Plan eigen bijdrage ziekenfonds Uitstel van grondoorlog Nederland glibbert met moeite door pak sneeuw PEEN, UIEN EN SLAVINKEN De sneeuwpop is weer terug Fokker wil ontslag 300 werknemers Zo mogelijk inkomensafhankelijk Archiefstuk vermeldt identiteit Mona Lisa 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. mwwi mÊÊimÊÊÊÊÊÊÊmmi if en toe sneeuw Wolkenvelden en af en toe een sneeuw hui. Krachtige ivind uit noordwest tot noord. Afnemend matig. Middagtem- pratuur rond het vriespunt. 34e jaargang no. 36 jnsdag 12 februari 1991 I In ruil voor verlaging premie EN HAAG (GPD) - Zieken- idsverzekerden zullen een ei- n bijdrage moeten gaan beta- per voorziening. De eigen ijdrage zal waarschijnlijk aan maximum gebonden wor- i, In ruil voor de eigen finan ce bijdrage kan de zieken- ndspremie omlaag. Bezien ordt nog of met de invoering aii het stelsel, de ziekenfonds- temie inkomensafhankelijk oei worden. Zo zou voorko en moeten worden dat men- ndie vaak ziek zijn, financieel rd worden getroffen, tis de kern van een plan dat emier Lubbers, vice-premier Kok en PvdA-staatssecretaris Simons (volksgezondheid) voor bereiden. De drie bewindslieden willen op deze manier de finan ciële stelselherziening van de ge zondheidszorg een extra duwtje in de rug geven. Zoals bekend voorziet de stelselherziening in de invoering van een basisverze kering in de gezondheidszorg voor eenieder, plus een aanvul lende verzekering. De premie zou voor 85 procent inkomensaf hankelijk moeten worden. De rest van de premielast zou moe ten bestaan uit een gelijk bedrag in guldens voor iedereen (de no minale premie). ROME (AP) - Al eeuwenlang wordt er getwist over de vraag wat nu de ware identiteit is van de vrouw die model stond voor de Mona Lisa van Leonardo da Vinei. Uit een in Milaan gevonden archiefstuk blijkt volgens twee kunsthistorici de finitief dat zij een model was met de naam Lisa, echtgenote van een Florentijnse handelaar. Theorieën dat zij een mai- tresse was van Giuliano de Medici, een man in travestie of zelfs een verklede Leonardo da Vinei zijn hiermee wat be treft de onderzoekers onderuitgehaald. In het zestiende-eeuwse boek „De levens van kunstenaars" van Giorgio Vasari was de nu bevestigde identiteit van Mona Lisa al gemeld. Daarna ontstonden echter andere theorieen over haar identiteit. De Amerikaanse kunsthistorica Janice Shell en de Italiaanse archivaris Graziosos Sironi vonden in het-archief van Milaan een zestiende-eeuws document uit 1525 over de nalatenschap van een man die „La Gioconda", zoals het schilderij in Italië heet, in bezit blijkt te hebben ge had. Dit gegeven ontkracht volgens Shell en Sironi alle ande re theorieen. horrang luchtaanvallen (Van onze correspondenten) WASHINGTON - De geallieer de luchtaanvallen worden nog enige tijd voortgezet, voordat met een grondoffensief tegen pk wordt begonnen. De Ame rikaanse president Bush heeft dat maandagavond gezegd na Moop van een gesprek met mi- jiister Cheney van defensie en lie voorzitter van de chefs van toen, generaal Colin Powell. twee brachten verslag uit jin hun bezoek aan de geal- iierde troepen in Saudi-Ara- \|a afloop van het gesprek zei Jush dat hij zich 'veel beter riklt' over het verloop van de )|rlog. Hij toonde zich tevreden #r de vooruitgang die wordt ejboekt. „De luchtcampagne is effectief geweest", zei hij. er het begin van de grondoor- wilde Bush nauwelijks iets jt. „We zullen alle tijd nemen we nodig hebben om uit te ren wanneer een volgende fa- i noet beginnen". Vanwege de PAGINA 4: Rode Kruis krijgt geen toegang tot krijgsge vangenen PAGINA 5: Sovjet-generaal voorspelt nederlaag geal lieerden Patriots blijven na de oorlog mogelijk in Tur kije dinsdag en woensdag [ben we groente en vlees "aanbieding ■yassen winterpeen, "enuien, II QQ kilo samen JLOÖ vinken, "3011.901 OQ D®® 149" albert heijn Ingewijden wisten gisteren te. melden dat het technisch en ju ridisch inmiddels vaststaat dat de basisverzekering het grootste deel van de zorg (96 procent) zal moeten omvatten. De rest van de zorg kan dan in de aanvullen de verzekering. Vooral het CDA heeft tegen deze verdeling be zwaren. Er zouden te weinig mo gelijkheden tot concurrentie, en dus tot kostenverlaging, over blijven. De christendemocraten willen naar een model met eigen bijdragen en eigen risico's. Premier Lubbers heeft nu voor gesteld om inderdaad te gaan werken met eigen bijdragen in het ziekenfonds. Hij trekt daar bij een parallel met de