Nederlandse Hawks voor Turkije Propaganda van Irak lijkt slimmer dan Amerikaanse nu^plT.S Xii: Verkeersagenten in woestijn S slaan verpletten^ Zomertoerist wacht voortgang oorlog af golfoorlog Kabinet overweegt aan verzoek Ankara te voldoen Protest bij Iraakse ambasadeur over behandelen gevangenen Verpleegsters melden zich voor de Golf Marokkanen bezorgd over reacties van Nederlanders Joden willen erkenning Israël door Vaticaan Optimisme verloop oorlog PvdA en Groen Links zien Ie PLO geen gesprekspartner meer DONDERDAG 24 JANUARI 1991 DEN HAAG (GPD) - De Turkse regering heeft Nederland ge vraagd om stationering van Hawk-raketten op haar grond gebied. Het kabinet zal naar verluidt mogelijk vandaag be sluiten aan de Turkse wens te gemoet te komen. De Hawk is een verouderd wapen, dat oor spronkelijk is ontworpen om Sovjet-projectielen uit de lucht te schieten en militaire vliegba- ses te verdedigen tegen laag-in- komende vijandelijke vliegtui gen. Het is onduidelijk hoeveel Hawk-batterijen Turkije wil hebben en waai- de Nederlandse militairen die de Hawks bedie nen, worden gestationeerd. De Hawk is een heel ander wapen dan de veelbesproken Patriot. DEN HAAG (ANP) - De Iraakse ambassadeur in Nederland, Al Falaki, is woensdagochtend op het ministerie van buitenland se zaken ontboden om een pro test tegen de behandeling van geallieerde krijgsgevangenen in ontvangst te nemen. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie desgevraagd meege deeld. De Directeur-generaal Politieke Verslaggever op schepen te duur voor NOS HILVERSUM - NOS-Journaal- verslaggever Paul Grijpma en cameraman Paul Hartendorf verlaten de Nederlandse mari neschepen in de Golf en keren terug naar Nederland. Dat heeft de NOS woensdag bekend ge maakt. Volgens een woordvoerder zijn de kijkers in de eerste dagen van de Golfoorlog voldoende geïn formeerd. Rond de drie Neder landse schepen is weinig aan de hand en wordt in de komende tijd weinig nieuws verwacht. Verder worden volgens de NOS de kosten te hoog. De verzeke ringspremies zijn in de afgelo pen dagen verveelvoudigd. De NOS vindt de premie van vele tienduizenden guldens per per soon per dag veel te hoog. Radio-verslaggever Paddy van der Baan blijft voor de gezame- lijke omroepen wel op een van de schepen. Bureau: het verdient goed VELDHOVEN (GPD) - Tiental len Nederlandse verpleegsters willen zo snel mogelijk naar Saudi-Arabië om in plaatselij ke ziekenhuizen te helpen bij de opvang en verzorging van ge wonden van de Golfoorlog. Het medisch bemiddelingsbureau MRS in Veldhoven, dat in op dracht van de ministeries van volksgezondheid en defensie Sirenes zaaien paniek in Leiden LEIDEN (ANP) - Politie, brand weer en gemeente van Leiden zijn woensdag overspoeld met verontruste en paniekerige te lefoontjes van inwoners uit Lei- den-noord toen daar rond 9.45 uur volstrekt onverwacht de alarmsirenes loeiden. PTT- grondwerkzaamheden waren er de oorzaak van dat de sirenes onbedoeld geactiveerd werden. „Mensen belden in volstrekte paniek op na het afgaan van het luchtalarm. Begrijpelijk, omdat dinsdag de mensen nog in de krant konden lezen dat is beslo ten om voorlopig de sirenes stil te leggen in verband met de Golfcrisis", aldus een politie woordvoerder. De sirenes verspreidden minu tenlang hun onheilspellend ge luid voordat de apparaten het zwijgen kon worden opgelegd. „Het was met name pijnlijk voor veel ouderen omdat hetzelfde gebied tijdens de Tweede We reldoorlog mikpunt van bom bardementen is geweest. Van daaruit werden VI- en V2-raket- ten richting