PROVINCIALE ZEEUWSE COUR/IN Irak dreigt met nieuw wapen Overleg over tussenbalans kabinet zit volkomen vast er schoor e UUR FQTOSER Landoffensief half Top Bush-Gorbatsjov aan een zijden draad februari verwacht Tienduizend demonstranten tegen oorlog Lege Patriot-container golfoorlog Minder olie in Golf na bombardement op pompstation 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERW Rustig winterweer Eerst mistbanken, in de middag zonni ge perioden. Maximum temperatuur rond 2 graden. Zwakke tot matige oos- tenwind. 234e jaargang no. 23 Maandag 28 januari 1991 GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST - ZIEFOKZEE KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL ■■■HiBMHHililfe PAGINA 4: Wöltgens: PvdA mag trots zijn op geestelijke worsteling VS schieten olie-terminal in brand tegen olie- lelc PAGINA 5: Grondoorlog lijkt ondanks bombardementen onvermijdelijk Mijnenjagers Zierikzee en Alkmaar naai' Mid dellandse Zee ISRAËL - Een Amerikaanse soldaat bekijkt de lege containers van afgeschoten Patriot-raket ten in Israël nadat zaterdag boven Israël Iraakse Scud-raketten werden onderschept. Op de achtergrond staan gevulde containers klaar om de gebruikte te vervangen tfoto Sveii Nackslrand/AFP) Voor zomer eind aan oorlog PARIJS (AFP/RTR) - Een hoge militaire adviseur van presi dent Francois Mitterrand van Frankrijk verwacht dat de geal lieerde troepen half februari hun offensief over land zullen beginnen tegen de Iraakse troe pen in Kuwayt. „Ik weet de exacte, datum niet en zou dat ook niet vertellen als Fusie NatNed en Postbank naderbij DEN IIAAG (GPD) - Het bod op de aandelen Nationale-Neder- landen is verhoogd. Het verze keringsconcern en de NMB Postbank Groep verwachten daarmee vandaag voldoende te gemoet te komen aan de aan deelhouders om de voorgeno men fusie tussen de twee instel lingen er door te kunnen krij gen. Voor (certificaten van) aandelen Nationale-Nederlanden zal f6,50 meer worden betaald dan aan vankelijk in het voornemen lag. ik het wel wist, maar... ik heb het over de eerste helft van februa ri", zo verklaarde admiraal Jac ques Lanxade in een vraage- sprek op de Franse televisie. Hij zei dat er plannen zijn om de oor log te beëindigen of een begin te maken met het einde ervan vóór de islamitische maand Rama dan die op 17 maart begint. Ook moet er rekening gehouden wor den met de steeds hoger worden de temperaturen in dat gebied. „De luchtmacht-fase zal drie of vier weken duren (vanaf het be gin van de oorlog op 17 januari) en dan moeten de gevechtscapa citeiten van het Iraakse leger worden ingeschat", zo zei het hoofd van Mitterrands persoon lijke militaire staf. Lanxade zei dat het Iraakse le ger „waarschijnlijk zal proberen gas te gebruiken tegen onze sol daten". „Als Irak gas wil inzet ten, dan gebeurt dat waarschijn lijk met raketten voor korte af stand, de luchtmacht en artille rie". Hij zei dat er geen gegevens zijn te veronderstellen dat Irak chemische koppen heeft voor zijn Scud-raketten voor de lange afstand, hoewel dat niet kan worden uitgesloten. Burgeroorlog Een conservatieve legerkolonel in dé Sovjetunie heeft Gorbats- jov gewaarschuwct voor muiterij in het leger en een burgeroorlog. De kolonel beschuldigde de Sov jet-president van verraad. Gor- batsjov gaf de KGB dit week einde vrijwel de vrije hand bij bestrijding van economische de- O lieten. Van onze correspondent WASHINGTON - Vandaag zal vrijwel zeker duidelijk worden, of de top in Moskou tussen de presidenten Bush en Gorbats- jov, gepland voor 11 tot 13 fe bruari, zal doorgaan. De kans dat de top volgens plan gehou den wordt, is volgens functiona rissen in Washington klein. Definitieve duidelijkheid