Peuter leut krijgt opknapbeurt Veel felicitaties voor 65 jaar huwelijksgeluk Goese foto-expositie over verdwenen graanhandel PZC Discussie over kostenverdeling van de Zuidhoek Brouwershaven: snelle ontsluiting recreatiegebied Raad Arnemuiden stemt met bouw bungalowpark in streek Besluit meerderheid raad Wissenkerke Onda hield concours Hardrijders betrapt Brandje in duinen bij Westkapelle DINSDAG 29 JANUARI 1991 b16 Het jubilerende echtpaar K. van Haaften -Bil (foto Willem Mieras) SINT MAARTENSDIJK - Het echtpaar K. van Haaften -Bil vierde maandag in Sint maartensdijk zijn 65-jarig huwelijks feest temidden van familie, vrienden en bekenden. Burgemees ter van de gemeente Tholen, H. A. van der Munnik kwam de twee 's middags feliciteren. Het is inmiddels zo'n 70 jaar geleden dat ze elkaar ontmoetten op de kermis van Scherpenisse. Hij is nu 88 jaar oud en zij is 85 jaar. „En ik hen nog steeds verliefd", zegt de heer Van Haaften. Het echtpaar is goed gezond en woont elfstandig. Hij werkt regelma tig bij z'n zoon in de tuinderij. En met mooi weer trekt hij er bijna iedere middag met z'n snorfiets op uit. Zij doet nog steeds zelf een groot deel van het huishouden. Daarnaast leest ze bijvoorbeeld Lange tijd hadden ze een boerenbedrijf dat gelegen was tussen Sint Maartensdijk en Stavenisse. Toen hij 60 was. verhuisden ze naar een woning in Sint Maartensdijk. Voor zijn pensionering werkte hij nog enige tijd bij de Heidemaatschappij. Het echtpaar heeft 9 kinderen, 21 kleinkinderen en 11 achterkleinkinderen. Beroep op solidariteit Duiveland Duvekot's Graanhandel bv dat tot 1987 het gezicht van de A. J. van der Goeskade bepaalde foto Zeeuws Documentatiecentrum Middelburg) WISSENKERKE - Peuterspeel zaal Peuterleut in Wissenkerke krijgt een opknapbeurt. De werkzaamheden kosten 36.000 gulden. De gemeenteraad van Wissenkerke ging maandag avond in meerderheid akkoord met de renovatie. Alleen de VVD en een deel van het CDA stemden tegen. Opknappen van het pand is volgens hen niet no dig want de peuterspeelzaal zou kunnen verhuizen naar de voor malige christelijke basisschool De Pijler in Wissenkerke. „Ook na renovatie moet je geld bijven steken in onderhoud", zei VVD-raadslid C. J. Dieleman. „Daarom moeten we dit ge meentelijke gebouw afstoten want in De Pijler is nog ruimte voor de peuterspeelzaal. De voormalige basisschool kunnen we voor de peuters geschikt ma ken met bijvoorbeeld de 36.000 gulden die we nu willen reserve ren voor opknappen." Het college van b en w gaf zeifin het raadsvoorstel aan dat het mogelijk is om in de toekomst de RITTHEM - Onda uit Ritthem hield haar zestiende onderlinge solistenconcours zaterdag in haai- clubgebouw 'De Vijf Kla vers'. De wisselbeker bij de se nioren werd voor de tweede ach tereenvolgende keer gewonnen door Adrie Tange en is nu zijn ei gendom. Met 51 punten werd hij eerste met zijn es-bas solo Para de der Olifanten. Verdere uitslagen: Rinus Si- monse, 50 pnt; Anke en Piet Goozen, duet. 49; Anke Goozen. 48.5; René Boogaard, 48; Bertus Roeting, 48; Arie Schout, 48; Piet Goozen. 48; Frits Hollen- berg, 47; Ko Schout. 46. Bij de junioren was de beker voor Anjo Wielemaker, es Cor net; Linda Kodde, cornet; Petra Goozen, bugel. Met hun trio 'That's plenty' behaalden zij de eerste plaats met 49,5 punt. Anjo Wielemaker, 49 pnt; Linda Kodde. 48,5; Petra Goozen. 