ySè y Defensietop YS naar de Golf Lubbers wil koppeling van loon en uitkering opgeven Grote braadpan gezocht. 8.99 kl leintj ies Proces Winnie Mandela uitgesteld CDA'er vergelijkt Groen Links in kamer met NSB Rundergehakt, Cheney en Powell onderzoeken noodzaak grondoorlog golfoorlog Geen rechtvaardiging gebruik kernwapens MEUBELS HALF GELD B-52 gaat vanuit Engeland vliegen Guur Perioden met zon. Vrijwel droog. Geen sneeuio van betékenis. Vrij krachtige oostelijke wind. Middagtemperatuur omstreeks -2 graden. 01184-8432 er telefoQn: 11234e jaargang no. 31 „Woensdag 6 februari 1991 (Van onze correspondenten) WASHINGTON/DEN HAAG - De Amerikaanse minister Cheney (defen sie) en de voorzitter van de chefs van staven, Co lin Powell, zullen aan het eind van de week naar Saudi-Arabië reizen om te gaan of een grond oorlog nodig zal zijn. bat is gisteren gezegd door pre sident Bush. Hij zei dat het een open vraag is of de luchtaanval- jen' alleen voldoende zullen zijn Irak uit Kuwayt te krijgen. Cheney en Powell gaan naar Saudi-Arabië toe, aldus Bush, jom een antwoord op die vraag ie krijgen". Bush benadrukte dat alleen hij de definitieve beslissing kan ne men over een grondoorlog. Maar [lij zei gisteren geen besluit te zullen nemen dan na overleg fiiet Cheney en Powell, die op hun beurt het komende week einde met. de Amerikaanse be vélhebber in Saudi-Arabië, ge neraal Schwarzkopf, zullen pra ten. De president ontkende dat de m reis van Cheney en Powell ook betekent, dat een grondoorlog Oordeel kamermeerderheid nu heel dichtbij is gekomen. „Dat signaal wordt met de reis niet gegeven", zei Bush. Bruggen vernield In afwachting van een eventuele grondaanval blijven de geal lieerde luchtstrijdkrachten doe len in Kuwayt en Irak bestoken. Dat heeft er al toe geleid dat een derde van alle bruggen in Irak vernietigd is, en een groot deel van de andere zwaar bescha digd. Dat zei een Britse woord voerder dinsdag in Riyad. Dinsdag werden voor het eerst sinds 17 januari ook Syrische troepen bij de schermutselingen betrokken. Een Syrische een heid opende het vuur op Iraakse troepen, die in het noorden van Saudi-Arabië de grens probeer-, den over te steken. De ongeveer dertig Irakezen werden met ar tillerievuur terug gedrongen. Op de 20ste dag van de Golfoor log leken de voortdurende bom bardementen een duidelijk ef fect te krijgen. Nadat Irak al eer der drinkwater en elektriciteit gerantsoeneerd had, besloot Baghdad de verkoop van olie, in clusief stookolie, en olieproduk- ten aan particulieren geheel stop te zetten. Vooral het gebrek aan stookolie zal problemen veroorzaken om dat de temperatuur in Iraks nacht momenteel nauwelijks boven het vriespunt uitkomt. Olie en benzine worden alleen nog maar geleverd aan het leger. Het Amerikaanse televisiesta tion ABC meldde dat Irak op verschillende plaatsen in Sudan grondraketten en gevechtsvlieg tuigen heeft gestationeerd. Dat zou al voor het uitbreken van de oorlog zijn gebeurd. Er zouden twintig Iraakse vliegtuigen ge zien zijn ten noorden van de hoofdstad Khartoum. Aan de Rode Zee zijn raketten waarge nomen. Dinsdag zijn opnieuw vier Iraakse vliegtuigen naar Iran gevlucht. Vluchtelingen die de afgelopen dagen Jordanië hebben bereikt, melden dat steeds vaker ook burgerdoelen getroffen worden door de geallieerde luchtmacht. Huizen, bussen, maar ook het verkeer op de weg tussen Bagh dad en Amman worden getrof fen. In totaal zijn zeker 31 Jor daanse tankwagens op de weg aangevallen. Daarbij zijn zeven chauffeurs om het leven geko men. VN-secretaris-generaal Pe rez de Cuellar heeft, dinsdag op nieuw de geallieerde aanvallen op deze burgerdoelen veroor deeld. Terrorisme Radio Baghdad riep opnieuw op tot terroristische acties tegen de VS en hun bondgenoten. Sinds het uitbreken van de oorlog zijn meer .dan zeventig terreuraan slagen gepleegd, waarbij in to taal twee doden vielen. Ook in de VS zelf kunnen terroristen ge probeerd hebben toe te slaan. In de buurt van de marinehaven van Norfolk werden maandag zes staven dynamiet gevonden bij tanks met