Plan zestig vrijstaande woningen Crackers in Porgy Bess Reuzenhoek wint schaken De Hille handbalkampioen Nog een laatste keer uit de bol Aannemer Breskens voelt niets voor verplaatsen bedrijf Meldpunt thuishulp begint half maart Streek WOENSDAG 13 FEBRUARI 1991 2 14 Gebied bij Sportlaan Axel Cursussen jeugdwerk Enkele van de meisjesteams handballen in actie (foto Camile Schelstraete) Ook de tweede dag van het schoolhandbaltoernooi voor Terneu- zense basisscholen was dinsdag een succes. Twaalf meisjesteams streden in sporthal 't Zwaantje in Terneuzen om de hoogste-eer. De in twee poules gedeelde deelnemende scholen waren goed aan elkaar gewaagd. Het team van De Hille toonde zich echter de sterkste en werd zowel poulewinnaar als algemeen handbalkam pioen. Het zevental van de Zeemeeuw was de verliezer in de fina le. Deze meisjes gingen met 4-7 ten onder tegen De Hille. De uitslagen finale: nummer 4 poule A Golfslag-nummer 4 poule B Trian gel 2-4; nummer 3 poule A Meerpaal-nummer 3 poule B Prins Willem van Oranje 1-2; nummer 2 poule A Zuidlandschool-nummer 2 poule B Op Weg 3-7; nummer 1 poule A Zeemeeuw-nummer 1 poule B De Hille 4-7; eind stand: 1 De Hille; 2 Zeemeeuw, 3 Op Weg; 4 Zuidlandschool; 5 Prins Willem van Oranjeschool; 6 Meerpaal; 7 Triangel; 8 Golfslag. BRESKENS - Het aannemings bedrijf Van Schoote en Zoon uit Breskens wil zijn bedrijf niet verplaatsen naar het industrie terrein Deltahoek in Breskens. Van Schoote wil zijn huidige be drijf. aan de Boulevard in Bres kens, uitbreiden voor opslag. Momenteel heeft de aannemer gebouwen voor dat doel aan de Scheldestraat in Breskens. De gemeente Oostburg wilde wel meewerken aan de uitbreiding aan de Boulevard. Met Van Schoote zou een ruil plaatsvin den. De grond aan de Schelde straat zou dan aan de gemeente toekomen. De gemeente wil in het plan Oesterput, waarvan de Scheldestraat onderdeel is, re noveren. Het verzoek van de ge meente Oostburg aan gedepu teerde staten om een verklaring van geen bezwaar af te geven voor de uitbreiding aan de Bou levard werd niet gehonoreerd. Gs zijn van mening dat het be drijf thuishoort op het industrie terrein. Van Schoote verklaarde dinsdagmorgen voor de arob- commissie dat hij niet naar het industrieterrein wil omdat hij onder andere vreest voor het verlies vanklanten. „Nu zit ik in de kern en komen veel mensen langs. Als ik ergens achteraan op het industrieterrein zit, mis ik die klanten", aldus Van Schoote. Volgende week gaat er een advies naar gedeputeerde staten. In Rode Kruisgebouw Oostburg OOSTBURG - Het Centraal meldpunt vrijwillige thuishulp voor West-Zeeuwsch-Vlaande- ren gaat half maart van start. Het centraal meldpunt wordt gevestigd in het Rode Kruisge bouw in Oostburg. Al in 1989 nam de Stichting Wel zijn voor Ouderen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen (SWO) het initiatief om het werk van or ganisaties op het gebied van vrijwillige thuiszorg zo goed mo gelijk op elkaar af te stemmen en het zo optimaal aan de doel groep aan te bieden. De deelne- Commissie Sluis verdeeld over financiering schoolvervoer SLUIS - De meningen over het afschaffen van het financieel draagkrachtbeginsel leerlin genvervoer waren dinsdag avond in de commissie finan ciën/bestuurlijke coördinatie in Sluis verdeeld. In Sluis ma ken zes leerlingen gebruik van taxivervoer naar het speciaal onderwijs in Terneuzen. Het D66-raadslid H. Masclee wees erop dat in beginsel in alle acht Zeeuws-Vlaamse gemeen ten dezelfde verordening gehan teerd werd. „Daarna hebben ge meenten dat bepaalde artikel geschrapt en