België laat terrorist vertrekken Aanval met laser-raket Marine-commandant Kok bepleit aanschaf grote vrachtvliegtuigen Olie-inkomsten van OPEC vorig jaar 42 procent hoger Even onrust onder de Nederlandse Patriot-eenheden Bezetting crisiscentra Den Haag gehalveerd Musea en pyramides in Egypte gesloten PTT verwacht meer telefoonlijnen Israël golfoorlog Lid Palestijnse groep Abu Nidal Politieke rel in Brussel Honderden vrijwilligers melden zich voor Israël Berichtgeving radio 1 Golfoorlog ingekrompen Plakband voor Tel Aviv MAANDAG 21 JANUARI 1991 (Van onze correspondent BRUSSEL - De politie van Brussel heeft woensdag een van de leiders van de Palestijnse terreurgroep van Abu Nidal aangehouden, maar hem later op gezag van het ministerie van buitenlandse zaken, en met ver ontschuldigingen, weer laten gaan. Hij bleek in het bezit van ecn geldig toeristenvisum. In België is hierover zaterdag een politieke rel ontstaan. Oplettende politiemensen hiel den Walid Khaled, de- woord voerder van Abu Nidal, aan vlakbij het Brusselse hoofdcom missariaat van politie. Door de dreiging van terroristische aan slagen was men extra waak zaam. Maar ondanks de achter gronden van Khaled bleek zelfs dat hij in Belgie was met mede weten van minister Mark Eys- kens van buitenlandse zaken. De organisatie van Abu Nidal is verantwoordelijk voor de gijze ling van een groep Belgen en Fransen. Acht mensen, vier Fransen en vier Belgen, werden PARUS (DPA/KRF/ANP) - De olie-inkomsten van de lidstaten van de Organisatie van Olie-Ex porterende Landen (OPEC) zijn vorig jaar met 42 procent geste gen tot 165,8 miljard dollar (f 280 miljard) als gevolg van de Golfcrisis. Dit blijkt uit cijfers van het in Parijs uitgegeven vakblad „Petrostrategies". Het bedrag omvat de inkomsten uit de export van ruwe olie, olie- produkten en vloeibaar gas. Ongeveer 85 procent van de in komstengroei was toe te schrij ven aan de forse stijging van de olieprijzen na de Iraakse invasie van Kuwayt begin augustus. Het daarna door de Verenigde Naties afgekondigde handels embargo tegen Irak en Kuwayt had tot gevolg dat de inkomsten AMSTERDAM (ANP) - Enkele honderden vrijwilligers hebben zich inmiddels bij het Joods coördinatiecentrum aan de Johannes Ver meerstraat in Amsterdam gemeld voor werk in Israël. Een woord voerster van het centrum heeft dat zondag meegedeeld. De beroepen van de mensen variëren van chauffeur tot technicus en medicus. „Maar er zijn ook mensen bij zonder opleiding die overal waar het nodig is de handen uit de mouwen willen steken", aldus de woordvoerster. Er zou pas een beroep op de inzet van de vrijwilligers worden gedaan als de regering van Israël daarom vraagt. Stationering in Israël DEN HAAG (ANP) - De onrust onder de Nederlandse Patriot eenheden in Turkije, die het ge volg was van de suggestie van premier Lubbers om deze een heden eventueel naar Israël te verplaatsen, is inmiddels weg geëbd. Dat zei majoor Martin Zijlstra van de luchtmacht zon dag vanuit het Turkse Diyarba- kir, waar de Patriot-eenheden zijn gestationeerd. .In eerste instantie waren de be richten over een mogelijke ver plaatsing onduidelijk. De lucht- machtmilitairen vroegen zich tijdens het uitpakken van het Patriot-materieel af, of zij het meteen weer konden inpakken. Dat leverde onrust op, aldus Zijl stra. Daar komt bij dat Turkije NAVO-gebied is en-Israël uiter aard niet. Naarmate duidelijker tverd, dat de Amerikanen de Pa triot-taak op zich namen, ver dween de onrust, zo voegde hij eraan toe. Stinger-teams De Nederlandse eenheden ma ken deel uit van de Zesde Geal lieerde Tactische Luchtmacht. Deze. staat onder 'commando van de Turkse luitenant-gene raal Öner DinCccer. In totaal rijn er 164 Nederlandse militai ren in Turkije. Onder hen bevin den zich drie Stinger-teams