ziektekos tenverzekering voor ambtena ren bij provincies en gemeenten. Daar moet per voorziening al een eigen bijdrage betaald wor den. Al het meerdere wordt dan vergoed. De premie is geheel in komensafhankelijk. De eerste minister wil met zijn plan 835 miljoen gulden in de gezond heidszorg bezuinigen. Nader on derzoek moet echter uitwijzen of dat haalbaar is. De PvdA is op zich niet tegen ei gen bijdragen, mits dat niet be tekent dat groepen burgers die vaak ziek zijn op hoge kosten worden gejaagd. Een jaarlijks maximum aan de eigen bijdra gen, of de invoering van een ge heel inkomensafhankelijke pre mie kan dat voorkomen. Daar naast spelen de koopkrachtef fecten van het nieuwe model nog een voorname rol. De plannen rond de stelselherziening wor den binnen het kabinet in het kader van de tussenbalans be sproken. veiligheid van de geallieerde troepen zal over het tijdstip niets in het openbaar worden ge zegd. De Israëlische minister van de fensie, Moshe Arens, heeft giste ren bij zijn bezoek aan president Bush aangedrongen op extra in zet van de geallieerde lucht macht om de lanceerinrichtin- gen van de Scud-raketten in het westen van Irak uit te schake len. Israël wil dat de Scuds wor den vernietigd, voordat de grondoorlog begint. De schade in Israël is enorm, aldus Arens. „Geen enkel westers land heeft sinds de Tweede Wereldoorlog zo'n verwoesting gekend". Scud-aanva! Arens had zijn verzoek nog niet gedaan, toen opnieuw een Scud op Israël werd afgevuurd. Het projectiel kwam terecht in een onbewoond gebied in het mid den van Israël en richtte geen schade aan. Twee inwoners van (Slot zie pagina 5 kolom 7) VLISSINGEN - Alles is er klaar voor: een week vakantie, een dik pak sneeuw en regelmatig een sneeuwbui om de zaak netjes wit te houden. De aloude kunst van het sneeuwpoppen maken kan weer eens worden opgepoetst. Dat was wel nodig want veel kinderen die niet jaarlijks een reisje naar de wintersport ma ken, zien dit jaar voor het eerst van hun leven een fors pak sneeuw, om van een klassieke sneeuwpop maar te zwijgen. Het verschijnsel sneeuwpop moet zich nu eenmaal af en toe ma nifesteren om niet aan populariteit in te boeten. Anders vergaat het hem als de Sneeuwman, die de dichteres Peter Heil in de ja ren vijftig, na een lange afwezigheid, naar Nederland liet komen: De sneeuwman zei: Daar ben ik dan, na veertien dagen reizen Daar ben ik dan in Nederland. En schikt het dat ik kwam?" Maar mensen die hem zagen stonden giechelend te wijzen. Toen werd de sneeuwman boos en hield een toespraak op de Dam. Hij zei: „Ik ben gekomen uit het land van Wollewanten om jullie een plezier te doen, zoals ik had beloofd." Maar niemand zei iets aardigs terug en 't klonk van alle kanten: yjat is dat voor een griezel met twee kolen in zijn hoofd?' Toen kwam er een agent voorbij met negen vulpotloden. Die zei: „Kom loopt u door meneer, en liefst een beetje gauw. U staat maar zonder kleren aan, dat is hier streng verboden en bovendien verspreidt u een onaangename kou." Gelukkig kan de kennismaking deze week hernieuwd worden, al is de sneeuw volgens ingewijden moeilijk 'rolbaar'. Eenmaal ge rold - en nu het een beetje heeft gedooid gaat dat steeds beter - is de profielschets van de sneeuwman gemakkelijk in te vullen: een harde bezem, hoed en winterwortel voor de neus. Alleen aan ko len is moeilijk te komen, maai- steentjes voor mond en ogen zijn toegestaan, (foto Willem Mieras i-i^andsgrootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. hhhhhhhhhhhhhhhhhb DEN HAAG (GPD) - De hevige sneeuwval heeft gisteren voor veel ongemak op de wegen ge zorgd. Vooral boven de lijn Den Haag-Utrecht-Zwolle viel zeer veel sneeuw en was de overlast het grootst. Zo deden zich op de A4 tussen Amsterdam en Den Haag gistermiddag over een af stand van ongeveer drie kilo meter tegelijkertijd verschil lende kettingbotsingen voor. En gisteravond rond half negen telde de Algemene Verkeers dienst in Driebergen op de snel wegen nog files met een totale lengte van zo'n vijfenzeventig kilometer. Pas laat in de avond was de situatie op de wegen enigszins genormaliseerd. Bij de Algemene Verkeersdienst werden gisteren in totaal onge veer honderd ongelukken ge meld, waarbij zo'n 250 voertui gen betrokken waren. Het groot ste ongeval was bij Leidschen- dam waarbij vijftig auto's bij verschillende botsingen schade opliepen. Twee mensen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Oorzaak van de reeks