IRA-aanslag op Brits kabinet SPRINT KLM moet achthonderd werknemers ontslaan Belastingrapport valt als basaltblok in de politieke vijver van Zeeland Bank voor herstel mn Midden-Oosten Mortiergranaat ontploft in achtertuin Downingstreet 10 Kok en Lubbers niet eens over tussenbalans golfoorlog ZO'N KANS LAATJE NIET LOPEN sport 23 t/m 27 kunst cultuur 9 t/m 13 Ruding haalt hard uit naar opvolger Kok Verkiezingen in Suriname op 25 mei Later minder koud Eerst sneeuw, later enkele opklarin gen. Temperatuur oplopend tot rond - 3 graden. Krachtige tol harde oost tot noordoosten wind. Later afnemend. 234e jaargang no. 33 l/rijdag 8 februari 1991 i LONDEN - Het Ierse Republi- keinse Bevrijdingsleger IRA i Leeft gisteravond de verant woordelijkheid opgeëist voor je aanslag op de Britse premier l John Major en zijn oorlogskabi- i net. Volgens de IRA was de aan tal al gepland toen Thatcher tog premier was. Onbekend is of de aanslag op enigerlei wijze in verband staat met de Golfoorlog. Gebleken is dat de IRA banden heeft met de Libische leider Gaddafi en met Palestijnse groeperingen. Donderdagmorgen rond tien uiir ontplofte een granaat op vijf meter afstand van de kamer in de ambtswoning van Major in Downing Street waarin het kabi net bijeen was. Een ambtenaar raakte gewond door rondvlie gende glasscherven. DEN HAAG (GPD) Premier Lubbers en vice-premier Kok zijn het liet eens geworden over een gezamenlijk voorstel aan de minister- taad ten behoeve van de discussie over de tussenbalans. Voor het labinetsberaad van vandaag ligt er alleen een voorstel-Kolc. Dat i jlan is, aldus Kok, onderhandelbaar. Het is een 'praatstuk', basis nor verdere discussie. De granaat werd met een mor tier afgeschoten uit een witte Ford Transit. Twee andere gra naten, die niet explodeerden, zeilden over de ambtswoning- van Major in Downing Street. De bestelbus stond geparkeerd in Whitehall, vlak bij het ministe rie van defensie. Omstanders zagen onmiddellijk na de aanslag twee mannen weg rennen. De terroristen hadden eerst nog de Ford Transit in brand gestoken. Volgens de poli tie wilden ze geen sporen achter laten. De hele omgeving van Downing Street en Whitehall, waar zich alle regeringsgebouwen bevin den, werd afgegrendeld, De klopjacht op de daders had van nacht nog geen reslutaat opgele verd. De terroristen zijn waar schijnlijk met een gereedstaan de auto ontkomen. Nadat de granaat was ingesla gen, zou premier Major eenvou dig hebben gezegd: „Ik denk dat we beter ergens anders verder kunnen vergaderen". Minister van defensie Tom King moest zijn collega's bij het raam weg halen, erop wijzend dat er nog een projectiel kon komen. De zit ting van het kabinet werd voort gezet in een 'veilige kamer', el ders in de ambtswoning. Thatcher In het Lagerhuis sprak Major enige uren later van zijn „min achting" voor de daders uit. Op positieleider Neil Kinnock zei dat dit soort aanslagen de Britse democratie alleen maar kon ver sterken. Ex-premier Thatcher belde van uit Californië op om Major een hart onder de riem te steken. Thatcher was in Amerika voor de verjaardag van ex-president Reagan. Koningin Elisabeth week in strijd met haar gewoon te af van de tekst van een tevo ren geschreven toespraak. Ze zei dat terroristen er nooit in zou den slagen de Britse democratie te ondermijnen. Een oud-minister van binnen landse zaken vroeg zich in het Lagerhuis af of er bij de politie nu koppen zouden rollen. Vol gens de Labour-parlementariër had de politie een onvergeeflijke fout gemaakt door de witte Ford Transit niet op te merken. De auto had acht minuten gepar keerd gestaan op een verdachte plek. lnhet CDA is het plan-Kok slecht gevallen, mate name door de daar- jopgenomen lastenverzwaring. Tijdens het gisteravond gehouden politiek topberaad in CDA-kring is Koks stuk niet echt besproken. Iet kwam tijdens het beraad binnen. In politiek-Den Haag werd het daarmee onwaarschijnlijk geacht dat het kabinet nog dit weekeinde sn akkoord zou kunnen bereiken over de tussenbalans. Het was de tweede keer dat de IRA een aanslag pleegde op de regering. In 1984 ging