moet komen in gesprekken die de nieuwe minister van buitenland se zaken van de Sovjetunie, Aleksandr Bessmertnych, van daag heeft met zijn Amerikaan se ambtsgenoot Baker en presi dent Bush. Om te beginnen wil Bush alleen naai- Moskou gaan, als hij daar het START-akkoord over de vermindering van het aantal strategische (intercontinentale) raketten met 30 procent kan te kenen. Dat akkoord is in hoofd lijnen klaar, maai' verschillende netelige detailkwesties moeten nog worden opgelost. De Amerikanen willen boven dien, alvorens ze het START-ak koord tekenen, de zekerheid hebben dat de Sovjets zich aan een in november gesloten ak koord over de vermindering van de aantallen conventionele (niet-nucleaire) wapens in Euro pa houden. Krachtens dit akkoord zouden de Sovjets grote aantallen tanks en andere wapens moeten ver nietigen. Onlangs is echter ge bleken dat zij een fors aantal van deze wapens naar een gebied ten oosten van de Oeral hebben overgebracht. Een tweede reden waarom de top van Moskou mogelijk zal worden uitgesteld, is het geweld dadige optreden van de Sovjets tegenover de Baltische staten. Een derde reden voor uitstel van de top van Moskou is, dat uit uit spraken die Bessmertnych za terdag in Washington deed. dui- (Slot zie pagina 3 kolom 1 Advertentie AMSTERDAM - In Amsterdam hebben zaterdag naar schatting in totaal 10.000 mensen meegelopen in de demonstratie tegen de oorlog in de Golf. De demonstratie, die begon en weer eindigde op de Dam, had een rustig verloop. Halverwege de tocht door de binnenstad splitste een groep van 1500 mensen zich van de hoofdstoet af om te demonstreren voor het Amerikaanse consulaat aan het Museumplein. Daar werden anti-Amerikaanse leuzen geschreeuwd en werd een met benzine gevulde pop in brand gestoken. Ook werden enkele stenen en verfbommen naar het consulaat gegooid. De aanwezige ME kwam echter niet in actie. Na een kwartier trokken de betogers voor het consulaat weer weg. De demonstratie is georganiseerd door de initiatiefgroep „Geen oorlog in de Golf', waarin vele vredesgroeperingen. Groen Links en de Socialistische Partij zich hebben verzameld. De initiatief groep dringt aan op een „staakt-het-vuren", het terughalen van de Nederlandse oorlogsschepen uit de Golf en het organiseren van een vredesconferentie over de problemen in het Midden-Oos ten. De groep zegt de inval van Irak in Kuwayt „volledig" te veroorde len. „Irak moet uit Kuwayt weg, maar niet op deze manier." Vol gens de demonstranten wordt de internationale rechtsorde dooi de oorlog niet versterkt, maar juist „vernietigd". Ook elders in de wereld werd geprotesteerd tegen de Golfoorlog. In de Duitse hoofdstad Bonn vond bij de universiteit met 250.000 deelnemers de grootste plaats. i (Van onze correspondenten) WASHINGTON - De Iraakse leider Saddam |Husayn dreigt 'nieuwe wapens' in te zetten om (Israël te vernietigen. Het gisteren niet duide lijk of hij daarmee chemi- jsche wapens bedoelt. Volgens het blad van het Iraakse ministerie van defensie zullen 'de vol gende dagen dramati scher zijn'. Israël houdt !al maanden rekening met de mogelijkheid van een aanval met chemische of biologische wapens. De groei van de olievlek in de Perzische Golf is vermoedelijk lot staan gebracht door bombar dementen van de Amerikaanse luchtmacht op een olie-over- laadstation in Kuwayt. Vanuit dat station werden door Irak miljoenen vaten olie in de Golf Uitzetting Een 19-jarige leerlinge van het Zeeland College, van Ameri kaanse afkomst, ivordt met uit zetting bedreigd. De schooldi rectie heeft onder andere het Zeeuwse PvdA—kamerlid Lili- paly ingeschakeld in een poging dit te voor- komen. a Lubbers en Kok werken aan