van teder vijf man. HILVERSUM (ANP) - Op radio 1 zijn zaterdagochtend om negen uur de speciale 24-uursuitzendingen van de actuali teitenrubrieken van de gezamelijke omroepen over de golf oorlog stopgezet. Met die permanente uitzending werd woensdagnacht bij het uitbreken van de oorlog begonnen. Een woordvoerster van de NOS heeft dat meegedeeld. Vanaf zaterdagochtend zijn op radio 1 dagelijks drie blokken van elk twee uur over de golfoorlog te beluisteren. De blok ken vallen tussen 07.00 - 09,00 uur, 12,00 - 14.00 uur en 17.00 - 19.00 uur. Indien de situatie dat nodig maakt kan op overige tijdstippen evenwel worden 'ingebroken' bij andere pro gramma's. °e speciale actualiteitenredactie van de omroepen blijft nog operationeel. Zodra daar aanleiding toe is kan eventueel weer worden begonnen met een continue uitzending op radio ruim vier jaar geleden gekidnapt door de groep toen zij met een bootje voor de Israëlische kust voeren. Vier van hen werden vo rig jaar vrijgelaten, de laatste Vier pas vorig weekeinde, na on derhandelingen door de Belgi sche regering waarbij ook Libië bemiddelde. In ruil daarvoor liet België een tot levenslang ver oordeelde Palestijnse terrorist gaan. Khaled blijkt zijn toeristenvi sum twee weken geleden gekre gen te hebben op de Belgische ambassade in Bayrut. Men durf de het hem niet te weigeren uit vrees dat dan de vrijlating van de vier gijzelaars gevaar zou lo pen. Khaled kwam naar Brussel voor een 'eindgesprek' over de gijzeling met topdiplomaat Jan Hollants van Loocke, de Belgi sche onderhandelaar- in de gijze lingszaak. Het ministerie van buitenlandse zaken had bepaald dat Khaled niet meer dan een paar uur in België mocht blijven, dat aan zijn bezoek geen ruchtbaarheid mocht worden gegeven en dat hij direct weer moest verdwij nen. Maar Eyskenk verzuimde het ministerie binnenlandse za ken, verantwoordelijk voor de politie en de terreurbestrijding, daarover in te lichten. Minister van' binnenlandse za ken Tobback, was zaterdag woe dend over 'deze waanzin'. Ook de Waalse socialistische vice- premier Moureaux en de liberale oppositieleider Verhofstadt spraken schande van de hou ding van buitenlandse zaken. Moureaux noemde het onge hoord en zei dat hierover nooit in de regering gesproken was. Volgens de socialistische voor man blijkt hieruit een totaal ge brek aan verantwoordelijk heidszin. Khaled was in België uren voordat de Golfoorlog uit brak. De organisatie van Abu Ni dal heeft de kant van Irak geko zen. 'Dit gebeurde op het mo ment dat Saddam Husayn en zijn bondgenoten openlijk op roepen tot het zaaien van terreur in het westen', aldus Moureaux. Verhofstadt zei dat de verant woordelijke ministers moeten aftreden. Eyskens en Tobback werken elkaar- alleen maai- te gen. Eén van de twee moet weg, zei hij. Maar Tobback verklaar de 'er geen persoonlijke zaak van te willen maken'. Hij prees wel de Brusselse politie voor haar oplettendheid. Khaled kwam trouwens gewoon binnen via het vliegveld Zaventem en werd ook daar niet gesignaleerd. Premier Martens zei zondag dat minister Eyskens de zaak moet uitzoeken en eventueel stappen nemen. Martens sprak van een „beoordelingsfout" van degene die toestemming gaf voor het be zoek. Overigens bleek dat zelf de Ame rikaanse ambassade tevoren van het bezoek op de hoogte was. Premier Martens daarente gen bleek pas woensdagavond over de aanhouding van Walid Khaled gehoord te hebben. Met minister van justitie Wathelet werd afgesproken dat Khaled de volgende morgen zou worden uitgewezen. Dat gebeurde en hij zit nu weer in Libië. Ook de Brusselse politie is woe dend. 