een dooi de IRA geplaatste bom af in een hotel te Brighton waar premier Thatcher logeerde. Pagina 4:® Herbouw Kuwayt en Irak lonkt Oorlog bemoeilijkt Hervormingen België Pagina 5: Oorlog zware kluif voor profeten Bejaarde Mighty Mo speelt grote rol Pagina 17: Zeeuwse ziekenhuizen klaar voor opvang slachtoffers Russen besluiten tot referendum MOSKOU (RTR/AFP/DPA- Het parlement van de Russische Fe deratie, de grootste republiek van de Sovjetunie, heeft don derdag in principe besloten een referendum te houden over di recte presidentsverkiezingen. Het besluit betekent een belang rijke steun voor de populaire Russische leider en huidige pre sident Boris Jeltsin. ■■HDHHHaHHHBKM Grondoorlog komt naderbij {Van onze correspondenten OEN HAAG (GPD) - De Ameri banse regering wil, na afloop «n de Golf-oorlog, een speciale link voor het Midden-Oosten ia het leven roepen. Deze moet Iie wederopbouw en ontwikke- ing van de regio financieren. M is gisteren gezegd door mi- j lister Baker (buitenlandse za- !fn'- 5e minister zei dit, terwijl de re- io aan de vooravond staat van ffi bloedige grondoorlog. Uit Rrschillende uitlatingen, onder :eer van de Franse president Mitterrand, blijkt dat de tank slag die moet leiden tot de be vrijding van Kuwayt, binnen en kele weken zal beginnen. Na vier rustige nachten huilden in Saudi-Arabië afgelopen nacht opnieuw de luchtalarmsirenes. Rond middernacht meldden verslaggevers in Riyad een aan val met een Scud-raket, die ken nelijk onderschept werd door twee Patriots. Ook in Dhahran werd luchtalarm gegeven, waar bij zelfs de gaspakken moesten worden aangetrokken. Dit bleek loos alarm. LONDEN - Politiemensen kijken naar het brandende wrak van het busje dat gebruikt is bij de aanslag (foto AP) Vliegtuigen halfvol door Golf Artsen akkoord met vergoeding medicijnen UTRECHT (ANP) - De ledenver gadering van de Landelijke Huisartsen Vereniging heeft donderdagavond in Utrecht vrij wel unaniem - met slechts één stem blanco - ingestemd met de Meerjarenafspraak Farmaceuti sche hulp (MAF) en medewer king aan het Geneesmiddelen vergoedingssysteem (GVS). Het GVS houdt in dat zieken fondsverzekerden in de toe komst per groep geneesmidde len hoogstens de gemiddelde prijs vergoed krijgen. Ze moeten dan voor duurdere medicijnen het verschil zelf bijbetalen. 3 Maanden extra garantie op occassions vanaf 7.500, Gekocht in de maand februari official Peugeot Dealer pta goes ijk 118 goes 01100-20620 official Ford Dealer auto adria westliavenaiik 150 goes 01100-20110 Vredesregeling Volgens Baker moet na de oor log ook Irak kunnen profiteren van de financiële hulp bij de we deropbouw. Dat geldt echter niet als president Saddam Hu- sayn aan de macht zou blijven, aldus Baker. Los daarvan zullen VS-presi- dent Bush en zijn Syrische ambtgenoot Assad zich inzetten voor een 'allesomvattende' vre desregeling voor het Midden- Oosten, zodra Irak verslagen is. De twee regeringsleiders kwa men dat vannacht overeen tij dens een telefoongesprek. Bush en Assad spraken uitgebreid over de ontwikkelingen in de Golfoorlog. In Cairo maakten Egypte en Saudi-Arabië donderdag be kend dat zij na afloop van de Golfoorlog nauw willen gaan sa menwerken met Syrië. In eerste instantie willen de drie landen komen tot een veiligheidspact dat vrede en veiligheid in het Midden-Oosten moet verzeke ren, De Amerikanen hebben donder dag de eis van de Jordaanse ko ning Husayn om te komen tot een wapenstilstand van de hand (Slot zie pagina 5 kolom 8) CDA pleit voor Nederlandse FBI DEN HAAG (GPD) - Er moet in ons land een eigen FBI worden opgericht bestaande uit een bundeling van de Economische controledienst (ECD, onderdeel van Economische Zaken), de Al gemene inspectiedienst (AID, onderdeel van Landbouw), de Fiscale inlichtingen- en opspo ringsdienst (FIOD, onderdeel van Financiën) en een door So ciale Zaken op te richten Socia le inlichtingen- en opsporings dienst (SIOD). MIDDELBURG - Het rapport over de provinciale belastingaf faire is donderdag als een ba saltblok in de Zeeuwse politie ke vijver gevallen. De conclu sies van de commissie Van Wa