1 Tankslag komt snel dichterbij Verrassend groot deel PvdA achter deelname Golfoorlog \)litie wil sneller xunnen schieten Europa lijdt onder bittere koude Medisch team naar Saudi-Arabië Straf op veroorzaken van meer autoverkeer w w A V Melding dood duizenden Irakese burgers B-52 bommenwerper verongelukt golfoorlog 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Aanhoudende vorst Zonnig en nevelig. Een maximumtem peratuur van —2 graden. De oostelijke wind is zivak. De komende nacht vriest het ro?id de —8 graden. 4Êk 234e jaargang no. 29 Aaandag 4 februari 1991 (7a?» onze correspondenten) )EN HAAG - De vernie- iging van ïraakse tanks [n ander zwaar materieel erloopt in zo'n hoog empo, dat een geallieer- le aanval met tanks en ndere grondtroepen al ver 10 tot 20 dagen zou ;unnen beginnen. Dat is ezegd door een hoge iliictionaris van het Pen- agon. eigens de functionaris kan de rondoorlog beginnen, zodra de rallieerde luchtaanvallen de ;lft van de ïraakse tanks, overi- evoertuigen, stuks artillerie en rider materieel in Kuwayt en uid-Irak hebben uitgescha- Peld. I over is het nu nog niet, maar de iortdurende bombardementen an met name de laatste dagen, jen de geallieerden zich zijn ian concentreren op de ïraakse e! oepen, hebben „een drama- sc-h resultaat" gehad, aldus de mctionaris.Hij waarschuwt at.het moeilijk zal zijn om pre- a' ies te bepalen wanneer de helft au het ïraakse militair mate rieel is vernietigd, omdat veel in onderaardse bunkers is onder gebracht. Een grondoorlog zal ook als de bombardementen het gewenste resultaat opleveren, voor veel Amerikaanse slachtoffers zor gen. Aldus het Pentagon. Bombardementen De Algerijnse minister van bui tenlandse zaken. Sid Ahmed Ghozeli, heeft zondag voor de Franse televisie gezegd dat „dui zenden burgers" in Irak om het leven zijn gekomen als gevolg van de geallieerde bombarde menten. Ghozeli kwam tot zijn schatting na een bezoek aan Irak. Baghdad zelf noemt tot nu toe een aantal van enkele honder den burgers die zijn gedood door de luchtaanvallen. De geallieer den houden vol dat zij slechts aanvallen uitvoeren op militaire doelen, in een poging het aantal burgerslachtoffers zo veel moge lijk te beperken. Vluchtelingen die de afgelopen dagen Jordanië bereikten, meld- den echter dat geallieerde vlieg tuigen ook schieten op perso nenauto's op weg naar de Jor daanse grens. Bij deze acties Pagina 5: D66 moeiteloos achter deelname oorlog Toch veel carnaval in Limburg Veel vragen bij slag om Khafji IKV zwaar verdeeld over Golf-conflict HSTERDAM/DUIVEN- tECHT (GPD) - De politie- nden NPB en CPB vinden dat geweldsinstructie voor de aan herziening toe is. Po- i ieagenten moeten sneller hun ipen kunnen trekken, dan nu toegestaan. De bonden stellen naar aanleiding van een orval in Duivendrecht, waar agenten zaterdagnacht nhun Walther P5-pistool zijn roofd en met hun eigen hand- eien aan een hek werden ge lend. agenten, een man een vrouw, gen in Duivendrecht bij Am- ïdam een man bezig met het wisselen van de kentekenpla- onnen hasj in ederlandse achtwagen iRCELONA (AFP) - Een Ne- "landse vrachtwagen met een ling van 2,5 ton hasjiesj is on tschept in de buurt van de d Lerida in het noordoosten Spanje. Dat heeft de Spaan- politie zondag in Barcelona tendgemaakt. chauffeur van de wagen, de '_e Belg W. G, C. werd za- dagavond op een snelweg bij ida tot stoppen gedwongen 11 ir een politiepatrouille die mankement aan de verlich- ;van de wagen had geconsta- rd. inspectie van de lading am de partij hasjiesj aan het leisje vanaf 12e dwongen tot ostitutie (DHOVEN (ANP) - De politie "indhoven heeft een 23-jari- tnan uit Arnhem aangehou- Hij wordt ervan verdacht te hij een Arnhems meisje van- 81 laar twaalfde jaar heeft ge tot prostitutie. Het isje, dat inmiddels 15 jaar is, ft daarvan aangifte