Engeland afgescho ten", aldus de woordvoerder. van Saudi-Arabië in Nederland medisch personeel werft, selec teert en uitzendt, wordt sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten overstelpt met verpleegkundigen, die hun diensten aanbieden. MRS (Me dical Recruitment Services) heeft deze maand ruim vijftig aanmeldingen gekregen. In vre destijd is dat gemiddeld vijf tot tien mensen. Volgens directeur Paul Schal ken solliciteren de meeste ver pleegkundigen vanuit een „soort beroepsmatige verant woordelijkheid". Al vanaf het moment dat Irak Kuwayt bin nenviel in augustus vorig jaar, constateert Schalken een toege nomen belangstelling van ver pleegkundigen om in Saudi- Arabië aan de slag te gaan. „Er hebben zich hoofdzakelijk ver pleegsters aangemeld, gezonde Hollandse meiden. Hoewel we ook artsen, fysiotherapeuten, personeel voor laboratoria en dergelijk uitzenden". Avontuur De verpleegsters die zich aan melden, hebben vaak al in het Arabische land gewerkt. „Het voordeel is dan dat ze de cultuur begrijpen en de taal redelijk spreken en verstaan". Schalken zegt dat een klein deel van de verpleegsters zich aanmeldt om het avontuur. „En er zijn er na tuurlijk ook bij die juist om de goede verdiensten uitgezonden willen worden. Een verpleegster verdient er gemiddeld tussen de f 3500 en f 4000 netto per maand. Dat is heel wat meer dan ze in Nederland verdienen. En dan hebben ze in Saudi-Arabië ook nog een keer vrije inwoning", al dus Schalken. DEN HAAG (GPD) - Honder den Marokkanen hebben gister avond hel Radio 5-programma 'Nieuws en Actualiteitenru briek in het Marokkaans' ge beld om hun verontrusting uit te spreken over de gevolgen voor hen van de Golfoorlog. De in ons land wonende Marok kanen waren door de makers van dit NOS-programma opge roepen de studio in Hilversum te bellen. Korte tijd na afloop van het pro gramma waren er al driehon derd reacties binnengekomen. Een bezorgde Marokkaanse moeder deelde de programma kers mee dat ze sinds het uitbre ken van de oorlog een heel ande re sfeer proeft op de school van haar zoontje. - Ze is daardoor bang geworden en durft haar kind niet maar naar de school te brengen. Een andere Marokkaan zei zich ongerust te maken over de span ningen die er op het werk met zijn collega's waren ontstaan. Nog geen ernstige spanningen, maar ze waren er wel. De Hawk kan zich slechts op één doel tegelijk richten en de raket kan pas worden afgeschoten als een vijandelijk projectiel of vliegtuig relatief dicht in de buurt is. Voordeel van de Hawk is, dat het een betrekkelijk eenvoudig te bedienen wapensysteem is. De Hawk is gekoppeld aan een com puter, die vijandelijke projectie len op de radar kan zien aanko men. Indien nodig kan een Hawk-batterij worden bediend vanuit de computer-centrale, zo dat de manschappen geen ge vaar lopen. Hawk staat voor 'Homing all the way killer', een Amerikaans wa pen dat in de eerste plaats is ont worpen tegen luchtdoelen op ge ringe hoogte. De Nederlandse vliegbases worden onder andere door de Hawk beschermd en ook bij de Patriot-squadrons in Duitsland staan Hawks opge steld. Bemanning Wordt één Hawk-squadron naar Turkije gestuurd, dan moeten ongeveer 150 manschappen mee. Elk squadron bestaat uit twee lanceerinrichtingen, waar op elk drie raketten. Zonodig kunnen nieuwe raketten binnen drie minuten na een eerste salvo op de lanceerinrichting worden geplaatst. De raketten zijn iets meer dan vijf meter lang, wegen 636,5 kilo, bereiken een snelheid van 2200 kilometer per uur en hebben een vliegbereik van 