PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Vergelding tegen Palestijnen Duitse regering gaf hulp bij verbetering van Seud-raket ;JVT7Ü VS vertrouwen op goede afloop conflict in Golf Mandela en Buthelezi roepen op tot het staken van geweld CA ft/ kleintjes PLO-aanval op Israëlisch gebied VS niet onder indruk dreigement Saddam golfoorlog LAATSTE WEEK!! -d JAKOBSEN Bush dankt Nederland voor militaire bijdrage 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Mist en zon In de vroege ochtend mist. Later zon nig en droog. Zwakke, later matige wind uit zuidoostelijke richtingen. Middagtemperatuur 2 graden. :34e jaargang no. 25 Voensdag 30 januari 1991 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Van onze correspondenten ERUZALEM - De Israë- ische marine heeft dins- agavond een Palestijns luchtelingeiiikamp in et zuiden van Libanon Het kamp, zeventienduizend wonen en een van de PLO is, bestookt vanaf ka- ionneerboten voor de ;ust van de Libanese ha- enplaats Tyrus. 'egelijkertijd voerden eenhe en van het door Israël gesteun- e Zuidlibanese leger beschie- ngen uit op het kamp. Tenmin- le twee Palestijnen werden ge- en vijf anderen raakten ge beschieting ,was een vergel- voor de raketaanval, eerder de dag. PLO-strijders in het uiden van Libanon vuurden ze- vijftig raketten af op Israëli- che nederzettingen. De projec- ielen kwamen terecht in de Israël ingestelde veilig- leidszone in Zuid-Libanon, naar richtten geen schade aan. De PLO eiste de verantwoor delijkheid op. Volgens een woordvoerder was de aanval uit gevoerd in opdracht van PLO- voorzitter Arafat om vanuit Li banon een tweede front tegen Is raël te openen. Arafat ontkende later daartoe bevel te hebben ge geven. Onmiddellijk na de raketaanval liet Israël weten geen terughou dendheid te betrachten en de be schietingen te zullen vergelden. „Zuid-Libanon is niet het wes ten van Irak", zei een militaire zegsman, in een verwijzing naar de lanceerplaatsen van de Scud-raketten. Volgens ooggetuigen maken duizenden Palestijnen in Liba non zich op voor nieuwe raket- aanvallen om Israël in de oorlog te betrekken en als antwoord op de bombardementen van de multinationale, strijdmacht. Patrouilleboten De geallieerden hebben gisteren de luchthaven van Kuwayt ge bombardeerd en twee lanceerin- richtingen voor Zijderups-raket ten in Irak vernietigd. Ook werd de Iraakse marinebasis Umm Qasr en de Republikeinse Garde opnieuw gebombardeerd. In de Perzische Golf werden ze ventien Iraakse patrouilleboten PAGINA 4: Wapenindustrie ziet lichtpunt PAGINA 6: 9 Nederland op lijst doelen aanslagen PAGINA 7: O De luxe bunker van Saddam Husayn Geen derde lange reis bemanning Pieter Florisz State of the Union (RTR) - Presi- George Bush heeft zijn jaarlijkse State of the Union - de imerikanse „troonrede" - toe- jesneden op de oorlog in Golf en ie benarde economische situa- !ie van de Verenigde Staten. /oor de Amerikaanse president /anmorgen 03.00 uur onze tijd maandagavond 21.00 uur in iVashington) het Congres toe zei zijn woordvoerder Mar- Fitzwater dat Bush uitdruk zou geven aan het gevoel de Verenigde Staten met be tot de Golfoorlog in een positie verkeren. „De verloopt volgens sche aldus de Witte Huis- Over een mogelij veiligheidsstructuur in het Midden-Oosten na afloop van de gevechten ging de president niet in. Een ander kernpunt in de rede MEUBELS HALF GELD RIDDERKERK - Wegens het met doorgaan van belangrijke ex portorder van enige grote Neder landse meubelfabrieken, wordt vanuit meubelboerderij de Reijer aan de Kievitsweg 124 te Ridder kerk, een enorme partij massief eiken en moderne witte klasse meubelen verkocht voor de HAL VE PRIJS. Om u een paar voor beelden te noemen: prachtige ei ken eethoek, bestaand uit robuus te tafel met vier massieve stoelen van 1790',- voor 895,-. Praktische eiken t.v./stereokasten van 398- voor 199,-. Originele eiken toog- kasten van 2390,- voor 1195,—. Schitterende gebloemde 