Marine vreest uitlekken van geheimen via de post onvermijdelijk Grondoorlog lijkt Der Spiegel onthult hulp Duitse bedrijven bij verbeteren Scuds Genscher bepleit scherpe controle op wapenexport Nederland staat achter Israël Iran zegt Iraakse vliegtuigen tot na oorlog te houden Mijnenjagers naar Middellandse Zee golfoorlog MAANDAG 28 JANUARI 1991 Kermisexploitanten voorzien malaise Nederlander opgepakt na vernielen portret Saddam Bombardementen niet genoeg om Irak uit Kuwayt te verdrijven weer open Scholen Israël NULAND (ANP) - De Neder landse kermisexploitanten maken zich grote zorgen over ernstige financiële ge volgen van de Golfoorlog. Dat bleek zaterdag tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Kermisbond (NKB) in Nuland. Voorzitter mr. L. Keulemans en secre taris J. Boots zeiden veel verlies aan inkomsten te vrezen. Carnavalskermissen gaan in de meeste plaatsen al niet door en „een financiële ramp" dreigt wanneer Ko ninginnedag op 30 april, zo als de Federatie van Oranje verenigingen al heeft aange kondigd, sober gevierd zal worden. Juist in die periode vallen vele en qua opbrengst goede kermissen. Dat geldt ook voor 5 mei (Bevrijdings dag). Aan Tilburg waar de groot ste kermis van Nederland wordt gehouden heeft de NKB samen met de Bond van Onafhankelijke Kermis- bedrijfhouders BOVAK al voorgesteld om 75 procent van de pachtsommen terug të betalen wanner het Golf- conflict onverhoopt esca leert tot een Derde Wereld oorlog. Van onze correspondent BERLIJN - Een aanzienlijk aantal Duitse bedrijven heeft volgens het weekblad Der Spie gel meegewerkt aan de verbete- ring van de Iraakse Scud-B-ra- ket. Onder de bedrijven, zo meldt het blad vandaag, is ook het Thys- sen-concern dat pompen voor de raketaandrijving zou hebben ge leverd. Thyssen ontkent elke be trokkenheid. Wel heeft het be drijf 35 pompen voor de olie-in dustrie geleverd, maar die zou den voor geen enkel ander doel gebruikt kunnen worden. De justitie onderzoekt de rol van deze multinational evenals de mogelijke betrokkenheid van de Hamburgse navigatie-produ- cent Plath, die volgens Der Spie gel stuurmechanismen voor de gevreesde raket heeft gebouwd. Ook tegen het Hessische han- delsconcern Tramac is een voor onderzoek begonnen- Een van de hoofdleveranciers voor de verdere ontwikkeling van de Scud-B is de eveneens in Hessen gevestigde consulting- firma Havert geweest, zo meldt Der Spiegel. Bij een huiszoeking in januari zou veel belastend materiaal in beslag zijn geno men. Een Havert-woordvoerder ontkende het bericht en sugge reerde dat zijn bedrijf mogelijk is verwisseld met Tramac. Bij de bestudering van de in be slag genomen documenten zijn de onderzoekers op stukken ge stoten, die duiden op de betrok kenheid van het vroegere Oost- duitse leger. Uit tekeningen zou blijken dat in de vroegere DDR mogelijk Scud-raketten voor Irak zijn nagebouwd. Oostduit- se technici hadden in het Iraak se Falludzja meegewerkt bij de ombouw van de Scud. Volgens Der Spiegel bestaat het gevaar dat Irak bij een grond oorlog gifgasgranaten en korte- afstandsraketten met zenuwgas inzet. De granaten en raketten zouden in het door Duitsers in Samarra gebouwde gifgascom plex zijn gevuld met chemische strijdmiddelen. Experts, die in het blad aan het woord komen, achten het on waarschijnlijk dat Irak bij de aanvallen op Israël gifgas kan gebruiken. Samarra beschikt niet over een installatie waar mee de raketten met gifgas kun nen worden geladen, stellen zij. In Den Helder werd zaterdagochtend uitgebreid afscheid genomen van de bemanning van de mijnenjagers Zierikzee en Alkmaar. De mijnenjagers vertrekken naar de Middel landse Zee (foto Raymond Rutting!ANP DEN HELDER (ANP) - Uit de extra beveiligde marine haven van Den Helder zijn zaterdagochtend de Neder landse mijnenjagers Alk maar en Zierikzee vertrok ken voor een oefenreis naar de Middellandse Zee. De beide schepen zullen om streeks 1 juni in Den Helder terugkeren. De marineschepen vormen met twee Duitse, een Bel gisch, een Noors en een En gels schip het Stanavfor- chan-eskader (Standing Na val Force Channel), dat per manent aanwezig is in het Kanaal. Omdat veel NAVO- schepen in verband met de Golfoorlog in het Midden- Oosten verblijven, viel