Plan voor band met Suriname GS vechten rapport aan Israël wil deelnemen aan de luchtaanvallen op Irak Schiphol komt net noodplan Spoorblokkade in Oostenrijk kleintjes Om land uit slop te halen Kabinet overweegt Gemenebest-relatie MEUBELS HALF GELD golfoorlog 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Kans op sneeuw <Mï Half tot zwaar bewolkt en kans op eni ge sneeuw. Zwakke Wind uit noord westelijke richting. Temperatuur plus l graad. 234e jaargang no. 37 Woensdag 13 februari 1991 I 01184-84321 HAAG (GPD) - De Neder landse regering bespreekt de mogelijkheid om de banden met Suriname nauwer aan te halen, [ij voorbeeld via een soort Ge- nenebest-constructie. In het plan, dat onder andere door pre fer Lubbers is bedacht, zou \ederland weer verantwoor delijk worden voor de defensie Suriname. Ook een mone- unie met Suriname wordt daarbij overwogen en minister Van den Broek (buitenlandse Bken) zou eveneens de buiten landse politiek voor de voorma lige kolonie willen behartigen. Irak bereid tot samenwerking met Sovjetunie IICOSIA (AP) De Iraakse president Saddam Husayn leeft Sovjet-gezant Jevgeny Primakov gezegd dat hij bereid is tot samenwerking met de Sovjetunie en andere landen im een vreedzame oplossing voor de Golfoorlog te vinden. Radio Baghdad heeft dit van ochtend vroeg bekend gemaakt, ijl Het-radiostation meldde dat Pri makov dinsdagavond tijdens lesprekingen met de Iraakse lei der een boodschap van Sovjet- president Michail Gorbatsjov 22D Saddam had overhandigd. De boodschap bevatte het Sov jet-standpunt over het regionale conflict, aldus de radio zonder verder uit te weiden. Primakov, Gorbatsjovs per- ioonlijke gezant voor het Mid den-Oosten, had een ontmoe ting met Saddam om er bij de Iraakse leider nogmaals op aan ledringen dat hij zijn troepen te- 14 Sgtrelct uit Kuwayt. Met- het plan, dat behalve door Lubbers en Van den Broek ook door de minister Hirsch Ballin (justitie, Antilliaanse zaken) en Pronk (ontwikkelingssamen werking) wordt gesteund, willen de initiatiefnemers Suriname uit het slop trekken. Een dubbe le nationaliteit zou mogelijk moeten zijn, zodat in Nederland verblijvende Surinamers terug kunnen naai' hun geboorteland om de economie er op poten te zetten. Ook de visumplicht dient daarvoor te vervallen. Het plan is aan fractieleiders en buitenlandspecialisten in de Tweede Kamer voorgelegd tij dens de nieuwjaarsreceptie van de koningin, eind januari op de Dam. De Kamerleden zouden hun collega's in Suriname moe ten benaderen om hun reactie te peilen. Maar de bepalende posi tie van het nationale leger in Su riname doet de fractieleden hui veren voor de mogelijke conse quenties, ook voor de collega's van de Surinaamse Assemblee. De Surinaamse regering weigert vooralsnog te reageren op de dis cussie in het Nederlandse kabi net. „Wij willen niet ingaan op buitenlandse persberichten, ze ker niet omdat het niet gaat om een officieel bericht gericht aan de regering toe", heet het in Pa ramaribo. Onenigheid SCHIPHOL (GPD) - Als gevolg van de Golfoorlog ziet nu ook de luchthaven Schiphol zich ge dwongen de broekriem aan te kien. De inkomsten van de luchthaven zijn na het uitbre ken van de oorlog fors terugge lopen omdat er uit angst voor lerroristische aanslagen veel minder gevlogen wordt. Schiphol ging er begin dit jaar, ïl rekening houdend met de cri sis in het Midden-Oosten, vanuit kt het aantal passagiers dit iet niet meer dan 5,5 pro cent zou stijgen ten opzichten ''SO. Vorig j aar bedroeg het aantal luchtreizigers ruim 16,5 miljoen. 