Zonder zichtbare doden verkoopt de oorlog goed PZC reportage ZATERDAG 26 JANUARI 1991 1 5 De onbekende gevolgen van Desert Storm Als de oorlog voorbij is zal blijken hoe goed de honderd Kuwayti's die nu nog dag in dag uit op de achtste verdieping van een kantoorpand in het hart van Washington achter hun computers zitten, hun werk hebben gedaan. Zij hebber de afgelopen maanden een meesterplan opgesteld voor de wederopbouw van hun land. Het is een ver-gaand plan: er is rekening mee gehouden dat de Iraakse bezetters Kuwayt totaal leeg en vernietigd zullen achterlaten. Alles zal dan opnieuw moeten worden opgebouwd: huizen, straten, vliegvelden, olie-installaties, elektriciteitscentrales. Voedsel zal moeten worden geïmporteerd, de door de Irakezen gestolen auto's moeten worden vervangen, ziekenhuizen moeten worden gebouwd. De wederopbouw van Kuwayt kost, al dus Fawzi al-Sultan, die de leiding heeft over het project, op z'n minst 20 mil jard dollar. Dat is veel geld, maar de vele honderden miljarden dollar's die Kuwayt aan buitenlandse investeringen heeft, zijn er meer dan goed voor. Het organiseren van de wederopbouw vraagt om een uitermate gedetailleerd plan, verzekert al-Sultan. „Je moet weten wie welke medicijnen naar welk zieken huis gaat brengen. Je moet ervoor zorgen dat er koelkasten zijn voor je vlees gaat importeren". Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken helpt de groep Kuwayti's met het maken van de plannen. Zo wor den namen gegeven van bedrijven die snel in staat zullen zijn om met de wederop bouw te helpen. En de bedrijven die niet genoemd zijn, hebben zelf de weg naar het kantoor gevonden: het is er een komen en gaan van zakenlieden. De ambities gaan verder dan alleen de we deropbouw. De Kuwayti's, die nauw con tact hebben met de Kuwaytse minister van financiën sjeik Ali al-Sabah, willen ook een nieuwe maatschappij opbouwen, een betere dan de oude. Al-Sultan: „We willen de bureaucratie reorganiseren en de rol van de overheid en de private sector opnieuw formuleren. We hadden het systeem van de verzorgings staat: iedereen die binnenkwam kreeg een baan. Zo'n systeem zal niet kunnen over leven." Nog een Kuwaytse organisatie is zich aan het warmlopen: Kuwayt Airways. Op de Amerikaanse tv, onder andere via de ook in Irak veelbekeken omroep CNN, is sinds begin januari een commercial te zien die alles zegt. Je ziet een Boeing-747 van Kuwayt Air ways die zich klaarmaakt voor de vlucht. Dan volgt een beschrijving van de routes van de maatschappij: „Van New York naar Londen, Cairo, de Golf en Bombay. Drie keer per week." Dan even niets. Daar na: ...en binnenkort ook weer naar Ku wayt." Maanden Als de oorlog voorbij is... Maar de oorlog is nog helemaal niet voorbij. Alleen de eer ste euforie over de grote successen van de geallieerde bombardementen is voorbij. De oorlog, denken de meeste mensen nu, kan nog maanden duren, en elke dag kan slecht nieuws brengen. De Amerikaanse minister Cheney (defen sie) zei het tijdens zijn opmerkelijke pers conferentie van woensdag met zoveel woorden: „Er zullen verrassingen komen. Niemand mag aannemen dat Saddam geen offensieve capaciteiten meer heeft." Het grote raadsel van.de manier waarop de oorlog tot dusver is verlopen, is dat Irak zo weinig heeft teruggedaan. Het heeft, afgezien van de Scud-raketten die richting Israël en Saudi-Arabië werden gestuurd, niet veel meer gedaan dan klap pen opvangen. Amerikaanse piloten van gevechtsvlieg tuigen die zich hadden verheugd op 'dog fights' - luchtgevechten - met hun Iraak se collega's, zijn tot dusver teleurgesteld. Om luitenant-kolonel Jeff Brown te cite ren: „We hebben nog geen schot kunnen lossen, omdat we niemand hebben gevon den. Het is vreselijk." Komt dat omdat de