in het gebied van de Middellandse Zee een „gat" in de maritie me aanwezigheid van de alliantie. Volgens de com mandanten E de Nijs en J. Werkman is het uitgesloten, dat het Stanavforchan-eska- der doorvaart naar het Mid den-Oosten. Alleen al de be wapening en voorraden van beide schepen zijn daarvoor ontoereikend- Het oefenge- bied zal zich uitstrekken tus sen Gibraltar en Italië. „Ver der oostelijk komen we niet. Ik heb er niet eens zeekaar ten voor", aldus comman dant Werkman. De twee schepen tellen ieder 43 opvarenden, waarvan in totaal één dienstplichtige. De schepen treffen de andere eskader-eenheden in de ha ven van Zeebrugge en zetten vervolgens via Lissabon koers naar Italië, waar een normaal oefenprogramma wordt afgewerkt. BONN (DPA/AFP) - De Duitse minister van buitenlandse za ken, Hans-Dietrich Genscher, heeft zondag de „misdadige" ondernemingen veroordeeld die Irak hebben geholpen che mische wapens te maken en zich uitgesproken voor een diepgaand ingrijpen tegen ille gale wapenexport. „Ik deel de woede en de bitter heid" van de joden, zo verklaar de Genscher in een vraagge sprek met radio-Hessen. „Na wat zij te lijden hebben gehad van de Duitsers, kan men hun reactie begrijpen als Duitsers opnieuw bijdragen aan de fabri cage van chemische wapens ten gunste van de dodelijke vijand van Israël". Genscher wil in het economisch recht meer mogelijkheden de wapenexport aan banden te leg gen en zei „slechts te kunnen ho pen dat nu, anders dan in het verleden, geen verzet tegen een dergelijke verscherping komt vanuit de politiek en de econo mie." Hans-Dietrich Genscher Café Baghdad verandert naam MONTPELLIER (RTR) - „Baghdad Café" een populaire „trendy" bar in de Zuidfranse stad Montpellier heeft zaterdag zijn naam ver anderd in „Drum's Café". Sinds het uitbreken van de Golfoorlog had de eigenaar een reeks telefonische dreigementen gekregen dat het café zou worden opgeblazen. De voormalige naam had niets van doen met Irak. De bar heette naar een onlangs verschenen film, getiteld „Baghdad Café", die met name door studenten erg werd gewaardeerd. TOKYO (AP) - De 28-jari^e Nederlander H. A. R. en zijn 21-jarige Amerikaanse vrouw zijn zondag door de Japanse politie opgepakt nadat zij bij de ingang van de Iraakse ambassade in Tokyo een vi trine met portretten van de Iraakse leider Saddam Husayn hadden vernield. Volgens de politie waren beide verdachten waarschijn lijk dronken. De Iraakse ambassade wordt nu permanent bewaakt. AMSTERDAM (ANP) - De sympathie van de Nederlandse bevolking voor Israël is na de Iraakse raketaanvallen op dit land sterk toege nomen. Dat blijkt uit een enquête van onderzoeksbureau Team Vier in opdracht van de Krant op Zondag. Ruim 60 procent van de ondervraagden staat nu positief tegenover Israël, 30 procent neutraal en 2 procent heeft een negatieve houding. Bij een steekproef twee jaar geleden, na het optreden van het Israëli sche leger tegen de Palestijnen in de bezette gebieden, verklaarde slechts 30 procent van de bevolking achter Israël te staan. WASHINGTON (ARP/RTR) - Iran heeft de Verenigde Staten de verzekering gegeven dat de Iraakse vliegtuigen die de afge lopen dagen op zijn grondge bied zijn geland, daar blijven tot het einde van het conflict. Dit heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, lames Baker, zaterdag ver klaard. Baker zei tegenover verslagge vers dat de Verenigde Staten in contact staan met Teheran, dat al eerder verklaarde in de oorlog in de Golf een neutrale positie in te nemen. „We hebben de verze kering gekregen dat Iran geheel neutraal wil blijven en dat vlieg tuigen van beide zijden daar zul len blijven voor de duur van de oorlog", zei de Amerikaanse be windsman. De afgelopen dagen zijn zeker 24 Iraakse gevechtsvliegtuigen en andere toestellen geland op Iraanse vliegvelden. Dit zeiden Pentagon-functionarissen eer der zaterdag. Baker zei niet te weten of de Iraakse piloten wa ren overgelopen. Iran deelde eerder zaterdag mee dat het Iraakse piloten had on dervraagd die op Iraanse vlieg velden waren geland. Het zei toen dat het beslag legt op alle toestellen van beide in de oorlog betrokken partijen tot dat de strijd voorbij is. Irak had tevo ren geëist dat de piloten