'Na het uitbreken van de oorlog- op 17 januari stokte het reizi- eersaanbod echter. Zo blijkt uit k voorlopige maandcijfers van I-, Schiphol dat er in de laatste tien van januari 12,3 procent minder passagiers vertrokken, grond van de tegenvallende ars heeft de luchthaven haar prognose naai- beneden bijge steld. Schiphol rekent nu op tien Procent minder vliegtuigbewe- ?»gen én vijftien procent min- RIDDERKERK - Wegens het niet doorgaan van belangrijke ex- portorder van enige grote Neder landse meubelfabrieken, wordt vanuit meubelboerderij de.Reijer aan de Kievitsweg 124 te Ridder kerk, een enorme partij massief e|ken en moderne witte klasse meubelen verkocht voor de HAL- PRIJS. Om u een paar voor- keiden te noemen: prachtige ei ken eethoek, bestaand uit robuus te tafel met vier massieve stoelen van 1790,-voor 895,-. Praktische eiken t.v./stereokasten van 398,- VOor 199,—. Originele eiken toog- Kasten van 2390,- voor 1195,-. Schitterende gebloemde 2-zits- «anken, Chesterfield model, van "95,- voor 595,-. Heerlijk zitten de leather look bankstellen, 3+2- Msvan 1718,- voor 859,-. Top kwaliteit rundlederen bankstellen, «2-zitsbank kompleet van voor 2098,-. En zo kun- we nog wel even doorgaan, *des wordt gratis thuis gebracht roet schriftelijke garantie ver- ®cht, Wie binnenkort dus meu- eels nodig heeft, kan nu zijn slag taan bij Meubelboerderij de "eijer, Kievitsweg 124, Ridderkerk ™]es)-Dagelijks geopend van U-00- 18.00 uur. Vrijdags koop- vond. 's-Maandags gesloten, parkeergelegenheid. Broek zou zijn Amerikaanse col lega Baker het plan hebben voorgelegd en die zou positief hebben gereageerd. Ook Frank rijk, dat de zorg voor Surinaam se vluchtelingen in Frans-Guya- na draagt, zou grote voordelen zien in een nauwere relatie tus sen Suriname en Nederland. Ingewijden verklaren dat vooral de reactie uit Suriname van be lang is voor de toekomst van het plan. De militairen onder leiding van Desi Bouterse zullen waar schijnlijk zeer afwijzend reage ren, maar het is niet duidelijk wat de burgerpolitici zullen en kunnen doen. De Surinaamse legerleider zal de zaak nu, zo is de verwachting, als een koloniale daad van Ne derland afschilderen. De parle mentariërs die door hun Neder landse collega's zijn benaderd, houden daarmee weinig speel ruimte over, ook tijdens de ko mende verkiezingen van 25 mei. Tweede Kamer en kabinet ma ken zich grote zorgen over de toekomst van Suriname sinds de zogenoemde Kerstcoup. De militairen grepen vorig jaar zon der bloedvergieten de macht in Suriname. De democratisch ge kozen regering werd met een te lefoontje afgezet en een meer derheid van de assemblee stem de in met de vorming van een nieuwe regering door de militai ren. WD-buitenland-woordvoerder Frans Weisglas staat gereser veerd tegenover de nu uitgelek te plannen. Hij meent dat vooral de behartiging" van het buiten lands beleid en defensie van Su riname geen taak kan zijn voor de Nederlandse regering. Weisglas vindt, evenals zijn CDA-collega De Hoop Scheffer. dat een basisvoorwaarde is dat het verzoek om hulp van de Suri naamse politici moet komen. De Hoop Scheffer noemde het plan 'alleszins bespreekbaar'. De PvdA was niet voor commen taar bereikbaar. KJeinmetaal De jongeren met een vakdiplo ma die in 'de klemmetaal werken, krijgenin de nieuwe cao een loon dat ruim tien procent boven het minimum jeugdloon ligt. Jongeren zonder vakdiplo ma blijven op het wettelijk mini mum zitten. Op andere punten verlopen de cao-on derhandelingen in de O kleinmetaal stroef. O Binnen het kabinet is naar ver luidt onenigheid ontstaan over de eventuele Gemenebest-rela tie met Suriname. Een aantal ministers verzet zich tegen het plan van Lubbers, Van den Broek, Hirsch Ballin en Pronk. Ook in het buitenland zijn de reacties niet allemaal positief. Zo zou Venezuela, een