'Wij moeten terroristen opsporen. Anderen laten hen het land in en zorgen ervoor dat wij dat niet weten. Was men bang dat we Khaled gingen schadu wen en en zouden zien dat hij hier nog het een en ander kwam innen dat verband hield met de gijzelingszaak?', zei een functio naris. van deze twee landen over 1990 fors verminderden. Het bedrag- voor Irak daalde met 29,6 pro cent tot 10,2 miljard dollar en dat voor Kuwayt met 36,9 pro cent tot ruim 6,8 miljard dollar. De overige elf OPEC-landen boekten stijgingen van de in komsten die varieerden van 28,3 procent voor Ecuador tot 99,8 procent voor Saudi-Arabië. Het laatstgenoemde land verdiende 24 miljard dollar meer dan in 1989. Daarvan zal een groot deel moeten worden besteed aan de financiering van de oorlog tegen Irak. De inkomstengroei van Saudi- Arabië was behalve aan de prijs stijging ook toe te schrijven aan produktievergroting om het wegvallen van de leveranties uit Irak en Kuwayt te compenseren. Inmiddels zijn de beide Neder landse Patriot-eenheden opera tioneel, maar nog steeds vinden er vluchten vanuit de thuisbasis in het Duitse Stolzenau plaats om materiëel en onderdelen naar Diyarbakir te vervoeren. Het is nog niet duidelijk wan neer alles in Turkije zal zijn aan gekomen. Motivatie Volgens Zijlstra is de motivatie onder de Nederlandse militairen groot, al is er hier en daar sprake van enige kribbigheid als gevolg van vermoeidheidsverschijnse len. Dat komt omdat de eenhe den inmiddels langdurig in touw zijn. Vrijdag een week geleden kre gen zij te horen dat de Patriots naar Turkije zouden gaan. Daar na is dag en nacht gewerkt om het transport voor' te bereiden en ontstonden er problemen door gebrek aan transportcapa citeit. Afgelopen donderdag was de eerste Patriot-eenheid opera tioneel op het vliegveld van Diyarbakir. Het feit dat nu Amerikaanse vliegtuigen vanuit Turkije aan- valsvluchten boven Irak uitvoe ren leidt volgens Zijslt-ra niet tot nieuwe onrust onder de Neder landse militairen. Zij vertrekken immers van de basis InQccirlik, die een behoorlijk stuk van Diyarbakir is verwijderd. Opnames van een aanval door een Frans Jaguar-toestel op een munitie-opslagplaats in Kuwayt. Op de bovenste foto, gemaakt vanuit het vliegtuig, is te zien hoe een laser-gestuurde raket wordt gericht op een gebouw. De onderste foto laat de ontploffing zien foto AFP) A/B JACOB VAN HEEMS- KERCK (ANP) - De Nederland se krijgsmacht heeft behoefte aan betere logistieke voorzie ningen. Met name de geringe be schikbaarheid van vliegtuigen zorgde bij de voorbereiding van de huidige Nederlandse opera ties in en om de Perzische Golf voor de nodige problemen. Dat heeft de commandant van de Nederlandse taakgroep in de Golf, Pieter Kok. aan boord van het fregat Jacob van Heems- kerek gezegd. Kok denkt daarbij op termijn aan de aanschaf van één of meer grotere transport vliegtuigen zoals bij voorbeeld de Hercules. Kok wijst er op dat er de afgelo pen weken vertragingen zijn ontstaan bij het transport van het noodhospitaal en medisch personeel naar Jebel Ali in de Verenigde Arabische Emiraten. Kok vindt dat als politiek wordt beslist dat de Nederlandse krijgsmacht moet worden omge vormd tot een kleinere, mobiele en flexibele organisatie de logis tieke voorzieningen moeten worden aangepast. „Wil je vaker zoiets doen als nu in de Perzi sche Golf nodig is dan heb je ei gen luchttransportmiddelen van enige omvang hard nodig". Overigens is Kok verder zeer te vreden over het materiaal waar mee hij in de Perzische Golf op pad is gestuurd. Alle drie de schepen blijken volgens Kok goed berekend op hun taken. Dat geldt zowel de constructie van de schepen, de wapensyste men als de aanwezige radar- en communicatie-technologie aan boord. „Je zou je alleen nog kunnen af vragen. of je op het gebied van de airconditioning en dergelijke niet nog wat zou moeten doen.". De verbetering van het lucht- transport krijgt prioriteit. Dat heeft minister Ter Beek vorig jaar al