PZC PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Saddam hervat raketaanvallen Fusie Nationale-NMB Postbank door verhogen bod dichterbij Top Gorbatsjov en Sush uitgesteld BOSPEEN EN SPEKLAPJES Olie besmeurt Saudische kust Carnavalsprins werd bedreigd Marine-Orions naar Middellandse Zee Treffer op bezette Jordaanoever Meer Iraakse vliegtuigen naar Iran golfoorlog mmm Internationale Nederlanden 1 Jacht mam 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Af en toe zon Wolkenvelden, maar ook enkele op klaringen. Zwakke tot matige wind uit zuidoostelijke richtingen. Middagtem- peratuur omstreeks 3 graden. 234e jaargang no. 24 Dinsdag 29 januari 1991 Vandaag bij de Jmaniiiii®'! tferji» de schoolkrant '91 j (Van onze correspondenten) WASHINGTON - Irak iheeft maandagavond de raketaanvallen op Israël en Saudi-Arabië hervat. Voor het eerst sinds za terdag werden weer jScud-raketten afgevuurd op Tel Aviv en op de Sau- jdische hoofdstad Riyad. len van de raketten kwam te recht op de Westelijke Jordaan oever, waar vooral Palestijnen vonen. Niemand raakte ge- vond. Er werden overigens geen 'atriots afgeschoten om de Scuds te onderscheppen. Dat jebeurde wel in Riyad. Daar verd de ene afgevuurde Scud-ra- cet door vier Patriots in de lucht onschadelijk gemaakt. Alle Scuds, er zijn er tot nu toe 55 afgevuurd, hadden een conven- ionele lading. Ondanks de jong ste dreigementen van Saddam Husayn om Israël met 'nieuwe' wapens te vernietigen, zijn nog geen chemische of biologische strijdmiddelen ingezet. De Is raëlische premier Shamir waar schuwde Saddam Husayn maandag voor de inzet van die wapens. „Daarmee brengt hij zichzelf en zijn land in het aller grootste gevaar". Militaire deskundigen vermoe den dat Irak, ondanks voortdu rende geallieerde bombarde menten op produktielaborato- ria, nog altijd beschikt over een enorme hoeveelheid chemische en biologische wapens. Volgens Sovjet-generaal Petrov heeft Irak twee- tot vierduizend' ton mosterd- en cyanidegas. De voorraden zouden voor het uit breken van de oorlog naar ande re plaatsen overgebracht zijn. Hij sloot niet uit dat Irak 'dit af schuwelijke, dodelijke wapen' zal gebruiken. De geallieerden hebben maan dag meer dan tweeduizend bom- bardementsvluchten uitge- PAGINA 4: Coalitietroepen hebben geen gebrek aan munitie PAGINA 6: Nederland biedt materieel aan voor bestrij den olie PAGINA 7: Amerikanen studeren op toekomst van Midden-Oosten Eigen mijnenvelden weerhouden Iraakse soldaten van overgave PAGINA 15: Milieugroepen eisen sluiting kerncentrale 9 Fliplandse verpleegster veilig terug uit Dahran CNN op Zeeuws-Vlaamse kabel (Van onze correspondent) -sjASHINGTON - De top in Mos- a-ou tussen de presidenten Bush );j Gorbatsjov, gepland voor 1*1 5?jt 13 februari, is uitgesteld tot Hen latere datum in de eerste elft van dit jaar", aldus een be van de Ameri en Russische ministers in buitenlandse zaken. pt het uitstel werd besloten tij- gesprekken dit weekeinde J maandag tussen de nieuwe ussische minister van buiten- gindse zaken, Aleksander Bess- i^jertnych, en diens Amerikaan- aJ ambtsgenoot Baker, alsmede 5, resident Bush. Volgens de be- bdmaking is het uitstel het re- lltaat van een gemeenschap pelijk besluit. „Er is daarom Sen sprake van teleurstelling in een van beide kanten", al- us Bessmertnych. js argument wordt genoemd dat het onjuist voor president Bush zou zijn om Washington te verlaten