Wöltgens: gulden opwaarderen DE SLACHTOFFERS VAN DE GOLFOORLOG GIRO 800800 DEN HAAG Slovenië wil uiterlijk in mei uit Joegoslavische federatie PZC President Bush behoudt geloof n succes glasnost commentaar Veel te rooskleurig jeeld rijk van Claus kijkt door lenzenstelsel Opruiming apartheid binnen- en buitenland Europarlementariër: idee is beschamend Kamer ook afwijzend i stadsvernieuwing HET NEDERLANDSE RODE KRUIS, UNICEF NEDERLAND, STICHTING VLUCHTELING, ARTSEN ZONDER GRENZEN Studenten sturen plannen Ritzen de lucht in Lubbers: koppeling opgeven WOENSDAG 6 FEBRUARI 1991 jN HAAG (ANP) - PvdA-frac- Voorzitter Wöltgens zou het f! goede zaak vinden als de jiden met 5 procent wordt op- -aardeerd ten opzichte van Duitse Mark. Belangrijke Arweging voor Wöltgens Is Jlirbij is dat dat dempend zal l fken op de inflatie. Wöltgens idat dinsdag in een interview JjiNRC-Handelsblad. gevolg van de eenwording ■dt in de Duitse economie }1 geld gepompt, wat tot ge- g heeft dat de inflatie in itsland toeneemt. aldus iltgens. „Als we slaafs de litse monetaire politiek blij- a volgen, betalen wij mee aan dal. Duitse eenwording", aldus iöoltgens. Als gevolg van de brakke monetaire politiek die k| ^afgelopen jaren ook in Neder- m is gevolgd, is de gulden nu fidergewaardeerd geraakt aan Duitse Mark, zo meent de g 'vdA-fractievoorzitter. opwaardering van de gul- Cs itii vermindert volgens Wölt- jens de inflatie en daardoor rordt de koopkracht van de Ne derlandse burgers minder wordt aangetast. Dat zou een prettig bijkomend effect zijn voor de ka binetsdiscussie over de tussen balans, zo laat Wöltgens blijken. Opwaardering acht Wöltgens ook gerechtvaardigd als geke ken wordt naar de grote over schotten op de betalingsbalans van de afgelopen jaren. Sedert 1982 heeft Nederland een over schot. Dit jaar stijgt het naar ongeveer 20 miljard gulden, ruim 4 procent van het bruto na tionaal produkt. „Als Japan een dergelijk percentage scoorde gingen ze aan de schandpaal", aldus Wöltgens. Kamer tegen Een meerderheid van de Tweede Kamer staat afwijzend tegen over het pleidooi van Wöltgens. CDA-woordvoerder De Jong wijst er op dat ons land als deel nemer aan het Europese Mone tair Stelsel moeilijk op eigen houtje tot revaluatie kan beslui ten. Bovendien bestaat volgens De Jong de kans dat de verwachte i rèjpTTERDAM (GPD) - De mi ster en zijn ambtenaren schet- een veel te rooskleurig [leid van de stadsvernieuwing. l! voortgang wordt optimisti- 2 ijver beschreven dan deze in pterkelijkheid is. Het tempo o) lm de verbetering van de voor- Drlogse woningen wordt sterk Ook de effecten van particuliere woningverbete- f)& worden overdreven. Daar imt nog eens bij dat de inko- enspositie van de bewoners in stadsvernieuwingswijken ihter blijft bij de verwachtin- in. Tenslotte steken gemeen- - fcn veel meer eigen geld in de |dsvernieuwing dan het rijk steeert. (iü staat in een onafhankelijk, Wetenschappelijk onderzoek lat woensdag aan staatssecre- aris Heerma (Volkshuisvesting) 'ASHINGTON (RTR) - De merikaanse president George ush heeft dinsdag de situatie de Sovjetunie zeer zorgwek- end genoemd, maar hij heeft aar direct aan toegevoegd dat ct land zijns inziens nooit zal irugkeren naar een totalitaire laatschappij. pjdens een persconferentie faarop Bush gevraagd werd of fel tijdperk van Michail Gor- itsjov's „glasnost" (openheid) .perestrojka" (hervormin- en) voorbij is, zei de president: Nee, ik denk dat het, wat er ook ibeurt, nooit zal terugkeren arde dagen van de totalitaire, esloten samenleving van de loude Oorlog". Deze aktie wordt