Eerste stukje Kuwayt bevrijd SPRINT Op weg naar Iraakse doelen Genscher: levering Duitse wapens aan Irak illegaal Lancering patriots loortaan handmatig Saudische vlieger haalt twee Iraakse Mirages neer golfoorlog 23 Vm 27 15 Vm 21 Irak beschikt volgens Israël nog over honderden Scuds 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Somber maar droog Ook vcnidaag beivolkt met een zwakke tot matige zuidoostelijke loind. De ma ximumtemperatuur wordt 3 graden en •s nachts rond het vriespunt. Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorststraat 36 Waar kwaliteit en service belangrijk is! ^ÊÊÊÊÊÊimÊÊmÊÊËÊÊamÊÊÊÊM 34e jaargang no. 21 frijdag 25 januari 1991 EN HAAG (GPD) - De uwaytse regering in aliingschap heeft afge- ipen nacht bekendge- laakt dat de Amerikaan- marine het eerste stuk- i Kuwayt heeft bevrijd, et eilandje Qurah, voor e kust van Kuwayt, zou oensdag al zijn ontzet, ijdens de actie werden ,vee Iraakse schepen tot inken gebracht en 51 Ira- ezen krijgsgevangen ge- omen. e herovering van het eilandje erd gisteravond gemeld door >t Kuwayts Nieuws Agent- hap. Een woordvoerder van de merikaanse marine, luite- mt-kolonel Lacombe, beves- »de de actie maar kon niet zeg- >n of het eiland nu wordt bezet 3or geallieerde troepen, olgens Lacombe zijn drie Ira- ;zen bij de aanval omgekomen, ijdens een briefing in de Saudi- :he hoofdstad Riyad zei La- )mbe dat een A-6 gevechts- iegtuig van de Amerikaanse larine woensdag twee Iraakse lijnenvegers onder vuur nam. Een van de schepen zonk direct en de tweede nadat het op een mijn was gevaren. Toen een heli kopter van de marine overleven den oppikte, werd het toestel be schoten vanaf het eilandje Qu rah. Nadat de Amerikanen het vuur beantwoordden gaven de Irakezen op het eilandje zich over, aldus Lacombe. Nadere bijzonderheden ontbraken afge lopen nacht. Ook is niet bekend waarom de actie pas gister avond laat werd bekendge maakt. Aanval Irak De eerste serieuze tegenaanval van de Iraakse luchtmacht is gistermiddag op een mislukking uitgelopen. Drie Iraakse toestel len, uitgerust met Exocet-raket- ten, trachtten een aanval uit te voeren op de geallieerde vloot in de Perzische Golf. Voor de kust van Saudi-Arabië werden de toestellen onderschept door twee F-15's van de Saudische luchtmacht. Eén van de Saudische toestellen schoot twee Iraakse F-l Mirages neer. Het derde Iraakse toestel wist te ontkomen, nadat het een Exocet-raket had gelanceerd. Het wapen trof geen doel. „Het was een eenvoudige missie", al- PAGINA 4: Britse premier Major: inzet EG in Golf te ge ring CNN geeft les in oorlogstaal PAGINA 7: Duitsland zegt vijf miljard mark toe voor oor log Tornado kwetsbaarste vliegtuig geallieerden ia fout in computer EN HAAG (GPD) - De Neder- indse Patriot-raketten die zijn pgesteld in het zuid-oosten an Turkije, zullen na een larmmelding van de computer iet meer automatisch worden (gevuurd. De Koninklijke uchtmacht in Den Haag heeft isteren besloten dat het lance- Sovjets doden [4 mensen aan »rens met rsjechoslowakije RAAG (DPA) - In een vuurge- echt aan de grens tussen Tsje- hoslowakije en de Sovjetunie ebben Sovjetgrenswachten onderdag 14 mensen gedood, lit heeft een parlementariër in 'raag gezegd op gezag van de 'sjechoslowaakse grenspolitie, 'olgens Peter Kulan opende een reep van zo'n 50 gewapende Jensen het vuur op de Sovjet- ienswacht bij een poging Slo- 'akije illegaal binnen te komen, laarbij kwamen 14 van hen om. 'sjechoslowakije heeft zijn renswacht aan de grens met de Sovjetunie met 480 man ver takt, aldus het blad „Mlada i'onta dnes" donderdag. Bo- endien kunnen binnen drie uur ersterkingen van de grenzen net Polen en Hongarije naar de ostgrens worden gestuurd. Waarnemers in Praag menen lat de versterking van de oost- ïens, die slechts 2,8 procent van la totale grens van Tsjechoslo- fakije uitmaakt, samenhangt net de gevreesde massale toe- 'loed van Sovjetburgers die de ïonomische misère in hun land Men ontvluchten. dus de Saudische piloot na te rugkeer op zijn basis. Bij een andere actie boven de Perzische Golf heeft de Ameri kaanse luchtmacht gisteren een Iraakse tanker, een hovercraft en een patrouillevaartuig aange vallen en vernietigd. De tanker zou de geallieerde vloot en lucht macht hebben bespioneerd. De geallieerde luchtmacht