mill Weer raketaanval op Israël Optimisme en voorbehoud over verloop oorlog Geen slachtoffers maar kabinet belooft vergelding Zwarte regen door brand bronnen Schiphol even dicht voor noodlanding golfoorlog Vergelding hoeft coalitie niet in gevaar te brengen 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Opnieuw bewolkt Wolkenvelden en nauwelijks zon. Kil met een middagtemperatuur van om streeks drie graden. Zwakke wind uit richtingen tussen noord en west. 234e jaargang no. 20 Donderdag 24 januari 1991 Verzet ministers tegen kortingen op subsidiegeld DEN HAAG (GPD) - De minis ters Andriessen (economische zaken), Bukman (landbouw), Hirsch Ballin (justitie) en De Vries (sociale zaken) hebben zich in het kabinet gekeerd te gen een korting op hun subsi diegelden. Met name minister Andriessen voelt er weinig voor om de 1,4 miljard gulden subsi die die hij jaarlijks aan het be drijfsleven verstrekt, te beper ken. Volgens de minister gaat het vrijwel uitsluitend om steun voor technologische ver nieuwing en die is van groot be lang voor de concurrentie kracht van de economie in de toekomst. Indien de betrokken bewindslie den niet bereid zijn hun subsi diestromen te beperken, ziet mi nister Kok (financiën) zich ge noodzaakt in het kader van de tussenbalans opnieuw belas tingverhogingen voor te stellen. Zié ook pagina 3 (Advertentie) Opheffings uitverkoop nog t/m 26 jan. Nu bijna alles voor halve prijs TOTO <7% lange delft 115 middelburg NICOSIA (RTR) - Zwarte, vet tige regen is op een Iraanse kustprovincie neergedaald als gevolg van brandende olie bronnen in Kuwayt. Dit meldt het Iraanse persbureau IRNA woensdag. De zwarte regen viel dinsdag gedurende 10 minuten in de provincie Bushehr op onge veer 250 km ten oosten van de grens tussen Kuwayt en Iran. „Volgens milieudeskundigen ter plaatse was de regen zwart en vettig als gevolg van de brand in de Kuwaytse olie bronnen en op andere plekken in het gebied rond de Perzische Golf', meldt IRNA vanuit de havenstad Bushehr. Een Amerikaanse militaire woordvoerder had dinsdag ge zegd dat luchtfoto's aantonen dat Irak olievelden en opslag tanks heeft opgeblazen in de regio al-Wafra in het Kuwaytse deel van de zogeheten Neutra le Zone tussen het zuiden van Kuwayt en Saudi-Arabië. technische storing. De piloot kwam om het leven. Irak heeft gisteren Turkije ge waarschuwd voor mogelijke ge volgen, als dat land door blijft gaan zijn luchtmachtbases be schikbaar te stellen voor geal lieerde luchtaanvallen op Irak. Volgens Baghdad maakt Tur kije zich schuldig aan „onge rechtvaardigde agressie tegen Irak". Overigens vertrokken ook gisteren weer bombardements- vluchten van de Turkse bases. Volgens Radio Baghdad zijn ge vangen genomen geallieerde vliegers inmiddels overgebracht naar strategische doelen, om te dienen als menselijk schild te gen nieuwe luchtaanvallen. SCHIPHOL (GPD) - Een Cessna 414-vliegtuigje heeft gister avond een noodlanding op Schiphol gemaakt nadat het problemen had gekregen met het neuswiel. De luchthaven legde nadat het alarm was binnengekomen di rect al het binnenkomende en uitgaande vliegverkeer stil om het toestelletje gelegenheid te geven de noodlanding uit te voe ren. Dat verliep probleemloos: de Cessna landde op twee wie len, achteroverleunend op de staart, die over de landingsbaan sleepte. De Cessna had twee beman ningsleden en vier passagiers aan boord. Niemand raakte ge wond. De luchthaven was van 21 tot 21.25 uur voor het vliegver keer gesloten. Er is al veel publiciteit gegeven aan het feit dat Irak de olievel den in Kuwayt heeft onder mijnd na de militaire opbouw onder Amerikaanse leiding die een reactie vormde op de Iraakse inval in Kuwayt op 2 augustus. Op de foto, genomen door de Amerikaanse luchtmacht, is een deel van de oliebranden in het olieveld al-Wafra in het zuiden van Kuwayt te zien (foto AFP) '■(Van onze correspondenten) TEL AVIV - Irak heeft gisteravond opnieuw ra ketaanvallen uitgevoerd op doelen in Saudi-Ara bië en Israël. Vier Scud- raketten zijn onschade lijk gemaakt door Ameri kaanse Patriot-luchtaf- iveerraketten. Daarbij zijn geen gewonden ge vallen. Irak lanceerde vanaf een basis