verval Litouwse grensposten PZC Verzet Somalia vormt regering CDA zet druk op gesprek in kabinet over tussenbalans PZC commentaar PvdA wil stichten scholen afremmen Geen discriminatie iudere bij sollicitatie ndustriebond FNV landhaaft looneis v&n vier procent MBSh #C3H Gewonnen met milieu-opstel Duur ziekteverzuim binnen- en buitenland Bibliek beschuldigt Zwarte Baretten JUWEELTJES DINSDAG 29 JANUARI 1991 'VILNIUS (RTR) - De Litouwse egering heeft de speciale troe len van het Sovjetministerie binnenlandse zaken 3MON) er maandag van be- chuldigd twee grensposten te lebben aangevallen. Daarbij lebben ze schoten afgevuurd en -ten van de grenswachten in el- ;aar geslagen. 'olgens parlementswoordvoer- ler Audrius Azubalis zei dat zes zwarte baretten" zondagnacht en grenspost, omsingelden aan grens tussen Litouwen en afrit-Rusland., op 20 kilometer an de hoofdstad Vilnius. De mi- tieleden namen de grenswach- en gevangen en ontwapenden en. schoten in de lucht, gooiden s! uiten in en namen documenten ïee. Een van de wachten werd in el- aar geslagen en is aan zijn loofd verwond", aldus Azubalis. lij wees erop dat de douanebe- >EN HAAG (GPD) - Werkte ers moeten in hun vacatures zo lin mogelijk leeftijdsgrenzen angeven voor sollicitanten, linister d'Ancona van WVC en taaissecretaris Ter Veld (so- iale zaken en werkgelegen- eid) hebben dat gisteren in de vveede Kamer gezegd tijdens en discussie over het ouderen- eleid. en kamermeerderheid had hen angespoord belemmeringen Iifie bijvoorbeeld 55-plussers op arbeidsmarkt ondervinden, tefreg te nemen. De overheid zal L elf het goede voorbeeld geven: jij neemt alleen genoegen met leftijdsbeperking als kan wor- t( en aangetoond dat die voor- hi 'aarde van belang is voor het ervullen van een functie. 'Ancona zei in dit verband dat- innen het kabinet ook wordt ediscussieerd over wijzigingen an de aow-leeftijd. Maatregelen m ouderen blijvend in het ar- eidsproces in te schakelen, zijn liet alleen nodig uit oogpunt an ongewenste leeftijdsdiscri- ïinatie. „Wij hebben, deze men- in ook nodig. We kunnen ons de itxe niet permitteren hen terzij de te laten staan", aldus minis- er d'Ancona. ambten ongewapend zijn en noemde de actie een provocatie. Een woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse zaken in Moskou zei van niets te weten. Het is de eerste keer dat de zwar te baretten rechtstreeks in ge vecht raakten met Litouwse in stanties. Vorige week vielen de OMONs in de buurrepubliek Letland het ministerie van bin nenlandse zaken aan, waarbij vijf doden vielen. Op 13 januari kwamen in de Litouwse hoofd stad Vilnius 14 mensen om toen het Sovjetleger de televisietoren bestormde. Afgelopen week wer den vier medewerkers van het Litouwse parlement in het zie kenhuis opgenomen nadat sol daten hen in elkaar sloegen en hun auto's met kogels doorzeef den. Volgens de regering in Vilnius, die naai- onafhankelijkheid van de Sovjetunie streeft, heeft het MSTERDAM (ANP) - De In- ustriebond FNV handhaaft jn looneis op 4 procent. De ver achte pi'ijsontwikkeling en de :itelijke prijsstijging geven een aanleiding om de looneis verhogen, zo adviseert het ondsbestuur aan de ledenver- igenwoordiging (bondsraad). e industriebond, de grootste akbond in de marktsector, ield bij de looneis van 4 procent anvankelijk een slag om de arm anwege de onzekerheid over de verwachten inflatie. Omdat meest recente voorspelling an het Centraal Planbureau itkomt op een prijsstijging van 5 procent in 1991, is er geen re in om de looneis te verhogen, heeft de bond maandag mee- ideeld. De bondsraad spreekt ch volgende week over dit ad- es uit. et bondsbestuur vindt het wel irstandig om cao's voor één af te sluiten. De economi se ontwikkelingen op langere irmijn zijn op dit moment im- lers niet te overzien. Een verla- ng van de looneis onder in- oed' van de Golfoorlog is overi- ins evenmin aan de orde. R' r .ecu warden noet soepel ïitkeringsbeleid aarwei zeggen EEUWARDEN (ANP) - De so- iale dienst in Leeuwarden gaat Irenger optreden tegen onwil- ge uitkeringsgerechtigden die ijvoorbeeld weigeren te solli- teren. De maatregel volgt op esprekken tussen de sociale ienst en het rijk. J. Banus, oofd van de afdeling Juridi- ihe- en Beleidszaken van de ge- leente Leeuwarden heeft dit laandag bevestigd. ;emeente Leeuwarden was olgens het rijk te soepel in haar itkeringsbeleid en zou zich ver kuilen achter het argument de stad toch niets te bieden èeft aan werklozen. Inds de invoering van een ba- inpool in Leeuwarden en de ihist van een werkgarantie- lan voor jongeren, gaat dat ar- inient niet meer op. Leeuwar en moet zich op straffe van anwijzing' aan de regels hou- en, Dat houdt in dat ze sanctie- eleid uit moet voeren en anders 'n deel van de kosten niet ver ted krijgt. merendeel van de 120 zwarte ba retten in die republiek haar kant gekozen. Slechts 36 OMONs zou den trouw zijn gebleven aan de Moskou-getrouwe communisti sche partij. Het bestuur van de stichting Voedselhulp aan Russen weer sprak maandag de kritiek die IKV-secretaris Mient Jan Faber uitte na terugkomst van een reis uit de Sovjetunie. Volgens Faber zouden voedselpakketten uit het westen vooral bij het leger en de KGB terecht komen. De stichting wijst er nadrukke lijk op dat de eerste zending me dicamenten en voedselpakket ten pas begin maart worden ver stuurd, en dat uiterste zorgvul digheid wordt betracht in de dis tributie. „Het is daarom duidelijk dat. de voedselhulp die voor een deel wordt verspreid onder soldaten, niet afkomstig is van de op brengst van de actie Help de Russen. De uitspraken van de heer Faber hebben dus geen be trekking op de activiteiten van de stichting." aldus de stichting in een korte verklaring. De bewindsvrouw was het met de Kamer eens dat voor ouderen allerlei leeftijdsbeperkingen be staan. Behalve dat 55-plussers praktisch geen kans van slagen hebben bij sollicitaties, zijn zij vaak het eerst de dupe bij ont slagen. Volgens d'Ancona moet er bewust naar worden gestreefd dat. ouderen zo lang zij dat willen en zo lang het kan, in het ar beidsproces blijven. Voorbeeld De bewindsvrouw erkende dat de overheid zelf op dit gebied het voorbeeld moet geven. Volgens haar wordt nu gewerkt aan ge lijkberechtiging van ouderen ten opzichte van jongeren. Er be staan echter ook leeftijdsbeper kingen die om bepaalde redenen een 'objectieve rechtvaardiging' hebben. Mede daarom is het niet mogelijk een dergelijke anti-dis criminatiebepaling in de wet op te nemen. Gestreefd moet ook worden naai- mogelijkheden voor flexi bele pensionering, aldus de mi nister. Dit onderwerp is „in be spreking" en zal verder in het overleg tussen werkgevers en werknemers een plaats moeten krijgen. Met gebalde vuist protesteert een Letse vrouw in de hoofdstad Riga tegen het gevangenhouden van vijf leden van het Letse Nationale Fx-ont. Zij is een van de demonstranten die zich gisteren verzamelden voor het gebouw van het Openbaar Ministerie van de Sovjet Unie 'foto Martti KainulainenlEPA ROME (RTR/AFP) - Drie belangrijke verzetsbewegingen in Soma lia zijn overeengekomen een nieuwe regering te vormen nadat zon dag de voormalige president Mohamed Siad Barre is verdreven. Dat hebben de drie verzetsbewegingen maandag tijdens een geza menlijke persconferentie in Rome bekendgemaakt. De drie partijen maakten voorts bekend dat het vliegveld en de ha ven van de hoofdstad Muqdisho na vier weken van harde gevechten weer zijn opengesteld. Het Verenigde Somalische Congres (USC), dat de laatste weken in de straten van Muqdisho tegen het bewind van Barre heeft gevochten, deelde mee dat bij de gevechten meer dan 4000 mensen om het leven zijn gekomen. Vertegenwoordigers van het USC, de Somalische Patriottische Be weging (SPM) en het kleine Somalische Democratische Bevrijdings