kunnen maken langs markante punten, zoals de toren met de eb- en vloedklok en de vestingwallen. En in het gemeentehuis is straks 's middags een gids aanwezig die bezoekers de schilderijen en de wapenverzameling in de raad zaal en - als Visser er niet is - in de burgemeesterskamer laat zien. „Nu wordt het mijn taak om in de raad geld los te krijgen voor dit project." zegt Visser. „Dat wordt moeilijk, juist omdat de gemeente erg krap bij kas zit." Al gaat het stadje er tot nu toe niet buitensporig prat op, te zien is er genoeg, vindt burgemeester Visser. Toen de heipalen voor bejaardenhuis Ter Mortiere de grond in gingen, herinnerde Ar nemuiden zich weer waai- eens de rede aan de Arne had gelegen: de heipalen bleken te kort. „Dat," wijst burgemeester H. Visser van Arnemuiden uit het raam van zijn werkkamer „is een dijk. Je merkt het nog aan de ni veauverschillen. Dwars door het gemeentehuis loopt het af naar de Zuidwal." Rede Aan de muur in zijn werkkamer hangt een langgerekt gezicht op de rede van Arnemuiden uit 1550. „Het pronkstuk", vindt de burgemeester van het schilderij. Minutieus gaf de zestiende- eeuwse schilder de talloze soor ten schepen aan die in die tijd de Arnemuidse haven aandeden. Arnemuiden III, de huidige plaats, was toen een eeuw oud. De vorige twee Arnemuidens verdwenen door de verschuiven de loop van de rivier. De 'verster king aan de monding van de Ar ne' werd uiteindelijk voor de der de en laatste maal herbouwd in de heerlijkheid Nieuwerkerke. Daar voerde de stad een conti nue strijd tegen het veel machti ger Middelburg, dat voor de han del afhankelijk was van de door gang in de monding. De omzet ten in de Arnestad overtroffen soms zelfs die van de provincie hoofdstad. De Middelburgse be stuurders maakten er dus een halszaak van om de Arnemuide- naren onder de duim te houden. Die protesteerden daartegen tot bij keizer Karei V, maai- tever geefs. In de zeventiende eeuw was de welvaart voorbij: de Ar- nehaven verzandde, de scheeps bouw trok weg. Arnemuiden leefde vanaf toen tot nu voorna melijk van de visserij, al vaart de Arnemuidse vloot nu uit van Vlissingen en Breskens. Donderdagavond 11 april verga dert de werkgroep weer. Burge meester Visser nodigt geïnter- seerden uit om contact te zoe ken met de werkgroep. Een monument dat zeker in de route wordt opgenomen, werkt tenminste weer: de eb- en vloedklok in de kerktoren. Na een geldinzameling door het co mité Vrienden van het Carillon, voorgezeten door Vissers echt genote. moeten nog vóór konin ginnedag de luidklok en het klokkenspel ook gerestaureerd zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 18