gevoerd in samenwerking met: Memisa, Mensen in Nood, Novib/Gast aanTafel, de Stichting Oecumenische Hulp, Tear Fund en Terre des Hommes. gunstige effecten van zo'n maat regel zullen uitblijven of in hun tegendeel zullen omslaan, om dat buitenlandse beleggers de ontwikkeling van onze econo mie minder gunstig taxeren. De Korte (VVD) deed de sugges tie van Wöltgens af als een aca demisch betoog. Volgens hem zal revaluatie destabiliserend werken op het internationale monetaire beleid. De liberale Europarlementariër De Vries noemde het voorstel beschamend. Kennelijk weet Wöltgens niet hoe de EG werkt. Het voorstel betekent een fun damentele breuk met de afspra ken in EMS-verband, vond De Vries. Het Europese Monetaire Sys teem (EMS) is volgens De Vries met veel pijn en moeite tot stand gekomen. De afspraak is dat de muntkoersen stabiel blijven en afwijkingen maximaal 2,25 pro cent mogen bedragen. Het voor stel van Wöltgens is volgens De Vries een onvoldragen sugges tie, een blindganger. „Het voor stel is duidelijk partijpolitiek in gegeven. Een kat in het nauw maakt rare sprongen", aldus De Vries. Hij maakt ook bezwaar tegen de suggestie dat Nederland niet hoeft op te draaien voor de kos ten van de Duitse eenwording. „Dat is een gevaarlijk stand punt. De Duitsers zijn zeer ge voelig voor Westeuropese soli dariteit met de eenwording", al dus De Vries. wordt aangeboden. Het rapport van de TU-Delft ontkracht de zo geheten Evaluatienota van het ministerie waarin de Tweede- Kamerleden werd voorgehou den dat de stadsvernieuwing 'ruim op schema ligt.' In de grote steden was daarvan op geen en kel onderdeel sprake. Die steden stoppen er bovendien veel meer energie en geld in dan het minis terie denkt. De wethouders van Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht geloven dan ook dat er de komende j aren nog meer geld moet worden uitgetrokken voor de bestrijding van de achter standen in de stadsvernieuwing. De opgaven waar de steden voor staan zijn de laatste tijd eerder groter dan kleiner geworden. Korting op de stadsvernieu- wingsfinanciën kan desastreus zijn. UTRECHT (ANP) - Studenten in Utrecht lieten dinsdag een bal lon op om de plannen van minister Ritzen om maximaal vijf jaar studiefinanciering te verstrekken aan studenten die jonger zijn dan 27 jaar in de lucht te laten vliegen. Ongeveer 150 leden van studentenverenigingen luisterden op het Lepelenburg naar sprekers en muziek. Volgens de organisa tie was het voor het eerst dat alle verenigingen van de Utrechtse Rijksuniversiteit samen demonstreerden. In Nijmegen ging het niet ludiek toe. Daar bezette een groep van 40 studenten dinsdagochtend rond elf uur het bestuursgebouw van de Katholieke Universiteit in Nijmegen om te protesteren tegen de invoering van een bindend studieadvies. Ook maakten zij zo bezwaar tegen het plan van de universiteit om studiepro gramma's in te korten. Een gesprek tussen het college van bestuur en een delegatie van de studenten leverde niets op. Het college wilde niet praten zo lang de studenten zich ophielden in hetgebouw. De politie ont ruimde later op de dag het gebouw. Aanhoudingen zijn niet ver richt (foto Ruud Hoff/ANP) Bush erkende echter dat Sovjet leider Gorbatsjov „enorme pro blemen thuis" heeft, maai' vol gens de Amerikaanse president heeft Gorbatsjov het nog steeds voor het zeggen in Moskou. Bush merkte nog op dat hij met zijn uitspraken niets wil afdoen „aan zijn wens dat de mensen van de Baltische staten, bijvoor beeld, hun bestemming berei ken". Bush heeft Moskou her haaldelijk opgeroepen het con flict met