Iraans aanbod koel ontvangen Brinkman stelt handhaven van koppeling ter discussie Pejvu t heeft nu een wereldnaam: 1.99 IJspret op Veerse Vest prapio i landbouwvoorstellen Europese Commissie intisch ontvangen PREI EN ZUURKOOLSPEK I Slagschip bestookt Kuwayt Aanslag Amerikaanse haven verijdeld golfoorlog Satelliet komt deze week al naar beneden FEESTAANBIEDING Twee brillen halen, één betalen. 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Winterweer Zonnig en droog. Later wat bewolkt. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Middagtemperatuur -2 graden. Vandaag in de PZC Bijzondere prototypes, technisch vernuft en nostalgie. 234e Jaargang no. 30 3 Dinsdag 5 februari 1991 •d {Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) - Amerikaanse rege ring heeft gisteren koel gereageerd op een Iraans aanbod tot bemiddeling nde Golf-oorlog. Woord- oerders wezen het plan if van de Iraanse presi- ent Rafsanjani, die naandag had aangekon- iigdl met Irak en de Ver- nigde Staten te willen praten over beëindiging an het geweld. VN-se- retaris-generaal Perez in; je Cuellar toonde zich jptimistisch. Hij zei zijn vingers gekruist' te hou- ;en in de hoop dat het ini- iatief zou leiden tot het inde van de oorlog. fitte Huis-woordvoerder Mar- n Fitzwater, zei dat Iran niet «trokken is bij het conflict en Amerika niet meer wil dan het vertrek van Irak uit Kuwayt. Een woordvoerster van het mi nisterie van buitenlandse zaken merkte op, dat „het enige dat de mensen die contact hebben met Saddam Husayn moeten doen, is hem ervan overtuigen dat hij zich aan de resoluties van de Vei ligheidsraad moet houden". President Rafsanjani zei met Saddam Husayn te willen pra ten. Hij noemde het logisch ook te overleggen met de Verenigde Staten. De afgelopen dagen was er al contact via de Zwitserse ambassade in Teheran. Recht streeks contact tussen de VS en Iran is er al jaren niet meer. Raf sanjani zei dat Iran neutraal blijft, ook als Turkije bij de oor log betrokken raakt. Veroordeling Perez de Cuellar veroordeelde gisteren geallieerde bomaanval len op Jordaanse tank- en vrachtwagens die zich in Irak, op de weg tussen Baghdad en Amman, bevinden. Met de trucks wordt onder meer Iraak- se olie naar Jordanië gebracht. Bij de aanvallen zijn volgens Jordanië verschillende vracht wagenchauffeurs om het leven gekomen. Maar de woordvoerster van het PAGINA 5: EG steunt Israël in combinatie met Palestij- nen Vredesactivist Kees Koning wil kamp in Den Haag PAGINA 17: Zorgen in Zeeuwse reiswereld nel int IIIUSSEL - De voorstellen van 5-8 e Europese Commissie voor en drastische hervorming van Di et Europese landbouwbeleid tcij ijn maandag door de EG-land- lüuwministers zeer kritisch ntvangen. Nederland, Groot sul; Irittannië, Denemarken en tot Aardbeving kost "ninstens 1.700 1 uensenlevens BfISLAMABAD (UPI/AFP) - Bij eijii t aardbeving van afgelopen uni lijdag in Pakistan en Afgha nistan zijn ten minste 1.700 nensen om het leven gekomen, blijkt uit overzichten die laandag uit de getroffen gebie- :ia ïn kwamen. De autoriteiten aan ervan uit dat in verafgele- en bergdorpen nog vele slacht en ffers begraven liggen onder L' (iet puin en de sneeuw. was een van de hevigste lafdbevingen in vele jaren in Af- banistan", verklaarde woord eerder M.H. Mukammel van et Afghaanse ministerie van uitenlandse zaken. •iet1 ie Pakistaanse autoriteiten slf; laakten melding van ten min- te 500 doden en zij gaan ervan ét dat het dodental nog aan- enlijk zal oplopen omdat hon- erden kleine bergdorpen door hevige sneeuwval en de scha- e die de aardbeving heeft aan sticht niet bereikbaar waren. 8 He dinsdag en woensdag ebben we groente en vlees 'de aanbieding. 1 Zuurkoolspek, onder zwoerd, QQ wpakt, 100 g 3^*7*7 albert heijn Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei gisteren dat de Jordaanse vrachtwagens door oorlogsgebied reizen, en dan in het bijzonder een gebied van waaruit Scud-aanvallen op Israel zijn gelanceerd. „We heb ben bovendien geloofwaardige informatie dat oorlogsmaterieel dat mede betrekking heeft op de Scud-raketten, is meegereisd met de konvooien". veler verrassing ook Frankrijk hadden geen goed woord over voor de voorstellen. Alleen Por tugal, Spanje en Griekenland waren positief. Volgens minister Piet Bukman (landbouw) zullen de voorstellen niet leiden tot vermindering van de overproduktie in de EG. Kern van de voorstellen van EG-land- bouwcommissaris Ray MacS- harry is immers dat boeren die lijden onder de produktiever- minderingen