Massale opmars Iraakse troepen SPRINT Publiek merkt weinig van renteverhoging Dekking zoeken Cursusgelden per 1 augustus omhoog Britse verslaggever per abuis gemarteld Rusland wil geen militairen op straat golfoorlog 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Saudische plaats Khafji heroverd Zorgen over houding van Iran Aanhoudend wintenveer Op vele plaatsen mist of laaghangen de bewolking. Maximum temperatuur om of net boven het vriespunt. Zwakke tot matige zuidelijke wind. 234e jaargang no. 27 Vrijdag 1 februari 1991 PAGINA 4: •Mensen uit Kuwayt in Londen klagen hun 'nood' PAGINA 5: Van den Broek bezorgd over relatie Europa- VS Chauffeurs noemen de weg naar Baghdad een hel PAGINA 9: •Publieksvoorlichting bij aanslag niet gere geld KIIAFJI - Twee Amerikaanse mariniers zoeken dekking achter een muur tijdens een Iraaks artillerie-bombarde- ment bij de Saudische stad Khal'ji (foto Charles PlatiaufAP) PvdA-ruzie Het PvdA-kamerlid Moor wil op- stappeJi als er niet snel een op lossing komt voor het conflict met zijn fractieleiding, die hem het woordvoerder schap namens de frac- O tie heeft ontnomen. v (Advertentie) Het beste adres voor kwaliteit en service Wim Hofman Jeugdboekenschrijver en illu strator Wim Hofman viert zijn vijftigste verjaardag. Verder in de bijlage KUNST CUL TUUR: Markies De Sade, een schandelijk boek op dundruk Poolse staatsopera op tour nee John le Carré gelooft in de Koude Oorlog De moder ne opera Les Misérables Uit agenda. 17 t/m 23 DEN HAAG (ANP) - Het cursus geld voor dag/avondonderwijs en voor deeltijd-middelbaar be roepsonderwijs gaat 1 augustus 1991 gemiddeld 77 gulden per jaar omhoog. Voor dag/avond onderwijs komt daar een inci dentele verhoging bovenop, waardoor het tarief gemiddeld uitkomt op 96 gulden voor het jaar 1991/1992. Het kabinet is donderdag akkoord gegaan met dit voorstel van minister Ritzen (onderwijs). Het ontwerp-besluit behelst ver der een verhoging van het cur susgeld voor het voortgezet en tertiair leerlingwezen met 250 gulden, alsmede met eenzelfde bedrag in 1992. Ritzens begro ting voor 1991 voorzag al in deze verhogingen van de cursusgel den. Het kabinet heeft voor het dag avondonderwijs voor AVO, VWO en deeltijd middelbaar be roepsonderwijs gekozen voor een verhoging die voor een deel afhankelijk is van de intensiteit waarmee het onderwijs wordt gevolgd (het aantal wekelijkse lessen) en voorts uit een vaste verhoging per leerling. Daar door krijgen leerlingen die een groot aantal lessen volgen als tweede kans-onderwijs, niet te maken met een al te grote stij ging van het cursusgeld. De ministerraad acht de extra verhoging voor het secundair en tertiair leerlingwezen redelijk, omdat verwacht mag worden dat de maatschappelijke positie van deze groep in het algemeen beter is dan die van de leerlingen in het primaire leerlingwezen. De sector landbouw blijft overi gens gevrijwaard van deze ver hoging. Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft 1b Goes, Lange Vorststraat 36 Draaiorgel Cliiel en Jo Gouioeloos stoppen ermee. Het orgeldraaiersecht paar verdwijnt, mét het piere ment Hollandia, uit het Middel burgse straatbeeld. Maar ze zul len nog ivel optreden tij dens een bruiloft of een andere feestelijke par- IQ tij. I O Van onze correspondenten) WASHINGTON - Iraakse grondtroepen in Kuwayt zijn gisteravond laat op gerukt naar de grens met Saudi-Arabië. Ze werden opgemerkt door een eska der van de Amerikaanse luchtmacht, die meldde dat zo'n duizend tanks en pantservoertuigen in zuidelijke richting trok ken. De geallieerden hielden gisteren al rekening met een nieuwe Iraakse aanval. Bij Wafra, in het zuiden van Kuwayt, waren vijf tot zes divisies samengetrokken, in totaal 50.000 manschappen. De nieuwe Iraakse opmars be gon enkele uren, nadat de Irake zen uit