heeft het aantal vluchten gisteren fors opgevoerd. Dat was mogelijk door een verbetering in de weersomstandigheden. De Ame rikaanse luchtmacht concen treerde haar aanvallen op Iraak se stellingen in Kuwayt. Daarbij werd een F-l 6 gevechtsvliegtuig neergeschoten. De piloot werd ongedeerd uit de Golf opgepikt. Tornado De Britse luchtmacht heeft gis teren opnieuw een Tornado ver loren. De bemanning van het toestel wordt vermist. Londen maakte gistermiddag bekend dat het zes tot acht Buccaneer- jachtbommenwerpers naar de Golf zal sturen. Deze wat verou derde toestellen zijn uitgerust met een modern lasersysteem, dat bommen zeer precies naar hun doelen kan sturen. Toestellen van de Franse lucht macht hebben gisteren voor het eerst doelen aangevallen in Irak. Tot dusverre beperkten de Fran se vliegtuigen hun acties tot be zet Kuwayt. Verder werd gemeld dat gevechtsvliegtuigen uit Ca nada en Bahrayn gisteren voor het eerst in actie zijn gekomen. Na vijf nachten van aanhouden de aanvallen met Scud-raketten op Israël en Saudi-Arabië was het gisteravond rustig in beide landen op een kort luchtalarm na. De Amerikaanse president Bush heeft gisteren in een toespraak tot oorlogsveteranen verklaard dat president Saddam Husayn na afloop van de oorlog berecht zal worden. ren wordt overgelaten aan de militairen zelf. De maatregel is genomen nadat de Patriot-lanceerinrichting gis termorgen automatisch reageer de op een signaal dat er een aan val van een vijandelijke raket plaatsvond. Na enkele seconden verdween het signaal echter. Daaruit viel af te leiden dat het om een valse melding ging, maar toen waren al twee raketten af gevuurd. De ene raket vernietig de zichzelf op grote hoogte, de andere ontplofte dicht bij de grond. Volgens het commandocentrum van de Koninklijke Luchtmacht in Den Haag zit er een fout in het programma van de computer. Daarom is besloten dat de Pa triot-raketten niet meer auto matisch worden gelanceerd na een alarmmelding van de com puter, maar 'handmatig'. Dat gaat ten koste van de reactie tijd; een vertraging van een paar seconden. Overste P. de Vries, projectoffi cier van de Patriot-operatie in Turkije: „Er wordt nu iets meer risico gelopen. Enerzijds hebben we de reactietijd langer ge maakt waardoor we het risico lo pen dat de vijandelijke raketten dichterbij komen. Maar ander zijds voorkomen we daarmee dat er ten onrechte raketten worden afgevuurd. De computer blijft signaleren, maar daarna vindt er een menselijke hande ling plaats voor raketten worden afgevuurd". De twee ten onrechte gelanceer de raketten kosten een miljoen gulden per stuk. Een Turkse mi litair raakte bij het afvuren van de Patriots lichtgewond door rondvliegend glas. Hij stond met zijn vrachtauto te dicht bij de lanceerinstallatie. SAUDI-ARABIË - Een technicus zwaait op een vliegbasis in het oosten van Saudi-Arabië, een piloot van de Kuwaytse luchtmacht een goede vlucht toe (foto Chris Wilkins/EPA) Bliksemflitsen brengen fregat in rep en roer A/B JACOB VAN HEEMSKERCK (ANP) - De beide Nederlandse fregatten in de Perzi sche Golf zijn donder dagavond in de hoogste staat van paraatheid ge bracht na een radarmel ding op één van de drie Amerikaanse vlieg kampschepen in de na bijheid. Die waarneming duidde óp de aanwezigheid van één of meer vijandelijke raketten. Vrijwel tegelij kertijd werden vanaf de brug van de Jacob van Heemskerck enkele lichtflitsen waargeno men, een waarneming die door een aantal ande re schepen werd beves tigd. Twaalf minuten na de af kondiging van de ge- vechtswacht volgde de mededeling dat de ra darwaarneming op het vliegkampschip berust te op een misinterpreta tie. De lichtflitsen ble ken veroorzaakt door on weer. Minister krijgt in Israël de wind van voren (Van onze correspondent) 'EL AVIV - De Duitse minister, 'to buitenlandse zaken, Hans- Metrich Genscher, heeft de be cking van Israël gisteren ™orgehouden dat niet zijn re ling, maar Duitse wetsover- talers Irak aan zijn chemische *apens en zijn 'Al-Husayn' ra- fcthebben geholpen. In de loop [an zijn 24-uurs bezoek aan Is- "êl zei hij ook dat binnenkort 'süuitse wet zal worden aange tast, zodat de Duitse overheid effectiever kan optreden tegen illegale export van wapens en militaire kennis. Genscher vertelde dat zijn be zoek geen