35 kilometer. De Hawk reikt tot 15 kilometer hoog. De raket heeft een zelfzoekend electronisch besturingssysteem, dat zich richt op de energie die van het doel afkomt. Bij een mis ser vernietigt de Hawk zichzelf Zaken, mr A. P. van Walsum. overhandigde hem de tekst van een verklaring die de twaalf EG- landen dinsdag in Brussel heb ben uitgegeven. Hierin wordt het gebruik van krijgsgevange nen als menselijk schild krach tig veroordeeld, en wordt de Iraakse autoriteiten metf klem gevraagd de bepalingen van de Geneefse Conventie over de be handeling van krijgsgevange nen in acht te nemen. De Twaalf houden de Iraakse leiders per soonlijk verantwoordelijk voor de behandeling van krijgsgevan genen. Soortgelijke stappen zijn woens dag ondernomen in andere EG- hoofdsteden waai- nog Iraakse diplomaten zijn geaccrediteerd. De diplomatieke vertegenwoor digers van de EG-landen in Baghdad zijn kort voor het aflo pen van het VN-ultimatum, 15 januari, teruggeroepen. Israël Mr Van Walsum heeft van het ge sprek met ambassadeur AI Fala ki gebruik gemaakt om de Iraak se aanvallen met Scud raketten op Israël scherp te veroordelen, aldus de woordvoerder. „Dit soort aanvallen, gericht op een land dat tot nu toe buiten het conflict is gebleven, dient geen ander doel dan het zaaien van terreur en het provoceren van Israël tot betrokkenheid bij het conflict". De Iraakse ambassadeur zei na afloop van het gesprek de ver oordeling die de Twaalf EG-lan den hebben uitgesproken over de manier waarop in Irak krijgs gevangenen worden behandeld, af te wijzen. SAUDI-ARABIË - Twee Franse soldaten zorgen op off-the-road-motoren voor een juist verloop van het militaire verkeer in de woestijn (foto EP A Prof. dr. Van der Meiden: UTRECHT (GPD) - Amerika geeft hoog op van het 'vernie tigende' effect van de bom bardementen op Irak in rela tie tot de 'geringe' eigen ver liezen. Baghdad zwijgt intus sen en toont op de televisie een snel groeiend aantal ge vangen genomen geallieerde vliegers. Ze zien er uit alsof ze mishandeld en gedrogeerd zijn. En dat is ook de bedoe ling, denkt prof. dr. Anne van der Meiden, hoogleraar pu blic relations aan de universi teit van Utrecht, gespeciali seerd in propaganda. „We hebben die piloten te pakken en goed ook. En we gaan ze vernederen. Want ze stellen niets voor. Ze kunnen niet vliegen, ze kunnen niet pra ten, het is een zootje". Zo wil Saddam Husayn het prestige van de Arabieren opvijzelen en het superioriteitsgevoel van de Amerikanen afbreken, meent de Utrechtse hoogle raar. „Kinderachtig, naïef en opper vlakkig". Zo kwalificeert hij de propaganda van de Amerika nen. Hun falen heeft niet zo zeer te maken met het onder schatten van de vijand als wel met het overschatten van het éigen kunnen, met name het technisch kunnen. „Het geloof in de techniek is onvoorwaar delijk, hoewel wat zand een computer totaal kan ontrege len. Luttele korrels doen chips in volstrekte verwarring ver keren. Dergelijk relativerend denken is de doorsnee Ameri kaan volstrekt vreemd". Open auto Het merendeel van de Ameri kanen heeft volgens Van der Meiden echt gedacht dat de oorlog binnen vier dagen be keken was. ,,Ze zagen Bush al in een open auto door Bagh dad rijden". Dergelijk opgeklopt optimis me komt volgens Van der Mei den vaak in de eerste dagen van de oorlog voor. „Het is een vorm van zelfbescherming. Het volk moet wennen aan de oorlog, wil graag dat het goed gaat. dat het gauw gedaan is, dat de zege in zicht is". „Na de Duitse inval in '40 hoor de je Nederlanders al na twee dagen vertellen dat de gehele Duitse luchtvloot was vernie tigd. 