zouden terugkeren naar hun land. De re gering in Teheran gaf in sum miere verklaringen geen verdere bijzonderheden over de Iraakse vliegers en hun beweegredenen. Iran, waar de regering de afgelo pen tijd een gematigder, econo misch liberaler beleid voert, heeft sinds het uitbreken van de Golfcrisis verklaard een neutra le houding in te nemen in het conflict. In Teheran verklaarde de president, Ali Akbar Hashe mi Rafsanjani, vrijdag in een reactie op oproepen van radica len in het Golf-conflict de zijde van Irak te kiezen, dat dit voor zijn land zelfmoord zou beteke nen. Suezkanaal goedkoper (Van onze correspon dent) CAIRO - Egypte heeft de prijs voor een passage door het Suezkanaal drastisch verlaagd. Af hankelijk van het soort schip en lading gelden sinds zaterdag kortin gen van 15 tot 30 pro cent. Sinds 17 januari is het aantal schepen, dat van het kanaal gebruik maakt, gedaald van ge middeld 60 tot krap 20 per etmaal. Hierdoor derft de overheid dage lf lijks meer dan een mil joen dollar aan inkom- -i sten. J Met de prijsverlaging i probeert -de Suez Canal Authority (SCA) sche pen te lokken, die tot nu toe via Kaap de Goede Hoop om Afrika voeren. De SCA heeft decennia lang de passageprijs I voor het Suezkanaal j juist boven de brandstof- kosten voor de Afrikaan- se omweg gehouden. I Daarmee werd tijdwinst het enige doorslaggeven de argument voor het ge- bruik van het Suezka- 'naal. Een soldaat van de Ondersteuningsgroep van het Amerikaanse leger springt van de ene palet met post naar de andere. De Ameri kaanse strijdkrachten in de Golf krijgen dagelijks meer dan vijftig ton post. De Nederlandse marine is bang dat via post en telefoon geheime informatie uitlekt (foto Charles Paltiau/AP) AAN BOORD ZUIDERKRUIS (ANP) - De Nederlandse marine leiding in Den Helder maakt zich zorgen over het uitlekken van militaire geheimen via brieven en telefoongesprekken van de bemanning van de drie Nederlandse schepen in de Golf naar Nederland. Vice-admiraal Haver Droeze, de commandant zee macht Nederland, heeft de commandanten van de drie schepen daarover vrijdag per telex geïnformeerd. Op de drie schepen is de bemanning daarom nog eens op het hart gedrukt goed op te letten wat zij het thuisfront wel en niet vertelt. Het gaat daarbij vooral om namen, posities en bewegingen van schepen. Commandant Hooft van de Zuiderkruis ziet echter geen aanleiding de contacten tussen bemanning en thuisfront te controleren. „We hebben de restricties nog eens duidelijk op een rij gezet en de bemanning met klem gevraagd zich daaraan te houden. Per slot van rekening gaat het om hun eigen veiligheid. Maar van censuur is wat mij betreft geen sprake." Een Israëlische scholier heeft een T-shirt aan met het gezicht van Saddam Husayn als schiet schijf (foto Patrick BazlAFP) JERUZALEM (AP) - De Israëli sche middelbare scholen heb ben gisteren voor het eerst sinds hët uitbreken van de Golf oorlog hun deuren weer ge opend. Negentig procent van de scholie ren zou weer naar school zijn ge gaan. Aleen leerlingen in een buitenwijk van Tel Aviv, die in het weekeinde door Iraakse Scud-raketten werd getroffen, zouden tot vandaag thuis blij ven. De scholieren gingen naar school met een kartonnen doos, waarin zij hun gasmasker droe gen. De ruiten van de klasloka len waren tegen een mogelijke chemische aanval afgedicht met plakband en plastic. De lessen begonnen op de mees te scholen met discussies over de oorlog. Op het programma stonden verder luchtalarmoefe ningen met gasmaskers. De bel tussen de lessen was vervangen door passende muziek. drie keer gebombardeerd, en ie dere keer weer direct daarna ge bruiksklaar- gemaakt door spe ciaal in dit soort werk getrainde Irakese technici. Doelmatigheid Het is de bedoeling, aldus bron nen in het Pentagon en bij de in lichtingendiensten, om de doel matigheid van het Iraakse leger met 30 tot 50 procent te verzwak ken. Dat moet dan gebeuren door luchtaanvallen op de troe pen zelf, hun voorraden en hun communicatielijnen. Pas daarna zal het sein voor de grondaanval worden gegeven. De kansen zouden dan voor de Amerikanen een stuk gunstiger liggen dan op dit moment, maar dan nog staat het zo goed als vast dat vele Amerikaanse sol daten het leven zullen