gezamenlijk voorstel Ook de dood uitbeeldende 'Magere Hein' was zaterdag aanwezig om te protesteren tegen de oorlog in de Golf (foto Frans van der Linde/ANP) geloosd en in brand gestoken. De olievlek had zondagnacht nog een omvang van 56 bij 16 ki lometer, maar na de bombarde menten nam de stroom aanzien lijk af. Irak heeft zaterdag voor de zes de keer sinds het uitbreken van de oorlog een raketaanval uitge voerd op Israël. Op Tel Aviv en Haifa werden vier Scud-raket ten afgevuurd, die door Patriots onschadelijk werden gemaakt. Twee Palestijnen raakten door brokstukken lichtgewond. Ook op de Saudische hoofdstad Riyad werd een Scud-raket afge schoten, maar ook die kon door Patriots worden onderschept. Israël blijft een terughoudend beleid voeren, zo werd na het we kelijkse kabinetsberaad bekend gemaakt. Gisteren gingen de scholen in Israël voor 't eerst weer open. Landmijnen De multinationale strijdmacht heeft het afgelopen weekeinde weer hevige bombardementen uitgevoerd op de Iraakse haven stad Basrah en op stellingen van de Republikeinse Garde in Ku wayt en het zuiden van Irak. De aaval op Basrah duurde meer dan zes uur. Ook de weg van Baghdad naar de Jordaanse grens is gebombardeerd. Britse Jaguar-vliegtuigen vernietigden een lanceerbasis voor Iraakse Zijderups-raketten. Amerikaan se bronnen hebben gemeld dat Irak 500.000 landmijnen in Ku wayt heeft gelegd. Volgens een Britse legerwoordvoerder heb ben de bombardementen de Iraakse grondtroepen gedemo raliseerd en zullen ze zich, zodra de grondgevechten beginnen, snel overgeven. Zondag werden meer dan hon derd aanvalsvluchten uitge voerd. Volgens de Amerikanen keerden alle toestellen veilig op hun bases terug. Er zouden drie Iraakse gevechtsvliegtuigen neergeschoten zijn. Irak liet we ten dat drie vijandelijke toestel len zijn neergehaald, waarmee het totaal op 170 is gekomen. De geallieerden zeggen niet meer dan 24 vliegtuigen te hebben verloren. Volgens Irak zijn de geallieerde bombardementen uitsluitend gericht op burgerlijke en econo mische doelen, op onderwijsin stellingen en op religeuze cen tra. De Iraakse minister van bui tenlandse zaken, Aziz, beschul digde de Verenigde Naties van het plegen van misdaden. Hij gaf secretaris-generaal Perez de Cuellar de schuld van de oorlog. In een brief aan Perez de Cuellar schreef hij: „U persoonlijk draagt de verantwoordelijkheid voor deze afschuwelijke misda den, die worden begaan tegen het vrije en strijdende volk van Irak". Inmiddels zijn 39 Iraakse ge vechtsvliegtuigen naar Iran uit geweken. Het is niet duidelijk of de piloten zijn gedeserteerd of alleen zijn gevlucht om hun toe stel in veiligheid te brengen. Irak heeft om teruggave ge vraagd, maar dat is door Iran af gewezen. Grondaanval De chef staf van de Amerikaanse president Bush, John Sununu, zei dat de kosten van de oorlog - de schattingen lopen uiteen van 500 miljoen tot een miljard dol lar per dag - niet zullen leiden tot belastingverhoging- Vlissingen Op de tribunes van het golfslag- bad van Vlissingen, waar de Zeeuwse ivinterkampioen- schappen werden gehouden, vuurden de vele toeschouwers de zwemmers aan. Rudi Goud swaard, Ilse de Jonge en Eelco van Gemert zorgden voor opmerkelijke Tf prestaties. B DEN HAAG (GPD) De discus sies in het kabinet over de tus senbalans zitten vast. De diver se bewindslieden zijn onvol doende bereid om bij te dragen tot een bezuinigingspakket van minimaal 13,6 miljard gulden. Om de gesprekken vlot te trek ken werken premier Lubbers en vice-premier Kok nu aan een ge zamenlijk voorstel, dat moge lijk deze week in het kabinet wordt besproken. Afgelopen zaterdag heeft de mi nisterraad opnieuw over de tus senbalans