belangrij ke buur van Suriname, veel voe len voor de nauwere relatie, maar Brazilië is tegen. Van den der passagiers in het eerste kwartaal van dit jaar. Hoewel men er vanuit gaat dat het aan tal passagiers in de loop van het jaar weer aantrekt, verwacht Schiphol pas in het laatste kwar taal weer een groei te kunnen melden. Als gevolg van de tegenvallende inkomsten heeft Schiphol een noodplan opgesteld dat tot doel heeft de uitgaven van de lucht haven drastisch te beperken. Zo zullen er minder materialen wor den ingekocht, gaan kleine ver bouwingen voorlopig niet door, wordt er minder geld uitgetrok ken voor informatiseringspro jecten en wordt er minder vaak een beroep gedaan op externe adviseurs en tijdelijke krachten. Mochten de nadelige effecten van de Golfoorlog langer duren dan verwacht dan overweegt de luchthaven om ook investerin gen uit haar zogena>amde Mas- terplan te heroverwegen. Andere projecten uit het plan zo als de bouw van een nieuwe vleu gel aan de aankomst- en vertrek hal, de bouw van een grote par keergarage annex kantoren complex en een nieuwe pier voor vliegtuigen gaan gewoon door. Met de investeringen in het ka der van het uitbreidingsplan van Schiphol is tot 1993 een be drag gemoeid van 1,5 miljard g-ulden. De bezuinigingsoperatie heeft vooralsnog geen gevolgen voor het personeel vam de NV Lucht haven Schiphol. Dat heeft net een ingrijpende reorganisatie achter de rug die tot doel heeft om met minder mensen een pro ductiviteitsverhoging te realise ren van vijftien procent. Pagina 6: Saneringsplan bij Sa bena kost 2200 banen. Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 INNSBRUCK - Demonstranten, die dinsdag probeerden een transport van Amerikaanse tanks door Oostenrijk te verhinde ren, werden door de politie hardhandig aangepakt. Gistermiddag passeerde bij de grens bij Kufstein in de richting Innsbruck de eerste trein met 14 tanks. In totaal zullen met vier treinen 103 bergingstanks via de Brenner-pas naar Italië worden vervoerd. Vervolgens zullen de voertuigen per schip naar het Golfgebied worden vervoerd. Wenen gaf vorige week toestemming voor het vervoer van de tanks die afkomstig zijn van de Amerikaanse troepen in Duits land via zijn neutrale grondgebied (foto Max ScherelEPA) M-fregatten De levering van het geïntegreer de controle- en besturingssys teem voor de nieuwe M-fregatten is met minstens een jaar ver traagd. Dat betekent dat de schepen, die worden gebouwd bij De Schelde in Vlissingen bij aflevering niet ope rationeel inzetbaar Q zijn. Strooibeleid Het strooibeleid in de provincie varieert nogal. De zeven water schappen, die samen ruim 3500 kilometer polderweg onder hun beheer hebben, maakten pas 800 kilometer daarvan sneeuw- en ijsvrij. Maar zo te zien heeft deze jonge weggebruiker bij Meliskerke daar geen *1 last van. Ton Sijbrands De Middelburgse Damclub viert het 60-jarig bestaan met top-eve- nement. Oud-wereldkampioen Ton Sijbrands gaat in Middel burg een aanval doen op zijn ei gen wereldrecord si multaan blind-dam- 1 "*jP men. I a ,,Geen verzuim in fiscuszaak" WASHINGTON/DEN HAAG (GPD) - Israël wil daadwerke lijk deelnemen aan de Golfoor log" om de mobiele lanceerin- richtingen voor Scud-raketten in het westen van Irak uit te schakelen. Minister Arens van defensie heeft de de VS toestem ming gevraagd, maar niet ge kregen, om zelf luchtaanvallen uit te voeren. De Amerikanen vrezen dat de anti-Irakcoalitie uiteen valt als Israël zich in de strijd mengt. De Iraanse minis ter van buitenlandse zaken, Ve- layati, heeft gezegd dat zijn land neutraal zal blijven, ook als Israël actief bij de oorlog be trokken raakt. Aan het geduld van de Israëli's, die