PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN PvdA dreigt met kabinetscrisis Irak stelt geallieerden voor dood burgers verantwoordelijk Achteraf beter af! Provinciebestuur scherp veroordeeld in belastingzaak Kruiend ijs op Usselmeer Jordanië eist een staakt-het-vuren Ontkoppelingsplan van Lubbers valt verkeerd golfoorlog De Vries en Lubbers oneens over koppeling Reeks bedrijven pleegt voor 45 miljoen fraude mmmmam Baghdad verbreekt diplomatieke betrekkingen 'rt PZC abonnement is óók 'n evenement. 234e jaargang no. 32 Donderdag 7 februari 1991 Koud met sneeuw Veel bewolking en vooral in de middag en avond sneeuw. Maximum tempera tuur rond -6 graden. Vrij krachtig tot krachtige oosten xvind. ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN info*1 0V^°' 39666- MIDDELBURG - Een scherpe veroordeling aan het adres van de commissaris van de koningin, dr. C. Boertien en van de andere leden van het dagelijks bestuur van de provincie. Dat beeld rijst op uit het rapport van de commissie Van Waterschoot, die de geruchtmakende, provinciale belastingaffaire heeft onderzocht. Het stuk komt vandaag naar buiten. Er wordt in bevestigd dat het provinciebestuur in het verborgene heeft gehandeld in het conflict dat in de afgelopen jaren met de fiscus werd uitgevochten over naheffingen die gedeputeerden en ambtenaren van de belasting opgelegd kregen. De zaak slokte tenslotte een kleine twee miljoen gulden gemeenschapsgeld op. Het seniorenconvent - de club van fractievoorzitters uit de staten - werd door gedeputeerde staten niet op de hoogte gesteld van amb telijke en fiscale adviezen om het conflict niet te lang op de spits te drijven, zo wordt in het rapport gesteld. Ook werd in het senioren convent keer op keer een veel te rooskleurige voorstelling van za ken gegeven over de mogelijke afloop van het geschil. Andere provincies, waai- soortgelijke meningsverschillen met de fiscus speelden, hielden de strijd in een eerder stadium voor ge zien. Zeeland had daar lering uit kunnen trekken. De commissie Van Waterschoot verwijt de griffier van de staten, mr. J. A. Lander, dat die - als hoeder van de wet - een te passieve houding heeft aangenomen. Uit het onderzoek van de commissie is niet gebleken dat de be stuurders in aanzienlijke mate dubbele declaraties hebben inge diend. Aangeduid wordt dat wat dat betreft marginale vergissin gen boven tafel zijn gekomen. 'S GRAVENZANDE/DEN HAAG (GPD) - PvdA-fractie- voorzitter Thijs Wöltgens heeft met een kabinetscrisis gedreigd als de koppeling tussen lonen en uitkeringen wordt doorbroken. ,Ik wil een ernstige waarschu wing laten horen. Het is onbe staanbaar dat een kabinet met de PvdA afwijkt van het princi pe van eerlijk delen. De PvdA maakt dat niet mee", aldus IVöltgens woensdagavond op bijeenkomst in 's Graven- zande. Wöltgens reageerde «armee op het uitgelekte plan n premier Lubbers de uitke ringen alleen maar aan te pas sen voor de prijsstijgingen. Een woordvoerder van het CDA reageerde laconiek op de crisis dreiging: „Weer een loket geslo ten". De crisisdreiging volgde op politiek beraad woensdag tus sen CDA en PvdA over de bezui nigingen. De sfeer daar werd om schreven als 'sikkeneurig' en 'chagrijnig', naar aanleiding van de uitgelekte plannen van Lub bers. Aangezien Lubbers for meel geen lijstje van zijn hand op tafel legde werd echter beslo ten verder te werken aan een ge zamenlijk voorstel van premier en vice-premier. Wöltgens sloot overigens niet uit dat het kabinet een uitweg vindt uit de discussie rond de koppeling door een pathetische oproep te doen aan bonden en werkgevers de loonstijgingen tot bijna nul te beperken. Het kabinet zou daar in haar bezui nigingsplannen enigszins op vooruit kunnen lopen: „Het re kenkundige aspect kan me niets schelen. Maar alleen prijsstij ging voor de uitkeringen kan niet, tenzij ook de loonstijging daartoe beperkt blijft". In politiek-Den Haag is gisteren (Slot zie pagina 3 kolom 5) Pagina 4: Troepen op slagveld mikpunt eigen kogels Buitenlanders blijven rustig in Marokko Pagina 5: Israël voor demilitarisering deel Irak Bush in grote verlegenheid door Iralfc-gate DEN HAAG (GPD) - CDA-mi- nister De Vries (sociale zaken) is 13 tegen een idee van premier Lub bers om de uitkeringen in de toekomst alleen nog op te trek ken met de prijsstijging en niet met de