PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Iraakse troepen eerste doel 35 anDijke andbouwplan an de EG is eel te kostbaar De Klerk schrapt drie pijlers van apartheid BRISTOL Zware aardbeving in noord-Pakistan Op weg naar front aan grens Kuwayt 3Gév1er P Geen grootscheepse aanval verwacht Chaotisch gevecht om Khafji golfoorlog SQHAMSPimm reportage 21 t/m 29 vrije tijd 31 t/m 37 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Winter op komst Ruime zonnige perioden. Tempera tuur omstreeks het vriespunt. Zioakke j oostelijke wind. 34e jaargang no. 28 aterdag 2 februari 1991 VERHUUR AKANTiELAND Kampeerauto's, caravans en vouwwagens Kleine en grote bestelwagens Hoek Rijksweg-Ringbaan West Aantrekkelijke voor/naseizoenprijzen Gesloten en open aanhangwagens mmn Speciale tarieven voor langere termi|n huren 1L_ GOES .li JfVan onze correspondenten Washington - De Geallieerde luchtmacht 'ji de Golf heeft zijn bom- ;t|ardementsvluchten op jiilitaire, industriële en ajconomische doelen in •ak en Kuwayt ver- laatst naar de Iraakse rondtroepen aan de audische grens. Door de norme troepenbewegin- en aan de grens, waar o'n 50.000 Iraakse mili- airen zijn samengetrok- en, heeft de geallieerde ïehtmacht het accent oodgedwongen moeten erleggen. merikaanse, Britse en Franse evechtsvliegtuigen hebben rijdag vooral troepenconcen- •aties in het zuiden van Kuwayt estookt. Tenminste drie Iraak- tanks werden uitgeschakeld bij de Kuwaytse stad Umm Hu- jul, waar Iraakse troepen op nieuw de grens probeerden over te steken. Met luchtaanvallen en artilleriebeschieting werden de Irakezen teruggedrongen. De Britse Jaguars voerden aanval len uit op konvooien in het zuid oosten van Kuwayt om de Iraak se troepen terug te drijven. De Fransen bombardeerden op nieuw de Republikeinse Garde. Volgens de Amerikanen bereidt Irak zich niet voor op een groot scheepse inval in Saudi-Arabië. „Er is sprake geweest van enige beweging in het gebied rond Wafra. De bedoeling daarvan is ons niet duidelijk. Zeker is, dat de Irakezen sinds eergisteren niet de grens met Saudi-Arabië hebben overschreden", zei gene raal Thomas Kelly tijdens een persconferentie in Washington. Sommige Pentagon-functiona- rissen menen dat de luchtaan vallen moeten worden gezien als een nieuwe fase van de strategie van bevelhebber Schwarzkopf om Kuwayt te bevrijden. Dat zou de laatste fase zijn vóór het begin van de grondoorlog. Maar PAGINA 4: In Israël vervaagt het tijdsbesef PAGINA 5: Lubbers wijst gebruik kernwapens af Khafji na de strijd: dood en verwoesting PAGINA 11: Drukte bij telefonische hulpdienst Manifest geloofsgemeenschappen PAGINA 14: Inwoner Kattendijke naar Israël j1 wijzende Nederlandse reactie Van onze correspondent USSEL - Nederland is niet te ken over de voorstellen van Europese Commissie voor vorming van het gemeen- appelijk landbouwbeleid de EG. Volgens berekenin- van het ministerie van dbouw in Den Haag zullen e voorstellen de EG-landen e tot drie maal zoveel gaan ten dan de 70 miljard gulden het Europese landbouwbe- nu kost. Europese Commissie wil dat deinere boeren die hun inko- zien dalen door de noodza- jk geachte produktievermin- ■Jing en de verlaging van de dbouwprijzen en -quota, ge- npenseerd worden via directe omenssteun. Die moet door lidstaten worden betaald. De is dan minder geld aan land- iwsubsidies kwijt, maar de ikeningen van Modigliani "ruggevonden Q ME (AP) - Na jaren van ^isthistorisch onderzoek zijn n schetsen van de Italiaanse Amadeo iigliani die in 1926 verloren ren gegaan opgespoord en op i echtheid getoetst. ■r- schetsen dateren uit de pe- e' ie 1896-1905, de jonge jaren" Modigliani, en raakten ver min toen fascisten in 1926 het o; s van Modigliani's broer Giu- 3- pe