zolang de Golf-oorlog nog voortwoedt. Bovendien, al dus de bekendmaking, zijn de onderhandelingen over het START-akkoord nog niet afge rond. President Bush heeft steeds gezegd dat hij alieen naar Moskou wil, als hij daar het START-akkoord, dat het aantal strategische (intercontinentale) raketten met 30 procent zou ver minderen, kan ondertekenen. Baker zei maandag dat er onder meer nog onenigheid is de con trole. Ook moet verder worden gepraat over Sovjet-eisen om Amerikaanse bommenwerpers te mogen inspecteren. Balten In de gemeenschappelijke ver klaring wordt met geen woord gerept over de Baltische repu blieken. Maar het Witte Huis heeft de afgelopen dagen her haaldelijk de hint gegeven de top van Moskou te willen uitstel len uit ongenoegen over het Sov jet-ingrijpen in die republieken. Baker liet wel weten dat hij de bezorgdheid over de Baltische kwestie duidelijk had gemaakt. Hoewel de Sovjetunie achter de bevrijding van Kuwayt staat, zei Bessmertnych op zijn beurt be zorgd te zijn, dat de Golfoorlog verder gaat dan de bevrijding- van Kuwayt, en tot de vernieti ging van Irak en grote aantallen burgerslachtoffers leidt. Minis ter Baker zei daarover maandag- dat de Sovjetunie nog altijd een overtuigd lid van de anti-Irak coalitie is. (Advertentie) ke dinsdag en woensdag bben we groente en vlees ^-3 de aanbieding. ospeen, QQ fbos -L.i/Ï7 Jeklapjes, nder zwoerd, )0 gër493.49 C QQ I®»®® r> ■J.Z/Tj .andsgrootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. voerd, onder meer op het mili tair commandocentrum in Baghdad. Ook is een marineba sis in de Iraakse stad Umm Qasr aangevallen. Volgens Radio Baghdad zijn geallieerde pilo ten, die eerder krijgsgevangen zijn gemaakt, bij de luchtaan vallen gewond geraakt. Vorige week maakte Irak bekend dat het de krijgsgevangenen zou ge bruiken als menselijk schild te gen aanvallen van de vijand. De Amerikanen voeren naar ei gen zeggen precisiebombarde menten uit, waarbij zoveel mo gelijk wordt vermeden slachtof fers onder de bevolking te ma ken. De Iraakse tv zond gisteren beelden over de hele wereld, waaruit zou moeten blijken dat de multinationale strijdmacht geen onderscheid maakt tussen militaire en burgerdoelen. Irak zei gisteren dat bij de bombarde menten tot nu toe 123 burgers zijn gedood; 327 anderen raak ten gewond. Irak lijkt steeds meer gevechts vliegtuigen in veiligheid te bren gen door ze over te vliegen naar Iran. Volgens Amerikaanse op gave bevinden zich ruim tachtig Iraakse toestellen op luchtha vens in Iran. Britse bronnen schatten het aantal op meer dan honderd. Het zijn allemaal gea vanceerde vliegtuigen. Volgens de Amerikaanse luchtmacht gaat het niet om gedeserteerde piloten, maar brengt Saddam (Slot zie pagina 6 kolom 1) SAUDI-ARABIË - Een Saudische soldaat neemt vanaf de met olie besmeurde stenen op het strand aan de grens tussen Suadi-Ara- bië- en Kuwayt de schade op van de enorme olievlek in de Perzische Golf (foto Robert Sullivan!AFP AMSTERDAM (GPD/ANP) - Met ingehouden adem wachten aandeelhouders, analisten en beurshandelaren de komende vier weken af. Daarin zal blij ken of de fusie tussen Nationa- le-Nederlanden en dé NMB Postbank, de grootste financië le fusie in de Nederlandse ge schiedenis, wel of niet een suc ces wordt. De eerste maart is de laatste dag waarop de bezitters van aandelen Nationale en NMB Postbank hun stukken kunnen aanmelden. Intussen is de nieuwe naam