miljoenen liters zeer ontvlambaar methanol. Het traditioneel neutrale Oos tenrijk heeft de VS toestemming gegeven materieel, het gaat om 103 Amerikaanse reddings- tanks, door het land te transpor- teren op weg naar de Golf. In Frankrijk is een onbekend aan- tal Amerikaanse vliegtuigen E6I1 GBK van het type KC-135 aangeko men. De toestellen zijn bedoeld om de B-52 bommenwerpers die in Engeland zijn gestationeerd, in de lucht bij te tanken. Gulden PvdA-fractievoorzitter Wölt- gens is voor opwaardering van de gulden met 5 procent ten op zichte van de Duitse Mark. Hij denkt dat dit dempend zal werken op de inflatie. In de Tweede Kamer is het idee negatief ont- O vangen. O In mei begint de nieuwbouw voor het Agrarisch Opleidings centrum (AOC) in Goes. Eind 1992 zal het agrarisch onderwijs onder één T O dak zitten. b Kees Vermunt Pagina 4: Parijse sekspaleizen leeg door oorlog Pagina 5: EG wil luchtvaartmaatschappijen helpen Steun aan Irak komt Sudan duur te staan Zeeuwse molens In Nieuw- en Sint Joosland is gis teren het boek Zeeuwse Molens gepresenteerd. Auteur Willem Staat deed per fiets elke van de ongeveer 75 'Zeeuwse molens aan en kwam tot de conclusie dat de wiekendragers in deze provincie de IC wind mee hebben. I s - Sr 4 Kees Vermunt ivordt, zoals ei genlijk afgelopen zondag al dui delijk is geworden, trainer van Middelburg. De oefenmeester, die nu nog werkzaam is bij zater dag-eersteklasser Ro zenburg, hakte giste- O ren de knoop door. 0 O WÊÊËÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊM DEN HAAG (GPD) - Een grote meerderheid in de Tweede Ka- is het met de regering eens dat het gebruik van chemische, bacteriologische of nucleaire wapens in de Golfoorlog „niet Extreemrechtse Ze'evi minister in Israël (Van onze correspondent TEL AVIV - Het Israëlische par lement heeft gisteravond na een stormachtige zitting met 61 te gen 54 stemmen zijn goedkeu- ring gegeven aan de benoeming lot minister van Rechavam Ze'evi, leider van de rechtsex- tremistische Moledet-partij. |Ttvee Likoed-ministers, Ehud Olmert (volksgezondheid) en iDavid Levy (buitenlandse za- |fen) namen niet aan de stem- deel. Ze'evi gaat deel uit maken van de ministeriële de fensiecommissie, die besluiten meemt over belangrijke zaken rond Israëls veiligheid. RIDDERKERK - Wegens het niet doorgaan van belangrijke ex portorder van enige grote Neder landse meubelfabrieken, wordt vanuit meubelboerderij de Reijer aan de Kievitsweg 124 te Ridder kerk, een enorme partij massief eiken en moderne witte klasse meubelen verkocht voor de HAL VE PRIJS. Om u een paar voor beelden te noemen: prachtige ei ken eethoek, bestaand uit robuus te tafel met vier massieve stoelen van 1790 - voor 895,-. Praktische eiken t.v./stereokasten van 398- voor 199,-. Originele eiken toog- kasten van 2390,- voor 1195,-. Schitterende gebloemde 2-zits- banken, Chesterfield model, van 1195,- voor 595,-. Heerlijk zitten de leather look bankstellen, 3+2- zits van 1718,- voor 859,-. Top kwaliteit rundlederen bankstellen, 3+2-zitsbank kompleet van 4199,- voor 2098,-. En zo kun nen we nog wel even doorgaan. Alles wordt gratis thuis gebracht en met schriftelijke garantie ver kocht. Wie binnenkort dus meu bels nodig heeft, kan nu zijn slag slaan bij Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg'124,Ridderkerk (Bolnes). Dagelijks geopend van 10.00 - 18.00 uur Vrijdags koop avond. 's-Maandags gesloten. Ruime parkeergelegenheid. te rechtvaardigen is". Groen Links, dat gisteren minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) interpelleerde, kreeg geen steun voor het standpunt dat de Nederlandse militairen moeten worden teruggetrokken als kernwapens worden ge bruikt. Het kamerlid Sipkes van Groen Links had de interpellatie aan gevraagd vanwege uitspraken van de Amerikaanse vice-presi dent Quayle en minister van de fensie Cheney. Beiden sluiten de inzet van kernwapens niet uit, maar verklaarden tegelijkertijd zich niet te kunnen voorstellen dat de Amerikaanse regering tot inzet van die wapens besluit. Van den Broek legde