Te vroeg voor grondoorlog er schoore Lubbers haalt voorstel voor beperking WAO van tafel Beschieting door Wisconsin Litouwen wil eigen diplomatieke banden Israëliërs voortaan schuilkelders in UUR FOTOSERVICE Cheney onder indruk van militair apparaat Irak golfoorlog Kok wil dit jaar 3 miljard bezuinigen 11 en 13 'n PZC abonnement is óók'n evenement. EITSKLEURENFOTO'S KLAAR Af en toe sneeuw Wisselend bewolkt en af een toe een sneeuwbui. Matige tot vrij krachtige wind uit west tot noordwest. Middag- temperatuur rond het vriespunt. GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST ZIERIKZEE KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL 234e jaargang no. 35 Maandag 11 februari 1991 {Van onze correspondenten WASHINGTON - Het is voor de geallieerde strijdkrachten nog te vroeg om grondtroepen in te zeiten in de oorlog tegen Irak. Hoewel de Amerikaanse minis ter van defensie, Cheney, wei gerde te zeggen wanneer de grondoorlog zal beginnen, maakte hij wel duidelijk dat het tijdstip nog niet is aangebro ken. De grondtroepen worden pas ingezet als de geallieerde vliegtuigen geen doelen meer kunnen vinden, aldus Cheney. Naar het tijdstip van de grond- aanval wordt voortdurend ge gist. De New York Times meldde zondag dat de Amerikaanse le gerleiding Cheney heeft aange raden de grondoorlog drie we ken uit te stellen. Cheney en de voorzitter van de chefs van sta ven, generaal Powell, waren dit weekeinde voor overleg met de bevelhebbers van de geallieerde troepen op bezoek in Saudi-Ara- bië. Vandaag brengen zij verslag uit aan president Bush. Tevreden Vlak voor zijn vertrek uit de Sau- dische hoofdstad Riyad zei Che ney onder de indruk te zijn van de 'enorme grootte' van het Iraakse militaire apparaat. Hij weersprak de suggestie dat de geallieerden zich op de'kracht van het Iraakse leger hebben verkeken. Cheney was juist te vreden over de grote vooruit gang die is geboekt. Volgens hem zijn de strategische doelen vernietigd, is de luchtmacht uit geschakeld en bestaat de zee macht feitelijk niet meer. Ook de fabrieken voor nucleaire, biolo gische eri chemische wapens zijn verwoest. En de gevechtskracht van sommige Iraakse divisies is met 40 procent verminderd, al dus de bewindsman. Niettemin gaan de geallieerde bombardementen onvermin derd door. Volgens Radio Bagh dad hebben de geallieerden zon-, dag 164 luchtaanvallen op Irak uitgevoerd, waarbij opnieuw woongebieden werden getroffen. Vrijdag en zaterdag bedroeg het aantal bombardementsvluch- ten volgens Baghdad 345. De Amerikanen maakten bekend dat sinds het uitbreken van de oorlog 750 van de 4500 Iraakse tanks in Kuwayt zijn vernietigd, 650 stuks artillerie en 600 pant serwagens zijn verwoest en 39 vliegtuigen zijn neergeschoten. Het aantal naar Iran gevluchte toestellen is opgelopen tot 147. Vredesvoorstel De ontwikkelingen in de Golf oorlog vonden dit weekeinde vooral op het diplomatieke vlak Pagina 4: Saddam Husayn roept volk op tot geduld Gehandicapten lijden onder raketaanvallen Pagina 5: Jordaniërs bieden fors op oorlogssouvenirs Carnaval zonder optocht VILNIUS (DPA) - De Litouwse regering zal alle landen waar mee Litouwen tot 1940 diploma tieke betrekkingen onderhield, vragen deze banden opnieuw aan te gaan. De regering van de Sovjet-republiek zal daarover vandaag een verklaring aanne men. Dit heeft de premier van Litouwen, foedeminas Vagno- rius, zondag^verklaard. Na de duidelijke uitspraak van de bevolking van Litouwen za terdag voor een onafhankelijke en democratische republiek heeft de regering „geen recht" Indonesië executeert moslim-rebel Van onze correspondent JAKARTA - Een extreme Isla miet, die in 1982 ter dood was veroordeeld wegens poging tot ondermijning van de staat, is af gelopen vrijdag geëxecuteerd. Legerautoriteiten in Jakarta noch het kantoor van de open bare aanklager in Bandoeng wil de executie van Azhar bin Mo hammed Safar bevestigen. Maar het Instituut voor legale hulp in Bandoeng bevestigde dal het doodvonnis is voltrok ken. De 48-jarige Azhar was een van de leiders van