48.5: Jasja de Bree, 48: Arnold Osté, 47; Naomi Goozen, 46,5; Joeri de Bree, 46,5; Miranda Kwakke laar, 46; Annemarie Kwakke laar, 45.5; Willem Cevaal. 43; Leonard Wielemaker. 42,5; Ilja de Bree. 42,5: Jannis de Visser, 42.5; Gano van Sorge, 42. ARNEMUIDEN - Na ruim een maand uitstel door een scheu ring in het college van Arne muiden keurde de gemeente raad maandagavond de voor overeenkomst voor de bouw van een bungalowpark in Oran jeplaat goed. Ook het structuur plan voor verblijfsrecreatie in het gebied kreeg zonder veel problemen het groene licht. De voorovereenkomst met de ondernemers in Oranjeplaat bv - die CDA'er M. A. Stoffels zijn functie als wethouder kostte en bijna de CDA/PvdA-coalitie liet springen - werd aangenomen met toevoeging van een extra bepaling waarin nog eens duide lijk wordt gesteld dat alle kosten van juridische bijstand die de gemeente moet maken, door de bv worden vergoed. Oud-wethouder Stoffels vroeg op zijn nieuwe plaats als CDA- fractievoorzitter als énige het woord over de overeenkomst. Hij zei het jammer te Vinden dat de overeenkomst al niet eerder de raad kon passeren, maai- zei ook dat hij geen problemen had met de 'duidelijkheidsverkla ring' - al had die extra passage voor hem niet gehoeven. Stoffels pleitte voor een voortvarende aanpak om zo snel mogelijk tot een exploitatie-overeenkomst te komen. „Het is nu tijd om Arne muiden weer een positief imago te geven. Dat kan door te ijveren voor een snelle realisering van 'S-GRAVËNPOLDER - De groep Borsele van de rijkspolitie heeft maandagmiddag tijdens een snelheidscontrole op de Goese Straatweg, even buiten de bebouwde kom van 's Gra venpolder, 20 automobilisten bekeurd. In totaal werden 300 auto's gecontroleerd. De hoogst gemeten snelheid was 105 kilo meter per uur. Op de plaats waar de controle werd uitgeoefend, mag niet harder dan 80 kilome ter gereden worden, Oud papier - De sportvereni ging Driewegen (SVD) houdt za terdag 2 februari een inzameling van oud papier in Driewegen en Ellewoutsdijk. De inzameling start 's morgens 9 uur te Elle woutsdijk. Promotie De uit Lewedorp afkomstige wis- en natuurkundi ge W J. van de Guchte is aan de Rijksuniversiteit Leiden in zijn vakrichting gepromoveerd. peuterspeelzaal en de kinderop vang te integreren in De Pijler. De kinderopvang zit al op die lo- katie. Maar verhuizing van de speelzaal is nog niet aan de orde volgens het college. CDA-raadslid J. Marcusse stel de voor de renovatie uit te stel len totdat duidelijk is of ge noemde integratie haalbaar is. Zo ja, dan zou het pand aan de Wilhelminastraat afgestoten kunnen worden. Wethouder J. M. Meulenberg - Op 't Hof ant woordde dat het pand aan de Wilhelminastraat ook bruikbaar blijft na verhuizing van de peu terspeelzaal. „Na de opknap beurt kan het zeker nog 20 tot 25 jaar mee. Als je het weg doet, moet je je afvragen of er wel weer iets voor in de plaats komt. Nu hebben we in ieder geval een ge bouw. Straks staat er misschien niets meer. En als we afstoten, hebben we ook geen onderko men meer voor de jeugdsoos. De soos zit immers ook op het per ceel aan de Wilhelminastraat." Volgens Dieleman levert ver koop zo'n 40.000 gulden op. Dat geld zou de gemeente kunnen steken in een nieuw onderko men voor de soos. Uiteindelijk stemden behalve Dieleman ook de CDA-raadsleden Marcusse en P. Moll tegen de opknapbeurt. WESTKAPELLE - Een brandje in de duinen ten zuiden van Westkapelle, ter hoogte van duintop Erika, heeft maandag avond zo'n honderdvijftig