loonstijging in de bedrij ven. De bewindsman is zo boos op de eerste minister dat hij al eind januari in een brief aan het kabinet zijn mening heeft neer- ?elegd. De Vries wilde Lubbers op andere gedachten bren- Volgens De Vries zullen de mini- zowel uitkeringstrekkers als minimumloners, er de komende 0,5 procent per jaar in koopkracht op achteruit gaan. bewindsman meent dat dat voorkomen moet worden. Voor de uitkeringstrekkers zou dat moeten gebeuren door de kop peling aan de loonstijging in de bedrijven onverkort te handha ven. Dat kan volgens hem,ook omdat de loonstijging de ko mende-jaren niet hoger zal zijn dan drie procent per jaar. De Vries vindt verder dat de be loofde BTW-verlaging met 1,5 procent onverkort door moet gaan. Een alternatief zou een verlaging van het laagste belas tingtarief (35 procent) kunnen zijn. Voor werkenden moet de belastingaftrek voor arbeids kosten omhoog van 1000 naar 1500 gulden per jaar. Een stij ging van woonlasten moet voor de laagste inkomensgroepen op gevangen worden door een aan passing van de individuele huur subsidie. Ziekenhuis kan besparen op inkoop materiaal (ANP) - Als ziekenhuizen beter omgaan met hun goede renstroom (instrumenten, ope- retiemateriaal, verband- en ge neesmiddelen) en de inkoop en distributie, kunnen zij samen jaarlijks 300 miljoen gulden be sparen. Bovendien kunnen ze ban tussen de 400 en 500 ver pleegkundigen meer inzetten, lat blijkt uit een onderzoek van deTU Eindhoven dat woensdag Wordt besproken op een con- Sfes in Ede. GEOPEND 10-17 EN 19-22 UUR. ZATERDAG EN ZONDAG 10-17 UUR TOEGANG FL. 13-, S AVONDS FL. 10,-. GRATIS PENDELDIENST: VOLG BORDEN RAI TREIN TOEGANGBILJETTEN BIJ NS-STATIONS AMSTERDAM MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft begin maart drie dagen uitgetrokken voor de behandeling van een omvangrijke fraudezaak tegen elf in relatie met elkaar slaande bedrijven in Zuid/West Nederland en België. Door bet plegen van valsheid in geschrifte werden de fiscus en de bedrijfsvereniging voor 45 miljoen gulden benadeeld. In eerste instantie zijn tien verdachten gedagvaard, waarvan vijf rechtspersonen. In een later stadium zullen nog enkele tientallen personen ter verantwoording worden geroepen. Het onderzoek in deze zaak loopt al bijna twee jaar. Daarbij kwam aan het licht dat er in de loonadministraties van de bedrijven is geknoeid. Dat leidde in de periode 1985-1989 tot onjuiste jaaropgaven aan de bedrijfsvereniging en ook wer den ër onjuiste belastingaangiften gedaan. Er werden in de zaak reeds meer dan honderd getuigen ge hoord. Zie ook pagina 13 Van onze correspondenten DEN HAAG/RIYAD - Irak heeft de geallieerden verantwoor delijk gesteld voor de dood van 150 burgers, waaronder 35 kin deren, in de zuidelijk gelegen stad Nassariyah. Zij kwamen om het leven bij een luchtaan val in de nacht van dinsdag op woensdag. Westerse verslagge vers hebben de stad woensdag bezocht. Hun verslagen zijn door Irak gecensureerd. Volgens Baghdad bestoken de geallieerde luchtstrijdkrachten opzettelijk woonwijken. Ook bij deze luchtaanval werden vol gens Iraakse woordvoerders weer veel woonhuizen getroffen. Daarnaast bestookten de geal lieerden militaire en industriële doelen. Tot laat in de ochtend hingen rookwolken, afkomstig van de getroffen doelen, boven de stad, zo meldden reizigers. De Iraakse autoriteiten zien in het bombardement, dat het grootste aantal civiele slachtof fers veroorzaakte in de oorlog tot nu toe, een verdere aanwij zing dat Washington het land wil vernietigen. Iran meldde onder tussen dat woensdag ook andere steden in het zuiden van Irak, waaronder Basrah. Faw en Umm 'elke paar minuten' door bommen getroffen werden. De schokgolven van de voortduren de bombardementen werden op 80 kilometer afstand gevoeld. In een reactie op de luchtaanval len herhaalde Baghdad het drei gement dat het de wereldwijde terreurcampagne zal opvoeren. Dinsdag en woensdag werden al aanslagen gepleegd op Ameri kaanse en geallieerde bezittin gen in Lima (waarbij drie doden vielen), Athene, Bayrut en Am man. Westerse inlichtingendiensten verwachten dat Irak niet veel langer zal wachten met het in zetten van chemische wapens. Deze mededeling was voor de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Baker, aanlei ding Baghdad nog eens te waar schuwen geen chemische of bio logische