de illegale Islami tische Revolutionaire Raad. Hij behoorde tot de Imron-groep die m 1981 een passagiersvliegtuig- van de Indonesische luchtvaar- maatschappij Garuda kaapte. conf President Landsbergis van Litouwen tijdens de pers- znotu6. ,e waar h'j het voorl<>P>£e resultaat van het opinie-onder- K hekend maakte foto Liu Heung Shing/AP) plaats. De Iraakse vice-premier Hamadi bracht zaterdag een be zoek aan Teheran en reisde ver volgens door naar Jordanië voor een ontmoeting met koning Hu sayn. In een persoonlijke bood schap aan president Rafsanjani verwierp Saddam Husayn het Iraanse vredesvoorstel, dat voorziet in een onmiddellijk be stand. Rafsanjani kondigde ech ter aan zich te blijven inzetten voor beëindiging van de oorlog. Sovjet-president Gorbatsjov be sloot dit weekeinde een persoon lijk afgezant naar Baghdad te sturen. Het initiatief is door de Amerikaanse regering bij mon de van minister Baker (buiten landse zaken) verwelkomd. Yev geny Primakov, de afgezant van Gorbatsjov, is naar Baghdad ge stuurd met de boodschap dat Irak 'zeer ernstige consequen ties' zal moeten aanvaarden van een besluit zich niet uit Kuwayt terug te trekken. De kans dat de Russische afgezant enig succes zal boeken, wordt uitermate klein geacht. Gorbatsjov uitte kritiek op de geallieerde militaire operaties, die naar zijn mening de grenzen van de resoluties van de Veilig heidsraad dreigen te overschrij den. De Sovjet-leider twijfelde aan de noodzaak van voortdu rende bombardementen op doe len in Irak, waarbij ook burger slachtoffers vallen. De Amerika nen hebben die kritiek van de hand gewezen. Baker suggereer de dat Gorbatsjov tot zijn uit spraken was gekomen om inter ne kritiek op de houding van de Sovjet-regering in het conflict om Kuwayt het hoofd te bieden. Jordaanse houding Hij wees er op, dat er met name in de Islamitische republieken en bij een deel van de militairen veel oppositie is tegen de stand punten van Gorbatsjov over Irak en Kuwayt. „Maar de Sov jetunie blijft bij haar positie", al dus Baker. De minister herhaalde eerdere uitspraken van functionarissen van het Witte Huis dat de Ameri kaanse regering ernstig teleur gesteld is over de houding die de Jordaanse koning nu tegenover de VS en Irak inneemt. In een speech uitte koning Husayn vo rige week ernstige kritiek op Amerika, met name op de ma nier waarop dat land en de overi- (Slot zie pagina 4 kolom 8) anders te handelen, aldus Vag- norius. Uit de eerste resultaten van het opinieonderzoek blijkt dat ruim 90 procent van de kiesgerechtig den zich heeft uitgesproken voor herstel van de onafhankelijk heid die tijdens de Tweede We reldoorlog verloren ging. De Bal- tische staat maakt sinds 1940 deel uit van de Sovjetunie. De opkomst bedroeg 84 procent, on danks een boycot-campagne door de Litouwse Communisti sche Partij en het Litouwse Bur ger Comité. De Litouwse president Vytautas Landsbergis zei zaterdagnacht na het bekend worden van de voorlopige uitslag dat het resul taat van de volksstemming een duw in de rug is voor het Litouw se onafhankelijheidsstreven. „Ik denk dat het een overwinning is over leugen en intimidatie. Het Litouwse volk heeft laten zien dat het niet bang is en leugens verwerpt", zei hij. De volksraadpleging wordt niet erkend door Sovjet-president Michail Gorbatsjov. Zaterdag was in Vilnius hoegenaamd geen militaire activiteit meer waar te nemen. Het straatbeeld werd be heerst door de geel-groen-rode Litouwse vlaggen die overal aan de gevels wapperden. Vagnorius bevestigde zondag opnieuw de bereidheid van Li touwen met de Sovjetunie over het proces van onafhankelik- heid verder te onderhandelen. Naar zijn mening hangt alles af van de Sovjetunie. Moskou moet zijn onbuigzame houding laten varen. Lirouwen is bereid tot on derhandelingen zonder voor waarden vooraf, aldus de Li touwse eerste-minister. PERZISCHE GOLF - Het Amerikaanse slagschip Wisconsin lost een salvo met de enorme 16-inch kanons op een Iraaks doel i Kuwayt tijdens een beschieting zaterdag (foto Joe DeVeraJAP) Nog geen doorbraak