vier kante meter duin verwoest. De brandweer van Westkapelle was om acht uur ter plaatse met een hoge drukwagen en negen man. Na een kwartier kon het sein 'brand meester' worden gege ven. Brandweercommandant L. Huibregtsen heeft het sterke vermoeden dat er brandstich ting in het spel is. „In deze tijd van het jaar gaat het duin niet spontaan branden. Vorige week donderdag was er op dezelfde plaats en omstreeks dezelfde tijd een duinbrandje en dat geeft te denken." recreatiepark Oranjeplaat," stelde hij. Wethouder J. van Bel- zen was het van harte met hem eens. Halt De raad besloot ook deel te ne men aan de opzet van een in Middelburg gevestigd Haltbu reau voor de Walcherse gemeen ten. Het Haltproject houdt in dat jongeren die gepakt worden wegens vandalisme direct ge confronteerd worden met de ge volgen van hun daden, daarvoor aansprakelijk gesteld worden en de schade eigenhandig moeten herstellen. Zo wordt geprobeerd om jonge wetsovertreders door een lik-op-stukbeleid buiten de traditionele rechtspraak te hou den. Houdt een jonge vandaal zich niet aan de afspraken, dan gaat de officier van justitie als nog over tot vervolging. Deelname aan het Walcherse bureau kost Arnemuiden ruim 4000 gulden. Voorwaarde is vol gens burgemeester Visser dat Arnemuiden er zelf ook de vruchten van plukt. Want, zoals PvdA-raadslid J. van de Kamer opmerkte, de pakkans voor Ar- nemuidse ovetreders is erg klein. „Van alle criminaliteit in Arnemuiden betreft 27 procent vandalisme. Veere en Westka pelle hebben hetzelfde cijfer, maar in Arnemuiden blijkt de pakkans een factor tien lager te liggen dan in die gemeenten." Na een jaar worden de resulta ten van de Halt-aanpak in Arne muiden geëvalueerd. Wisselingen Het college maakte de raadsver gadering mee in de nieuwe sa menstelling met wethouder W. Bezemer. Zijn voorganger en partijgenoot M. A. Stoffels be stuurt de gemeente nu mede als CDA-fractievoorzitter. Bezemer heeft de portefeuille van Stoffels overgenomen op één onderwerp na; volksgezondheid werd toe gevoegd aan de competentie van wethouder Van Belzen. die ook al welzijn beheert. De SGP-politicus Pieter J. Bos maakte maandagavond zijn co meback in de raad van Arnemui den als opvolger van SGP-irac- tielid P.W. van Leerdam, die be gin januari onverwacht over leed. Bos maakte vanaf 1982 deel uit van de gemeenteraad als SGP'er. In 1985 volgde hij toen malig wethouder P.W. van Leer dam op, toen die om gezond heidsredenen zijn wethouders functie moest neerleggen. Met de komst van het PvdA/CDA- college verdween Bos enige tijd naar de schaduwfractie van de SGP. GOES - Duvekot's Graanhan del bv moest in 1987 de poorten aan de A. J. van der Goeskade sluiten. Twee jaar later maakte de slopershamer korte metten met de graansilo's en pakhuizen van het handelsbedrijf in gra nen en zaden. Aan het kanaal- pand verrijzen momenteel lu xueuze stedelijke villa's. De GOES - In het Goese lyceum vindt vrijdag 1 februari een smartlapfestival plaats. Deel nemers zingen liedjes waarvoor ze zelf teksten schreven en me lodieën componeerden. Een ju ry 'prominente Zeeuwen' uit de wereld van muziek en enter tainment beoordeelt de optre dens. De winnaar gaat naar huis met de 'vergulde smartlap.' Na de prijsuitreiking van het smartlapfestival is er een optre den van professor Willem Wage naar, autoriteit op het gebied van de toverlantaarn. Wagenaar bouw daarvan nadert het einde en daarom wijdt