KOVtMCIlLE ZEEOWSE COURAN unicef Tel Aviv Scud op woonwijk GIRO 604020 Irak schiet olie-installaties in brand Achteraf beter af! w Medisch team leger Irak koppelt lot van piloten aan behandeling palestijeen naar Saudi-Arabië Ik hoorde een enorme dreun, toen vielen de vier muren naar binnen UNICEF NOODHULPACTIE HELP DE KINDEREN IN DE GOLF golfoorlog Orions naar Middellandse Zeegebied jrie doden, tientallen gewonden en een enorme ravage MEUBELS HALF GELD Rustig weer y/olkenvelden met af en toe zon, plaat selijk ochtendmist. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen oost en noord. Temperatuur 4 graden. fce\ vooï ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN Ul ^6. Q\\0"'- 34e jaargang no. 19 toensdag 23 januari 1991 (Van onze correspondent TEL AVI V - De veel bejubel de komst van Amerikaanse patriot-batterijen heeft niet kunnen voorkomen dat Is raël gisteravond de zwaar ste tol betaalde sinds het be gin van de Golf-oorlog. Het was slechts één raket die Tel Aviv trof, maar gister avond werd gevreesd dat het aantal slachtoffers te gen de honderd kan lopen. Voor het eerst zijn ook do den gevallen. Een in de buurt van de rake tinslag wonende radio-re porter vertelde dat hij juist bezig was met een radiover slag. uit het raam keek en de raket zag aankomen. ..On middellijk daarna volgde een daverende explosie. De microfoon werd uit mijn handen gerukt. Het was en kele seconden angstig stil, daarna was er overal ge schreeuw, gegil en gehuil". Een flatgebouw van drie ver diepingen dat direct was ge raakt verdween voor een groot deel in de grond. Uit al le gebouwen in de wijde om geving verdwenen muren. Elders hingen ramen uit de sponningen. De straten wa ren bezaaid met glasscher ven. In totaal zijn twintig ge bouwen ernstig beschadigd. Na een uur begon de Israëli sche televisie beelden te ver tonen van de ravage en werd het voor het Israëlische pu bliek de omvang van de schade duidelijk. Het Ichi- lov-ziekenhuis in Tel Aviv was een van de plaatsen waar de gewonden heen wer den gebracht. Een woord voerder vertelde dat er 46 mensen waren opgenomen van wie er tien ernstig aan toe zijn. Onder de gewonden zijn tien kinderen van onder de twaalf jaar. Een vrouw met een kind op haar arm, die na verbonden te zijn het ziekenhuis kon verlaten, vertelde dat ze op het moment van de raketin slag in de tegen gifgas afge sloten kamer zat. „Ik hoorde een enorme dreun en meteen vielen alle muren de kamer binnen. Mijn zoontje van een half jaar lag in zijn zuurstof tent en een muur was boven op hem gevallen. Ik wist ze ker dat hij dood was. Maar hij bleek gelukkig niet ge wond. Ik riep mijn man en we gingen naar de trap. Daar bleek dat er van ons flatge bouw bijna niets meer over eind stond". voor hulp aan kinderen in ooriogsnood, vluchtelingen en slachtoffers. Kinderfonds van de Verenigde Naties Een gewonde vrouw wordt door een reddingswerker in veiligheid gebracht nadat een Iraakse Scud-raket een woonwijk in Tel Aviv heeft getroffen (Foto ANP/Sven Nackstrand) SAOEDI-ARABIË 0 km 100 PAGINA 6: Oliebranden hebben geen wereldwijd effect op milieu Van den Broek trekt boetekleed aan over aanbod Patriots PAGINA 7: Marine krijgt premie voor mijnen-gevaar Bedienen Patriot vergt veel oefening DEN HAAG (ANP) - De NAVO wil Nederlandse Orion-pa- trouillevliegtuigen inzetten voor verkenningsvluchten bo ven de Middellandse Zee. Het ministerie van defensie heeft dit dinsdag desgevraagd ver klaard. Een formeel verzoek aan Nederland is nog niet ge daan. Het pleidooi van de NAVO voor inzet van Nederlandse vliegtui gen heeft te maken met de wens de militaire aanwezigheid van de NAVO in de Middellandse Zee op te voeren nu de oorlog in de Golf is uitgebroken. Nederland beschikt over 13 Orions, maritieme patrouille