Vlaamse druk op veren Kustlijn wordt versterkt Stichting heeft na zomer kooi virusvrije schapen Groei bedrijven Z.-Vlaanderen over hoogtepunt Kerncentrales moeten tijdelijk worden gesloten Iepziekte sloeg op Walcheren flink toe ]reed gedragen comité strijdt voor verbetering Mulder 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. zeeuwse almanak Luchtje PZC zeeland ZATERDAG 26 JANUARI 1991 ERNEUZEN - De acht eeuws-Vlaamse gemeenten, de amer van Koophandel en de ring van Werkgevers hebben krachten gebundeld in de rijd voor een snelle verbete- ng van de veerdiensten over Westerschelde. Ze. hebben >n comité opgericht dat een druk op de provin- ie gaat uitoefenen. Voorzitter Ververs van de Kamer van oophandel en Fabrieken: „Be- doel van het comité de provincie zover te krijgen at er op zo kort mogelijke ter- ïijn een nieuwe veerboot bij omt. Liever zelfs twee." Kamer van Koophandel ha- er al jaren op dat moderni- van de veerdiensten ei- enlijk geen dag langer kan lachten. In '82 al rekende de [amer de provincie voor dat de eren het Zeeuws-Vlaamse be- jaarlijks 60 miljoen kosten (aan wachttijden, arieven en bijkomende kosten). nl991 is die kostenpost al opge- tot 80 miljoen. Dat was een maanden geleden voor de en het bedrijfsleven lanleiding bij Gedeputeerde jtaten voor de zoveelste maal ian te dringen op maatregelen. vrijdagmiddag in zijn „Velen zich met mij afvragen Advertentie binnenhuis groot in exclusieve gordijnmode Kromme Weele 21-23 Middelburg. Tel. 14077 welk effect dat gesprek uiteinde lijk heeft gehad. Immers, als de motoren van een fregat dat in het Golf-gebied opereert, in drie tot vier weken tijd - en dat op zo'n afstand - vervangen kun nen worden dan lijkt het ons on waarschijnlijk dat de tijd die nu gemoeid is met de reparatie van de veerboten niet bekort zou kunnen worden." Ververs benadrukte nog eens dat het streven naai' een Wester schelde Oeververbinding (WOV) niet mag betekenen dat de hui dige veerverbindingen voortij dig verloren gaan. „En helaas begint hel daar erg veel op te lij ken nu de onbetrouwbaarheid zó groot is geworden. Tracékeuze De Kamer van Koophandel is wat die WOV betreft blij met de tracé-keuze van Gedeputeerde Staten. Die spraken eerder deze week hun voorkeur uit voor een tracé pal westelijk van Terneu- zen en Ellewoutsdijk. Ververs vrijdag: „Een dergelijk tracé biedt immers de mogelijkheid te komen tot een bovenregionale verbinding. Het zou immers mis plaatst zijn te denken dat het ge reedkomen van de Kanaaltun nel en de eenwording van Euro pa geen invloed zouden hebben op de overslag- en transport- functie van Nederland. Het zal heel wat inspanning vergen die positie te behouden. De verbin ding met een bovenregionaal ka rakter dient voor de toekomst veilig te worden gesteld en de keuze van dit tracé biedt die mo gelijkheid." Ververs wees er wel op dat de aanlanding van de WOV pal oostelijk van de bedrijfsterrei nen van Dow Benelux eventuele uitbreidingsplannen van het chemie-concern niet in de weg mag staan. „Voorkomen moet worden dat de vestigingslokatie Temeuzen in vergelijking met andere lokaties teveel aan voor delen inboet." En verder moet bij de uitwerking van de WOV- plannen de nodige aandacht worden besteed aan de aan- en afvoerwegen. Gebeurt dat niet dan is de WOV volgens Ververs straks 'een project van gemiste kansen'. Onderzoek In zijn nieuwjaarstoespraak liep voorzitter Ververs vooruit op de presentatie van eën rapport waarin de resultaten van een on derzoek naar de economische si tuatie in de Kanaalzone zijn op genomen. Het rapport wordt dinsdag 5 februari in Zelzate ge presenteerd door de Kamers van Koophandel van Temeuzen en Gent en het Seminarie voor Sur vey en Ruimtelijke Planning van de Rijksuniversiteit van Gent. Ververs lichtte vrijdag een tipje van de sluier op: „De resultaten bevestigen dat de verwevenheid tussen de beide Kanaalzone-ge bieden groter is dan over het al gemeen wordt gedacht en dat de Kanaalzone Gent-Terneuzen een homogeen haven- en indus triegebied is. Het is dan ook ver wonderlijk dat er binnen onze provincie maar ook erbuiten nog steeds stemmen opgaan om het Havenschap Terneuzen en Vlis- singen tegen 'heug en meug' te laten fuseren. Een gedachte die bepaald niet wordt gedeeld door het bedrijfsleven in deze regio." Investeringsniveau daalde TERNEUZEN - De groei van het Zeeuws-Vlaamse bedrijfsleven lijkt over het hoogtepunt heen. Omzet, export en investeringen bleven vorig jaar achter bij het topjaar 1989. Het investeringsniveau daalde Torig jaar. Het bedrijfsleven nam wat dat betreft een afwachtende hou ding aan, in verband met de on zekere situatie op de internatio nale markt. Voorzitter G. Ververs van de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor Zeeuwsch-Vlaanderen stelde vrijdagmiddag in zijn nieuwjaarsrede overigens niet ontevreden vast dat ondanks al le mogelijke 'tegenwind' het in vesteringsniveau in de regio al tijd nog hoger ligt dan het lande lijk gemiddelde (22.000 gulden per arbeidsplaats in Zeeuwsch- Vlaanderen tegen 14.000 gulden landelijk). Bij de grote bedrijven zette de groei van de laatste jaren in '90 niet door. Omzet en export groeiden niet of nauwelijks en er werd voorzich tig omgesprongen met investe ringen. Desondanks investeerde de in dustrie in de regio altijd nog tweemaal meer dan het lande lijk gemiddelde: 54.000 gulden tegen 20.000 gulden landelijk. Niet alleen de grote bedrijven moesten genoegen nemen met een gelijk blijvende omzet of een geringe groei. Dat gold ook voor het midden- en kleinbedrijf. En in die sector boekten de consument-gerichte bedrijven (zoals detailhandel en horeca) betere resultaten dan de bedrijfs-gerichte (zoals groot handel en transport). Dat alles blijkt uit de jaarlijkse Enquête Regionale Bedrijfsont wikkeling. Ruim 4000 bomen gekapt MIDDELBURG - Het weg schap Walcheren heeft vo rig jaar 4277 zieke iepen moeten kappen. Dat is een toename met 56 procent ten opzichte van 1989. Waaraan de stijging valt toe te schrijven, is onduidelijk. Het is mogelijk dat de ver oorzaker van de ziekte, de iepspintkever, bijzonder actief was in de provincie. Vooral Arnemuiden werd vo- rig jaar genadeloos getroffen door de iepziekte. Het vis sersdorp verloor in bijna twee jaar maar liefst zeven honderd bomen. Ook rond het Veerse Meer moest een fiks aantal bomen worden weggehaald. „Je doet er niks tegen", aldus i een medewerker van het wegschap Walcheren. „Er is geen voorbehoedsmiddel te gen. De enige preventie be staat uit het weghalen van de iepen." Op de kale plekken zal het wegschap nieuwe bomen planten. Eind maart, begin april zal onder meer de Le pelstraat bij Vrouwenpolder van nieuwe begroeiing wor den voorzien. Niet uitgeslo ten is dat daar ook iepen bij zijn. Een aantal soorten is bestand tegen de iepziekte. Volgens de medewerker van het wegschap is het rooien van de iepen niet rampzalig voor het Walcherse land schap. „Er staat nog een veelvoud van wat moest worden weggehaald." Iepen komen in Zeeland re latief gezien veel voor. De boom doet het door de zilte zeewind vrij goed in de pro vincie. VLISSINGEN - Rijkswater staat wil in de tweede helft van maart twee flinke kust- verdedigingswerken aanbe steden. Het gaat om zoge naamde zandsuppleties op Walcheren en Schouwen-Dui- veland. Het werk is nodig om dat grote hoeveelheden zand voor de bewuste stranden zijn verdwenen of door stormen zijn weggeslagen. De stran den die worden aangepakt zijn het stuk tussen Westka- pelle en Zoutelande en het strand ter hoogte van het bos in de Kop van Schouwen. Overwogen wordt dat laatste stuk uit te breiden tot de aan zet van de