vergaderd, zonder dat enig besluit werd genomen. Een nieuw beraad is niet voorzien. „Het moet nu wat concreter wor den", aldus een betrokkene. Als alternatief voor een formeel voorstel Lubbers-Kok wordt een stuk gezien waarin staat wat er al bereikt is en waar er nog gaten in de besluitvorming zitten. Daarmee zou enige ruimte blij ven voor nadere discussie. Kok heeft zijn collega's gisteren voor de AVRO-radio gemaand meer te doen. Hij richtte zijn pij len vooral op de ministers An- driessen (economische zaken) en Bukman (landbouw). Beide CDA-ministers moeten wat Kok betreft fors snijden in de subsi dies voor het bedrijfsleven. Ge dacht wordt aan een bedrag van minimaal 1,5 miljard gulden. Mocht de ministerraad niet snel beslissen over een pakket maat regelen voor de jaren 1992-1994, dan zal rap besloten moeten worden dit jaar nog drie tot 3,5 miljard gulden te bezuinigen. Over latere jaren zal dan pas bij de voorbereiding van de begro ting 1992 beslist worden. Met een ombuiging van 3,5 miljard gulden kan het financieringste kort dit jaar nog op 4,75 procent uitkomen. Openbaar vervoer Binnen het kabinet zijn proble men ontstaan over bezuini gingsvoorstellen voor het open baar vervoer. De PvdA-bewinds- lieden zijn tegen een plan van minister Maij (verkeer), ge steund door het CDA, om de ta rieven in het vervoer met twee procent extra op te trekken. Tot nu toe was een tariefsverhoging van 3,5 procent per jaar voor zien. Volgens de PvdA moet de minister maatregelen nemen die de efficiency in het vervoer ver hogen. Zo zou bijvoorbeeld de 'overhead' bij de NS aangepakt kunnen worden: circa 40 procent van het personeel zou weg kun nen. Minister Maij is fel tegen effi- ciency-kortingen. Volgens haar kunnen die alleen vorm krijgen door onrendabele lijnen te slui ten. iets waar zij niet aan wil om dat daardoor hele gebieden van openbaar vervoer afgesneden zouden worden, met name op het platteland. Vanuit de PvdA wordt haar tegengeworpen dat zij kiest voor de weg van de min ste weerstand door alleen ta riefsverhogingen aanvaardbaar te achten en zich tegen hogere efficiency te keren. Het afstoten van lijnen is volgens de PvdA niet nodig. CDA-fractieleider Brinkman heeft zich aan de kant van Maij geschaard. Volgens hem komt het kabinet nooit uit de proble men als de PvdA zich nu al keert tegen tariefsverhogingen in het openbaar vervoer. Gezien de koppeling tussen kosten open baar vervoer en autokosten, zou het autorijden ook niet duurder mogen worden. De CDA'er meent dat de PvdA daardoor 2,5 miljard gulden aan ombuigin gen afwijst. Voor Kok moet het openbaar vervoer betaalbaar blijven voor de burger: Boven dien zal een tariefsverhoging van 3,5 procent in het openbaar vervoer zich vertalen in een stij ging van de benzineprijs met 25 cent voor de automobilist. Hoge re bedragen wijst Kok van de hand. Defensie Problemen zijn er ook rond be zuinigingen bij Defensie. Minis ter Ter Beek moet scenario's gaan maken waarin precies staat aangegeven wat extra be zuinigingen van een half, één en anderhalf miljard gulden in de praktijk betekenen. Gezien de relatie tussen deze scenario's en een nog verschijnende Defensie- (Slot zie pagina 3 kolom 1 In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Postcode:Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 De Graafschap-voetballer Peter Hofstede, vorig jaar nog een on bekende amateur, nu één van de betere spitsen in de eerste divi sie, heeft zich tegen VC Vlissin gen uit kunnen leven. Vlissingen ivas ijverig, het wilde wel, maar tegen de titelkandi daat verloor het kans- loos met 0-4. 1 J Zwemtitelstrijd Vier weken voor:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1