vliegtuigen voor de lange af stand. De Orions zijn bij uitstek geschikt voor verkennings vluchten. (Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 V W-promotie Zwarte markt De Zeeuwse VVV streeft naar een nieuw promotiebeleid, waarin het accent minder op werving en meer op voorlichting en beeldvorming komt te liggen. Aanleiding voor een bezinning vormen 'singalen' uit onder meer het toeris- C tisch bedrijfsleven. I w Limburg schrapt straatcarnaval of in zee. Eén van de aangescho ten Scuds stortte neer op een woonhuis in de hoofdstad Riyad. Daarbij vielen tien ge wonden. De geallieerde marine heeft gis teren aanvallen uitgevoerd op vier Iraakse schepen in de Perzi sche Golf. Eén van die schepen was bezig mijnen te leggen voor (Slot zie pagina 6 kolom 7) Gorbatsjov heeft een aantal for se maatregelen afgekondigd om de zwarte markt en corruptie een halt toe te roepen. Vanaf vandaag zijn biljetten van 50 en 100 roebel niet meer geldig en al leen inwisselbaar als de herkomst te bewij- O zen is. w Louwerse Piet Louwerse, organisator van de Ronde van Midden Zeeland, wil meer buitenlandse wieler ploegen aantrekken. Hij hoopt op die manier meer aanzien en FICP-punten voor de Zeeuwse wielerkoers Q te verwerven. I w (Vara onze correspondenten) EL AVIV - Een buiten rijk van de Israëlische tad Tel Aviv is gister- vond getroffen door een raakse Scud-raket. laarbij zijn volgens de sraelische radio drie do en gevallen en zeventig urgers gewond geraakt, an wie een aantal ern- tig. Onder de slachtof- >rs waren volgens de Ne- erlandse ambassade een Nederlanders. ie raket, die een conventionele pringlading had, richtte een aorme ravage aan. President lush van de Verenigde Staten ep na de aanval zijn topadvi- jurs bijeen voor spoedberaad. !a drie dagen rust loeiden gis- jravond rond 19.30 uur in heel sraël opnieuw de sirenes van et luchtalarm. Amerikaanse ülitairen, die eind vorige week i Israël zijn gestationeerd om et land tegen Scud-aanvallen te beschermen, vuurden ten minste twee Patriot-luchtdoel raketten af. Of die raketten doel troffen was afgelopen nacht nog niet bekend, maar zeker één Scud-raket drong door de defen sie heen en landde op een bui tenwijk van Tel Aviv. Het pro jectiel richtte een grote ravage aan. Tientallen mensen moesten met verwondingen worden op genomen in ziekenhuizen. Vergelding Rond middernacht had de Israë lische regering nog «iet op de hervatting van de luchtaanval len op het land gereageerd. Zo als gemeld behoudt de regering- Shamir zich het recht voor een vergeldingsactie tegen Irak uit te voeren, ondanks Amerikaan se druk om daarvan af te zien. De geallieerde bondgenoten vrezen dat de coalitie tegen Irak moge lijk uiteen zal vallen als Israël zich rechtstreeks met de strijd gaat bemoeien. Overigens heeft Syrië eerder deze week ver klaard dat het zich niet door Irak zal laten verleiden aan de oorlog deel te nemen. Ook Saudi-Arabië was gisteren tot drie keer toe doelwit van Iraakse raketaanvallen. Volgens de Amerikaanse legerleiding werden vrijwel alle raketten door Patriots vernietigd. Enkele projectielen stortten neer in on bevolkte gebieden in de woestijn Drukte Een drukte van belang is het sinds kort bij de familie Baas in Rilland: labrador retriever Dolly kreeg vorige week een dozijn pup- pies. DHAHRAN/ADANA (RTR/AFP) - Volgens een Amerikaanse leger- woordvoerder toonden luchtfoto's aan dat Iraakse militairen olie-in stallaties in brand hebben geschoten in het olieveld Al-Wafra in het zuiden van Kuwayt. Oliehandelaren zeiden niet te verwachten dat de aanval op Al-Wafra een grootschalige brand tot gevolg heeft, omdat het om een klein olieveld gaat waar de pompen onder lage druk staan. In Al-Wafra worden nog geen 100.000 vaten per dag opge pompt. Naar wordt aangenomen heeft