'Het gaat goed, houdt moed, we redden het', in die i j Htlsawt 'J.i{,.arJ»- if-W Anne van der Meiden: Propaganda van Amerikanen is kinder achtig en naïef (foto Carel Richel/GPDl trant. Hoewel we konden we ten dat het een verloren zaak was". De beelden van de Ameri kaanse commerciële zender CNN laten een volstrekt verte kend beeld van de oorlog zien, denkt Van der Meiden. De door het Pentagon gestuurde commerciële zender sugge reert slechts oorlog; gevaar wordt bedacht en geveinsd. Bloed en slachtoffers ontbre ken; doden worden 'wegge dacht'. De oorlog is een show. uitstekend te consumeren, als bier en chips voor de buis. „Ik verbaas me dat de Wester se journalisten, die zo veel kwaliteit in huis hebben, geen goed tegenwicht geven. Kun nen of mogen ze de waarheid niet boven tafel brengen?" „Het zou slim zijn als de Ame rikanen de deuren opengooi en, laten zien wat de werkelijk heid is. Onder alle omstandig heden is de waarheid het bes te. Leugens worden doorge prikt en gaan tegen je werken. De waarheid is niet af te scher men. Als een gevluchte Ira kees vertelt dat hij alleen al drie geallieerde toestellen heeft zien neerhalen, weet je dat de mooie verhalen van de geallieerden niet deugen. De Irakese luchtmacht zit veilig in door Engelsen gebouwde bunkers. Saddam zelf zit goed in een door Duitsers vervaar digd ondergronds onderko men. Het met behulp van Duitsers en Nederlanders ge leverde gif is ook nog volop voorradig. Evenals ander door Oost en West geleverd oorlog stuig". De Amerikaanse propaganda heeft volgens Van der Meiden wèl goed gewerkt waar het Is raël betreft. „Het is in onze ogen weer de dierbare under dog. Dat ze geen gasmaskers aan de Palestijnen in de bezet te gebieden wilden uitreiken, hebben we verdrongen. Over de bezette gebieden zelf zeu ren we evenmin. En over de Palestijnen hebben we het al helemaal niet meer. Zelfs de geringste aanval op Israël wekt massale verontwaardi ging". „Husayn is een massamoorde naar van Kurden en Iraniërs. De oorlog is gerechtvaardigd omdat hij anders straks over nog verschrikkelijker wapens kan beschikken. Hij is een massamoordenaar die wij nooit wapens hadden mogen leveren. Al eerder hadden wij zijn macht moeten inperken. Maar een gerechtvaardigde oorlog bestaat niet. Zowel Saddam als Bush gebruiken om het hardst God om hun strijd te rechtvaardigen. Het bekende Gott mit uns dus. Pa cifisten gebruiken God op een andere manier, zeggen dat Hij de oorlog niet heeft gewild. God of geen god, een oorlog brengt nooit iets goeds, bete kent alleen verschrikking. Propaganda dient om de schuld van de verschrikking- bij de ander te leggen. De vij and". Verklaring Paus onvoldoende in de lucht. De raket dateert uit de jaren zestig, maar in 1974 wer den enkele verbeteringen aange bracht. Het bereik werd groter en het aantal storingen nam af. De lanceerinstallatie is aan meerdere radars gekoppeld. De nieuwste daarvan is de Flycat- cher-radar, een produkt van Hollandse Signaal (HSA). De Flycatcher is een zeer moderne radar, die zo precies is, dat de vlucht van een meeuw continu kan worden gevolgd. Vliegtui gen kunnen de Flycatcher niet ontgaan. (Van onze correspondent ROME - Het hoge woord is er eindelijk uit. Gisteren, tijdens de wekelijkse audiëntie, ver klaarde Paus Wojtyla zich 'soli dair met degenen die in de staat Israël lijden onder de bombar dementen'. Het expliciet noe men van 'de staat Israël' lijkt vooral een verzoeningsgebaar te zijn in de richting van de kwade joodse