in discussie tussenbalans DEN HAAG (GPD) - Het kabi net is er afgelopen zaterdag niet in geslaagd doorbraken te be reiken in de onderhandelingen over de tussenbalans. Op de be langrijkste onderdelen is wel enige voortgang, maar overeen stemming is er nog lang niet. Dit ondanks zeer positieve ge luiden van premier Lubbers na afloop van het kabinetsberaad. In het kabinet wordt nog gewor steld met reële politieke me ningsverschillen. Niettemin is binnen de ministerraad de poli tieke wil aanwezig om uit de pro blemen te komen. De ministers zijn ervan overtuigd dat er geen alternatief is. Een echte crisis komt elk der partijen ongelegen gezien de Golfoorlog, het ko mende voorzitterschap van de EG en het feit dat er geen ander kabinet te vormen valt dan het huidige. Premier Lubbers heeft een door hem eerder geopperde suggestie om vanaf 1 maart voor alle nieu we gevallen de WAO-uitkering te koppelen aan het arbeidsver leden, inmiddels van tafel ge haald. Dit plan was onaanvaard baar voor de PvdA. In plaats daarvan zal het kabi net de SER nu advies gaan vra gen over maatregelen die in de toekomst genomen kunnen wor den om ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid verder terug te dringen. Maatregelen zouden dan in 1992" in moeten gaan, afhankelijk van het resul taat van eerdere afspraken die overheid, werkgevers en vak bonden eind 1990 op beide ter reinen maakten. Over de inhoud van de adviesaanvraag aan de SER is nog groot verschil van mening tussen PvdA en CDA. Koppeling Ten aanzien van de koppeling wordt eveneens gepoogd om na der tot elkaar te komen. Zoals bekend wilde premier Lubbers een koppeling op basis van infla tie (waardevastheid), iets dat de PvdA keihard afwees. Besloten DEN HAAG (GPD) Oin bet financieringstekort van het rijk eind dit jaar op de afgesproken 4,75 procent te krijgen, moet er voor drie miljard gulden worden omgebogen. Mi nister Kok (financiën) heeft dit zijn collega's laten weten bij de discussies over de tussenbalans. De bewindsman wil zijn collegae naar rato van de omvang van hun begroting laten bijdragen. Daarbij mogen zij zelf voorstellen doen. mede anticiperend op de maatregelen voor de jaren 1992-1994 die bij de tussenbalans worden afgespro ken. Ongeveer tien procent van het te bezuinigen bedrag wil Kok halen uit de reeds eerder afgesproken verhoging van de ben zineaccijns op 1 juli met vijf cent. Die Verhoging wil Kok tot het dubbele optrekken. is nu vast te houden aan de twee voorwaarden uit het regeerak koord ten aanzien van de koppe ling (gematigde loonstijging en geen verslechtering in de ver houding tussen werkenden en niet-werkenden). Uitgaande van die beide voor waarden zou ernaar gestreefd moeten worden om de loonstij ging in de bedrijven te beperken tot de inflatie. Het kabinet wil daar in het zogenoemde Voor jaarsoverleg met werkgevers en vakbonden afspraken over ma ken, Tegelijk wil het kabinet een stok achter de deur hebben voor het geval de lonen in de bedrij ven te hard stijgen. Hoe die 'stok' eruit moet zien staat nog niet vast. Te denken valt bij voorbeeld aan het niet bindend verklaren van CAO's die een te hoge loonstijging in zich hebben, of het extra belas ten van een te hoge salarisstij ging. Een echte looningreep wil het kabinet niet. Om een matiging van de lonen te stimuleren wil de PvdA de belas tingen verlagen. De CDA-be- windslieden zijn daar echter nog niet mee akkoord gegaan. Zij zien dit als een onderdeel van het voorstel van minister Kok (financiën) om de lasten met cir ca 8 miljard gulden te verhogen om daarna via belastingverla ging de helft terug te geven aan inkomensgroepen tot 50.000 gul den bruto. Het CDA verzet zich nog altijd tegen de lastenverzwaring die Kok voorstaat. Premier Lubbers maakte na afloop van het kabi netsberaad zaterdag duidelijk dat de christen-democraten eerst willen zien welke extra las ten er uit de tussenbalans voort komen. Het Centraal Planbu reau (CPB) moet dat gaan uitre kenen. Premier Lubbers toonde zich na afloop van het kabinetsberaad zaterdag