andere hebben het laten staan maar passen het niet toe. Ik geloof dat Sluis zo onge veer de enige gemeente is die het draagkrachtbeginsel hanteert", aldus Masclee. die duidelijk maakte dat het draagkrachtbe ginsel in veel gevallen te verde digen is. „Alleen in dit geval heb ik er moeite mee", aldus de de mocraat. J. Boogaard (PvdA) worstelde met hetzelfde. „Ik moet het op nieuw bezien." C. van de Vijver (VVD) was voorstander van af schaffen. „Het is al een hele stap dat die kinderen naar een ande re school moeten", meende zij. De CDA'er T. Tas was tegen de afschaffing van het draag krachtbeginsel. „Kinderen die niet naar speciaal onderwijs gaan kosten ook geld", zo stelde hij. mers aan dit overleg, dat totj toe aangeduid wordt als 'pia form vrijwilligerswerk ouder* zorg West-Zeeuwsch-Vlaanój ren', zijn De Zonnebloem, defy renhulp Oostburg, de Vrijwil gerscentrale Breskens, het Viji willigerswerk SWO, het Rc, Kruis (welfare en colonne),! Oppascentrale gehandicapt! West-Zeeuwsch-Vlaanderen de Vrouwelijke vrijwillige hify verlening Breskens. Voor het centraal meldpunt j 5250 gulden subsidie aa% vraagd bij het Samenwerkt verband Welzijnsbeleid Wes Zeeuwsch-Vlaanderen. Verdjt zal van het Platform een stick ting worden gemaakt. De bestj ren van de organisaties dieft trokken zijn bij het Platfoni1 moeten verklaren dat ze de ij tentie hebben om gezamenlfl de Stichting Vrijwillige Thuis hulp op te richten. Om die reden staat het voorsw op de agenda van de SWO (li woensdag 20 februari een mene bestuursvergaderij houdt in het gebouw van stichting aan de Schouwbuig straat in Oostburg. De vergade ring begint om 20.00 uur. Langlaufen De sticht^ Jeugd Centrale en het Soztt overleg West-Zeeuwsch-Vlaa deren houden morgen (dondü dag) een langlauftocht in de-is dennen voor de West-Zeeuis vlaamse jeugd van 12 tot 18jay Er wordt ski gelopen in de buis van Malmedy. De bus vertrekt morgens om kwart over zes va af het Spuiplein in Breskens. GRAAUW Schaatswedstrijd - ft Wielertoeristen Club Aloy houdt vandaag, woensdag, medai en bekerschaatswedstrijden c de Vlaamse Kreek nabij Zand berg. De eerste schaatsers km nen om 13.00 uur vanaf de SB nen Beer van start gaan. Omi aanmerking te komen voors medaille moet men minimaal kilometer op de gladde ijzers a leggen. Schaatsers die meer da 10 kilometer over het ijs gas krijgen een beker. De organist tie zorgt voor het versterken va de inwendige mens met ea koek- en zopietent. AXEL - De Axelse projectont wikkelaar Immoflandria heeft plannen om vijftig tot zestig vrijstaande woningen te bou wen in het gebied tussen de. Eer ste Verkorting en de Sportlaan in Axel. Het betreft een gebied van zo'n vijf hectare groot. Im moflandria heeft het optierecht op het huidige grasland. Burgemeester en wethouders van Axel staan positief tegen over de plannen van de project ontwikkelaar. Maart vorig jaar werden reeds de eerste afspra ken gemaakt over een eventuele bebouwing van het gebied. Het stedebouwkundig bureau RBOI in Middelburg werkte de plan nen van Immoflandria onlangs uit in een aantal schetsen. „Als alles meezit kan nog binnen een jaar worden begonnen met de bouw van de eerste woningen in het gebied", aldus burgemees- ter W. J. de Graaf. „Wij stellen wel als eis dat er uitsluitend vrij staande huizen worden ge bouwd op een kavel van mini maal zevenhonderd vierkante meter. Overigens is de overeen komst die wij met Immoflandria willen aangaan gebaseerd op het principe van de passieve grond- politiek. De projectontwikke laar draagt zorg voor alle kosten die het project met zich mee