in liet westen van het land een Scud-raket gericht op Noord-Is- raël. Tegelijkertijd werden Scuds afgevuurd op de geallieer de basis bij Dhahran en de Sau- dische hoofdstad Riyad. De res tanten van twee op Dhahran af geschoten projectielen troffen de grond vlak bij de basis en richtten geringe schade aan. Bij de hoofdstad Riyad werd één Scud-raket neergehaald. Vergelding Na een half uur werd het luchta larm in beide landen weer opge heven. De Israëlische regering heeft gisteren besloten de Iraak se raketaanvallen te vergelden, maar zwijgt over het moment en de wijze waarop dat zal gebeu ren. De Israëlische minister van de fensie, Arens, heeft gisteren na spoedoverleg met de rest van het kabinet gezegd dat zijn land op de Iraakse raketaanvallen zal reageren, „zelfs als er geen enkel nieuw slachtoffer meer valt". Maar hij zei ook dat Israël „reke ning zal houden" met dringende verzoeken van de geallieerde landen terughoudend op te tre den. De VS en zijn bondgenoten vrezen dat de coalitie tegen Irak uiteen zal vallen als Israël zich militair met het conflict gaat be moeien. Overigens is gisteren duidelijk geworden dat de Scud-raket die dinsdagnacht neerkwam op een woonwijk in de Israëlische stad Tel Aviv, wél door een Ameri kaanse Patriotraket was ge raakt. Bij die aanval vielen drie doden en bijna 100 gewonden. Volgens het Israëlische leger werd echter alleen de achter kant van het wapen beschadigd en kwam het voorste deel met de explosieve lading terecht op een flatgebouw. Iraakse en Iraanse berichten over een mogelijk begin van een PAGINA 6: Turkse regering vraagt Nederland om Hawk-raketten Amerikaanse propaganda is naïef en kinderachtig PAGINA 7: Iraakse luchtmacht blijft duister gegeven Nederland biedt Israël humanitaire hulp grondoffensief zijn gisteravond niet bevestigd. Wel werd duide lijk dat een Iraakse patrouille woensdag de grens met Saudi- Arabië heeft overschreden, waarna een kort vuurgevecht plaatsvond met Amerikaanse militairen. Twee Amerikanen raakten daarbij licht gewond. Zes Iraakse soldaten werden ge vangen genomen en overgedra gen aan de Saudische autoritei ten. Het doel van de Iraakse ac tie is volgens Amerikaanse bron nen nog onduidelijk. De geallieerde luchtaanvallen op doelen in Kuwayt en Irak zijn gisteren in alle hevigheid voort gezet. Het weer boven Irak, dat de geallieerde piloten de afgelo pen dagen parten speelde, is op geklaard. Inmiddels heeft de geallieerde luchtmacht, die werd versterkt door toestellen van het Golf- staatje Qatar, meer dan 12.000 vluchten uitgevoerd. De Ameri kaanse marine verloor gisteren een Harrier-toestel door een Twee leden van de Knesset bekijken tijdens het beraad over de Golfcrisis een gasmasker (foto AP) Samen De buurtschap Boerengat onder de rook van Doiv Chemical in Temeuzen stelt zich teweer te gen de mogelijke ondergang als gevolg van de risico-normen voor de omgeving van gevaarlij ke industrie. De bewoners willen blijven en niet het risi co lopen te worden ver- 17 Chaos De door Sovjet-president afge kondigde hervorming van het monetaire stelsel om corruptie en zwarte markt een harde slag toe te dienenheeft gisteren ge leid tot lange rijen mensen voor de banken die hun roebelbiljet ten ivillen ruilen. Mor gen zijn ze niet meer O geldig. w Boerengat Meer dan tweehonderd Zeeuwse oud-dwangarbeiders uit de Tweede Wereldoorlog hebben el kaar donderdag in Middelburg getroffen. De bedoeling is, dat zij zich organiseren en voor hun belangen op- O komen. I O Bekervoetbal Feyenoord haalde de kioartjïna- le van de KNVB-beker. Met een sterk spelende Rob Witschge in de basis werd NAC verslagen: 2- l.PSV rolde FC Wageningen op (8-1) en Ajax rekende af met FC Groningen: 3-1. Ook Willem II en Den Bosch voeg den zich bij de laatste O acht. I WASHINGTON (RTR) - Israëli sche vergelding van Iraakse ra ketaanvallen hoeft geen schade toe te brengen aan de door de Verenigde Staten geleide anti- Iraakse coalitie. De Verenigde Staten waarderen echter nog steeds de terughoudende op stelling van Israël na de aanval len van Irak. Dit heeft de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, James Baker, woensdag gezegd. Volgens