EEUWSE COURAN Eerste doden bij grondgevecht BOSJE ZON PvdA pakt de dwarsliggende leden Moor en De Visser aan kleintji Korter werken KLM door terugval vervoer Franse militairen in Saudische woestijn Beatrix jarig Straaljagers mogen minder laagvliegen Iraakse troepen in aanval VS-opperbevel: vijand omsingeld wov 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. golfoorlog Winterweer Op vele plaatsen mist of laaghangen de bewolking. Maximum temperatuur om of net boven het vriespunt. Zwakke tot matige zuidelijke wind. 234e jaargang no. 26 Donderdag 31 januari 1991 I advertenties per telefoi 01184-84321 Litouwen Moskou heeft een deel van de in de Litouwse hoofdstad Vilnius gelegerde Sovjettroepen terug getrokken. President Landsber- gis liet weten kansen te zien voor nieuwe gesprekken met het Kremlin over zijn onaf- hankelijkheidss tre- O ven. O Tweehonderd mensen bezoch ten gisteren een forumavond in Heinkenszand over de Wester- schelde-oeververbinding (WOV). De aanivezige vertegen woordigers van de statenfrac ties lieten in meerderheid blij ken voorstander te zijn van het tracé ivestelijk van El- lewoutsdijk en Terneu- 4 4 zen. J Sleepboot De sleepboot Zeelandgaat de provincie verlaten. De 'trots van de Zeeuwse stromen' is door sleepbedrijf Midler verkocht aan een particulier in Oud-Beij- erland. Een actie, vorig jaar, om het schip in Zeeland te houden mislukte - vanwege de hoge kos- 4 C ten. I Luwte Peter Post zoekt de luwte op. Gisteren maakte hij tijdens de presentatie van zijn nieuwe ivie- lerploeg bekend dat hij als ploegleider wordt opgevolgd door Walter Planckaert en Theo de Rooy. Post wordt zélf directeur bij Pana- i Q sonic. la SCHIPHOL (GPD) - De KLM gaat voor een nog onbekend aantal personeelsleden arbeids tijdverkorting aanvragen. Dit als gevolg van de sterke terug val in het passagiersvervoer door de Golfoorlog. Op sommi ge bestemmingen (bijvoorbeeld Amerika) is het aanbod van rei zigers met vijftig procent terug gelopen. Hoe lang de maatregel geldt en voor hoeveel mensen is nog niet bekendgemaakt. Vermoedelijk betreft het een deel van het vliegend personeel en een klein deel van het grondpersoneel. De KLM heeft haar voornemen gistermiddag telefonisch aan de vakbonden en de onderne mingsraad meegedeeld. Die zeg gen in een eerste reactie begrip te hebben voor de maatregel. Wel eisen de bonden dat de be trokken werknemers er finan cieel niet op achteruit gaan. De aanvraag voor arbeidstijd verkorting zal vrijdag worden in gediend bij het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid. Het is voor de eerste keer in haar geschiedenis dat de KLM arbeidstijdverkorting aan vraagt. Japanse auteur Inoue overleden TOKYO (DPA/RTR) - Yasushi Inoue, al jaren beschouwd als de belangrijkste schrijver van Japan, is dinsdag op 83-jarige leeftijd overleden. Inoue, die werd gezien als een kandidaat voor de Nobelprijs voor literatuur, overleed aan de gevolgen van een longontste king in een kliniek in Tokyo. Inoue was gespecialiseerd in his torische romans, waarvan vele verwezen naar Japans culturele banden met China en Centraal- Azië. In de de jaren 70 leidden zijn romans tot een sterke toena me van de belangstelling voor de Zijderoute door Azië. In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kimt missen. U hebt 'm zo in huis. «4 U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks,, in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening:t In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-842 SAUDI-ARABIE S AUDI-ARABIË - Franse militairen hebben zich in de Saudische woestijn ingegraven en houden scherp het voorterrein in de gaten (foto Pascal Guyot/AFP) PAGINA 5: Het Nederlandse aandeel rond de Golf groeit Het Witte Huis fluit minister Baker terug Koningin Beatrix viert vandaag haar 53e ver jaardag (foto Frans van der Linde!ANP) (Van onze correspondenten RIYADH - Bij de eerste grondgevechten tussen het Iraakse leger en de multinationale strijd macht zijn zeker twaalf geallieerde militairen, onder wie minstens acht Amerikaanse mariniers, en vermoedelijk honder den Irakezen gesneuveld. Twee Amerikaanse mili tairen raakten gewond. De opperbevelhebber van de an- ti-Irak-coalitie, generaal Schwarzkopf, zei dat bij de ge vechten op Saudisch grondge bied 'minder dan twintig slacht offers' aan geallieerde kant wa ren gevallen. Daarmee werden zowel doden als gewonden be doeld. Volgens de woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fit- zwater, was