gedaan. woordvoerder van de Eind- rcnse politie heeft dit zondag Scgedeeld. verdachte zou het meisje her- ilclelijk met getveld hebben c reigd als ze met haar „werk- zou stoppen. On- gs was het meisje terecht ge- in een Eindhovense sex- Toen de eigenaar daarvan dekte hoe oud het kind was if' rreedde hij haar naar de poli- te stappen. zouden vele honderden vluchte lingen gewond zijn geraakt. Het Pentagon heeft zondag be kendgemaakt, dat een B-52 bommenwerper met zes man aan boord is verongelukt en in de Indische Oceaan is gestort. De bommenwerper had een mis sie boven Irak achter de rug, en was onderweg naar de Ameri kaanse militaire basis op het ei land Diego Garcia. Inmiddels zijn drie van de zes bemannings leden gered, naar de overigen wordt nog gezocht. Volgens het Pentagon is de ver moedelijke oorzaak van de ramp een mechanisch defect. Er zijn geen aanwijzingen dat de bom menwerper door vijandelijk vuur is geraakt. De ramp met de B-52 is een ge voelig verlies voor de Amerika nen. De B-52s hebben tot dusver een sleutelrol gespeeld bij de aanvallen op ïraakse troepen concentraties. Slechts 40 van de 200 B-52s die Amerika heeft, zijn uitgerust voor deze aanvallen. Volgens Britse kranten hebben ïraakse commandanten van eenheden aan het front toestem ming gekregen chemische wa pens te gebruiken wanneer zij dat nodig achten. De Ameri kaanse minister van defensie, Cheney, heeft Irak gewaar schuwd tegen het gebruik van dergelijke wapens. Voor Israël zou dat reden kunnen zijn voor een massale vergeldingsactie, zei hij in een televisie-interview. Zondag bleef het relatief rustig aan het front, hoewel aan de grens tussen Saudi-Arabïe en Kuwayt regelmatig vuurgevech- (Slot zie -pagina 4 kolom 1) Eén van de vrijwilligers met familieleden op de vliegbasis Soesterberg v ■ek naar Saudi-Arabië (foto ANP) ten van zijn auto. De mannelijke agent stapte op de man af om hem aan te houden. Deze verzet te zich heftig, waarop de agent zijn wapen trok en twee waar schuwingsschoten loste. Voor dat de agente haar collega kon helpen, viel een tweede man haar aan en maakte haar haar wapen afhandig. Hij richtte het wapen op het hoofd van de agen te, waarop de andere agent zijn verzet staakte en ook zijn wapen moest afgeven. Beiden zijn met hun handboeien aan een hek vastgezet, waarna de overvallers zich uit de voeten maakten. De vluchtauto van de twee is teruggevonden in Am sterdam-Oost. Juist dit gedeelte van de stad wordt de laatste tijd geteisterd door gewapende over vallers. Surveillerende agenten mogen hun wapens alleen trekken in bedreigende situaties. Daarvan zou in het onderhavige geval geen sprake zijn geweest, tot de man die werd aangehouden zich verzette. De politiebonden NPB en CPB menen dat dit voorval aantoont dat het in het belang van de agenten is dat ze sneller hun wapen mogen trekken, ze ker daar de Amsterdamse poli tie steeds vaker te maken krijgt met met gewapende overvallen. Voorzitter B. Wolven van de Ne derlandse Politie Bond, afdeling Amsterdam, zei zondag dat het nog maai- weinig is voorgeko men dat politiemensen zijn be dreigd met hun eigen wapen. Toch noemt hij het vreemd dat Je bijna in levensgevaar moet verkeren om je pistool te mogen trekken." „Ik vind dat je daarin realisti scher moet zijn. Als mensen op een stille plek zoiets zien als het verwisselen van kentekens, dan zul je zonder meer je pistool ter hand moeten kunnen nemen. Dus, niet alleen in situaties van direct gevaar, maar ook bij mo gelijk gevaar", aldus Wolven. SOESTERBERG (ANP - Een medisch team van de Koninklijke Landmacht is zondagmiddag kort na één uur vertrokken van de vliegbasis Soesterberg naar een Brits veldhospitaal in Saudi- Arabië, zo'n driehonderd kilometer van de grens met Kuwayt. Minister Ter Beek van defensie zei bij het afscheid de zorg voor