gister avond uit dat de VS „elke poten tiële tegenstander in het onge wisse laten over de reactie van Amerikaanse kant", mocht die tegenstander kernwapens inzet ten. Volgens de minister is dat al jarenlang Amerikaans beleid: dreigen met kernwapens om ge bruik ervan door de tegenpartij te ontmoedigen. Ook vanwege het conventionele overwicht dat de internationale coalitie bezit, is er volgens Van den Broek „geen rechtvaardi ging voor de inzet van kernwa pens". Voor de minister is het daarmee „einde verhaal". „Ant woorden op verdere vragen die nen geen enkel doel", aldus Van den Broek. -yMmmé- JOHANNESBURG - De politic joeg buiten het gerechtsgebouw met de wapenstok een groep van circa driehonderd zwarte demon stranten uiteen die al dansend en zingend een verkeersopstopping hadden veroorzaakt foto Walter Dhladhla/AFP) (Van onze correspondent JOHANNESBURG - De voortzetting van het proces tegen Win nie Mandela, de vrouw van ANC-leider Nelson Mandela, is uit gesteld tot volgende week maandag. Rechter Stegmann van het gerechtshof in Johannesburg besloot hiertoe na een gecompli ceerd steekspel tussen haar advocaat en de officier van justitie over de aard van de aanklacht tegen Winnie en haar drie mede verdachten. Het besluit wordt gezien als een tegenslag voor de officier van justitie. Winnie Mandela en haar drie mede-verdachten is letterlijk de zelfde aanklacht, ontvoering en mishandeling, ten laste gelegd. Winnies advocaat George Bizos vroeg maandag, op de eerste procesdag, de aanklachten per verdachte nader te specificeren. Hij wil niet dat zijn cliënte werd beschuldigd van wat anderen hebben gedaan. Verder wil hij dat de aanklacht in de ontvoe ringszaak tegen haar wordt ingetrokken. Voor ontvoering kan in Zuid-Afrika de doodstraf worden geëist. Officier van justitie Swanepoel moet nu aannemelijk maken dat de mini-bus van Winnie Mandela, die zelf niet bij de ontvoering aanwezig was, met haar toestemming is gebruikt en dat zij de opdracht voor de ontvoering heeft gegeven. Zolang onduidelijk heid over de aanklacht bestaat, kan het eigenlijke proces niet beginnen. Nelson Mandela begeleidde zijn vrouw gisteren opnieuw naai' het gerechtsgebouw. Zij en de drie andere verdachten, staan terecht wegens de ontvoering en mishandeling van vier jonge mannen in december 1988. Een van hen, de toen 14-jarige Stompie Moeket- sie, is vermoord door de Jerry Richardson, de leider van de lijf wacht van Winnie. Richardson is verleden jaar wegens deze moord ter dood veroordeeld. DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers wil de koppeling opge ven. Sociale uitkeringen en ar beidsvoorwaarden van ambte naren zouden in de toekomst al leen aangepast moeten worden aan de prijsstijgingen en niet aan de loonstijgingen. Hiermee riskeert de premier een keihar de botsing met coalitiegenoot PvdA. Dit blijkt uit een geheim lijstje dat de eerste minister heeft op gesteld ten behoeve van de dis cussies in het kabinet over de tussenbalans. De PvdA heeft al woedend gereageerd op de stel- lingname van de minister-presi- LONDEN - Deze week vertrekken naar ver wachting de eerste Amerikaanse B-52 bom menwerpers vanaf Brits grondgebied naar Irak. Een klein aantal is intussen neergestre ken op de luchtmachtbasis in Fairford (Glou cestershire), waar alle benodigde bommen, ra ketten en reserve-onderdelen al lagen opgesla gen. De stationering van de lange-afstands- bommenwerpers in Engeland is uit militair oogpunt vooral zinvol geworden nu de Franse regering toestemming heeft gegeven over haar grondgebied te vliegen (foto AFP) dent. Lubbers sluit met zijn op stelling inzake de koppeling aan bij uitlatingen van CDA-fractie- leider Brinkman, maandag avond in Westerbork. Lubbers denkt door een waarde vaste koppeling 2,1 miljard gul den te kunnen besparen tijdens deze regeerperiode. De PvdA wijst het inboeken van die be sparing resoluut van de hand. Alleen als in de praktijk blijkt dat de loonontwikkeling in de bedrijven gelijke tred houdt met de inflatie, kan een dergelijke besparing ontstaan, aldus de