ROVIHCIALE ZEEUWSE CDURAN Krijgsgevangenen als schild Weer in Golf bemoeilijkt opsporen Scud-installaties X Geallieerden bereiden zich voor op invasie heeft %^bL nu een wereldnaam: kleintji Regen hindert verplaatsing Brilnf Israëliërs vandaag weer aan het werk BOERENKOOL EN ROOKWORST Bush legt Iraaks dreigement naast zich neer golfoorlog OPTICIENS FEESTAANBIEDING Twee brillen halen, één betalen. Iraakse diplomaten uitgewezen Sovjetunie Stookolie Vondst Hans Wattel 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Zonnig en nevelig Na hei optrekken van de mist wordt het een zonnige dag vandaag. De noordoostelijke wind is zwak tot ma- lig. De middagtemperatuur ligt rond de 4 graden. 234e jaargang no. 18 Dinsdag 22 januari 1991 \\]an onze correspondenten WASHINGTON - De Amerikaanse pa*esident Bush heeft gisteren ge zegd dat de Iraakse uit spraak dat geallieerde krijgsgevangenen als 'menselijk schild' bij strategische doelen zul len worden geplaatst, niets aan de Amerikaan se militaire plannen zal veranderen. I Net als vele andere Amerikanen, zag de president gisterochtend ook de tv-beelden van Ameri kaanse la-ijgsgevangenen die, daartoe duidelijk door de Irake zen onder druk gezet, de geal lieerde oorlog tegen Irak veroor deelden. „Amerika is kwaad hierover", zei Bush, „En ik denk dat de rest van de wereld dat ook is." Hij verzekerde ook, dat de Iraakse president Saddam Husayn uit eindelijk verantwoordelijk zal worden gesteld voor zijn behan deling van krijgsgevangenen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken riep giste ren de hoogste nog overgebleven Iraakse diplomaat in Washing ton op het matje. Hem werd ver teld dat Amerika verwacht dat Irak zich houdt aan de Conven tie van Geneve over de rechten van krij gsgevangenen, een ver klaring die ook door Irak is on dertekend. De Iraakse zaakgelastigde Kha- lid Shewayish kaatste de bal te rug door de Verenigde Staten er van te beschuldigen „oude vrou wen, mannen en kinderen" te bombarderen. „Mijn regering respecteert alle internationale PAGINA 4: Krijgsgevangenen geven oorlog ander ge zicht Waarheid eerste slachtoffer van een oorlog PAGINA 6: Turkije verbreekt stilzwijgen over Incirlik Groeiende onvrede over passieve rol Duit sers PAGINA 7: Censuur zorgt voor oorlog zonder bloed Nederlanders overspoelen ministerie met vragen PAGINA 13: Zeeland proefgebied nieuw systeem luchta larm Kapitein Sas: Geen spanning in de Golf ge merkt De troepen in de Golf De globale positie van de troepenmacht in het grensbebied van Kuwayt op 21 januari leger Irak Iraakse militairen hebben zich langs de grens van Kuwayt ingegraven. Zij worden in de rug gesteund door mobiele eenheden en zware artillerie. Perzische Golf Multinationale leger De afgelopen dagen hebben de geallieerde troepen de basiskampen verlaten en in het grensgebied hun aanvalsposities ingenomen. SAUDI ARABIË SAUDI-ARABIE (RTR/AFP) - Amerikaanse mariniers hebben zondagavond Iraakse stellin gen in Kuwayt met artillerie vuur bestookt. Dit meldde 'naandag het persbureau Reu ter op basis van een „pool-re- Port". een verslag van een groep journalisten dat door de Ameri kaanse legerleiding is vrijgege ven voor publikatie. ®it was de eerste rechtstreekse IP'ondaanval van de Geallieer den in het grensgebied sinds het begin van de Golfoorlog. Een artillerie-eenheid van de Marine, circa 120 man en onge ler 8 155mm howitzers, be schoot een Iraakse artilleriestel ling die vermoedelijk verleden ffeek mariniers had beschoten nnbij de stad Kahfji. Over de aangerichtè schade was maan dag niets bekend. Tot de artilleriebeschietingen van zondag hadden de Ameri kaanse mariniers Iraaks vuur beantwoord met aanvallen van- Wtde lucht. conventies", aldus Shewayish. Maar toen hem gevraagd werd waarom krijgsgevangenen het .afgelopen etmaal op de Iraakse televisie waren getoond, dook de diplomaat zijn limousine in en verdween. De Iraakse ambassadeur in Pa rijs, Abdul Razzak al-Hashimi, ontkende maandag dat Irak ge vangenen van het bondgenoot schap als menselijk schild wil plaatsen bij strategisch belang rijke doelen in het land. „De ge vangenen waarvan de verdwij ning door de tegenpartij is er kend zullen conform de Geneef- se Conventie worden behan deld", aldus Hashimi. Op de vraag of dat dan