het defensiepersoneel „heel persoonlijk" te voelen. Het team be staat uit 31 mannen en vrouwen, allen vrijwilligers. Het zijn zowel beroepsmilitairen, dienstplichtigen als reservisten die zich „des gevraagd" hebben opgegeven voor uitzending naar het Golfge- bied, aldus een persbericht van defensie. De 26 mannen en 5 vrouwen blijven maximaal zes maanden in het veldhospitaal. Het team telt een chirurg, een anesthesist, vijf algemene artsen, elf verpleegkundigen en tien ziekenverzorgers. Ongeveer driehonderd familieleden en vrienden hebben voor het vertrek afscheid van hun geliefden genomen in het Officiers Casi no in Soesterberg. In het Officiers Casino sprak kolonel H. de Smet, de enige reser ve-officierarts van het team, de families geruststellend toe. Hij had al geconstateerd dat hij met zijn zestig jaar de vader zou kunnen zijn van de meeste vrijwilligers. „Ik zal vaderlijk toezicht houden en als het nodig is met vaderlijk gezag ingrijpen." DEN HAAG (GPD) - Het con gres van de PvdA heeft zich za terdag in grote eensgezindheid achter het beleid van de be windslieden en de Tweede Ka merfractie geschaard met be trekking tot de Golfoorlog. On danks het feit dat veel congres gangers voor zichzelf grote moeite hadden met de Neder landse deelname aan de oorlog, keurde meer dan 95 procent van hen het Nederlandse beleid goed. De leiders van de partij (Kok, Wöltgens en Sint) hielden zater dag aan het begin van de discus sie over de Golfoorlog krachtige betogen, waarin zij uiteen zetten waarom zij Nederlandse deelna me aan de oorlog noodzakelijk vonden. Partijvoorzitter Ma rianne Sint noemde vooral de so lidariteit in de Verenigde Naties als reden waarom Nederland niet kon achterblijven. Volgens politiek leider en vice- premier Wim Kok zou het stand punt van het kabinet niet anders zijn uitgevallen „als er veertien PvdA-ministers in het kabinet zouden hebben gezeten". Hij gaf aan dat het geen eenvoudig be sluit is geweest om met militaire middelen deel te namen aan de oorlog, maar dat Saddam Hu- sayn het kabinet geen andere weg heeft opengelaten. Het PvdA-congres ziet echter één omstandigheidwaaronder de Nederlandse militaire deelna me moet worden beëindigd. Als één van de geallieerde landen als eerste gebruik maakt van .chemische, bacteriologische of PvdA-partijleider en minister van financiën tijdens zijn toespraak tot het congres in Amsterdam (foto Paid Vreeker/ANP ANKARA/ATHENE/MOSKOU (RTR/AFP/DPA) - Grote delen van Europa hebben dit weekeinde gezucht onder een bittere kou. In Moskou zakte de termometer tot minus 35, in het noor den van Turkije viel op bepaalde plaatsen twee meter sneeuw, in het noorden van Italië was het minus 23 en in Griekenland zijn twee mensen doodgevroren. Vooral in Rusland lijkt de winter in alle hevigheid losgebarsten. De straten in de hoofdstad Moskou waren in het weekeinde zelfs grotendeels verlaten omdat de snijdende kou ademhalen be moeilijkte. Er is in Rusland nog geen melding gemaakt van slachtoffers. In Griekenland, waar het leven nauwelijks is ingesteld op extre me koude, is dit wel gebeurd. Twee mensen bezweken onder de vrieskou. In het noorden van het land werden tientallen dorpen van de buitenwereld afgesneden door sneeuwval. Ook in het noorden van Italië en Turkije gebeurde dit. Vooral in Turkije is de overlast enorm. Zelfs de grote doorgaande wegen zijn door vele decimeters sneeuw onbegaanbaar. Mandela Voor de leider van de zwarte verzetsbeweging ANC, Mandela, gaan de plannen van de Zuid- afrikaanse president De Klerk tot afschaffing van de apartheid niet ver ge- O noeg. O IJspret Na enkele 'ijsloze' jaren konden afgelopen weekeinde in heel Zeeland eindelijk weer de schaatsen worden ondergebon den. Het ijs was echter niet op al le plaatsen even betrouwbaar. Een man die bij Heinkenszand door