2-zits- banken. Chesterfield model, van 1195,- voor 595,-. Heerlijk zitten de leather look bankstellen, 3+2- zits van 1718,- voor 859,-. Top kwaliteit rundlederen bankstellen, 3+2-zitsbank kompleet van 4199- voor 2098,-. En zo kun nen we nog wel even doorgaan. Alles wordt gratis thuis gebracht en met schriftelijke garantie ver kocht. Wie binnenkort dus meu bels nodig heeft, kan nu zijn slag slaan bij Meubelboerderij de Reijer, Kievitswegl 24,Ridderkerk (Bolnes)- Dagelijks geopend van 10.00 - 18.00 uur. Vrijdags koop avond 's-Maandags gesloten. Ruime parkeergelegenheid. door geallieerde helicopters aangevallen. Vijf boten werden vernietigd, elf raakten zwaar be schadigd. Volgens het Iraanse persbureau Irna staat een petro chemische installatie bij Basrah na bombardementen in brand. Er werden meer dan 2600 lucht aanvallen uitgevoerd. Alle vlieg tuigen van de multinationale strijdmacht keerden veilig te rug. Volgens de Amerikanen werd een MIG-23 van de Iraakse luchtmacht neergehaald. In to taal zouden nu 52 Iraakse vlieg tuigen verwoest zijn. Bij de aanval op Kuywayt zou een topfunctionaris van de PLO, Abu Ziad, om het leven zijn ge komen, zo is vernomen van het PLO-hoofdkwartier in Tunis. Andere PLO-bronnen meldden echter dat Abu Ziad bij het ver laten van zijn woning in het hoofd is geschoten. Radio Bagh dad heeft gezegd dat een krijgs gevangene bij geallieerde bom bardementen is gedood. De mili tair, wiens naam en nationaliteit niet werden prijs gegeven, werd vastgehouden op het ministerie van industrie. Zoals bekend ge bruikt Irak de krijgsgevangenen als menselijk schild. Gisteren werd bekend dat de geallieerde luchtmacht maan dag een konvooi van Iraakse pantservoertuigen en transport wagens in de woestijn van Ku wayt heeft gebombardeerd, waarbij 24 voertuigen werden vernietigd. Irak heeft gezegd dat zijn grond troepen bij aanvallen op geal lieerde posities twintig kilome ter zijn doorgedrongen op Sau- disch grondgebied, een aantal vijandelijke voertuigen heeft uitgeschakeld en soldaten heeft verwond. Volgens de Amerika- (Slot zie pagina 6 kolom 7) was dat de vereiste economische hervormingen van de Ameri kaanse economie door de oorlog niet op de achtergrond zullen ge raken. Volgens Fitzwater wil Bush zijn gehoor erop wijzen dat de Verenigde Staten sterk ge noeg'zijn om „versterkt" uit dit economisch dal te komen. Witte Huis-functionarissen spraken dinsdag de verwachting uit dat Bush een aantal voorstel len zal presenteren die de natio nale economie op de lange ter mijn uit het slop moeten halen. „De president zal een algemene strategie presenteren om uit de recessie te geraken". Volgens Fitzwater passeren tevens plan nen voor onderwijshervorming en huisvesting van hulpbehoe venden en sociaal zwakkeren de revue. Een Amerikaanse opiniepeiling gaf dinsdag aan dat Bush op een ongekende populariteit onder de Amerikaanse bevolking kan rekenen. Vooral zijn standvasti ge politiek met betrekking tot de Golfoorlog is daar ongetwij feld debet aan maar veel Ameri kanen blijven bezorgd over de economische toekomst van hun .land. Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 ANC-leider Nelson Mandela (1) en Inkatha-voorman Buthelezi schudden elkaar de hand bij hun ontmoeting in Durban (foto Walter DhladhlalAFP) (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - De leiders van de twee belangrijkste zwar te politieke organisaties in Zuid-Afrika, ANC-voorman Nelson Mandela en zijn collega van de Zulu-beweging Inkatha, Mango- suthu Buthelezi, hebben hun aanhangers opgeroepen 'onmid dellijk' de strijdbijl te begraven. De beide leiders deden hun oproep dinsdag na een ruim zeven uur durende 'historische' bij eenkomst in de havenstad Durban, in de provincie Natal. Dé ontmoeting tussen beide leiders was de eerste sinds Mandela in februari vorig jaar werd vrijgelaten. Zij besloten dinsdag nieu we gespreksronden te houden om het 'apartheidssysteem te be strijden'. Mandela en