lijdzaam toezien hoe Irak er keer op keer in slaagt Scud-ra ketten op het land af te vuren, lijkt spoedig een einde te komen. De Israëlische premier Shamir heeft dinsdag, na de dertiende Scud-aanval op Tel Aviv, gezegd dat de huidige terughoudend heid iedere dag kan veranderen. Maar militaire actie zal pas plaatsvinden na overleg met de VS, zei Shamir. „We staan niet alleen in onze strijd tegen Irak". De Israëlische premier krijgt steeds vaker kritiek op het be leid van zijn regering. Niet alleen binnen het leger en de oppostie, maar ook bij de eigen regerings partijen, gaan steeds meer stem men op om zelf in actie te ko men, in weerwil van de Ameri kaanse oproep tot terughou dendheid. De Amerikanen doen er alles aan Israël in toom te houden. Gisteren slaagden de geallieerden er opnieuw in vier Scud-installaties uit te schake len. Een dag eerder waren ook al vier lanceerinrichtingen in het westen van Irak verwoest. Naast het opsporen van Scud-in stallaties richten de luchtaan vallen zich onverminderd op de Republikeinse Garde en strate gische doelen in Irak. In het zuidoosten van Kuwayt werden Iraakse grondtroepen en tanks drie uur lang beschoten door Saudische en Amerikaanse ma riniers. Aan de gevechten na men 3000 manschappen deel. Zij werden ondersteund door bom bardementen van gevechts- vliegtuigen en kanonvuur van het Amerikaanse slagschip Mis souri. In het noorden van Irak werd een Iraakse helikopter door de F-15 neergeschoten. Zenders De geallieerden proberen ook de radio- en televisiezenders in Irak uit te schakelen om te voorko men dat Saddam Husayn volk en leger nog langer toe kan spre ken. De radio wordt vooral ge bruikt voor het contact tussen legerleiding en grondtroepen, nu de meeste communicatielij- (Slot zie pagina 5 kolom 7) MIDDELBURG - Het college van gedeputeerde staten ver bindt geen politieke gevolgen aan het rapport van de commis sie Van Waterschoot over de provinciale belastingaffaire. GS zijn het op de belangrijkste onderdelen oneens met de com missie. Zo ontkent het college zich aan 'ernstig plichtsver zuim' schuldig te hebben ge maakt. Het voor provincierekening ne men van de navordering inkom stenbelasting van 10 (oud-)gede- puteerden is volgens GS ge grond op rechtsgeldige beslui ten van provinciale staten. Het verwijt dat in strijd is gehandeld met de provinciewet, legt het college naast zich neer. Tegen over de deskundige die de com missie Van Waterschoot raad pleegde. kunnen andere deskun digen met een tegenover gestel de mening worden geplaatst, stellen GS. Het college is gegriefd over de wijze waarop commissaris van de koningin dr C. Boertien en griffier mr J. A. Lander door het rapport van de commissie in een kwaad daglicht zijn gesteld. Dr Boertien piekert er overigens niet over naar aanleiding van zijn rol in de affaire vervroegd af te treden als commissaris van de koningin. Het standpunt van het college over de belastingaf faire wordt niet gedeeld door ge deputeerde J. A. de Boe. Hij acht de besluitvorming en de beta ling van de navordering onjuist. (Zie ook pagina's 3, 4, 9 en 11) Advertentiei Golfoorlog inleiding lingsbeleid? tot nieuw ontwikke- PAGINA 5: Nederlands fregat begeleidt vliegkampschip PvdA gaat in gesprek met IKV en Pax Christi In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. - U hebt 'm zo in huis. *4 ff" •U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: De nieuwe Franse minister van Defensie Joxe in gesprek met VS-president George Bush foto J. DavidKËPAi Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening:I In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 HHH

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1