de Goese open bare bibliotheek een expositie aan het teloor gegane bedrijf, dat sinds 1860 de Van der Goes kade markeerde. De veertig foto's zijn afkomstig van het Zeeuwse Documentatie Centrum in Middelburg. De daaraan verbonden fotograaf W. laat fantastische projecties zien van geschilderde glasplaten die diverse verhalen en gebeurtenis sen tonen, De professor bespeelt zijn publiek door bijvoorbeeld verhalen te vertellen of toepas selijke liederen te zingen. Het festival begint 20,00 uur. Voor en tijdens het evenement is in de school de tentoonstelling 'Smartlappen en Levensliede ren' te zien. Het gaat om een ver zameling geïllustreerde blad muziek met oude smartlappen en levensliedjes. De expositie is vanaf woensdag 29 januari te be zichtigen. Helm heeft vlak voor de sluiting van Duvekot- het bedrijf en dan vooral de interieurs van de di verse panden vastgelegd. „Je Recratief zaalvoetbal 'De Stenge' HEINKENSZAND - Na een spannende tiende competitie zondag zaalvoetbal in De Stenge in Heinkenszand heeft Mazda zijn koppositie verstevigd met 17 punten, direct gevolgd door Bloemisterij Wisse met 16 pun ten. Omdat 'Wisse' nog een inhaal wedstrijd moet spelen, blijft de definitieve koploper nog onbe kend. De stand in het algemeen klasse ment is nu: Mazda 10-17: Wisse 9-16: 's-Heer Arendskerke 9-15: Purikken 10- 10; Jo's Café 1 10-9; Beefeater 10-6; Vermaas 10-5; Jo's Café 2 10-0. kunt het beschouwen als indus triële archeologie. Het past in de doelstelling van het documenta tiecentrum alles te bewaren wat in Zeeland verdwijnt." De zwartwit-prenten tonen voor het overgrote deel machines zo als trechters die werden ge bruikt voor het mengen van za den. Omdat het bedrijf ten tijde van de fotosessie nog maar op halve kracht draaide, spelen de arbeiders een ondergeschikte rol. De Goese bibliotheek hoopt niettemin dat de expositie voor de stedelingen een aardige gele genheid is te bekijken wat ach ter de bekende gevel schuilging. De tentoonstelling is tot 20 fe bruari te bezichtigen tijdens openingsuren. WOLPHAARTSDIJK Advendo - Muziekvereniging Advendo uit Wolphaartsdijk treedt zaterdag 2 februari op met het blijspel 'De sleutel ligt onder de mat'. De voorstelling begint 19.30 uur in het plaatselij ke dorpshuis. ZIERIKZEE - Bestuursleden van werkvoorzieningsschap De Zuidhoek in Zierikzee hebben maandagmiddag tijdens de ver gadering van het algemeen be stuur een zwaar beroep gedaan op de solidariteit van de ge meente Duiveland. Met name de vertegenwoordigers van Zie rikzee en Brouwershaven von den het volstrekt onterecht dat Duiveland als enige voorlopig niet voelt voor een andere, vol gens hen eerlijker, verdeling van de bijdragen aan het werk voorzieningsschap. Zierikzee betaalt nu ongeveer tweederde deel van de gezame- lijke bijdrage van de gemeenten aan De Zuidhoek. Dat komt, doordat in centrumgemeente Zierikzee de meeste werknemers van De Zuidhoek wonen en de bijdrage wordt berekend naar het aantal uren dat werknemers uit een bepaalde gemeente in De Zuidhoek werken. Mede op aan geven van het college van gede puteerde staten stelde het dage lijks bestuur voor, de verdeel sleutel te veranderen in die zin, dat slechts de helft wordt be paald door de manuren, en dat de andere helft wordt berekend naar het aantal inwoners. De vertegenwoordigers van de gemeente Duiveland lieten we ten, nadat zij de raad hadden ge polst, tegen verandering te zijn zolang niet