geallieerden zo effec tief zijn geweest? Of houdt Irak z'n kruit droog, om later des te harder te kunnen terugslaan? Zeker is, dat Irak nog het overgrote deel van z'n vliegtuigen heeft. Irak heeft z'n chemische wapens nog, z'n biologische wapens, en vooral: Irak heeft z'n honderdduizenden mannen tellende leger nog. Je kunt een „worst case scenario" opstel len, zoals ze dat in Amerika noemen, met andere woorden: het meest pessimisti sche scenario bedenken. Dat gaat onge veer als volgt: Na weken van bombardementen zien de Amerikanen zich toch nog gedwongen een grondoorlog te beginnen. Honderdduizen den geallieerde soldaten marcheren naar het front, waar ze worden opgewacht door de goed ingegraven Irakezen. De tankgrachten, mijnenvelden, versper ringen, tanks, zware artillerie eisen een zware tol van de aanvallers. De Irakezen beginnen bovendien chemische en biolo gische wapens te gebruiken, en veroorza ken daarmee paniek in de geallieerde ge lederen. Niettemin breken ze, zwaargehavend, door de eerste linie, om met de verse Iraakse troepen in de tweede linie te wor den geconfronteerd. Dan blijkt verder, dat Saddams elitetroepen, de Revolutionaire Garden, de zware bombardementen van Amerika's B-52's in hun bunkers hebben overleefd. Ze maken een omtrekkende be weging en vallen aan. De geallieerden hebben al hun vliegtuigen nodig om hun grondtroepen overeind te houden. Dan komt er nog een aap uit de mouw: Irak haalt in een grote, gecoördi neerde actie een groot aantal van z'n vliegtuigen uit de bunkers. Die jagen, ongehinderd door de aan het front voluit knokkende geallieerde lucht macht en uitgerust met de dodelijke, van de Falkland-oorlog bekende Exocet-ra- ketten. op de geallieerde vloot in de Golf af. Extreem Het is, zoals gezegd, een „worst case sce nario", een extreme voorstelling van za ken, dus de kans dat de oorlog zo verloopt is niet zo groot. Wat nu zeker eerst zal gebeuren, is dat de Amerikanen zullen proberen om alleen door middel van de luchtaanvallen een eind aan de bezetting van Kuwayt te ma ken. Door eerst de toevoerlijnen af te snij den, en daarna methodisch de Iraakse troepen te bombarderen, hoopt het Pen tagon Saddams soldaten op de knieën te krijgen. Colin Powell, voorzitter van de chefs van staven, zei het woensdag krach tig zo: „First we cut them off, then we kill them." Als dat zou lukken, zou dat militaire ge schiedenis maken. Nooit eerder is een oor log gewonnen door luchtaanvallen alleen. Maar aan de andere kant: nooit eerder werden zulke precieze en vernietigende bommen ingezet als waarmee de geallieer den sinds de nacht van 17 januari Irak hebben platgewalst. Iemand als Edward N. Luttwak, een mili tair historicus die is verbonden aan het ge zaghebbende Center for Strategie and In ternational Studies in Washington, vindt dat het bij luchtaanvallen moet blijven. Ze zullen absoluut succes hebben, ook al kan het een tijd duren, zei hij onlangs bij een lezing. „Als we de toevoerlijnen afsnij den, zullen de Irakezen op den duur wel gedwongen zijn om uit Kuwayt weg te gaan. Ze zitten er met beperkte hoeveel heden voedsel en water in de woestijn. We hoeven ze alleen maar uit te hongeren." Maar dat is misschien weer een „best case scenario." Colin Powell, de voorzitter van de Amerikaanse chefs van staven, zei woensdag over een grondoorlog: „We heb ben geen haast." De meeste militaire des kundigen denken evenwel, dat het er uit eindelijk toch van zal komen. De plannen liggen klaar. Hoe ze eruit zien, weet alleen de geallieerde militaire top, maar er kunnen prognoses worden opge steld. De meest gedetailleeerde zijn ge maakt door militaire medewerkers van het Amerikaanse weekblad Newsweek. Als de oorlog voorbij is. zullen we weten hoe ernstig Operatie Desert