Ministers dreigen met aftreden Nederland leent Israël acht Patriot-batterijen uchtvaart in VS Drukte bij uittocht valt mee lalveert tarieven Het nieuwe witman-paradijs heet Orandeë Slaande ruzie in kabinet over tussenbalans vrije tijd 29 t/m 37 Amerikanen voerden massaal uit naar Irak 21 t/m 27 3Gévier golfoorlog 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. eer Scud op Israël reportage Jordaanse vrouwen betogen met Scud-raket Vandaag in Reportage: Af en toe zon Bewolkt met enkele perioden zon. La ter kans op xvat sneeuw. Temperatuur overdag -4 graden. Zwakke wind tus sen zuidoost en noordoost. 234e jaargang no. 34 Zaterdag 9 februari 1991 Een adviesraad zoekt goedkope vakanties. Verder in de bijlage Vrije Tijd: Raadgevers in techniek Face-lift voor de tienerkamer Restauranthouders keren terug naar de basis: gezond voedsel Memphis Belle, over de relatie tussen bommenlast en emotie John Kraaykamp speelt eindelijk met Mary Dresselhuys %Terug in de tijd met The Osmond Brothers. erktijdverkorting KLM WASHINGTON (AP) - Van 1985 tot aan de Iraakse inval in Kuwayt heeft de Ameri kaanse overheid voor 1,5 miljard dollar (ongeveer 2,5 miljard gulden) exporten aan Irak goedgekeurd die konden worden gebruikt voor militaire doeleinden. Dat hebben bronnen bij het Amerikaanse Congres ge zegd. In sommige gevallen zijn de exportvergunningen direct afgegeven voor het Iraakse ministerie van defensie, de Iraakse commissie voor atoomenergie en Saad 16, het Iraakse onderzoekscen trum voor ballistische raket technologie. Volgens de bronnen heeft het Ameri kaanse ministerie van han del aan 750 bedrijven ver gunning gegeven voor de le vering van goederen die voor meerdere doeleinden, inclu sief militaire, aangewend konden worden. Met .die ex porten was een bedrag van 1.5 miljard dollar gemoeid. Uit een gedeelte van de ex portlijst bleek dat het onder meer ging om lasers, compu terbenodigdheden, chemi sche grondstoffen en mate riaal voor kerncentrales. Noch de regering, noch het Congres hebben de volledige lijst openbaar gemaakt. De commissie voor handel van het. Huis van Afgevaardig den heeft de mogelijkheid de lijst openbaar te maken, als dat in het belang van het Amerikaanse publiek wordt geacht. Een stemming staat echter nog niet op het pro gramma en commissievoor zitter Doug Barnard weiger de tot nu toe commentaar te geven. Advertentie Naam:I Adres: Postcode:Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 Advertentie Please Zeeland B.V. Sterk in ieder merk '"OOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 Nobelweg i. Goes Tel 01100-49500 lij ^gina 4: Kerkelijke verklaringen bij Golf-oorlog a 5: VS noemen Jordanië bondgenoot van Irak Executiepeleton doodt Iraakse deserteurs (Van onze correspondenten) WASHINGTON/DEN HAAG - De Nederlandse regering heeft gisteren besloten Patriot-lucht- afweerraketten naar Israël te sturen. Het gaat om een tijdelij ke stationering, bedoeld om Is raël te beschermen tegen de voortdurende dreiging van Scud-raketaanvallen vanuit Irak. De Israëlische ministers Moshe Arens (defensie) en David Levy (buitenlandse zaken) hebben Nederland gisteren voor het aanbod bedankt. Zondag arri veert op Schiphol een delegatie van het Israëlische ministerie van defensie om de komst van de raketbatterij voor te bereiden. Minister Arens heeft zijn (zieke) Nederlandse collega Ter Beek uitgenodigd voor een bezoek aan Israël op een nader te bepa len datum. De Amerikaanse opperbevel hebber van de multinationale vloot in de Perzische Golf, admi raal March, heeft dè comman dant van het Nederlands eska der in de Golf, Ktz P.C.Kok, in een informeel gesprek aan boord van de USS Midway gevraagd om Nederlandse mijnenjagers. Het ministerie van defensie in Den Haag liet gisteravond we ten dat de inzet van mijnenja gers „in het geheel niet wordt overwogen". In totaal gaan op korte termijn acht lanceerinrichitngen (totaal 32 raketten) naar Israël. Daar zullen zij bediend worden door het Israëlische leger. Ter bege leiding gaan in en eerste instan tie ongeveer 25 Nederlandse mi litairen met de raketten mee. Bij het transport van Roland- luchtafweerraketten van de Bundeswehr naar het zuiden van Turkije zijn gisteravond problemen gerezen. De piloot van het grote