brengt. De gemeente loopt dus geen enkel risico." De intentieovereenkomst van b en w met Immoflandria om het gebied tot woonsector te maken moet nog worden bekrachtigd door de gemeenteraad. Het col legevoorstel komt vanavond, woensdag, aan de orde in de ver gadering van de commissie vrom. De bijeenkomst op het stadhuis begint om 19.00 uur. Carnaval in Zeeuwsch-Vlaanderen TERNEUZEN - Het eerste team van de school uit Reuzen- hoek werd voor de tweede ach tereenvolgende keer kampioen schoolschaken van Terneuzen. De jeugdige schakers van de buurtschap nabij Zaamslag ble ven in negen ronden ongesla gen. Slechts één keer moest een gelijkspel worden toegestaan. De school uit Reuzenhoek verte genwoordigt 9 maart in Tholen met het team van de Oude Vaart het rayon Terneuzen tijdens de finale om het Zeeuws kam pioenschap. In de aula van het Zeldenrust- college kwamen dinsdag 28 schaakteams van in totaal 11 scholen tegen elkaar uit. Van half tien 's morgens tot om streeks drie uur werden meer dan vijfhonderd partijen ge speeld. Al snel werd duidelijk dat drie scholen over de sterkste spelers beschikten. Reuzenhoek en Oude Vaart hielden elkaar in een spannende wedstrijd in evenwicht. De schakers van Ou de Vaart verspeelden daarna echter nog twee punten. De Meerpaal, dat nipt van Reuzen hoek verloor, legde beslag op de derde plaats. Ralf Gommers van De'Meerpaal was de enige speler die al zijn ne gen partijen won. Dimitri Verlin de (Wiekslag) haalde 8,5 punt uit negen wedstrijden. Angelo Boonman (Op de Hoogte), Dan ny Walraven (Prins Willem van Oranje), Peter de Putter (Oude TERNEUZEN - Groen Links krijgt een afdeling Kanaalzone. Het initiatief daartoe is afkom stig van leden en sympathisan ten van de partij in Terneuzen, waar Groen Links twee. raads- zetels bezet. Vorig najaar viel de afdeling in Terneuzen uiteen toen na een intern conflict ver schillende bestuursleden op stapten. De raadsleden G. Pis- caer en A. A. P. van Himme kwa men toen tot de conclusie dat gezocht moest worden naar een breder draagvlak. Ondanks de 'valse start' in Ter- Vaart) en Peter Kalisvaart en Erik Buijze van Reuzenhoek scoorden acht punten uit negen partijen. Na afloop reikte voor zitter Adri Paauwe van de orga niserende schaakvereniging Terneuzen de prijzen uit. De eindstand: 1 Reuzenhoek; 2 Oude Vaart; 3 De Meerpaal; 4 Willem van Oranje; 5 De Stelle; 6 Reuzenhoek 3: neuzen ging het werk, volgens raadslid Piscaer, gewoon door. De twee raadsleden worden weer bijgestaan door een steun- fractie. Piscaer: „De les die we verleden jaar hebben geleerd is dat de gemeenteraadsfractie on afhankelijk moet kunnen func tioneren van de afdeling. Maar ook dat de afdeling een breder draagvlak nodig heeft, breder dan alleen de gemeente Terneu zen, Daarom willen we nu een af deling Kanaalzone oprichten." Dat gebeurt maandag 18 februa ri in het gebouw van de stichting 7 De Hille; 8 Reuzenhoek 2; 9 Zuid landschool; 10 Irisschool; 11 Oude Vaart 3; 12 De Stelle 2; 13 Op de Hoogte 2; 14 Op de Hoogte; 15 De Geule; 16 Reuzenhoek 4; 17 De Wiek slag; 18 De Meerpaal 4; 19 De Meer paal 3; 20 Oude Vaart 2; 21 De Stelle 4; 22 De Meerpaal 2; 23 De Wiekslag 2; 24 De Stelle 3; 25 Willem van Oranje 2; 26 Op de Hoogte 3; 27 De Stelle 6; 28 De Stelle 5. Welzijn Terneuzen in de Nieuw- straat. Op die vergadering spreekt ook lijsttrekker F. van Kollem, die onder meer een toe lichting geeft op het provinciale verkiezingsprogramma van Groen Links. Er wordt ook ge praat over maatregelen tegen de voortgaande vervuiling van de Schlde. Piscaer: „Het is jammer te moeten