D oden in Tel Aviv en Riyad „Ik voelde dat ons huis deze keer aan de beurt zou zijn" kleintjes PROVINCIALE 10 EU WIE OOI 11111 BRISTOL Olielozingen Irak erger dan ramp met de Exxon Valdez DOfllttASE LAATSTE WEEK reportage 13 Vm 19 vrije tijd PZC en De Gentenaar samen op reportage Raketten op Israel nu voor de halve prijs 33 Vm 39 Saddam Husayn volgens Pentagon geen doelwit Vera Lynn zingt weer troepen toe Saudische havenstad vanochtend onder vuur Irak pompt olie in Golf Sc golfoorlog Economie VS zakt in I Nevelig weer Wolkenvelden met af en toe een zonne tje. De middagtemperatuur wordt 3 graden. Er is nauwelijks wind. De mi nimum temperatuur -2 graden. 34e jaargang no. 22 aterdag 26 januari 1991 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen De moderne oorlog lijkt fnogveel op een video-spelletje en verkoopt dus goed. Verder in de bijlage Reportage: Zeeland en Vlaanderen in een Europa zonder grenzen Letland, een gesloten front tegen de Russen De Britse pulppers verandert de Golfoorlog in een soap opera Het Gehucht Deskundologen a la dr Clavan. 50% KORTING OP ALLE WINTERKLEDING langeviele 11-13, middelburg, tel. 33500 In kader Europa 1992 VLISSINGEN - Een grenze loos Europa in 1992. Het idee is ingeburgerd geraakt. Een grenzeloos Europa, ook voor Zeeland. Volgend jaar zal het buurland België nog dichter bij zijn dan het al was. Een grenzeloos Zeeland- Vlaanderen. Na eeuwen, waarin slagbomen en doua niers hel uitzicht bepaal den, kunnen we weer pro bleemloos bij elkaar over de vloer komen. Het zal wennen zijn. Grap pen over zuinige Zeeuwen en domme Belgen doen over en weer nog altijd de ronde. De grens mag dan worden opge heven, de scheiding der gees ten behoort daarmee nog niet tot het verleden. Want: wat weten we van el kaar? De Provinciale Zeeuwse Courant wil een poging doen om ook de onzichtbare grens tussen Vlaanderen en Zee land te slechten. Algemeen hoofdredacteur M.P. Diele- man: „Aan beide kanten van de grens wonen mensen, die steeds meer belangstelling voor eikaars doen en laten krijgen. Als krant kun je daarop inspelen. Nog altijd verschillen Vlamingen en Zeeuwen van mentaliteit. Beide 'volkeren' hebben een andere cultuur, een andere historische achtergrond. Als de mensen aan beide kanten van de grens elkaar beter le ren kennen door over de an der geïnformeerd te worden, ontstaat meer waardering en begrip voor elkaar." De PZC speelt samen met De Gentenaar in op het the ma Europa 1992. Vandaag staat in de bijlage Reportage het eerste resultaat van die eendrachtige Vlaams- Zeeuwse samenwerking, dat ook in de Gentenaar is gepu bliceerd. Tot de zomer vakantie zullen journalisten van beide dagbladen maan delijks zorg dragen voor één gezamenlijke pagina. Er zal aandacht worden besteed aan ondermeer Vlaams- Zeeuwse huwelijken, toeris me. uitgaansleven en ver keer. (Van onze correspondenten) SAUDI-ARABIE - Iraakse troepen in Kuwayt hebben enorme hoeveelheden olie in de Perzische Golf laten stromen, waardoor een milieuramp van ongekende omvang dreigt. Marlin Fitzwater, de woordvoer der van de Amerikaanse presi dent, noemde de olielozingen militair van weinig betekenis, „want wij kunnen er bij het plan nen van onze activiteiten reke ning mee houden". Maar vanuit een oogpunt van het milieu is het een ander verhaal. Volgens Fitzwater zijn al vele miljoenen liters olie in zee terechtgeko men, en dreigt een veel grotere ramp dan die met de Exxon Val dez, de tanker die in 1989 40 mil joen liter olie voor de kust van Alaska verloor. Volgens het Pentagon, het Ame rikaanse ministerie van defen sie, heeft de olielozing geen en kel militair nut voor Irak. Presi dent Bush noemde de Iraakse actie „een zieke, wanhopige daad'. Een andere Amerikaanse woordvoerder sprak van „een daad van milieu-terrorisme". De Nederlandse milieudeskun dige professor Lucas Reijnders noemde de vervuiling 'een nieu we aanslag op het zeeleven in dit gebied'. Vooral de koraalriffen en de zeekoeien kunnen slacht offer worden. Het zeeleven in de Golf is volgens hem de vorige oorlog, die tussen Irak en Iran. nog niet te boven. Vrijdag 25 januari 17.00 uur: minstens 7 Scud- raketten worden afgevuurd op Haifa en Tel Aviv: 1 dode en tientallen gewonden. Eerdere aanvallen op Israël met Scud-raketten: vrijdag 18 januari Flinke schade. Vijf mensen stikken door verkeerd gebruik van gasmaskers. zaterdagl9 januari Tel Aviv: Zeven raketten komen neer in de buurt