Emanuale overvielen en boel kort en klein sloegen. C meeste schetsen bleken in 2- lie te zijn gebleven; tien wer- 2*i er in Lausanne in Zwitser- p" d gevonden. De werken wa in het bezit van particuliere zamelaai's die niet wisten dat Modigliani's waren, Modigliani leefde van 4 tot 1919. Hij was een van de rendste vertegenwoordigers i de Parijse School die begin ie eeuw opgeld deed. boek met afbeeldingen van teruggevonden schetsen ver- lijnt onder de titel „Modiglia- jonge ontwerpen 1896-1905" - de werken zelf zullen de ko- nde maanden in Italië en irbuiten tentoon worden ge- ld. generaal Kelly sprak deze be richten tegen. Hij zei dat er ook nog steeds aanvallen op doelen in Irak en Kuwayt worden uitge voerd en dat de bombardemen ten op de Republikeinse Garde worden voortgezet. Verliezen De geallieerden hebben tot dus ver 35000 vluchten boven vijan delijk gebied uitgevoerd, waar van 2500 in het afgelopen et maal. De Amerikanen hebben daarbij dertien vliegtuigen ver loren, en hun bondgenoten ze ven. In totaal zijn nu elf Ameri kaanse militairen gedood en ne gen gewond geraakt. Acht Ame rikanen zijn krijgsgevangen ge maakt en er worden er 25 ver mist. Britse Tornado-vliegtuigen heb ben vrijdag een lanceerinstalla- tie voor Scud-raketten uitge schakeld. Bij de aanval zouden ook een aantal raketten zijn ver woest. De geallieerden vuurden ook kruisraketten af op Bagh dad, waarvan er twee in de buurt van een woonwijk terecht kwa men. De havenstad Basrah was vrijdag opnieuw doelwit van bombardementen. Irak heeft ge zegd gevangen genomen geal lieerde piloten te beschouwen als oorlogsmisdadigers, omdat zij burgerdoelen hebben be stookt. Irak heeft bij de slag om de Sau- dische plaats Khafji veel minder verliezen geleden dan tot nu toe werd aangenomen. De geallieer den zeiden gisteren dat 33 Irake zen zijn gesneuveld, terwijl eer der was gemeld dat tenminste 300 Iraakse militairen waren ge dood. Bij de strijd vielen aan Iraakse zijde 33 gewonden. Ruim 400 militairen werden krijgsgevangen gemaakt. Aan Saudische kant zijn vijftien do den en 31 gewonden gevallen. De nieuwe cijfers werden be kend gemaakt door het Saudi sche leger, dat samen met troe pen uit Qatar de herovering van Khafji had bewerkstelligd. Vol gens de Britse luchtmachtcom mandant Niall Irving, die mel ding had gemaakt van de 300 ge sneuvelden, had hij van de Sau- di's een papier gekregen waarop 'een nul teveel stond'. Irak heeft pas gisteren gemeld dat het zijn troepen uit Khafji heeft terugge trokken. Vrijdag werden details bekend gemaakt van de chaotisch verlo pen strijd om Khafji, die meer dan dertig uur heeft geduurd. Aanvankelijk zouden alleen Saudische en Qatarse grond- (Slot zie -pagina 5 kolom 1) SMÜflS SAUDI-ARABIË - Terwijl de gevechten bij de Saudische stad Khafji voortduren rijdt een Amerikaans artillerie-konvooi in de richting van de grens met Kuwayt (foto Robert Sullivan!AFP) landen zullen dat meer dan dub bel moeten bijpassen. Vooral de rijkere landen met grote en welvarende boerenbe drijven, zoals Nederland en En geland, zullen dan de armere landen in vooral Zuid-Europa met hun marginale boerenbe drijf] es moeten bijspringen. In Den Haag wordt daar kritisch over gedacht. Men vindt overi gens wel dat de overproduktie moet worden aangepakt, maar niet via een soort Europees inko mensbeleid voor boeren. De Europese Commissie bereik te donderdagavond een akkoord over de voorstellen van EG- landbouwcommissaris Ray MacSharry. Maandag zullen de landbouwministers van de twaalf een eerste discussie wij den aan het stuk, waarvan de de tails vrijdag nog niet bekend zijn gemaakt. Maar nu al staat vast dat er uit de lidstaten veel kri tiek op de voorstellen van MacS harry zal komen. De komende maanden zullen ve le vergaderingen aan de hervor ming van het landbouwbeleid worden gewijd. Het is zelfs niet uitgesloten dat in het voorj aar in Luxemburg een extra-topconfe rentie van de twaalf regeringslei ders van de twaalf moet worden gehouden om knopen door te hakken. De hervorming betreft immers de grootste uitgaven post van de Gemeenschap. Kleine boeren Het omstreden uitgangspunt van de voorstellen is dat er zo veel mogelijk kleine boeren moeten blijven. Daarom moeten die bedrijven worden gesteund, ten koste van de grote boerenbe drijven. 