constateren dat on danks alle acties van verleden jaar. zoals de Scheldeloop, er nog geen aanwijzingen zijn dat er verbetering in zit." De verga dering begint om 19.30 uur. Kanaalzone krijgt afdeling Groen Links Eén van de kleurrijkste wagens in de carnavalsoptocht in Kloosterzande foto Caviïle Schelstraete) OOSTBURG - De stichting Cen trale voor Jeugd- en Jongeren werk in West Zeeuwsch-Vlaan deren begint drie nieuwe cur sussen, namelijk houtbewer king voor meisjes, schminken voor gevorderden en program meren in het kinderwerk. De cursus houtbewerking voor beginners is bedoeld voor meis jes van tien tot en met twaalf jaar. Ze leren verschillende houtsoorten te herkennen, maar ook afmeten met de winkelhaak, zagen, werktekening lezen, houtverbindingen maken en af werken. De cursus bestaat uit z;es bijeenkomsten op de dinsda gen 19 en 26 februari en 5.12,19 SAS VAN GENT/HULST - Schorre kelen, moeie benen, ze re voeten en een kegel waar een bowlingbaan jaloers op kan zijn. Dat staat het gros van de carnavalsvierders vandaag hoogstwaarschijnlijk te wach ten na vier dagen feesten. Met name in Sas van Gent, Hulst en Kloosterzande werden dinsdag nog één maal verwoede pogingen gedaan om alle rem men die eventueel nog vastzaten alsnog los te gooien. Enkele dui zenden mensen lieten zich hier toe geen strobreed in de weg leg gen. Het zachte weer hielp bo vendien een handje. In Sas van Gent hosten een klei ne honderd oudere Betekoppen er vrolijk op los tijdens het popu laire bejaardenbal. „Daar kan geen ochtendgymnastiek tegen op", grapte een in boerenkiel ge stoken 'hosser'. Ook de jongsten uit de oude bietenstad hadden gisteren hun eigen carnaval suurtjes. Zowel de kinderop tocht - met de talrijke, niet weg te denken clowntjes - als de spe ciale kindermiddag in de Vlaan- derenhal werd druk bezocht. Huppelavond Na het ingaan van het uitgaans verbod voor kinderen (19.00 uur), was het tijd voor een onver valste 'huppelavond' in sociaal- cultureel centrum De Roselaer. Praktisch iedere vierkante me ter van de zaal werd bezet. Tot in de toiletten en op het plein bui ten toe waren bonte kleuren ko ning. Het carnaval in de kanaal- stad werd tegen 1.00 uur formeel afgesloten met de traditionele serenade van de boerenkapel rondom de fontein op de markt Uit honderden kelen klonkji nog één keer de eindeloos ge# fende succesnummers. Hulst vierde in een oprukken mist de geliefde boerenbruil van Door de Wieman en Stientj Rainlow. Met boerenkarren in authentieke kledingdrael werd het paar op hun echtelijk reis van en naar het stadhui vergezeld door een lange sloi mensen. Als kroon op het fes en ter uitluiding van het cami val spoot na twaalven het vuui werk de lucht in. Verreweg de meeste belangstft ling was er dinsdag voor de ra navalsoptocht in Kloosterza de. Volgens een woord voeda van de rijkspolitie in Hulst tnl de stoet een paar duizend langstellenden. Aan de optocU deden 44 wagens mee, waarva 34 buitenwagens. De eerste prijs bij de binneiwï gens was voor de Kloosteis wind. Als beste buitenwagè kwam de Chinese Draak uit df bus. De Hottentotten waren vit gens de jury de mooiste van# groepen van zes of meer per» nen. Bij de groepen tot en md vijf mensen gooiden de Shot1 girls de hoogste ogen. De Toe ters waren het meest gezien d der de duo's, net als de Poldff turtles bij de enkelingen. Helemaal is het echter nog nift voorbij in Oost-Zeeuw» Vlaanderen. De zeventigjanft Prinses Agnes van Osseins neemt met haar gevolg' zondfl nog een défilé af. Naai- verwal tingen zullen aan de optocM zo'n twintig wagens