alle gemeenschappe lijke regelingen zouden worden onderzocht. In een toelichting zei A. J. Bom van Duiveland dat daarmee onder andere werd ge doeld op het Grevelingenschap en de Intergemeentelijke Socia le Dienst. Duiveland pleit in die regelingen al jaren voor een naar haar idee eerlijker verdeling van de kosten, maar daarvoor kon den ze" nooit medestanders vin den. Duiveland voelt er niets voor nu wel mee te werken aan een verandering die andere ge meenten wensen door te voeren. De Zierikzeese vertegenwoordi ger D. van der Wekken ging daar krachtig tegenin. Hij vond dat als er al vergeleken moest wor den, dat moest met andere werk- vQorzieningsschappen en niet met andere gemeenschappelijke BROUWERSHAVEN - Het ge meentebestuur van Brouwers haven tracht de aanleg van een nieuwe ontsluitingsroute re creatiegebied Den Osse zoveel mogelijk te bespoedigen. Niet temin zal er tenminste nog twee jaar gemoeid zijn met de voor bereiding en uitvoering van het project. Burgemeester L. N. Labruyère van Brouwershaven zei dit maandagavond tijdens de ver gadering van de gemeenteraad, waarin met name de CDA-frac- tie erop aandrong de ontslui tingsroute 'zonder uitstel' aan te pakken. Burgemeester Labruyère be toogde dat hét college het pro ject voortvarend zal aanpakken. De gemeenteraad onderstreepte dat met het beschikbaarstellen van een bedrag van 30.000 gul den. Met dat voorbereidingskre diet kan een ingenieursbureau aan de slag met de mogelijke tra cés rond Den Osse. Aan de orde is onder meer een ontsluiting via de Dirksweg en een gedeelte De- lingsdijk-Nieuwe Kerkweg. De VW Brouwershaven mag re kenen op een forse verhoging van de gemeentelijke subsidie. De fracties van de PvdA en WD stemden namelijk in met een verhoging van dè huidige bijdra ge met 20.000 tot ruim 48.700 gul den; CDA en RPF/GPV/SGP hadden ernstige bedenkingen en stemden tegen. De goedkeu ring van de PvdA ging overigens wel met enige aarzeling ge paard: woordvoerdster M. P. Ketting-Koopman drong met nadruk aan op een verhoging van de bijdragen van de bij VW aangesloten bedrijven. Dat ondanks herhaalde aan drang van de gemeenteraad in het verleden de contributies nog steeds niet verhoogd zijn, was voor R. van der Wekken (CDA) en P. van der Meide (klein rechts) reden niet met het voor stel van b en w akkoord te gaan. Van der Wekken tekende aan wel met een zekere verhoging van de gemeentelijke bijdrage mee te kunnen gaan. „Maar niet met een verhoging van deze om vang." En hij hield er aan vast dat in eerste instantie het be drijfsleven zélf maar eens met hogere bijdragen over de brug moet komen. Overigens haastte burgemees ter Labruyère zich erop te wijzen dat ook het college daar naarstig naar uitkijkt. „Maar wij hebben inmiddels de toezegging dat de historisch gegroeide situatie zal worden bijgesteld en de komen de gegevens van VW daarom trent worden nauwlettend in het oog gehouden." Alle fracties waren unaniem te spreken over het voorstel als ge meente aan te sluiten bij de regelingen in het algemeen. Vai der Wekken verwees bovendiei naar het besluit de Zuidhoe! zelfstandig te laten voortbe staan. Daar hadden alle ge meenten 'de schouders onder ge zet' en dat moest nu. nu de finao ciéle gevolgen werden bespro ken, eenvoudigweg weer gebeii ren. Ook Brouwershaven wai onomwonden voor het voorste) Wethouder S. C. J. B. Loschs coff-de Kanter noemde de huid ge belasting voor Zierikzee 'bui tengewoon