terschoot brachten alom ver warring en beroering teweeg. De Zeeuwse politici bleken hel eens over het feit dat de com missie een gedegen stuk werk heeft geleverd, maar aan een eenduidige beantwoording van enkele kernvragen die door de rapportage worden opgeroe pen, was men nog niet toe. Voorshands blijft onduidelijk of de Zeeuwse politiek koppen zal laten rollen. Evenzeer is on gewis of de tonnen, die de pro vincie voor een aantal leden van het dagelijks bestuur aan de fiscus heeft betaald door de gedeputeerden in de Zeeuwse kas moeten worden terugge stort. In het rapport wordt gesteld, dat bij de afwikkeling van het ge schil met de belasting binnen het college van gedeputeerde staten sprake is geweest van ernstig plichtsverzuim. In strijd met de provinciewet is in het to taal 605.000 gulden gemeen schapsgeld gespendeerd om met de fiscus in het reine te komen. Volgens de commissie Van Wa terschoot was dat fout en zijn de betalingen niet rechtmatig. Onduidelijk blijft welke spelers in het drama de hoofdrollen heb ben vervuld. Van Waterschoot meent - in een aanvullende reac tie - dat de eerstverantwoordelij ke gedeputeerde, de CDA-er J. B. Ventevogel niet als enige hoofdschuldige mag worden aangewezen. Voor hem is het zonneklaar dat er meerdere ge deputeerden bij betrokken wa ren en dat het hele college over de kwestie overleg heeft gehad. In het rapport wordt geoordeeld dat het dagelijks proviciebe- stuur de zaak 'voortdurend' en 'ten onrechte' buiten het norma le besluitvormingsproces heeft gehouden. Ook binnen het se niorenconvent (de besloten club van fractievoorzitters) en in de statencommissie bestuurszaken werd verdoezeld welke paden gedeputeerde staten bewandel den. Ongezouten kritiek levert de commissie op het optreden van de commissaris van de koningin, dr. C. Boertien en de griffier der staten, mr. J. A. Lander. Boer tien heeft niet gewaakt over een zorgvuldige gang van zaken en hij heeft de provinciewet ver zaakt. Lander heeft ambtelijke adviezen, waarin werd ontraden de navordering inkomstenbelas ting van gedeputeerden voor re kening van de provincie te ne men, onder tafel gewerkt. De commissie heeft aan het licht gebracht dat de provinciale re gelingen voor onkostenvergoe dingen regelmatig verkeerd zijn toegepast maar misbruik van die regelingen is. niet opge spoord. Zie voor meer nieuws over de belastingaffaire de pagina's 16 en 17 AMSTELVEEN (GPD) - Pieter Bouw had geen slechtere start als president-directeur van de KLM kunnen maken. Een ge schat verlies van 650 miljoen gulden over het lopend boek jaar. Elfhonderd arbeidsplaat sen op de tocht, waarvan acht honderd via gedwongen ont slag. Nog eens tweeduizend ba nen die door verzelfstandiging van bedrijfsonderdelen moeten verdwijnen. Halfvolle vliegtui gen en op korte termijn geen uitzicht op herstel. De kersver se topman van de KLM zelf ken schetst de situatie als: 'alle hens aan dek'. Bouw maakte gisteren de om vang van de noodzakelijke om buigingoperatie bekend: een miljard gulden. De maatregelen gaan veel verder dan in oktober was aangekondigd. Het verlies heeft namelijk de laatste maan den een schrikbarende hoogte bereikt. Alleen al over het afge lopen kwartaal boekte de maatsshappij een negatief resul taat van 213,9 miljoen gulden. Over het gehele boekjaar (april 1990 tot en met maart 1991) re kent de directie op een negatief bedrijfsresultaat (opbrengsten minus kosten) van 350 miljoen gulden. Maar daarbij móet een reservering van driehonderd miljoen worden opgeteld om de kosten van de reorganisatie te dekken. De inkomsten namen overigens in het derde kwartaal met 2 pro- (Slot zie pagina 5 kolom 7) flrs.PBouw AMSTELVEEN - Met een gebaar onderstreept president-directeur drs P. Bouw donderdag zijn betoog tijdens de persconferentie over de reorganisatie bij KLM. Rechts voorlichter Ron Wunderink foto Marcel AntonisselANP) 'Dolle Dries van Wijhe (45) werd gisteren verrassend kampioen NK- marathonschaatsen op natuurijs verder in de sportbijlage: Dam- talenten Hage en De Vos blijven nuchter VC Vlissingen kan de graderen schaatser Van de