front (SSDF) woonden in Rome de persconferentie bij. USC-functio- naris Abdulkadir Mohamed Abdullo zei aanwijzingen te hebben dat Barre via het zuiden van Somalia het land zou proberen te ontvluch ten. Hij gaf Barre de garantie dat hij niet wordt geëxecuteerd als hij wordt opgepakt, maai- wel voor de rechter moet verschijnen. Een Keniaanse functionaris van het ministerie van buitenlandse za ken verklaarde maandag dat Barre een „vrije doorgang" door Kenya kan krijgen. De functionaris wilde zich niet uitspreken over de moge lijkheid dat Barre politiek asiel kan krijgen. Voor verbetering van de arbeids voorwaarden in de industrie is volgens cao-coördinator H. Krul in totaal 5,35 procent beschik baar, de som van inflatie en de stijging van de arbeidsprodukti- viteit (3,25 procent). Volgens FNV-afspraken moet de helft van deze 3,25 procent worden ge bruikt voor scholing, werkgele genheid en arbeidsmarktbeleid. Metaalnijverheid Ook in de metaalnijverheid (275.000 werknemers) eist de bond 4 procent loonsverhoging, aldus onderhandelaar M. Hagen maandag op een persconferentie in Amsterdam. Het eisenpakket vergt ruim 5,6 procent extra loonkosten, omgerekend een be drag van zo'n 560 miljoen gul den. Het scholen en plaatsen van langdurig werklozen wil de bond voortzetten. De metaalnijver heid kampt momenteel met zo'n 8.600 vacatures. De vut-leeftijd moet op 59 jaar blijven staan. Voor werknemers van 57,5 jaar wil de bond veertig extra vakan tiedagen, waardoor deze groep een vierdaagse werkweek zou krijgen. De dagelijkse werktijd moet beperkt blijven tot 9 uur. De leden van de industriebond in de metaal- en elektrotechni sche industrie (200.000 werkne mers) hebben inmiddels het ei senpakket goedgekeurd. Voor alsnog handhaaft de bond alle eisen, waarmee een loonruimte van 7,5 procent is gemoeid. De bond gaat echter zelf uit van een beschikbare ruimte van 6 pro cent. in drukwerk vrijblijvende offerte? tel. 01 102-43210 DRUKKERIJ HERSELMAN BV Biezelingsestraat 41 4421 BN Kapelle DEN HAAG - Margriet Korevaar stapt geholpen door minister Alders van milieu op haar zo juist gewonnen fiets. Het was de eerste prijs van de landelijke wedstrijd voor basisscholen onder het motto 'hergebruik in het algemeen en de glasbak in het bijzonder'. Margriet kwam met haar opstel als beste uit de bus (foto Paxil VreekerlANP) DEN HAAG (GPD) - Minister Andriessen (economische za ken) is bereid 200 miljoen gul den te korten op de subsidies voor het bedrijfsleven. Hij stelt daarbij wel als voorwaarde dat het kabinet totaal 3 miljard gul den op subsidies kort. Een door minister Kok (financiën) ge vraagde korting op bedrijfssub- sidies van 500 miljoen gulden wijst Andriessen keihard van de hand. In CD A-kring groeit in tussen de wrevel over de kabi netsdiscussie inzake de tussen balans met het uur. Met zijn stellingname reageerde Andriessen gisteren op kritiek die Kok het afgelopen weekein de op hem had als zou hij te wei nig bereid zijn de subsidies voor het bedrijfsleven te beperken. Kok riep Andriessen op zijn evenredig deel te pakken in de hele operatie. Volgens Andriessen krijgen de bedrijven nu jaarlijks circa 2 mil jard gulden subsidie. Een kor ting van tien procent acht hij nog net verantwoord om de con currentiekracht van de onderne mingen niet aan te tasten én te gelijk" de afzwakkende economi sche groei niet nog verder te be perken. Het percentage van tien procent leidt Andriessen af uit de totale subsidiekorting die binnen het kabinet aan de orde is: tien pro cent van 30 miljard gulden sub sidie voor burgers en bedrijven. De bewindsman vindt zijn aan bod dan ook 'evenredig'. Minister Bukman (landbouw) wilde gisteren niet reageren op de oproep van Kok aan zijn adres om meer bij te dragen aan de snoeioperatie in de subsidies dan enkele tientallen miljoenen guldens. „De zaak is nog te veel in beweging", aldus een zegs man namens de