de staten, die naar onaf hankelijkheid streven, vreed zaam op te lossen. Bij het harde ingrijpen van het Sovjetleger in de Baltische staten kwamen de afgelopen maand 20 mensen om het leven. OËGSTGEEST - Prins Claus werpt een blik door een lenzenstelsel. Hij bracht dinsdag een bezoek aan het Marine Elektronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest. Naast hem de heer Van der Velden, chef van de afdeling glasbewerking (foto Paul Stolk/ANP) Kamer op bres voor zwijgplicht vrouwenopvang DEN HAAG (ANP) - PvdA en CDA vinden dat de regering haar best moet doen om de be langen van vrouwenopvang huizen en de daarin verblijven de mishandelde vrouwen en hun kinderen te waarborgen. Na de uitspraak van de rechter in Rotterdam dat een opvang huis in Rijnmond alle informatie moet geven over twee kinderen die door hun weggelopen moe der werden verborgen voor hun vader, vreest de fractie dat vrou wen geen gebruik meer zullen durven maken van dit soort op vangvoorzieningen. Geheim houding is nu niet meer verze kerd. In schriftelijke vragen aan de ministers van WVC en justitie, dringen de Kamerleden Vliegen- thart (PvdA) en Doelman-Pel (CDA) aan op het tot stand bren gen van een „protocol" waarin de belangen van de opvanghui zen en hun bewoners worden ge regeld. Tevens zou het Wetboek van Strafrecht moeten worden aangepast om aan te geven op welke wijze vastgesteld kan wor den of sprake is van zorgvuldige hulpverlening bij het niet-straf- baar verbergen van minderjari gen. BELGRADO (DPA/RTR) - De Joegoslavische deelrepubliek Slovenië wil zich nog voor juni afscheiden van Joegoslavië. Dat maakte het hoofd van de Sloveense coalitie, Joze Pucnik, dinsdag bekend. Hoewel Puc nik aan het hoofd staat van de coalitie maakt hij geen deel uit van de'Sloveense regering. Pucnik ziet geen heil meer in omvorming van de federatie tot een lossere confederatie waar binnen de afzonderlijke deelre publieken soevereine bevoegd heden krijgen op economisch en politiek terrein. „Een dergelijke omvorming is vanwege de on mogelijke eisen van de zuidelij ke deelrepublieken 'niet reali seerbaar". Volgens de gisteren bekendge maakte resultaten van een opi niepeiling gelooft 55 procent van de Slovenen dat een vreedzame afscheiding van hun deelrepu bliek nog dit jaar kan worden doorgevoerd. Pucnik presenteerde dinsdag een opzet voor een nieuwe Slo veense grondwet waarin alle ver wijzingen naar banden met Joe goslavië zorgvuldig zijn verme den. Voorts treft de Sloveense regering voorbereidingen voor het opzetten van een eigen rechtssysteem en belastingstel sel. De ontwerp-grondwet voorziet ook in „speciale betrekkingen" met de deelrepublieken Kroatië en Bosnië-Hercegovina. Ook een statenbond met Kroatië be hoort tot de mogelijkheden maar in dat geval eist Slovenië eveneens volledige zelfstandig heid. Waarnemers hebben uit be trouwbare bron vernomen dat Sloveense afgevaardigden vrij dag tijdens een spoedzitting met de Joegoslavische leiding al wil len onderhandelen over de opde ling van de schulden en het ver mogen van de federatie. De spanningen tussen Belgrado en de andere naar onafhanke lijkheid strevende deelrepu bliek, Kroatië, lopen na een kor te periode van betrekkelijke rust weer op. Het federale ministerie van defensie beschuldigt, de deelrepubliek ervan afspraken over het demobiliseren van mili ties niet na te komen. Volgens Belgrado bevinden zich Topman Generale krijgt ontslag BRUSSEL (ANP) - De Generale Maatschappij, de grootste houdstermaatschappij van Bel gië, heeft dinsdag het ontslag van topman Hervé de Carmoy