wapens te gebruiken. Dat zou „de meest ernstige ge volgen hebben". Hij zei dit in een gesprek met le den van het Huis van Afgevaar digden. „Een besluit daarover zal door de president worden ge nomen", aldus Baker, die met dat antwoord de mogelijkheid openliet dat Amerika in het ui terste geval met chemische of nucleaire wapens zal reageren. Vice-president Dan Quayle zei 'v LELYSTAD (ANP) - Het ijs op het IJsselmeer is gaan kruien door de toegenomen wind. Naar verwachting zullen de schotsen deze week steeds hoger tegen de dijk opschuiven, hetgeen fraaie taferelen op kan leveren. Scha duwzijde is dat bij aanhoudende strenge vorst en harde wind zware schade kan ontstaan aan de Oostvaardersdijk en de dijk Enkhuizen-Le lystad. De winter levert steeds meer problemen op voor de scheepvaart. Op veel waterwegen gel den vaarverboden. In Zeeland is daarvan nog nergens sprake. De doorgaande vaarwegen in Friesland en Groningen zijn bedekt met mid delzwaar tot zwaar drijfijs. De meeste kanalen in Noord-Holland zijn moeilijk tot onbevaar baar. In Zuid-Holland en Noord-Brabant zijn de kanalen bedekt met middelzwaar opeenge pakt drijfijs tot zwaar vast ijs. Op het IJsselmeer en het Markermeer bevindt zich zwaar verspreid drijfijs en aan de westzij den hiervan zwaar vast ijs. Op de route Amster dam-Lelystad is vaart alleen mogelijk met sterk gebouwde schepen onder begeleiding van ijsbrekers. De route Lelystad-Lemmer is moeilijk bevaarbaar. Op de Waddenzee be vindt zich veel zwaar opeengepakt drijfijs (foto ANP) Gorbatsjov Sovjet-president Michail Gor batsjov heeft woensdagavond in een niet aangekondigde televi sietoespraak duidelijk gemaakt dat hij vast van plan is zijn land bijeen te houden. Hij drong aan op voltallige deelname aan het referendum dat het Kremlin wil hou den over een nieuw O unieverdrag. O Herindeling Staatssecretaris De Graaff- Nauta van Binnenlandse Zaken heeft geen plannen voor een ver dere gemeentelijke herindeling in Zeeland. Ze zei dat woensdag tijdens een werkbe zoek aan Schouxven- O Duiveland. I O Gustafson Tomas Gustafsoxi voelt zich thuis in Nederland. De Zweed die het komend weekeinde kans hebber is voor de xoereldtitel schaatsen, is al in Heerenveen gearriveerd. Per auto, xoant aan vliegen heeft O O hij eexi broertje dood. £.0 Baan Een banenproject moet er aan meehelpen dat jongelui die het voortgezet speciaal oxiderxoijs verlaten aan de bak komen. Ge probeerd wordt hen werk op maat te bezor- C gen. I ■HH SAUDI ARABIË - Een soldaat van het Britse Eerste Bataljon (The Kings Own Scottisch Borders genoemd) wacht woensdag in een Saudisch woestijnkamp op vertrek naar het front aan de grens met Kuwayt foto Robert SullivanlAFP) vorige week in Londen, dat de Amerikanen het gebruik van nu- claire wapens niet uitgesloten hebben. Net als president Bush een dag (Slot zie pagina 5 kolom 8) AMMAN (AP) - Koning Hu- sayn van Jordanië heeft woensdag een staakt-het- vuren geeist in de Golfoor log, waarin buitenlandse mogendheden volgens hem er op uit zijn Irak te vernie tigen en de Arabische we reld politiek te overheersen door haar te verdelen. „Dit is een oorlog tegen alle Arabieren en alle moslims en niet alleen tegen Irak", zei de koning, die de Arabieren en moslims in een toespraak voor de televisie opriep het „broederland Irak" te steu nen. De vorst haalde fel uit naar Arabische landen die zich bij de coalitie tegen Irak heb ben aangesloten. Zonder Saudi-Arabie en Egypte bij naam te noemen, zei hij dat „twee landen, een Arabisch en een islamitisch, zich poli tiek geallieerd hebben met Israel". De koning, die de afgelopen 37 jaar een toonbeeld van pro-westerse matiging was, leek met zijn rede abrupt af scheid te nemen van de strikte neutraliteit die hij zichzelf in het Golfconflict had opgelegd. In zijn toe spraak weerklonk de krach tige pro-Iraakse gezindheid van het overgrote deel van zijn 3,4 miljoen onderdanen, voor ruim de helft Palestij- nen. Ook beschuldigde hij de geallieerde mogendheden ervan zijn land op de knieen te willen dwingen, door de olie-aanvoer vanuit Saudi- Arabie stop te zetten en de tankauto-transporten van uit Irak te bombarderen. (Advertentie) In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenLijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. •U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1