aangekondigd in de brief die hij over de uitgangspunten voor de defensienota aan de Tweede Kamer heeft gestuurd, aldus een woordvoerder van de fensie in een reactie op de uit spraken van commandant Kok. Spannend Het was in de nacht van zater dag op zondag even spannend op de Jacob van Heemskerck, toen op de radarschermen een niet geïdentificeerd „oppervlak- te-contact" werd waargenomen. Pas nadat het schip er met volle kracht op af ging en in een hoge re graad van gereedheid was ge bracht, bleek dat het een loos alarm betrof. „Wij zijn er in ieder geval weer eens van overtuigd dat schip en bemanning goed voorbereid zijn op zulke situaties", aldus Kok. Datje zo af en toe een loos alarm signaleert, is met de huidige zeer verfijnde radartechnologie vol gens Kok niet te voorkomen. De kans dat een fregat in zo'n geval ten onrechte gaat vuren met alle ROTTERDAM-Ruim 375 kilometer plakband is in de nacht van zaterdag op zondag' vanaf Schiphol naar Israel ge stuurd. Het inderhaasst opgerichte 'Comité Plakband voor Tel Aviv' zorgde voor de zending na een oproep van inwo ners van deze Israëlische stad, die geen tape meer hebben om een gasvrije kamer dicht te plakken tegen een gifgas aanval door Irak. De oprichting van een actiegroep die Is rael moet helpen aan nog meer plakband gaat voorlopig niet door. Vanuit Israel heeft men de initiatiefnemers laten weten dat daar geen onmiddelijke behoefte aan bestaat. Ze hebben nog een grote landing klaar staan (foto Paul Stolkl ANP) DEN HAAG (GPD) - De bezet ting op het Landelijk coördina tiecentrum (LCC) en het natio naal voorlichtingscentrum (NVC) op het ministerie van bin nenlandse zaken in Den Haag is gehalveerd. Aanleiding vormde de relatief geringe activiteit in de Golfoorlog. Het LCC is een ambtelijke coör dinatiecentrum waarin 80 amb tenaren van alle departementen samenwerken. De bezetting was aan het begin van de oorlog doorlopend 45 mensen. Dat aan tal is nu teruggebracht tot 20. Bij het NVC werden voorlichters van de verschillende ministeries in ploegendiensten ingezet. De normale bezetting was vier men sen. Dat is teruggeschroefd naar twee. Vanuit het LCC moeten de se- crerissen-generaal. de hoogste ambtenaren, van Algemene Za ken, Financiën, Defensie, Bui tenlandse Zaken, Justitie en Binnenlandse Zaken worden op geroepen indien maatregelen naar aanleiding van de Golfoor log nodig worden geacht. Ook moet vanuit het LCC het kern kabinet bijeen geroepen te wor den. Een zegsman liet weten dat de geringere bezetting' nu geen ge volgen hoeft te hebben. „Ieder een blijft oproepbaar", zo werd gezegd. Zatyerdag kwamen er vooral telefoontjes van lokale bestuurders, politiemensen en soms particulieren bij de centra op Binnenlandse Zaken binnen. „Als het zo doorgaat kunnen we straks wel weer met pieperdien sten gaan werken", verzuchtte een betrokkene. De raketaanval van Irak op Is raël, zaterdagochtend vroeg, heeft niet geleid tot het bijeen roepen van de secretarissen-ge neraal. Ook het kernkabinet kwam niet bijeen. Premier Lub bers ging zaterdagmiddag naar Deventer, voor een rede over so ciale vernieuwing, en Dalfsen, voor een toespraak tijdens het tienjarig jubileumcongres van het CD JA, de CDA-jongerenor- ganisatie. (Van onze speciale verslagge ver) CAIRO - De Egyptische rege ring heeft besloten de meeste toeristische attracties in dat land te sluiten. Voor het eerst in de geschiedenis houdt politie bezoekers tegen bij de ingang van alle musea, pyramides, graftombes en andere ruimten, waar zich kostbare historische voorwerpen bevinden. De angst voor aanslagen op deze onver vangbare kunstschatten is de voornaamste reden tot de in greep. Het aantal toeristen ligt in ja nuari aanmerkelijk onder de topdrukte in de zomermaanden, maar toch bevindt zich ook nü een aanmerkelijke