inkomenssubsidie kunnen krijgen. Daarmee wordt volgens Bukman juist de stimu lans om minder te produceren weer ongedaan gemaakt. Bukman en zijn Britse, Deense en Franse collega's vinden dat de overproduktie moet worden verminderd door beperkende maatregelen. Bukman wijst in komenssteun af, omdat dat leidt tot een verschillend beleid in de diverse lidstaten. Dat zet de bijl aan de wortel van het gemeen schappelijk landbouwbeleid, waarbij gelijke behandeling van alle boeren voorop staat. Bovendien zullen de voorstellen van de Europese Commissie lei den tot veel hogere uitgaven voor de lidstaten, omdat hun EG-lasten niet zullen verminde ren, terwijl wel extra geld voor de inkomenssteun op tafel moet komen. Die steun gaat vooral naar de kleine, inefficiënte boe renbedrijven in Zuid-Europa en moet worden opgebracht door de rijkere Noordeuropese lan den. Terroristen hebben mogelijk ge probeerd in Amerika toe te slaan. Gisteren zijn twee pijp- bommen gevonden bij tanks met miljoenen liters zeer ont vlambaar methanol, bij de mari nehaven van Norfolk, Virginia. Aan de bommen was een tijdme- chanisme verbonden, dat niet was ingesteld. Missouri Het Amerikaanse oorlogsschip Missouri waagde zich maandag dichter onder de kust en be schoot vandaar Iraakse bunkers in Kuwayt. Het was voor het eerst sinds de Koreaanse oorlog dat de Missouri - die in de Twee de Wereldoorlog geschiedenis schreef bij de overgave van Ja pan - in oorlogsactie kwam. De grote marineschepen worden meer bij de oorlog betrokken, nu de Iraakse marine uitgescha keld is. Irak meldde gisteren het neerha len van dertien geallieerde vlieg tuigen. Het bericht kon niet wor den bevestigd. De Amerikanen verloren maandag opnieuw een helikopter, nadat ze in het week einde al een Cobra verloren. In Jeddah, aan de kust van de Ro de Zee, is een bus onder vuur ge nomen die Amerikanen vervoer de. Niemand heeft de verant woordelijkheid opgeëist voor de Op de schaats de vest op tegen het decor van de Veerse molen (foto Lex de Meester VEERE - IJspret op de Vest van Veere. Vele volwassenen en - na schooltijd - kinderen haalden maandag de ijzers uit het vet om een baantje te trekken aan de rand van het histori sche stadje. Hoge noren, lage noren, Friese doorlopers, kunstschaatsen en drie-ijzertjes werden met koude en nog onwennige vingers ondergebon den. De allerkleinsten schoven met een sleetje rond. Het weer was ideaal: nauwelijks een zuchtje wind en een klein zonnetje dat al wat warmte gaf. Overigens is het ijs nog lang niet overal betrouwbaar. Als de vorst nog even aan houdt tot de voorjaarsvakantie van volgende week kunnen de kinderen, die drie jaar op na tuurijs hebben moeten wachten, de schone kunst van het schaatsen goed onder de knie krijgen. Voorlopig kunnen de schaatsliefheb bers rekenen op de gunst van de weergoden: er worden de komende dagen zowel 's nachts als overdag temperaturen onder het vriespunt verwacht. Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. WESTERBORK (GPD) - CDA- fractievoorzitter Brinkman vreest dat de koppeling van uit keringen aan lonen te duur wordt. Hij vroeg zich maandag tijdens een CDA-spreekbeurt in het Drentse Westerbork af waar het kabinet het geld vandaan moet halen om die koppeling te betalen. Brinkman ging uitvoerig in op de tussenbalans, de grote bezui nigingsoperatie waar het kabi net voor staat. Hij bekritiseerde de PvdA, die een aantal begro tingen buiten beschouwing wil laten. „We moeten geen loketten sluiten. Als je bepaalde departe menten uitsluit, moeten de an dere meer opbrengen". Brinkman keerde zich tegen de suggestie van PvdA-minister Kok om ontwikkelingssamen werking buiten de bezuinigin gen te houden. „Ontwikkelings samenwerking zal ook moeten meedoen; met mate, maai- het kan niet uitgesloten worden". Hij verweet Kok ook dat hij te lang wacht met het doen van concrete voorstellen voor de tus senbalans. „Kok moet nu uit zijri huisje komen. De echte minister van financiën moet nu opstaan". De CDA-fractievoorzit,ter ver zette zich tegen de suggestie van de Partij van de Arbeid om de in flatiecorrectie op de belastingta rieven niet door te laten gaan. „Dat is een belastingverzwaring, daar voelen wij in het algemeen niets voor", aldus Brinkman. Hij pleitte ervoor de btw-verla- ging van 18,5 procent naar 17 procent te handhaven. Hij wil wel meedenken over de sugges tie om daarvoor in de plaats de laagste belastingtarieven te ver lagen. Hij wees er echter op dat daar ook nadelen aan kleven. „De tweeverdieners worden daar beter van