gemeenschap in Rome. Vanaf vrijdag, de dag na de eer ste bombardementen op Israël, groeide bij hen het ongenoegen over het uitblijven van een soli dariteitsbetuiging. Toen zon dag, tijdens het traditionele 'An gelus' op het Sint Pietersplein, de paus opnieuw Israël niet di- rekt noemde, was voor rabijn Toaff de maat vol. Hij stelde een harde verklaring op waarin hij ook het niet erkennen van Israël door het Vaticaan betrok. Volgens Toaff doet de situatie denken aan de jaren waarin de joodse gemeenschap in Rome vergeefs wachtte op een duidelij ke veroordeling door de paus van de Holocaust. Maar hij noemt ook het niet erkennen van Israël, zowel uit politiek al1 moreel oogpunt, onverdedig- baar nu er 50 jaar zijn voorbijga gaan sinds de moordpartij va de Nazi's en bijna 30 sinds hel Tweede Vaticaanse Concilij (waarin de Kerk officieel afstam deed van de stelling dat de jode verantwoordelijk zijn voor dl dood van Christus). De relatie tussen het Vaticaa en de joodse gemeenschap liji opnieuw verstoord. Dit terwji het bezoek van de paus aan d( Romeinse Synagoge, vijfjaar gei leden, een oplossing van het eeu' wenoude joods-christelijke pre bleem leek in te luiden. Rabijn Toaff praat nu cynisö over de 'historische' omarmiQ met de paus op het balkon in d! Synagoge. Die sprak bij die geit genheid liefdevol van 'onze c. dere broeders', doelend op joodse aanwezigheid in Roire voor de komst van Petrus. Johannes Paulus deed volgens de rabijn een belangrijke stqp naar een 'normalisering van d? betrekkingen', maar hij is vei bitterd over het uitblijven vai een vervolg. DEN HAAG (ANP) - Het aantal boekingen voor zomervakan ties ligt momenteel zo'n 20 pro cent lager dan in normale situa ties. Door de Golfoorlog -nemen veel mensen een afwachtende houding aan. Voor Israël, Egyp te, Cyprus en Noord-Afrika be staat momenteel geen of nauwe lijks interesse. Ook Turkije dreigt tot dit rijtje te gaan beho ren. Dit blijkt uit mededelingen van de Vereniging van Reisor ganisatoren ANVR en enkele grote reisorganisatoren. Span je, Portugal en Griekenland lij ken daarentegen te profiteren van de huidige toestand. Zowel bij Holland International als Arke wordt een verminderde belangstelling voor vliegreizen geconstateerd. „Veel mensen kiezen voor de trein en de auto", aldus een woordvoerder van Ar ke. In de reiswereld houdt men wel rekening met een snelle kente ring. „Het toerisme kun je haast vergelijken met de beurs: e wordt heel snel gereageerd op sommige berichten aan de ene kant, maar anderzijds kan de be langstelling voor sommige lan-; den ook weer snel aantrekken1 Over twee weken kan de situati?' volstrekt anders zijn", stelt d» woordvoerder van Holland In ternational. Als gevolg van de dalende die, selprijs wordt de brandstoftoë slag op busreizen met ingaru van woensdag met een rijksdag der verlaagd, zo deelt de ANVB-, zegsman mee. Voor reizen na® Duitsland, België en Luxeix- burg betekent dit dat er een be dragvan 7,50 gulden per persoon, extra betaald moet worden; Oostenrijk-gangers wordt vooij taan 12,50 gulden als toeslag is rekening gebracht. Volgens d ANVR-woordvoerder is de da-; ling zo beperkt gebleven omdal de hoogte van de olieprijzen no? steeds onzeker is. (Slot van pagina 1 geallieerde grondtroepen. Che ney voegde daaraan toe; „Als het nodig is om de grondtroepen te gebruiken om Saddam uit Kuwayt te krijgen, zullen we dat pas doen nadat we zijn grond troepen met de luchtaanvallen enorme schade hebben toege bracht". Ondanks de over het algemeen positieve toonzetting van de uk eenzettingen