minister. Overi gens bedraagt ook het aanbod van Bukman circa tien procent. CDA Fractieleider Brinkman heeft al le betrokkenen laten weten dat het CDA er niet mee akkoord zal gaan als het kabinet alleen be sluiten neemt over bezuinigin gen voor 1991 en de rest van de problemen later oplost. Binnen het CDA bestaat die angst nu de kabinetsdiscussies nog steeds geen concrete resul taten hebben opgeleverd en men bij coalitiegenoot PvdA weerzin tegen echte harde afspraken vóór de Statenverkiezingen van 6 maart bespeurt. In de CDA- fractie is een stroming' die ver dere tegemoetkomingen aan de Eigen perscentrum voor Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - In het Rotterdamse Beurs-World Tra- de Center (WTC) wordt in sep tember een pers- en communi catiecentrum geopend onder de naam Perspoort. Het heeft tot doel de onderlinge communica tie te bevorderen tussen be drijfsleven, overheid, weten schap, kunstenaarswereld en pers. Steun EG voor Griekenland BRUSSEL (ANP) - De Europese Gemeenschap gaat Grieken land een lening geven van 2,2 miljard ecu (ruim vijf miljard gulden). Dat hebben de EG-mi- nisters van financiën maandag in Brussel, in principe besloten. Het geld moet de Grieken hel pen hun betalingsbalansproble men te overwinnen. Griekenland kreeg vorig jaar een brandbrief van de EG-com- missie omdat het van zijn econo mie een flinke chaos had ge maakt. Pas nadat Athene de plannen flink heeft aangescherpt is de Gemeenschap bereid met geld over de brug te komen. Maar het economische beleidsprogram ma moet strikt worden uitge voerd. Het land moet b.v. zijn be talingsbalanstekort fors vermin deren, tien procent van zijn ambtenaren afdanken en nog heel wat andere saneringsmaat regelen uitvoeren. Het hoge (en dus dure) ziekteverzuim in Neder land terugdringen is een .weerbarstig karwei. Zo'n negen jaar geleden ondernam de toenmalige minister Den Uyl van sociale zaken daartoe een po ging, toen hij twee wachtdagen voor eigen rekening in de Ziektewet wilde invoeren. Hij kwam op voet van oorlog met de vakbeweging, die het land ongeveer op zijn kop zette. Den Uyl moest zijn gewraakte voorstellen terugnemen: niet lang daarna kwam het kabinet-Van Agt waarin hij op deze post zat, ten val. Bij de statenverkiezingen in dezelfde perio de moest de Partij van de Arbeid zware klappen incasseren, Binnenkort zijn er opnieuw statenverkiezingen: opnieuw ook broedt een kabinet van CDA en PvdA op plannen om het ziekteverzuim in Nederland aan te pakken. Anders, drasti scher dan destijds. En nu is het een CDA-minister van sociale zaken (De Vries), die de confrontatie aangaat. Nederland ont komt er niet meer aan om de enorme stroom geld in de dam men die jaarlijks op basis van de Ziektewet aan werknemers wordt uitgekeerd. Ten opzichte van andere landen in Europa - en dat begint al in Belgié - lopen we hier stevig uit de pas. Maar eenvoudig zal het niet zijn om de Ziektewet in een min der ruimhartige richting bij te stellen, want deze sociale voor ziening is nog altijd met heiligheid omgeven. Het kabinet streeft ernaar om werkgevers en vakbewe ging directer te betrekken bij het terugdringen van het hoge ziekteverzuim. Dat zou dan moeten gebeuren door on dernemers bij ziekte van personeel te verplichten gedurende zes weken (nu is dat twee dagen) de kosten daarvan te dra gen. Op het ogenblik krijgt een zieke werknemer vanaf de derde dag een uitkering van de bedrijfsvereniging (GAK) die 70 procent van het normale loon beloopt. Maar in vrijwel alle cao's is overeengekomen dat de werkgever het salaris ge woon doorbetaalt 'in ruil' voor de uitkering op basis van de Ziektewet. Juist omdat het zo'n collectieve regeling is en om dat het om zo'n automatisme gaat, is de aandrang bij vakbe weging en bij werkgevers om daadwerkelijk iets te doen aan beperking van ziekmeldingen nooit erg groot geweest. In het najaarsoverleg tussen het kabinet