gisteren al be kend gemaakt: Internationale Nederlanden Groep (ING) met als logo een grijze leeuw. Nationale wil Internationale Ne derland Verzekeringen worden met een rode leeuw en NMB/ Postbank wordt Internationale Nederlanden Bank met een blauwe leeuw. Analisten schatten de kans dat de fusie niet doorgaat niet groot. Om te beginnen omdat Nationa- le-Nederlanden en de NMB Post bank zelf erg op het slagen van de fusie zijn gebrand, waardoor ze er ook veel voor over hebben. Zelfs voor het geval dat maar de helft van de aandelen wordt aan gemeld, houden de partijen de mogelijkheid open om toch ge woon samen te gaan. Theoretisch is de fusie daarmee eigenlijk al een feit: het aandeel van de staat in de NMB Post bank (23 procent) en het belang van Nationale in de bankpartner (dat geschat wordt op zo'n dertig procent), samen met de aande len van een enkele bevriende on derneming zijn al voldoende om het huwelijk te voltrekken. De aandeelhouders op hun beurt, zijn in de laatste fase van de zenuwoorlog met Nationale erg voorzichtig. Sommige beleg gers, met grote belangen in de verzekeraar, zullen niet het risi co willen lopen met hun oude stukken te blijven zitten als de fusie uiteindelijk toch doorgaat. De 'oude' aandelen Nationale worden immers moeilijk ver koopbaar als de meeste beleg gers him stukken wèl omruilen voor aandelen Internationale Nederlanden. Extra Financiële analisten wijzen ver der op het psychologische effect van het feit dat de nu geboden 6,50 gulden per aandeel extra voor aandeelhouders Nationale iets meer dan de helft is van wat de groep institutionele beleg gers rond Robeco had gevraagd. Deze had een tientje extra geëist. In een voorlopige reactie zegt een woordvoerder van aan deelhouder Aegon de verhoging „sterk onvoldoende" te vinden. Het concern beraadt zich op na dere stappen en komt met een verdere reactie als men is uitge dacht. Handelaren op de beurs durfden gisteren geen 'zinnig woord te zeggen over hoe het zal aflopen nadat het bod is verhoogd. Het ternationale| rlanden Mr. J.J. van Rijn, voorzitter van de Raad van Beheer van Nationa- le-Nederlanden (1) en NMB Postbank-bestuursvoorzitter W. Scher- penhuizen Rom bij de nieuwe naam en het logo van de toekomstige onderneming (foto ANP) BERGEN OP ZOOM (ANP) - De carnaval sprins in Bergen op Zoom is schriftelijk be dreigd als de geplande activiteiten rond car naval doorgaan. De carnavalsvereniging in Bergen op Zoom heeft nog niet besloten of de activiteiten al dan niet doorgaan. De politie die de zaak onderzoekt, heeft dit maandag meegedeeld. In navolging van vele andere carnavalsvereni gingen heeft de Federatie van Eindhovense Carnavalsverenigingen besloten de carnavals optocht op 9 februari in Eindhoven niet te la ten doorgaan in verband met de Golfoorlog. Eindhoven is de eerste grote gemeente in Bra bant waar een dergelijk besluit is genomen. Ook een andere carnavaleske optocht in Eind hoven is van het program geschrapt. Alle ande re activiteiten gaan voor zover bekend wel door. Overigens zijn al in meer plaatsen in Noord- Brabant de openbare carnavalsfestiviteiten af geblazen. Zo gaat in Den Bosch de traditionele carnavalsmis in de Sint Jan niet door en heb ben in diverse gemeenten de Colleges van B en W hun medewerking aan openbare festivitei ten afgezegd. Litouwen Sovjet-militairen zijn volge7is de Litoxcivse regering opnieuw in actie gekojnen in deze