niet zou gelden voor gevangenen die niet door de geallieerden waren gemeld, zei de ambassadeur: „Nou ja, dat is normaal... Regeringen die zich zorgen maken over hun gevan genen moeten hun verdwijning bekend maken". Het internationale comité van het Rode Kruis heeft inmiddels bericht ontvangen over de eer ste gevangenen. Binnen twee weken hoopt het de kampen te kunnen bezoeken waai- ze wor den vastgehouden, aldus woord voerder Paul Henri Mor and. Ook defensie-minister Cheney zei gisteren, dat Iraks behande ling van krijgsgevangenen niets zal wijzigen in de plannen om Kuwayt te bevrijden. Hij waar schuwde opnieuw, dat de oorlog een-langdurige kan worden. Husayn, aldus Cheney, heeft het afgelopen decennium 50 miljard dollar aan wapens uitgegeven, en heeft onder meer de beschik king over het op drie na grootste leger ter wereld. Daarom, zo zei hij, kan een oorlog tijd gaan kos ten. Terwijl de Verenigde Staten el kaar over en weer ervan beschul digen de rechten van krijgsge vangenen te schenden, heeft Baghdad maandagavond ge meld dat het opnieuw geallieer de piloten gevangen heeft geno men. „Een aantal piloten van verschillende nationaliteiten is gevangen genomen, en we heb ben de lijken gevonden van an dere piloten", aldus de Iraakse legerleiding in haar „communi qué nummer 13". SAUDI—ARABIË - Een konvooi pantservoertuigen van de Tweede Cavalerie-divisie van het Amerikaanse leger rijdt langs een door de modder lopende soldaat met regencape. De regen vormt een hindex-nis voor de troepenverplaatsingen richting grens Saudi-Arabië/Kuwayt (foto Pascal Guyot/AFP) WASHINGTON/DEN HAAG - Ondanks voortdurende bom bardementen door geallieerde vliegtuigen bleek Irak gister avond nog steeds in staat Scud- raketten af te vuren op naburi ge landen. Rond 21.00 uur Ne derlandse tijd landde een Scud-raket in zee voor de kust van Saudi-Arabië, ter hoogte van de havenstad Al-Jubayl. Het slechte weer maakt het vin den van onder meer de lanceer- installaties moeilijker. Amerikaanse mariniers hebben gisteren artilleriebeschietingen uitgevoerd op Iraakse stellingen in Kuwayt. Het was de eerste ac tie van geallieerde grondtroepen sinds het uitbreken van de Golf oorlog. Over het succes van de actie is niets meegedeeld. De Amerikaanse marine heeft gisteren volgens onbevestigde berichten voor het eerst kruisra ketten op Irak afgevuurd vanaf onderzeeboten in de Rode Zee. De Amerikaanse minister van defensie Cheney gaf gisteren in Washington de tot nu toe meest' pessimistische schatting van het aantal Scud-raketten dat Irak nog heeft. Hij zei dat het mogelijk om honderden raket ten gaat. Maar het belang van de De grondtroepen van de anti- Iraakse coalitie bereiden zich steeds verder voor op de strijd. Hele kolonnes militaire voertui gen bevolken de wegen die lei den naar het noorden van de Saudische woestijn, aldus ver slaggevers ter plaatse, die niet mochten aangeven waar zij de militairen precies hadden gezien of om welke eenheden het ging. Vrachtwagens met munitie, zware Ml-Abram-tanks. pant servoertuigen en jeeps trekken in een kilometerlange stoet voorbij. Langs de kant van de weg, verspreid in de woestijn, liggen onder meer tentenkam pen en benzine-depots. Alles wordt in stelling gebracht voor de dag van het offensief. Honderdduizenden soldaten wachten op die dag, met een mengeling van ongeduld, de eer- staangekomen liggen al vijf maanden in de. woestijn, en be zorgdheid, aldus ooggetuigen. Tegen inlevering van deze bon! (Geldig t/m 9 februari 1991) De gratis tweede bril is bestemd In de gratis bril gaan normale. voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen, o Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag met goedkoper zijn dan f 100,- o Hei montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode driehoekje blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras,kleur, enz.)dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 |aar garantie. De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Brilmij (rubriek opticiens). Middelburg Goes Hulst Terneuzen Bergen op Zoom Vlissingen Roosendaal |j Scud-raketten, aldus Cheney, mag niet worden overschat. „Het zijn eerder terreurwapens DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft maandag besloten vijf van de