en de sociale partners zijn afspraken gemaakt om daar verandering in te brengen. Mi nister De Vries heeft bij die gelegenheid al aangekondigd dat hij wettelijke maatregelen neemt wanneer resultaten te lang uitblijven. Nu vindt de bewindsman het kennelijk tijd om een stap vooruit te zetten. De Nederlandse werknemer levert, ten opzichte van het buitenland, een hoge arbeidsproductiviteit. Maar daar staat een ziekteverzuim tegenover waarvoor per jaar om en nabij 9 miljard gulden wordt uitgekeerd. Ingrepen om deze formidabel hoge 'schadepost' voor de economie te verlagen zijn jarenlang onbespreekbaar geweest. De Industriebond FNV is gisteren meteen te hoop gelopen tegen het voorne men van het kabinet om de duur en de hoogte van de uitke ringen aan te pakken. In vakbondskringen heet het dat fi nanciële prikkels niet helpen. Ziekteverzuim is alleen te beïnvloeden door preventie, door begeleiding en door her plaatsing van werknemers, zo is de redenering. Toch zijn tal van grote ondernemingen ertoe overgegaan om zelf het risico van het ziekteverzuim van hun werknemers te dragen. En daarbij boeken zij resultaat. Maar dat gaat niet op voor het gehele bedrijfsleven. Veel kleine bedrijven kunnen zo'n eigen aanpak moeilijk opbrengen. Er zal daarom naar regelingen 'op maat' moeten worden gestreefd. Maar belangrijk is dat het hoge ziekteverzuim in Nederland niet blijvend als een chronische kwaal wordt geaccepteerd. vdM DEN HAAG (ANP) - De PvdA- fractie in de Tweede Kamer pleit voor een rem op het stich ten van nieuwe scholen. Dat verschaft het basisonderwijs een noodzakelijke „adempau ze". Intussen kan de regering nader bekijken welke voorstel len zij indient bij de Kamer met betrekking tot de schaalvergro ting in het basisonderwijs. Dit voorstel deed het PvdA-ka- merlid De Cloe maandag tijdens een overleg over de resultaten van de invoering van de Wet op het basisonderwijs in 1985. Hier bij werd het kleuteronderwijs en het lager onderwijs samenge voegd en werden nieuwe doel stellingen geformuleerd met be trekking tot de aard en de in houd van het basisonderwijs. De Cloe en de meeste andere woordvoerders brachten naar voren dat het basisonderwijs op dit moment het meeste gebaat is met rust, juist om de invoering- van de basisschool mogelijk te maken. Daar schort nogal het een en ander aan, bleek üit de eerste, ter discussies staande evaluatie van de invoering van de nieuwe wet. Wallage erkende de noodzaak van rust, maar dat mag en kan niet betekenen dat „pas op de plaats" wordt gemaakt. Het ba sisonderwijs is gebaat bij „stabi liteit" en schaalvergroting zal daaraan belangrijk bijdragen, aldus Wallage. Hij wilde zich in dit stadium niet uitlaten over het voorstel van de PvdA-frac- tie. PvdA afwijst. De financieel spe cialist van de PvdA-fractie, Mel- kert, heeft gisteravond in Assen fel uitgehaald naar de topamb tenaren van de diverse ministe ries. Volgens de PvdA'er hebben zij het laten afweten nu zij niet in staat zijn geweest maatregelen voor een bedrag van minimaal 300 en maximaal 500 miljoen gulden te presenteren die de Haagse bureaucratie moeten te rugdringen. De topambtenaren kwamen met suggesties voor een bedrag van 'slechts' 150 mil joen. De sociaal-democraat, gaf te ke nen dat de PvdA eventueel be reid is te korten op zaken als on derwijs, gezondheidszorg en mi lieuvervuiling. Melkert sprak over het „zoveel mogelijk over eind houden" van deze zaken bij de tussenbalans. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Temeuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 76,30; franco per post 95,00; per maand 26,50; jaarabonnement 295,00; jaarabonnement franco per post 375,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,40, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief-6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie 22,35; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3