voormalige hulp-* brug naar Neeltje Jans. Deze suppleties zijn de eerste werken die passen in het nieu we rijksbeleid voor de kustver dediging. Dat beleid komt' neer op het handhaven van de (Slot zie pagina 23 kolom 7) De stormen hebben flinke schade aan de Zeeuwse dui nen aangericht. De paaltjes op de foto stonden vroeger on der het zand (foto Wim Rie- mens) Schaapherder Imanse bij Harry, het eerste lammetje van dit jaar, en de rest van de kudde bij de schaapskooi in Heinkenszand (foto'Willem Mieras) HEINKENSZAND - De Stich ting Zeeuwse Schaapskudde houdt er op dit moment niet één, maar twee kuddes op na. Eén in de schaapskooi te Heinkenszand, de ander in een wei op Goeree-Overflak- kee. Na de zomer, wanneer de lammeren op beide plaatsen zijn opgegroeid, doet de stich ting de 'oude' kudde van de hand om de kooi te bevolken met zwoegervrije schapen van het sterke Ierse Suffol- kras. Daarmee wordt een experi ment van tien jaar afgesloten om een ras terug te fokken dat voldoet aan de kermerken van het verloren gegane Zeeuwse schaap. De kudde in Heinkenszand heeft, zoals gemeld, veel last van zwoegerziekte. De grazers van de Stichting Zeeuwse Schaapskudde zijn een krui sing van het Kempers Heide- schaap en het Vlaams schaap. De dieren hebben met hun kromme neus, lange wol en be- wolde staart veel weg van het ras dat vroeger op grote schaal in Zeeland voorkwam. De be smettelijke zwoegerziekte maakt de dieren kortademig, waardoor ze niet meer in staat zijn dagelijks vier of vijf kilo meter te lopen om de bloem- dijken in de Zak van Zuid-Be veland af te grazen. „Al vanaf het begin kwam de ziekte onder de kudde voor, maar toen bij de oudere die ren. van 7. 8 jaar. Dat was niet zo'n groot probleem, omdat dieren op deze leeftijd toch worden verkocht aan de han del omdat ze niet meer vrucht baar zijn", vertelt herder Dies Imanse. „Maar nu hebben de dieren van 2. 3 jaar de ziekte al". De moederdieren brengen de ziekte via de melk en het schoonlikken van de pasgebo rene op de lammetjes over. De kortademigheid is alleen voor kuddes die trekken een groot probleem. De kudde van de Heinkens- zandse schaapskooi heeft de taak een fors deel van de bloemdijlcen af te grazen. „Juist vanwege die taak krij gen we subsidie", vertelt se cretaris P. J. Elenbaas van de Stichting Zeeuwse Schaaps kudde. Het Suffolkschaap is een sterk ras, dat gewend is aan de rotsi ge bodems in Ierland. Zwoe gerziekte heeft minder vat op ze, Nadeel is echter dat. het in geen enkel opzicht lijkt op het witte Zeeuwse schaap; het Suffolkras heeft een zwarte kop en zwarte poten. „We hebben ook nog overwo gen een ander wit ras, de Swift, aan te schaffen", aldus Iman se. „Dat is een kruising tussen een Vlaams en een Texels schaap. Maar niemand weet of je met dit ras ook langs de weg kunt trekken". Bloedmonster De wisseling van de wacht ge beurt in september. Dan groeit het gras op de bloemdij- ken niet meer zo hard en kan beweiding een paar weken achterwege blijven. De schaapskooi wordt in die tijd ontsmet. Om de Suffolkscha- pen vrij te houden van zwoe gerziekte wordt straks elk jaar een bloedmonster van de schapen afgenomen. Besmet tingen worden dan in de kiem gesmoord. In de schaapskooi in Hein kenszand begint de lammer- tijd. Het eerste lammetje is al geboren en heet Harry. Van de 156 ooien moeten er in totaal 105 bevallen Milieufederaties vrezen aanslag GOES - De kerncentrales in Borssele en Dodewaard moeten tijdelijk dicht omdat ze een reëel doelwit vormen voor ter reurdaden van groeperingen die Irak steunen. Dat schrijven de Zeeuwse en Gelderse Milieu federaties in een brief aan mi nister Dales van Binnenlandse Zaken en minister De Vries van Sociale Zaken. De dreiging van Saddam Hu- sayn dat hij sabotage-acties laat uitvoeren op Westerse doelen om de bombardementen