republiek. Gisteren deden de Zwarte Ba retten een aanval op twee grensposten. O waarbij schoten vieleri O Moord Een team van 25 mensen houdt zich sinds maandagochtend be zig met het onderzoek naar de moord op de 35-jarige S. Sec- men. De in Temeuzen woonach tige Turkse vrouiv is vermoede lijk gewurgd. Haar lichaam werd door voorbijgangers aan de rand van de Ter- neuzense begraaf- 4| plaats gevonden Wètf oen. Het wild dat zich ophoudt in het natuurgebied Kop van Schou wen moet zich gedrukt houden. De Raad van State vindt dat jacht in het gebied is toegestaan. Natuurbeschermers en jagers hadden een procedure aan ge spannen tegen de door het mi nisterie van landboxiw afgegeven vergunnin- 13 Kort geding Danny de Bie heeft het kort ge ding gewonnen dat hij tegen de Belgische Wieier Bond BWB had aangespaimen. De Belgi sche veldrijder start nu alsnog op het WK voor profs zondag in Gie- O ten. B v koersenbord bood in dit opzicht ook weinig houvast. Net voor het middaguur werd de handel in beide fondsen, die donderdag was stilgelegd, weer hervat. De koersen van beide partners gin gen 's middags met enkele gul dens omhoog. In beide fondsen was de omzet niet groot; er kwam geen massale reactie van beleggers. Het is nog steeds heel goed mo gelijk, menen sommige handela ren, dat een buitenlands con cern een bod zal doen op Natio- nale-Nederlanden voordat de fu sie met NMB Postbank tot stand komt. Bescherming voetgangers AMSTERDAM (ANP) - De PvdA in de hoofdstad wil een bedrag van een miljoen gulden uittrek ken voor de beveiliging van voetgangers op tram- en vluch- thalten. Die voetgangers wor den nu regelmatig belaagd door voorbij razende taxi's, koeriers en andere mensen die vinden dat ze haast hebben en daarbij gebruik maken van de 'vrije trambaan'. DEN HAAG (GPD) - Minister Ter Beek (defensie) heeft giste ren besloten een tweetal Orion P3C-vliegtuigen van de Konink lijke Marine naar Sicilië te stu ren. De Orions zullen van daar uit boven het centrale deel van de Middellandse Zee gaan pa trouilleren om de bewegingen van oppervlakteschepen in de gaten te houden. De NAVO heeft alle lidstaten om steun in de regio gevraagd. Om dat het een NAVO-aangelegen- heid betreft, kon Ter Beek het besluit zelf nemen en hoefde het kernkabinet er niet voor bijeen te komen. De Orions komen on der NAVO-commando te staan. Het is nog niet duidelijk wan neer de twee marine-vliegtuigen naar Sicilië zullen vertrekken. Behalve de bemanning (elke Orion heeft twaalf manschap pen aan boord) gaan ook 15 man grondpersoneel naar Sicilië. In totaal gaat het dus om 39 Neder landse militairen. De NAVO-patrouilles boven" de Middellandse Zee waren op een laag pitje komen te staan, vooral omdat de Verenigde Staten veel materieel en personeel naar het crisisgebied rond de Golf heb ben gestuurd. Onderzeeërs De Orions dienen in de eerste plaats voor het opsporen en vol gen van onderzeeërs. Nederland beschikt over dertien Orions. Eén ervan is permanent- op IJsland gestationeerd. De overige twaalf opereren vanaf de vliegkamp Valkenburg in Zuid- Holland. Zaterdag vertrokken zoals ge meld de mijnenjagers Zierikzee en Alkmaar naar de Middelland se Zee als Nederlandse bijdrage om de maritieme NAVO-aanwe- zigheid op peil te houden. In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi neegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks,in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1