verliezen. Een besluit van president Bush met de grondaanval te begin nen, belooft dan ook een uiter mate belangrijke stap te wor den, niet alleen voor het verloop van de oorlog, maar ook voor zijn presidentschap. Als er een grondaanval komt, wanneer dan? Daarover zullen de geallieerde militairen uiter aard niets zeggen, maar het is waarschijnlijk dat het nog wel even gaat duren. Daarvoor zijn goede redenen, Onderweg De Amerikanen hebben nog lang niet al hun manschappen en materieel ter plaatse. Er zijn nu, het cijfer werd vrijdag gege ven, 478.000 Amerikaanse mili tairen in het Golf-gebied gecon centreerd, en dat moeten er meer dan 500.000 worden. Verder is nog altijd veel mate rieel ondeiweg naar de Golf. Nog elke dag komen schepen vol tanks, stukken artillerie en Bradley pantservoertuigen, af komstig uit de Amerikaanse mi litaire bases in Europa, in Saudi- sche havens aan. Amerikaanse militairen in Sau- di-Arabië hebben gezegd te den ken, dat pas eind februari alles en iedereen ter plaatse zal zijn. Dat kan valse informatie zijn, bedoeld om de Irakezen in slaap te sussen. Niettemin blijft de beste voorspelling die nu over éen grondoorlog kan worden ge maakt: hij komt eraan, maai- op z'n vroegst pas over enkele we ken. Van onze correspondent WASHINGTON - Amerikaanse inlichtingendiensten hebben Vastgesteld dat luchtaanvallen alleen Saddam Husayns troe pen niet uit Kuwayt zullen dwingen, en dat grondaanval- len door Amerikaanse en geal lieerde troepen nodig zullen zijn. Aldus het begin van een bericht in de New York Times van giste ren. Het bericht bevestigt het (och al steeds sterker wordende gevoel in Amerika en daarbui ten dat de bombardementen van Iraakse strategische doelen en troepen, hoe massaal ook, (och niet genoeg zullen zijn. Het is te merken aan de verkla ringen van regeringsfunctiona rissen in Washington. Vorige week nog zei het Witte Huis te Dopen, dat de luchtaanvallen toereikend zullen zijn. De voor atter van de chefs van staven, Colin Powell, suggereerde vori ge week woensdag hetzelfde toen hij zei „geen haast" 'te heb- fien met het inzetten van grond troepen. tear zondagochtend zei minis ter Cheney (defensie).voor de tv: We hebben altijd aangenomen dat het nodig was op enig punt de grondtroepen te gebruiken", daarmee duidelijk het land voor bereidend op een grondoorlog. En leden van de Amerikaanse inlichtingendiensten hebben dus nu tijdens besloten zittingen van Congres-commissies, daar komt het bericht in de New York Times vandaan, met zoveel woorden gezegd dat een grond oorlog onvermijdelijk aan het worden is. De vraag is niet meer of de oor log alleen door luchtaanvallen kan worden gewonnen, maar of luchtaanvallen erin zullen sla gen de Iraakse troepen zo te ver zwakken dat een Amerikaanse grondaanval snel tot een goed eind kan worden gebracht. Elitetroepen Er zijn in ieder geval twee rede nen waarom een grondoorlog heel waarschijnlijk is geworden. In de eerste plaats is nog steeds onduidelijk hoe groot de schade is die de furieuze bombardemen ten van de afgelopen dagen aan Husayns élitetroepen, de Repu: blikeinse Garden, hebben toege bracht. Piloten zeggen dat grote delen van de woestijn waar de Garden gelegerd zijn, er nu pokdalig uit zien, vol- grote zwarte kraters. Overal zijn branden te zien, en er zijn veel „secundaire explosies" waargenomen, waarbij de klap van de bommen gevolgd werd door meer explosies, iets dat wijst op de vernietiging van op slagplaatsen van munitie of brandstof. Eén van die secundaire explo sies was, aldus het Amerikaanse militaire commando in Saudi- Arabië zaterdag, zo enorm dat „een geweldig grote vuurbal" tot op 300 kilometer te zien was ge weest. Een tweede reden waarom de. Amerikanen nu denken dat een grondoorlog niet vermeden kan worden, is dat de Irakezen met veel grotere behendigheid en snelheid dan was voorzien de schade aan strategische doelen hebben gerepareerd. Satellietfoto's hebben uitgewe zen dat startbanen die door mid del van Britse JP-233 bommen onklaar waren gemaakt, in en kele dagen tijds weer operatio neel waren gemaakt met behulp van zand, sneldrogend beton en stalen versterkingen. Sommige startbanen zijn nu al

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 5