Irak de afgelopen maanden in de olievelden in Kuwayt mijnen ge plaatst toen de geallieerden bezig waren met hun troepenopbouw in Saudi-Arabië. Geallieerde troepen trokken dinsdag verder op in lange konvooien naar de Kuwaytse-Saudische grens. Aan Iraakse zijde van de grens versterkt Baghdad eveneens zijn troepen en ne men zij nieuwe versterkte posities in. aldus een Amerikaanse woordvoer der. Amerikaanse officieren zeiden echter te verwachten dat het nog we ken kan duren voordat het tot een oorlog komt in de woestijn. Naar ver wachting zal het er bij een eventueel gevecht hard aan toe gaan, menen mi litaire deskundigen. De geallieerde vliegtuigen zijn er tot dusver niet in geslaagd de Iraakse luchtafweer te elimineren. Een woordvoerder zei dat sinds het begin van de oorlog al meer dan 10.000 aan- valsvluchten zijn uitgevoerd op doe len in Irak en Kuwayt. Ook dinsdag werden onophoudelijk luchtaanvallen uitgevoerd op Bagh dad en andere Iraakse steden, waar onder Saddam Husayns geboorte plaats Tikrit, zo meldde het Iraakse leger in communiqué nummer 15. Volgens Irak zijn 160 geallieerde vliegtuigen neergehaald, maar de Verenigde Staten zeggen dat de coali tie slechts vijftien toestellen heeft ver loren. De VS hebben verklaard dat 80 pro cent van de aanvallen op Irak succes vol zijn geweest, hetgeen betekent dat doelen zijn opgespoord en be stookt. Het onafhankelijke Sovjet persbureau Interfax citeerde een staf lid van het Sovjetleger, die anoniem wil blijven en zei dat de geallieerde strijdmacht 90 procent van haar aan valsdoelen heeft gemist. De Britse on derminister van strijdkrachten Ar chie Hamilton zei dat de geallieerde vliegtuigen mogelijk namaak Scud- lanceerinrichtingen hebben geraakt. NICOSIA (RTR/AFP) - Irak heeft dinsdag aange kondigd dat het bereid is de Conventie van Genè- ve toe te passen op de geallieerde krijgsgevange nen, op voorwaarde dat de Conventie dan ook geldt voor Iraakse militairen, palestijnen in de door Israël bezette gebieden en „Arabische en an dere strijders die gevangen genomen zijn voor Pa lestina". Het Iraakse persbureau INA citeerde een Iraakse presidentiële woordvoerder die verklaarde dat hij verbaasd was over de storm van verontwaardiging die uitbrak toen Baghdad maandag aankondigde dat het meer dan 20 geallieerde krijgsgevangenen als menselijke schilden naai' strategische plaatsen over zou brengen. De woordvoerder bekritiseerde de opstelling van de Westerse politici „die zich beroepen op de Con ventie van Genève terwijl zij die sinds 1948 begra ven en genegeerd hebben voor alle Arabische krijgsgevangenen". Hij deelde mee dat Irak de Conventie zou toepassen mits deze ook geldt voor de Palestijnen in de bezette gebieden en gevangen genomen Iraakse militairen. Ten minste zeven piloten van de multinationale troepenmacht hebben op de Iraakse televisie ver klaard dat zij als menselijke schilden naar strategi sche plaatsen zullen worden overgebracht. De Ver enigde Staten en hun bondgenoten hebben in fu rieuze reacties laten weten dat dit strijdig is met de Conventie van Genève inzake de behandeling van krijgsgevangenen. Irak heeft steeds geprobeerd de oplossing van de Golfcrisis te koppelen aan de Palestijnse kwestie. GELEEN (ANP) - De vijftien Sa menwerkende Limburgse Vas tenavondsverenigingen uit de grotere plaatsen (SLV) hebben dinsdagavond het unanieme be sluit genomen om alle carna valsactiviteiten op straat niet te laten doorgaan in verband met de Golfoorlog. Wel kunnen de festiviteiten in zalen en cafés gewoon doorgaan. De vijftien verenigingen deelden na afloop van een langdurig be raad in Geleen mee dat het be sluit er wel van uitgaat dat in de oorlogssituatie op korte termijn geen wezenlijke verbetering komt. Mocht dit wel het geval zijn, dan kunnen wat de SLV be treft de openbare festiviteiten, waaronder de optochten, wel doorgaan. De vergadering van de SLV werd bijgewoond door een delegatie van het bestuur van de Bond van Carnavalsverenigingen in Limburg (BCL), waarbij ruim 170 sociëteiten uit kleinere plaatsen zijn aangesloten. Zij zullen de aangesloten verenigin gen adviseren om de openbare festiviteiten met carnaval af te gelasten. Hun bond kan overi gens niets dwingend voorschrij ven. Pag 11: Ook in Zeeland bezinning op doorgaan carnaval. Advertentie WOL-UITVERKOOP bij atelier -?