Storm onder de Iraakse burgerbevolking en militairen heeft gewoed. Dat weten we nu in de ver ste verte niet. Powell en Cheney gaven woensdag tijdens hun persconferentie meer details over de militaire operatie dan in de hele week daarvoor, maar het ging over fabrieken, bunkers, kernreactoren, vliegtuigen, ra darinstallaties. Niet over doden. Powell zei dat het Pentagon van de aan tallen doden ook geen idee heeft. Wel, mis schien is dat ook wel zo. Aan de andere kant: een oorlog zonder veel zichtbare do den verkoopt goed. De vredesbewegingen in en buiten Ameri ka zouden zeker meer aanhang krijgen, als de tv avond aan avond beelden van verminkte kinderen en in brokjes vlees uiteengereten soldaten liet zien. De volks massa's in de Arabische landen zouden wellicht anders over de moordende aan val op het broederland gaan denken, De wereld ziet geen lijken. In plaats daar van zien we een Nintendo-oorlog, een vi deo-spel. We zien zwart-witbeelden van gebouwen die in het vizier komen, twee witte punten die naar de gebouwen snel len, en, om anchor-man Dan Rather van de omroep CBS te citeren: „Boem! Daar gaat de een, Boem! Daar de ander." We zien hoe 'smart bombs' feilloos een luchtkoker kiezen om een betonnen hoofdkwartier binnen te gaan, In de krant lezen we, hoe Amerikaanse militairen op scheppen over hun futuristische wapens. „Met onze bommen kun je kiezen of je ze in het heren- of in het dames-toilet wil heb ben." Wall Street is verliefd geworden op de on dernemingen die de high-tech wapens ma ken. Brave burgers die nog geen zakmes van een bazooka konden onderscheiden, vertellen je nu met schitterende ogen over de radar-verstorende kwaliteiten van het F-4G 'Wild Weasel' vliegtuig. President Bush beloofde in november dat een oorlog tegen Irak geen nieuw Vietnam zou worden. Dat is het ook niet. Vietnam was bloed, modder, tijgerkooien. valkui len met omhoog stekende, messcherpe bamboepunten, krijsende kinderen met diepe brandwonden van de napalm. De oorlog tegen Irak is schoon, helder, Om columniste Mary McGrory van de Was hington Post te citeren: „Het Pentagon glimlacht. Het beheerst het nieuws, zoals het de lucht boven de woestijn beheerst." Als de oorlog voorbij is, zullen we pas we ten hoe het echt was. Politiek Als de oorlog voorbij is, beginnen de poli tieke problemen pas goed. Er is geen regio in de wereld waar door de eeuwen heen zo veel onrust en strijd is geweest als het Midden-Oosten en we mogen niet aanne men dat het Amerikaanse optreden tegen Irak daaraan veel zal veranderen. Inte gendeel. Als het echt een oorlog tot het bittere eind wordt, zal een verwoest en ernstig verzwakt Irak overblijven. Als al z'n wapens en een goed deel van z'n leger vernietigd zijn, dan heeft Irak niets meer in te brengen tegen z'n historische vijan den. Iran is daar de bedreigendste van. Het is goed denkbaar dat Iran van het ontstane machtsvacuüm gebruik maakt door Irak binnen te trekken, bijvoorbeeld om de sji- itische meerderheid, lang onderdrukt door de sunnitische minderheid waartoe ook Saddam behoort, te bevrijden. Als Saddam uit de weg is geruimd en diens opvolger geen wapentuig van bete kenis meer heeft, dan ziet misschien de Syrische leider Assad zijn kans schoon om het zo lang begeerde leiderschap van de Arabische wereld op zich te nemen. Turkije heeft altijd al een oogje gehad op de olierijke provincie Mosul. Binnenlands zouden de Koerden, tegen wie Saddam een paar jaar geleden chemische wapens gebruikte, in opstand kunnen komen. De sji-iten zouden, ook zonder de hulp van Iran, kunnen proberen de sunniten eron der te krijgen. En de problemen hoeven niet tot Irak be perkt te blijven. Vele vragen zijn al door de Midden-Oosten deskundigen gesteld. Is er niet een grote kans op