van regeringsgebouwen; geen slachtoffers. dinsdag 22 januari Tel Aviv Drie mensen sterven aan een hartaanval, honderden gewonden, twee Scuds onderschept. i Van onze correspondent) JERUZALEM - Een jongere man zei dat hij de hele dag al het gevoel had gehad dat zijn huis zou worden getroffen. „Zodra de sirene ging greep ik mijn kin deren bij elkaar en probeerde ze te beschermen. Toen kwam de klap". Hij wees naar het half af gerukte dak van zijn huis. waar doorheen de sterren zichtbaar waren. „Het is een wonder dat hier in de straat geen doden zijn gevallen", was het commentaar van alle buurtbewoners. Een van hen had een verklaring. „De helft van de straat is al leeg. Die mensen hielden het hier niet meer uit in Tel Aviv. Vanavond tijdens de aanval rukte de explo sie het gasmasker van mijn ge- Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 zicht. Maar ik blijf hier tot het einde". Tegen zes uur plaatselijke tijd (vijf uur in Nederlanu) klonk in het hele land het luchtalarm. Getracht, is alle naderende Scud-raketten te treffen door het afschieten van een groot aantal Patriot-luchtafweerra- ketten. Boven Haifa lukte dat, in Tel Aviv niet. Enkele ui-en na de aanval toonde de Israëlische televisie beelden van het opnieuw getroffen Tel Aviv. Inwoners zochten naar ei gendommen in hun zwaar geha vende flats, nog verdoofd van de schrik. In een straat stonden tientalen auto's in brand. Brok stukken van een Scud-raket la gen her en der verspreid. Een oude vrouw, gesteund door haar dochter, vertelde dat ze nauwelijks tijd had gehad haar gasmasker op te zetten „Ik hoorde een vreselijke klap en de ramen vlogen uit het huis. Ik. pakte de bijbel, het boek Psal men, en begon meteen te bid den. De huizen hier in de buurt storten al bijna in elkaar zonder raketten en nu dit. Alleen God kan ons helpen". Israëls stafchef, generaal Dan Shomron, zei gisteravond dat tot dan toe zeker 27 Scud-raket ten tegen zijp land zijn gelan ceerd. Hij zei dat de mogelijk heid bestaat snel te reageren. nylon trim/vrijetijdsschoen met suèdine versterkt. Kleuren lichtgrijs met lila of blauw met rood en zilver. Maten 35 - 46 Normale prijs-2örB5" Bristolprijs 25.- alléén vandaag slechts BRISTOL in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N.M.B.) Tel. 01180-29911 Donderdag koopavond Het Canarische eiland Lanzarote biedt een speciale attractie vakantie onder de vulkaan. Verder in de bijlage Vrije Tijd: Kar tonnen meubelen, kan dat? - Oorlogsmode uit New York Lof voor de saxuality van Candy Dulfer Postzegels en puzzel. ■w (Van onze correspondenten DEN HAAG/WASHINGTON - Woordvoerders van het Penta gon ontkenden gisteren dat Amerika de afgelopen week zou hebben geprobeerd de Iraakse president Saddam Husayn per- (Van onze correspondent) LONDEN - Alsof de tijd vijftig jaar heeft stilgestaan, zijn de Britse troepen weer toegezon gen door Vera Lynn. De vrouw die tijdens de Tweede Wereld oorlog de harten stal van dui zenden, richtte zich vrijdag middag via de BBC World Ser vice opnieuw tot de soldaten aan het front. En andermaal klonk uit haar keel 'We'll Meet Again". De inmiddels 73-jarige Vera Lynn was voor de opname spe ciaal haar Bush House getogen, de Londense studio van de BBC. Daar werd zij door John Tid- marsh geinterviewd over haar rol als entertainer tijdens de Tweede Wereldoorlog en haar na-oorlogse werk voor de oud strijders. Het interview werd af gesloten met het nummer dat haar wereldberoemd maakte. soonlijk tot het doelwit van een luchtaanval te maken. Volgens de Washington Post van gisteren zouden de Ameri kanen er lucht van hebben ge kregen dat Saddam zich in een bepaald gebouw bevond. Ze zou den vervolgens hebben gepro beerd dat gebouw te bombarde ren, maar die pogingen moesten wegens slecht weer worden afge last. Het Pentagon sprak het bericht echter met klem tegen. „Het is niet efficiënt om één bepaald in dividu tot doelwit te maken", al dus een woordvoerder, „Maar aan de andere kant: als Saddam zich zou bevinden op een plaats die door ons wordt aangevallen, dan zou dat mooi meegenomen zijn". BERICHT AAN ONDERNEMEND ZEELAND maar hield de Israëliërs opnieuw voor dat de situatie van dit mo ment terughoudendheid eist. Shomron haalde opiniepeilin gen aan om te laten zien dat een grote meerderheid van de bevol king achter de regeringspolitiek staat. Nü al onbeperkt zwemplezier met de voorjaarsaktie In Dorimare Het subtropische zwemparadijs