• -«-i' de Schapekop! V Zie advertentie elders in deze krant )EN HAAG (GPD) - Nederland leeft gisteren besloten een me- lisch team van 29 militairen an de landmacht naar Saudi- Irabië te sturen. Het gaat om vrijwilligers, die hebben gerea- ;eerd op een oproep van het mi- listerie van defensie. Minister fer Beek (defensie) heeft giste- ■en tijdens overleg met de Ka ter het besluit van het kernka- linet bekend gemaakt. iet team gaat een veldhospitaal ian de Britten in Saudi-Arabië ersterken, aldus Ter Beek. )e 22 beroepsmilitairen, zes lienstplichtigen en één reserve- Écier-arts, komen op ongeveer 100 kilometer van de grens met fuwayt te zitten, in de buurt ran de Saudische plaats Al Ju- iayl. Het team bestaat uit één ihirurg, vijf artsen en verple- jend personeel. in totaal ontving het departe- nent op de oproep ongeveer 270 lanmeldingen van medisch per soneel, dat op vrijwillige basis naai' het oorlogsgebied wil. Ter Advertentie RIDDERKERK - Wegens het met doorgaan van belangrijke ex portorder van enige grote Neder landse meubelfabrieken, wordt vanuit meubelboerderij de Reijer aan de Kievitsweg 124 te Ridder kerk, een enorme partij massief alken en moderne witte klasse meubelen verkocht voor de HAL VE PRIJS. Om u een paar voor deelden te noemen- prachtige ei ken eethoek, bestaand uit robuus- le tafel met vier massieve stoelen van 1790,- voor 895,-. Praktische aiken t.v./stereokasten van 398,- voor 199,-. Originele eiken toog- kasten van 2390,- voor 1195,-. Schitterende gebloemde 2-zits- danken, Chesterfield model, van '195,- voor 595,-. Heerlijk zitten de leather look bankstellen, 3 2- tdsvan 1718,- voor 859,-. Top kwaliteit rundlederen bankstellen, 3+2-zitsbank kompleet van 4199,- voor 2098,-. En zo kun- nen we nog wel even doorgaan. Alles wordt gratis thuis gebracht on met schriftelijke garantie ver kocht. Wie binnenkort dus meu- dels nodig heeft, kan nu zijn slag slaan bij Meubelboerderij de "rijer, Kievitswegl 24,Ridderkerk (Bolnes)- Dagelijks geopend van 10.00- 18.00 uur. Vrijdags koop avond. 's-Maandags gesloten. °uime parkeergelegenheid. Beek heeft voor militairen van de landmacht gekozen, omdat hij medisch personeel van mari ne en luchtmacht achter de hand wil houden voor vrijwillige inzet in Turkije, waar de Pa triot-raketten van de lucht macht staan, en de Verenigde Arabische Emiraten, waai' de marine al een hospitaal heeft op gezet. Het team zal volgens Defensie in de eerste week van februari naar Groot-Brittannië reizen voor na dere instructies. Daarna wordt naar Saudi-Arabië vertrokken. Het team wordt in principe voor een half jaar uitgezonden. Frankrijk wijst Irakezen uit PARIJS (AFP/REUTER/DPA) - Frankrijk heeft dinsdagavond tien Irakezen en zes andere bui tenlanders, onder wie Marokka nen, Tunesiërs en Algerijnen, uitgewezen, zo heeft het minis terie van binnenlandse zaken in Parijs verklaard. Tot de uitwij zing werd besloten na een ano nieme waarschuwing dat er plannen zouden bestaan een oliehaven aan te vallen. Volgens het ministerie vormden de 16 „in de huidige omstandig heden een ernstige bedreiging- voor de binnenlandse veilig heid". Zij zijn inmiddels op het vliegtuig gezet naar Yemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1