extremistische opstanden in nu gematigde landen als Egypte? Zou de Saudische koning Fahd het slachtoffer kunnen worden van funda mentalistische haat, omdat hij de Ameri kaanse ketters in het heilige land heeft toegelaten? Wat doet de oorlog voor de relatie tussen Israël en de Palestijnen, die stonden te jui chen toen de Iraakse Scud-raketten rich ting Tel Aviv ijlden? Hoe zal de Palestijn se meerderheid in het Jordanië van de ar me koning Husayn reageren op Iraks ver lies? Tot zover heeft Amerika geen moeite ge daan om over het post-oorlog tijdperk na te denken. President Bush heeft gezegd, dat het Iraakse volk zelf moet weten wat voor soort regering het wil. Minister Baker van buitenlandse zaken heeft wel eens iets vaags gezegd over een soort Arabische NAVO die de vrede zou moeten bewaren. Maai- daar is het bij gebleven. Dat scenario gaat er in de eerste plaats van uit, dat de geallieerden niet zo dom zullen zijn om recht op de Iraakse frontli nie in Kuwayt af te denderen. Dat zou te veel doden kosten. Voor de hand liggender is. dat een deel van de geallieerde macht de fronttroepen bezighoudt, terwijl de hoofdmacht een omtrekkende beweging naai' het westen maakt. Irak binnentrekt, naar het oosten afzwaait, en van opzij en van achteren de Iraakse troepen in de front- en tweede li nie aanvalt. Als vervolgens de Iraakse Revolutionaire Garden uit hun bunkers komen om de geallieerde hoofmacht aan te vallen, wor den zij door B-52 bommenwerpers onge nadig afgeslacht. Daarna trekken Ameri kaanse mariniers, deels over land, deels met een amfibische landing, Kuwayt bin nen om het karwei af te maken. Veranderd Als de oorlog voorbij is, zal de 36-jarige Kathi Blevins, majoor in de luchtmacht en moeder van twee kinderen, een veran derde vrouw zijn. Denkt ze zelf. Een paar weken geleden kreeg ze van de commandant van de Bolling luchtmacht basis in Virginia waar ze werkt, een kort briefje. Er stond in dat ze was aangewezen als een van degenen die familieleden moet vertellen dat hun zoon/dochter/vader/ moeder is omgekomen. Zoiets gaat altijd met een persoonlijk bezoek. Er zijn niet veel militairen die over dit zware werk willen praten, maar Kathi sprak vorige week met een plaatselijke krant. Ze vertelde ronduit dat ze het een nachtmerrie vindt. „Ik heb haast geen er varing met de dood. Daarom vind ik dit zo erg. Ik weet niet hoe ik zal reageren als ik naar die deur loop." De luchtmacht heeft Kathi Blevins, elf van haar collega's op dezelfde basis en tal van collega's elders in den lande een bro chure gegeven, pamflet nummer 30-8, waarin staat hoe de nabestaanden van het. noodlottige nieuws op de hoogte moeten worden gebracht. Een paar van de regels: wees er zeker van dat u met de juiste persoon praat. Spreek niet te gehaast. Raak de nabestaanden niet aan, tenzij ze flauwvallen. Vraag of de persoon contact wil opnemen met een vriend of familielid. Wees gevoelig, be leefd, sympathiek en behulpzaam. Kathi. in het interview: „Ik weet het alle maal, Maar ik weet niet wat er zal gebeu ren tussen mij en degene die ik het nieuws moet brengen." Ze zal het spoedig weten. En herhaald zien. En nog eens herhaald zien. Tot de oorlog voorbij is. Henk Dam Amerikaanse soldaten wachten in de Saudische woestijn op vervoer naar de grensmet Irak (fotoDaï>iod Turnley) In het Lafayette-park, tegenover het Witte Huis in Washington, demonstreren Amerikanen tegen de Amerikaans-Iraakse oorlog (foto Dong Mils) l)e oorlog als video-spel. Links en midden: de inslag van een raket op een Iraaks doel zoals weergegeven in de cockpit van een Frans gevechtsvliegtuig en rechts: het vuurleidingssysteem van een laneeerinstallaties voor Patriot-antiraketraketten foto's AP)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 15