Berge geblesseerd de denksport rubrieken. Illustratrice Marjolein Bastin vertelt tekenend over de natuur Ver der in de bijlage Kunst en Cultuur: een ontdekkingsreis door de oude Engelse poëzie de andere kant van Mensje van Keulen, rei zigster op zoek naar macabere onderwerpen de toekomst van de jazz ligt in Europa een middeleeuwse avonturenroman uit de schatkamer van de Zeeuwse Bibliotheek een boeiend spel van schaduw en object in de Vleeshal DEN HAAG (GPD) - De discus sie over de tussenbalans is ge doemd te mislukken. Dat komt door de houding van minister Kok (financiën). Omdat hij ook politiek leider van de PvdA is kan hij niet als minister van fi nanciën optreden. Zijn handen zijn gebonden. Om politieke re denen kan hij niet met voorstel len komen die eigenlijk nodig zouden zijn. De voorzitter van de christelijke werkgeversorganisatie NCW, en voorganger van Kok, Ruding zegt dit in Elsevier van deze week. Volgens hem kan ook pre mier Lubbers niet uit de voeten door de dubbelrol van Kok. Hij kan geen compromissen verzin nen, bruggen bouwen, omdat er eigenlijk geen echte minister van financiën is. „Deze rivier heeft maar één oever", aldus Ru ding. Ruding verwijt Kok verder niet met eigen voorstellen in het ka binet te zijn gekomen. Volgens hem werkt de tactiek van Kok, rustig om tafel gaan zitten pra ten om te bezien wat er uitkomt, niet. Dan wacht iedereen af en gebeurt er niets in de minister raad. De minister heeft het bij Ruding nog verder verbruid PARAMARIBO (ANP) - Op 25 mei worden in Suriname alge mene* vrije en geheime verkie zingen gehouden, zo is donder dag in Paramaribo bekend ge worden. De regering en het par lement in Paramaribo bereik ten woensdag overeenstem ming over deze datum. Presi dent Johan Kraag zal de verkie zingsdatum zaterdag formeel aankondigen in een openbare vergadering van het parlement. Het organiseren van vervroegde verkiezingen was de belangrijk ste taak die het zakenkabinet van de militaire leiding mee kreeg na de coup van 24 decem ber. Woensdag zijn ook de data be paald voor de procedurele han delingen die tot de verkiezingen moeten leiden. De kiezerslijsten kunnen van 13 februari tot 15 maart gecontroleerd worden door de kiesgerechtigden en po litieke partijen kunnen zich van 18 tot 23 maart laten registreren bij het onafhankelijk kiesbu reau. door collega's Andriessen en Bukman openlijk te verwijten te weinig te bezuinigen. Daarmee zijn de collegiale verhoudingen verslechterd en standpunten verhard. Ruding-schrijft de huidige finan- cieel-economische problemen aan het'kabinet zelf toe. Bij het regeerakkoord is vrijwillig be sloten de uitgaven in 1991 met tien miljard gulden te verhogen,, stijgende naar 20 miljard in 1994. Die hogere uitgaven moeten vol gens Ruding worden terugge draaid. Hij wijst verder nog op ..de vuiliswagen van Onderwijs" (tegenvallers) en een onbetaal baar wordende koppeling als ex tra problemen. Volgens Ruding zal het kabinet, als men al uit de tussenbalans komt, een groot aantal 'flutbe- sluiten' nemen. Hij keert zich ook fel tegen de door Kok voor gestelde belastingverhoging: „Te gek voor woorden." Huiszoeking Femis-bank BREDA (ANP) - De rech- ter-commissaris in Bre da heeft donderdag op zestien plaatsen in ons land huiszoekingen la ten verrichten om te achterhalen of de Fe mis-bank zich schuldig heeft gemaakt aan over tredingen van de Wet toezicht kredietwezen en de Wet buitenlands betalingsverkeer. Bij de huiszoekingen is „het grootste deel van de administratie" van Fe- mis in beslag genomen, aldus persrechter Paal vast. Tevens heeft de po litie kluizen met inhoud meegenomen uit het hoofdkantoor van de bank op de Belgisch-Ne derlandse grens in Baar- le-Nassau-Hertog. Ook bij het agentschap J. de Block van de Femis- bank in Sas van Gent zijn bij een inval Femis- bescheiden in beslag ge nomen. De bank zou 2350 spaarders hebben die een kapitaal van 1350 miljoen gulden hebben ingelegd. Femis heeft een internationale struc tuur met vertakkingen in Engeland, Duitsland en op de Maagdeneilan den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1