Antonov-trans- portvliegtuig van een Russische luchtvrachtmaatschappij wei gerde over 'oorlogsgebied Tur kije te vliegen. Eerder werden Nederlandse Patriots met deze maatschappij naar Diyarbakir gevlogen. De Verenigde Staten hebben gisteren voor het eerst een schatting gegeven over de moge lijke verliezen aan Iraakse zijde. Volgens een Amerikaanse woordvoerder zijn sinds het be gin van de oorlog meer dan 600 tanks vernietigd van de in totaal ongeveer 4500 die Irak in Ku wayt en Zuid-Irak heeft opge steld. Een Britse legerwoordvoerder schat dat intussen de helft van alle belangrijke bruggen zijn verwoest. Irak probeert enkele bruggen wel te herstellen of pon ton-verbindingen in de rivieren te leggen, maar hierlangs kan niet genoeg brandstof en andere voorraden worden vervoerd naai- de meer dan een half mil joen soldaten in Kuwayt en Zuid-Irak. Volgens ooggetuigen in Bagh dad hebben geallieerde vliegtui gen in de nacht van donderdag op vrijdag een telecommunica- tiegebouw verwoest, waarbij verschillende doden en gewon den zouden zijn gevallen. Ook de Slot zie pagina 5 kolom 7) HAAG (GPD) - De minis- ers van CDA en PvdA hebben ilaande ruzie over de bezuini- ingen. Verschillende ministers ebben openlijk gedreigd met ifireden als ze teveel moeten in- tveren in het kader van de 'tus- jenbalans'. Het zwaarste verzet Innen het kabinet tegen de lannen van minister van Fi- ancien, PvdA-leider en vice- liemier Wim Kok is afkomstig ian de CDA'ers Andriessen économische Zaken) en Maij- eggen (Verkeer). Maar ook premier Lubbers heeft gisteren een eigen stuk alternatieve ïen op tafel gelegd. Het ka- inetsberaad wordt vandaag wrtgezet. Premier Lubbers ileen uiterste poging doen het IELAVIV (RTR) - In Israël gin- [D zaterdagmorgen rond half lie plaatselijke tijd de alarm- icnes af nadat zeker één aakse Scud-raket op het land afgevuurd. Deze sloeg er- ms in of rond Tel Aviv in, al- is een militaire woordvoer- Enkele mensen raakten [ht gewond, hoeveel kon hij annacht nog niet zeggen. eb getuige meldde voor de Is- ■glische radio dat de Scud ge- akt werd door twee Patriots. brokstukken zouden veel bade hebben aagericht. Veel azen en winkels zouden zijn roffen. De Scud had volgens iciële berichten een conven- nele lading. overleg vlot te trekken, maar de kansen op overeenstemming zijn minimaal. Kringen rond het kabinet spra ken gisteren van een 'goed pitti ge' discussie in de ministerraad. Daarbij werd geen blad voor de mond genomen, en zijn 'zware' bedenkingen tegen de voorstel- len-Kok geuit. De minister van Financiën bestempelde zijn ei gen stuk overigens als 'een eer ste proeve'. Nadat de diverse be windsheden voor het eerst hun commentaar hadden kunnen ge ven op het voorstel-Kok legde premier Lubbers zelf een, vol gens insiders, 'gedreven' stuk in de raad ter tafel. Lubbers' stuk, onder de titel 'Politiek kader tussenbalans', werd formeel be stempeld als 'een aanvankelijke stellingname', maar is in PvdA- kring opgevat als „een provoca tie". Het plan-Lubbers was voor de PvdA'ers Ritzen (Onderwijs) en Ter veld (Sociale Zekerheid) reden met hun portefeuille te zwaaien. Lubbers stelt in zijn stuk voor 14,7 miljard gulden om te bui gen. Tegelijk dienen de lasten met 2 miljard gulden omhoog te gaan door een verhoging van de belastingtoeslag voor eigenaar bewoners van huizen (huurwaar deforfait), opbrengst 600 miljoen gulden, en hogere autokosten, opbrengst 1,4 miljard. Beperking WAO De eerste minister wil al met in gang van 1 maart 1991 de duur van de WAO-uitkering (uitke ring wegens arbeidsongeschikt heid) koppelen aan het arbeids verleden. De uitkering zou dan hoogstens vijf jaar mogen duren, net als de huidige WW. De da tum van 1 maart is gekozen om te voorkomen dat veel werkge vers nog snel, in het vooruitzicht van maatregelen, werknemers in de WAO laten afvloeien. PvdA-leider Kok heeft die WAO-plannen in het kabinets beraad „de bijl aan de wortel van de sociale zekerheid" genoemd. De PvdA wil niet verder gaan dan het nu al in de financiële boeken verwerken van eerdere afspraken van de bonden en werkgevers om de arbeidsonge schiktheid te beteugelen. Daar naast zou er door de sociale part ners terstond verder gedacht (Slot zie pagina 3 kolom 3) Drie samba-danseressen