resterende zeven leden van de Iraakse ambassadestaf uit te wijzen. Zij moeten het land bin nen 24 uur verlaten, zo heeft een woordvoerder van Buitenland se Zaken meegedeeld. De secretaris-generaal van het ministerie, B. Bot. ontbood maandagochtend de Iraakse ambassadeur-, Al Falaki, om hem mee te delen dat het niveau van de betrekkingen tussen Ne derland en Irak geen aanleiding gaf om zo'n grote staf te handha ven. Advertentie) Kamerleden ivillen dat een deel van de technische hulp aan de Sovjetunie wordt gestopt na het legeroptreden in Letland. De ka merleden ivïllen daarmee een signaal geven. Gorbatsjov heeft de Letse leiders uitge nodigd voor een ge- O sprek in Moskou. O Vijfhonderd liter zware stooko lie is maandagmiddag in de Vlis- singse buitenhaven terecht ge komen, doordat op het Deense vrachtschip Nordborg verzuimd was om na het innemen van brandstof een losge koppelde slang eerst leeg te maken. De brandweerkorpsen van Goes en Yerseke hebben maandag een auto uit de Julianahaven in Yerseke getakeld. Het bleek te gaan om een O gestolen wagen. I éL Hans Wattel voert de rang lijst 'Zeeuws voetballer van het jaar' aan. De aanvoerder van Serooskerke heeft in de eerste helft van het seizoen gemiddeld het hoogste cijfer van de PZC-rapporteurs gekregen. 1 M dan dat ze militaire betekenis hebben. Na de raketaanval op Saudi- Arabië, zondagnacht, zijn door satellieten nog eens acht tot tien mobiele lanceerinstallaties ont dekt. Dat heeft de Britse minis ter van defensie, Tom King, gis teren bekendgemaakt. Volgens hem is een aantal van die instal laties gisteren vernietigd. Het totale aantal gevechts- vlüchten van de geallieerde luchtmacht was gisteren opgelo pen tot 8100. Volgens de Ameri kaanse luchtmacht-generaal Burton Moore zijn gisteren twee Iraakse toestellen neergehaald, waarmee het totaal op 17 werd gebracht. Aan geallieerde zijde waren tot en met gisteren 18 toe stellen verloren gegaan, waar van 11 door vijandelijk vuur. Overigens lijkt de Iraakse lucht macht steeds actiever te wor den. Een Britse piloot vertelde voor de televisie dat er gisteren veel vijandelijke vliegtuigen in de lucht waren. JERUZALEM (AFP/RTR) - Het Israëlische leger heeft aange kondigd dat de bevolking van daag weer aan het werk kan gaan, aldus een militair com muniqué gisteren. Wel hebben de burgers opdracht gekregen hun gasmaskers binnen hand bereik te hebben tegen een mo gelijke Iraakse aanval met che mische wapens. „Morgen wordt het normale werk in heel het land hervat", al dus het communiqué. Scholen blijven voorlopig dicht, en de be volking is gevraagd geen evene menten te houden die grote hoe veelheden mensen trekken. Het leger riep de bevolking op alert en voorzichtig te blijven. Alle diensten en bedrijven in Is raël, op de meest essentiële na, werden afgelopen donderdag met het uitbreken van de Golf oorlog stilgelegd. Premier Yitzhak Shamir had zondag al het groene licht gege ven voor de hervatting van het openbare en economische leven, toen hij zijn landgenoten opriep „het werk langzaam aan te her vatten, met de gasmaskers bin nen handbereik, ondanks het ge vaar van een chemische aanval, zodat de vijand de nationale eco nomie geen slag toebrengt". Vol gens de televisie heeft de Golf oorlog Israël al drie miljard dol lar gekost. Shamir zei maandag dat er geen akkoord met de Verenigde Sta ten is gesloten over een Israëli sche vergelding voor de Iraakse raketaanvallen. „We gooien het niet op een akkoordje als het om onze nationale veiligheid gaat. Er zijn geen afspraken", zei de premier na een onderhoud met de Amerikaanse vice-minister van buitenlandse zaken, Law rence Eagleburger. Shamir zei er vertrouwen in te hebben dat de Patriot anti-ra ket-raketten de veiligheid van Israël zullen vergroten, zoals zij dat ook al in Saudi-Arabië heb ben bewezen. Advertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Ctl Panklare gesneden boerenkool, 1 OC zak 300 gram ±.£.U 01 Verse rookworst, per stuk, Q ÓQ 250 gram Z..GTJ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kimt missen. - U hebt 'm zo in huis. *4 gg U hoeft alleen maar l'-sa# de bon in te vullen. Dan krijgt u al'het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller; 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1