en dat is toch ook niet de bedoeling", aldus de CDA'er. Minister van economische za ken Andriessen toonde zich in tussen maandag in de kamer zeer pessimistisch over de eco nomie. Van groei zal dit jaar geen sprake zijn. De groei van het aantal banen zal halveren van 100.000 naar 50.000. Er is DEN HAAG (ANP) - Brokstukken van het Russische ruimte station Salyut-7 zullen zich donderdag een weg door de dampkring banen, zo vei'klaarde maandag een woordvoer ster van het ministerie van binnenlandse zaken. De Sovjet televisie meldde maandag echter dat de stukken woensdag tussen 18.00 en 21.00 uur op aarde neerkomen. De Nederlandse woordvoerster verklaarde het verschil uit de onnauwkeurigheid in de berekeningen van de baan van de satelliet. Eerder was gemeld dat delen van de satelliet tussen 2 en 12 februari terugkeren in de dampkring. In principe behoort Zuid-Nederland nog net tot het gebied waar de brokken kunnen neerkomen. De kans dat resten bo ven ons land naar beneden komen is echter uitermate klein. Bovendien kan de satelliet nog in de dampkring verbranden. Zuid-Afrika De EG is nog niet van plan de sancties tegen Zuid-Afrika op te heffen. De aankondiging van president De Klerk verschillen de pijlers van de apartheid te slechten, ivordt niet beschouwd als een wetgevend initiatief dat voor opheffing van sajicties noodzakelijk O is. O ■Mü Watertoren Waarschijnlijk nog dit jaar zul len de Delta nutsbedrijven de watertoren in Scherpenisse van de hand doen. Binnen de ge- nieente Tholen leven gedachteji om dit markante punt in het landschap een nieuwe functie te geven en het voor de sloper te be- C -v hoeden. 0 O l Zwembaden Met de werkomstandigheden van het personeel in de Neder landse zwembaden is het over het algemeen droevig gesteld. De bevindingen bij een onder zoek van de arbeidsinspectie in Zuid-Holland zijn naar de me ning van H. Meijer uit Middelbzirg 'in- en in- *T triest'. I HHflHHHI WÊÊÊÊÊ B-52 bommenwerpers bestook ten maandag doelen in en rond Baghdad. In een reactie op de beschuldigingen van Irak dat de VS civilele doelen bestoken in de steden, zei de commandant van de strijdmacht, generaal Schwarzkopf, dat Irak bezig is commandoposten te vestigen in scholen. Zij weten, zei hij, dat de Amerikanen proberen dergelij ke doelen bij hun beschietingen te vermijden. Kemkers Gerard Kemkers stopt met schaatsen. De Eeldenaar, die al ruim een jaar kampt met voet problemen, zal dat besluit over enkele dagen openbaar maken. Hij richt zich op een maatschappelijke car- O rière. £L I EG verdeeld over veiligheidsbeleid in politieke unie (Van onze correspondent BRUSSEL - De EG-landen zijn duidelijk verdeeld over de mate waarin de Europese Gemeen schap zich moet gaan bezighou den met het opstellen van een eigen buitenlands en veilig heidsbeleid. Vooral Nederland en Groot-Brittannië vinden dat de EG niet de rol van de NAVO als het belangrijkste orgaan van het Westers veiligheidsbe leid mag uithollen. De Duitse en Franse minister van buitenlandse zaken, Gen- scher en Dumas, kwamen maan dag in Brussel met een voorstel om de Westeuropese Unie (WEU), het samenwerkingsver band van negen Europese lan den op veiligheidsgebied, onder de paraplu van de EG te bren gen. De WEU zou uitvoerder moeten worden van het mili tair-politieke beleid, dat door de EG wordt uitgestippeld. Advertentie mmm OPTICIENS Tegen inlevering van deze bon! (Geldig t/m 9 februari 1991) L De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag met goedkoper zijn dan f 100,-. Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode driehoekje In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras,kleur,enzjdan geldt een toeslag Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie. De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Brilmij (rubriek opticiens). r Middelburg Goes Hulst Terneuzen Bergen op Zoom Vlissingen Roosendaal Advertentie geen ruimte meer voor enige toe name van de koopkracht. Koop- krachtbehoud is het hoogst haalbare, aldus Andriessen. Hij zei zich te baseren op berekenin gen van het Centraal planbu reau (CPB), de rekenmeesters van het kabinet. Kringen rond Andriessen lieten gisteren weten dat de bewinds man zal opstappen als het be drijfsleven inderdaad fors wordt aangepakt. Het zou dan gaan om aanslagen tussen 500 en 1000 miljoen gulden. „Dat maakt hij niet mee. Dan is hij weg", aldus een betrokkene. De minister heeft dat dreigement overigens in het kabinet nog niet gehan teerd. In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1