bekendgemaakt. De Carmoy, die de dagelijkse leiding van de Generale in handen had, wordt opgevolgd door Gérard Me- strallet. De reden van het ontslag van De Carmoy is niet bekend, maar mogelijk is hij de zondebok voor de lagere resultaten die de Gene rale in 1989 boekte. In een inter view met de Brusselse krant Le Soir gaf De Carmoy dinsdag toe dat de resultaten, op verzoek van enkele aandeelhouders, te mooi zijn voorgesteld. De Europese Gemeenschap - en dus ook Neder land - gaat er nog niet toe over om de sancties tegen Zuid-Afrika op te heffen. Ook niet na de jong ste beloften van president Frederik de Klerk in zijn toespraak bij de opening van het nieuwe parlemen taire jaar in Kaapstad. Daarin kondigde hij aan dat een aan tal wetten zal worden geschrapt, op grond waarvan Zuidaffi- kanen naar ras worden ingedeeld in eerste, tweede en derde rangs burgers, compleet met alle vrijbrieven voor discrimi natie en ongelijke behandeling. Het zijn de wetten waarop de architecten van de apartheid destijds het verfoeilijke politie ke systeem hebben gefundeerd. De Klerk heeft ondubbelzin nig duidelijk gemaakt dat hij, ondanks alle geweldsexplosies van het afgelopen jaar in de zwarte gemeenschap en ondanks de tegenstand in eigen, blanke gelederen, gestaag wil verder gaan met de staatkundige, politieke en economische hervor mingen in Zuid-Afrika. Het punt waarop kan worden vastge steld dat het veranderingsproces echt 'onomkeerbaar' is ge worden, lijkt nu bijna bereikt. En dat is van groot belang voor de geloofwaardigheid van de huidige Zuidafrikaanse blanke leiders tegenover het buitenland. De voorwaarden van de Europese Gemeenschap aan de Zuidafrikaanse regering, wil er een eind komen aan de economische en politieke sancties, zijn zo helder als glas. Met zijn nieuwste initiatieven gaat president-De Klerk heel ver in die richting. Maar de buitenwereld wil niet alleen op de woor den van Pretoria afgaan. Er moeten daden op volgen. Het weinig overtuigende hervormingsbeleid van een reeks van zijn voorgangers speelt De Klerk wat dat betreft parten. De onderhandelingen met de vertegenwoordigers van de zwarte bevolking zijn een jaar na de aankondiging nog altijd niet daadwerkelijk op gang gekomen. Ook de vrijlating van poli tieke gevangenen en de terugkeer van zwarte ballingen uit het buitenland zijn nog niet bevredigend geregeld. Daarom voert de EG een sanctie-politiek die gelijke tred houdt met De Klerks tempo op het pad van de opruiming van de apart heid. Dat de sancties zullen verdwijnen staat zo goed als vast. Een besluit tot versoepeling zal worden voorbereid, zo is in Brussel besloten. En verder is het dus nu een kwestie van tijd geworden. De blanke regering in Pretoria wordt op haar ei gen bedachtzame wenken bediend. Nederland heeft in zijn kritiek op de Zuidafrikaanse poli tiek van apartheid altijd nogal voorop gelopen. In het beleid zelf spoorde het voornamelijk met de Europese Ge meenschap. De Haagse reactie op wat er nu in Zuid-Afrika gebeurt zal op korte termijn niet veel anders zijn. In een nota aan de Tweede Kamer heeft minister Van den Broek van bui tenlandse zaken dat kort geleden nog eens uiteengezet. Er kunnen geleidelijke stappen worden gezet naar opheffing van het (gedeeltelijk ook eigen) sanctiepakket, maar pas aan het eind van het proces van afschaffing van de apartheid kan sprake zijn van volledige normalisering van de betrekkingen met Zuid-Afrika. De basis voor die nieuwe verhoudingen met Nederland is vorige herfst gelegd, toen president De Klerk een staatsbezoek aan ons land bracht. Nederland