Buthelezi spraken ook af, dat zij op een nog nader te bepalen plaats en tijdstip een gezamenlijke manifesta tie zullen houden. Ze zullen voorts de meest door het geweld ge teisterde gebieden bezoeken. Tevens bonden zij hun aanhangers op het hart elkaar, hun partijen en hun leiders niet langer te be lasteren. Na afloop van de bijeenkomst zeiden Mandela en Buthelezi, dat gezamenlijke commités de naleving van de afspraken zouden controleren. Zij stelden ook de instelling van een 'onpartijdige vredesmacht' voor. Hoewel de ontmoeting tussen beide leiders en hun delegaties in 'een goede sfeer' had plaats gevonden, werden de verschillen tus sen beide partijen niet toegedekt. Buthelezi kritiseerde met na me de huidige campagne van 'massale actie', stakingen, demon straties en dergelijke, van het ANC die hij 'anarchistisch' noem de. Mandela legde de schuld van het bloedvergieten in de zwarte gemeenschap in de eerste plaats bij het 'apartsheidregiem'. De grote vraag is nu of de aanhangers van beide partijen gehoor zullen geven aan de oproep van beide leiders. Gevreesd wordt dat de tegenstellingen te zeer zijn verhard en dat de oproep niet het gewenste effect zal sorteren. De strijd tussen ANC en Inkatha om de heerschappij in Natal, een traditioneel Inlcantha bolwerk, heeft sinds 1987 aan min stens 4000 mensen het leven gekost. In augustus van het vorig jaar sloeg de vonk over naai- de woonoorden rond Johannesburg. Bij deze gevechten kwamen ruim 1000 mensen om het leven, (zie ook pagina 4) (Van onze correspondent BERLIJN - De Duitse regering: heeft volgens de Duitse actuali teitenrubriek Panorama de ver betering van de Iraakse Scud- raketten mogelijk gemaakt door exportkredietverzekerin gen af te sluiten voor Duitse be drijven die aan Irak wilden le veren. Deze informatie stamt uit een restanten kostuums kolberts pantalons I korting!! MANNENMODE Kanaalstraat 55 Oost SouDurg s 01184-62158 vertrouwelijk rapport van het ministerie van buitenlandse za ken. In het stuk, gedateerd 4 ja nuari 1990, staat letterlijk: „Deelname van Duitse bedrij ven aan de verbetering van de Scud-raket voor Iraakse op drachtgever in Baghdad: uit een bericht van de financiële direc tie in Frankfurt blijkt dat Duitse bedrijven in het kader van het programma 144 (modernisering Scud) een contract voor de leve ring van apparatuur ter waarde van 2.670.500 mark hebben afge sloten. Naai- informatie van de centrale inlichtingendienst is voor het project 144 door de re gering op 14 december 1989 een exportkredietverzekering van 1.543.500 mark afgesloten". Codenummers Minstens 20 Duitse bedrijven waren bij de modernisering van Saddam Husayns dodelijke wa pens betrokken. Zonder deze hulp zou de verdere ontwikke ling van de Scud (actieradius 300 km) totde Al Husayn (650 km) en Al Abbas (900 km) onmogelijk zijn geweest. Volgens de actuali teitenrubriek wist de Duitse re gering dit op zijn laatst sinds midden 1989. In een vertrouwelijk regerings rapport van augustus 1990 over de betrokkenheid van Duitse be drijven bij modernisering van de Scud-raketten worden alle nu beschuldigde bedrijven ge noemd. Verder kende Bonn de Iraakse codenummers voor de modernisering. Het regerings bureau voor buitenlandse han del werd op de hoogte gesteld van de verdenkingen. Niettemin kregen de betrokken bedrijven een verklaring van goed gedrag, omdat de onderzoekers meen den dat het om civiele goederen ging. Panorama meldde dinsdag avond dat justitie een onderzoek is gestart tegen de firma's, Inwa- ko in Bonn en Hawart bij Frank furt. Zij zouden een sleutelrol hebben gespeeld bij de raket modernisering. De officier van justitie in Darmstadt en de douane-recherche in Keulen,be vestigden tegenover Panorama dat de verdenkingen steeds har der worden De meeste betrokken bedrijven ontkennen militaire onderdelen te hebben uitgevoerd. Zij stellen dat het om civiele produkten Kinderopvang Gemeenten moeten een derde van de met overheidssubsidie