'Zo'n tien procent van de grote, meer ontwikkelde be drijven moet dan meer voor zich zelf zorgen', staat in een persbe richt dat gisteren over de voor stellen werd uitgebracht. Kern blijft dat de produktie van graan, melk, rundvlees en ande re landbouwprodukten moet worden beperkt. Prijsverlagin gen vormen het belangrijkste middel daartoe. Boeren die daardoor inkomensverlies lij den, moeten worden gecompen seerd. De Commissie denkt dan vooral aan de kleine en middel grote boerenbedrijven. De grote moeten de last deels zelf dragen. De Zuidafrikaanse president De Klerk tijdens zijn rede in het parlement foto AFP) (Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 (Van onze correspondent JOHANNESBURG - De Zuid afrikaanse president Frederik de Klerk heeft gistermorgen in kaapstad het schrappen van de drie belangrijkste apartheids- wetten aangekondigd. In zijn rede tér gelegendheid van de opening van het parlementaire jaat zei De Klerk dat de drie 'hoekstenen van het apartheids- syteem: de bevolkingsregistra- tiewet, de groèpsgebiedenwet en de wetten op grondbezit, bin nenkort uit hét wetboek zullen zijn verdwenen'. „Het einde van de apartheid en het schrappen van deze laatste discriminerende wetten brengt ons aan het einde van een tijd perk waarin door middel van dwang werd geprobeerd het hoofd te bieden aan de verschei denheid van volkeren en ge meenschappen binnen onze landsgrenzen", aldus De Klerk. De afgevaardigden van de ex treem-rechtse Konservatieve Partij (KP) verlieten uit protest de zaal, toen de president deze maatregelen bekend maakte. Een van hen noemde De Klerk 'een verrader van het Afrikaner volk'. Met name het feit dat de hit 1950 stammende bevolkingsregistfa- tiewet, het fundament van de apartheid en de basis van. de hui dige grondwet, zal worden ge schrapt, komt als een verras sing. In de praktijk betekent'de afschaffing dat Zuidafrikanen in de toekomst niet langer op grond van hun huidskleur ge- klassificeerd zullen worden. De bepalingen die betrekking hebben op het functioneren van het huidige parlement, waar Advertentie Advertentie bij Bristol kuntu kiezen uit een ruime sortering, o.a. kunst- en ijshockeyschaatsen en dit lage model NOOR met zwart leder schoen en verchroomde ijzers. Maten 36-46 Bristolprijs 49^ nü voor slechts /LEDER' BRISTOL in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N.M.B.) Tel. 01180-29911 Donderdag koopavond 't Regent CV-ketels! Want iedereen kiest de Radson NOX HR. Hoog Rendement, dus Superzuinig. Milieuvriendelijk. Overal royaal warm water. Voordelig en milieubewust genieten van het hoogste warmtekomfort. Kies Radson! Nu met f 350,- Iwafl Levering uitsluitend vi3 de erkende installateur Nobelweg 1, Goes Tel 01100-49500 Hans van Mierlo bespreekt het leed in de wereld Kinderen teke nen de Golfoorlog: scud-raketten zaaien dood en verderf Rijke Nederlanders zijn welkom in België De vut is populair, maar kan niet langer worden betaald Weervoorspellers vertrouwen op de computer Syrië profiteert van nederlaag Irak, president Assad ziet het ivesters geld. binnenstromen Waar gaat onze was heen, een kijkje achter de schermen van Zeetex zwerven in de bergen