wil op goe de voet leven met een democratisch Zuid-Afrika, waar geen rassenscheiding meer bestaat en iedereen in beginsel gelijke kansen heeft. Daar is geen woord Frans bij. Alleen de enige 'vloek' met een Nederlandse klank die internationale be kendheid heeft gekregen - het woord 'apartheid' - moet nog even volledig worden opgeruimd. vdM. (Slot van paginal) ging van autokosten (hogere benzineaccijns gekoppeld aan de verhoging van tarieven open baar vervoer met 4,5 procent), - 3 miljard aan overige lastenver hogingen (beperking van VUT- rechten, flexibele pensionering, afzien van de geplande BTW- verlaging en dergelijke). De eni ge mogelijkheid die de premier nog ziet om de BTW te verhogen, is na 1992 enkele produkten en diensten van het lage naar het hoge tarief over te hevelen, het geen ongeveer 2 miljard ople vert. De plannen van Lubbers, die een totaalbedrag van 17,2 miljard gulden aan bezuinigingen om vatten, stuiten op groot verzet bij de PvdA. De sociaal-demo craten hebben zich eerder ge keerd tegen ingrepen in de socia le zekerheid, een forse huurstij- ging, hogere tarieven openbaar vervoer en een bezuiniging bij Ontwikkelingssamenwerking. Het aanpakken van de gezond heidszorg stuit eveneens op ver zet. In PvdA-kringen werd gisteren met stijgende nervositeit gecon stateerd dat „het zwarte pieten nu echt begonnen is". De PvdA is beducht gebrandmerkt te worden als de partij die niet wil' bezuinigen, en verwijt op haar beurt de CDA-ministers elk be zuinigingsplan af te houden. In CDA-kring werd gisteren erkend dat ook de eigen bewindslieden moeite hebben een bijdrage te leveren aan het pakket van 17 miljard. Juist door die onwil van de afzonderlijke ministers om te bezuinigen dreigde er een im passe te ontstaan. De PvdA vreest nu door Lubbers en het CDA in een politiek uit zichtloze situatie te worden ge manoeuvreerd. De partij kan zich nauwelijks een slaande ru zie in het kabinet veroorloven, nu ze al tijden in de opiniepeilin gen op verlies staat. De laatste opiniepeilingen geven de so- ciaal-demcoraten niet meer dan tussen de 22 en 26 procent (was 32), en wijzen op voortgezette winst voor het CDA, dat van 35 naar maximaal 38 procent zou kunnen groeien. nog ruim 10.000 leden van de re- servepolitie onder de wapenen en zijn de „illigale groepen" (mi lities) van de Kroatische rege ringspartij HDZ evenmin ont wapent. Beide partijen kwamen twee weken geleden overeen dat de Kroatische milities gedemo- bilisserd zouden worden waar door op het nippertje een moge lijk legeringrijpen in Kroatië werd vermeden. De Kroatische president Pranjo Tudjman hekelde het optreden van de federale president Boris- lav Jovic omdat deze zijn macht te buiten was gegaan. De presi dent had eerst met de andere le den van het collectieve Joego slavische presidentschap moe ten overleggen alvorens Kroatië te dreigen met legeringrijpen als het zijn politie-reservisten niet zou demobiliseren. Janez Drnovsek, het Sloveense lid van het collectieve presidentschap, voegde eraan toe dat de houding van Jovic ten opzichte van Kroatië het onafhankelijkheids streven van Slovenië versterkt. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Temeuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 76,30; franco per post f 95,00; per maand 26,50; jaarabonnement 295,00; jaarabonnement franco per post 375,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,40, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie 22,35; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen. 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3