de Saudische grens plaats Khafji waren verdreven. De geallieerden heroverden het stadje donderdagmiddag na meer dan dertig uur van hevige gevechten. Er werden 161 Iraak se militairen krijsgevangen ge maakt. Volgens Britse bronnen zijn honderden Irakezen gesneu veld. Twee Amerikaanse militai ren, een man en een vrouw, wor den vermist. Zij zijn vermoede lijk door de Irakezen gevangen genomen. Bij de slag om Khafji zijn aan geallieerde zijde elf Amerikanen om het leven geko men en raakten er twee gewond. Bij de schermutselingen rond Khafji zijn tenminste 42 tanks en 35 andere voertuigen van het Iraakse leger vernietigd. „Maar het werkelijke cijfers zal vrijwel zeker hoger liggen", zei de Ame rikaanse generaal Thom Kelly tijdens een persconferentie. Ten noorden van Khafji werd gister avond nog steeds gevochten. Radio Baghdad maakte bekend dat Saddam Husayn in de nacht van woensdag op donderdag het zuidelijk front heeft bezocht en zich over de veldslag heeft, laten informeren. Onbelangrijk Hoewel de onverwachte Iraakse grondaanval verliezen tot ge volg had en heeft geleid tot kri tiek op de geallieerde inlichtin gendiensten, is de veldslag door de Amerikanen afgedaan als 'militair onbelangrijk'. De bevel hebber van de multinationale strijdmacht, generaal Schwarz- Medicijnkosten nog verder uit de hand gelopen AMSTELVEEN (ANP) - De tota le kosten voor farmaceutische hulp zijn vorig jaar ten opzichte van 1989 waarschijnlijk met 11,5 procent gestegen. Dat is 3,8 procent of 100 miljoen gulden meer dan vorig jaar oktober nog werd geraamd. Voorzitter L. de Graaf van de Ziekenfondsraad deelde dit donderdagavond mee. Hij baseerde zich op gegevens van de ziekenfondsen over de ■eerste drie kwartalen van 1990. Een duidelijke oorzaak voor de stijging is nog niet aan te geven. Ook ontbreken aanwijzingen dat de verstrekte hoeveelheid geneesmiddelen aanzienlijk is toegenomen. De Graaf vermoed de dat de stijging vooral is ver oorzaakt door een verschuiving ■in het voorschrijven van goedko pe naar duurdere produkten. Aan geneesmiddelen is de afge lopen jaren regelmatig meer uit gegeven dan het streefbedrag. Daardoor geven de fondsen vol gens De Graaf al vanaf 1989 meer uit aan farmaceutische hulp dan aan specialistische hulp. De geneesmiddelen staan hu op de tweede plaats na de zie- kenhuisverpleging. Gisteren waren in de Litouwse hoofdstad Vilnius nog steeds Sovjet-parachutisten aanwezig rond het gebouw van de radio en televisie. Woensdag had het Kremlin meegdeedld dat de troepen worden teruggetrokken (foto Wojktelc DruszcztAFP) MOSKOU (RTR/DPA) - De Russische Federatie wil dat Sovjet president Michail Gorbatsjov zijn decreet intrekt dat militai ren vanaf vandaag toestaat de straat op te gaan om met de poli tie de orde te handhaven. Dit heeft het Russische parlement donderdag na een roerig debat besloten. Het besluit zou eerst aan de grondwet moeten worden getoetst. De leiding van de federatie overweegt verder een nationale zen der in het buitenland op te richten, als de media van de Sovjetre publieken verder worden ingeperkt, aldus de chef van de Russi sche tv- en radio in een krantenartikel. Russische afgevaardigden vrezen dat de gecombineerde pa trouilles bedoeld zijn om de pro-democratische bewegingen de kop in te drukken. De Baltische republieken en Georgië hebben de legerpatrouilles al verworpen. Na de kritiek van verscheidene republieken had minister van binnenlandse zaken Pugo woens dagavond al verklaard dat de republieken zelf moeten uitmaken of zij de patrouilles willen. Na de arrestatie van de Zuidossetische leider Tores Kulumbegov is het opnieuw tot een bloedig treffen gekomen in de republiek Georgië. De Sovjet-legerkrant „Kras- naja Svesda" meldde donderdag dat Kulubegov door het Geor gische ministerie van binnenlandse zaken was