optimistisch over de af- Bliksemactie De Zuidafrikaanse politie heeft met 40.000 man een bliksemactie uitgevoerd tegen de misdaad. Duizenden mensen werden gearresteerd voor misdaden uit eenlopend van moord tot dron ken rijden. Ook roer den veel wapens in be- O slag genomen. w Carnaval Keuze tussen twee 'topattrac ties' dit weekend in Zeeland: schaatsen en carnaval. Carna val werd dit jaar in Zeeuwsch- Vlaanderen uitbundi ger ingezet dan boven de Westerschelde. Recordjacht Johann Olav Koss is niet alleen een sublieme wereldkampioen in het schaatsen. De Noorse rijder verbeterde tijdens het ti- teltoemooi in Heerenveen ook nog drie wereldrecords: op de 5000 meter, de tien kilometer en met het klasse ment over vier afstan- *1 den Jo Jansen Jo Jansen is na deze competitie geen trainer meer van de VC Vlissingen. Het ontslag van de trainer, met ingang van het vol gende seizoen, werd dit rveekein- de aan de spelersgroep meege deeld. Voor Vlissmgen stapelen de financiële problemen zich in middels nog verder op. Een schuldeiser heeft schadeclaim ingediend van 225.000 gulden. Minder kans gifgasaanvallen loop van de tussenbalans-ge- sprekken. „Als u mij vraagt of er iets is bereikt zeg ik 'ja', er is iets bereikt", aldus de premier. „Het beeld is redelijk positief'. De eerste minister ging ook in op de crisissfeer eind verleden week tussen CDA en PvdA. „Ik toon flexibiliteit. Dat is mijn bood schap", zei de eerste minister. In PvdA-kring werd het optimisme van de premier niet gedeeld. „Hij wilde een klimaatsverande ring benadrukken. Van crisis naar hoop. maar meer is het niet", aldus een betrokkene. Staatsgreep Ciskei mislukt BISHO (RTR) - Jonge legeroffi cieren, trouw aan Oupa Gqozo, de militaire leider van het door staatsgrepen geteisterde Zuid afrikaanse thuisland Ciskei, hebben zaterdag een couppo ging door de opperbevelhebber verhinderd. Dit heeft een rege ringswoordvoerder bekend ge maakt. De sterke man van het thuisland was op bezoek in Pre toria in Zuid-Afrika. Commandant S.S. Pita ver klaarde in radio-uitzending dat opperbevelhebber Andrew Ja- mangila op de vlucht was gesla gen na een langdurig vuurge vecht bij het militaire hoofd kwartier van Ciskei, een kazerne in een buitenwijk van het stadje Bisho, Volgens Pita, lid van de regerende militaire raad, liepen drie mensen verwondingen op. In eerdere berichten werd ge meld dat er doden waren geval len. Gqozo. het voormalig hoofd van de militaire inlichtingendienst, greep bijna een jaar geleden de macht in Ciskei. Twee weken ge leden was er ook al' sprake van een couppoging. JERUZALEM (AP) - Het Israëli sche leger heeft zondag de in structies voor het handelen bij een luchtaanval gewijzigd. Eerst diende de bevolking een toevlucht te zoeken in hoog ge legen vertrekken die zorgvul dig moesten worden dichtge plakt. Nu wordt er kennelijk van uitgegaan dat het risico van chemische strijdmiddelen min der groot is dan het gevaar van een inslag van Iraakse raketten. Dientengevolge wordt de bur gers geadviseerd hun heil te zoeken in dichtgeplakte schuil kelders. Legerfunctionarissen wezen er op dat het risico van een gifgas aanval blijft bestaan en dat ook in de schuilkelders een gasmas ker moet worden gedragen. Maar de bevelhebber van de dienst bescherming burgerbe volking, brigade-generaal Uri Manos, zei zondag dat hij ieder een met een schuilplaats advi seert die dicht te plakken en te gebruiken. De 31 raketten die Irak sinds 18 januari op Israël heeft afge vuurd, droegen conventionele koppen en beschadigden hon derden woningen. Twee mensen kwamen om het leven en min stens 300 raakten gewond. Schuilkelders Volgens de Israëlische televisie waren er nog meer slachtoffers gevallen als niet velen - kenne lijk in strijd met de instructies - een toevlucht hadden gezocht in ondergrondse schuilkelders. Advertentie In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. "iïCj •U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Adres: Ik wil de PZC vie rweken lang voorf 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1