kondigen i?i Rio de Janeiro het carnaval aan. Zeeland viert het carnaval minder exotisch, een beetje bour- gondisch. met een snufje glamour. Verder in de bijlage Reportage: De frontlinies in de Golf wachten op de grote grondoorlog VJat deden de Amerikanenin Vietnam? Het Gehucht Het nieuwe ge zicht van de Vogelbescherming Zuidafrikaanse boeren in actie De droom van de toerschaatser Een trieste Auto Ra.i. In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen' stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. -U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. AMMAN - Vrouwen dragen vrijdag in de Jordaanse hoofdstad Amman een papieren model van een Scud-raket tijdens een pro- Iraakse demonstratie na afloop van de gebeden in de moskeeën foto Yousef Alan!AP) Vier weken voor: EIF YORK (DPA) - In de slag i passagiers heeft de Ameri- !nse binnenlandse lucht- irtmaatschappij America est Airlines besloten de tarie- nop alle door haar onderhou- a verbindingen tot volgend 1 ir januari te halveren. Be itftuigtïckets moeten echter (Ivoor een bepaalde datum p aangeschaft terwijl over gingen niet zijn toegestaan. (I is niet alleen deze relatief Sne binnenlandse luchtver- ader die met tarieflokkertjes lege vliegtuigstoelen pro- at te bezetten. Zo heeft de in- nationale luchtvaartmaat- i lappij American Airlines de j raven op de 100 belangrijkste i «les tot 10 juni gehalveerd. dhwest Airlines heeft beslo- isen toeslag van 15 dollar we- s hogere brandstofkosten en i sadere verzekeringen en vei- kidsmaatregelen, te schrap- a Geen enkele andere maat- lappij had die toeslag overge ven ondanks het feit dat zij *met die die hogere kosten 'geconfronteerd. j| w de helft van de Ameri- 'jIe luchtvaartmaatsehap- I 31 is met kortingen aan de II nu het aantal passagiers ii WO procent is afgenomen. De Svoor terreuraanslagen na 'uitbreken van de Golfoorlog de economische recessie 'houden de Amerikanen er- i 'gemakkelijk in het vliegtuig 'lappen. "rter werken KLM I heeft vrijdag bij het mi- We van sociale zaken de eer- 'aangekondigde aanvraag in- ARNHEM - Drukte in de buurt van de grenspost Bergh foto ANP) gediend voor werktijdverkor ting voor bepaalde categorieën van het personeel. De aanvraag betreft onder meer zo'n 1.400 man technisch grondpersoneel. De KLM heeft voor hen een con tingent werktijdverkorting aan gevraagd dat uitgedrukt in uren neerkomt op maximale werk tijdverkorting (50 procent) voor 26 procent van deze groep. Zo'n 4.700 mensen van het vliegend personeel (vliegers, boordwerk tuigkundigen en cabineperso neel) zullen wat de KLM betreft ook onder de maatregel van werktijdverkorting vallen. (Advertentie) Want iedereen kiest de Radson NOX HR. Hoog Rendement, dus Superzuinig. Milieuvriendelijk. Overal royaal warm water. Voordelig en milieubewust genieten van het hoogste, warmtekomfort. Kies Radson! Hu met f350.- ISfljl Levering uitsluitend via de erkende installateur UTRECHT (GPD) - De drukte op de rijkswegen viel gister avond nogal mee. Wel waren er wat meer files dan op ande re vrijdagen, vooral vanaf Utrecht richting Duitse grens. Op rijksweg 12 van Utrecht via Arnhem naar de grens groeide de file soms tot boven de twintig kilometer aan. Op de weg Utrecht-Amersfoort waren files van tien kilome ter 'normaal'. Maar in het licht van het feit dat 350.000 Nederlanders naar de winter sport gaan viel het alleszins mee. De spoorwegen hadden het moeilijk. Grote problemen ontstonden in de avondspits. Op allerlei knelpunten raak ten treinen defect. Veel con ducteurs kwamen en machi nisten door de toestand op de wegen te laat op hun werk. Problemen ontstonden vooral op de trajecten Vleuten- Utrecht, Haarlem-Amster dam, in de Schipholtunnel en bij Purmerend. De vertragingen liepen op tot vaak meer dan een half uur. Een aantal treinen viel uit. De spoorwegen zijn vooral gevoe lig voor stuifsneeuw. Als één wissel uitvalt heeft dat een sneeuwbaleffect, de ene ver traging lokt de andere uit. Het verwerken van de treinen naar wintersportgebieden ver liep wel redelijk. Zeven ex pressen gingen met 450G reizi gers naar Oostenrijk. Naar Frankrijk vertrok een trein met 550 wintersporters. 'Wintemieuws' op pagina's 3, 9 en 15.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1