politiek, maar een zui ver humanitair karakter had. Hij had twee cheques bij zich. De ene, van vijf miljoen mark, ging naar de burgemeester van Tel Aviv. Het bedrag is bestemd voor de herbouw van huizen die zijn verwoest bij de recente Iraakse raketaanvallen. De an dere cheque, groot 250 miljoen mark, was bestemd voor de staat Israël. Genscher noemde de overhandi ging van het geld „een symboli sche daad, die bewijst dat Duits land zich betrokken voelt bij al les wat er in Israël gebeurt". De Duitse minister en zijn entoura ge, direct bij aankomst voorzien van gasmaskers, bezochten gis termiddag in Tel Aviv de plaats waar eerder deze week een Scud-raket een groot aantal slachtoffers maakte. Tegen de achtergrond van de ruines sprong ineens een man naar voren die schreeuwde: „Schande, schande! De Duitsers hebben een nieuwe Hitier ge- creeerd!" De demonstrant, een rabbijn uit New York, werd weggeleid dooi de politie, maar vertelde latei- waarom hij zijn daad had ge steld: „Deze man is een verte genwoordiger van de regering die heeft geholpen aan de op bouw van de Iraakse oorlogsma chine, door de levering van che mische en biologische wapens". 1 Israëls minister van buitenland se zaken, David Levy, vertelde dat hij zijn Duitse collega al een paar maanden geleden had ge zegd hoe verschrikkelijk het is dat Duitsland Irak de technolo gie en kennis heeft verschaft voor zijn wapens. Hij voegde er aan toe dat de Duitse overheid probeert op het spoor te komen van zakenlieden die Saddam Kees Kodde In december zijn atletiektrainer Kees Kodde en Dynamo '70 uit el kaar gegaan. Maar, „Dynamo en Kees Kodde horen bij elkaar" Verder in de bijlage SPORT: Nieuw interim-bestuur voor VC Vlissin gen en wethouder Meijers vindt dat de voetbalclub de amatexirafde- ling moet afstoten Denksporten en sportrubriek. Mijnenjagers De mijnenjagrs 'Zierïkzee' en 'Alkmaar' vertrekken mor gen (zaterdag) naar het Midde- landse Zeegebied. Commaiidant van de 'Alkmaar' is Ed de Nijs uit St.-Jan- Q steen. w Filmfestival WÊÊÊÊÊÊÊÊmÊmÊÊÊÊKÊm Directeur Marco Midler en de al lure van het filmfestival Rotter dam. Verder in de bijlage KUNST CULTUUR: Franz Kafka, de held van Praag Het stoere toontje van Koos van Zo meren De kunstenaarsfamilie Maris in Laren Bloedserieus blijspel van Annie M. G. Schmidt Prenteiiboeken voor de jeugd Uit-agenda. JERUZALEM (DPA) - Irak beschikt volgens Israëli sche inlichtingen nog steeds over „honderden" Scud-ra- ketten. Het land is boven dien in staat deze raketten van zowel mobiele als vaste lanceerinrichtingen af te schieten.. Dit heeft de Israë lische radio donderdag be richt. Scuds De zender meldde onder aanhaling van officiële bron nen dat Baghdad er de afge lopen weken in is geslaagd veranderingen aan de Scuds aan te brengen. Door de aan passingen kunnen de raket ten in een aanzienlijk korte re tijd van brandstof worden voorzien en startklaar wor den gemaakt. Dit zou kun nen verklaren waardoor de waarschuwingstijd na een satellietwaarneming veel korter is dan verwacht. Vliegtuigen Volgens de zender bestrijden Israëlische deskundigen dat geallieerde vliegtuigen op vijf na alle Iraakse landings banen hebben vernietigd. Zij zeggen dat de Iraki's een „krijgslist" hebben gebruikt om de indruk te wekken dat de landingsbanen onbruik baar zijn. Daartoe zijn de landingsbanen beschilderd. Vanuit de lucht lijkt het dan of die zijn vernield. (Advertentie) Genscher in Ramat Gan, een wijk van Tel Aviv, waar dinsdag een Iraakse Scud-raket neerkwam en ontplofte. Links de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, David Levy (foto Heribert Pröpperl AP) In. 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. 5 U hebt 'm zo in huis. "4fg U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Husayn helpen bij het ontwikke len van chemische wapens, maar die pogingen zouden on voldoende zijn. Levy noemde het 'een nachtmer rie' dat uit Duitsland afkomstig gas joden in de joodse staat be dreigt. „We hebben de gemeen heid en de hypocrisie gezien van bepaalde landen," zei de Israëli sche minister. „Maar het bezoek van de Duitse minister van bui- tenlande zaken laat zien dat ze tot inkeer komen". Naam: Adres: ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Atdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1