op zijn land te wreken, moet volgens de organisaties serieus worden ge nomen. De kerncentrales zijn onder meer mogelijke doelwit ten omdat Irak vooral strategi sche en gevoelige objecten zou willen treffen. Tijdelijk stilleggen van Borssele is niet nodig, reageert directie secretaris A. Speeks op het hoofdkantoor van de EPZ in Eindhoven. Over de installatie in Dodewaard kan hij geen uit spraak doen. Dat is geen onder deel van zijn bedrijf. „Bij de bouw van de Zeeuwse centrale is rekening gehouden met alle mogelijke calamiteiten. De muren van het gebouw waar in de installatie staat, zijn be hoorlijk dik. En de eigenlijke kern wordt beschermd door een flinke laag beton. De centrale is zo nodig bestand tegen een neer stortend vliegtuig. Ook explo sieven kunnen in principe wei nig uitrichten." Bewaking Speeks wijst ook nog eens op de strenge bewaking van de centra le. „We zijn altijd op alles voor bereid. Ook zonder Golfcrisis zouden we paraat staan." Toch maken behalve de milieu federaties ook andere mensen zich zorgen. Zo wil de gemeente raad van Echteld dat de centrale in buurgemeente Dodewaard definitief wordt gesloten. Een motie van die strekking werd donderdagavond met algemene stemmen aangenomen. De kans op terroristische aanslagen was aanleiding om in actie te komen. De motie is overigens ook een antwoord op het kabinetsbe sluit om de kerncentrale voorlo pig voor onbepaalde tijd open te houden. De gemeente Dode waard deelt de angst van Ech teld niet. En volgens mevrouw I. Carsouw van de Samenwerken de Elektriciteits Producenten (SEP) is de kerncentrale in Do dewaard absoluut veilig. Kessen bepleit miniem aandeel gemeenten in carnavalsfeest HULST - Burgemeester mr A. A. L. G. M. Kessen van Hulst be treurt het dat de carnavalsver enigingen en -stichtingen in Zeeuwsch-Vlaanderen una niem gekozen hebben voor het doorgaan van carnaval. Hij zal maandag tijdens de maande lijks bijeenkomst van de burge meesters in de regio zijn colle ga's van Sas van Gent, Ilonte- nisse en Aardenburg verzoeken het gemeentelijk aandeel in het volksfeest tot het minimum te beperken. Kessen: „Ilt denk dat we er als gemeenten goed aan doen de ge bruikelijke sleuteloverdracht maar eens over te slaan. Verder geen speeches of andere inbreng van gemeentewege. Aan de ver gunningen wil ik niet tornen. Die zijn inmiddels verstrekt." De Hulster burgemeester had in eerste instantie verwacht dat de carnavalsverenigingen het voor beeld van feestgangers uit zijn geboortstreek Limburg zouden volgen om alleen binnen wat jo lijt te maken. „Ik had er op gere kend dat ook zij, uit een soort van piëteit, wat meer ingetogen heid zouden betrachten." Kessen is er van overtuigd dat het merendeel van de bevolking- zijn mening deelt. In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vllssingen Bellen gaat sneller: 0118- ii i i i ii ii L i i i i ii i i i i i ii i i rr Ook de kinderen in de eerste groep van die Goese basis school hebben goed in de ga ten dat in het Midden-Oosten iets ernstigs aan de hand is. Wat oorlog precies inhoudt weten ze - gelukkig - nog niet. Maar dat het iets spec taculairs is, hebben ze wel door. Straaljagertje of raketje spelen is na het uitbreken van de strijd in de Golf een favoriete bezigheid gewor den. En sommige kinderen nemen al een voorschotje op het treffen van de grondtroe pen door met een denkbeel dige mitrailleur hun klasge- nootjes neer te maaien. Een oorzakelijk verband met de Golfoorlog valt moei lijk te leggen, maar een van de jongste kinderen deed het deze week in zijn broek. De juffrouw rook ineens een verdacht luchtje en meteen daarna knepen alle kinde ren met een vies gezicht hun neus dicht. En één van de kleuters riep uit: „Had ik nou mijn gas masker maar meegeno men."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 21