van Cheney en Pi- well, waarschuwden beiden voo: te veel optimisme. Chenejl „Saddam heeft de afgelopen tie, jaar vijftig milj ard dollar aan wi- pens uitgegeven. Niemand maj verwachten dat we dat al in dj eerste week van de operatie kun-, nen opruimen". DEN HAAG (GPD) - De Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft voor de PvdA en Groen Links afgedaan als ge sprekspartner, omdat PLO-lei- der Arafat de kant heeft geko zen van de Iraakse president Saddam Husayn. PvdA-voorzit- ster Sint en de fractieleidster van Groen Links in de Tweede Kamer, Bekkers, hebben dit gis teren verklaard in een uitzen ding van het KRO-tv-program- ma Brandpunt Politiek Café. Sint bezocht Arafat nog in juni 1990 in Tunis. In het verkiezings- Benzine op de bon in Irak NICOSIA (AP) - Irak, hoewel volgens de Iraakse radio onge broken door de aanhoudende geallieerde bombardementen, is overgegaan tot rantsoenering van benzine. Uil de maatregel, die volgens de radio slechts voor korte tijd geldt, valt af te leiden dat de brandstofaanvoer als gevolg van de bombarde menten op olie-installaties pro blemen begint op te leveren. Volgens generaal-maj oor Alex Harley, verbonden aan de Britse defensiestaf in Londen, maakt de bekendmaking duidelijk dat de aanvallen van olie-installa ties effect sorteren. Naar zijn zeggen hebben de bombarde menten ertoe geleid dat de capa citeit van Iraakse olieraffinade rijen nu al met de helft is terug gebracht. Volgens de Iraakse radio gaan de geallieerden steeds meer over tot bombardementen van olie raffinaderijen en andere niet-mi- litaire doelen. Volgens CNN-ver- slaggever Peter Arnett, de enige westerse correspondent die niet uit Baghdad hoefde te vertrek ken, deden de inwoners van de hoofdstad woensdag volop inko pen. Zij leken naar zijn waarne ming uiterlijk kalm en zijn er kennelijk van overtuigd dat zij veilig zijn te midden van de aan vallen op militaire en economi sche/doelen. programma van Groen Lintó van eind 1989 staat dat er ver gaande contacten met de PLO aangegaan moeten worden) Bekkers stelde gisteravond ech ter 'geen enkel' begrip te hebbest voor Arafat. Zij noemde zijn keu ze voor Saddam Husayn 'ere stom'. In bedekte termen Bekkers afstand te nemen vaï haar eigen verkiezingsprogram' ma. Sint zei dat de PLO en Arafa voor haar geen gesprekspartne meer zijn. Haar stellingnam bracht het CDA-kamerlid Guai therie van Wezel tot de verzucfef ting dat de PvdA nu eindelij!' klare wijn schenkt. Voor het CDA zijn de PLO en Arafat al' lang geen gesprekspartners meer. „Dat is onmogelijk", aldus Gualtherie van Wezel. Bekkers, Sint en Van Wezel be pleitten een eigen staat voor dei Palestijnen als de situatie in hej Midden-Oosten zich stabill' seert. Amerika vraagt Jordanië buiten strijd te blijven WASHINGTON (AP) - De Vet enigde Staten hebben er bij Jot danie op aangedrongen neuj traal te blijven in de Golfootj log. Een boodschap van dit, strekking van president Georgt, Bush is door de Amerikaanse al- gezant Richard Armitage in- Amman overgebracht aan dt> Jordaanse koning Husayn. Dal heeft presidentieel woordvoer;, der Marlin Fitzwater woensdai gezegd. De Jordaanse koning staat om der grote druk van de publieke: opinie in zijn land om de kant van de Iraakse president Sad-; dam Husayn te kiezen. Hij heeft gewaarschuwd dat de Jordaans se neutraliteit .op het spel zift worden gezet als de Israëlische luchtmacht bij een vergeldings actie voor de Iraakse raketbe schietingen het Jordaanse luchtruim schendt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 6