PvdA. Lijstje Lubbers wil dik tien miljard gul den ombuigen in de overheids uitgaven. Zijn voorstel luidt als volgt: -1 miljard gulden, op te brengen door hogere efficiency bij de rijksoverheid (minder ambtena ren), - 3,5 miljard gulden bezuinigen op de sociale zekerheid. Het gaat dan in eerste instantie om de maatregelen die werkgevers, vakbonden en overheid onlangs overeenkwamen inzake het te rugdringen van ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid. Daarbovenop zouden de eerste zes weken ziekte voor rekening van de werkgever moeten ko men en de eerste twee dagen ziekte voor rekening van de werknemer. In de Wet Sociale Werkvoorziening (WSW) zou 100 miljoen gulden te bezuinigen zijn. Strengere aanpak van frau de zou ook nog 100 miljoen ople veren, -1,4 miljard gulden voor een ver hoging van de jaarlijkse huur- stijging van 3 naar 6 procent, - 0,5 miljard gulden door het ex tra optrekken van tarieven openbaar vervoer met circa 1 procent. Het zou dan vooral gaan om de prijs van een strip penkaart (bus, tram, metro), - 1 miljard gulden door het snij den in subsidies van alle depar tementen exclusief VROM en Verkeer. Lubbers geeft niet aan hoe hier bezuinigd moet worden, -1,5 miljard gulden door bezuini gingen bij Defensie en Ontwik kelingssamenwerking, elk voor de helft van het genoemde be drag, - 0,75 miljard gulden door het snijden in Provincie- en Ge meentefonds, - 0,4 miljard in de gezondheids zorg (eigen bijdragen), Lasten Daarnaast wil Lubbers nog eens 5 miljard gulden binnenhalen door hogere lasten. Het gaat dan om: - 0,6 miljard gulden via een ver hoging van het huurwaardefor fait (belastingtoeslag voor eige naar-bewoners van huizen) van 1,8 naar 2,5 procent, - 1,4 miljard gulden door verho- (Slot zie pagina 3 kolom 7) DEN HAAG (GPD) - CDA-ka- merlid Van Vlijmen heeft giste ren de fractie van Groen Links vergeleken met de NSB. Het standpunt van Groen Links over de inzet van Nederlandse militairen in de Golf „doet mij denken aan dat van de NSB van vóór de oorlog", verklaarde Van Vlijmen gisteren tijdens een interpellatie in de Tweede Kamer. Op aandrang van Kamervoor zitter Deetman nam Van Vlij men die woorden later terug, maar de CDA'er tekende daarbij aan dat zijn opvatting blijft staan. „Ik heb recht op mijn ei gen mening", aldus Van Vlij men, net zoals Groen Links recht heeft op haar eigen me ning. Inleiding tot de pijnlijke verto ning waren de woorden van CDA-kamerlid Gualthérie van Weezei, die het Groen Linkse Kamerlid Sipkes verweet wèl de Verenigde Staten, maar niet Saddam Husayn de les te willen lezen over de inzet van chemi sche, bacteriologische of nu cleaire wapens. Toen Sipkes de tweede termijn van de door haar aangevraagde interpellatie beëindigde, klonk uit de CDA-banken een onver staanbare opmerking. Sipkes. die de kreet wel degelijk had ge hoord. meldde de inhoud aan haar fractievoorzitster, Beckers. Beckers vroeg Deetman onmid dellijk het woord, verklaarde dat het Van Vlijmen was die Groen Links vergeleek met de NSB en eiste genoegdoening. Deetman had de opmerking van Van Vlij men niet gehoord, maar vroeg het Kamerlid om opheldering. Daarop gaf Van Vlijmen vol mondig toe: „Het standpunt van mevrouw Sipkes deed mij den ken aan dat van de NSB". Later op de avond gaf Van Vlij- men een schriftelijke verklaring uit, waarin hij zijn excuses aan Groen Links aanbiedt. „Achter afhad ik deze vergelijking beter niet kunnen maken, daar dit klaarblijkelijk opgevat is als het gelijk stellen van Groen Links aan de NSB. De wijze waarop de NSB in latere jaren heeft geope reerd doet op geen enkele ma nier recht aan de democratische en parlementaire opstelling van Groen Links. Ik had deze schijn, ook door mijn emoties van dat moment niet moeten en mogen wekken", schrijft Van Vlijmen. Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 500 gram 7254.99 kilo 1-3+9 a®®® B9BSS9I ^■■nsflus WÊÊÊmÊËmÊmmi 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding Is geldig t/m zaterdag 9 februari a.s..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1