gearresteerd. De strijd in de Kaukasische republiek is geëscaleerd sinds de repu bliek Zuid-Ossetië, dat door Georgië wordt bestuurd, zich zelf standig verklaarde. Disconto Ned. Bank stijgt met half procent (Van onze correspondenten) DEN HAAG-BERLIJN - De Ne- derlandsehe Bank verhoogt met ingang van vandaag het disconto met een half procent. Daardoor gaat de rente die de centrale bank berekent voor geldleningen aan commerciële banken, omhoog van 8,5 naar 9 procent. Op termijn zal dat waarschijnlijk ook gevolgen hebben voor de rente op hypo theken en andere leningen. Fi nanciële kringen verwachten echter dat de banken hun op slagrente zullen verlagen, zodat de cliënt niet veel van de dis- conto-verhoging zal merken. De Nederlandsche Bank volgt met de verhoging van de belang rijkste rentetarieven (wisseldis conto nu 7,75 pet, voorschotren te 8,5 pet) het voorbeeld van de Bundesbank, de Duitse centrale bank. In Duitsland is dat nu res pectievelijk 6,5 en 9 procent. Nederland loopt met de renteta rieven gewoonlijk in de pas met Duitsland. Gezien de economi sche verwevenheid tussen beide landen, zit de gulden binnen het Europese Monetaire Stelsel min of meer vast aan de mark. De of ficiële rentetarieven in ons land werden voor het laatst op 2 no vember vorig jaar (een kwart procent) verhoogd. Daarvoor zijn zij ruim een jaar gehand haafd na op 6 november '89 met een vol punt te zijn verhoogd. Volgens De Nederlandsche Bank heeft de renteverhoging tot doel deze beter te laten aan sluiten op de marktrentes. Ons land volgde de laatste discon toverhoging in Duitsland niet, waardoor er een afwijking ont- Salarisverbetering in kinderopvang DEN HAAG (GPD) - Het kabi net is het eens geworden over een salarisverhoging voor de werknemers in de kinderop vang. Een hogere beloning is no dig om te voorkomen dat zich anders grote personeelstekor ten gaan voordoen, aldus het kabinet. De salarisverbetering is een voorstel van minister d'Ancona (WVC). Om de lonen te kunnen verho gen, gaat de rijksbijdrage aan gemeenten voor de exploitatie van crèches met 300 gulden om hoog naar 5300 per kindplaats (Dat is ongeveer de helft van de werkelijke kosten per jaar). Het gevolg is dat het aantal plaatsen in crèches niet met 55.000 stijgt, zoals d'Ancona had gepland, maar met 52.000. De meerkosten zullen evenredig verdeeld moe ten worden over ouders, ge meenten en werkgevers. Over de salarisverbetering in de kinderopvang zal nog overleg worden gevoerd met de sociale partners en de gemeenten. stond tussen de officiële tarie ven en de marktrente. Om dit te corrigeren, vindt de bank een verhoging van haar tarieven met 0,5 procent noodzakelijk. De rente op de eerstvolgende spe ciale belening wordt gehand haafd op 8,80 procent, zo liet De Nederlandsche Bank donderdag weten. Ook de Oostenrijkse cen trale bank volgt de Duitse rente verhoging. Noodrem De Duitse regering stelde in een reactie dat het besluit geen in vloed heeft op de geldpolitiek. De oppositionele SPD zei daar entegen dat de centrale bank aan de noodrem heeft getrokken als antwoord op de enorm stij gende staatsschuld. Het was een verrassende beslis sing van de Bundesbank. Bank- president Karl-Otto Pöhl noem de verhoging noodzakelijk om de waarde van de mark te be schermen. In de eerste plaats wordt, aldus Pöhl, de in omloop zijnde hoeveelheid geld aanzien lijk groter door de tientallen mil jarden die de staat moet lenen om de eenwording te financie ren, Indien de prijzen als reactie daarop in beweging komen, is het volgens Pöhl te laat voor cor rigerende maatregelen. De ver hoging van de belangrijkste ren tetarieven is dan ook een duide lijke waarschuwing van de bank aan de regering en de vakbewe ging. Basisschool De afdeling Zeeland van de Al gemene Bond van Onderwijzend Personeel is boos omdat