zwaar'. En ze pro beerde de Duivelandse verte genwoordigers over de streep t< trekken met het argument, dal het nieuwe voorstel betekenl dat Zierikzee minder betaalt maar dat de andere gemeentet hetzelfde blijven bijdragen. Ei hoeft, in elk geval de eerstkd mende aren, geen cent bij. Voor adviseur B. Waaijenber; ging het voorstel niet ver ge noeg. Hij. vond dat de bijdragi voor honderd procent moet wor den berekend aan de hand vat het aantal inwoners. Want als di werknemers van de Zdidhoe) worden meegewogen, al dit Waaijenberg, zou de situatii kunnen ontstaan dat gemeen ten potentiële werknemers vat De Zuidhoek verhinderen daai te werken omdat zij dan meei moeten betalen. En dat leek hem in strijd met de sociale doel stelling van het schap. Volgens K. Hendrikse van Duiveland zal daar, hoe de verdeelsleutel ooi uitpakt, nooit sprake van zijn En ook A. J. Bom sloot uit dat dt gemeente gaat werken vanuit de gedachte 'geen mensen, dan ge lukkig ook geen bijdrage'. Hel ging Duiveland, zo wilde hi; maar zeggen, zuiver om het prin cipe. Aanvankelijk vonden de Duive landse bestuurders Bruinisse aan hun zijde en was P, W. Berre voets-Ringelberg nog twijfe lend. Maar deze critici beloof den, gehoord de argumenten, het voorstel voor de nieuwe ver deelsleutel te verdedigen in hun gemeenteraad. Want in de zes gemeenteraden valt uiteindelijk de beslissing. coöoperatieve windenergie ver eniging Zeeuwind. Tevens krijgi Zeeuwind een lening van 15.000 gulden van Brouwerhaven om ft investeren in de aankoop en in stallatie van windmolens. De raadsleden Ketting-Koo[> man (PvdA) en J. W. Heines (CDA) merkten de momenteel nog overwegend ideëele doel stellingen van Zeeuwind aan als een goede zaak. „Want wind is een onuitputtelijke energie bron en geeft, geen milieu-ver vuiling." MIDDELBURG De Baha'ï Gemeenscha; Middelburg houdt woensdag 31 januari een gebedsbijeenkomsi voor de vrede. Dat gebeurt on der het motto 'Vrede, droom o waarheid'. Plaats van handelinj is zaal 1 van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. De aan vang is om 20.00 uur. 'S-GRAVENPOLDER NCVB De NCVB-afdeling 's Gravenpolder houdt donderdag 31 januari een bijeenkomst in het Dorpshuis van 's-Gravenpol- der. Mevrouw Kraak-Van de Vrie houdt een inleiding over hel werk van de UW en verton! dia's. De bijeenkomst begint oni 20.00 uur. KRABBENDIJKE Vogelvrienden - De Vogel vrienden Krabbendijke en om streken houdt donderdag 7 fe bruari een filmavond in zaal di Meiboom in Krabbendijke. Van af 19.30 worden drie films ver toond over tropische vogels, di broedresultaten van een koppe torenvalken en een film over di koolmees. OUD-VOS SEMEER Gymnastiek - De Oud-Vos semeerse gymnastiekvereniging Spido presenteert zaterdag 2 fe bruari in het tunnelgebouw of het sportpark Vossenberg eer openbare les. Alle tot de vereni ging behorende groepen, var jong tot oud, demonsteren dar hun kunnen. De aanvang is oir 14 uur. De.zaal gaat een half uui eerder open. Bilarten - In de competitn van de Oud-Vossemeerse biljart vereniging De Treffers speeldi Sjaak Etienne de hoogste serii met 15 caramboles. Henk Hom mei speelde in achttien beurtei de kortste partij met daarin he beste gemiddelde van 4.27. Uitslagen: Wim Pons-Ko Geuze 0-2 Henk Hommel-Johan van Meer 2-0 Piet de Leeuw-Karei Hommel 2-0 Sjaak Etienne-Kees Burgers 2-0. Smartlapfestival in Goese lyceum

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 34