Baker zou een eventu eel militair antwoord van Israël geen gevolgen hoeven hebben voor de coalitie tegen Irak. Hij voegde daar meteen aan toe dat de VS het zeer waarderen dat Is raël zich terughoudend opstelt. „Wij vinden het gebruik van de ze vreselijke wapens tegen de burgerbevolking absoluut ver schrikkelijk. Wij doen alles wat wij kunnen om herhaling te voorkomen", aldus minister Ba ker. Baker zei dat de VS ieder Israëli sche verzoek voor aanvullende financiële hulp in overweging zullen nemen. De joodse staat is volgens de minister een van be- langrijkse Amerikaanse bond genoten. Israël vroeg Washing ton woensdag om 13 miljard dol lar (circa 22 miljard gulden) ex tra hulp. Het geld wil Jeruzalem gebruiken om de schade als ge volg van de Golfoorlog te com penseren en de opvang van im migranten uit de' Sovjetunie te financieren. De Syrische minister van infor matie, Mohammed Salman, heeft woensdag gezegd dat Is raël geen recht heeft Iraakse ra ketaanvallen te vergelden. „Iedereen weet dat Israël in staat van oorlog is met de Arabi sche natie. Het (Israël) is een agressor die Arabisch land bezet houdt", zo zei de minister in een interview met het Franse radio station Monte Carlo. Het vraag gesprek werd overgenomen door het officiële Syrische persbu reau SANA. Defensie-minister Cheney en generaal Colin Powell fVan onze correspondent) WASHINGTON (GPD) - Na een week van luchtaanvallen op hak en Kuwayt hebben de geal lieerden een luchtoverwicht be reikt. De aandacht zal nu wor den geconcentreerd op de Iraak se grondtroepen. Dat is gisteren Advertentie VANDAAG start de breigaren-partijenverkoop bij atelier de Schapekop gezegd door de voorzitter van de Amerikaanse chefs van sta ven, generaal Colin Powell. Voor het eerst sinds de oorlog te gen Irak begon, gaven Powell en minister van defensie Cheney een enigszins gedetailleerde weergave van het strijdverloop tot dusver. Hun conclusie was dat de aan vallen tot nu toe grotendeels vol gens plan zijn verlopen. De Iraakse offensieve macht is evenwel nog niet gebroken en „verrassingen blijven mogelijk", aldus Cheney. Daar voegde hij aan toe: „Maar de loop van de oorlog zal niet meer veranderen: Saddam gaat verliezen". Powell zei dat bij de luchtaan vallen tot nu toe in ieder geval de twee kernreactors in Baghdad, waai- werd gewerkt aan de ver vaardiging van atoomwapens, vernietigd zijn. „Ze zijn buiten werking. Het is afgelopen met ze", aldus Powell. Fabrieken Verder zijn de fabrieken waar Irak chemische en biologische wapens maakte, ernstig bescha digd, zo zei hij. Een van de uitge schakelde fabrieken staat in Baghdad. De Irakezen zeiden gisteren dat het geen chemische fabriek was geweest, maar de enige fabriek in het land waar melkpoeder voor kinderen werd gemaakt. Powell legde dat naast zich neer. De generaal zei dat tot nu toe 41 Iraakse vliegtuigen zijn uitge schakeld. Irak heeft er meer dan 700, maar die zijn voor het over grote deel in bunkers onderge bracht. Thans voert de Iraakse luchtmacht dagelijks ongeveer 40 vluchten uit, tegen 200 vlak voor de oorlog begon, aldus Po well. De radar-activiteit van de Iraak se luchtbescherming is verder sinds het begin van de oorlog met 95 procent afgenomen. Maar Powell zei dat het denk baar is dat Saddam Husayn zo wel zijn luchtafweer als zijn vliegtuigen voor latere acties achter de hand houdt. Irak, aldus Powell, is een „vin dingrijke en ingenieuze vijand". De Iraakse militaire top wacht nu waarschijnlijk af, en probeert na te gaan of de geallieerden hun huidige tempo van aanvallen kunnen volhouden, zo zei hij. Dat zal de geallieerden niet ver hinderen nu vooral de Iraakse grondtroepen als doelwit te kie zen. Powell: „Het Iraakse leger is ingegraven en zit te wachten op de aanval. Die aanval zal komen. Onze strategie daarbij is: eerst snijden we hun toevoerlijnen af. en daarna maken we ze af Geen haast Powell zei „geen haast" te heb ben met het inzetten van de (Slot zie pagina 6 kolom 7) In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt'm zo in huis. ""ffs U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC. Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1