gedepu teerde staten de openbare basis school in Kerkwerve willen slui ten. Boos ook omdat gs het advies van de provinciale onderwijsraad om de school te handhaven naast zich neer hébben ge- O) legd. kopf, vergeleek de Iraakse actie met een mug die een olifant te lijf gaat. Irak noemde de slag om Khafji 'een grote overwinning die aantoont dat Baghdad het initiatief heeft overgenomen van de Verenigde Staten'. Het Witte Huis legde de kritiek .aast zich neer, dat de Iraakse opmars te wijten zou zijn aan eerdere beschietingen van mari niers op een moment dat de geal lieerden nog niet ldaar zijn voor een grondoorlog. „De president vindt dat de grondstrategie te genover Irak precies goed is", zei Marlin Fitzwater, de woordvoer der van het Witte Huis. Hij her haalde dat de geallieerden tot een volledige grondoorlog zullen overgaan 'als de tijd daarvoor rijp is'. Fitzwater zei dat presi dent Bush 'zeer bedroefd' is over de dood van de elf mariniers. Bush zal de komende dagen ont moetingen hebben met familie leden van militairen die worden vermist. De president riep de ko mende zondag uit tot een natio nale dag van gebed. De geallieerden moesten giste ren, op de vijftiende dag van de oorlog, meer verliezen incasse ren. Het Amerikaanse ministe rie van defensie meldde dat een transporttoestel met achttien tot twintig militairen aan boord achter de Iraakse linies was neergestort. Volgens het Penta gon betrof het een vliegtuig van het type EC-130H dat wordt ge bruikt voor het electronisch sto ren van communicatiesyste men. Het was hét twintigste en tot nu toe grootste vliegtuig dat de multinationale strijdmacht in de oorlog heeft verloren. De Amerikanen maken zich in middels zorgen over de contac ten tussen Irak en Iran. Gisteren arriveerde vice-premier Ham- madi van Irak in Teheran voor een bezoek aan de Iraanse presi dent Rafsanjani. Bij zijn aan komst zei Hammadi dat het no dig was om in contact te treden met de Iraanse autoriteiten 'vanwege de oorlog die de Ver- (Slot zie pagina 5 kolom 2) LONDEN (AFP/DPA) - De Brit se journalist Bruce Cheeseman die sinds het begin van de Golf oorlog in Baghdad werd ver mist is „per abuis" gemarteld door Iraakse soldaten. De mili tairen hielden de verslaggever voor een neergekomen Ameri kaanse piloot. Cheeseman die donderdag in de Jordaanse hoofdstad Amman opdook heeft dit verklaard tegenover de krant "Evening Standard". Cheeseman verliet kort na het begin van de geallieerde lucht aanval op 17 januari zijn hotel kamer in Baghdad maar werd spoedig opgepakt door Iraakse soldaten. Zij brachten hem over naar het hoofdkwartier van de Iraakse luchtmacht waar hij handboeien omkreeg. Tevens werden zijn ogen afgeplakt. De Brit zat vervolgens steeds op verschillende plaatsen vast. Cheeseman het weten dat hij tel kens werd ondervraagd en gesla gen. „Iedere keer als ik mijn hoofd probeerde op te heffen', kreeg harde slagen in mijn nek. Ik herhaalde maar steeds dat zij mijn hotel of het ministerie van informatie moesten bellen om erachter te komen dat ik geen Amerikaanse piloot was". Cheeseman zat tussen de onder vragingen door halfnaakt, en zonder deken in een cel. Het me nu bestond iedere dag uit een kom havermout. „Een van de be wakers vertelde mij dat ik in de zelfde cel zat als Farzad Bazoft". De Britse journalist Bazoft werd in maart in Irak geëxecuteerd op beschuldiging van spionage. Na vier dagen werd Cheeseman vrijgelaten toen het Iraakse mi nisterie van informatie zijn ware identiteit had achterhaald. Postcode:Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vllssingen Bellen gaat sneller: 01)84-84216 In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht, Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kimt missen. U hebt 'm zo in huis, U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1