groep buiten landers in Egypte. Het betreft vooral reisgezelschappen en echtparen zonder kinderen, uit West-Europa en de Verenigde Staten. Bij de drie pyramides van Giza mocht zaterdag nog wel over het terrein worden gewandeld, zo dat de wereldberoemde bouw werken en de Sphinx bewonderd konden worden. Een bezoek aan het bijbehorende museum was evenwel onmogelijk, en ook de shows met licht en geluid, pu bliekstrekkers van de eerste or de, zijn geschrapt. Het fameuze Egyptische Museum, dat onder meer de schatten uit het graf van koning Tutankhamon herbergt, is ook dicht. Ongekende taferelen speelden zich af bij de drukbezochte pyra mides van Saqqara. ruim twin tig kilometer ten zuiden van Cai ro. Buitenlanders, die zich door de zaterdagsdrukte van Cairo hadden geworsteld om dit punt te bereiken, mochten tegen be taling van de normale entree prijs wel het terrein op. Daar ontdekten zij vervolgens dat de belangwekkende tombes geslo ten waren. Pogingen om het in ieder geval het geld terug te krij gen liepen uit in hevige woor denwisselingen, maar potdichte kassa's. Broodroof Op deze bedenkelijke wijze wis ten meer Egyptenaren gisteren toch nog een paar ponden bin nen te halen - de sluiting van de attracties betekent voor duizen den van hen zuivere broodroof. Gidsen, verhuurders van kame len en paarden, taxichauffeurs, eigenaren van cafeetjes en ba zars nabij de gesloten objecten zagen hun inkomsten in één klap wegvallen. Het vliegveld van Cairo, is nog open Het wegvallen van een aantal lijnvluchten, door een ge ringer aanbod van passagiers en inmiddels forse extra verzeke ringskosten, is opgevangen met uitgeweken toestellen uit lan den in het Midden-Oosten. Zo is Cairo de tijdelijke thuisbasis ge worden van de maatschappijen, die normaal op de steden in Sau- di-Arabië en Jordanië vliegen. risico's vandien, acht hij echter uitgesloten. „Je gaat natuurlijk eerst dichterbij kijken". Aan positie en-taak van de Ja cob van Heemskerck en het be voorradingsschip Zuiderkruis is het afgelopen etmaal niets ver anderd. De Philips van Almonde is weer terug bij de Carrier Batt le Force na de afgelopen dagen een aantal bevoorradingssche pen uit de Golf van Oman te heb ben opgehaald. De Zuiderkruis heeft zaterdag morgen de Jacob van Heems kerk van olie, munitie en andere voorraden te voorzien. De Jacob van Heemskerk bevindt zich al enkele dagen in het midden van de Perzische golf. De Zuider kruis ging daarna terug naar het oostelijk deel van de Golf. Zaterdagmorgen is een eerste gewonde aan boord van De Zuiderkruis gebracht: Een Brits militair, slachtoffer van een be drijfsongeval aan boord van een Noors koopvaardijschip. DEN HAAG (ANP) - De PTT heeft goede hoop dat hel aantal telefoonlijnen tussen Nederland en Israël maan dag wordt uitgebreid van 33 tot 63. Een woordvoerder deelde dat zondag mee. De PTT is na de raketaan- vallen door Irak op Israël ge confronteerd met grote aan tallen telefoontjes van fami lie en kennissen naar Israël. Telefoonverkeer met dat land was op vrijdag op een gegeven moment onmoge lijk. Ook vanuit andere lan den werd veel met Israël ge beld. Het aantal telefoontjes naar Israël was zondag min der groot. De PTT vermoedt, dat dit te maken heeft met het uitblijven van nieuwe ra- ketaanvallen. De uitbreiding van het aan tal internationale lijnen naar Israël is toch zeker no dig. denkt de PTT. Dat kon niet direct geregeld worden, want overeenstemming over een die uitbreiding is niet al leen een zaak de PTT's van Israël en ons land, maar moet bij voorbeeld ook wor den geregeld met alle lan den, via welke de gesprek ken lopen. Het telefoonverkeer naar Irak en Kuwayt ligt volledig stil. Naar de andere landen in het Midden-Oosten ver loopt het normaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 5