president Bush 'zeer bedroefd' toen het nieuws hem bereikte. Over het preciese verloop van de strijd viel vannacht nog weinig te zeggen. Beide partijen maak ten melding van successen. De Amerikanen zeiden dat 41 Iraak se tanks en twee geallieerde pantservoertuigen waren ver nietigd. Een onbekend aantal Irakezen zou krijgsgevangen KUWAYT Iraakse troepen vallen 30/1 om 00.00 uur Saudi-Arabië op drie plaatsen binnen. De aanvallen worden afgeslagen door geallieerde troepen met behulp van Amerikaanse vliegtuigen. zijn gemaakt. Saudische troe pen trokken gisteravond op naar de grensplaats Khafji, dat door de Irakezen was ingeno men. Vannacht werd daar nog steeds gevochten. Maar de geal lieerden zeiden dat ze de situatie meester waren. De Iraakse mili tairen zouden zijn omsingeld en er werd onderhandeld over de overgave, aldus het Amerikaan se opperbevel. Verliezen De Amerikaanse verliezen wer den geleden bij de Saudische stad al-Wafra, ten westen van Khafji. De Irakezen werden ver dreven met anti-tankraketten en met steun van geallieerde vliegtuigen en helicopters. Troe pen van Saudi-Arabië gingen bij Khafji in de tegenaanval. Deze stad, vijf kilometer van de grens met Kuwayt, is sinds het begin van de oorlog verlaten. De 30.000 bewoners zijn geëvacueerd, om dat de stad onder direct bereik van de Iraakse artillerie ligt. De grondgevechten begonnen in de nacht van dinsdag op woens dag, toen vier Iraakse bataljons de grens tussen Kuwayt en Sau di-Arabië overstaken. Dat ge beurde volgens Radio Baghdad 'om de agressors een lesje te le ren'. Later werd bekend ge maakt dat Saddam Husayn af gelopen zaterdag persoonlijk tot de aanval had besloten, in de veronderstelling dat de geal lieerde grondtroepen nog niet klaar zouden zijn voor een land oorlog. Het zou niet de bedoeling Saudisch grondgebied te bezet ten. „Wij begeren jullie land niet", liet Radio Baghdad we ten. „Wij vechten tegen de legers van de ongelovigen die jullie land hebben veranderd in een basis van agressie". Het Witte Huis heeft gezegd dat de gevech ten in Khadji niet het begin zijn van de lang vernachte grond oorlog. Overwicht Ondanks de verliezen bij de on verwachte grondgevechten toonde generaal Schwarzkopf zich zeer tevreden over het ver loop van de oorlog. „Ik beweer niet dat Irak op het punt staat zich over te geven, maar we heb ben wel veel successen ge boekt", aldus de generaal. De geallieerden hebben in de lucht volledig overwicht bereikt. Ne gen Iraakse vliegvelden kunnen niet meer worden gebruikt, 38 andere worden met grote regel maat gebombardeerd. Van de 700 vliegtuigen van dè Iraakse luchtmacht zijn er 25 op de grond verwoest en 27 tijdens luchtgevechten. Bovendien zijn 89 vliegtuigen naai- Iran uitge weken. Volgens Schwarzkopf is Irak begonnen de rest van de luchtvloot te verbergen in ver sterkte hangars. Daarvan zijn er inmiddels zeventig verwoest. Ook de aanvallen op lanceerin- richtingen van de gevreesde Scud-raketten verlopen volgens de generaal naar wens. Er zijn tot nu toe 33 van die lanceerin- richtingen vernietigd. In de eer ste week van de oorlog vuurden de Irakezen 35 Scud-raketten af, in de tweede week nog maar achttien. Volgens de- Ameri kaanse inlichtingendienst CIA wil Irak honderd lanceerinrich- tingen voor Scuds kopen van Iran. Washington vermoedt dat Teheran daar wel oren naar heeft, maar de Iraanse ambassa deur bij de VN heeft die sugges tie ongegrond genoemd. Irak zou gisteren lanceerinrichtingen hebben opgesteld in het noor den van het land. Militaire des kundigen vermoeden dat Sad dam Husayn een tweede front aan de grens met Turkije wil openen. Schwarzkopf meldde verder dat de geallieerden de Iraakse be velsstructuur van de lucht macht heeft verwoest. Alle kern centrales zijn uitgeschakeld. Bo vendien zijn 36 bruggen in Irak verwoest en zijn de aanvoerlij nen van de Iraakse troepen in Kuwayt voor 90 procent verbro ken. „We horen dat de Irakezen in Kuwayt nauwelijks te eten krijgen. Ze bedelen en stelen, (Slot zie pagina 5 kolom 1 Advertentie DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Van Voorst (defensie) heeft besloten het aantal vluchten op de Nederlandse laagvliegroutes in het noordoosten van het land te beperken van 3000 tot 2000 vluch ten per jaar. Bovendien mag er met ingang van 1 februari op vrijda gen geen gebruik Worden gemaakt van de laagvliegroutes. De bewindsman schrijft in een brief aan de Kamer dat een verdere beperking niet mogelijk is, omdat dan de training van de piloten in gevaar komt. Van Voorst schrijft zich ervan bewust te zijn dat ook na deze maatregel 'een zekere overlast' resteert. Het aantal vluchten nam de afgelopen maanden al aanzienlijk af, vooral omdat de Duitse regering, zonder overleg met Nederland, be sloot het laagvliegen helemaal op te schorten. De routes in Noord oost-Nederland bestrijken ook een deel van het Duitse grondgebied. Met een beroep op de nieuwe veiligheidssituatie, werden de oefen- vluchten beneden de 300 meter verboden. Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 2 februari a.s.. verkrijgbaar in de filialen met een bloemenafdeling. DEN HAAG (GPD) - Binnen de PvdA rommelt het rond de ka merleden Moor en De Visser. De eerste beklom in de Tweede Ka mer het spreekgestoelte om zijn afwijkende mening kenbaar te maken, wat hem op een forse uitbrander kwam te staan. PvdA-Fractieleider Wöltgens schreef De Visser een brief naar aanleiding van diens optreden rond het fractiebesluit over de Golfoorlog, waarop het kamer lid besloot zijn werkzaamheden voorlopig op te schorten. Moor mag niet meer namens zijn partij in de Kamer het woord voeren. De PvdA-fractie heeft dit gistermiddag in een extra be raad besloten. Aanleiding was het feit dat Moor gisteren na mens zichzelf het woord voerde bij een debat over de Jeugd- werkgarantiewet (JWG). Hij keerde zich daar als enige tegen de wet. Volgens Wöltgens heeft Moor zich daarmee „buiten de fractie geplaatst". Moor had offi cieel het inkomensbeleid onder zijn hoede. De PvdA-fractieleider ging gis teren ook in op een brief die hij aan zijn fractiegenoot De Visser heeft gezonden. Naar aanleiding van dat schrijven liet De Visser dinsdagavond weten zijn werk voor de fractie op te schorten tot na het PvdA-congres van ko mend weekeinde. Volgens het kamerlid is hem verweten niet loyaal te zijn geweest ten opzich te van zijn collaga's door open lijk te twijfelen aan de besluit vorming in de fractie rond de deelname van ons land aan de Golfoorlog. Volgens Wöltgens heeft De Vis ser door zijn optreden „de vraag opgeroepen hoe hij in de toe komst samen met zijn collega's denkt te kunnen functioneren". De PvdA-fractieleider liet weten dat de persoonlijke mening van De Visser, nee tegen oorlogs deelname, niet ter discussie staat. Kritiek is er op zijn stel ling dat veel fractieleden onder druk van de fractieleiding heb ben ingestemd met de oorlogs- deelmane, terwijl men daar ei genlijk tegen was. Wöltgens ont kende dat er enige druk is uitoe fend. De PvdA-voonnan beticht-' te De Visser van „buitengewoon oncollegiaal gedrag". Komende week wil het fractiebestuur met De Visser praten. Frans Moor reageerde gister avond gelaten op het fractiebe sluit dat hij niet meer namens de fractie het woord mag voeren. Hij was zelf niet bij de bewuste fractievergadering aanwezig. Het besluit werd hem meege deeld door fractie-secretaris Buurmeijer. Volgens Moor heeft hij de fractie wel degelijk laten weten dat hij het woord zou voeren bij de JWG. Hij schreef het besluit van de fractie dan ook toe aan zijn kritiek op de besluitvorming ten aanzien van collega De Visser en de houding van de partij rond de Golfoorlog. Moor noemde het „bijna bela chelijk" dat een fractielid moet gaan nadenken over zijn functio neren in de fractie, als er een an der standpunt ingenomen wordt dan de meerderheid. „Dat is on aanvaardbaar", aldus Moor. „Ik voorspel dat dit fractiebe stuur binnen een maand weg is. Het is allemaal door toedoen van Wöltgens. De rest van het fractiebestuur zit erbij en knikt. NAVO stuurt groep schepen naar oosten van Middellandse Zee BRUSSEL (AP) - De NAVO stuurt een marine-eenheid met patrouillevliegtuigen naar het oostelijke deel van de Middel landse Zee ter bescherming van het scheepvaartverkeer daar, hebben bevelhebbers op het NAVO-hoofdkwartier in Brus sel woensdag bekend gemaakt. Zeven schepen van NAVO-lan- den zijn inmiddels op weg naar het gebied. Volgens de Italiaan se minister van defensie Virginio Rognoni is het ook de bedoeling om 31 verkenningsvliegtuigen onder bevel van het Europese NAVO-commando naar de regio te sturen. Hij zei dat Italië en Frankrijk elk vier toestellen hebben aangeboden, Nederland drie en Turkije ook drie. Nederland stelde maandag twee Orion-toestellen beschikbaar. Mimosa, grote oogst, rechtstreeks uit Frankrijk, N,3.95

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1