en bossen van de Schneifel, een ideaal oord vlak bij huis de all purpose vehicles: futuristisch vormgegeven au to's met velerlei mogelijkheden de schardijn is het minder bekende lid van de kabeljauwfamïlie een hoed is meer dan een simpele hoofdbedekking ■1 naast de blanken ook de kleur lingen en Indiërs in aparte ka mers zitting hebben, blijven ech ter gehandhaafd tot de nieuwe grondwet in werking treedt. Het verdwijnen van de uit 1953 stammende groepsgebieden- wet, die zwarten verbiedt in blanke wijken te wonen, was "evenals het schrappen van beide wetten op het grondbezit, vorig jaar al door de regering in het vooruitzicht gesteld. Op basis van deze wetten werden zwarte boeren zonder compensatie van hun land verdreven. De Klerk maakte ook de lance ring bekend van een 'manifest voor het nieuwe Zuid-Afrika'. Dit manifest verklaart onder meer dat 'alle mensen in Zuid- Afrika op basis van een alge meen kiesrecht deel moeten ne men aan alle geledingen van het landsbestuur en dat de rechten van alle individuen en minder heden, volgens het beginsel van non-racisme in de grondwet be schermd zullen worden'. Conferentie Over het, onderhandelingspro ces zei de president te hopen dat de meer-partijen-conferentie waar onderhandeld zal worden over de nieuwe grondwet, zo snel mogelijk van de grond komt. De grootste zwarte oppositiebewe ging ANC wil dat ook, maar eist dat een grondwetgevende verga dering het laatste woord over de nieuwe grondwet zal hebben. De Klerk wees dit van de hand, evenals de geëiste overgangsre gering, waaraan het ANC deel neemt. Hij was echter wel bereid 'andere leiders inspraak te ge ven bij belangrijke beslissingen'. Op het moment dat De Klerk het woord voerde demonstreer den in Kaapstad 10.000 mensen tegen de apartheid. ANC-leider Walter Sisulu zei dat tot nu toe de hervormingen van De Klerk de zwarte Zuidafrikanen niet hebben gebracht wat ze willen: stemrecht. (zie ook pagina 3) ISLAMABAD (AP) - Een zware aardbeving die vrijdag het noordelijke grensgebied van Pakistan en Afghanistan trof heeft aan ruim honderd mensen het leven gekost. Honderden an deren raakten gewond. De meeste doden vielen in de Noordwestelijke Grensprovin cie in Pakistan, meer dan 600 ki lometer van het epicentrum in Afghanistan verwijderd. Omdat de berichten uit afgelegen gebie den met vertraging binnenko men wordt verwacht dat het do dental nog zou oplopen. Veel van de slachtoffers in Pakistan zijn Afghanen, omdat in die pro- vinciep veel vluchtelingenkam pen liggen. In Afghanistan was de tol aan zienlijk minder. Volgens de staatsradio daar zijn zeker vier mensen omgekomen en enkele tientallen anderen gewond ge raakt. De beving had een kracht van 6,8 op de schaal van Richter en deed zich voor even na vier uur in de ochtend, toen vrijwel ieder een nog in bed lag. In het afgele gen noordwesten van Pakistan stortten honderden lemen hui zen in, waardoor mensen in hun slaap omkwamen. Het epicentrum van de beving lag op grote diepte ongeveer 290 kilometer ten noordoosten van het Hindu Kush-gebergte in een betrekkelijk dunbevolkt gebied in centraal Afghanistan. In de Pakistaanse hoofdstad Islama bad werden mensen door ram melende ruiten gewekt. De be ving werd gevoeld tot diep in de Sovjetunie en India. In New Del hi vluchtten mensen in paniek de straat op. Het Sovjet-persbureau TASS berichtte dat de beving ook gro te beroering veroorzaakte in de Centraalaziatische republieken Oezbekistan en Tadzjikistan. Van slachtoffers maakte TASS geen melding, maar er werd daar wel aanzienlijke materiële scha de aangericht. (Advertentie) In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vllssingen Bellen gaat sneller: OU84-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1