het ijs zakte be landde in het zieken- huis. ff Mirjam Mirjam Hooman-Kloppenburg heeft voor een verrassing ge zorgd door het befaamde Top Twaalf Tennistoernooi voor vrouwen in Den Bosch te win nen. Nog voor de finale rekende zij af met Bet- tine Vriesekoop. L i VC Vlissingen VC Vlissingen kwam er zater dagavond tegen Dordrecht '90 ook niet aan te pas. De ploeg van trainer Jo Jansen, die in 1991 nog niet heeft ge scoord, verloor kans- O loos met 0-3. HO ■■■■■■■Ml nucleaire wapens, dient Neder land zich onmiddellijk terug te trekken. Daar lig!t voor de PvdA duidelijk een grens. De PvdA sprak uit dat het inzet ten van dienstplichtige militai ren op onvrijwillige basis te allen tijde wordt afgewezen. Na afloop van het het congres hield Wim Kok hierover nog een slag om de arm. Voor de VARA-televisie zei hij dat hij niet kan zien wat er in de toekomst nog gaat gebeuren. „Ik ben niet bereid nu al vast te leggen dat in bepaalde omstan digheden bepaalde besluiten niet genomen kunnen worden", zei hij. Tussenbalans Vice-premier Wim Kok kondig de tijdens zijn slottoespraak voor het congres aan, dat de ho gere inkomens meer belasting zullen moeten gaan betalen dan nu. Volgens hem wordt 'de een voudige, trouwe belastingbeta ler' nu te zwaar aangeslagen. „De werkelijke belastingdruk moet meer in overeenstemming worden gebracht met de draag kracht", zei hij. „Voor mensen die gewoon loon belasting betalen, dus in het al gemeen tot zo'n 50.000 gulden bruto, wil ik er alles aan doen om de belasting- en premiedruk te beperken en te verminderen. Dat zal ten koste moeten gaan van faciliteiten waarvan in het bijzonder hoge inkomens profi teren", aldus Kok. Kok denkt daarbij aan het zwaarder belasten van tweever dieners. Begin vorig jaar werd de zogeheten 'tweeverdienersrege- ling' afgeschaft, waardoor deze groep minder belasting ging be talen. Pag. 3: PvdA klemt zich vast aan rode roos DEN HAAG (GPD) - Bedrijven die verhuizen of een nieuwe ves tiging' openen, moeten ervoor zorgen dat ze daarmee geen exta autoverkeer veroorzaken. De fracties van PvdA en CDA in de Tweede Kamer vinden dat be drijven die onvoldoende probe ren de groei van het autover keer in te dammen, gestraft moeten worden door inhouding van subsidies. Gemeenten en provincies moeten daarop toe zien. Dat blijkt uit de reacties op het onderzoeksrapport 'Instrumen ten voor locatiebeleid' van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. In het plan, dat nog niet officieel is gepresenteerd, wordt geop perd gemeenten te verplichten binnen de bebouwde kom plaats in te ruimen voor bedrijven. Het personeel kan dan gebruik ma ken van het openbaar vervoer. Verder moet een vestigingsver gunning voor een bedrijf worden gekoppeld aan een maximum- in plaats van aan een minimum aantal parkeerplaatsen. Ook moeten gemeenten en provin cies bij het afgeven van vergun ningen beoordelen of een bedrijf wel voldoende doet om de groei van het autoverkeer te beper ken. PvdA'er Castricum zei gisteren positief te staan tegenover aan scherping van het beleid. Wette lijke maatregelen achtte hij niet nodig. CDA'er Van Noord stond ook sympathiek tegenover de genoemde suggesties, maar wil pas een definitief standpunt be palen als de minister met het plan naar buiten komt. WD-'er Te Veldhuis had geen goed woord over voor de nota, omdat die de bureaucratie zou vergroten- Hij meende dat het plan leidt tot meer regeltjes en meer ambtenaren die controle ren of ze worden nageleefd. „Zo wordt de. klok 25 jaar terugge zet". In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kimt missen. U hebt 'm zo in huis. «4| f| U hoeft alleen maar \\J> de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor? Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 0)18-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1