Dorimare bij Hof Domburg gaat vandaag al van start met een spetterende voorjaarsactie: Kinderen tot 12 jaar 10,- Volwassenen Deze bijzondere prijzen gelden iedere dag, óók in de weekends en de krokusvakantie. Babelweg - 4357 BT Domburg Tel. (01188) 3230 PAGINA 3: Vooraanstaande PvdA'ers tegen meedoen aan oorlog PAGINA 7: Iraakse vluchtelingen te voet naar Turkije Hoe financier ik een oorlog? PAGINA 23: Bij een 'ramp' geen carnaval in Zeeland (Advertentie) )Van onze correspondejüen) EN HAAG/RIYAD iPD) Irak heeft afge- ipen nacht de aanvallen iet Scud-raketten op audi-Arabië en Israël in |lle hevigheid hervat. De jaudische havenstad lamman werd vanmor en in alle vroegte op- jeuw bestookt met ra- etten, nadat bij een eer- ere aanval al een dode n 30 gewonden waren evallen. Elf van de ge- fonden zijn buitenlan- ers. Vroeg in de avond iel in de Israëlische stad 'el Aviv eveneens één ode en raakten meer an veertig mensen ge jond, toen een van cud-raket explodeerde aeen woonwijk. [et afschuw is ondertussen in Washington gereageerd op de olielozingen, die Irak in het noordelijk deel van de Perzische Golf veroorzaakt. Tot nu toe zijn miljoenen liters olie in zee ge stroomd. Tal van watervogels en andere dieren zijn al slachtoffer geworden van de vervuiling. Rond half twee vannacht meld de het Amerikaanse televisie station CNN dat de Saudische WASHINGTON - Het Ameri kaanse Bruto Nationaal Pro- dukt (BNP) is in het vierde kwartaal van het vorige jaar met 2,1 procent ingezakt, aldus een gisteren bekendgemaakt rapport van het Amerikaanse ministerie van handel. De daling van het BNP. het tota le aantal goederen en diensten, is het duidelijkste teken tot nu toe dat de Amerikaanse econo mie zich in een recessie bevindt. Vorige maand al werd door het Witte Huis toegegeven dat het land „vermoedelijk" in een re cessie was terechtgekomen. TEL AVIV - Reddingswerkers nemen vrijdagavond de enorme ravage in ogenschouw bij een getroffen woning in Tel Aviv. De stad kreeg het tijdens de vijfde aanval met Irakese raketten opnieuw zwaar te verduren (foto Patrick Baz/AFP) dediging te zijn gekomen en ex plodeerde in een woonwijk. Daarbij werd een man gedood en raakten zeker veertig mensen gewond, van wie enkelen ern stig. Alle slachtoffers vielen in Tel Aviv. Boven de Saudische hoofdstad Riyad werden twee Scud-raket ten door Patriots uitgeschakeld, maar een derde kwam terecht op een zes verdiepingen tellend re geringsgebouw. Volgens een ooggetuige werd zeker één per soon levenloos uit de puinhopen gehaald. Amerika is inmiddels begonnen met de verzending van nog meer lanceerinrichtingen voor Pa triot-raketten naar Israël. Ook Duitsland zal Israël waar schijnlijk meer Patriot-raketten leveren. Dat werd gisteren dui delijk tijdens een bezoek van mi nister van buitenlandse zaken Genscher aan Israël. Ondertussen gaan de geallieer de luchtaanvallen op doelen in Irak en Kuwayt in alle hevigheid door. Gisteren werden meer dan 3000 vluchten uitgevoerd. Executies De geallieerde legerleiding zei gisteren niets te weten over een vermeende executie van de com mandanten van de Iraake lucht macht en luchtverdediging. Vol- gëns het onafhankelijke Sovjet- persbureau Interfax heeft Sad dam Husayn de beide comman danten ter dood veroordeeld we gens de slechte prestaties van hun militaire onderdelen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker heeft gisteren van de Kuwaytse am bassadeur in Washington te ho ren gekregen, dat Kuwayt nog eens 13,5 miljard dollar aan de kosten van de oorlog wil bijdra gen. Eerder zegde Kuwayt al 5 miljard dollar toe. De ambassa deur. sheik Saud Nasir al-Sabah. noemde de nieuwe bijdrage „een klein, onbelangrijk" bedrag. Duitsland heeft gisteren zijn bij drage aan de kosten van de oor log met 2 miljard mark verhoogd tot 5,3 miljard. havenstad Damman het doelwit was geworden van een aanval met Scud-raketten. Volgens on bevestigde berichten zijn er vijf Patriot-raketten op de Scuds af gevuurd, maar of alle Iraakse ra ketten uit de lucht geschoten zijn was vanmorgen vroeg nog niet bekend. I: De vijfde Iraakse raketaanval op Israël was gericht op de steden Tel Aviv en Haifa. Volgens een legerwoordvoerder werden twee van de zeven Scud-raketten ver nietigd door Amerikaanse Pa triot-raketten en werden de meeste andere door dat wapen beschadigd. Zeker één Scud leek ongeschonden door de ver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1