in het leven geroepen extra plaat sen in de kinderopvang beschik baar stellen aan het bedrijfsle ven, zo heeft minister d'Ancona (WVC) be- E paald, O Bintje Er woedt een hetze tegen het bin tje, vindt directeur A. W. Bierens van de Aardappelafzetorgani satie voor Zuid-West Nederland bv in Zierikzee. Hij reageert met die uitspraak op een onder zoek van de Consumentenbond waaruit blijkt dat het bintje teveel nitraat bevat. I lil Moord Een groep ME'ers heeft dmsdag de begraafplaats in Terneuzen- Zuid uitgekamd op zoek naar voorwerpen die iets te maken kunnen hebben met. de moord op de Terneuzense vrouw S. Sec- men. Het slachtoffer iverd maan dagochtend aangetroffen in de bosjes bij het kerkhof. Sectie heeft inmiddels uitge wezen dat zij is overle- 1 den aan schedelletsel. I B Vermunt De voetbalvereniging Rozen- burg verwacht dat trainer Kees Vermunt na dit seizoen vertrekt. „Wij hebben eigenlijk al afscheid genomen van hem. We hebben begrepen dat Vermunt een zwa re optie heeft genomen op Mid delburg", aldus de se cretaris van Rozen- Q burg. H (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush heeft dinsdag minister Van den Broek (buitenlandse zaken) be dankt voor de Nederlandse bij drage aan de geallieerde mili taire inspanning in de Golf. De minister sprak dinsdag in het Witte Huis een klein halfuur met de president. Het gesprek was het resultaat van een onver wachte uitnodiging aan Van den Broek, die in Washington is in het kader van geregeld overleg dat hij met zijn Amerikaanse collega Baker heeft. Van den Broek: „Ik heb de in druk dat er van meer sprake was dan uitsluitend een hoffelijk ge baar. De Amerikanen wilden Ne derland uitdrukkelijk hun dank betuigen voor de wijze waarop ook wij een bijdrage leveren". De minister sprak dinsdag ook met defensieminister Cheney. De minister zei dat hij geen aan vullende Nederlandse bijdrage aan de anti-Irak-coalitie had aangeboden, maar dat hem ook niet daarnaar was gevraagd. Wel zei hij dat er nog aanvragen in Navo-verband liggen. Minister Van den Broek sprak ook met zijn Russische ambtge- - noot Bessmertnych, tewgen wie hij zijn bezorgdheid uitsprak over het geweld dat de Sovjetu nie in de Baltische staten heeft gebruikt. Twaalf en vijftien jaar voor twee drugskoeriers PAU (AFP) - Twee Nederlandse drugskoeriers, die op de grens van Frankrijk met Spanje zijn gearresteerd met bijna duizend kilo hasj in hun bezit, zijn dins dag door de Franse justitie ver oordeeld tot twaalf en vijftien jaar gevangenisstraf. De twee mannen werden in ho ger beroep veroordeeld. Het ge rechtshof van Pau. in het zuid westen van Frankrijk, verzwaar de de straf van de 60-jarige W. van D. met twee jaar tot vijftien jaar. gaat. Panorama kon echter aan de hand van bouwtekeningen aantonen dat het wel degelijk om de voorstuwingsdelen van raketten ging. Gifgas Onthuld werd verder dat de vroegere DDR een zeer belang rijke rol heeft gespeeld bij het opleiden van Iraakse militairen voor het gebruik van chemische strijdmiddelen. Een Oostduitse hoogleraar onthulde dat hem tij dens een bezoek aan Irak in 1972 al om hulp was gevraagd om „de joden met gas uit te roeien". De man was diep geschokt en had zijn regering op de hoogte ge steld. Het resultaat was dat de Oost duitse communisten tussen 1976 en 1986 op alle mogelijke manie ren de Iraakse militairen infor meerden over hun ervaring met chemische strijdmiddelen. In Irak werd zelfs een heel dorp ge bouwd om te kunnen oefenen met gas. Oostduitse officieren dienden als instructeurs. De vroegere commandant van de Oostduitse chemische troepen, generaal b.d. Nagler, bevestigde dit. Hij zei door schuldgevoelens te worden gekweld. 1 In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. - U hebt 'm zo in huis. 411 U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. V5er weken voor; Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller. 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1