aanrijdingen op de A4 was een personenauto die tussen twee vrachtwagens bekneld raakte. Daarachter vond een botsing tussen twee auto's plaats en als gevolg daarvan re den nog eens veertig auto's te gen elkaar. Elders was sprake van kleine botsingen en slippartijen. Het avondverkeer kwam aanvanke lijk rustig op gang, maar overal liep het verkeer uiteindelijk vast. Volgens de politie was dui delijk te merken dat het verkeer nog niet ingespeeld is op de win terse omstandigheden. „Het gaat dan in het begin altijd weer fout. Als het een poosje duurt, treedt er een zekere gewenning op". De sneeuwbuien betekenden topdrukte voor de gladheidsbe- strijdingsposten van Rijkswa terstaat. Al vroeg in de middag werden de eerste zoutstrooiers en sneeuwschuivers ingezet, maar er was geen beginnen aan. De medewerkers van Rijkswa terstaat konden overigens niet altijd op begrip van de wegge bruiker rekenen. „De mensen gedragen zich heel agressief. Er wordt ontzettend hard gereden. Ze gaan je links en rechts voor bij", aldus een medewerker van de gladheidsbestrijdingspost aan de Al bij Naarden. Op de Afsluitdijk was verkeer praktisch onmogelijk. Auto's ploegden zich een weg door de dertig centimeter dikke sneeuw laag. Het vervoer van gevaarlijke stof fen over de weg was gisterén ver- UNPO Den Haag is gisteren een alter natieve Verenigde Naties opge richt: de UNPO. Deze organisa tie van niet-vertegenwoordigde landen en volken telt twaalf le den waaronder Estland, Let land, Tibet en de Armenen. De UNPO ziet het leggen van contacten met de VN als eerste taak. Frisse duik Je moet een beetje gek zijn. Dat geven ze alledrie toe. Emmy Schellings, Ida Kloet e?i Herman Hondius namen gisteren een duik in het ijkoude water bij het Vlissingse Badstrand en het gaf hun nog een O kick ook. w Ouderenzorg Vertegenwoordiger G. Alting van de Landelijke Organisatie Bewonerscommissies Bejaar denhuizen overhandigde giste ren een rapport over ivoonzorg- voorziening aan gedeputeerde W. Don. Alting constateerde een teruggang van de leef baarheid in verzor- O gingstehuizen. I O VC Vlissingen Er is weer hoop voor de VC Vlissingen. Door de inspan ningen van oud-hoofdsponsor Paul Hermsen kan de Zeeuwse profclub rekenen op 150.000 gulden voor een nieziw te vormen spelers- C fonds I w SHHHHHHHHH SCHIPHOL (GPD) - Fokker wil driehonderd werknemers ont slaan. Verder verdwijnen nog eens circa zevenhonderd ar beidsplaatsen door het niet op vullen van vacatures en het beëindigen van tijdelijke con tracten met ingehuurde werk nemers. Fokker zal vanavond de plannen aan de vakbonden voorleggen. De maatregelen zijn een gevolg van de slechte financiële positie van Fokker. In december kon digde de vliegtuigbouwer reeds aan duizend banen te zullen schrappen. Dat er gedwongen ontslagen zouden vallen, was toen nog niet bekend. Een woordvoerder van Fokker wil overigens niet vooruitlopen op de onderhandelingen met de bonden en weigert commentaar te geven. Bij Fokker werken ruim elfdui zend mensen. Ondanks een goed gevulde orderportefeuille ter waarde van tien miljard gulden vallen de inkomsten zwaai- te gen. Dat is een gevolg van de la ge dollarkoers. Vliegtuigen wor den internationaal in do^ars af gerekend. Daarnaast kampt Fokker met het probleem van hoge produk- tiekosten per vliegtuig. De con currentie slaagt erin goedkoper te werken. Fokker streeft daar om naar een bezuiniging van zo'n 500 miljoen gulden op jaar basis. De ruim twee miljard gulden dat in voorraden is gestoken, moet met driehonderd miljoen wor den teruggebracht om geld vrij te maken. Verder moeten de kos ten met tweehonderd miljoen omlaag. boden. Alleen in Noord-Holland kon dit vervoer - met ontheffing - nog doorgang vinden. Het treinverkeer had minder last van de sneeuwbuien. De NS was gedeeltelijk overgestapt op het winterscenario. In het zuiden van het land viel tot nu toe de minste sneeuw. Voor van ochtend worden weer sneeuw buien verwacht. Vooral de kust provincies moeten hiermee re kening houden. Pagina 9: Zeeuws verkeer rijdt te hard ondanks gladheid In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: Op de A4 bij Leidschendam raakten rond de vijftig auto's betrokken bij een botsing als gevolg van de gladheid. Twee mensen moesten met verwondingen naar het ziekenhuis (foto ANP) In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Atdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 ■Hl MHHH

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1