meedoen. TERNEUZEN - Het begon alle maal zeer spontaan, harmonie De Vliegende Hollander kwam terug van een concours in Re- nesse en streek voor een laatste versnapering na een ver moeiende dag neer in het club lokaal, het inmiddels verdwe nen café La Belle Vue. We schrijven juni 1980 en Terneu zen geniet van het jazzfestial. Twaalf jeudige leden van de har monie kregen de kriebels in de vingers, pakten hun instrumen ten op en stapten brutaalweg de straat op in een poging de street- parade op te luisteren. The New Orleans Longfield Jazz Crackers waren geboren, zij het dat er van de oorspronkelijke twaalf na die eerste dweilsessie zeven overble ven. Elf jaar en 165 concerten later treden de Crackers weer op in het Terneuzense jazzwalhalla Porgy <Sz Bess, in de reeks nostal gische Dixie-Nights. De bezet ting van de Crackers heeft zich in al die jaren nauwelijks gewij zigd. Ivo de Zeeuw (klarinet) en Piet Verhagen (bas) haakten af na het jazzfestial in 1981, Dirk Hoek (klarinet). Karei Doorns (sousafoon) en Gerrie Romeijn (banjo) versterkten de gelede ren. Samen met oprichter en lei der Marinus van Langevelde (trombone), Wim van Wijck (trompet), Adrie van Meurs (klei ne trom en de gangmaker van. het gezelschap), Edwin Lauret (grote trom) en Frank de Groene (wasbord) staan ze zaterdag op het podium. Hoogtepunten Van Langevelde kan zich vinden in de huidige gang van zaken. Het aantal optredens bedraagt circa twee per maand, variërend van streetparades. kroegentoch ten tot podiumoptredens. „Hoogtepunten", aldus Van Langevelde. „waren een week einde Keulen op verzoek van een particulier, de festivals en het tv-optreden voor Van Gewest tot Gewest. In Zeeuwsch-Vlaan deren hebben we alles wel ge had. terwijl ook België steeds meer in beeld komt." Wensen voor de toekomst? Ze ker wel. Uitbreiding van de groep met een aantal musici om beter te kunnen functioneren bij het straatwerk en een pianist voor het podiumwerk. „Maar jazzmusici liggen niet voor het oprapen in Zeeuwsch-Vlaande ren. Zelfs veelvuldig adverteren levert weinig op", verduidelijkt Marinus. The New Orleans Longfield Crackers treden zaterdag op in Porgy Bess vanaf 22 uur. Manifestatie 'Breeduit' OOSTBURG - In het paasweek einde (eind maart) vindt de ma nifestatie 'Breeduit' plaats. 'Breeduit' is een manifestatie met aandacht voor verschillen de culturele uitingen. Ook dit keer komen verschillende kunstuitingen aan bod zoals een expositie van een aantal West- Zeeuws-Vlamingen en cabaret. Voor het eerst wordt ook een poèzi e/pröza/opstelwedstrijd ge houden. Geïnteresseerden kunnen een werkstuk van maximaal 750 woorden voor 16 maart inleve ren bij de balie in Den Hoekzak in Oostburg. Aan deze wedstrijd zijn voor diverse categorieën prijzen verbonden. De prijsuit reiking is zaterdag 30 maart in Den Hoekzak. The New Orleans Longfield Crackers en 26 maart, van 18.45 tot 20.15 uur. De cursus schminken voor gevorderden wordt van 19.30 tot 21.30 uur gegeven op de dinsda gen 5,12,19 en 26 maart en is met name bedoeld voor leiding van kinder- en tienerwerk. Programmeren in het kinder werk is een tweedaagse cursus, op maandag 18 en 25 februari, van 20 tot 22 uur in het kantoor van de stichting in Oostburg. De eerste avond komt het maken van een stappenplan aan de or de en de tweede avond de ma nier waarop kinderen zelf ideeën kunnen aandragen voor het pro gramma. Een overzicht van het schoolschaken in Terneuzen, links een team van Reuzenhoek en rechts een team van De Meerpaal foto Camile Schelstraete)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 28